PZC Toch opknapbeurt Pekelingseweg Zwitsers op schoolbezoek Studie gemeenten betere doorstroming recreanten-verkeer Zuster Marie Petrie Spielier symboliseert einde tijdperk Vlissingen pakt nu zuidelijk deel Walstraat aan Ruim baan bij Zeeuws Orkest voor solisten streek 16 Raad Valkenisse betwijfelt bestaan bedrijf lezers schrijven weekenddiensten VRIJDAG 16 MAART 1990 Tussen Grijpskerke en Aagtekerke Precedent Politieke avond in Der Boede Wijkverpleegkundigen: Vlissingen haalt nieuw bedrijf binnen Laatste non-verpleegkundige Volkstuinders Expositie van zonnewijzers Leerling Inzet Bolwerken Geen eigen mini-camping boerin KOUDEKERKE - De echtgeno te van een Biggekerkse boer krijgt geen vergunning voor een eigen mini-camping. Een meer derheid van de gemeenteraad van Valkenisse wees het beroep van mevrouw G. Krijger-Pij pers tegen een eerder genomen beslissing van b en w af. Zij meent recht te hebben op een vergunning omdat ze naast het perceel van haar man een eigen bedrijf is begonnen. De meeste raadsleden zijn van mening dat deze onderneming alleen op pa pier en niet in werkelijkheid be staat. Mevrouw Krijger zou het boe renbedrijf alleen maar hebben opgezet om daarmee een ver gunning voor het kamperen bij de boer binnen te halen. Het CDA en de SGP steunden het college in zijn afwijzing. CDA- fractievoorzitter A. van Vlaan deren zei er niet van overtuigd te zijn dat het bedrijf daadwerke lijk bestaat. „Misschien komt MIDDELBURG - De Pekelings eweg tussen Grijpskerke en Aagtekerke krijgt nog voor het zomerseizoen een opknapbeurt. Het algemeen bestuur van het Wegschap Walcheren besloot donderdag volkomen onver wacht het werk in principe te gunnen aan het Tilburgse aan nemingsbedrijf Van Hees. Al leen de Middelburgse vertegen woordiger stemde tegen het plan, omdat het dagelijks be stuur geen uitgewerkt voorstel met technische en financiële de tails op tafel kon leggen. Vol gens voorzitter mr B. J. van Put ten had het dagelijks bestuur pas dinsdagmiddag gesproken over de opknapbeurt. De droogteschade aan de Wal- cherse wegen speelt het weg schap Walcheren al geruime tijd parten. In november vorig jaar besloot het bestuur het hoogno dige herstel aan de wegen uit te stellen, omdat nog niet alle deel nemende gemeenten in het weg schap hadden gereageerd op het opsouperen van het calamitei tenfonds van 1,3 miljoen gulden. In januari stemden Vlissingen en Valkenisse tegen het aan spreken van de rampenpot. Het bestuur besloot toen een onder zoek in te stellen naar de oor zaak van de droogteschade. Hoewel het onderzoek nog niet af is, besloot het algemeen be stuur - overrompeld door het da gelijks bestuur - morrend ak koord te gaan met een compro misvoorstel. Aanvankelijk was het nog de bedoeling ook de Vel- derseweg en de Zwaanweg aan te pakken voor zomer, maar dat stuitte op grote bezwaren bij de vertegenwoordigers van de ge meenten Vlissingen, Middel burg, Domburg, Arnemuiden en Veere. J. van Nieuwenhuizen (Veere): „Het voorstel overrom pelt ons. Het dagelijks bestuur had wat meer informatie moet verstrekken, maar niet akkoord gaan betekent ook dat we iets te genhouden wat eigenlijk niet meer verantwoord is." Volgens mr Van Putten kan het wegschap flink wat kosten be sparen, omdat het aannemings bedrijf Van Hees op dat moment bezig is de Mariekerkseweg en de Blauwpoortseweg te verbete ren. Het bedrijf richt daarvoor een betoncentrale in, waardoor de aan- en afvoerlijnen korter en dus goedkoper zijn. Mr Van Put ten verdedigde zijn overrompe lingstactiek door erop te wijzen dat het wegschap in zijn 42-jari- ge bestaan nog nooit kort voor een bestuursvergadering met een voorstel op de proppen kwam. „Dat geeft al aan dat dit alleen bij hoge uitzondering ge beurt." Bij stemming bleek alleen de Middelburgse vertegenwoordi ger mordicus tegen het voorstel de Pekelingseweg voor de zomer aan te pakken. De overige be stuursleden gingen akkoord on der de voorwaarde dat het dage lijks bestuur in de juni-vergade- ring met een nieuw voorstel komt voor de Velderseweg en de Zwaanweg. het er in de toekomst, maar op basis van voornemens kunnen geen vergunningen worden ver strekt." De PvdA/PPR zat in een lastig parket. De fractie is tegen uit breiding van het aantal mini- campings, maar had bezwaren tegen de argumentatie van b en w. Die bezwaren had de VVD ook. De liberaal T. J. van de Broeke: „Mevrouw Krijger heeft een bedrijf. Ze gaat er wonen. Ze voldoet dus aan de criteria. Het college gaat uit van vooroorde len en verdachtmakingen." Bur gemeester W. J. Plomp maakte ernstig bezwaar tegen deze be woordingen van Van de Broeke. Die zwakte ze af tot: „Het college kan zijn argumenten niet hard maken. Mevrouw Krijger moet toestemming krijgen en contro le zal later moeten uitwijzen of een van de twee campings wel licht op slot moet." Recreatiewethouder A. Lam- pert (CDA) is bang voor prece dentwerking. „Als we dit goed keuren, staan er binnen een maand nog veertig op de stoep. Controle op het gescheiden le ven van meneer en mevrouw Krijger is haast ondoenlijk. Een controleur zal minimaal 180 nachten op de loer moeten lig gen of ze niet bij elkaar slapen en inderdaad twee afzonderlijke huishoudens vormen." Plomp voegde eraan toe dat naast de echtgenote straks ook opa en KOUDEKERKE - In het ver pleeghuis Der Boede in Koude- kerke wordt maandag 19 maart een politieke avond gehouden. Alle partijen die deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen in Valkenisse zijn vertegenwoor digd. Het forum wordt geleid door J. van de Rijst, genees heer-directeur van Der Boede. De bijeenkomst, die ook open staat voor buitenstaanders, be gint om 19.30 uur. NCVB De afdeling Koude- kerke van de NCVB houdt woensdag de maandelijkse le denvergadering in de zaal achter de gereformeerde kerk. Ds E. V. E. Wijnands uit Koudekerke zal spreken over 'Het lijden'. De bij eenkomst begint om 19.45 uur. oma er een mmi-camping op na gaan houden. Het probleem van de precedent werking zag de VVD niet. Van de Broeke vroeg de verordening aan te passen, zodat dergelijke gevallen zich niet meer kunnen voordoen. Daar voelde de wet houder niet voor. Lampert zei dat dergelijke aanvragen al meer dan vier jaar niet worden gehonoreerd. Deze uitspraak was voor P. Holtring (PvdA/ PPR) een nieuw gezichtspunt en reden behandeling van het be roepschrift uit te stellen. Het bleef bij een schorsing van vijf minuten. Daarna bleek dat de Felix Oggenfuss, Ernst Trachslen, Irene Burri en Barbara Forren op bezoek in Arnemuiden ARNEMUIDEN - Vierentwintig Zwitsers, onder wie studenten, begeleiders en stafleden van de Zentralschweizerischer Bera- tungsdienst für Schulfragen, bezochten dinsdag en donder dag verschillende scholen in Zeeland. Gisteren brachten de studenten en hun begeleider Fe lix Oggenfuss een bezoek aan de openbare basisschool De Pol derburcht. Daar maakten ze kennis met een voor hun ongebruikelijk school systeem. Op deze school krijgt ieder kind op zijn eigen niveau onderwijs en is de leerling zeer zelfstandig aan het werk. Bijzon der voor de Zwitserse bezoekers waren de gemengde leeftijds groepen zoals onder-, midden- en bovenbouw, flexibele door stroming en het hoge organisa tieniveau. Het initiatief voor dit bezoek ging uit van Felix Og genfuss, hoofd van het advies centrum voor schoolvragen van centraal-Zwisterland en leraar aan de Universiteit van Fri- bourg. Hij had een publicatie ge lezen van Dook Kopmels van het RPCZ. Oggenfuss had al eer der kennisgemaakt met Dook Kopmels toen hij in Zwitserland werkte voor de Raad van Euro pa en daar lezingen hield. Dus het contact om een bezoek te brengen en de studenten ook an dere onderwijssystemen te laten ervaren was snel gelegd. VVD (minus de wethouder) en de PvdA/PPR met vijf stemmen toestemming wilden geven aan mevrouw Krijger. Het CDA, de SGP en de VVD-wethouder had den een meerderheid van zeven stemmen en verwierpen het be roepschrift van de Biggekerkse adspirant-kampeerboerin. Elke twee a drie jaar maken de studenten een studietrip naar verschillende landen. Deze keer bezochten de Zwitsers Neder land omdat men hier al langere tijd ervaring heeft met verande ringen in het onderwijs en hoe deze veranderingen tot stand kwamen. In Zwitserland regelt het kanton de zaken, in ons land hebben de scholen de verant woordelijkheid. De Zwitsers kij ken ook naar de functie van het RPZC op de scholen. De functie van hun adviescentrum is meer een administratieve en financië le aangelegenheid. De Zwitsers hopen dat langzaam te verande ren om zo wat dichter bij de scholen te kunnen staan. 17 EN 18 MAART 1990 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen, za 0.00-24.00 uur: E. Kant, Sabalaan 3, tel. 71017. zo 0.00-24.00 uur: W. van Ouwer- kerk, Gerbrandystraat 6, tel. 65498. Visites aanvragen voor 10 uur: Spreekuur voor dringende ge vallen: 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder afspraak). Middelburg, vrij 18.00-za 24.00 uur: P. de Doelder, Bellinkplein I, tel. 11721. zo 0.00-24.00 uur: J. L. F. Wortel- boer, Kromme Weele 7, tel. 33946 Visites aanvragen voor 10 uur: Spreekuur voor dringende ge vallen: 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder afspraak). Middel burg-Zuid: patiënten van de art sen Visser, Ponten en Kodde zie diensten onder Souburg.Nieuw- land en Arnemuiden. Souburg, Nieuwland en Arne muiden, za 0.00-24.00 uur: C. Wattel, Amstelstraat 55, Oost- Souburg, tel. 01184-61630. zo 0. 00-24. 00 uur: N. Kapteyn, Lekstraat 6, Oost-Souburg, tel. 01184-61630. Visites aanvragen voor 10 uur: Spreekuur voor dringende ge vallen: 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder afspraak). Gapinge, Grijpskerke, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: R. van Tol, p/a Markt 10, Veere, tel. 01181-1271. Domburg, Aagtekerke, Westka- pelle, Zoutelande, Koudekerke, Biggekerke en Meliskerke. Voor de praktijken van de artsen Noorlander, Van der Male, Van Eede en Vaandrager, Vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: A. v. d. Ma le, Duinweg 59, Zoutelande, tel. 01186-1282. Biggekerke en Meliskerke voor de praktijken van de artsen Bouwense en Stutterheim (ook voor Grijpskerke). vrij. 18.00- ma 08.00: B. Bouwense, Valke- nisseweg 14, Biggekerke, tel. 01185-2190. 0 Tandartsen: Walcheren: J. M. D. Rombouts, Langeviele 47, Middelburg, tel. 01180-12882. Spreekuur zat. en zon. van II.00-12.00 uur: Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 18.00-ma 00.00 uur: Mw. A. de Gaaij, tel. 71768. Middelburg, vrij. 18.00-zon 24.00 uur: Mw. J. Drijdijk, tel. 26045 Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: 01180-33803, visites aanvrage van 08.00-09.00 uur: Kleine huisdieren: E. F. M. v Akker, Oost-Souburg 01184-60860. Dierenartsen praktijk 'Oostk pelle'. Oude Domburgseweg3; te Oostkapelle, tel. 01188-144 Behandeling kleine huisdiere op afspraak. Dierenartsenpral tijk Meliskerke: R. Roskai Keiderweg 1, tel. 01189-2838. Apotheken: Middelburg: Stromenwijk Zand, Maasstraat 56, tel. 35565 De dienst van elke apothee vangt aan om 17.30 en eindigto de vrijdagmorgen daaropvo gend. Vlissingen: Apotheek Soubun C. van Perestraat 1, tel. 61593. De dienst van elke apothee vangt aan om 17.30 en eindigto de vrijdagmorgen daaropvo gend. Voor geheel Walcheren vi Alarmcentrale tel. 01184-14444, VLISSINGEN - Op het Vli: singse bedrijventerrein Buitei haven vestigt zich op korte tei mijn een groot distributiecen trum. De gemeente Vlissinge heeft, vertelde wethouder D. P. Bruinooge desgevraagd, eei akkoord bereikt over verkool van 25,000 vierkante meter. Het distributiecentrum wordt ii twee fasen gebouwd. Het bedrij waarvan Bruinooge de naar nog niet bekend wilde maken zal zich vooral richten op Britse markt. De aanwezigheii van de veerdienst van de 01a Line tussen Vlissingen en Sheet ness is niet vreemd aan de koms van de handelsonderneming Bruinooge verwachtte dat he distributiecentrum enkele tien tallen nieuwe arbeidsplaatsei oplevert. De Vlissingse gemeen teraad krijgt in april het con tract met het nieuwe bedrijf te goedkeuring voorgelegd. NCVB De afdeling 't Zani van de NCVB houdt woensdai om 20 uur een vergadering in di Ontmoetingskerk. Onderwer| van de bijeenkomst is Foster Pa rents. ARNEMUIDEN - Arnemuiden, Borsele en Goes bestuderen de mogelijkheid om automobilis ten, komende uit de richting Bergen op Zoom met bestem ming Veerse Meer, al bij de af slag Heinkenszand/Vliegveld Midden-Zeeland in de goede richting te sturen. Bij die afslag moet dan een exira verkeers bord komen. Wethouder M. A. Stoffels van Arnemuiden zei dit donderdagavond tijdens een Deze rubriek is uitslui tend bestemd voor reac ties op in de PZC ver schenen berichten, arti kelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duide lijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling ge nomen. Bijdragen mo gen niet langer zijn dan 250 woorden. De redac tie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over gewei gerde brieven kan niet worden gecorrespon deerd. I I I I I I I I IT Graag willen wij mede namens onze andere volkstuinders rea geren op de stukjes in de PZC over de Burcht te Oost-Souburg. Weet de Projectgroep wei dat er momenteel ongeveer 80 volks tuinders daar hun hobby uitoe fenen? Weten zij ook dat daar evenveel gezinnen eten van de daar zelf geteelde Schone groenten? Beseffen zij ook dat mede dank zij hen de Burcht in een goede staat is gebleven? In elk geval is het daar geen rom meltje zoals een inwoner van Oost-Souburg minachtend schrijft. Wij hopen dat ook nog vele jaren in rust op dat plekje onze hobby te mogen uitoefe nen. J. J.Zuidweg Dommelstraat 12 Oost-Souburg J. v. Leeuwen Van Turnhoutstraat 36 Oost-Souburg Leden volkstuinv. Oost-Souburg i.o. (VTVOSf verkiezingsbijeenkomst in Ar nemuiden. Het recreatieverkeer maakt nu gebruik van de smalle straten in Arnemuiden en het Schutters hof om bij het recreatiegebied De Piet te komen. Dat is de be woners van het Schuttershof een voortdurende bron van zorg, bleek tijdens de verkiezingsbij eenkomst. De gemeente Arne muiden heeft al verkeersdrem pels aangelegd, maar die moe ten lager in het wegdek worden aangebracht omdat de drempels de bussen van het streekvervoer schade berokkenen. Een inwoner van het Schutters hof vroeg Stoffels met klem snel geld uit te trekken voor een veili gere situatie. „Is het CDA bereid om op korte termijn geld vrij te maken." Volgens de wethouder moet een betere bewegwijzering op korte termijn het Schutters hof voor een groot deel ontlasten van het recreatieverkeer. Daar naast zag hij de Dammenweg, waarvan het tracé nog in Den Haag moet worden vastgesteld, als een belangrijke oplossing. „Een rechtstreekse ontsluiting naar de rijksweg 58 is de beste oplossing. Want dan zijn we van het hele probleem af." Eénrichtingverkeer invoeren in het Schuttershof is volgens de wethouder geen oplossing, even min als verkeerslichten. Hij pleitte voor gedegen onderzoek naar de best mogelijke oplossin gen. „Anders blijf je met lapmid delen bezig. Als je éénrichting- verkeer invoert, krijg je proble men in de Spoorstraat. We moe ten ons daar nog maar eens goed over buigen." VLISSINGEN - In de vitrine van de Technische Bibliotheek Zeeland in Vlissingen is de ko mende maanden een tentoon stelling over zonnewijzers te zien. Deze is ingericht door oud-directeur ir Schepman. De Technische Bibliotheek heeft een kleine collectie zonne wijzers. In het park naast het ge bouw staat een modern exem plaar. De kleine expositie wordt verlevendigd met een aantal kartonnen modelletjes die een indruk geven van wat er aan ver schillende soorten zonnewijzers te bedenken valt. De Techni sche Bibiotheek beschikt over een aantal standaardwerken die het verschijnsel zonnewijzer uit voerig belichten. VLISSINGEN Het naambord je bij de ingang van de flat valt op: Zusters Franciscanessen. Even later doet Marie Petrie Spielier de voordeur open. Voor mensen die haar op de straat te genkomen, is zij gewoon een vrouw van zestig jaar. Toch is zij bijzonder. Marie Petrie Spie lier is de laatste non-verpleeg kundige in het Vlissingse streekziekenhuis. Haar officië le afscheid, vandaag, symboli seert het einde van een tijdperk. Sinds 1972 woont de in Ovezan- de geboren zuster in een flat met uitzicht op het Vlissingse Stad huisplein. Dat jaartal staat in het geheugen van Marie Petrie gegrift, zoals ook 1958 en 1962. De Zusters Franciscanessen ver lieten achttien jaar geleden hun thuis, het Sint-Joseph-zieken- huis aan de Van Dishoeckstraat in Vlissingen. De ziekenzorg in Vlissingen moest worden gebun deld in het Bethesda-Sint-Jo- seph-ziekenhuis. Veertien jaar daarvoor trad Marie Petrie als 28-jarige in. Ze volgde haar roe ping. In 1962 kwamen de Zusters Franciscanessen in loondienst. Zuster Marie Petrie Spielier foto Ruben Oreel) 1958. Marie Petrie treedt toe tot de kloosterorde. „Ik werkte van af 1955 in het Sint-Joseph-zie- kenhuis als leerling. Ik kwam daar voor het eerst in aanraking met zusters. Zij maakten veel in druk op mij, omdat ze altijd voor de mensen klaar stonden en zichzelf totaal wegcijferden. Ik kreeg ook de drang mij zo aan God en de mensheid te geven. Dat is niet mogelijk als getrouw de vrouw. Bijna niemand in mijn geboortedorp had ooit gedacht dat ik zuster zou worden. Ik was gewoon, geen flemerige kwezel die maar bidt, bidt en bidt. Ook een religieuze kan niet leven van bidden alleen, maar moet God en de mensheid dienen. De Zus ters Franciscanessen geven daar als actieve congregatie vorm aan." Sinds 1875 werkt de Francisca- nesser kloosterorde in Vlissin gen. Het rooms-katholiek arm en weesbestuur had hulp ge vraagd voor de verzorging van wezen. Vier Duitse zusters na men de kinderen onder hun hoe de. Zij gaven daarmee de eerste aanzet tot wat in 1913 het Sint- Joseph-ziekenhuis werd. Vlis singen dat alleen een klein ge meentelijk Gasthuis had, werd met een modern hospitaal ver rijkt. Voor de Franciscanessen was het ziekenhuis de wereld. Ze leefden er, werkten er en hadden er een eigen kapel. 1962. De zusters, ook Marie Pe trie, komen in loondienst. „Wij waren er altijd. Was er een zwaar ongeluk gebeurd, dan ging je helpen. Ook al had je geen wacht. Dat veranderde definitief in 1962. De werktijden werden geregeld. Voordien was het werk aan de kloosterregels aange past, aan de gebedsdiensten. We moesten na 1962 de kloosterre gels aanpassen aan het werk. Soms liep je daardoor een dienst mis en moest je naar de kerk in Vlissingen. Alleen dan kwam je buiten het ziekenhuis. Erg was dat niet. Je had gekozen, dan moet je ook alle gevolgen dra gen. Mijn ouders hadden een boerderij. Zij waren ook nooit klaar." De gezondheidszorg neemt een grote vlucht na 1960 en wordt ook professioneler. De rijksover heid gaat steeds meer subsidië ren. De tijd van liefdewerk-oud papier is .voorbij. Voor religieu zen is nog wel plaats, maar zij worden langzaamaan verdron gen door beroepskrachten. De gezondheidszorg moet ook doel matiger worden en samenvoe ging van ziekenhuizen is het ge volg. In Vlissingen vinden het protestantse Bethesda en het katholieke Sint-Joseph elkaar in 1969. Zij besluiten samen te gaan op het terrein van Bethes da. 1972. Van de ooit 37 Francisca nessen zijn er nog dertien over. Marie Petrie die inmiddels het habijt heeft afgelegd, verhuist naar een flat. „Sint-Joseph had een naam. 'Als je daar ligt', zei den de mensen, 'dan komt het wel goed'. We droegen toen nog een kloosterkleed. Dat schiep af stand en wekte ook vertrouwen. Als ik met uniform aan in de trein zat, kwam niemand naast mij zitten. In het ziekenhuis stond je op een voetstuk. Patiën ten verwachtten alles van je, ter wijl sommige zusters niet eens een goede opleiding hadden. We moesten ook alles doen en deden dat ook. Gelukkig is dat niet meer zo. Het verplegen is een be roep geworden. En de burgerkleding Het uniform be schermde ons. We moeten ons nu echt waarmaken als mens." In Vlissingen wonen nog vijf zus ters van de congregatie die in Aerdenhout is gevestigd. De Franciscanessen hebben steeds meer de handen afgetrokken van de oude bolwerken, de zie kenzorg én het onderwijs. De overheid heeft die taken overge nomen in onze verzorgingsstaat. De kloosterorde pakt andere projecten op die niet worden ge subsidieerd, zoals hulp aan een zamen, ongehuwde moeders en drugsverslaafden. 1990. Marie Petrie neemt af scheid. Zij werkte, na gedeelte lijk te zijn afgekeurd, halve da gen op de administratie. „De no den van vroeger bestaan niet meer, althans niet hier. Andere noden zijn ervoor teruggeko men. Ik ga zo direct naar mijn vriendin. Zij ontvangt een pupil uit Vijvervreugd naar wie nie mand meer omkijkt. Ik ben nu meer nodig buiten dan binnen het ziekenhuis. Mijn plaats komt vrij voor een ander. Werk loosheid genoeg." VLISSINGEN - Het zuidelijk gedeelte van de Vlissingse Wal straat is aan de beurt in het stadsvernieuwingsbeleid van de gemeente Vlissingen. Na grillbar Boris wil het college van b en w ook het sanitair- en tegels-handelshuis op de hoek van de Walstraat en de Nieuw- straat kopen en laten opknap pen. De Walstraat-zuid krijgt in stu dies over de Vlissingse binnen stad veelal een ruime onvol doende. Met name het gebied tussen de Nieuwstraat en de Kleine Markt maakt, aldus het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (IMK) in een recent onderzoek, een haveloze indruk. De gemeente Vlissingen heeft dat ook onderkend en voert daar sinds kort een actief aankoopbe leid. De bedoeling is dat het be drijf Zeeuwse Vastgoed Ontwik keling (ZVO) uit Koudekerke een bouwplan ontwikkelt voor het sanitair- en tegels-handel huis. Ook het pand op de hoek van de Walstraat en de Kleine Markt waarin een verlichtingszaak is gevestigd, wordt onder handen genomen. Het college van b en w heeft daarover overeenstem ming bereikt met ondernemer L. Markies. De gemeente koopt van Markies het monumenten- pand aan de Nieuwendijk waar in de VVV en de stichting Vlis singen Promotie zijn gevestigd. In ruil daarvoor helpt Vlissingen een verbeteringsproject van de grond te tillen aan de Kleine Markt. Dat past, volgens het col lege, in het streven naar een aan trekkelijker winkelcentrum in de Vlissingse binnenstad. VLISSINGEN, SCHELDEKW ARTIER Het Zeeuws Orkest onder leiding van Lex Veelo met solistische medewerking van Marianne Boer (piano), Brigitte de Groot (cello) en Jeroen de Groot (viool). Werken van J. C. Bach, W. A. Mozart, G. Fauré, P. I. Tsjaikowski, A. Honneger en Z. Kodaly. Je hoeft Kodaly's Dansen van Galante niet te baga telliseren om vast te stellen dat het zwaartepunt tijdens de voorjaarsronde van het Zeeuws Orkest door de pro vincie bij Mozart ligt. Bij een concertante Mozart boven dien, zijn grote, eenentwin tigste pianoconcert in C kv 467. Het was niet de enige concertante muziek, die gis teravond in Vlissingen klonk en deze en volgende week nog in Middelburg, Terneu- zen en Goes (uitkoop) klinkt. Het orkest is ditmaal gul in de presentatie van talent, dat ten dele (celliste Brigitte de Groot) uit eigen gelede ren en ten dele uit Zeeland komt. Marianne Boer dus, van wie men als het niet zo triviaal klonk zou zeggen, dat zij donderdag aan het begin van de voorjaarscyclus in Mozart een 'thuiswedstrijd' speelde, voor eigen, Vlis- sings publiek. Zij 'droeg' het muzikaal meest subtantiële werk op het programma op een manier, die respect af dwong. Feilloos waren haar aandeel en die van het or kest niet, maar zij leverde een vertolking af, die men zich met plezier herinnert. Voor alles: Mozart sprankel de, technisch, maar groten deels ook muzikaal. De ontsporinkjes - of beter: wat ontsporinkjes hadden kunnen worden - waren van korte duur, maar gaven al thans deze luisteraar een paar keer een schokje. Het slot van de pianocadens in het eerste deel was zo'n mo ment, toen het erop leek dat soliste en orkest het betoog niet gelijktijdig het betoog weer zouden oppakken. En een vergelijkbare discrepan tie deed zich voor in het der de deel op het moment, dat de soliste een rust nam voor ze de draad van het orkest over pakte. Het kwam me voor, dat Marianne Boer na een pregnant ritmische aan zet die heldere profilering in sommig passagewerk wat kwijtspeelde. Maar daar bo venuit gaat, dat zij Mozart overwegend vitaal vertolkte, technisch begaafd, onsenti- mentaal, een tikkeltje koel in de snelle delen; warmbloe dig en mooi van beweging in het andante. Celliste Brigitte de Groot en violist Jeroen de Groot had den het coppert geopend met levendige, in goed sa menspel opgetrokken bij dragen tijdens Bachs synfo- nia concettante. De celliste zette na de pauze beheerst, waardig en mooi van toon Fauré's Elegie neer. Dat werkje bleek een treffend contrast met de laatste solis tische bijdrage: Tsjaikows- ki's Valse-Scherzo opus 34 voor viool en orkest. In die flitsende muziek liet violist Jeroen de Groot zich de vir tuositeit niet ontgaan. Een flonkerende uitvoering, waarin het orkest hem, ver snellend en vertragend, goed volgde. Lex Veelo, attent als altijd, zorgde voor adequate bege leidingen met het orkest. Daarbij viel op hoe de orke strale support 'guller' was in de romantische muzieken dan in Mozart. Dat wil zeg gen: voor zover het de strij kers gold. Zij met name had den in het derde deel bijvoor beeld moeite Mozarts subti liteitjes ook even fijnzinnig uit de snaren te krijgen. De blazers excelleerden, in Mo zart, maar ook in Honnegers Zomerpastorale en vooral in Kodaly's zo aanstekelijke dansen die hij opdiepte via Zigeunerwijzen in het stadje Galanthe. Maar in Kodaly, meer dan in Honneger, kwam ook het orkest bij wij ze van spreken van de grond los. Kees Cijsouw (Het programma van het Zeeuws Orkest met solisten klinkt van avond, vrijdag in de Middelburg se Concertzaal, volgende week dinsdag in het Zuidlandtheater Terneuzen en op 23 maart tij dens een uitkoopconcert in Goes).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 16