Dr H.L.F. Saeijs nieuwe topman rijkswaterstaat Toespraak Vrouwenraad gaf cadeautjes voor patiënten Cluj wee ovens voor ifvalverbranding ;osten 1 miljard Vastgelopen 'fruitjager' attractie bij Terneuzen iDA wil einde aan discussie ragen over ternafval in plan opslag grensstreek Zeeland lelpt! zeeuwse almanak Red de moeders X wan Cluj Auto uitgebrand VRIJDAG 16 MAART 1990 Rob Lubbers Joertien zoekt ik benoeming burgemeester Samenwerking zuidelijke provincies MIDDELBURG - Dr H. L. F. Saeijs is per 1 mei be noemd tot hoofdingenieur-di recteur van rijkswaterstaat in Zeeland. Hij volgt ir H. Engel op, die op dezelfde datum ver vroegd uittreedt. Saeijs is nu adjunct-hoofdingenieur-direc teur in Zeeland. Saeijs (54) is al langer een beken de in Zeeland. Van 1970 tot 1982 werkte hij bij de hoofdafdeling milieu en inrichting van de Del tadienst. In die tijd heeft hij een belangrijke bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van het in zicht bij rijkswaterstaat dat de uitvoering van de Deltawerken niet alleen een waterbouwkun dig karwei betekende, maar ook grote ingrepen voor het milieu met zich mee bracht. Van 1982 tot 1987 heeft Saeijs als hoofd van de afdeling waterhuis- SEROOSKERKE (S) - De auto van de Rotterdammer M. is don derdagmorgen bij de Stoofweg, ter hoogte van de afslag naar de Brouwersdam, volledig uitge brand. De brandweer uit Renes- se heeft de brand met een straal hogedruk bestreden, maar kon niet voorkomen dat er van de wagen niets overbleef. houding bij de hoofddirectie van rijkswaterstaat in Den Haag me de vorm gegeven aan het inte graal beleid voor water- en wa terbodem. Na anderhalf jaar waarnemend hoofdingenieur-di recteur bij de directie Noordzee te zijn geweest, kwam hij in ok tober 1988 als adjunct-hid weer terug naar Zeeland. Bij de direc tie Zeeland heeft hij leiding ge geven aan het proces van in krimping en taakverandering binnen de waterstaatsorganisa tie. Dr H. L. F. Saeijs 'Minister Maij-Weggen spreekt het Bos toe', lazen wij deze week boven een persbericht. Hopelijk doet ze dat bemoe digend, dachten wij er met een bij, begaan als we zijn met het lot dat zoveel bomen trof. Je zult maar bos zijn en al die omgevallen reuzen rondom je zien. Dat gaatje niet in de kouwe takken zitten. Daarom kan een opwek kend woordje geen kwaad. Zeker niet als het uit de mond van Maij zelf komt. Jammer voor het bos dat de toespraak een andere doel groep betreft. Bij nadere le zing van het persbericht spreekt de minister het Be leidsorgaan openbaar ver voer subsidiërende gemeen ten toe. Dat heet kortweg Bos. Op die bijeenkomst worden vast bomen opgezet. Moge dat het bos tot troost zijn. VLISSINGEN - 'Akelig' vonden ze het, cadeautjes geven 'vanuit onze luxe po sitie'. „Maar we doen het met liefde", voegde voorzit ter A. Westhof van de Zeeuwse Vrouwenraad er aan toe. Haar organisatie, zo'n 15.000 vrouwen verte genwoordigend, kwam don derdag met ruim honderd pakjes voor de dag, bedoeld als verrassing voor de pa tiënten in de Roemeense vrouwen- en kinderkliniek Stanca in Cluj. De cadeautjes worden met een volgend transport naar het ziekenhuis gebracht. Me vrouw Westhof overhandig de ze gisteren alvast aan Xe- nia Scheffers. Deze Vlis- singse van Roemeense af komst is ooit zelf in het be treffende ziekenhuis beval len. De Zeeuwse Vrouwenraad heeft de actie van de stich ting 'PZC Helpt...!' voor de kliniek in Cluj geruime tijd geleden al van harte aanbe volen in een brief aan alle aangesloten organisaties. Dat leverde een aantal finan ciële bijdragen op. En nu dus ook nog dozen vol pakjes voor moeders en baby's. „Ze komen overal vandaan", lichtte mevrouw H. de Graaf, secretaris van de vrouwen raad, toe. In de pakjes zitten onder meer handdoeken, zeep, knuffelbeesten en toiletge rei. Mevrouw De Graaf vindt het aardige aan deze ge schenkenactie dat de vrou wen er zelf op uit zijn ge weest om een cadeautje sa men te stellen, ieder op eigen wijze. „Zelfs aan de verpak king is soms de uiterste zorg besteed." De financiële bijdragen voor het Roemeense ziekenhuis zijn gisteren het totaal van 320.000 gulden gepasseerd. Daartussen bevindt zich een gift van 5.000 gulden die on langs binnenkwam. Deze bij drage is afkomstig van een lezer uit Yerseke die ano niem wil blijven. In de Mar- nix-basisschool te West- Souburg. vond woensdag een groot aantal activiteiten plaats ten bate van het zie kenhuis. De opbrengst was 2.500 gulden. Het gewest Zeeland van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zal 1.000 gul den overmaken, afkomstig van de zeven Zeeuwse afde lingen van de vereniging. Een manifestatie van het CDA-Vrouwenberaad Zee land leverde 220 gulden op. De CPB-afdeling Schou- wen-Duiveland stortte 185 gulden. zeeland 'unnel enige mogelijkheid WOV tem Van onze Haagse redactrice) KN HAAG - Het moet uit zijn Et de discussie over de moge- theid een brug over de Wes- fschelde te bouwen. Een tun- is de enige haalbare optie lor de Westerschelde Oever- Irbinding (WOV). CDA-fractie in de Tweede ner is de stroom geruchten in Zeeland over een moge- t nog gestaande keuze tussen en tunnel zat. Bij monde "het kamerlid H. Eversdijk fcst de fractie voor een tunnel, ferigens in vaste overtuiging (armee ook het standpunt van (nister Maij-Weggen (verkeer waterstaat) te vertolken, tijk die brug is ooit op tafel ge- |men, toen bleek dat een tun- 1 te duur was. We kunnen nu, alles verder goed gaat, die nnel betalen", aldus Evers- Ik. (als bekend heeft minister Bij-Weggen onlangs overeen- fmming met Zeeland bereikt Ier een jaarlijkse rijksbijdrage van 41,5 miljoen gulden. Vooral CDA en WD bleken moeite te hebben met de manier waarop Maij dat geld bijeen sprokkelt. Eversdijk: „Dat geld komt er hoe dan ook. Zelfs nu er weer dis cussie is ontstaan of Maij het ex tra bedrag uit het Rijkswegen- fonds mag halen". Het is opvallend dat de geruch ten in en uit Zeeland nauwelijks te traceren zijn. Ook Eversdijk heeft geen flauw idee waar ze vandaan komen. Maar in de wandelgangen van de Tweede Kamer wordt hier en daar de naam van Rob Lubbers van Hol- landia Kloos, onderdeel van de Tolbrug Exploitatiemaatschap pij (TBM), genoemd als aan stichter van de geruchten. Hij zou een brug gunstiger kunnen financieren. Maar ook in de pro vincie zijn er voorstanders voor een brug te vinden, omdat die uiteindelijk goedkoper zou zijn in de tarieven. PN HAAG - Op aangeven van PvdA-fractie in de Hulster (meenteraad heeft het Zeeuw- 1 Tweede Kamerlid J. Lilipaly lagen gesteld aan de minister |n Buitenlandse Zaken over mogelijke berging van ra- lo-actief afval in de kleilagen 1 het Vlaamse Waasland, juist |er de Nederlands-Belgische ens. de Hulster raad zijn vorige laand door PvdA-fractievoor- ltter A. A. H. van Wees-Hegger Ier dezelfde problematiek vra- (n gesteld aan het college van b 1 w. Het dagelijks bestuur van Reynaertstad moest ant- borden op die vragen schuldig |ijven. Reden voor mevrouw Wees om de vragen via Lili- paly te richten aan de minister. De sociaal-democraten in Hulst vrezen dat de Belgen straks hun hoog radio-actief afval veertig jaar bovengronds zullen laten af koelen. Lilipaly wil weten waar en onder welke omstandigheden dit zal gebeuren. Ook is het ka merlid benieuwd naar de visie van de ministers van Buiten landse Baken en VROM over de berging van radio-actief afval in kleilagen in de directe nabijheid van de grens. Voorts wil de Zeeuwse parlementariër weten of de minister het noodzakelijk vindt door de Belgen te worden geïnformeerd over het onder zoek naar permanente opslag in kleilagen op twee, drie kilometer van de landsgrens. IVan onze Haagse redactrice lORSELE - Commissaris der oningin dr C. Boertien laat on- ferzoeken wie naar de pers leeft 'gelekt' over de benoe ming van de nieuwe burgemees- Sr Mandos in Borsele. Korige week meldde de PZC al lat ir J. L. M. Mandos, nu wet- louder in Delft voor het CDA, de laats van burgemeester Van jer Heuvel in zal nemen. Van der jeuvel vertrok november vorig lar uit Borsele voor een functie Ij het Amsterdamse gemeente- Ik havenbedrijf. Sindsdien is er Én vacature in Borssele. (oertien heeft zich danig ge loord aan het voortijdig be- pnd worden van de benoeming. IIDDELBURG - De bouw van |vee verbrandingsinstallaties oor het afval uit Zuid-Neder- ^nd kost ongeveer één miljard ulden. De installaties zijn goed foor het verwerken van |600.000 ton afval. De dagelijk- provinciebesturen van Lim burg, Zeeland en Noord-Bra- Bant hebben de directies van de Jektriciteitsbedrijven (PLEM, INEM, PZEM en Nutsbedrijven Eindhoven) gevraagd een ge meenschappelijk projectbu- fau te vormen, dat de afvalver branding op poten moet zetten, sedoeling is een NV Afvalver branding Zuid-Nederland op te flchten. De aandelen daarvan boeten voor ongeveer 70 pro pt in handen komen van de nergiebedfijven. De vuilver- Jerkers in het zuiden kunnen re genen op 20% van de aandelen 10% is bestemd voor derden bedrijfsleven). Voor de verbran ding geldt als belangrijke voor gaarde: één tarief voor heel |uid-Nederland, vanaf de plaats Jan overslag tot en met de afval- (Advertentie) Redt de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt... i.o. Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! Kamerlid Eversdijk „Dat van die goedkopere tarieven geloof ik niet. Maar los daarvan, de vo rige minister van verkeer en wa terstaat mevrouw Smit-Kroes heeft de Belgen beloofd dat er geen brug komt over de Wester schelde. Dat was een vurige wens van de Belgen, vanwege mogelijk hinder die de scheep vaart van en naar Antwerpen van een burg kan ondervinden. Ik vind dat we de zuiderburen niet onnodig moeten irriteren. Bovendien werd mij laatst gewe zen op het feit dat er aan een brug altijd een beperkt risico zit wat de pijlers betreft. Een aan varing is immers niet uitgeslo ten". De brug die door de aannemers was ontworpen telde op de te kentafel een hoogte van 85 me ter. Eversdijk heeft zich tijdens de recente stormen eens op het hoofd gekrabt. Het zou een ge vaarlijke situatie kunnen ople veren. Het nadeel van een tunnel dat er geen gevaarlijke stoffen door mogen worden veroerd, is volgens Eversdijk ook al naar de prullebak verwezen. „Er zijn re delijk simpel voorzieningen aan een tunnelwand aan te brengen, zodat er ook bepaalde gevaarlij ke stoffen door vervoerd kunnen worden". Eversdijk heeft ook zo zijn ge dachten gevormd over de door gedeputeerde Don gelanceerde publieke financiering via de nutsbedrijven. „In de Tweede Kamer gaat men nog steeds uit van private financiering van de WOV. Ik denk dat niemand hier er wakker van zal liggen als de nutsbedrijven de financiering op zich nemen. Wat mij betreft is dat een zaak van de provincie, evenals trouwens de keuze voor het tracé". De vertrouwenscommissie in de gemeente Borsele had Boertien de heer Mandos voorgedragen, waarna de commissaris de naam van Mandos aan de minister van binnenlandse zaken heeft door gegeven. Het wachten is nu nog op de definitieve benoeming. verbrandingsinstallatie en stor ten van de reststoffen. De gemeenten in de drie provin cies moeten van de nieuwe NV Afvalverbranding de verzeke ring krijgen dat er vanaf 1 janua ri 1996 voldoende verwerkings capaciteit aanwezig is (stort- en verbrandingscapaciteit), tegen kosten die in het nieuwe verwer kingssysteem als aanvaardbaar worden beschouwd. Zoals ge meld, komen de twee ovens in Moerdijk en Buggenum. Onder zocht wordt nog of er eventueel een derde over bij Oirschot ge bouwd moet worden. De drie dagelijkse provinciebe sturen gaan er verder van uit dat de deelprocessen in de verwijde ringsketen van afval (inzame ling, scheiding, contracten met verbranders) op elkaar worden afgestemd. Dubbele activiteiten moeten worden voorkomen. De provinciebesturen zullen daar voor een overleg in het leven roe pen. (zie ook pagina 15 rubriek In Beeld) De Britse 'fruitjager' Avelona Star trok veel publiek nadat het schip was vastgelopen (luchtfoto Lex de Meester) TERNEUZEN - De Britse 'fruitjager' Avelona Star is woensdagochtend in alle vroegte aan de grond gelopen op het strandje tussen de bin- nenvaartsluis en de oude Veerhaven in Terneuzen. Dat gebeurde om tien over half zes, toen het schip Terneuzen passeerde op weg naar Ant werpen. Terneuzen had er in één klap een (tijdelijke) at tractie bij; in de loop van de dag kwamen duizenden nieuwsgierigen een kijkje ne men op de Scheldeboulevard. De Avelona Star, 156 meter lang met een brutotonnage van 9.784, had een lading ba nanen en exotische vruchten uit Zuid-Amerika aan boord. Het schip moest in dikke mist een uitwijkmanoeuvre maken in verband met uitvarende scheepvaart uit de haven van Terneuzen. De sleepboot Fighter van de Unie van-Red ding- en Sleepdienst was als eerste ter plaatse. Een eerste poging om de Avelona Star vlot te trekken mislukte om dat het vallend tij was. Inmid dels had de kapitein wel een contract getekend, waarmee de bergingsklus in handen kwam van de Unie. 's Morgens werden twee brandstoftanks leeggepompt omdat volgens een woordvoer der van de rijkspolitie te water het voorschip op de basalt blokken lag. Volgens hem be stond de kans dat de stenen door de bodem van het schip zouden dringen. Om twee uur begonnen de voorbereidingen voor de twee de poging. De Fighter had in middels versterking gekregen van de Boxer, Jacques Letzer en Marg Gerling, die alle vier achter vastmaakten en de Gent en Westhinder die het schip voor in de haak namen. De Walvis was standby met een team duikers. Om vier uur kregen de bergers beweging in het fruitschip en tien minuten later schoof de 'fruitjager' terug in het vaar water. Dat gebeurde onder ap plaus van minstens duizend toeschouwers op de dijk. Volgens ing W. Vinke, woord voerder van Rijkswaterstaat in Terneuzen, heeft het schip aanzienlijke schade aange richt aan het talud. Over de omvang van de schade kon hij zich nog niet uitlaten: „Peilin gen moeten uitwijzen wat de schade is. Wel is gebleken dat De Avelona Star ligt met de boeg geheel droog, waardoor nieuwsgierigen van zeer dichtbij een kijkje kunnen nemen (foto Camile Schelstraete) ter plaatse het rijshout zicht baar is gekomen. Verdere ex pertise moet aantonen of de zinkstukken in tact zijn geble ven." Zodra er meer zekerheid is over de omvang van de schade aan de eigendommen van Rijkswaterstaat wordt de re derij - Blue Star Line in Lon don - aansprakelijk gesteld. Als de borgsom binnen is mag de Avelona Star, die ten anker werd gebracht in de Put van Terneuzen, haar weg naar Antwerpen vervolgen. Een eerste inspectie van de bo dem van het schip wees uit dat het geen lekkages heeft opge lopen. In Antwerpen zullen duikers het schip grondiger in specteren. De rijkspolitie te water in Terneuzen heeft de hele toedracht in onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 13