VERWACHT iwit De agenda olifant les bouches flairck poppen tango magnolia luisteravond operette tango vermandere van duinhoven zeeuws orkest operette musical jazz vrijdagkrant DANSER WOUTER BRAVE koffieconcert goede doel blue jeans Zeeuws orkest scapino pugliese lambada straatzanger VRIJDAG 16 MAART 1990 WOENSDAG De Zeeuwse Komedie speelt morgen (zaterdag) De ebbehouten oli fant in het Vlissingse Vestzaktheater (20.30 uur). De ebbehouten olifant is een komische thriller waarin een jonge do cent scheikunde onbewust in een ijzingwekkend avontuur terecht komt. ZONDAG De Big Band put uit het repertoire van Count Basie, Duke Ellington en Glenn Miller. De dansers van Free laten twee optredens zien: Pun- da, een Antilliaans getint stuk en Workout, op muziek van Nina Si- mone en Anita Franklin. Het festival Cultureel Gekleurd wordt zondag 18 maart beëindigd met een slotmanifestatie in de Stoelemat in Bergen op Zoom (14.00 uur). Het muziekensemble Flairck geeft woensdag 21 maart een voon stelling van de theaterproduktie The Emigrant in het Theatel Zuidplein in Rotterdam (20.15 uur). De komedie Eeuwige Jeugd is woensdag 21 maart te zien in de Mifl| delburgse Stadsschouwburg (20.00 uur). In de komedie spelen Henny Orri en Ellen Vogel twee vrouwen dil niets meer van het leven verwachten. Samen besluiten zij de griiJ heid van het leven te ontvluchten. De Russische groep Skaz brengt woensdag 21 maart RussischJ volksmuziek in het Zuidlandtheater in Terneuzen (20.00 uur). De vier muzikanten van Skaz ('Legende') spelen alles - van licht tol serieus - als het maar Russisch en Folk is. Ze brengen bewerkmgeJ van vier jonge componisten uit de USSR. Poppentheater Parabel speelt woensdag 21 maart De onderganl van de gelaarsde kat in de Zeeuwse Bibliotheek in MiddelburJ (15.00 uur). Het is een nieuw poppenspel van Parabel, waarbij handpoppen g combineerd worden met schimmenspel. DONDERDAG Mas Tango is donderdag 22 maart te zien in het Terneuzense Zuid| landtheater (20.00 uur). Magnolia brengt donderdag 22 maart het programma Alvast bej dankt voor het komen in 't Beest in Goes (21.00 uur). Toneelvereniging de Schouwspelers spelen vrijdag 23 maart hel blijspel Het begon in Monte Carlo in de Oosterhof in Oosteland (2O.0| uur). De Zwarte Komedie speelt vrijdag 23 maart De Geuzenoperf naar The Beggar's Opera in de Prins van Oranje in Goes (20.00 uuri Het Zuidelijk Toneel voert vrijdag 23 maart het toneelstuk Gali lei op in de Stadsschouwburg Middelburg (20.00 uur). Het Middelburgs Theater speelt zaterdag 24 maart het blijspe Passie in het Minitheater aan de Verwerijstraat in Middelburg (20.31 uur). Theo Terra en Servaes Nelissen geven zaterdag 24 maart de kin dervoorstelling Hemel Lief in de Prins van Oranje in Goes (15.00 uur) Het Middelburgs musical- en operettegezelschap Groep Papil Ion presenteert zaterdag 24 maart een Weense avond in de Concert en Gehoorzaal in Middelburg (20.00 uur). Het jazz- en tapdansgezelschasp Opus One voert zaterdag 2: maart Step by Step op in de Concertzaal in Zierikzee (20.00 uur). Nel Kars speelt het toneelstuk Koningin Sophie zaterdag maart in het Vestzaktheater in Vlissingen (20.30 uur). De Cubaanse pianiste Rosario Andino concerteert zondag 21 maart in het Zuidlandtheater in Terneuzen 15.00 uur). Het Middelburgs Theater geeft zondag 25 maart een matinee voorstelling van Passie in het Minitheater (14.30 uur). De Berini's treden dinsdag 27 maart op met hun show Het Naadji van de kous in de Stadsschouwburg Middelburg (20.00 uur). Louis Goldstein geeft woensdag 28 maart een pianoconcert in di Concertzaal in Middelburg (20.00 uur). Louis Goldstein geeft donderdag 29 maart een pianoconcert in dl Concertzaal in Zierikzee (20.00 uur). Robert Paul presenteert zijn nieuwe one-man-show Ruimtevree: donderdag 29 maart in de Prins van Oranje in Goes (20.00 uur). Bavo Galama, de helft van de Frisse Jongens, treedt donderdai 29 maart op in het Zuidlandtheater in Terneuzen (20.00 uur). Advertentie Het Udjung Collectief, Franky Berhitu en het Duo Telapary treden vandaag (vrijdag) op in 't Beest in Goes (21.00 uur). Op deze kijk- en luisteravond staan Indonesië en de Molukken cen traal. Het Udjung Collectief is een samenwerkingsverband van mui kanten en woord- en bewegingskunstenaars. Franky Berhitu is een Molukse dichter. Hij draagt voor in Nederlands en Maleis. De broers Telapary zijn bekend als gitaarvirtuozen. In het kader van het festi val Cultureel Gekleurd. De Hoofdstad Operette voert vandaag (vrijdag) Eine Nacht in Vene- dig uit in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). Componist Johann Strauss jr schreeft deze operette in 1883. Hoofse liefdesperikelen en rokkenjagerij tijdens het Carnaval in Venetië. Mas Tango treedt vandaag (vrijdag) op in de Middelburgse Stads schouwburg (20.00 uur). Mas Tango is een Argentijns-Nederlandse dansproduktie rond de dans en muziek van de Tango met drie dansparen, een. zanger, een zangeres en een groot tango-orkest, voornamelijk van Argentijnse en Uruguayaanse afkomst. De Belgische zanger Willem Vermandere treedt vandaag (vrijdag) op in De Stenge in Heinkenszand (20.15 uur). Samen met drie muzikanten brengt Vermandere zijn programma Zo gezeid, zo gezongen. Willem Vermandere, naast zanger, tekstschijver en componist ook beeldhouwer en schilder, zingt Vlaamse chansons. De cabaretière Ien van Duinhoven brengt vandaag (vrijdag) haar programma En we noemen haar... in het dorpshuis Luctor et Emer- go in Rilland (20.00 uur). Ien van Duijnhoven won in '88 zowel de Juryprijs als de Publieksprijs tijdens het Camarettenfestival. In En we noemen haar... speelt Ien de jonge vrouw Anja. Een keurig meisje met dromen, fantasieën, herin neringen en frustraties. Als zij alleen is komt dat allemaal naar bui ten. De enige getuigen van de personages die elkaar in hoog tempo afwisselen in een associatieve reeks zijn de radio, een spiegel een berg kleren en het publiek. Het Zeeuws Orkest concerteert vandaag (vrijdag) in de Concert zaal in Middelburg (20.00 uur). Als solisten werken mee de violist Jeroen de Groot, celliste Brigitte de Groot en pianiste Marianne Boer. Dirigent is Lex Veelo. Op het programma staan werken van Bach, Mozart, Fauré, Tsjaikofsky, Ho- negger en Kodaly. ZATERDAG De Hoofdstad Operette voert morgen (zaterdag) Eine Nacht in Ve- nedig uit in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur) De musical Up on the Roof is morgen (zaterdag) te zien in de Stoele mat in bergen op Zoom (20.15 uur). De musical, in Engeland genomineerd tot beste musical van '78, speelt in de zomer van 1975. Vijf studenten, allemaal lid van de a-ca- pella groep The Roof Club, geven een afstudeerborrel. 'Tophits uit de zeventigerjaren in een meeslepende musical over mensen'. The South Jazz Band treedt morgen (zaterdag) op in het Terneuzen se jazzcafé Porgy and Bess (21.30 uur). De band bestaat inmiddels 33 jaar. In de beginperiode legde de musi ci zich vooral toe op de San Fransisco-stijl. maar geleidelijk aan werd meer inspiratie geput uit de Chicago-jazz. rvr. Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur 16 MAS TANGO Argentijns/Nederlandse theaterproduktie rond de dans en muziek van de tango sponsor: Reisbureau Van Fraassen/Holland International! f 21,50; CJP/Pas 65 f 16,50 zo. Lunchcafé Goes 12.00 uur 18 KOFFIEKONSERT: TRIO AURIC (hobo, klarinet, fagot) met werken van o.a. Mozart, Maros, Tansman, Auric f 8,00; CJP/Pas 65 f 6,00; jeugd t/m 12 jaar f 3,50 geen voorverkoop, kaarten a/d zaal wo. Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur 21 EEUWIGE JEUGD komedie met Ellen Vogel en Henny Orri j f21,50; CJP/Pas 65 f 16,50 do. 't Beest Goes 21.00 uur 22 MAGNOLIA in "Alvast bedankt voor het komen" Zeer beperkt aantal kaarten f 12,50; CJP/Pas 65 f 10,00 uitsluitend verkrijgbaar aid zaal vanaf 20.15 uur vr. de Prins van Oranje Goes 20.00 uur 23 DE ZWARTE KOMEDIE speelt "De Geuzenopera" naar "The Beggar's Opera" van John Gay f 16,00; CJP/Pas 65 f 11,50 Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur GALILEI muziektheater naar het toneelstuk "Het leven van Galileï" van Bertolt Brecht door het Zuidelijk Toneel m.m.v. het Vera Vingerhoeds Kwartet f 19,00; CJP/Pas 65 f 14,00 za. de Prins van Oranje Goes 15.00 uur 24 HEMEL LIEF voorstelling voor kinderen vanaf 8 jaar door Theo Terra en Servaes Nelissen duur ca. 60 minuten, geen pauze f 7,50; volwassenen f 10,00 Concertzaal Zierikzee 20.00 uur OPUS ONE jazz- en tapdancegezelschap in "Step By Step"! f 12,00; CJP/Pas 65 f10,00 Vestzaktheater Vlissingen 20.30 uur KONINGIN SOPHIE I solotoneel door Nel Kars f 15,00; CJP/Pas 65 f 12,50 di. Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur 27 DE BERINI'S in "Het naadje van de kous" f 16,00; CJP/Pas 65 f 14,00 wo. Concertzaal Middelburg 20.00 uur 28 LOUIS GOLDSTEIN (piano) speelt werken van Beethoven, Liszten Copland f 18,00; CJP/Pas 65 f 12,00 do. Concertzaal Zierikzee 20.00 uur 29 LOUIS GOLDSTEIN (plano) speelt werken van Beethoven, Liszt en Copland f 14,50; CJP/Pas 65 f 10,00 VOORVERKOOP BIJ DE VWS TER PLAATSE VANAF 8 DAGEN VOOR DE EVENEMENTEN Telefonisch reserveren Middelburg: 15256, Goes: 15154, Vlissingen: 12345, Zierikzee (van 19-20 uur): 12192 Theaterlijn(01180) 11511 dag en nacht aktuele informatie. (Mas Tango is vanavond - vrijdag - te zien in Middelburg en donderdag 22 maart in Terneuzen Het Nederlandse danspaar Wouter en Martine voorgrondin Mas Tango (foto Tet Lagemaat) tango: sensueel en melancholiek De tango spreekt voor zichzelf en hoeft niet extra geïllustreerd te worden door een verhaaltje met dra ma en overdreven passie. De ze dans wordt vaak gebracht als zeer sexy, maar is sensu eel, zwoel. Op het moment dat je dat gaat overdrijven door elkaar ontzettend over de be nen te aaien en half te zoenen, wordt het banaal, vind ik." Tango-danser Wouter Brave (36) uit Amsterdam nam het initiatief tot de voorstelling Mas Tango - wat zoveel wil zeggen als méér tango, maar ook in de zin van 'echter' - die een boeiend beeld geeft van de originele Argentijnse tango, uitgevoerd door Argentijnen. Dus geen Olé Guapa van Ma- lando. ,,De stijldanscultuur in Europa bouwt een schijnwe reld op, alsof je in de wolken zweeft. Je moet er ook bij glimlachen, dat is verplicht, geloof ik. De Argentijnse tan go staat veel dichter bij het werkelijke leven." Aan het programma wordt, naast zeven musici en drie dansparen, ook meegewerkt door de ruim twee jaar in Ne derland wonende Argentijnse zanger Fabian Russo (26): „Wij willen het ware imago van de tango laten zien, zoals die in mijn vaderland wordt bedreven. Dans, muziek en zang vertellen daar alles. Bue nos Aires en Montevideo, de hoofdstad van Uruguay, zijn de enige steden in de wereld waar de originele tango wordt uitgevoerd. Daar is hij gebo ren en groot geworden." „Van- daaruit", vult Wouter Brave aan, „is deze dansmuziek over de hele wereld verspreid. Amerika heeft een heel eigen versie gehad met Rudolf Va lentino, die voor eeuwig het beeld van de tango verpest heeft." „In Europa is de buitenkant van deze dans heel erg over dreven", vervolgt Wouter, „Het contact met de emotie is verdwenen. Wat bij de Argen tijnen heel sterk is, is de har monie tussen emotie en vorm. Hoewel ze heel sec dansen, zijn ze emotioneel zo open en komt er zoveel doorheen, dat het heel spannend is om te zien. Ik heb altijd gevonden dat de tango als podiumkunst kan wedijveren met moderne dans of ballet en muzikaal met jazz of klassiek, zodat hij goed gebruikt kan worden voor een grote theaterproduk tie. Daarbij hebben we het sensatie-element, dat vaak in tango-shows wordt uitgebuit, gemeden, maar zijn zo dicht mogelijk bij de basisvorm ge bleven." Het orkest Color Tango be staat uit Argentijnse musici die hun sporen verdiend heb ben bij onder anderen Osval- do Pugliese. „Hij is ver in de tachtig en zijn orkest, dat nu is opgeheven, is wereldbe roemd. In Argentinië is hij een levende legende", weet Wou ter. „Drie mensen uit dat or kest hebben samen met vier anderen Color Tango ge vormd, dat in Mas Tango voor het eerst naar buiten treedt." „Dit is nu misschien wel het beste tango-orkest van de we reld", veronderstelt Fabian. Typerend voor de tango is de bandoneon, een soort vier kante trekzak. „Ene Heinrich Band in Duitsland heeft het ontworpen ter opluistering van begrafenissen, maar het was niet erg populair", vertelt de zanger, „Waarschijnlijk bracht een zeeman dit instru ment naar Buenos Aires, waar aan het eind van de vorige eeuw de tango in opkomst was. Het was wonderlijk zoals de bandoneon daarin paste. Het geluid is diep en melan choliek, maar kent veel varia ties. Dat donkere werd het ge luid van de tango." „De wereldhit Lambada van afgelopen zomer werd ge speeld op een bandoneon", licht Wouter toe, „Het geluid is dieper en sterker dan van een accordeon. In Beieren be speelden ze het instrument op de buik, maar de Argentijnen hebben het op de knie gelegd en pakken het hard aan. Dat ding kreunt en jankt, prachtig om te zien ook." Wouter Brave en zijn dans partner, al sinds vijfjaar, Mar tine Berghuijs vormen - op het podium althans - de enige Nederlandse inbreng in deze produktie. Beiden begonnen een carrière in de moderne dans. „Ik was op zoek naar een bewegingsvorm die een heel directe weergave is van je emoties. In 1983 kwam ik in aanraking met mensen die de tango in Argentinië hadden geleerd en dat vond ik ontzet tend spannend en interessant. Ik heb gespaard en ben in 1985 drie maanden naar Argentinië gegaan. Ik wist niets, had niet één adres en sprak niet eens Spaans. Binnen een week had ik een leraar gevonden, de beste die er is. Dat was meer voorbestemming dan geluk, denk ik. Daar ben ik helemaal opnieuw begonnen, alles wat ik voordien aan tango deed, heb ik in de vuilnisbak ge gooid. Voor Martine geldt min of meer hetzelfde verhaal." Het reizende zomertheater Boulevard of Broken Dreams bood de gelegenheid de origi nele tango uit te dragen. Sa men met de Argentijn Horacio Ferrer schreef Wouter Brave het boek Tango, muziek, dans en lyriek, dat vorig jaar bij Meulenhoff verscheen. „De laatste paar jaar leef ik van de tango, onder meer door er les in te geven. Dit programma was één van mijn idealen, een mijlpaal in mijn carrière. Ik ben er trots op met deze spe ciaal uit Argentinië overgeko men mensen de schouwbur gen langs te gaan. De volgen de stap is de show in het bui tenland te brengen." De in Buenos Aires geboren Fabian Russo is dan ook van de partij. „Er zijn te veel rede nen waarom ik naar Europa ben gekomen. De politieke en economische situatie in Ar gentinië is slechter dan ooit tevoren. Jonge mensen dro men ervan het land te verla ten. In Europa ben ik gaan zin gen op straat, ik moest toch iets doen. In Holland begon ik in Utrecht en later in Amster dam, waar ik in restaurants zong, maar ook als ober werk te, vloeren schrobde en bor den waste. Daarna heb ik een groep gevormd met bando- neonist Carel Kraayenhof." Pas in Europa wijdde Fabian zich aan het zingen van de tango. „Tango heeft te maken met indentiteit, voor mij is het de werkelijke expressie van mijn landgenoten. Europa gaf mij de gelegenheid mijn eigen gezicht te zien. Naar mijn ge voel gaat de tango over ieder een in de wereld. We hebben overal dezelfde persoonlijke problemen. Mensen vragen wel eens hoe de toeschouwers kunnen begrijpen wat ik in het Spaans zing. Ik zeg, dat is niet belangrijk. Het is de ma nier waarop je zingt, al zouden de mensen de poëzie van de tango moeten kennen, want die is erg mooi. Ik heb in Ar gentinië filosofie, psychologie en literatuur gestudeerd. Die vakken komen allemaal sa men in mijn beroep van tan go-zanger." FRANS P. J. DOELEMAN Het Trio Auric geeft zondag 18 maart een koffieconcert in het Lunchcafé in Goes (12.00 uur). Het trio, Ingrid Nissen op hobo, Frans DeJong op klarinet en Louis van Nunen op fagot, vertolkt werk van o.a. Mozart, Maros. Flégier Tansman en Auric. Nico Schaap als hertog Guido van Urbino in Eine Nacht in Venedig (foto Frits Gerritsen) Het Goede Doel geeft zondag 18 maart een muziek- en theater-optre den in Theater Zuidplein in Rotterdam (20.15 uur). The Blue Jeans Big band en balletstudio Free treden zondag 18 maart op in discotheek Cosmo in Vlissingen (15.00 uur). De cast van Up on the Roof ifoto Chris-Paul Stapels) Het Zeeuws Orkest concerteert dinsdag 20 maart in het theater in Terneuzen (20.00 uur). Als solisten werken mee de violist Jeroen de Groot, celliste Brigittl de Groot en pianiste Marianne Boer. Dirigent is Lex Veelo. Op hJ programma staan werken van Bach, Mozart, Fauré, Tsjaikowski Honegger en Kodaly. Het Scapino Ballet danst zondag 18 maart in het Zuidlandtheater in Terneuzen (15.00 uur). Het Scapino Ballet ontwikkelde zich na de overstap naar de Nieuwe Rotterdamse Schouwburg tot op een vergelijkbaar niveau als het Nationaal Ballet en het Nederlands Danstheater. Er worden vier bal letten opgevoerd, waaronder Nisi Dominus van Ed Wubbe op mu ziek van Vivaldi. De vier muzikantes van Les Bouche Afrikaanse ritmes, zang en per cussie horen. Puncta y Tacon, zes Spanjaarden, tonen flamengo in zang, dans, gitaar en poëzie. Unisono is een band uit Curagao met Caraïbische dansmuziek. Les Bouches

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 10