PROVINCIALE 1 orbatsjov kandidaat •resident nieuwe stijl Roemeense vluchtelingen stromen Oostenrijk binnen Püt Minima gaan er iets op vooruit Freedom Awards voor Havel en ds Tökes Grootscheeps onderzoek aids-risico scholieren Zeeland helpt! mm Gebruiker openbaar vervoer ontzien ffj Woedende reactie van VVD WEEKENDVOORDEEL BIJ JAC.HERMANS 9 9 t/m 18 maart AMSTERDAM WTSÊM Lenteweer |33e jaargang no. 63 donderdag 15 maart 1990 SNAPPER LOOPMAAIERS Aanhang van Ajax houdt huis in Eindhoven Arrestaties Verklaring Burgeroorlog Timisoara Kok: dank zij koppeling Bavaria bier Witlof MlNl-PftUS&tAAXl-KEUS Defensie Werklozen Afval Prijs Danny Blind Kangoeroes in Drunense duinen Droog en overwegend zonnig. In de vroege ochtend mistbanken. Matig tot zwakke zuidwesten wind. Tempera tuur 14 graden. (model 1990) Geheel nieuw gestyleerde duw- en zelf- rijdende loopmaaiers. Ook elektrisch gestart en BBC. Vele aktiemodellen m. J. W. Frisostraat 31, Krabbendijke tel. 01134-1255/2175 A. Plesmanweg 1, Goes, tel. 01100-32288 EINDHOVEN (ANP) - De bekerwedstrijd PSV-Ajax is gister avond in Eindhoven on rustig verlopen. Vooral na afloop van de wed strijd moest de politie diverse malen ingrijpen om supportersgroepen uit elkaar te houden. Op weg naar het NS-sta- tion zag een groep van ongeveer 150 aanhan gers van Ajax kans om via een tunnel onder de spoorlijn aan de andere zijde van het station te komen. Daar richtten ze behoorlijke vernielingen aan voordat de politie kon ingrijpen. De Eindhovense politie had gisteravond een kleine tweehonderd man op de been, waaronder 120 ME'ers. De politie verrichtte voor, tijdens en na de voetbalwedstrijd in to taal 28 aanhoudingen. De verdachten werden ingerekend voor uiteen lopende vergrijpen. Drie verdachten, aan hangers van Ajax, zijn in verzekering gesteld. Ze worden ervan verdacht dat ze vöör de wedstrijd twee jongens ernstig hebben mishandeld. Weer rel reiskostenaftrek DEN HAAG (GPD) - Mensen die voor hun woon-werkverkeer aantoonbaar gebruik maken van het openbaar vervoer, zul len niet gekort worden in de nu bestaande reiskostenaftrek voor de belastingen. Autoge bruikers daarentegen zullen de reiskostenaftrek bij afstanden van meer dan 30 kilometer niet meer zien toenemen (de aftop ping reiskostenforfait). De rege ringspartijen CDA en PvdA zijn dit gisteren onder leiding van minister Kok (financiën) en zijn staatssecretaris Van Amels- voort overeengekomen. VVD-fractieleider Voorhoeve heeft woedend op het compro mis gereageerd. Hij wees erop dat het CDA vorig jaar keihard vasthield aan afschaffing van het reiskostenforfait ondanks bezwaren van de WD. Dit leid de uiteindelijk tot de val van het tweede kabinet-Lubbers. „Nu wordt de zaak door CDA-PvdA grotendeels teruggedraaid. Vlak voor de gemeenteraadsverkie zingen. Ik vind dat buitenge woon doorzichtig. Het soort poli tiek gedraai waar ik niet goed van word". De VVD wil nog vandaag een spoeddebat over de zaak in de Kamer. Daarin wil het kamerlid Jorritsma minister Maij-Weggen (verkeer) aan de tand voelen over de nu gesloten deal tussen CDA en PvdA. Mevrouw Jorrits ma deelde dat woensdagavond mee tijdens een spreekbeurt in Zierikzee. Zij verklaarde on langs nog in de Kamer dat er niet getornd kon worden aan de aftopping van het reiskostenfor fait omdat zij de opbrengsten daarvan dit jaar (198 miljoen, blijvend 240 miljoen per jaar) al bestemd had voor een prijsverla ging bij abonnementen open baar vervoer, schonere bussen, bevordering van collectief ver- pOSKOU (AP) - Het centraal |omité van de Communistische partij van de Sovjetunie heeft pichail Gorbatsjov voorgedra- en als kandidaat voor het met lieu we bevoegdheden toege- uste presidentschap. Door een [roepering die fel tegenstander i van de afscheiding van deel- epublieken, de Soyoez, werden [ok premier Nikolai Ryzjkov en ninister van binnenlandse za len Vadim Bakatin kandidaat [esteld. Maar beiden weigerden let tegen Gorbatsjov op te ne- nen. ferder op de dag had het Con- Tes van Volksafgevaardigden esloten om de nieuwe presi- lent niet via algemene verkie- pngen, maar door een stemming het Congres aan te wijzen. De [erkiezing zal naar verwachting met gemak worden gewonnen door Gorbatsjov. Het voorstel om de president door het Congres, en niet door de bevolking te laten kiezen, had de steun van tweederde van de 2.246 aanwezige afgevaardigden nodig, wat neerkwam op 1.497 stemmen. De uitslag van de stemming was 1.542 tegen 368, de krapste meerderheid waar mee Gorbatsjov ooit een stem ming heeft gewonnen. Zesenze ventig afgevaardigden onthiel den zich van stemming. Het feit dat de nieuwe president door het Congres wordt geko zen, voor een ambtstermijn van vier jaar, is meteen een uitzonde ring op een nieuwe regel. Vol gens een onlangs aangenomen wet bedraagt de ambtstermijn van de Sovjet-president name- voer en regionale vervoersplan nen. CDA en PvdA zijn overeengeko men de aftopping van het reis kostenforfait niet te laten gelden voor mensen die aantoonbaar het openbaar vervoer gebruiken voor woon-werkverkeer. Ver voersondernemingen zullen daartoe jaarlijks een vervoers- verklaring moeten afgeven aan de betrokkene. Daarin moet staan of men een jaar- of maand abonnement had. Op basis van die verklaring wordt de reiskos tenaftrek dan berekend. Afstan den van huis of werk tot de halte plaats van het openbaar vervoer vallen niet onder de reiskoste naftrek. Het niet laten doorgaan van de aftopping reiskostenforfait bij openbaar-vervoergebruikers scheelt jaarlijks 20 tot 30 miljoen gulden voor de schatkist. Dat geld willen CDA en PvdA terug halen door een aanpassing van de zogenoemde autokostenfic tie. De fictie geldt voor werkne mers die in een auto van de zaak rijden. Zij moeten als zij meer dan 2000 kilometer per jaar pri vé met de wagen rijden, 20 pro cent van de cataloguswaarde bij hun inkomen optellen. CDA en PvdA willen de grens van 2000 prive-kilometers verlagen naar 1000. Bovendien zal het percen tage van de cataloguswaarde dat men bij het inkomen moet optellen, hoger zijn als men meer dan 30 kilometer woon-werkver keer heeft. Het wordt dan tussen de 20 en 25 procent. Exact moet het nog worden vastgesteld. De regeringspartijen besloten (Slot zie pagina 3 kolom 8) MIDDELBURG - De Tsjechoslowaakse president Vaclav Havel, de Roemeense predikant Laszlo Tökes en nazi-jager Simon Wiesen- thal krijgen dit jaar een Freedom Award. De onderscheidingen worden op 19 mei in Middelburg uitgereikt. Havel krijgt de Four Freedoms Award, die wordt toegekend aan mensen die zich hebben ingezet voor de vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring van gebrek en vrijwaring van vrees. Ds Tökes wordt onderscheiden wegens zijn bijdrage aan de godsdienstvrijheid. Wiesenthal ontvangt de Freedom of Fear Award. De Tsjechoslowaakse president komt de onderscheiding zaterdag 19 mei persoonlijk in ontvangst nemen. Ds Tökes wordt vertegenwoor digd door zijn in Zeeland inmiddels welbekende zuster, dokter Anna Zsigmond Tökes. (zie ook pagina 13) lijk vijf jaar en moet hij door de bevolking in algemene verkie zingen worden aangewezen. Het Congres meende echter hiervan in dit geval te moeten afwijken. Aanvankelijk was Gorbatsjov van plan de wettelijke richtlijn te volgen, maar toen enige tijd geleden het nu aangenomen voorstel ter tafel kwam, schaar de hij zich daar achter. Kort voor de stemming hield de gezaghebbende 86-jarige histori cus Dimitri Lichatsjov een hartstochtelijk pleidooi om het Congres de president te laten kiezen, en niet de bevolking. Een landelijke verkiezingscampag ne zou volgens Lichatsjov leiden tot een burgeroorlog. „Ik herin ner me de revolutie van februari (1917) heel goed, en ik weet wat emoties kunnen losmaken. Be grijp onze omstandigheden," zo hield hij zijn gehoor voor, „direc te verkiezing van de president zal tot burgeroorlog leiden." Volgens een dinsdag door het Congres van Volksafgevaardig den aangenomen grondwetswij ziging krijgt de president uitge breide bevoegdheden. Dit bete kent dat de president veel van de macht naar zich toe trekt die nu nog door het presidium van de Opperste Sovjet wordt uit geoefend. Gorbatsjov probeert hiermee naar verluidt de macht van de partij terug te dringen ten gunste van die van de rege ring. NICKELSDORF - Een Oostenrijkse douanier telt het geld van een van de duizenden Roemenen die gisteren de grens over kwamen. De vluchtelingen konden tot vandaag vrij het land binnen komen als ze maar minstens 5.000 Oostenrijkse shilling (ongeveer 750 gulden) bij zich hadden. Ze golden dan als toerist (foto Ronald Zakt AP) (Van onze correspondent BUDAPEST - Aan de Oosten rijkse grens hebben zich gis teren tienduizenden Roeme nen gemeld, die in een laatste wanhopige poging probeer den nog voor middernacht Oostenrijk binnen te komen. Na dat tijdstip gold voor hen namelijk een visumplicht, een poging van de Oosten rijkse regering om de vluch telingenstroom uit Roemenië in te dammen. Het land is de laatste maan den overstroomd met duizen den vluchtelingen, waarvan het grootste deel, ruim vier duizend, uit Roemenië kwam. Volgens het Oostenrijkse mi nisterie van buitenlandse za ken kunnen ze nu niet meer menswaardig onder gebracht worden. De uittocht maakt duidelijk dat de Roemenen weinig ver trouwen hebben in het nieuwe régime in Bukarest. Met na me op het platteland is in de voedselsituatie nog weinig veranderd. Een groot aantal Roemenen vindt dat de Voor lopige Raad van Nationale Eenheid, de regering feitelijk, steeds meer trekjes van het oude Ceausescu-bewind be gint over te nemen. Uit de vluchtelingenkampen in Hongarije is afgelopen maan den vrijwel niemand naar Roemenië teruggekeerd. Roemeense autoriteiten heb ben de stad Timisoara, het 'bolwerk van de 'Roemeense revolutie' beticht van 'natio nalistisch streven' en 'streven naar autonomie'. Dat gebeur de in een reactie op een grote betoging, afgelopen zondag, in Timisoara. Er waren toen zo'n 15.000 mensen op de been om te protesteren tegen de ge ringe hervormingsgezindheid van de huidige voorlopige re gering. Radio-Timisoara heeft het verwijt van de Roe meense leiding dinsdag met kracht verworpen. Eerder deze maand ontstond rumoer toen de hoofdver dachte in een proces tegen 21 Securitate-leden, Emil Macri, een beschuldiging uitsprak tegen twee huidige ministers, de generaals Stanculescu (Defensie) en Chitak (Binnen landse Zaken). Beiden waren volgens hem betrokken bij het bloederig neerslaan van de opstand. MOSKOU - Echtgenote Raisa van Sovjetleider Gorbatsjov praat in le wandelgangen van het Volkscongres met een afgevaardigde foto AP) Advertentie krat 12 flesjes a 0,3 liter -êffi Maximaal 5 kratten Per klant. 500 gram 3?9 1f Aanbiedingen geldig t/m za 17 maart 1990. Zolang de voorraad strekt Prijswijzigingen voor enouden. De versaanbieding is alleen verkrijgbaar in filialen mei een versafdeling DEVENTER/DEN HAAG (GPD) De koppeling tussen lonen in bedrijven, uitkeringen en het wettelijk minimumloon zorgt ervoor dat alleenverdieners on der de uitkeringstrekkers en minimumloners er op 1 juli net to 13 gulden per maand op voor uit gaan. Voor samenwonenden is het netto voordeel 22 gulden per maand. Minister Kok (financiën) heeft dit gisteravond op een PvdA-bij- eenkomst in Deventer bekend gemaakt. Kok keerde zich tegen berichten als zouden talrijke mensen met een minimuminko men het beloofde koopkrachtbe- houd teniet gedaan zien door steeds maar stijgende gemeen telijke heffingen. Dat zou met name het geval zijn nu gemeen ten kwijtscheldingsnormen voor het betalen van heffingen niet optrekken. Kok stelde dat het zwaar over trokken is om te doen alsof alle minima er in koopkracht op ach teruit gaan door het gemeente lijke beleid. Het gaat slechts om enkele kleine groepen. Binnen het kabinet wordt nog bekeken of daarvoor speciale maatrege len nodig zijn. Nog deze week zal Kok schriftelijke vragen van de kamerleden Vermeend (PvdA) en Brouwer (Groen Links) over de zaak beantwoorden. Volgen de week volgt mogelijk nog een kort kamerdebat. In de discus sie rond de inkomensverhoudin gen roemde Kok CDA-fraetielei- der Brinkman. Volgens de PvdA'er heeft Brinkman een opening geboden om te komen tot een evenwichtiger koop krachtbeeld, door met name iets te willen doen voor bejaarden met een klein pensioen. Wim Kok wil de defensie-uitga- ven volgend jaar al bevriezen, in plaats van in 1992, zoals in het regeerakkoord van CDA en PvdA was afgesproken. Volgens de vice-premier en minister van Financiën zijn de mogelijkhe den om daadwerkelijk grote be dragen te bezuinigen op Defen sie beperkt. Het zou in 1990 gaan om 60 tot 70 miljoen gulden. Kok zegt dat vandaag in een inter- Tien procent meer werklozen kunnen aan een baan worden geholpen door een effectievere werkwijze van de arbeidsbu reaus. Daarbij horen een betere begeleiding van werkzoekenden en een actievere campagne bij de bedrijven. Dat schrijft minister De O Vries aan de Kamer. O sip Het huishoudelijk afvalwater van duizenden werknemers in het Sloegebied verdwijnt onge zuiverd in de Wester schelde. Er is geen riolering en het Haven schap Vlissingeneen overheids instelling, maakt geen haast met de aanleg O ervan. I O De culturele prijs van de ge meente Goes is dit jaar uitge reikt aan de Goese architect M. van Doorn. De architect kreeg de prijs voor zijn 'betrokkenheid bij de vernieuwing in de Goese binnenstad' en onder meer voor het project O de Houtloodsen. I O Danny Blind liet zich gisteren van de kook brengen door PSV- doelman Hans van Breukelen. 'De Breuk' haalde tijdens de noodzakelijk geworden straf- schoppenserie de Zeeuw uit zijn concentratie. Blind miste prompt en PSV bereik te de bekerfinale tegen O O Vitesse. 4LO view met deze krant. Bevriezing van de defensie-uitgaven en het niet meer laten toenemen van de inkomensverschillen, moeten volgens Kok twee hoofdpunten zijn in de eerste Miljoenennota van de centrum-linkse coalitie, die deze zomer wordt opgesteld. Kok waarschuwt zijn eigen ach terban echter voor te hoog ge spannen verwachtingen. De ou de PvdA-wens om wat te doen aan de 'achterstanden' die voor de minima onder vorige kabinet ten zijn ontstaan, is nauwelijks te vervullen. „We hebben echt een behoorlijke klus in handen als we de kloof niet willen ver groten." (Pag.4: interview met Wim Kok) UTRECHT (ANP) - Het afgelo pen jaar is onder 12.000 scholie ren van het voortgezet onder wijs in Nederland een diep gaand onderzoek ingesteld naar de risico's van seksueel gedrag, vooral wat betreft de ziekte aids. Het ongekend groot scheepse onderzoek, waarvan de uitkomsten in oktober wor den gepubliceerd, moet duide lijk maken welke factoren mee spelen bij seksueel veilig of on veilig gedrag. Dit heeft onderzoeker drs. T. Vo gels van het Nederlands Insti tuut voor Praeventieve Gezond heidszorg (NIPG/TNO) woens dag meegedeeld. De onderzoekers hopen ook LOON OP ZAND (ANP) - In de bossen en op de zandvlakte van de Loonse en Drunense Duinen huppen sinds zondagavond twee kangoeroes - moeder en zoon - rond, die op die avond in Loon op Zand uit een tuin van een particulier zijn ontsnapt. De kangoeroes zijn volgens een woordvoerster van de rijkspoli tie razendsnel en daardoor vrij wel niet te vangen. „We wachten tot we een melding krijgen en gaan er dan met een dierenarts op af. Meer kunnen we niet doen." Tot nu toe is er pas een melding geweest en wel zondagnacht, kort nadat de die ren onder het hek van de tuin door de vrijheid tegemoet waren gekropen. Een automobilist bel de de politie op met de medede ling dat er een kangoeroe de weg overstak. Voordat de veearts ar riveerde was het dier hem al weer gesmeerd en liet zich sinds dien niet meer zien. Het uitgestrekte gebied van de Loonse en Drunense Duinen wordt doordeweeks, in tegen stelling tot in de weekends, slechts sporadisch bezocht. Als de kangoeroes, die overigens volkomen ongevaarlijk zijn, voor het komende weekeinde niet terecht zijn wordt in Loon op Zand een stormloop van dag toeristen verwacht. meer zicht te krijgen op de mate van verspreiding van seksueel overdraagbare aandoeningen onder scholieren. Daarbij is het vooral van belang te weten of er „seksuele netwerken" bestaan, waarvan een van de leden con tact heeft met risicogroepen als homoseksuelen of drugsgebrui kers. Het onderzoek moet leiden tot meer gerichte voorlichting over het voorkómen van riskant sek sueel gedrag. Het onderzoek is uitgevoerd in samenwerking met het Neder lands Instituut voor Sociaal Se- xuologisch Onderzoek (NISSO) en de Peilstations Jeugdgezond heidszorg, waarin de school artsendiensten zijn verenigd. Het onderzoek is zo grootschalig opgezet om een representatief beeld van de seksuele risico's te krijgen. De uitkomsten kunnen worden uitgesplitst naar onder meer leeftijdscategorie, school type, sociaal-economische groep en herkomst. Ook in een regionale onderverdeling (noord-, oost, midden- en zuid- Nederland en de provincies Noord- en Zuid-Holland) is voor zien, omdat onderzoeken onder oudere groepen uitwijzen dat het beeld regionaal sterk kan verschillen. De vragenlijsten zijn klassikaal ingevuld onder toezicht van een schoolarts of -verpleegkundige. Van de 12.000 scholieren heeft uiteindelijk 87 procent meege werkt. De ouders zijn tevoren over de enquête ingelicht, (zie ook pagina 5) Advertentie m Dagelijks geopend van 10-18 uur. Do. 15 en vrij. 16 maart van 10-22 uur. Gratis pendeldienst volg borden 13 RAI. Trein Toegangbil|etten bij NS stations Advertentie Redt de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt... i.o. Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! i M

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1