Auto-Poppe Walcheren ranse artsen zetten voet aan arm vast er Beek wil mes letten in defensie ntillen en Aruba Sovjet-congres worstelt met macht president-nieuwe-stijl Mandela even op Schiphol wM CDA vraagt stevige aanpak van verzuim PREI EN SLAVINKEN mmissie denkt uiterlijk drie weken nodig te hebben Sovjet-troepen oor ruim liljoen als geld drukt 9 t/m 18 maart Borcea Ronde-winnaar ter wolkenvelden i7 jaargang no. 61 insdag 13 maart 1990 BEZOEK ONZE VOORJAARSSHOW Gildeweg 22 - Vlissingen s j 'Val -kil Opgelucht F fc AMSTERDAM ral Litouwen P Prei, Slavinken, 100 g T5§1 kilo®®®® ±4§0" 100 g ±£§1.39 12.90 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. V/V? rst mist. Later enige tijd zon. Van- '.dag en vanavond wolkenvelden en ige regen of motregen. Maximum te\ 'iperatuur rond 12 graden. -4. •£Tw met tal van scherp geprijsde actiemodellen! (t/m 17 maart a.s.) VRIJDAG AVOND KOOP AVOND 3 val as. a I OOM oeren putten hoop uit gesprek ïN (GPD) - De commissie I joede diensten die bemid- J in het conflict tussen het abihét en de akkerbouwers, dat het mogelijk is over tot drie weken met advie- e komen om de problemen akkerbouw te kunnen op- n. De commissieleden linister De Koning en de nissarissen van de konin- (n Friesland en Drenthe, res- levelijk Wiegel en Meijer, ijKistermiddag met dat werk Tnnen. Voorzitter De Koning zei maan dag na afloop van een gesprek in Assen met minister Braks van Landbouw, de drie centrale landbouworganisaties en een af vaardiging van de akkerbou wers, dat een werkplan is opge steld. „Dat plan zal moeten lei den tot een advies waarin het ac cent komt te liggen op land bouwpolitieke, economische en sociale aspecten", aldus De Ko ning. De technische kanten worden buiten beschouwing gelaten, zo zei de oud-minister. „We willen suggesties doen die een beter perspectief voor de akkerbouw tot gevolg hebben". De Koning erkende dat sommi ge adviezen, als ze worden opge volgd, de goedkeuring moeten krijgen van de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EG. „Maar er zijn ook maatregelen denkbaar op natio naal niveau. Daarbij valt een on derverdeling te maken tussen wat op korte en langere termijn mogelijk is. Nederland moet ook in de toekomst een levensvatba re akkerbouw hebben, dat pro beren wij de bereiken", zei com missielid Wiegel. De afvaardiging van de boeren, die de afgelopen drie weken pro testeerden tegen het beleid van landbouwminister Braks, toon de zich na het gesprek opge lucht. De boeren zien mogelijk heden voor de commissie om een oplossing te vinden voor de pro blemen waarmee zij te maken hebben. De commissie moet alle ruimte hebben voor een gedegen onderzoek, waaraan geen ter mijn wordt gesteld, aldus een woordvoerder van de boeren. De commissie wil volgende week een pakket adviezen samenstel len. De drie mannen komen deze week nog een keer bijeen; van het beraad hangt af of zij de landbouworganisaties en een deputatie van de akkerbouwers opnieuw gaan horen. Premier Lubbers liet gisteren tij dens de algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité in Den Haag weten dat er geen extra geld wordt uitgetrokken om knel punten in de landbouw op te los sen. „Wij stellen geen extra mid delen in het vooruitzicht. Dat is een afgesloten lijn", aldus de premier. Volgens voorzitter Varekamp HHHBH van het landbouwcomite moet de commissie van goede dien sten aangeven waar de overheid AlllOk misschien nog iets extra's kan doen voor de akkerbouwers. Als daarvoor binnen de begroting van landbouw moet worden ge schoven, is dat voor hem be spreekbaar. Uit Hongarije vertrokken giste ren de eerste groep Sovjet-mili tairen. Voor 30 juni volgend jaar moeten alle ruim 50.000 man troepen op grond van een over eenkomst tussen de twee landen Hongarije O hebben ontruimd. w PARIJS (AFP/DPA/RTR) - De patiënt zelf weet nog van niets, maar het chirurgisch team van het Rothschild- ziekenhuis in Parijs is bij zonder trots op zijn medi sche primeur. De specialis ten zijn erin geslaagd om de voet van de zwaargewonde man te behouden door hem aan zijn arm vast te zetten, zo werd maandag bekendge maakt. Tijdens een operatie die meer dan zes uur duurde, werd het lichaamsdeel ge transplanteerd naar de lin kerpols en daar verbonden met de bloedvaten. De ze nuw is onderhuids gelegd om uitdrogen te voorkomen. De man, die maandag nog steeds buiten bewustzijn was maar verder in goede conditie verkeerde, viel don derdag van het perron voor een trein. Volgens omstan ders in het metrostation was hij dronken. Zijn been werd zo ernstig verbrijzeld dat de artsen nog niet weten of zij het zullen moeten inkorten. Volgens plastisch chirurg Maurice Mimoun werd niet temin tot operatie besloten om in ieder geval de voet te redden. Het uiteinde kan volgens de artsen na een a twee maanden weer onder aan het been worden gezet als dit niet ingekort hoeft te worden. Het is de eerste keer in de medische geschiedenis dat een voet aan een arm is ge koppeld. Wel is een Joego slavische arts er enkele jaren geleden ingeslaagd om een hand van een patiënt vast te maken aan diens borstkas. HAAG (GPD) - Op de uit- ;n voor de verdediging van Nederlandse Antillen en ba wordt tien procent be- igd. Minister Ter Beek (de- ie) stelt dat in een brief, die jeren aan de Tweede Kamer rzonden. In de brief worden ezuinigingen opgesomd die pBeek al eerder, bij de begro- behandeling, mondeling Kamer aankondigde, et moment zorgt de Neder- se marine met een fregat, ariniers, twee vliegtuigen gen door de luchtmacht) 1TTERDAM (ANP) - rijkspolitie in loonhoven heeft met ;un van andere korp- ii zes valsemunters ge kt. Zij hebben voor |i bedrag van tenmin- een miljoen gulden Ise biljetten van 250 1.000 gulden gedrukt. Rotterdamse persof- ier van justitie heeft maandag meege- ïld. bende, van wie de leste leden hebben be id, gebruikte voor de •valsingen een kleu- ikopieermachine. politie kwam hen op spoor nadat vorig j>r bij winkeliers in jrgambacht en ihoonhoven valse bil- fcen waren aangebo- De winkeliers her- ïden de biljetten als s zonder gebruik van apparaat met blauw t. Ook doken de bil- en in maart vorig jaar in Oostenrijkse win- j iportplaatsen. verdachten zijn een paar uit Bodegra- ien één uit Valkens- "d en twee mannen .msterdam en Gies- mden. Alle zes wor- zij vervolgd maar e% mannen zitten al- st opgesloten. en een hulpvaartuig voor de ver dediging van de Antillen en Aru ba. Het is onduidelijk wat de Ne derlandse verdediging kost, om dat de kosten onder verschillen de exploitatieposten vallen. Waarschijnlijk zal de bezuini ging met tien procent vooral worden gerealiseerd door het aantal mariniers te verminde ren. Ter Beek maakt in de brief ook bekend hoe de verschillende krijgsmachtdelen worden aan geslagen om het bezuinigingsbe drag tot 1995 van 2,2 miljard gul den te halen. De marine moet het met 460 miljoen gulden min der doen, de luchtmacht wordt met zo'n 550 miljoen gekort en (Slot zie pagina 3 kolom. 7) Advertentie Dagelijks geopend van 10-18 uur. Do. 15 en vrij. 16 maart van 10-22 uur. Gratis pendeldienst volg borden [3 RAI. Trein Toegangbiljetten bij NS stations Sovjet-leider Gorbatsjov overlegt tijdens een pauze in het volkscongres met enkele afgevaardigden (foto Boris Yurchenko/AP) MOSKOU (AP) - Het Congres van Volksafgevaardigden, dat in Moskou in een buiten gewone zitting bijeenkwam om zich uit te spreken over een presidentschap met uitge breide bevoegdheden, is er gisteren na felle debatten niet in geslaagd tot stemming te komen. Sovjet-leider Michail Gorbatsjov riep de 2.087 af gevaardigden eerder op het voorstel nog maandag af te handelen. Veel hervormings- gezinden zijn bang dat de macht van de nieuwe presi dent dictatoriale vormen zal aannemen. De president krijgt in het voor stel onder andere de bevoegd heid om wetten tegen te hou den met een veto, de noodtoe stand uit te roepen en een pre sidentieel bestuur in te stellen, ook in de republieken. Het nieuwe voorstel vereist een grondwetswijziging en daar door een twee-derde meerder heid van alle 2.250 afgevaar digden, niet slechts de aanwe zigen. De afgevaardigde Ser- gej Stankevitsj verklaarde dat hij verwachtte dat ongeveer een derde van de afgevaardig den zich van stemming zou onthouden om te protesteren tegen de dictatoriale trekken. Maar, zo verklaarde Stanke vitsj, indien Gorbatsjov van het voorstel een referendum over zijn eigen beleid zou ma ken en met aftreden zou drei gen, zou het voorstel zeker worden aangenomen. Stanke vitsj, die fel tegen het voorstel is, zei in dat geval toch voor te zullen stemmen. De verwachting is dat vele, zo niet alle, afgevaardigden uit Georgië, Moldavië, Azerbajdz- jan, Estland en Letland de stemming over de uitbreiding van het presidentschap zullen boycotten, aldus Aleksej Ja- blokov, een hervormingsge zinde parlementariër uit Mos kou. De afgevaardigden zullen in de komende twee dagen ook over afschaffing van het machtsmonopolie van de communistische partij en het toestaan van een meerpartij- ensysteem beslissen. Zondagavond riep het parle ment in Litouwen de onafhan kelijkheid van de republiek uit en het merendeel van de Li touwse afgevaardigden ver scheen dan ook maandag niet bij de zitting. Gorbatsjov ver klaarde dat zich in de repu bliek „verontrustende en ge denkwaardige" beslissingen genomen worden, die de repu bliek en de Sovjetunie zullen beïnvloeden. Het Sovjetpersbureau Tass berichtte maandagavond dat het Litouwse parlement een boodschap aan Gorbatsjov heeft verstuurd waarin de hoop wordt uitgesproken dat Moskou de onafhankelijkheid erkent. Gorbatsjov wordt ge vraagd de boodschap te be schouwen als een officieel ver zoek te komen tot onderhan delingen. Voorgesteld wordt de huidige economische ban den en wederzijdse verplich tingen voorlopig aan te hou den, in afwachting van nieuwe overeenkomsten. Verscheidene westerse landen hebben maandag het besluit van Litouwen met sympathie begroet. Maar in de meeste landen, waaronder Nederland, werd er op gewezen dat moet worden gewacht op de onder handelingen tussen Moskou en de nieuwe Litouwse leiding, om te kunnen overgaan tot een eventuele diplomatieke erkenning van de Oostzee-re- publiek. Mandela en echtgenote Winnie op Schiphol (foto Raymond RuttingIANP) SCHIPHOL (ANP) - De Zuid- afrikaanse zwarte leider Nel son Mandela was maandag ochtend even in Nederland, maar hij komt terug voor een 'echt bezoek'. Dat heeft Cyril Ramaphosa, een van de leden van de delegatie die met Man dela meereist, op een korte persconferentie bekendge maakt. Mandela was op doorreis naar Zweden. Daar ontmoette hij gisteren zijn oude vriend en voorzitter van het ANC, Oliver Tambo, die in Stockholm her stelt van een beroerte. Mandela zal door de Zweedse koning Gustav worden ont vangen, premier Ingvar Carls- son spreken en een toespraak houden voor het Zweedse par lement. Vrijdag vlieg hij terug naar Johannesburg. Wanneer Mandela naar Nederland komt is nog niet duidelijk. Een 25-jarige Kapellenaar heeft maandagmorgen vroeg - om vooralsnog onduidelijke rede nen - de woning van burgemees ter J. van Bommel van Kapelle beschoten. Er sneuvelden vier ruiten. De dader ramde vervol gens een politie-auto en kaapte daarna nog een ft vluchtauto. Hit Tegen de Roemeense kapitein van de bulkcarrier Borcea, die olie loosde op de Noordzee, waarvan duizenden vogels het slachtoffer werden, is bij verstek zes maanden gevangenis geëist. Het is zeer onwaarschijnlijk dat hij ooit de binnenkant van een Nederlandse ft cel zal zien. Tom Cordes uit de ploeg van Jan Raas begint zijn draai te vinden in het profpeloton. De winnaar van de Ronde van Murcia reed de nodige FICP-punten bijeen voor de Buckler-forma tie. Goed voor het zelf- C vertrouwen, zegt hij. I w DEN HAAG (GPD) - CDA-frac- tievoorzitter Brinkman vindt dat het kabinet snel maatrege len moet nemen tegen het hoge ziekteverzuim in het Neder lands bedrijfsleven. Vooral het aantal kortdurende 'schoolzie- ken', van een of twee dagen, rijst de pan uit in vergelijking met Duitsland en Belgie, aldus Brinkman maandagavond op een partijbijeenkomst in Gou da. De CDA-fractievoorzitter vindt dat bedrijven die erin slagen het ziekteverzuim te beteugelen, be loond moeten worden met een lagere ziektewet-premie. Bedrij ven die de zaak op hun beloop laten, moeten een hogere premie gaan betalen. Eenzelfde aanpak stelt het kabinet ook al voor om de groeiende arbeidsonge schiktheid aan banden te leg gen. Het langdurig ziekteverzuim ligt in Nederland 80 procent boven het niveau van Duitsland en Bel gie, en het kortdurend verzuim 50 procent hoger, citeerde Brinkman uit een recent ver schenen proefschrift. De CDA'er voelt er niets voor de discussie te heropenen over de wachtdagen in de ziektewet. Brinkman liet merken het oneens te zijn met de opvattingen van PvdA-vice pre mier Kok over de inkomenspoli tiek. Kok wil deze zomer, bij het opstellen van de begroting, wat extra's doen voor de alleen staanden die er bij de belasting vereenvoudiging 'Oort' op ach teruit gingen. Dat gaat ten koste van de hogere en midden inko mens, meent Brinkman. Het CDA heeft in de huidige campagne voor de gemeente raadsverkiezingen de wind ste vig in de rug. De laatste opinie peilingen tonen dat de partij er in slaagt een voorsprong op de PvdA te behouden van (omgere kend) twaalf kamerzetels: het CDA wint licht in vergelijking met vorig jaar september, de PvdA levert ongeveer vier zetels in. D66 blijft onveranderd boven de tien procent scoren in de pei lingen, omgerekend goed voor zo'n 17 kamerzetels. Advertentie Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. kilo RKMHMHMH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1