\erschoore Pinochet draagt macht over aan Aylwin Europarlement wil boeren rie procent meer geven erbij stering over loodvonnis Britse liournalist in Irak Duo Maywood naar Zagreb President Avril op Haïti treedt af UUR FOTOSER Zeeland helpt! "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." arlement zet formele stap naar onafhankelijkheid Opschudding in Zweden In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. |33e jaargang no. 60 laandag 12 maart 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL P Italië breekt iet communisme Meeste stemmen Bommen en granaten Timman Ajax Vlissingen ictieleiders bij wijze mannen" Vertrouwen Geen kandidaat communisten in Sovjetunie 'met COLIJN goedemorgen' Zie onze advertentie op pagina 8 ■i KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Perioden met zon Eerst nog wolkenvelden, maar van middag ruime zonnige perioden. De westelijke wind is matig en neemt af tot zwak. Temperatuur 12 graden. GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZJERKZEE itouwen verklaart zich vrij ILNIUS (AP) - Litouwen is zon- Sg formeel uit de unie van Sov- K-republieken gestapt en heeft jch politiek onafhankelijk van ioskou verklaard. Afgevaar- Kgden namen elkaar bij de Ind en hieven hun armen log, terwijl zij „Lietuva, Lie- Jva" (Litouwen) zongen. Daar- |or hadden zij bij stemming lin thuisland na meer dan een live eeuw van Sovjet-bestuur bafhankelijkheid gegeven. De Temverhouding was 124-0, met Is onthoudingen. |en kleine menigte buiten het irlementsgebouw reageerde hthousiast op de stemming. De fetogers hadden eerder een Sov- |t-symbool van het gebouw ver- Sijderd; enkelen namen de gele- fnheid waar om het symbool, |n sikkel, te vertrappen, i het decreet dat de afgevaar- jgden uitvaardigden, is vastge- dat „de soevereine be- begdheden van de staat Litou- |en die in 1940 met geweld wer den geëlimineerd," zijn hersteld. En vanaf dit moment is Litou wen opnieuw een soevereine laat," aldus de verklaring. ÈOLOGNA (AP) - De Italiaanse communistische Partij (PCI) Ireekt met het communisme en 1 worden omgevormd tot een jieuwe partij met een nieuwe Jaam op sociaal-democratische Irondslag. Daartoe heeft het luitengewoon congres van de PCI in Bologna op voorstel van lartijleider Achille Occhetto Bondag met ruime meerderheid lesloten. Het besluit is niet door Moskou erkend en bekrachtigd en veran dert ogenschijnlijk weinig in de betrekkingen tussen de Balti- sche republiek en het Kremlin. De Sajudis-leiders erkennen dat het een langdurig en moeilijk proces van onderhandelingen zal vergen om volledige onaf hankelijkheid te bewerkstelli gen. Het Litouwse parlement be noemde zondag eerder de natio nalist Vytautas Landsbergis als eerste niet-communistische pre sident. Bovendien wijzigden de afgevaardigden de naam van de republiek van Litouwse Sovjet Socialistische Republiek in de Republiek Litouwen. Verder werd de 50 jaar oude grondwet in Sovjet-stijl vervangen door een constitutie uit 1938 die indertijd dienst deed tot de aansluiting bij de Sovjetunie in 1940. Landsbergis is de leider van de nationalistische volksbeweging Sajudis, die streeft naar volledi ge afscheiding van Litouwen van de Sovjetunie. De baard dragende Landsber gis, musicoloog van beroep, kreeg de stemmen van 91 parle mentariërs, nadat hij duidelijk had gemaakt dat hij onmiddel lijk de onafhankelijkheid wilde uitroepen. Zittend president Al- girdas Brazauskas, onder wiens leiding de Litouwse partij zich eind verleden jaar afsplitste van Moskou, kwam niet verder dan 38 stemmen. Brazauskas is voor een geleidelijke aanpak bij het verbreken van de banden met Moskou en volgens de meeste parlementariërs is hij niet de krachtfiguur die Litouwen nu in het afscheidingsoverleg met Moskou nodig heeft. VALPARAISO - Patricio Aylwin gebaart nadat hij de sjerp heeft ontvangen van Pinochet(/ö£o Daniel Garcia!AFP) (Vara onze correspondent SANTIAGO - Precies om kwart over één legde presi dent Augusto Pinochet van Chili zondagmiddag de presi dentiële sjerp af. Het was een historisch moment. De dicta tor maakte na meer dan zes tien jaar de weg vrij voor een democratisch gekozen opvol ger, Patricio Aylwin. De nieuwe president werd langdurig toegejuicht en om helsd door aanwezigen in de zaal van het nieuwe parle mentsgebouw in de havenstad Valparaiso, waar de plechtig- heid plaatshad. Spontaan werd daarna het volkslied aangeheven. Pinochet had het moeilijk. Na een emotionele afscheidsre ceptie van zijn naaste mede werkers vrijdag, waarbij de president een staande ovatie kreeg, moest hij zaterdag avond de confrontatie met de buitenwacht aan. Slechts de presidenten van Argentinië, Brazilië en Uruguay draafden op voor zijn cocktail in het Mo- nedapaleis in Santiago. Zondagochtend voor de machtsoverdracht ontving de president thuis de Amerikaan se vice-president Dan Quayle. Maar die ontmoeting werd verstoord door schermutselin gen tussen aanhangers van Pi nochet en fotografen die zich rond de villa hadden verza meld. In Valparaiso verliep zijn in tocht per open wagen, bege leid door een escorte te paard, niet vlekkeloos. Een fluitcon cert overstemde het applaus van het publiek en een van de paarden begon te steigeren. Lijfwachten schoten Pinochet met een paraplu te hulp toen het publiek met tomaten en andere voorwerpen gooide. De nieuwe president vierde gisteravond met een concert zijn beëdiging. Tot de eerste stappen van zijn eveneens zondag geïnstalleerde kabinet behoorde de ondertekening van een protocol voor hervat ting van de betrekkingen met Oosteuropese landen. Van daag ligt er een pakket wets wijzigingen klaar, waaronder afschaffing van de doodstraf en de censuur. Sinds het stormgeweld is ge luwd, 'regent' het bommen en granaten langs de Zeeuwse kust. De duik- en demonteer- ploeg van de Koninklijke Mari ne in Vlissingen heeft het druk het met onschadelijk maken van blootge- C woeld oorlogstuig. 3 Jan Timman leek gisteren tegen zijn tweede nederlaag op te lo pen, maar werd, zoals hij het la ter zelf verwoordde, „gered door de gong." Karpov blunderde in tijdnood, waardoor de Amster dammer toch nog re mise uit het vuur sleep- Q te. 57 Ajax liet gisteren een kostbaar punt liggen tegen Molendam. Die matige ivedstrijd krijgt wellicht een staartje, omdat Jan "Wouters een elleboogstoot uitdeelde. De arbiter zag niets, maar de In beelden logen gisteravond niet. De kans is groot, dat de tucht- commissie Wouters alsnog in staat van be- Q schuldiging zal stellen. Vlissingen werd gistermiddag kansloos gelaten door het Til- burgse Longa. Op eigen veld ver loor de Zeeuwse hoofdklasser met 1-2. „Het is weer gebleken, dat wij maar een eenvoudige ploeg hebben", conclu deerde Vlissingen- *1 trainer Jo Jansen. I I DEN HAAG (GPD) - Het Euro pees Parlement wil een verho ring van de graanprijzen met prie procent. Dat zei Europarle- nentariër Verbeek van de Sroene fractie zondag voor de jJCRV-radio. Woordvoerders pan de boerenorganisaties rea geerden gelaten op mogelijke Initiatieven vanuit het Euro pees Parlement. „Het, parie nent spreekt slechts. Het is de laad van ministers die beslui- len neemt", benadrukte woord- loerder Mares van de drie cen trale landbouworganisaties. Alleen actieleider Schaap sprak van een mogelijke „ope ning naar nieuw beleid". Volgens de Groene Europarle mentariër Verbeek hebben de belangrijkste fracties in het Eu roparlement overeenstemming bereikt over een plan van de Duitse christendemocratische fractie om de graanprijzen met drie procent te verhogen. Dezelf de Duitse parlementsfractie wil ook een streep halen door de me deverantwoordelijkheidsheffing (een soort superheffing). Don derdag stemt het Europarle- (Van onze correspondent iONDEN - Premier Thatcher 'an Groot-Brittannië heeft de raakse president Saddam Hus- iayn zondag om clementie ver- »cht voor de journalist Farzad Bazoft. De in Iran geboren Ba- oft, die voor het Britse zon- lagsblad The Observer werkte, is ter dood veroordeeld zater- iag wegens „spionage voor Is- ael". Bazoft ging vorig jaar naar Irak )p uitnodiging van de autoritei- LONDEN - De ter dood veroor deelde journalist Farzad Ba zoft. ten om de verkiezingen te ver slaan. Juist toen hij in Bagdad was, meldde het Britse dagblad The Independent dat een myste rieuze explosie in al-Iskandria, een militair complex ten zuiden van de hoofdstad, aan honder den mensen het leven had ge kost. Bazoft toog naar het ge bied en slaagde erin om het mili taire complex binnen te dringen onder het voorwendsel dat hij een arts was. Eenmaal binnen nam hij foto's .en grondmon sters. Toen Bazoft het land wilde ver laten, werd hij op de luchthaven van Bagdad gearresteerd. Ver moed wordt de hij materiaal in handen had gekregen waarmee kon worden aangetoond dat in al-Iskandria gifgassen worden geproduceerd. Met Bazoft is ook de Britse ver pleegster Daphne Parish veroor deeld. Zij had de journalist in haar auto naar het militaire complex gereden. Parish hoorde een gevangenisstraf van 15 jaar tegen zich uitspreken. De Britse ambassadeur in Bagh dad toonde zich gisteren „verbij sterd" door de vonnissen. That cher was „ontdaan". Het minis terie van Buitenlandse Zaken in Londen verklaarde te overwe gen een hoge delegatie onder lei ding van minister Hurd naar Bagdad te sturen om de Irake zen te wijzen op de ernstige di plomatieke gevolgen van een eventuele voltrekking van het vonnis. ment over het voorstel. De ak kerbouwers vrezen echter dat de stem van het Europees Parle ment er weinig toe doet en dat het voorstel bij de Europese mi nisters van landbouw geen schijn van kans maakt. De bemiddelingspogingen van de vertrouwenscommissie van 'drie wijze mannen' zien de ak kerbouwers met meer optimis me tegemoet. „We hebben be hoorlijk vertrouwen, veel ver trouwen zelfs in de commissie", aldus woordvoerder Geluk za terdag. Geluk prees het hoge „groene gehalte" van de drie bè- middelaars; ex-minister De Ko ning en de Commissarissen van de Koningin Wiegel en Meijer. „Veelal boerenjongens, overgo ten met boerenbloed", aldus Ge luk. Vanmiddag om half vier spreken de actieleiders van de akkerbou wers met de vertrouwenscom missie in het Provinciehuis in Assen. Daarna besluiten de 'drie wijze mannen' of zij gehoor zul len geven aan het verzoek van landbouwminister Braks tot een bemiddelingspoging. Het is de bedoeling dat het vertrouwen van de akkerbouwers in de poli tiek hersteld wordt. Actieleider Geluk prees premier Lubbers voor de instelling van de ver trouwenscommissie. Premier Lubbers heeft er zeer „wijs" aan gedaan de commissie in te stel len en „Braks op een zijspoor te rangeren. Want van conflictbe heersing heeft Braks geen kaas gegeten", aldus Geluk. MOSKOU (DPA) - De Commu nistische Partij van de Sovjetu nie zal geen eigen kandidaat stellen voor de komende presi dentsverkiezingen door de Op perste Sovjet. Dat is één van de besluiten die zondag werden genomen door het Centraal Comité van de par tij, aldus de Estlandse regerings leider Indrek Toome. Het is niet temin niet uitgesloten dat de huidige president en partijleider Michail Gorbatsjov toch kandi daat zal worden gesteld, zei Toome, „maar dan niet in naam van de partij". HILVERSUM - Caren (links) en Alice de Vries, samen het duo Maywood, zal Nederland vertegen woordigen op het Eurovisie Songfestival (foto ANP/Herman Pieterse DEN HAAG (GPD) - „Toen het na zes jaar Engels- en Spaanstalige hits op 52 over de hele wereld verkochte langspeelplaten, albums, singles en CD's bergafwaarts ging, dachten we: Wat moe ten we nu? We besloten het in een andere taal te proberen. In het Nederlands. En zo ont stond ook dit songfestival liedje", vertelden zaterdag nacht de in Friesland gebo ren zusjes Alice en Caren na dat ze in het Haagse Congres centrum als duo Maywood met hun zelfgemaakte liedje 'Ik wil alles met je delen' de nationale finale van het Songfestival 1990 hadden ge wonnen. Alice en Caren waren hele maal niet van plan geweest het liedje zelf op het songfesti val te gaan zingen: „We had den het onder motto ingezon den. Maar toen het voor de halve finales was uitgekozen en ze in Hilversum vervolgens zagen, dat het door ons was geschreven, hebben ze ons ge vraagd of we het zelf wilden komen zingen". Twee keer was het voor het duo Maywood in de afgelopen weken „verschrikkelijk span nend en zenuwslopend" ge weest: de eerste keer toen be kend werd gemaakt wie van de halve finale naar de finale was gepromoveerd en de tweede keer toen zaterdag avond de jury's uit de twaalf provincies voor een spannen de nek-aan-nek-race tussen de speciaal voor dit songfesti val samengestelde groep The Company (met het liedje 'Zonder liedje') en het duo Maywood zorgden. Maywood eindigde tenslotte met 102 punten op de eerste plaats, 'Zonder liedje' verzamelde 95 punten en het liedje 'Hele maal', gezongen door de groep Shift kreeg 79 punten. Het duo Maywood houdt alles in eigen hand: Alice en Caren beheren zelf hun eigen mana gement-bureau 'Award BV' in hun kapitale villa in Bergha- ren, waar ze ook hun eigen studio hebben laten bouwen. Daar componeren en schrij ven ze hun songs, studeren die in en maken er ook demo's van. Met blonde Alice aan de vleugel. Een vaste platen maatschappij hebben ze op het ogenblik niet. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN - Het Zweedse Eurosongfestival bracht afgelopen weekeinde de hele natie in rep en roer. Bij het optreden van het fa voriete popsterretje Carola Hagkvist ging het scherm van I miljoen televisiekij kers vijf minuten op zwart. Duizenden verontwaardige Zweden belden na afloop het Zweedse televisiestation op. Zij betichtten de organisato ren van 'sabotage' nadat Ca rola, die ooit nog in 1984 de Nederlandse hitlijsten haal de, slechts een nietszeggende tweede plaats kreeg toebe deeld met haar liedje 'Mijn avontuur'. De Zweedse televi siechef, Nilsson, sprak giste ren van een ernstig incident dat verder onderzocht moet worden. De nationale PTT, Telever- ket, die het gebeurde uitzond, wijst intussen alle beschuldi gingen als 'grove' laster van de hand. Volgens een woord voerder draait het om een simpel technisch rhankement aan een van de hoofdzenders bij Stockholm. De Zweedse politie sluit echter opzet niet uit. Enkele uren voor de uitzen ding kwam een anoniem bom melding binnen over de Go- tenburgse congreszaal waar vandaan het songfestival werd uitgezonden. Enkele uren later richtte een tijdbom zware schade aan bij het hoofdkwartier van de Zweed se geloofsgemeenschap „Le venswoord". Voor deze sekte maakt Carola Hagkvist al ja renlang reclame via sterk reli gieus getinte liedjes. PORT-AU-PRINCE (AP) - De Haïtiaanse leider luitenant-ge neraal Prosper Avril, die in 1988 met behulp van het leger de macht greep, is zaterdag onder druk van de bevolking opge stapt en heeft de macht overge dragen aan legerstafchef gene- raal-majoor Herard Abraham. Hoewel deze laatste heeft be loofd om binnen drie dagen een civiele regering te zullen instal leren, duurt de onrust op het Ca ribische eiland voort. De oppositie wil dat het leger zich uit de politiek terugtrekt en weigert de nieuwe militaire machthebber te aanvaarden. De leiders van de oppositie hebben al een eerste gesprek gehad met Abraham. Een van hen verklaar de dat hij vertrouwen had gekre gen „in de goede wil van Abra ham om volgens de regels te spe len". Na het besluit van Avril deden zich op tal van plaatsen geweld dadigheden voor, waarbij zeker zes doden vielen. De machtsoverdracht is de vijf de in Haïti sinds 1986, toen presi dent Jean-Claude Duvalier zijn koffers pakte na een volksop stand. (Advertentie) Advertentie Red de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal.en internationaal nieuws. Toeh onderscheidt zo'n krant zich van de "normale" kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maarte bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Bennie Jolink PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen 4 weken lang IU kunt deze bon'zondë, filial^ voor 12,50 P°stze9cls aan ons terugsturen)OiJoY

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1