PZC ederlander voelt oor thuiswerken Verre schoolreis EG vraagt Indonesië af te zien van verdere executies binnen- en buitenland het weer in zeeland ...en in europa Milieudefensie: wegwerp-berg voor 90 procent te vermijden Duitse maker atoombom SU overleden Communicatiestoornis Lubbers-Van den Broek over Indonesië NS-topman: student moet vroeger op kabinet tegen kidstest bij (ollicitanten ZATERDAG 10 MAART 1990 Artsen: voorzichtig met hond bij kinderen Rechter verbiedt rijscholengids Gevangenisstraf kampeerders in Belgisch fort Werkloosheid in EG daalt Wegwerp Amnesty 1111 li 11 I I I I I I FFT 'Eis' Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water Staking bij NKF Waddinxveen Vooruitzichten UTRECHT (ANP) - Het bezit van een hond heeft veel plezierige kanten, maar vooral in gezinnen met jonge kinderen is voorzichtigheid gebo den. Misschien moet de ze gezinnen de aanschaf van een hond zelfs wor den ontraden. Artsen van de afeling Eerste Hulp van het Eli sabeth Ziekenhuis in Til burg laten deze waar schuwing horen in het blad Medisch Contact. Ze hebben twee jaar lang vragenlijsten ingevuld over patiënten die zich met een hondebeet bij de afdeling meldden. In totaal ging het om 327 patiënten, in leeftijd va riërend van één tot 81 jaar. Ruim een vijfde was jonger dan elf jaar. Verwondingen aan han den kwamen het meest voor (36 procent), ge volgd door verwondin gen aan het been (25 pro cent), het gezicht (23 pro cent), de arm (15 pro cent) en de romp (1 pro cent). Bij de kinderen on der de vijf jaar had 79 procent gelaatsverwon dingen. Een meisje van drie moest door de neu- rochirurg worden geope reerd nadat haar schedel was beschadigd door een beet in het hoofd. Van de bijtende honden was het overgrote deel nog geen drie jaar oud. Wat het ras betreft staat de herdershond (abso luut en relatief) met bij na eenderde van het aan tal beten bovenaan, met bouviers en bastaarden op de tweede en derde plaats. Reuen bijten meer dan teven. Het slachtoffer was in 36 procent van de gevallen zelf eigenaar van de hond. In de helft van de gevallen kon geen ver klaring worden gegeven voor het bijtgedrag. Het totale aantal hon den in Nederland is 1,7 miljoen. Landelijk wor den per jaar naar schat ting 17.000 mensen met een hondebeet in het zie kenhuis behandeld. Actie tegen verpakkingen AMSTERDAM (ANP) - Het is mogelijk om in tien jaar tijd de afvalstroom die ontstaat door wegwerp-verpakkingen van met name consumenten-artike len met 90 procent terug te drin gen. Dat meent de Vereniging Milieudefensie (VMD). De orga nisatie is vrijdag een campagne gestart om producenten, winke liers en klanten te wijzen op de DEN HAAG (ANP) - De nationa le rijscholen-gids mag niet meer verspreid worden. Dit heeft de rechtbank in Den Haag bepaald in een hoger beroepszaak. Deze was aangespannen door zeven rijschoolhouders. De rechter trekt de gegevens over slagings percentages van de in de gids ge noemde rijscholen in twijfel. Het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) zegt „zeer ongelukkig" te zijn met de ze uitspraak. In opdracht van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft deze dienst vo rig jaar oktober de gids uitge bracht in samenwerking met de ANWB en de Bovag. In de gids worden per streek de scholen opgesomd dié met hun aantallen geslaagden op of bo ven het gemiddelde komen. VERVIERS (ANP) - Leden van een extreem-rechtse groep, die vorig jaar op 26 december zwaar gewapend werden aange troffen in het Belgische „Fort d'Aubin Neufchateau", zijn vrijdag door de rechtbank van Verviers veroordeeld tot cel straffen, variërend van tweeë- neenhalve tot vijfeneenhalve maand. Volgens de rechter behoren de elf mannen, van wie de meesten uit Nederland komen, tot een anarchistische, anti-sociale groep huurlingen, die de open bare orde hebben verstoord. In het kamp werden behalve wa pens ook nazi-symbolen aange troffen. Bovendien zaten enkele groepsleden toevallig in de buurt zijnde jongeren met een honkbalknuppel achterna. |EN HAAG (ANP) - Eén op de lie Nederlanders zou graag op Srmijn zijn of haar werk thuis aan doen. Het bepalen van ei- en werktijden, het verruimen jan de mogelijkheden voor bei- e partners om te werken en het fcrugdringen van het woon werkverkeer zijn daarvoor de jelangrijkste redenen. Dit sRUSSEL (ANP) - De werkloos- leid in de EG is in januari ge laaid tot 8,6 procent. Dat blijkt lit cijfers die de EG-commissie Irijdag in Brussel heeft ver- Ttrekt. In december bedroeg ze 17 procent. In januari is de werkloosheid in alle EG-lidsta- en gedaald of gelijk gebleven. |G-commissaris voor economi- the zaken Henning Christop- lersen toonde zich tevreden met Ie recente cijfers. „De Gemeen- Jhap moet haar banenschep- lende strategie voortzetten. Nu lebben we de gelegenheid om de Massawerkloosheid te elimine- pn", verklaarde hij. ]en HAAG (GPD) - Sollicitan- n mogen niet onderworpen orden aan aidstesten en erfe- jkheidsonderzoeken. Ook rou- ne-onderzoekjes naar het ge- uik van alcohol en drugs bij edische keuringen, zijn uit de 'ze. Daarover is het kabinet t gisteren eens geworden. Op [JOrstel van minister De Vries jociale zaken en werkgelegen- id) heeft het kabinet een ui- rat „kritische" opstelling ge- zen ten aanzien van medische |anstellings)keuringen. pt kabinetsstandpunt is een ëactie op het rapport 'Goed Ge leurd?', van de interdeparte mentale werkgroep Aanstel- pgskeuringen. en keuringsarts mag alleen aar beoordelen of de sollici- nt medisch geschikt is voor de Jeoogde functie, aldus het kabi- §et. Zelfs vragen naar het ziekte- deden van de sollicitanten oet worden vermeden, aldus 't kabinet. later stadium bepaalt het ka mnet ook een standpunt over de "iatie tussen de pensioen- en de nistellingskeuring. Maar de tslag van een pensioenkeuring ^ag geen rol spelen bij de beoor- ping van de medische ge- Wktheid van de sollicitant, nrijft het kabinet. blijkt uit een enquête die de Stichting Maatschappij en On derneming (SMO) heeft laten uitvoeren. Het gebrek aan sociale contac ten wordt als groot nadeel van het thuis werken ervaren. Ook de op te brengen discipline be schouwen de ondervraagden als een nadeel van thuiswerken. Een meerderheid van hen wil dat de overheid meer geld steekt in technologische ontwikkelin gen die het thuiswerk bevorde ren. OOST-BERLIJN (RTR) - De Oostduitse wetenschapper Pe ter-Adolf Thiessen is op 90-jari- ge leeftijd overleden. Thiessen hielp na de Tweede Wereldoor log de Sovjetunie bij het ont wikkelen van een eigen atoom bom. Dit meldde vrijdag het Oostduitse persagentschap ADN. Thiessen maakte in 1945 deel uit van groepje Duitse geleerden die naar de Sovjetunie werd overge bracht. Zij moesten in opdracht van Stalin meewerken aan een versnelde ontwikkeling van een bruikbare atoombom om op ge lijke voet te blijven met de Ver enigde Staten. Deze beschikten in 1945 al over een eigen atoom bom. milieu-onvriendelijkheid van veel verpakkingen. Een „speerpunt" in de campag ne van VMD, die tot de zomer duurt, is de melk in pakken. Een enquête van de milieuorganisa tie onder zo'n 5.000 klanten van supermarkten door het hele land heeft uitgewezen dat drie kwart zonder meer bereid is over te schakelen van kunstofver- pakkingen op melk in inleverba- re flessen. Ruim 15 procent wil aan de fles, wanneer deze niet te duur, handig en overal te koop is. De industrie heeft vooralsnog weinig enthousiast op de aange kondigde campagne gerea geerd. De Nederlandse Federa tie van Kunststoffen meent dat meer onderzoek nodig. Ook de supermarkten staan niet te trap pelen om alle pakken melk door flessen te vervangen. Een veelgehoord argument te gen de fles is dat zij meer ruimte inneemt en extra personeel vraagt voor inzameling en der gelijke. Ook zouden bij het spoe len van flessen schadelijke stof fen in het water terecht komen. De energiekosten van het trans port liggen bovendien hoger, menen industrie en handel. Het bureau voor Praktisch Mi lieu Advies (PMA) heeft deze be zwaren voor VMD onderzocht. Volgens R. Jansen van PMA valt de vergelijking tussen pak en fles moeilijk te maken waar het gaat om schadelijke stoffen in het water. Gerekend over de ge hele „levensfase" van de fles ge bruikt deze echter veel minder energie dan het pak, aldus Jan sen. Wegwerp-verpakkingen maken met 1 miljard kilo afval per jaar bijna een kwart van het totale huisvuil uit. Bij winkels, dienst verlenende instellingen, kanto ren en industrie komt jaarlijks nog eenzelfde hoeveelheid afval vrij. Milieudefensie presenteer de vrijdag een „scenario" om de huisvuil-berg van wegwerp-ver pakkingen met 90 procent te verkleinen. Het voorkómen van verpakkin gen is volgens de organisatie in de helft van alle gevallen moge lijk. Indien verpakkingen on misbaar zijn, zou gekozen moe ten worden voor milieuvriende lijk materiaal, dus geen PVC's, aluminium en dergelijke. Her bruikbare of hervulbare verpak kingen brengen volgens VMD de hoeveelheid afval met nog eens 15 procent terug. Hergebruik na recycling kan een grote hoeveelheid van het afval opnieuw in de „kringloop" bren gen. In totaal levert dit een be- mmM TALLIN - Een groep van meer dan twintig kinderen uit Hel mond, Wouw, Hellevoetsluis, Leiden, Wassenaar, Noord- wijk, Heino en Steenwijk brengen deze week een bezoek aan de Estische hoofdstad Tallin. Het gaat om de eerste uitwis seling van basisschool-leerlingen tussen Nederland en de Sovjet-Unie (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers vindt het nog steeds een goed idee om te onderzoe ken of de vijftien politieke ge vangenen in Indonesië die 25 jaar geleden ter dood zijn ver oordeeld en voor wie alsnog executie dreigt, asiel te verle nen in Europa. Hij zei dat vrij dag op de VARA-radio. De premier wijkt daarmee af van het standpunt van minister Van den Broek van buitenlandse za ken die op 22 februari in een brief aan de Tweede Kamer heeft ge zegd dat hij „gezien de achter grond van de terdoodveroorde lingen" asielverlening in EG- verband tot zijn spijt „niet als een reële mogelijkheid" ziet. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken verklaarde vrijdag dat dit nog steeds het officiële standpunt is. De premier had het onderzoek op 20 februari in de Tweede Ka mer toegezegd aan de PvdA-er Van Gijzel. Dat gebeurde tijdens een debat over de vier executies van Indonesische gevangenen ^lie 25 jaar geleden wegens ver meende betrokkenheid bij een poging tot een communistische staatsgreep ter dood zijn veroor deeld. Minister Van den Broek was toen voor EG-beraad in Du blin. Twee dagen daarna schreef hij de brief aan de Tweede Kamer. In Den Haag wordt het verschil in beoordeling tussen Lubbers en Van den Broek toegeschre ven aan een „communicaties toornis", omdat de twee elkaar UTRECHT (ANP) tiepersoneel van van NKF Kabel veen (circa 400 - Het produk- de vestiging in Waddinx- werknemers) DEN HAAG/JAKARTA (ANP/ AFP) - De Europese Gemeen schap heeft een beroep gedaan op de Indonesische autoriteiten om op humanitaire gronden af te zien van nieuwe executies van mensen die 25 jaar geleden ter dood zijn veroordeeld we gens hun vermeende rol bij de poging tot een communistische staatsgreep in 1965. De EG heeft ook geprotesteerd tegen de zes executies die in de afgelopen drie maanden zijn uitgevoerd. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft dat vrij dag bevestigd. De Italiaanse ambassadeur in Indonesië, Mi- chele Martinez, heeft het EG- protest overgebracht aan de In donesische minister van buiten landse zaken Ali Alatas. De vier laatste executies, van voormali ge paleiswachten van ex-presi dent Sukarno, hebben op 16 fe bruari plaatsgevonden. Die heb ben geleid tot een protest van de Nederlandse regering, terwijl minister Pronk voor ontwikke lingssamenwerking de betaling van 27 miljoen gulden extra aan betalingsbalanshulp opschort te. Pronk wil hierover en over de mensenrechtensituatie praten tijdens het bezoek dat hij van 5 tot 15 april aan Indonesië brengt als voorzitter van de Intergou vernementele Groep inzake In donesië (IGGI), waarin de groep van veertien landen en vier in ternationale organisaties hun hulp aan dat land coördineren. De opschorting van de extra hulp is door Jakarta beant woord met de weigering het ver drag met Nederland over de nor male 192 miljoen gulden aan hulp te ondertekenen. Volgens het Franse persbureau AFP is deze week in politieke kringen in Jakarta negatief ge reageerd op de opschorting van de 27 miljoen Nederlandse hulp. In dezelfde kringen is het idee geopperd om Nederland het voorzitterschap van de IGGI te ontnemen en over te dragen aan een internationale organisatie. Ook Amnesty International toonde zich in een vrijdag in Am sterdam uitgegeven verklaring bezorgd over mogelijke nieuwe executies. Een woordvoerster verklaarde in welingelichte kring in Jakarta te hebben ver nomen dat de nieuwe executies mogelijk al aanstaande zondag zullen worden voltrokken. Volgens de mensenrechtenorga nisatie zijn de betreffende zes terdoodveroordeelde gevange nen deze week uit hun cellen ge haald en naar een onbekende plaats overgebracht. Het gaat opnieuw om gevangenen die ver dacht werden van betrokken heid bij de coup van 1965. Naar verluidt betreft het Ruslan Widjayasastra (70), Sukatno (61), Iskandar Subekti (67), Asep Suraman (62), Bungkus (61) en Marsudi (53). heeft het werk neergelegd. De spontane staking brak uit, omdat volgens de directie voor de produktie van speciale ka bels geen toekomst is in Wad- dinxveen, zo deelde één van de actievoerders, C. Scalzo, vrij dagochtend mee. Volgens Scalzo moesten de werknemers donderdag van het mededelingenbord vernemen dat de produktie van speciale te lefoonkabels naar de NKF-ver- stiging in Delfzijl zou worden verplaatst. Daar worden nu al bulkprodukten geproduceerd. Actieleider C. Scalzo deelde mee dat is besloten de staking maan dagochtend op te heffen. De sta kers zijn echter van plan de be drijfsbezetting en de poortblok kade tot 23 maart vol te houden, wanneer het voorlopig sluitings plan aan de orde komt. UTRECHT (GPD) - Om de openbaar-vervoex-jaarkaart te kunnen gebruiken, moeten stu denten met ingang van 1 janua ri volgend jaar wellicht vroeg uit de veren. NS-topman Portheine voelt er wel voor het eerste ochtendcol lege op hogescholen en universi teiten te vervroegen, zodat de NS de stroom studerende reizi gers net voor de ochtendspits kan opvangen. Portheine deed zijn uitlatingen tijdens een besloten bijeen komst tussen verkeersspecialis- ten van de Tweede Kamer en vertegenwoordigers van de di verse instanties die bezig zijn de vervoerssituatie door te lichten. Volgens de Spoorwegen gaat het echter niet aan wanneer een van de betrokkenen uit dat overleg zijn inzichten nu al in de open baarheid brengt, voordat alle rapporten zijn geïnventariseerd en de conclusies daaruit zijn ge trokken. De NS stelt daarom met grote nadruk, dat de aan Portheine toegeschreven woor den niet uit haar kring afkom stig zijn. sparing van 25 procent op. De verkleining van de afvalberg is volgens VMD niet alleen milieu vriendelijker maar ook kosten besparend. De campagne van Milieudefen sie is vrijdag daadwerkelijk van start gegaan met een actie bij een filiaal van Albert Heyn in de hoofstad. VMD wil plaatselijke groepen inschakelen voor acties in de buurt. Daarnaast worden klanten voorgelicht over de voordelen van milieuvriendelij ker verpakken. Indien industrie, handel en win kels geen gehoor geven aan de „eis" van de milieuorganisatie voor met name meer melkfles sen, wil VMD haar acties een meer „confronterend" karakter geven. Daarbij valt te denken aan blokkades en „verassings acties" bij supermarkten. Dit weekeinde staat het weer on der invloed van een depressie die gisteren bij Neiv Foundland lag en vandaag in het zeegebied zuidwest van IJsland is aange komen. Tevens laat de weer kaart een hogedrukgebied zien met centrum boven de Golf van Biskaje. Tussen beide systemen komt een brede en krachtie westelijke stroming te staan waarmee vochtige, maar zachte oceaanlucht wordt aangevoerd. Vanmorgen trekt de voorhoede van deze zachte lucht over ons heen. Dit gaat gepaard met veel bewolking waaruit het enige tijd kan regenen. Na de middag kun nen dan weer enkele opklarin gen overtrekken. Hierdoor krijgt het weer vandaag een nogal afwisselend karakter. De temperatuur loopt vandaag op tot eeri graad of 12 en de komen de nacht blijft het met een graad of 8 a 9 'warm'. De wind is van daag eigenlijk de spelbreker, want die is inmiddels alweer toe genomen tot krachtig boven land en hard boven zee. Wind: zuidwest tot west, 6 tot 7 Bft. Zicht: matig tot goed. Tem peratuur kustwater: 7 graden. Afwijking waterstanden: gerin ge verhogingen. Maximum golf hoogte monding Scheldes: oplo pend een meter. ZON EN MAAN 11 maart V.M. 1158 Zon op 0704 onder 1837 Maan op 1901 onder 0648 ZON EN MAAN 12 maart Zon op 0702 onder 1838 Maan op 2014 onder 0659 Voor morgen: In de drukverde- ling zit niet veel verandering. Het hoog boven Frankrijk zorgt ervoor dat het best een aardige dag gaat worden met tempera turen van 13 a 14 graden. Wol kenvelden en af en toe perioden met zon. De wind laat zich ook vandaag weer niet verleiden om af te nemen en blijft dus krachtig tot hard. Voor maandag tot en met woensdag: Maandag nog veel ivind en daling van tempera tuur. Vanaf dinsdag rustiger uur cm uur cm Zaterdag, 10 maart Vlissingen 01.25 Terneüzen 01.45 Bath 02.46 Roompot-buiten 01.30 Zierikzee 03.10 Yerseke 03.10 Philipsdam-West 03.25 Zondag, 11 maart V.M. Vlissingen 01.57 Terneüzen 02.18 Bath 03.21 Roompot-buiten 02.05 Zierikzee 03.50 Yerseke 03.45 Philipsdam-West 04.05 202 13.40 226 224 14.05 246 272 15.06 295 146 13.50 171 146 15.35 168 168 15.30 190 162 15.50 185 11.58 214 14.17 230 234 14.37 249 281 15.40 296 155 14.20 174 152 16.10 167 175 16.05 190 169 16.25 183 uur cm uur cm Zaterdag, 10 maart Vlissingen 07.48 217 Terneüzen 08.15 231 Bath 09.22 263 Roompot-buiten 07.45 157 Zierikzee 09.15 161 Yerseke 09.15 174 Philipsdam-West 09.10 167 Zondag, 11 maart V.M. 11.58 08.26 220 08.55 233 10.01 262 08.15 161 09.50 162 09.55 175 Vlissingen Terneüzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West 09.45 168 20.00 182 20.25 195 21.32 225 19.55 126 21.30 131 21.30 143 21.30 138 20.29 183 21.00 195 22.07 220 20.20 128 21.55 128 22.00 142 21.55 136 Verwachte weersituatie voor: 10-03-1990 13 uur. AMSTERDAM - Leden van Milieudefensie rammen een grote plastic opblaasfles door een muur van kartonnen melkverpakkingen voor de deur van een supermarkt in de Amsterdamse Westerstraat (foto Patrick van BerkellANP) door het bezoek van Van den Broek aan Polen deze week eni ge tijd niet hebben gesproken. düflh hagel zonnig mistbanken H hoge-druk 19 temperatuur I I II I I I IT Weersvooruitzichten geldig tot en met zondag: Noorwegen: Wisselend bewolkt en langs de kust enkele buien. In het midden en noorden ook met sneeuw. Middagtemperatuur van 5 graden in het zuiden tot rond het vriespunt in het mid den en noorden. Zweden: Af en toe zon en hier en daar een bui. Middagtempera tuur van 5 graden in het zuiden tot -3 graden in het noorden. Denemarken: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middag- temperatuur ongeveer 8 graden. Engeland, Ierland en Schot land: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Op zondag in Schotland en Ierland enkele op klaringen maar ook kans op een bui. Belgie en Luxemburg: Veel be wolking en plaatselijk wat re gen. Zondag later enkele opkla ringen. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden. West-Duitsland: Met name in het noorden veel bewolking en enige tijd regen. In het midden en zuiden overwegend droog en enkele opklaringen. Middag temperatuur ongeveer 14 gra den. In het noorden iets koeler. Zwitserland: Flinke perioden met zon en droog. Nulgraden ni veau stijgen van 1500 naar ruim 2000 meter. Middagtemperatu- ren in de dalen rond 15 graden. Italië: Overwegen zonnig. In de wintersportgebieden geen sneeuwval. Middagtemperatu- ren van 16 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Joegoslavië: Perioden met zon en overwegend droog. Middag temperatuur van 14 graden in het noorden tot 19 graden langs de kust en in het zuiden van het land. Griekenland: Zonnig en droog. Middagtemperatuur rond 19 graden. Frankrijk: In noord-Frankrijk en ook in de vogezen tamelijk veel bewolking en hier en daar wat regen. Elders perioden met zon en droog. Middagtempera tuur van 12 graden in Bretagne en Normandie en aan de noord westkust tot 18 graden in het binnenland. Aan de riviera hier en daatr 20 graden. Spanje en Portugali: Flinke pe rioden met zon. In het zuid van Spanje ook enkele wolkenvel den en in de middag een kans op een lokale bui. Middagtempera tuur ongeveer 19 graden. In het binnenland van Spanje enkele graden hoger. Weerrapporten 9 maart 19 uur °C Amsterdam half bew. 8 Aberdeen zwaar bew. 3 Athene onbewolkt 18 Barcelona onbewolkt 12 Berlijn zwaar bew. 6 Budapest zwaar bew. 13 Bordeaux zwaar bew. 14 Brussel zwaar bew. 8 Cyprus onbewolkt 15 Dublin regen 8 Frankfurt zwaar bew. 9 Genève half bew. 11 Helsinki regen 2 Innsbruck zwaar bew. 14 Istanbul onbewolkt 14 Klagenfurt licht bew. 9 Kopenhagen licht bew. 5 Las Palmas licht bew. 19 Lissabon onbewolkt 19 Locamo onbewolkt 9 Londen zwaar bew. 9 Luxemburg zwaar bew. 7 Madrid onbewolkt 16 Malaga zwaar bew: 15 Mallorca onbewolkt 14 Malta zwaar bew. 16 Moskou zwaar bew. 4 München zwaar bew. 12 Nice onbewolkt 13 Oslo zwaar bew. 3 Parijs half bew. 11 Praag licht bew. 4 Rome regen 12 Split zwaar bew. 13 Stockholm motregen 0 Warschau onweer 5 Wenen zwaar bew. 16 Zürich zwaar bew. 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5