PZC lis half jaar tegen jonge inbreker Plan voor fokkerij pelsdieren Ritthem Sluisse sportlieden in 't zonnetje gezet Huisnummer èn zon weg door nieuwe buurman hWRvlINK JAKOBSEN MEUBELEN streek lezers schrijven 1uurverhoging percelen van 4,5 miljoen ZATERDAG 10 MAART 1990 15 lechtbank Middelburg Vergoeden Westerschelde- brug Sociale vernauwing Varianten Boete 300 voor mishandeling &7E.N LIAR.M COR DE JONGE Gaarkoken Cursus vrouw en eigen bedrijf Basisschool krijgt negende lokaal Kaarting Portemonnee in school gerold Banden vernield Terneuzenaar vrijgesproken c o e c t i o n Mission van Harvink. Een bank waarop je je thuis voelt. Mooi om te zien. Fijn om op te zitten. Stijlvol te kombineren. Gemaakt om te doen waar je zin in hebt. Mission uit de Harvink Collection. Buitenruststraat 20, Schroeweg, Middelburg. Tel. 01180-3 7840. Donderdagavond koopavond, maandags gesloten. fcfc'iSK'si *SrBii egeling voor mosselbedrijven BRUINISSE - Voor de huur- hrijsverhoging mosselpercelen is met de minister een bedrag van 4,5 miljoen gulden overeen gekomen. Daarbij geldt als Voorwaarde dat er voor de Uvakkere bedrijven een goede legering wordt getroffen. Uitgangspunt is namelijk dat de verhoging niet tot een koude sa nering mag leiden. Afgesproken is ook dat de verhoging gefa seerd zal worden. Niet in de twee jaar die de minister voorstelde, maar na een langere periode. De 4,5 miljoen moet nu in 1992 be taald worden. Tevens is overeen gekomen dat het huurrecht een MIDDELBURG - De 21-jarige M. B. P. uit Zierikzee hoorde Irijdag voor de rechtbank in Middelburg tien maanden ge vangenisstraf waarvan vier Laanden voorwaardelijk tegen lich eisen voor enkele diefstal len, waarvan sommige met braak, in en om zijn woon plaats. Hij pleegde deze in de Joop van het vorig jaar in een periode dat hij veel drank en hasjies gebruikte en een zwer vend bestaan leidde. |Hij kreeg toen diverse malen on derdak bij het Leger des Heils in feijn woonplaats. Als dank voor het aangenaam verpozen bij die Instelling brak hij er 11 novem ber in, waarbij hij een bedrag Van 3000 gulden in contanten en leen giromaatpas met de bijbe horende pincode buitmaakte. plet deze pas nam hij in Rotter dam nog eens ruim 3000 gulden 'op. Eerder die nacht had hij in gebroken bij de kinderboerderij De Punt, waar hij een geldkistje met 75 gulden wegnam. P. verklaarde op de zitting dat hij bij die gelegenheid zwaar on der invloed van alcohol was ge weest en dat hetzelfde gold voor de diefstal van een kassa bij een levensmiddelenzaak in de Kre- pelstraat in Zierikzee. Hij liep daar 28 juli op klaarlichte dag binnen en probeerde de kassa te forceren, maar toen dat niet luk te sjouwde hij met het apparaat met 550 gulden in de la weg zon der dat iemand hem een stro breed in de weg legde. Hij overnachtte ook geregeld op scheepjes in de Zierikzeese jachthaven, waarbij de eige naars soms na zijn vertrek een weerzinwekkende troep aantrof fen. Uit een motorboot nam hij een jas en een bodywarmer weg. Verder bracht hij nog een in braak in een zomerhuis in Oos- terland en bij het PZEM-kan- toor in Zierikzee op zijn naam plus diefstal van negen fietsen en een aantal kratten bier. In december had P. genoeg van zijn zwerversleven en keerde hij terug naar zijn ouderlijk huis. Een dag later biechtte hij alle wandaden uit zijn duistere pe riode bij de politie op en sinds dien zit hij in voorarrest. Hij ver zekerde rechtbankpresident mr H. Warnink dat hij er ernst mee wilde maken om weer een nor maal leven te leiden en de bena deelden van zijn misdrijven alle schade te vergoeden. „Hoeveel is dat wel niet?", informeerde de voorzitter, waarop P. vlot ant woordde dat het naar zijn bere kening ruim 10.000 gulden was. Officier van justitie mr S. Tem pel stelde vast dat P. nog maar eén vonnis van november vorig jaar op zijn strafblad had staan en nam hem kwalijk dat hij vier dagen daarna alweer op het in brekerspad was gegaan. De ad vocaat mr B. van Leeuwen merkte op dat die bij verstek ge dane uitspraak geheel aan P. was voorbijgegaan door het on geregelde leven dat hij leidde. Hij vroeg de rechtbank hem uit voorarrest te ontslaan en hem de rest van de straf op te leggen in de vorm van dienstverlening en voorwaardelijk. De rechtbank wees het verzoek P. vrij te laten af en doet 23 maart uitspraak in zijn zaak. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het récht voor inzendingen te bekor ten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespon deerd. I I Illlll l~T In de discussie over de Vaste Oe ververbinding Westerschelde IVOW) worden twee argumenten herhaaldelijk genoemd: De ont sluiting van Zeeuwsch-Vlaande- ren en de economische stimu lans. De Zeeuwse Milieu Federatie heeft al terecht gewezen op Eu ropa '92 waarin een ontsluiting van Zeeuwsch-Vlaanderen rich ting Antwerpen meer voor de hand ligt. Als je de Zeeuwse economie met die van Nederland vergelijkt, vallen vier dingen op: Een kleine rol voor de industrie, een vrij grote rol voor de landbouw en een grote rol voor het roerisme. Daarbij blijkt het werkloos heidspeil lager te zijn dan het landelijk gemiddelde. De invloed van de VOW op de landbouw kan verwaarloosd worden. De invloed op industrie en toerisme is wel relevant. Het valt echter sterk te betwijfe len of het effect op de industrie positief is. De VOW heeft een aantal directe invloeden op het imago van Zee land: een snelweg dwars door Zee land vormt een psychologische barrière om het achterland (in bit geval Walcheren) te bezoe ken; de veren Vlissingen-Bres- kens en Kruiningen-Perkpolder verdwijnen terwijl zij voor toe risten juist zeer aantrekkelijk zijn; het rustige imago wordt ver stoord; het landschap en het milieu worden aangetast. Stel nu dat de VOW een positief effect zou hebben op de indus trie in Zeeland, dan treedt ook een indirect effect op: De indus trie dringt het imago van Zee land binnen waardoor Zeeland toeristisch minder aantrekke lijk wordt. Conclusie: de VOW zal in het gunstigste geval een verschui ving van de toeristische naar de industriële sector veroorzaken. Willem Geldof Nobelweg 8 Wageningen Vrijwel elke dag kan men kennis nemen van de inspanningen die men zich getroost om het leger der werklozen te doen oplossen. Gestudeerden en 'nitwits' van hoog tot laag brengen de meest ingenieuze plannen ter tafel. Steeds meer macht wordt 'het bestuur' gegeven, het recht van de burger verdampt. Insiders weten dat het neerkomt op het nog verder in de hoek drukken van weerlozen. De lepelingen la chen slechts en roepen: „Geen uitkering of korting". Nou, dan komen we toch lekker bij de bur gemeester eten! Dit alles onder het mom van sociale vernieu wing; Sociale vernauwing zal men bedoelen. R. Puister Zuiderzeestraat 86 Oost-Souburg zeer langdurige periode zal be slaan. Secretaris drs H. G. van der Bend van het Produktschap voor Vis en Visprodukten zei dit vrijdag in een inleiding over de huurprijzen van de mosselperce len, tijdens de jaarvergadering van Algemeen Vissersbelang Bruinisse. Hij noemde de 4,5 mil joen een hoog bedrag. 'De verho ging van het bedrag van 7 ton in 1987 tot 4,5 miljoen in 1992 bete kent een verhoging van honder den procenten'. Overigens meende hij dat de 4,5 miljoen 'niet te hoog is'. De on derhandelingsdelegatie met het ministerie is niet te snel akkoord gegaan, onderstreepte Van der Bend naar aanleiding van vra gen. Hij wees erop dat de minis ter vanaf het begin steun van de politiek ondervond. 'En het ging de minister in 1988 om veel hoge re bedragen dan de thans over eengekomen 4,5 miljoen'. Volgens de secretaris van het Produktschap is er lang gespro ken over de wijze waarop het huurbedrag gekoppeld moet worden. Een aantal voorwaar den speelt een rol bij de beoorde ling van de verschillende moge lijkheden. De voornaamste voorwaarden zijn: de toedeling van de huur moet zo eerlijk en rechtvaardig mogelijk zijn, en aansluiten bij wat algemeen in de moisselsector wordt geaccep teerd. En de methode moet een voudig, objectief en controleer baar zijn. In zijn inleiding werkte Van der Bend enkele toedelingsvarian ten uit, zoals op basis van theo retische produktiewaarde, gele verde tonnage, geleverde kwali teit per lading, kwaliteit van per celen en 'categorieën kweker'. Voor de ideale methode komt naar zijn mening de basis 'be somming' in aanmerking. Als 'mitsen' daaraan verbonden onderkende hij echter dat er van alle ladingen een vergelijkbare besomming verkregen moet worden. En de individuele be- sommingsgegevens zullen ter beschikking van het ministerie moeten worden gegeven. Dat mag uitsluitend als de betrok ken ondernemer daarvoor toe stemming geeft. „Alle bedrijven zullen hun toestemming moeten geven." Volgens de secretaris van het Produktschap heeft het ministe rie zich tot dusver 'afhoudend' opgesteld tegenover een besom mingsmethode, ook al vanwege de 'mitsen'. Toch meende hij dat als daarvoor goede oplossingen VLISSINGEN - De Ritthemse landbouwer J. Geertse wil aan de Scheeweg een pelsdierenfok- kerij beginnen. Hij heeft dat plan voorgelegd aan de gemeen te Vlissingen. De raadscommis sie ruimtelijke ordening praat dinsdag over dit initiatief. Het Vlissingse college van b en w kan, aldus secretaris M. J. Ver- kerke van de raadscommissie, moeilijk de realisatie van een pelsdierenfokkerij tegenhou den. Het bestemmingsplan staat in prinicipe zo'n agrarisch bedrijf toe. Tussen het fokken van pelsdieren en het houden van varkens bestaat voor de re gelgever geen verschil. Toch wil het college van b en w de zaak met zijden handschoenen aan pakken, omdat de emoties hoog kunnen opspelen bij de vesti ging van pelsdierenfokkerijen. Vandaar dat de commissie ruim telijke ordening ook om haar mening wordt gevraagd. Landbouwer Geertse moet, als hij pelsdieren gaat'houden, een hinderwetvergunning hebben. Op grond van morele of ideële bezwaren kan de gemeente die, volgens Verkerke, niet weigeren. De vestiging van een nertsen farm heeft de laatste twee jaar tot opschudding geleid in onder meer de gemeenten Borsele, Kortgene en Duiveland. Het ge meentebestuur van Borsele pro beerde met zware eisen de fokke rij tegen te houden, maar dat lukte niet. De landbouwer volg de de hinderwetbepalingen ge woon op. De gehuldigde sportlieden met rechtsachter wethouder A. Oosterling (foto Camile Schelstraete SLUIS - In de sportzaal in Sluis heeft vrijdagavond de jaarlijk se huldiging van sportlieden plaatsgevonden. De sporters kregen naar gelang hun presta tie een verzilverd bord of een medaille. De voorzitter van de sportraad, Hans Henry deelde samen met wethouder A. Oosterling de her inneringen uit. Naast de huldi ging verzorgt een vereniging uit de gemeente jaarlijks een de monstratie. De voetbalvereni ging uit Sluis was dit jaar aan de beurt en haalde de trainer van Cercle Brugge, H. Grijzenhout, naar Sluis. Met een twintigtal voetballers in de leeftijd van 10 tot 14 jaar toonde Grijzenhout een aantal oefeningen. Daarna vond de huldiging plaats. De gehuldigden zijn: Van de vogelvereniging Tropica: Maurice de Graaf, regionaal kampioen en Jürgen Provo, re gionaal jeugdkampioen. Van de triathlonvereniging Zee land: Thérèse van Lare, Neder lands veteranen kampioene, 2e op de Europese veteranenkam- pioenschappen, 2e op de dis trictskampioenschappen van Zeeland en Zuid-Holland en le in de marathon van Etten-Leur. Het zaalvoetbalteam Oud Sluis, le in de recreatieve competitie. Aanmoedigingsprijzen waren er voor: Frank van Damme voor zijn prestatie op de marathon en Theo Schram voor zijn prestatie tijdens de wintertriathlon. In Sluis worden ook jaarlijks mensen achter de schermen van sportverenigingen in het zonne tje gezet. Dit jaar viel de eer te beurt aan het echtpaar Cort- vriendt, omdat zij beiden al 25 jaar actief zijn bij het wielerco- mité Sluis en aan M. Leenhouts, die al veertig jaar bestuurder is van de Sluisse zwemvereniging 't Vrije. MIDDELBURG - De 46-jarige H. B. uit Hulst kreeg donderdag op de zitting van de politierech ter in Midfdelburg een boete van 300 gulden. B. had zijn buurman J. van der H. klappen toegediend. B. ontkende in alle toonaarden de man geslagen te hebben. „Daar ben ik nog te veel dierenvriend voor", verduide lijkte hij. B. was op de avond van 23 juni naar de buurman gegaan om te praten. Nadat Van der H. hem had gezegd dat er niets te praten [?W TWEEDE OORLOGSMONUMENT VAW VAN DE WINT WOEVT NATUURUJK OOK AR4EWEZEN. IN WESTKAPE1LE. Z'JN ZE NIE-T ACHTEED IJK"1 EamE IK N'£T AlTHENTIEK ONTWERP VAN 100,000 P|EK,M(JN OR7VEPP WORDT VERVAARDIGD UIT ORI&itJEEL VESTKAPPEDS B4SAUT FIGURATIEF HOU OEN ZE MOET OP CE ZEEDIJK te vinden zijn de besommings methode ook voor het ministerie acceptabel zal zijn. Voorzitter W. Okkerse van Alge meen Vissersbelang zag als be langrijke reden voor de eis van de huurprijsverhoging 'het gaan en komen van ambtenaren'. „Bij de directie visserijen vliegen ze af en aan als in een duiventil", aldus Okkerse. Hij noemde het een zeer frustrerende zaak dat 'dergelijke eendagsvlinders' de dienst moeten uitmaken. Okkerse: „Als je ze hun gang laat gaan zouden ze een bloeien de bedrijfstak binnen de kortste keren om zeep helpen." Daarbij tekende hij aan dat ook de parle mentariërs de vissers in hun sop hebben laten gaarkoken. Zijn conclusie was dat de kwe kers nu zitten opgescheept met een 'diep in het vlees snijdende huurprijs voor hun percelen, achterstallige huur vanwege al het getouwtrek en bovendien met grotendeels leeggestormde percelen. „Tel uit je winst", al dus de voorzitter van Algemeen Vissersbelang Bruinisse. TERNEUZEN - De stichting Vrouw en Werk Zeeland begint op vrijdag 23 maart met een cur sus Vrouw en Eigen Bedrijf. Het gaat om een starterscursus voor vrouwen die een eigen bedrijf willen opzetten. Een vereiste is dat de deelneem ster een globaal beeld heeft van het soort onderneming dat ze wil beginnen. De cursus is geen vak opleiding en biedt na afloop evenmin een ondernemersdiplo ma. Er komen aspecten aan de orde als marketing, kostprijsbe rekening, financiering, belastin gen en administratie. TERNEUZEN - Zo heb je nog de zon in je tuintje en een huisnummer naast je voordeur. Een paar dagen later heeft de buurman met een grote muur je tuintje in de schaduw geplaatst en hetzelfde huisnummer als jij naast zijn voordeur be vestigd. Dat overkwam me vrouw D. Scholten-de Klerk uit Terneuzen. Ze schreef daarop een brief aan de ge meenteraad en vroeg daarin om een overleg met het ge meentebestuur over een eventuele schadevergoe ding. Mevrouw Scholten heeft een winkel in curiosa en tweede handskleren op de hoek van de Nieuwstraat en de Arse naalstraat. Naast haar pand werd deze week het ABC- concern geopend en Blokker is haar onmiddellijke buur man geworden. Het tuintje (niet groter dan ongeveer twintig vierkante meter) ver schafte mevrouw Scholten 's ochtends en aan het eind van de middag een beetje zon. Het Concertgebouw, dat op de plaats van Blokker stond, hield tenminste nog enige afstand. „Ik heb er helemaal geen erg in gehad dat Blokker zo dicht bij mij kwam te staan. Ik kan helemaal geen teke ningen lezen", verweert de gedupeerde winkelierster zich. „Het zal je maar gebeu ren. Het ene moment heb je een zonnig tuintje en het an dere moment een sombere binnenplaats." Volgens me vrouw Scholten had de ge meente nooit een dergelijke bouwvergunning mogen ver lenen. Tot overmaat van ramp ont dekte ze korte tijd later dat ze bepaalde post niet meer kreeg. Want behalve haar huisnummer aan de Nieuw straat heeft ze ook het huis nummer 2 aan de Arsenaal straat. Hetgeen met een bordje naast haar deur ken baar wordt gemaakt. De gemeentelijke ambte naar die huisnummers uit deelt wist dat kennelijk niet en gaf nummer 2 aan Blok ker. Mevrouw Scholten: „De rekeningen van de elektrici teit en het ziekenhuis gaan nu daar naar toe". Tech nisch is het ondoenlijk om Blokker een ander nummer te geven. „Ik denk dat ik dan straks 2a wordt." SAS VAN GENT - De uitslag van de kaarting van buurtver eniging Sint Albert in Sas van Gent: bieden 1 J. Hamerlinek, 2 R. Smit, 3 H. Prins, 4 J. Buysse en 5 E. Buysse; jokeren 1 mevrouw Impens, 2 J. Broekhoven, 3 M. de Pan, 4 M. Moel- ker en 5 A. Timmerman. Er waren 60 deelnemers. TERNEUZEN - Uit de sportzaal van de MTS/Meao (Westerschel- decollege) in Terneuzen is vrij dag de portemonnee gerold van N. M. uit Graauw. Naar aanlei ding van een getuigenverkla ring is een 18-jarige inwoner van Sas van Gent aangehouden. Deze bekende tegenover de poli tie nog drie andere portemon nee-diefstallen. De jongeman is leerling van de school en is in middels door de directie ge schorst. BRESKENS - De openbare ba- sisschool in Breskens krijgt er een negende lokaal bij. Die toe zegging heeft de gemeente Oost burg gekregen van het ministe rie van Onderwijs en Weten schappen. „We moeten nog offi cieel bericht krijgen, maar dat verwacht ik zeer binnenkort", aldus wethouder J. Thomaes (onderwijs). Het extra lokaal wordt ongeveer honderd vierkante meter groot. „Misschien dat het iets kleiner wordt, want de bouw moet wor den betaald met de rijksbijdra ge. De gemeente steekt er geen geld in", aldus Thomaes. De school onderging in 1988 al een grondige verbouwing. Toen kwam er zo'n 240 vierkante me ter bij. Desondanks bleef het noodlokaal, dat op het school plein staat, in gebruik omdat de school negen groepen had. „Het noodlokaal zal vermoedelijk ook na de komende verbouwing in gebruik blijven, omdat de school nu tien groepen heeft", aldus Thomaes. De wethouder vindt het jammer dat het negende lokaal niet di rect bij de vorige verbouwing werd meegenomen, „want nu kost het extra geld." De wethou der hoopt dat snel kan worden begonnen met de bouw, zodat het lokaal in het voorjaar van 1991 in gebruik kan worden ge nomen. BRESKENS - In de nacht van donderdag op vrijdag zijn twee banden van de personenauto van R. C. uit Breskens lek gesto ken. Het voertuig stond gepar keerd aan de Breskense Boule vard. DEN HAAG - Een 33-jarige in woner van Terneuzen is vrijdag vrijgesproken van de beroving van een Belg. Het Haagse ge rechtshof heeft gisteren in ho ger beroep het vonnis van de rechtbank van Middelburg, waarbij de Terneuzenaar werd veroordeeld tot een gevangenis straf van twee maanden, ver nietigd. De Terneuzenaar zegt dat hij geen aandeel in de beroving heeft gehad en de Belg alleen een lift heeft willen geven. Hij zou ook geen deel van de buit hebben gekregen. Zijn metgezel, die de Belg uit de auto gegooid en beroofd heeft, zou hem alleen een vergoeding voor de benzine van zijn auto gegeven hebben. Een 24-Terneuzenaar werd vrij gesproken van zijn aandeel in een vechtpartij in de Nieuw straat in de zomer van 1987. De ruzie ontstond toen er tijdens een zoektocht naar een friture na afloop van een bezoek aan de disco racistische opmerkingen tegen de 24-jarige Terneuzenaar werden gemaakt. Advertentie viel kwam het tot handtastelijk heden. Volgens B. was de man zwaar beschonken en had hij zijn blouse stukgetrokken, waarop hij in een reflex een af- weerbeweging had gemaakt. Hij veronderstelde dat Van der H. geblesseerd was geraakt door dat hij tegen een muur was aan gelopen. Het vonnis was con form de eis van de officier van justitie mr Th. H. Lind. Officier en rechter geloofden niets van zijn verhaal en hielden zich aan de lezing van het proces-verbaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 53