Taal Stormramp bos internationaal Recordopbrengst tilt actie-saldo ver boven 3 ton Zeeland helpt! En nu nog die schoorstenen... "Al het nieuws van hier tot Tokyo." JA In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. loeren moe maar ongebrokenwapenstilstand in industrieterrein vervuild Mulder Red de moeders Cluj Niet opgeschoven zeeuwse almanak 1111111111111111 ii 1111111 ii !liï|ËÊf i S l 'A JgB-'S Een goede lezer uit Goes be trapte ons deze week op eni ge onzuiverheid in taalge bruik. Het leverde ons geen berisping op, maar een stukje vol malapropismen. Zo heten die dingen. Hij schreef: „Toen mijn oom uit Kloetinge op bevorderde leeftijd was geraakt, begon nen de jaren hem partner te spelen. Hij raakte lelijk van slag en uit zijn doen toen de tandarts hem de plaatsing van een prognose voorstel de. Mijn oom vreesde onvas- tigheid, maar de tandarts beloofde hem dat het geen professorisch vervaardigd geval zou worden. Hij zou dat met staven bewijzen. En inderdaad, na enkele weken fungeerde het nieu we gebit bij uitnemendheid. Het zat of het met twee-con- tinentenlijm was bevestigd. Mijn oom vond dat zijn le ven een heel nieuwe demen tie had gekregen." Die Goese inzender wordt van harte afgedankt. Ketel 6 ligt verslagen ter aarde, de twee karakteristieke schoorstenen van de Vlissingse PZEM-eentrale volgen deze zomer (foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - Volgens voor- van de storm van januari.' lopige gegevens van de Unie van Europese Bosbouwers is er tijdens de februaristorm in de bossen in Duitsland, Lu xemburg en Belgie bij elkaar rond vijftig miljoen kubieke meter hout tegen de vlakte ge gaan. De meest recente storm heeft vooral in Duitsland een vernietigend spoor door de bossen getrokken. In Rhein- land-Pfalz staat volgens voor zitter M. C. Mol van de Unie van Bosbouwers geen boom die ouder is dan vijftig jaar meer overeind. Europees ge zien is er naar zijn zeggen sprake van een complete bos- ramp. De grootste schade is vastge steld in naaldhoutbossen. De loofhoutbossen hebben zon der blad minder wind gevan gen. Mol: „We hebben ons geen van allen gerealiseerd dat de scha de van de februaristorm vele malen groter is dan de schade In Nederland viel de schade mee. De storm heeft wel huis gehouden onder de populieren In de Flevopolder. Ook in Lim burg is er veel omgewaaid. De beplanting in Zeeland kwam er redelijk goed vanaf. Alleen in de boswachterij van de Schouwse Westhoek zijn rond duizend bomen omgewaaid. Tijdens het treffen van de bos bouwers, deze week in het Zeeuwse Renesse, zou het the ma van de bebossing van land bouwgrond centraal staan. De aandacht richtte zich tijdens een in het kader van de bijeen komst gehouden trip naar Brussel echter snel op de pro blematiek rond de enorme ra vage in de bossen. De voorzitter van de bosbou wers-organisatie verwacht dat de verwoesting van veel bos sen verstrekkende consequen ties zal hebben voor de toe komstige houtprijzen. Er is veel hout gebroken. De gevolgen van de storm schade zullen nu verder gaan doorwerken, vreest Mol. De bossen stonden er vanwege het probleem van de zure re gen al wat moeilijker bij. Ver wacht wordt dat er explosies van insectenschades zullen komen. De Unie van Europese Bos bouwers die deel uitmaakt van een adviesorgaan voor de Europese Gemeenschap, zal bij de Europese Commissie aandringen op noodmaatrege len. Zo zal het hout niet in één keer op de markt mogen komen. Verder moeten er maatregelen worden getroffen om het hout goed op te slaan, zodat enige kwaliteit behouden kan blij ven. Tot de thema's die tijdens het treffen van de bosbouwers in Renesse aan de orde kwamen, behoorde ook de houtteelt op braakligende landbouwgrond. Deze aanpak is actueel gewor den door de problematiek rond de braaklegregeling en de verminderde subsidies voor de graanteelt. Interessante subsidies bij beplanting van landbouwgrond zouden een aantrekkelijk alternatief kun nen vormen. Bovendien levert landbouwgrond die met bo men is beplant per hectare ongeveer 600 meer op dan met het telen van graan kan worden verdiend. Vooral gron den in noordelijke provincies lenen zich volgens de Europe se unie van bosbouwers uitste kend voor deze activiteit. De mogelijkheden in Zeeland lig gen vanwege de hogere grond prijs wat minder gunstig dan in het noorden van het land. In het kader van de besprekin gen rond het thema bezochten de bosbouwers- er nam ook een Hongaarse delegatie aan de besprekingen deel- ver schillende projecten in het land. zeeland ZATERDAG 10 MAART 1990 AdvertentieI Red de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! Advertentie WmP' De storm maakte korte metten met deze boomgaard in Zeeuwsch-Vlaanderen foto Wim Riemens) Van links naar rechts Linda Baar, Emma Roberts, Judith van Dierendonck en Xenia Scheffers tonen de opbrengst van de sponserloop, die de Vlisingse Willem Alexanderma- vo voor Cluj hield(/öto Lex de Meester) LISSINGEN - Een gedeelte in het nieuwe industrieter- ein Buitenhaven aan de Ooste- ijke Bermweg in Vlissingen is Jervuild met olie en polycycli- aromaten. Een aannemer |ras in opdracht van de gemeen- Vlissingen bezig met het ont- Iraven van de grond, maar poest ijlings stoppen vanwege Ie verontreiniging. [)e vervulling doet zich voor in jaren geleden gedempte wa tergang. De specie die daarin is gestort, is zo slecht dat zij niet meer naar de stortplaats Mid den-Zeeland mag worden afge voerd. De ernst van de verontreiniging is nog niet helemaal bekend, maar de kans is groot dat de grond alleen mag worden ver werkt in een speciale installatie. Voordat daartoe wordt besloten, wil de gemeente Vlissingen een bodemonderzoek in laten stel len. Daarvoor is geld gevraagd aan de provincie. VLISSINGEN - Ketel 6 van de Centrale Zeeland aan het Kanaal door Walcheren leg de vrijdagmorgen het lood je. Sloopbedrijf Van Vliet uit Utrecht trok het 100 ton wegende gevaarte omver. De stalen kolos plofte neer en een zwarte roetwolk steeg op. De twee voorgan gers van ketel 6 die eerder tegen de vlakte gingen, na men met minder rook af scheid. Zij zijn op gas ge stookt, ketel 6 op olie. Stukje bij beetje verdwijnt de Centrale Zeeland van de aardbodem. Werknemers van Van Vliet zijn al maan den bezig de oude elektrici teitsfabriek te ontmantelen. Voorlopig zijn ze nog niet klaar. Eén van de laatste hu zarenstukjes, het opblazen van de kenmerkende schoor steenpijpen langs het Ka naal van Walcheren, staat pas voor juni of juli dit jaar op de agenda. Het neerhalen van de schoorstenen wordt, als het aan de PZEM ligt, een echt familieschouwspel. Van Vliet heeft opdracht gekre gen de twee bakens op een zaterdag uit het Walcherse landschap weg te halen. In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al hel nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anton decs ink l^^lk wil de P. Naam PZC Adres- afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 PC Plaats 4380 VB Vlissingen al iC ml ,H B£UEN GAAT SNELLER 4 weken lang tU kunt dc7e bon zonder voor 12,50 b°sl7G9cls aan ons terugsturenOY2n5 VLISSINGEN - Het was vrijdag in menig opzicht een recorddag voor de PZC- actie ten bate van het Roe meense vrouwen- en kinder ziekenhuis in Cluj. Er kwam ruim 23.000 gulden binnen, de hoogste dagopbrengst tot nu toe. Dankzij twee forse giften passeerde de totaal opbrengst ruim de mijlpaal van 3 ton. Er is nu 316.502 gulden en 91 cent ingezameld, los van de giften in natura die al gauw een waarde van 2 ton verte genwoordigen. De Zeeuwse Rotary-clubs bezorgden gis teren de hoogste bijdrage die in één keer is binnengeko men: 16.909,98 gulden. De Prins Willem Alexander Mavo in Vlissingen kwam met een recordopbrengst uit de onderwijswereld voor de dag: 5.615,10 gulden, de op brengst van een vorige maand gehouden 'sponsor dropping'. Verder kwam via het speciale bankrekening nummer in totaal 765 gulden binnen, afkomstig van le zers. Rotary-gouverneur L. W. Rosenkranz uit Oostburg overhandigde de recordbij- drage van de Zeeuwse rota- ry-clubs aan voorzitter W. F. de Pagter van de stichting 'PZC Helpt...!'. „Ik was", zei kkers schreeuwen om zaaigoed (Slot zie pag 13 kolom 7) ten moeten door heel Nederland op elkaar worden afgestemd, af spraken wachten op bevestiging en de verzamelde Nederlandse pers wil nog antwoord op dui zend-en-één vragen. De actievoerders maken de ba lans op. „We zijn er zeker mee op geschoten", zegt Josje de Ko ning. „Als was het alleen maar dat de politiek nu door heeft dat we ons niet zomaar laten onder- walsen door allerlei regelingen." Toch zijn de boeren met enkel en alleen de aandacht niet tevre den. „De commissie van drie zal met concrete perspectieven moeten komen en we hebben er ook wel vertrouwen in dat dat gebeurt", stelt Aly Wisse. „Dins dag komen we weer bijelkaar om te zien wat de onderhandelingen hebben opgeleverd. Pas dan kunnen weten of we tevreden zijn met de resultaten. Zo niet, dan moeten we er met frisse moed weer tegenaan.'. De Zeeuwse actievoerders zijn het er in ieder geval over eens dat Den Haag het goede adres is en blijft om protesten te depone ren. „Ik kan wel begrijpen waar om Lubbers steeds roept dat we in Brussel moeten zijn: dan is hijzelf van het gezeur af. Maar wij blijven overtuigd van de mo gelijkheden voor de Nederland se politiek om ruimte te schep pen voor de akkerbouw. Met een beetje politieke goede wil moet het mogelijk zijn door lastenver mindering alle bedrijven met vijfhonderd gulden per hectare door het dal te slepen." Josje de Koning blijft op het standpunt dat Den Haag zich achter Brus sel verschuilt. In die stellingname blijken de boeren nog geen milimeter opge schoven naar het standpunt van de regering. PvdA-landbouw- specialist in de Tweede Kamer, J. van Zijl, kwam vrijdagmiddag naar Reimerswaal om kennis te nemen van de problemen van de J0ES - 'Moe maar ongebroken' Ijn de Zeeuwse boeren vrijdag |e eerste dag van de wapenstil- Jtand ingegaan. Het afblazen lan de acties - de Zeeuwse ac- leleiders waren donderdag middag de eersten in Nederland lm dat besluit autonoom te ne llen - geeft echter geen gelegen- leid tot uitblazen. Het werk Jacht voor de akkerbouwers in let zuidwestelijk kleigebied. ge hebben de werkzaamheden de bedrijven al lang genoeg lan het thuisfront moeten over- Iten. Anders dan in de noorde- Jjke provincies, waar veel regen (et voorjaarswerk nog onmoge- ljk maakt, schreeuwen in Zee- Ind de akkers om zaaigoed, tesondanks is de actiebereid- (eid, zo stellen de actieleiders, |og honderd procent: „Mochten |e bemiddelaars er niet in sla- (en voldoende perspectief uit de (nderhandelingen te slepen, ■an gaan we weer de straat op." Jet zijn de boerinnen die vrijdag (et actiecentrum in het Land- louwhuis in Goes bevolkten, lly Wisse en Josje de Koning na tiën meer dan twee weken gele ien het initiatief voor de actie en |ereidden alles voor; nu nemen ook de nazorg voor hun reke- ling. In het actiecentrum regent (et nog telefoontjes. Standpun- landbouw in die gemeente. „Las tenverlichting is onmogelijk", was zijn reactie op de stelling van de actievoerders. „Brussel duldt nooit de bevoordeling van een sector door het kwijtschel den of verminderen van heffin gen en belastingen als dat niet voor iedereen geldt. Ook de wij ze mannen kunnen alleen zoe ken naar oplossingen in de mar ges die het EG-landbouwbeleid overlaat." Toch ziet ook kamerlid Van Zijl winst in de resultaten tot nu toe. „Nog maar nauwelijks een week geleden was er met de boeren niet te praten over productiebe- heersing. Nu is iedereen het er roerend over eens dat aleen daarmee de prijzen in de hand kunnen worden gehouden. Als de boeren bereid zijn een geza menlijke inspanning te leveren om te komen tot een drastische vermindering van de graanpro- ductie, kan Nederland volgend jaar in de onderhandelingen een echte vuist maken om de spil functie voor het graan door maatregelen te behouden. Het kan niet andersom." Nog een actiemoment uit de afgelopen dagen: trekkers versperren de toegang tot de vuilstort Midden-Zeeland (foto Ruben Oreel). (Advertentie) binnenhuis dealer Kromme Weele 21-23 Middelburg Tel. 14077

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 51