PZC Eis half jaar jonge inbreker Nieuwe organisatie reddingsbrigade in Wester schouwen Plan voor fokkerij pelsdieren Ritthem Brouwershaven wil bijdragen in kosten cursus over natuur Gift aan speel-o-theek PvdA ziet subsidie oud papier aan kerk niet zitten streek 16 Directeur federatie maatschappelijke dienstverlening 1 Dolfijntje 't Dolfijntje zo^ Van der Hooft Installaties kerkdiensten KOK VERKOPERS (STERS) VAKANTIE/SEIZOEN HULPEN ZATERDAG 10 MAART 1990 Rechtbank Middelburg Vergoeden Vrouwen Stickeractie Zwaargewonde bij botsing in Dreischor Wintertochten in natuurgebied Gemeente diende als 'doorgeefluik' Dorpsplan Pleegzorg heeft tekort aan opvangadressen Vrachtwagen omgevallen JTL iïlourice locroix xibery dekjonge RING 5, BURGH-HAAMSTEDE TELEFOON 01115-1271 VISHANDEL- CAFETARIA - FRITUUR RING 5, BURGH-HAAMSTEDE TELEFOON 01115-1271 VISHANDEL-CAFETARIA - FRITUUR Wegens verbouwing gesloten van 12 t/m 23 maart J. H. Stoutjesdijk uitgezwaaid ZIERIKZEE - Eigenlijk had van hem een officieel afscheid niet gehoeven. Maar nu de di recteur van de federatie maat schappelijk dienstverlening Noord-Zeeland te midden van 175 aanwezigen vele lovende woorden hoorde, was hij blij dat het bestuur de receptie had 'doorgedrukt'. „Het doet me toch wel wat", aldus J. H. Stoutjesdijk. Ds L. de Wit en J. E. M. de Kerf, respectievelijk óud-voorzitter en voorzitter, schetsten de be gintijd van de federatie. Het was de tijd, zei De Wit, waarin als eer ste de gereformeerde en her- vormde stichtingen faseerden, wat gepaard ging met menig grondslagendebat. Ook de sa menwerking met de katholieken en de algemene instellingen kostte de nodige discussies, maar uiteindelijk was er sprake van één grote federatie voor ge zinsverzorging, bejaardenver zorging en maatschappelijk werk. Voorzitter De Kerf en J. W. de Jonge van de interkerkelijke stichting prezen met name de werkzaamheden die Stoutjes dijk in Tholen en voor de fusie met Tholen heeft verricht. De Kerf kenschetste de scheidend directeur als een veelzijdig ma nager. die met een enorm organi satietalent inspeelde op nieuwe ontwikkelingen. De opvolger van Stoutjesdijk, J. T. M. van der Veer, voegde daaraan toe dat zijn directeur veel wijsheid bezat (en een MIDDELBURG - De 21-jarige M. B. P. uit Zierikzee hoorde vrijdag voor de rechtbank in Middelburg tien maanden ge vangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk tegen zich eisen voor enkele diefstal len, waarvan sommige met braak, in en om zijn woon plaats. Hij pleegde deze in de loop van het vorig jaar in een periode dat hij veel drank en hasjies gebruikte en een zwer vend bestaan leidde. Hij kreeg toen diverse malen on derdak bij het Leger des Heils in zijn woonplaats. Als dank voor het aangenaam verpozen bij die instelling brak hij er 11 novem ber in, waarbij hij een bedrag van 3000 gulden in contanten en een giromaatpas met de bijbe horende pincode buitmaakte. Met deze pas nam hij in Rotter dam nog eens ruim 3000 gulden op. Eerder die nacht had hij in gebroken bij de kinderboerderij De Punt, waar hij een geldkistje met 75 gulden wegnam. P. verklaarde op de zitting dat hij bij die gelegenheid zwaar on der invloed van alcohol was ge weest en dat hetzelfde gold voor de diefstal van een kassa bij een levensmiddelenzaak in de Kre- pelstraat in Zierikzee. Hij liep daar 28 juli op klaarlichte dag binnen en probeerde de kassa te forceren, maar toen dat niet luk te sjouwde hij met het apparaat met 550 gulden in de la weg zon der dat iemand hem een stro breed in de weg legde. Hij overnachtte ook geregeld op scheepjes in de Zierikzeese jachthaven, waarbij de eige naars soms na zijn vertrek een weerzinwekkende troep aantrof fen. Uit een motorboot nam hij een jas en een bodywarmer weg. Verder bracht hij nog een in braak in een zomerhuis in Oos- terland en bij het PZEM-kan- toor in Zierikzee op zijn naam plus diefstal van negen fietsen en een aantal kratten bier. In december had P. genoeg van zijn zwerversleven en keerde hij terug naar zijn ouderlijk huis. Een dag later biechtte hij alle wandaden uit zijn duistere pe riode bij de politie op en sinds dien zit hij in voorarrest. Hij ver zekerde rechtbankpresident mr H. Warnink dat hij er ernst mee wilde maken om weer een nor maal leven te leiden en de bena deelden van zijn misdrijven alle schade te vergoeden. „Hoeveel is dat wel niet?", informeerde de voorzitter, waarop P. vlot ant woordde dat het naar zijn bere kening ruim 10.000 gulden was. Officier van justitie mr S. Tem pel stelde vast dat P. nog maar eéh vonnis van november vorig jaar op zijn strafblad had staan en nam hem kwalijk dat hij vier dagen daarna alweer op het in brekerspad was gegaan. De ad vocaat mr B. van Leeuwen merkte op dat die bij verstek ge dane uitspraak geheel aan P. was voorbijgegaan door het on geregelde leven dat hij leidde. Hij vroeg de rechtbank hem uit voorarrest te ontslaan en hem de rest van de straf op te leggen in de vorm van dienstverlening en voorwaardelijk. De rechtbank wees het verzoek P. vrij te laten af en doet 23 maart uitspraak in zijn zaak. HAAMSTEDE - De gemeente raad van Westerschouwen praat in de openbare vergade ring van maandag 19 maart on der meer over de nieuwe organi satie-opzet van de strandred- dingsbrigade. Als eerst verant woordelijke geldt in de nieuwe opzet het college van burge meester en wethouders. Daar naast fungeert een begelei dingsgroep, die het college met adviezen terzijde staat. De begeleidingsgroep is noch verantwoording schuldig aan het college, noch aan de red dingsbrigade, blijkt uit het raadsvoorstel. De daadwerkelij ke uitvoering van de activiteiten komt bij de Vereniging Strand- reddingsbrigade Westerschou wen te berusten. B en w van Westerschouwen vra gen de gemeenteraad verder uit voering te geven aan de eerste fase van het parkeerbeleidsplan. De eerste fase betekent invoeren van betaald parkeren op de par keerterreinen De Punt, Roton de, Jan van Renesseweg, S'chol- derlaan, Laone-hoek Rampweg en Kijkduin. De voornaamste doelstellingen van de maatregel zijn reguleren van het parkeren bij strandovergangen door con troleurs en preventief toezicht ter voorkoming van diefstal en vernieling. Daarnaast noemen b en w het ontvangen van een financiële bijdrage van met name dagre creanten 'in de aanzienlijke ge meentelijke kosten in verband met de recreatie'. Met de plaat- VLISSINGEN - De Ritthemse landbouwer J. Geertse wil aan de Scheeweg een pelsdierenfok- kerij beginnen. Hij heeft dat plan voorgelegd aan de gemeen te Vlissingen. De raadscommis sie ruimtelijke ordening praat dinsdag over dit initiatief. Het Vlissingse college van b en w kan, aldus secretaris M. J. Ver- kerke van de raadscommissie, moeilijk de realisatie van een pelsdierenfokkerij tegenhou den. Het bestemmingsplan staat in prinicipe zo'n agrarisch bedrijf toe. Tussen het fokken van pelsdieren en het houden van varkens bestaat voor de re gelgever geen verschil. Toch wil het college van b en w de zaak met zijden handschoenen aan pakken, omdat de emoties hoog kunnen opspelen bij de vesti ging van pelsdierenfokkerijen. Vandaar dat de commissie ruim telijke ordening ook om haar mening wordt gevraagd. Landbouwer Geertse moet, als hij pelsdieren gaat houden, een hinderwetvergunning hebben. Op grond van morele of ideële bezwaren kan de gemeente die, volgens Verkerke, niet weigeren. De vestiging van een nertsen farm heeft de laatste twee jaar tot opschudding geleid in onder meer de gemeenten Borsele, Kortgene en Duiveland. Het ge meentebestuur van Borsele pro beerde met zware eisen de fokke rij tegen te houden, maar dat lukte niet. De landbouwer volg de de hinderwetbepalingen ge woon op. J. H. Stoutjesdijk {foto Pieter Honhoff) beetje eigenwijs was), goed kon delegeren, overal de weg wist en aardig met de tijd meeging, 'al ben je in je hart een conserva tief. Alleen voor praktisch werken gaf Van der Veer een on voldoende. „Wanneer we de zol der moesten opruimen, zat jij op je stoel te kijken." J. M. van der Male-Burgers van de ondernemingsraad van de 400 werknemers tellende federa tie, wist te melden dat Stoutjes dijk van elke agenda wel wat maakte, ook al stond er nog zo weinig op. En ze memoreerde dat de directeur zich goed staan de wist te houden tussen 'al die vrouwen'. Stoutjesdijk waarschuwde in zijn bedanktoespraak voor schaalvergroting in de zorgsec tor. Samenwerking met het kruiswerk leek hem prima, maar als dit tot instellingen leidt die voor minimaal 400.000 mensen moeten werken, dan konden de effecten wel eens minder positief uitvallen, aldus Stoutjesdijk. Graag had hij afscheid genomen van de Stichting Thuiszorg, maar daar deze er niet is - ver schillende instellingen houden zich met thuiszorg bezig - was dat onmogelijk. Stoutjesdijk kon het niet laten enige realtiverende woorden te BROUWERSHAVEN - Burge meester en wethouders van Brouwershaven willen een ge meentelijke bijdrage verlenen in de kosten van de cursus 'na tuur- en milieu-educatief mede werker/ster'. Deze cursus leidt mensen op voor vrijwillige ka derfuncties op het gebied van de natuur- en milieu-educatie. Het subsidieverzoek is afkom stig van de educatieve werk groep van de Natuurhistorische Vereniging Bevelanden en Na tuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland. Het college van b en w stelt de gemeenteraad voor een bedrag van 257,40 beschikbaar te stel len per deelnemer aan de cursus uit de gemeente Brouwersha ven. Het college stelt daarbij een grens van ten hoogste vier deel nemers (maximale bijdrage 1.029,60). Deelnemers aan de cursus betalen een eigen bijdra ge van 130,-. De gemeenteraad van Brouwershaven beslist over het collegevoorstel in de open bare vergadering op maandag 19 maart. Aan de orde komt ook een colle gevoorstel een bedrag van 484 voor rekening van de gemeente te nemen in de kosten van de stickeractie 'Zeelandbrug tolvrij in 1991'. De actie wordt door alle Schouwen-Duivelandse ge meenten op stapel gezet. De stic kers worden huis aan huis ver spreid, met de bedoeling dat au- tomilisten ze op de achterruit van hun voertuig plakken. Tevens praat de raad van Brou wershaven over een voorstel van b en w ruim 2.700 toe te kennen aan de stichting Bejaarden- en gehandicaptenalarm Zeeland. Het geld is bestemd voor uitbrei ding van het aantal alarmzen ders, met 300 tot 1100. Verder vragen b en w goedkeuring van de raad voor een bijdrage van 500 aan stichting Welzijnn Ou deren Schouwen-Duiveland. De subsidie is bedoeld als bijdrage in de kosten van de te organise ren cursus 'Beter omgaan met het geheugen'. De gemeenteraad vergadert in het stadhuis te Brouwershaven, aanvang 19.30 uur. MMilHNH sing van parkeerautomaten, be- bording en nutsvoorzieningen is een investering gemoeid van 229.000 gulden. Het parkeerta rief in Westerschouwen be draagt vijftig cent per uur. Uit gaande van een gemiddelde be zettingsgraad van de parkeer terreinen van dertig tot vijfen dertig procent gedurende twin tig zomerweken en acht uren per dag begroten b en w de op brengst aan parkeergelden op zo'n 338.000 gulden. De gemeenteraad van Wester schouwen vergadert in het ge meentehuis te Haamstede. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. DREISCHOR - In de Dreischor is donderdagmiddag een auto mobilist zwaar gewond geraakt bij een aanrijding. Autobe stuurder F. S. uit Dreischor reed om 17.00 uur over de Nieu- weweg. Uit tegenovergestelde richting naderde een tractor, bestuurd door J. D. D. uitNieuwerkerk. D. zag de auto niet en sloeg linksaf om zijn land op te rijden. S. reed met hoge snelheid tegen de trac tor, die in twee delen uiteen viel. De automobilist raakte zwaar gewond en is opgenomen in het ziekenhuis in Goes. Beide voer tuigen zijn geheel vernield. iliHwl!! BURGH-HAAMSTEDE - De Zeeuwse Wandelsport Bond houdt zaterdag 17 maart winter tochten over afstanden van 5, 10 en 15 km. Deze tochten lopen door het natuurgebied van Wes terschouwen. De start is om 13.00 uur bij café-restaurant De Rotonde aan de Kraayenstein- weg in Burgh-Haamstede. Voor iedere deelnemer is er een herin nering. Uit handen van wethouder L. J. van Gastel ontvangt Wiets Ennega een gift van duizend gulden voor de Speel-o-theek (foto Pieter Honhoff) ZIERIKZEE - De Speel-o-theek in Zierikzee heeft vrijdag uit handen van wethouder L. J. van Gastel een gift van duizend gulden ontvangen. Wiets Ennega van de Speel-o-theek vertelde erg blij te zijn met het bedrag, waarmee een hoop nieuw speelgoed aangeschaft kan worden. Belastingadviesbureau en administratiekantoor A. Th. Buijs stelde het geld beschikbaar. Aan het college van burgemeester en wethouder liet het on langs in Zierikzee gevestigde bedrijf echter de keus naar welk goed doel het bedrag zou gaan. Eerder kreeg de Zierikzeese reddingbrigade een zelfde gift langs deze weg. NIEUWERKERK - Een gemeen telijke subsidie aan een streng gereformeerde kerk. De Duive- landse PvdA-er C. J. Hillebrand vreest dat hij met zo'n voorstel onmogelijk naar zijn partij kan. Dan maar liever geen subsidie aan verenigingen die oud pa pier ophalen, vond Hillebrand donderdagavond tijdens een vergadering van de commissie algemene zaken. De CDA-er A. R. I.van den Hoek stelde de kwestie oud papier in de rondvraag aan de orde. Nu de prijs voor oud papier tot een hal ve cent per kilo is gedaald, is het volgens hem voor verenigingen niet lonend meer oude kranten op te halen. Gevolg: mensen doen het oud papier bij de vuil nis, met alle gevolgen voor het milieu van dien. „Dat is een verkapte subsidie", reageerde Hillebrand. Hij zag het al voor zich. De gereformeer de kerk in Oosterland haalt oud papier op voor de zending. En de gemeente maar geld geven. „Aan de gereformeerde kerk! Dat kan ik bij mijn partij niet verkopen". Liever wilde hij dat de gemeente een ruimte be schikbaar stelt waarin de clubs de kranten kunnen dumpen tot dat de prijs weer is gestegen. „Daar zijn de caissons te klein voor", meende Van den Hoek. Hij keek naar SGP-er K, Hen- drikse. „Toch, jullie halen ton nen op he?" Hendrikse beaamde dit volmondig. Burgemeester A. Bergshoeff probeerde Hillebrand van het nut te overtuigen. Inzameling van oud papier zodat het nog een keer gebruikt kan worden, dat zou de PvdA toch wel aan spreken? Bovendien, het hele plan voor subsidie aan vereni gingen die de boel ophalen komt uit de koker van PvdA en PPR, aldus Bergshoeff. Dat kon best wezen, liet Hillebrand weten, daarom hoefde hij er nog niet voor te zijn. De burgemeester zou het punt verder bespreken in het college, in de wetenschap dat CDA, VVD en SGP voor zijn en de PvdA tegen is. Eensgezinder was men over het dorpsplan Oosterland. De toe lichting van ir A. Meerding van de Grontmij viel in goede aarde. De plannen voor aanpak van het dorp, wat 3 miljoen gaat kosten, vond iedereen leuk. Zorgen wa ren er alleen over het geld. Be zien moet worden of het alle maal te betalen is, vonden Hille brand en W. P. Stouten (VVD). Maar ze wilden eerst graag de bevolking horen. Die mag zich 20 maart uitspreken over het concept-dorpsplan. spreken over alle lof die hem was toegezwaaid. Toch was hij er blij mee. Vooral voor zijn vrouw, kin deren en speciaal uit Zimbabwe overgekomen schoondochter en kleinkind: „Jullie hebben nu eens gehoord hoe goed ik ben...." ZIERIKZEE - De Centrale voor pleegzorg heeft op Schouwen- Duiveland een tekort aan 'cri sis-opvang adressen' voor tie ners die (tijdelijk) niet thuis kunnen wonen. De opvangpe riode kan lopen van enkele da gen tot enkele maanden. Volgens de Centrale voor pleeg zorg in Zuid-Holland en Zeeland kunnen naast maatschappelijke oorzaken ook ernstige puber- teitsproblemen, echtscheiding, ziekte of overlijden van ouders redenen zijn dat de tieners een tijdje uit huis moeten. Gastou ders ontvangen voor de opvang een kostendekkende vergoeding en ze worden begeleid door een jeugdhulpverlener. Met enige nadruk stelt de Cen trale dat in feite iedereen - ge trouwd, samenwonend, alleen staand en ongeacht inkomen of opleiding - crisis-opvang-ouder kan worden. Het opvanggezin moet wel stabiel zijn en tijd heb ben voor de tijdelijke gast. Tot 21 maart is in de Zierikzeese bibliotheek een informatiezuil te zien over crisis-opvang. Er is ook informatie verkijgbaar over de activiteiten van de Centrale voor Pleegzorg. NIEUWERKERK - Op de Oude Polderdijk in Nieuwerkerk is donderdag om 17.00 uur een vrachtwagen gekanteld. De be stuurder, S. uit Sint-Maartens dijk, probeerde om een opgebro ken straatgedeelte heen te rij den waar de rijbaan was verwij derd wegens wegwerkzaamhe den. Hij kwam daarbij aan een kant met de wielen in de berm terecht, zakte diep weg en viel om. Een takelwagen moest er aan te pas komen om de vracht wagen weer op de weg te krijgen. CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij 18.00-ma 8.00 uur: C. H. G. Daniëls. Poststraat 32, Zierikzee, tel. 01110-13410. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.00-11.30 uur. Westhoek en Brouwershaven: vrij 18.00-ma 08.00 uur: J. L. Flach, J. van Renesseweg 6, Re- nesse, tel. 01116-1280. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Bruinisse, Oosterland en Nieu werkerk: vrij 18.00- ma. 8.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 01114-1810. Tandartsen: Spreekuren voor spoedgevalle za. en zon. 16.30-17.30 uur. A Broere, Meekrabstraat 7, Brou wershaven, tel. 01119-1588. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam tel. 01110-12906, geopend za. var 9.00-12.30 uur en van 16.30 -17.3 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur e> 18.00-18.30 uur. Wijkverpleegkundigen: Schouwen-Duiveland: Dag e nacht voor dringende hulpverie ning onder tel. 01184-14444. Dierenartsen: (vanaf zat 9.00 uur): M. K. Buth Haamstede, tel. 01115-2254. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I TTTT Zondag 11 maart 1990 Nederlands-Hervormde Kerk. Brouwershaven 9.30 kand. Vis ser; Bruinisse 10 en 17 ds. De Roo; Burgh 10 ds. Ten Have; Dreischor 9.30 ds. Jonker; Ei kerzee (Scharendijke) 9.30 ds. Mulder; Haamstede 10 ds. Haas noot en 19 ds. de Boer; Kerkwer- ve 11 ds. Mulder; Nieuwerkerk 10 ds. Wassenaar; Noordgouwe 11 ds. Jonker (HD); Noordwelle 11 ds. Bregman; Oosterland 10 ds. Kuin en 18 de heer Ten Klooster; Ouwerkerk 10 ds. Rouw; Renesse 9.30 ds. Breg man; Serooskerke 10 ds. Baks; Sirjansland 10 en 18.30 ds. Boer; Zierikzee: Gasthuiskerk 9.30 ds. Hendrikse, 11 en 18.30 ds. De Boo; Zweeds R. Kr. Z.huis 18 de heer Groenleer; Zonnemaire 11 kand. Visser. Gereformeerde Kerk. Brou wershaven 10 ds. Kamermans en 18.30 ds. De Vries; Haamstede 10 ds. v. d. Luiden en 19 ds. Nie- rop; Nieuwerkerk en Ooster land 10 ds. Engelsen en 17 de heer Van Westen; Scharendijke 10 ds. De Vries en 19 ds. Petter; Zierikzee 10 en 18.30 ds. Jobsen, Gereformeerde Gemeente.. Haamstede 10 en 15 leesdienst; Nieuwerkerk 9.30 en 15.30 lees-i dienst; Oosterland 10, 14.30 en' 18.30 leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente Bruinisse 10 en 17 leesdienst: Oosterland 9.30, 14 en 18 lees dienst. Christelijk-Gereformeerde Kerk. Haamstede 10 en 17 Dijkstra; Kerkwerve 10 lees dienst en 18 ds. Peet; Zierikzee 10 en 18 ds. Groeneveld. Gereformeerde Gemeente in Ne derland. Bruinisse 10 en 17 lees dienst; Nieuwerkerk 9.45 en 15.30 leesdienst; Zierikzee 10 en 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierikzee 10 sa menkomst. Evang. Lutherse Gemeente. Zie rikzee 10 ds. Boon. Rooms-Katholieke Kerk. Haam stede 11.30; Zierikzee 9.30, zat 19. Pinkstergemeente. Zierikzee (Meelstraat) 10, woensd. 20 sa menkomst. Zoekt enthousiaste medewerkers! (evt. leerling-kok) (vaste betrekkingen) OF SWITZERLAND EXCLUSIEF DEALER gi.ti HOFLEVERANCIER JUWELIER SINDS 1834 L Kerkstraat 30 GOES (part-time/full-time) TELEFONISCHE REACTIES: heel water opgewarmd ml collector leidingwater i VOOR MEER INFORMATIE: aanvoerwater uil voorraadvat koud leidingwater Lange Geere 6 Middelburg Tel. 01180-35256

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 48