PZC Overwerk voor Rijksdienst Wegverkeer commentaar Politie blij met 06-lijn verkeerscontroles Adempauze boeren opambtenaar op Defensie oorziet in twee jaar oorlog Tocht chauffeurs van staatshoofden van Parijs naar Tokyo Even naar buiten.. Middenstand krijgt slecht rapport Reorganisatie kost 29 banen bij de Vervoersbond FNV PZC binnen- en buitenland VASTENAKTIE Westduitsers praten van hetze tegen DDR-politicus Slachtoffers schietpartij zijn Italianen tussen boos >ver bouw in >ezet gebied GIRO 5850 Documenten revaren Oprechtheid Ex-directeur instituut moet bijdragen aan opvoeding kind ZATERDAG 10 MAART 1990 n 1 p informant (Van onze correspondent .BERLIJN De Oostduitse poli ticus Wolfgang Schnur, voorzit ter van Democratische Door braak, is in opspraak gekomen. Terwijl enerzijds de berichten bit de DDR dat de 46-jarige ad vocaat medewerker is geweest Lan de gehate Staatsveilig heidsdienst ('Stasi') overtuigen- iier worden, meldde de regering |n Bonn dat Schnur jarenlang informatie had verstrekt over fcnwettige praktijken van het fregime-Honecker. Hij zou daar mee een levenslange gevange nisstraf hebben geriskeerd. De Oostduitse justitie ziet nog geen aanleiding tot strafvervol ging over te gaan. In West-Duits- land zei de inlichtingendienst van de deelstaat Hessen over aanwijzingen te beschikken, dat de Oostduitse geheime dienst een doelgerichte campagne te gen niet-communistische politi ci is begonnen om hun kansen bij de eerste vrije verkiezingen op 18 maart te ondermijnen. Wolfgang Schnur, voorzitter van de door de Westduitse CDU ge steunde partij Democratische Doorbraak, is donderdag met hartklachten in een ziekenhuis opgenomen. In een schriftelijk verklaring noemde hij de be schuldiging ,,het dieptepunt in een al weken durende smeer- campgane". De zaak kwam aan het rollen, toen de onafhankelijke commis sie die in Rostock, de woon plaats van Schnur, de ontman teling van de Staatsveiligheids dienst controleert, stuitte op do cumenten die duiden op een sa menwerking tussen de politicus en de Stasi. Daarop informeerde de commissie Schnurs partij. Vrijdag bevestigde in Rostock een ex-Stasimedewerker de band tussen het machtige appa raat en Schnur. In Oost-Berlijn vond het burgercomité dat be last is met de ontmanteling van de commandocentrale van dit onderdrukkingsapparaat, ook documenten over Schnur. Nog VEENDAM (ANP) - De postkamer van de Rijksdienst Wegver keer in Veendam was vrijdag overvol. De dienst heeft door de boerenblokkade een werkachterstand opgelopen van enkele weken. Het personeel zal zeker tot Pasen moeten overwerken. Dat zei vrijdag A. L. W. Postma, hoofd afdeling documenten en centrale registratie. Vooral de verwerking van achterstallige gegevens die met de hand moeten worden uitgevoerd, zal weken in beslag nemen. Door de blokkade die ruim twee weken duurde, konden dertig duizend kentekendocumenten niet worden afgegeven. Dit pro bleem is voor een groot deel opgelost door de invoering van nood- bewijzen die de auto-importeurs afgaven. Postma denkt dat die achterstand maandag geheel kan worden ingelopen omdat de aanmaak van kentekenbewijzen verregaand is geautomatiseerd. Wel zal grote vertraging ontstaan bij de afgifte van gewijzigde documenten. „Mensen die hun auto bij voorbeeld hebben laten ombouwen van benzine naar gas of een trekhaak hebben gekre gen, moeten misschien enkele weken wachten. Dat geldt ook voor mensen die hun auto zelf hebben geïmporteerd. Deze gege vens moeten namelijk handmatig worden ingevoerd", aldus Postma." Verder is het kentekenregister elf dagen niet bijgehouden. Ge woonlijk worden vijftienduizend eigenarenmutaties per dag ge registreerd." (foto ANP) onbekend is of deze belastend of ontlastend zijn. Maandag zal het bestuur van de Democratische Doorbraak waarschijnlijk inza ge krijgen in de stukken. De vroegere communistische jeugdkrant Junge Welt schreef vrijdag dat Schnur als sinds het begin van de jaren 70 voor de Staatsveiligheidsdienst had ge werkt en dat hij in Rostock was geregistreerd onder de code naam 'Torsten'. Deze melding is door DD-vice-voorzitter, domi nee Eppelmann, met enige scep- cis becommentarieerd. Eppel mann wees erop dat de Junge Welt al in december schreef dat 'midden maart een grote politie ke vis op tafel zou komen'. Verder maakte Eppelmann be kend dat er al maanden anonie me brieven binnen komen, waar in op Schnurs eventuele werk voor de Staatsveiligheidsdienst wordt gezinspeeld. Ook werd ge meld dat de advocaat nog op 7 oktober een hoge onderschei ding had gekregen uit handen van Stasi-chef Mielke. Schnur kon aantonen dat hij op die dag in Rostock was. De regisseuse Freya Klier, die twee jaar geleden het land werd uitgezet, beschuldigde Schnur echter van nauwe samenwer king met de repressieve staats organen. Schnur, met wie zij vroeger zeer nauwe banden on derhield, behartigde haar belan gen toen ze in de gevangenis zat wegens deelname aan een de monstratie. Volgens Klier heeft hij haar en haar partner Stefan Krawzcyk belogen en bedrogen en is hij er medeverantwoorde- TTI I I I I I I I I I I I I I I I lijk voor dat zij het land werd uit gewezen. In Bonn verklaarde daarente gen staatssecretaris Hennig van het ministerie voor Duits-Duitse aangelegenheden, dat Schnur de Westduitse regering vele ja ren heeft geïnformeerd over on wettige handelingen van het re- gime-Honecker tegen anders denkenden, vooral in kerkelijke kringen. Volgens Hennig ris keerde de advocaat daarmee een levenslange gevangenis straf. AMSTERDAM (ANP) - De man nen die donderdagavond om het leven kwamen bij de schietpar tij op de Herengracht in Am sterdam, zijn de 23-jarige Ita liaan Vasco Pieraccini en de 38- jarige Italiaan Alessandro Rus- coni. Op beide slachtoffers zijn attri buten (spuiten en lepeltjes) ge vonden voor gebruik van verdo vende middelen, aldus de poli tie. Een buurtonderzoek en een on derzoek bij het Centraal Station hebben tot nu toe nog geen re sultaat opgeleverd. Donderdag avond zei de woordvoerder van de politie dat de schietpartij „lijkt op een afrekening in de on derwereld". UTRECHT (ANP) - De gemeentepolitie Utrecht is blij met een nieuw 06-nummer dat informatie geeft over snelheids- en alcohol controles in de vier grote steden en op de snelwegen. Zelf zal de politie het nummer ook regelmatig bellen om „de automobilisten nog wat verrassingen te bezorgen", aldus een politiewoordvoerder vrijdag. Sinds kort is het toch al grote repertoire van 06-nummers uitgebreid met de „Fuiklijn". Op een bandje staat een actueel overzicht van snelheidscamera's in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht en op de snelwegen in de Randstad. Ook verwachte mobiele snel heids- en alcoholcontroles worden gemeld. Volgens de Utrechtse po litie is het een „redelijk juiste opsomming", gebaseerd op eigen waar neming van automobilisten. „We hopen dat heel veel mensen bellen, zodat ze zich in elk geval op de genoemde plaatsen aan de snelheid houden en niet drinken", aldus de woordvoerder. Vlak voor het moment waarop het echt fout dreig de te lopen hebben de woedende akkerbouwers hun trekkers omgedraaid voor de terugtocht. Ze stemden in met opschorting van hun acties in af wachting van het resultaat van een vertrouwens commissie, die moet proberen een oplossing te vinden voor de nu ontstane impasse. Een confrontatie met de politie is daarmee vermeden. En zo werd in elk geval een adempauze bereikt in het grimmige conflict tussen de graanboeren en het kabinet. Daaraan was grote behoefte. De Nederlandse samenleving heeft drie weken geduld gehad met het boeren- beleg. Voor het kabinet was de kritische grens van de to lerantie gepasseerd; het moest nu afgelopen zijn. Schade, hinder en brede irritatie stonden niet meer in verhouding tot het doel waarvoor de boeren dag voor dag de straat op gin gen. Het getuigt tenminste nog van - late - boerenwijsheid, dat de actievoerders het tegendraadse effect van de inzet van al hun blokkerende paardekrachten begonnen in te zien. De aanvankelijk opgebouwde sympathie voor hun protest be gon lelijk af te brokkelen. Wie dan nóg doorgaat staat langza merhand zichzelf in de weg. Toch is het probleem van de overproducerende akker bouw in Nederland met het afblazen van de acties nog geen millimeter dichter bij een oplossing gekomen. Het kabi net zit met handen en voeten gebonden aan het in Brussel overeengekomen EG-landbouwbeleid. Dat kost de twaalf lidstaten al zoveel geld, dat twee jaar geleden als gevolg van de prijsgaranties voor de landbouwers het failliet van de Eu ropese Gemeenschap werd voorspeld. Braks zal dus best ge lijk hebben als hij zegt dat hij deze week in Brussel zijn uiter ste best heeft gedaan voor de akkerbouwers, maar dat zijn collega's hem geen duimbreed hebben toegegeven. Maar - en dat is steeds zijn tactische misrekening geweest - dezelfde Braks brengt niet het vermogen op zich te verplaatsen in de zorgelijke positie van de boeren. Zijn kille houding, deze week, en zijn aanvankelijke afwijzing van elke vorm van be middeling duidden daar nog weer eens op. Dergelijke onhan dige manoeuvres hebben er mee toe bijgedragen dat de boe ren helemaal uit hun bol gingen en zich voorbereidden op zoiets als een invasie van de Randstad. Het was daarom de hoogste tijd geworden voor het aantreden van tussenperso nen in het verdere contact tussen de boeren(organisaties) en deze landbouwminister. Eerste voorwaarde om het overleg weer beheersbaar te maken is dat een club van 'wijze mannen', die moet gaan bemiddelen, bij beide partijen vertrouwen geniet. Het drie manschap De Koning, Meijer, Wiegel kan daarop rekenen. Maar ze beginnen aan een klus, die alleen tot een aanvaard baar compromis kan leiden wanneer ze óók medewerking krijgen. Niet alleen van het kabinet, maar evenzo van de tot gisteren wanhopig protesterende boeren. De eisen aan de ene kant en de schamele beleidsruimte daartegenover vergen dat het conflict wordt uitgespit tot de bodemvraag: hoeveel toekomst is er nu eigenlijk nog voor de Nederlandse akker bouw als geheel? Als het antwoord daarop boven tafel is gaat het om de volgende tweeledige kwestie. Zijn de verzamelde boeren bereid zijn dat te erkennen? Wil het kabinet zich tot het uiterste inspannen die akkerbouw van de toekomst be staanszekerheid te garanderen en voor het deel dat moet af vallen solide sociaal beleid te ontwikkelen? De boerenblok- kades van de afgelopen weken laten aan weerskanten weinig ruimte meer voor pappen en nathouden. vdM UTRECHT (GPD) - „De politie ke situatie in Europa is onveili ger dan tien jaar geleden. Ik voorzie in twee jaar een ernstig conflict, met een reële kans op Jen oorlog. Alleen daarom is het noodzakelijk de NAVO te handhaven". Dr. R. de Wijk, hoofd Afdeling toekomst Visie en belast met net NAVO-beleid op het ministe- he van defensie, toonde zich vrij dagavond in het Academiege bouw van de Rijksuniversiteit JJtrecht pessimistisch over de Intwikkelingen: „Als historicus |eb ik te vaak ervaren wat het |evolg is van een instabiele si- uatie zoals die zich nu in Oost- Europa voordoet." Het ministe- lie van defensie haastte zich gis teren te benadrukken dat De f/ijk op persoonlijke titel sprak. Jle Wijk sprak in het kader van jen serie lezingen over 'Vijf jaar iiorbatsjov'. Hij had vooral oog Voor het gevaar van de ineen storting van het Warschaupact. (Daardoor valt een mogelijk heid weg tot interne conflictbe heersing. Bovendien ontbreken Oost-Europa de democrati sche structuren en gaat het eco nomisch slecht." pr. De Wijk ziet gevaren in het jationaliteitenprobleem en de Jlechte economische situatie. jWalesa waarschuwde onlangs foor een burgeroorlog in Polen". Juist, omdat de eenheid van de Navo is behouden, onderstreep- (Van onze correspondent [EL AVIV De Sovjetunie peeft scherp gereageerd op de Israëlische aankondiging dat Oog dit jaar 2000 appartemen ten voor Russische immigran ten zullen worden gebouwd in bezet Oost-Jeruzalem. Radio Moskou meldde vrijdagavond: »De Sovjetunie is bezorgd over fle stap van de regering in Tel f N'iv en ziet deze als een blokka de voor een vredesovereen komst in het Midden-Oosten". Het gemeentebestuur van Jeru- ein zin^ maatreë'elen om I meer Russische immigranten I ®aar de stad te lokken. Het wil Jiet steun van de landelijke Overheid meer huizen bouwen l-fn zorgen voor meer werkgele genheid. te de topambtenaar het belang van de Navo voor de stabiliteit in Europa, zeker voor de korte termijn. Tegelijkertijd hoopt hij op de mogelijkheid van een Europese defensiegemeenschap zoals voorgesteld door Oskar Lafon- taine, de waarschijnlijke kandi daat van de SPD voor het West duitse bondskanselierschap. Overigens onderkent De Wijk de positieve kant van de ontwikke lingen die Gorbatsjov op gang bracht. Hij sprak van de tegen stelling van een groeiend ver trouwen tussen Oost en West en de grotere kans op conflicten door de instabiele situatie. Perestrojka en glasnost leidden volgens dr. De Wijk tot desinte gratie van het Sovjet-imperium. Daarom bleef Gorbatsjov nog een mogelijkheid open: toenade ring tot het Westen en profiteren van de economische ontwikke ling. De ambtenaar lijkt overtuigd van de oprechtheid van Gor batsjov en wijst op zijn conces sies. Hij noemde de eenzijdige troepenreducties, economische samenwerking op westerse voor waarden en het loslaten van de Oosteuropese bondgenoten. Deze toenaderingspolitiek heeft volgens De Wijk als neveneffect dat de defensie-lasten omlaag gebracht geworden, noodzake lijk om de Sovjet-economie nieuw leven in te blazen. De positie van Gorbatsjov lijkt niet erg sterk. De Wijk meent dat de Sovjetpresident zich op een T-splitsing bevindt. „Hij heeft de keuze tussen rechts, een te- PARIJS (AFP) - De chauffeur van president Mitterrand van Frankrijk heeft het initiatief ge nomen voor een autotocht van Parijs naar Tokyo. Tussen 14 ju li (de Franse nationale feestdag) en 7 augustus moeten de veer- (Advertentie) steunt jaarlijks +450 kleinschalige sociale projekten in de Derde Wereld. te amersfoort. banknr. 70.70.70.147 tien chauffeurs van staatshoof den of regeringsleiders een af stand afleggen van 18.155 km. Ze doen onder meer Moskou en Peking aan, zo is het plan van Pierre Tourlier. Aan de rally zouden de 'eerste' chauffeurs van de twaalf EG- landen, China en Japan mee moeten doen. In het draaiboek zijn drie hulpauto's opgenomen, waarvan er één bestuurd wordt door de chauffeur van president Gorbatsjov van de Sovjetunie. Elke chauffeur heeft een landge noot, uit de sfeer van de journa listiek of de sport, als bijrijder. Het is de bedoeling dat de mon sterrally onder meer Brussel, Maastricht, Keulen, West-Ber- lijn, Warschau en Kjaahta in Mongolië aandoet. Initiatiefnemer Tourlier spreekt van een drievoudige uitdaging- historisch, sportief en politiek. Historisch, omdat de rally een voortzetting vormt van een tra ditie van monstertochten. De primeur had de Italiaanse prins Scipion Borghese die in 1907 in 5 maanden en 10 dagen van Pe king naar Parijs reed. Tourlier verheelt niet dat zijn 'baas' hem heeft gestimuleerd tot het plan. Mitterrand was „wildenthousiast" over het ini tiatief, aldus de chauffeur van de Franse president. rugval op het orthodoxe com munisme en links, meer demo cratie en resulterend in een fede ratief Sovjetunie", geloofde hij. Het zou De Wijk niet verbazen als Gorbatsjov binnen afzienba re tijd het veld moet ruimen voor de veel populairdere Jeltsin. ARNHEM (ANP) - De ex-direc- teur van de Heldringstichting in Zetten, ex-psychiater H. O. T. F. uit Ubbergen, moet 3.000 gul den betalen als bijdrage in de opvoeding van een kind dat hij twee jaar geleden heeft verwekt bij een toen 26-jarige patiënte. Dat heeft de Arnhemse recht bankpresident mr. L. van der Wey vrijdagmorgen bepaald in zijn uitspraak in het kort geding dat de ex-patiënte had aange spannen. De ex-psychiater moet bovendien de proceskosten be talen. De raadsman van F. betoogde dat de ex-directeur totaal be rooid is sinds de publikaties over zijn seksueel wangedrag. Hij zou ook geen smartegeld kunnen be talen aan vijf ex-pupillen, waar toe hij deze week door het hof werd veroordeeld. De strafzaak tegen de ex-direc teur zal op 16 mei voor de Arn hemse rechtbank dienen. Dan komen 21 aanklachten van ex- pupillen uit de Zettense inrich ting tegen F. aan bod, die alle be trekking hebben op seksuele mishandeling en intimidatie. BAYRUT - Een kind in de christelijke wijk van Oost-Bei- roet omklemt haar pop temidden van ruïnes en afval. Dat gebeurde tijdens een gevechtspauze tussen de rivaliserende christelijke gevechtsgroepen (foto R. MoghrabilAFP DEN HAAG (GPD) - Als 'mys tery shoppers' verborgen tussen andere klanten, hebben 124 stu denten van de Hogeschool voor Economie en Management/ HEAO in Utrecht, de klant vriendelijkheid van de Neder landse middenstand onder zocht. De conclusie is bedroevend: de klant geeft een 5,1 voor de wachttijden en een 6,6 voor de aandacht die zij krijgen van de toonbank- en baliebedienden. De bedrijfsleiders denken echter dat de klanten respectievelijk een 7,1 (voor de wachttijd) en een 8,2 (voor de aandacht) aan hun personeel toekennen. Centraal in het onderzoek stond de verge lijking van meningen van onder nemers met die van hun klanten. Het onderzoek, dat door DOOR bv is opgezet, had uitsluitend betrekking op de brandies wo ninginrichting, kleding, voe ding, auto's, banken, reisbu reaus, restaurants/cafés en over heidsinstanties. Naast de eigen stiekeme obser vatie, legden de onderzoekers in totaal 6400 klanten een vragen lijst voor die betrekking had op de personele organisatie, de be drijfsinrichting en omgevings factoren. Daaruit bleek dat vooral de wachttijden de klant een doorn UTRECHT (ANP) - De ledenver tegenwoordiging (bondsraad) van de Vervoersbond FNV stemde vrijdag in meerderheid in met forse personele, financië le en organisatorische maatre gelen bij de bond. Tot 1994 moe ten in totaal 29 arbeidsplaatsen vervallen. De bedrijfsgroepen (havens, spoorwegen, weg- en watervervoer en luchtvaart) worden opgeheven om plaats te maken voor één ongedeelde vervoersvakbond. Algemeen secretaris M. van Ros- sum zal geen functie binnen de bond meer bekleden. Deze maatregelen moeten een einde maken aan de reeds een halfjaar slepende crisis binnen de ver voersbond, zo heeft FNV-voor- zitter J. Stekelenburg vrijdag meegedeeld op een persconfe rentie in Utrecht na afloop van de bondsraad. Het aanvaarden van de reorga nisatievoorstellen is volgens Stekelenburg „een heel belang rijke stap om als vervoersbond een machtsfactor te worden". De FNV hoopt gedwongen ont slagen te kunnen voorkomen door werknemers die bij de reor ganisatie hun baan verliezen, voorrang te geven bij vacatures bij FNV en bonden. De vakcentrale FNV is begin dit jaar te hulp geroepen om de cri sis te bezweren. De bondsraad aanvaardde gisteren de voor stellen van FNV-bestuurder J. Draijer met 53 tegen 25 stem men. Een extern bureau moet adviseren over de afslanking van 154 naar 125 werknemers. Zonder de afslanking en andere bezuinigingen is de vervoers bond binnen enkele jaren fail liet. Over 1989 en 1990 worden nade lige saldi verwacht van respec tievelijk 5,5 en 6 miljoen gulden. in het oog zijn. De woninginrich ting- en autobedrijven en de ho reca en overheidsinstanties ko men wat dat betreft het slechtst uit de test tevoorschijn met res pectievelijk een 3,1 en een 3,3. De algemene conclusie is dat de directies en bedrijfsleiding hun onderneming systematisch overschatten wanneer het gaat om klantgerichtheid en sfeer van het bedrijf. In het boekje 'Cijfers Klantge richtheid' dat naar aanleiding van dit onderzoek is samenge steld, geeft DOOR bv dan ook enkele tips om deze zaken te ver beteren. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3