Ik wil beoordeeld worden op mijn werk Bravenboer en de sfeer van Hoek week-in ZATERDAG 10 MAART 1990 37 Suikeroom Gevaar Kees Kist Paniekvoetbal Feyenoord De voetballers van DS'79 speelden het afgelopen weekeinde voor wel geteld 287 toeschouwers tegen Telstar, maar zelden kreeg de zieltogende club zóveel publiciteit. Die aandacht dankte het onderdeurtje van de eerste divisie aan de aanstelling van een vrouwelijke commercieel manager. Een vrouw in mannenland is een attractie van de eer ste orde, zo blijkt. De eerste dagen van haar éénjarig dienstverband moet Margo Gerrits (35) de verslaggevers en fotografen van zich af meppen. Zou ze op alle verzoeken in gaan, dan poseert ze van 's morgens vroeg tot 's avonds laat voor de meest uiteenlopende bladen. „Eén per dag", heeft ze zichzelf voorgenomen, „anders kom ik aan mijn eigen werk niet meer toe. Het is echt een gekkenhuis". Voor 'Opzij' heeft ze eveneens een uur in geruimd, dat kon er nog nét bij. Maar op voorhand meldt Margo Gerrits dat het feministische maandblad geen klaag zang uit haar mond zal kunnen opteke nen. „Misschien verwacht die verslag geefster dat ik ga afgeven op de voetbal lerij. Dat ik zal zeggen dat het een vrou wonvriendelijk wereldje is. Maar ik heb daar nog niets van gemerkt, iedereen reageert positief op mijn aanwezigheid. Bovendien ben ik alles behalve een femi niste. Was ik dat wél, dan had ik nooit aan deze job moeten beginnen". De voetbalwereld kan dus opgelucht ademhalen... Want al heeft Margo Ger rits van enige terughoudendheid niets gemerkt, in het typische macho-cultuur- tje wordt vooral óver in plaats van mét vrouwen gesproken. Niets vervelender dan steeds te moeten uitleggen hoe de buitenspelval werkt. „Kwestie van tijd", zegt Margo Gerrits. „Ze zullen me moe ten beoordelen op mijn werk. Of ik een vrouw of een man ben mag niets uitma ken. Met speltechnische zaken hou ik me bovendien niet bezig. Ik zie heus wel wie goed speelt en wie slecht is, maar ik ben niet aangesteld om daarover mijn me ning te geven". De in Groesbeek geboren Gerrits zit er wél om de 1,2 miljoen die Kees den Bra ven met ingang van volgend seizoen jaar lijks in de club gaat stoppen, verant woord te besteden. Den Braven, een vriend van SVV-suikeroom Van Dijk, zit nu nog bij NAC. Hij is sinds enige tijd uit gekeken op zijn Bredase speelgoedje en kocht daarom DS op. Den Braven wil nu ook wel eens landelijke bekendheid. Bij de nu nog zieltogende club, die in juni onder de naam Dordrecht '90 aan zijn zo veelste leven nieuwe leven begint, is alle noop op hem gevestigd. Een nieuwe ac commodatie naar voorbeeld van John van Dijks SW is ondanks de slechte be- -eikbaarheid van het stadionnetje nog niet aan de orde. Maar heuse skyboxen en een businessclub komen er wél aan de Krommedijk: ter illustratie van de ambi tieuze bedoelingen. ,Dit seizoen lukt het niet meer om die plannen in de praktijk te brengen", zegt Margo Gerrits, „maar in de loop van de volgende competitie moeten die skybo xen er staan. We bereiden het liever goed voor". Daarin is volgens haar al de poli tiek te herkennen van Den Braven, die zichzelf en passant tot voorzitter 'kroon de'. „Het beleid is op de langere termijn gericht. Den Braven is geen man die in korte tijd resultaat wil zien. Hij heeft zich voor vijfjaar aan de club verbonden. De komende tijd ziten we dus goed". Maar ruilt hij zijn hobby na die periode in voor een nieuwe bezigheid, dan kan Dordrecht'90 dus weer opnieuw begin nen. „Dat is inderdaad het gevaar, maar we hadden geen andere keuze", zegt ze. „Voor mezelf is het ook nogal onzeker. Ik heb me voor een jaar aan de club verbon den. Misschien zeggen ze straks wel: jam mer, maar je hebt niet aan de eisen kun nen voldoen. Daar moet ik rekening mee houden. Ik voel het overigens niet als een druk. Ik ben gewend om freelance te werken. Voordat ik hier aan de slag ging, heb ik jaren op contract-basis gewerkt". Ze groeide op in het typische voetbal dorp Groesbeek, als enig meisje in een gezin met drie jongens. Het vermoeden dat ze haar jeugd op het veld sleet, berust echter op een misverstand. „Mijn broers geven niets om voetbal. Alleen mijn va der, die sportjournalist is geweest, nam me wel eens mee. Later ging ik naar Ajax. Met DS heb ik nooit een speciale relatie gehad, al vond ik het wel leuk om hier te komen". Ze vindt dat dat zo moet blijven nu haar band met de club een officiële status heeft gekregen. „Naar je zin hebben is heel belangrijk. Dat ik een vrouw ben in deze typische mannenwereld is geen en kele belemmering. Dat ik goed functio neer is natuurlijk het belangrijkste. Ik heb al gemerkt dat men mij serieus neemt. Iemand hier heeft gezegd: 'als jij het niet kan, dan kan niemand het'. Ik ga mezelf niet op de borst slaan hóór. Maar tot nu toe verlopen de contacten met de zakenwereld in Dordrecht heel goed. Als ik met een directeur van een bedrijf uit eten ga, ben ik gewoon iemand met wie hij zaken doet. Hem gaat het om de busi ness en niet om die leuke juffrouw". Fred Segaar reld omgaat. Gerrit Emans en Jan Doorns zitten er in als voetbalkenners. Dirk de Bruin als vertegenwoordiger van de spon sors. Volgende maand, zo in april, zal die groep zich al een beetje op de spelers- markt begeven. We gaan wéér versterking zoeken, of we ons nou handhaven of niet." Welke spelers Hoek graag wil aantrekken en vooral ook welke trainer de spelers groep volgend jaar zal leiden Het zijn ook voor John Bravenboer vooralsnog brandende vragen. Kees Kist heeft zich tot nu toe volgens de voorzitter „een vak man getoond". De vroegere profspeler reist echter wekelijks een paar duizend ki lometer op en neer van Steenwij k naar Hoek. Bravenboer: „We gaan binnenkort onderhandelen, we willen hem graag hou den, maar het is de vraag wat hij zelf wil „We hebben nu al via advertenties in het voetbalblad van de KNVB sollicitanten gevraagd. Daar zijn, vind ik zelf, hooguit twee serieuze kandidaten bij. Maar nog maals: we onderhandelen eerst met Kees Kist. Trainers met een zekere naam (als voetballer of als trainer) hebben de voor keur. Ik kan nu wel al verzekeren dat we niet in eigen omgeving zoeken. We willen voor dit niveau geen 'ouwe-jongens-achti- ge' trainer, maar een vent met uitstra ling." „Wie we wel m op het oog hebben Kees Vermunt Blijf nou niet vragen, want an ders zeg ik misschien dingen die ik nog niet kan zeggen. Volgende maand beslis sen we, dan zijn we in de competitie ook al iets verder. Ik hoop dat we dan kunnen zeggen: we draaien mee, we zijn nog in de race om eersteklasser te blijven. Het zou prachtig zijn voor ons, maar ook voor het totale voetbal hier. Voor het overige is het toch allemaal diep gezonken." „Daarom stuit het me wel eens tegen de borst dat we zo veel tegenwerking krijgen. Wat gebeurt er hier op voetbalgebied nou verder. Het gaat gewoon slecht, kijk maar naar de ranglijsten. We hebben zelfs niet één tweedeklasser meer in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het is maar goed, zeg ik dan, dat Hoek nog wél aan de weg timmert. En het is alleen maar hoopgevend dat bij voorbeeld ook HVV weer tot de topclubs in Zeeland wil behoren. Maar toch zijn er altijd weer mensen die ons dat misgun nen." „Wat is er eigenlijk op tegen dat wij goeie spelers de kans bieden om op niveau te spelen Het is toch schitterend dat we Kees Kist naar hier hebben gehaald, dat we zo'n topvoetballer uit het verleden hebben kunnen vastleggen. En was het niet heerlijk om een speler als Remco van Keeken aan het werk te zien. Paniekvoet bal, zeggen ze dan, maar nee hoor, we spe len gewoon in op de realiteit. We willen top amateurvoetbal spelen, dus we moeten gewoon af en toe goeie spelers aantrek ken." „We weten ook dat we zelf de kans lopen dat er aan onze spelers wordt getrokken. Ik heb nu al gehoord dat Vlissingen een paar man van ons op het oog heeft. Het zij zo. Wij zullen proberen om ze te houden, maar als het niet lukt, dan moeten we ook niet moeilijk doen. Ja, vorig jaar, in de af faire met Vlissingen, dat Remco van Kee ken wilde hebben, toen beten we wel even van ons af. Dat lag ook een beetje anders, vonden wij. Het was nogal onsportief van Vlissingen om een speler te benaderen ter wijl de competitie al draaide." „Het zal", beseft hij, „ook nu weer tot het laatste moment onzeker zijn hoe de spe lersgroep er volgend jaar zal uitzien. Mijn indruk is wel dat de meeste jongens wel willen blijven, dus dat we deze selectie in grote lijnen zullen houden, maar je weet het nooit. Zo is het, om er maar eens één te noemen, al bijna zeker dat Milan Ruzie te rugkeert naar Joegoslavië. Ik denk eerlijk gezegd niet dat hij volgend seizoen nog hier speelt." John Bravenboer, die met zijn kapitale bedrijf (het hoofdkantoor staat in Terneu- zen, de bijkantoren in Spijkenisse, Mid delburg, Roosendaal, Brielle, Enschedé, Almere en Zelzate) vooral gespecialiseerd is in het ontwerpen, berekenen en tekenen van allerlei projecten, is inmiddels ver huisd uit Hoek. Hij woont nu in Watervliet (België) maar heeft de binding met zijn voetbalclub niet verloren. Zelden mist hij de wedstrijden, zelden ook verzaakt hij tij dens trainingen. „Het is meer dan een hobby", zegt hij openhartig, verwijzend naar het voorzit terschap dat hij dit jaar voor het eerst be kleedt. „Je kunt het absoluut niet vergelij ken met het bedrijfsleven, maar het is aan de andere kant wel plezierig werken. Voor al in een dorpsgemeenschap als Hoek, waar iedereen klaarstaat om af en toe een handje toe te steken. Kijk maar eens hoe er in korte tijd een prachtige accommoda tie uit de grond is gestampt. We zijn niet zo groot als IJsselmeervogels, we willen ook geen Vlissingen zijn, maar dat typische voetbalsfeertje, dat kan eigenlijk alleen in Hoek Frits Bakker Margot Gerrits: „Het gaat om de business en niet om die juffrouw" (foto Cees Zorn) De 54-jarige Jan Arie (John) Bravenboer is mede-directeur van een ingenieursbureau, dat verspreid over acht vestigingen zo'n vijfhonderd werknemers in dienst heeft. Hij is gehuwd, heeft twee opgroeiende dochters en woont samen met zijn gezin in een riante villa in het grensplaatsje Watervliet (België). Maar in zijn - ongetwijfeld spaarzame - vrije tijd is John Bravenboer ook voorzitter en hoofdsponsor van een ambitieuze voetbalclub. De HSV Hoek, die de steun heeft van een omvangrijke sponsorgroep, maakt dit seizoen een opzienbarende entree in de hoogste klasse van het zaterdagvoetbal. Het zijn, dat moet gezegd, niet zo zeer de successen die het slechts driehonderdzeventig leden tellende dorpsclubje voortdurend in de publiciteit brengen, maar vooral de tussentijdse trainerswissel, het plotselinge vertrek van sterspeler Remco van Keeken en de bijna onvermijdelijke afgunst bij de omliggende clubs. John Bravenboer heeft aan het begin van dit tot nu toe bewogen seizoen het voorzitterschap op zich genomen. De geldschieter, van afkomst een Rotterdammer, bepaalt nu dus mede het beleid. Terugblikkend op zijn eerste maanden als voorzitter: „Het is makkelijker om vijf bedrijven te leiden dan één voetbalclub." Het is misschien wel een teken van weelde, maar vooral ook typerend voor slagvaardig beleid. Vorige week za terdag: de terugkeer van John Braven boer na een weekje wintersportvakantie. „Wat zeg jehebben we een nieuwe spits Kom nou, waar komt-ie vandaan dan Maar vervolgens reageert hij en thousiast: „Zóó, dat is mooi zeg." Paniek voetbal, zo zou je het kunnen zeggen, is het kleinste clubje uit de hoogste klas wel toevertrouwd. De trainerswissel (Kees Kist - voorlopig nog als adviseur - voor Gerrit Emans) en het snelle anticiperen op de spelersmarkt hebben er evenwel voor gezorgd dat er weer hoop is in bange dagen. John Bravenboer: „Ik durf nu eindelijk te zeggen dat Kees Kist onze redder wordt. Hij heeft de spelers zelfvertrouwen gege ven en ik ben overtuigd geraakt dat we ons zullen handhaven. Ja, je zou het een schokeffect kunnen noemen. Hij is na tuurlijk een enorme voetbalkenner en weet dat ook over te brengen op de spe lers." „Ik heb Kist nu al een paar weken met be wondering gevolgd", vertelt de voorzitter, bovendien al jarenlang hoofdsponsor van de zeer vooruitstrevende zaterdagclub. „Hij heeft in het veld èn daar buiten de uit straling die de meeste trainers in het ama teurvoetbal missen. We onderhandelen binnenkort dan ook over contractverlen ging, want we zijn uitermate tevreden over zijn werkwijze." Het mag duidelijk zijn: het plotselinge vertrek van trainer Emans, zijn onver wachte terugkeer - eerst als trainer, later in een zogenaamde manegement-groep - heeft binnen het bestuur van Hoek nogal wat tweestrijd gezaaid. John Bravenboer was in die geruchtmakende weken toeval lig met vakantie. Hij ruimde daarna het misverstand uit de weg dat de toenmalige trainer zijn ontslag had gekregen. „We wil den gewoon ingrijpen", klinkt het, achter af aannemelijk. „We wilden redden wat er nog te redden was, maar ik ben er ondanks alles heel gelukkig mee dat Gerrit Emans ook nog behouden is gebleven voor de club." Voor wie Hoek in de eerste wedstrijden na de winterstop aan het werk heeft gezien, is de snelle gedaanteverwisseling nu al zichtbaar geworden. „Het is de hand van' Kist", hemelt de voorzitter zijn techni sche man op. Hij kan er eigenlijk niet meer omheen na wat hij vanaf de zijlijn zelf ook heeft kunnen vaststellen. Bescheiden, zoals altijd, maar met een on miskenbaar optimisme ziet John Braven boer dan ook de komende wedstrijden en de beslissende fase van de competitie te gemoet. Het zou teleurstellend zijn, dat het toch nog zou mislukken, maar daar gaat hij voorlopig niet vanuit. „Wij, het be stuur, de sponsorgroep, de mensen vooral die aan het tot stand komen van onze gloednieuwe accommodatie hebben ge maakt, we gaan er allemaal vanuit dat we het kunnen." John Bravenboer heeft, zo verzekert hij, een paar jaar lang de deur naar de be stuurskamer bewust dicht gehouden. Hoek is weliswaar al vele jaren 'zijn clubje' maar hij was aanvankelijk alleen sponsor en supporter. „Vroeger in Rotterdam ging ik dikwijls naar Feyenoord kijken. Ik vond het een belevenis, het stadion, het sfeertje, alles er omheen. Het is niet te ver gelijken natuurlijk maar hier in Hoek heb je dat ook, zo'n typisch sfeertje. Het is een aparte gemeenschap, misschien wel een beetje vergelijkbaar met Volendam en Spakenburg." „Ik heb er twintig jaar gewoond en deed eerst met m'n vrouw veel jeugdwerk. Maar af en toe ging ik ook wel naar het voetbal len. We waren bijvoorbeeld met het bedrijf in die jaren sponsor van de damesploeg. Toen Jan Rouw, de makelaar, stopte als hoofdsponsor van het eerste, hebben wij het overgenomen. Ja, zo is het een beetje begonnen." „We hebben in de jaren daarna een 'club van twintig' gevormd met een groep spon sors. Het waren er om precies te zijn ne gentien. Dirk de Bruin, Ed van der Linden en ik waren de initiatiefnemers. We werk ten wel volledig buiten de vereniging om. We hadden zelf een man die het geld be waarde, we beslisten zelf wat we er mee gingen doen." „Het was onze eerste zorg om voor een goeie sfeer te zorgen. We gingen bijvoor beeld af en toe met de eerste selectie uit eten. We deden niet geheimzinnig, dat niet, maar we huldigden natuurlijk wel het principe dat we over sponsorgeld niets naar buiten brachten. Dat is na verloop van tijd verder uitgebouwd. We hebben nu ook zakenmensen die Hoek zelfs anoniem willen sponsoren." „Toen we met Jan Dooms als trainer in 1983 het kampioenschap haalden in de derde klas zijn we pas echt gestructureerd gaan werken. We zijn spelers gaan bena deren voor de versterking van de ploeg. Jan de Block is dat jaar van Sluiskil naar ons gekomen, daarna zijn we nog verder de meukt opgegaan. We hadden een spits- speler nodig en haalden Niek van den Houten uit Kloetinge. We oriënteerden ons af en toe ook in België. Zo zijn we aan Jack Caluwé gekomen, die jarenlang een sterke basisspeler is geweest. Kortom: we zijn aktief mee gaan denken wat we kon den doen om de vereniging meer kwaliteit te geven." Het moet drie jaar geleden zijn dat het be stuur en de sponsors zich voor de competi tie prensenteerden met een revolutionair plan. Tenminste: zo werd dat in deze streek ontvangen. Hoek maakte open baar dat het een 'driejarenplan' had ge maakt, waarin de club tot de eerste klas van het zaterdagvoetbal wilde doordrin gen. Vanzelfsprekend kon dat niet gereali seerd worden met spelers uit eigen ran gen. Daarom zou Hoek in de komende ja ren niet schromen om voetballers bij an dere clubs te benaderen. Het leidde tot hevige protesten bij de om liggende clubs. Hoek had een voetbaloor log ontketend, zo leek het wel. Braven boer: „Het was wel voorspelbaar dat ze niet stonden te juichen. Tenslotte is het voetbalwereldje hier maar klein, we weten nu eenmaal dat er onder de verenigingen veel rivaliteit heerst, maar ook jaloezie. Toch was het verbazingwekkend dat we op zó veel tegenwerking zijn gestuit. D'r zijn mensen die het ons misgunnen, nog altijd, maar we laten ons niet afschrik ken." „We hadden inmiddels de 'Vrienden van Hoek' opgericht: een club van zakenmen sen die nu is uitgegroeid tot zo'n veertig man." Die zijn verder opgedeeld in één hoofdsponsor: Bravenboer en Scheers. Er zijn zes co-sponsors: Witte-Boussen-De Bruin, Proverko, Steigerbouw WKS en de aannemingsbedrijven Van der Poel, De Bokx en Van de Hemel. De dertig 'kleine re' geldschieters maken de sponsorgroep compleet. „Het is toch geweldig dat er in een dorps kern met zo'n drie en een half duizend in woners zoiets moois kan groeien. Ze ko men natuurlijk niet allemaal uit Hoek, die sponsors, maar het is wel een hechte groep aan het worden. We ontmoeten elkaar op zaterdagmiddag bij de wedstrijd. We heb ben nu ook gezorgd voor een sponsorho me waar ze in alle rust over zaken kunnen praten." „Wat er omgaat, welke bedragen, wat we doen voor de spelers Ik ben nu voorzit ter, dus ik hou me daar zo ver mogelijk buiten. Ja, echt waar, ik bemoei me niet met sponsorgelden. Belangrijk voor ons, voor de club, is dat de sfeer onder de spe lers goed blijft. Je moet het niet alleen fl- nanciëel zien, dat de spelers er bijvoor beeld zoveel beter van worden. We willen het voor de spelers aantrekkelijk maken door een perfect sfeertje te kweken. Dirk de Bruin is in dat opzicht een voortreffelij ke organisator. Hij regelt wel eens week endjes, etentjes. Kortom: het is belangrijk dat de spelers zich thuisvoelen bij Hoek." „We zijn aan de ene kant professioneel be zig, maar we voelen ons gewoon amateur tjes. Ik weet zeker dat er bij ons een andere sfeer is dan bij Vlissingen. Zaterdag, toen we terugkwamen van Sparta Nijkerk en stopten bij de Raaijberg in Bergen op Zoom, kwam er zo maar spontaan een po lonaise op gang. Ik geef toe: misschien is het niet professioneel, maar wel leuk. We zijn maar een amateurclub, dat zullen we ook altijd blijven." „We gaan na het succes van vorig jaar (het kampioenschap, de promotie) de realiteit ook niet uit de weg. We verwachten niet dat we ons met eigen middelen ooit kun nen meten met gerommeerde clubs als Spakenburg, Ijsselmeervogels en Marken. Daar is de achterban te klein voor. We worden geconfronteerd met clubs die over de duizend leden hebben en met vijfen twintig elftallen uitkomen in de competi tie. Daar moet in Hoek iets anders tegen over staan. Met een sponsorgroep zoals wij die hebben en natuurlijk ook met ver sterking van buitenaf hopen we ons te kunnen handhaven." „Dat alles moet volkomen los staan van het bestuur. Zo hebben we nu een mana- gement-groep in het leven geroepen met mensen die weten wat er in de voetbalwe Kees Kist wordt onze redder John Bravenboer: „Het is makkelijker om vijf bedrijven te leiden dan één voetbalclub (foto Camile Schelstraete)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 37