Jeltsin verdoofd naar plenum waar hij werd afgezet lush onderhandelde iet nep-president flBUUfl Zeeslag met Spaanse vissers VS zetten vliegtuigen en schepen in tegen drugs JFTT.TCIHF.TP Piratenschip zendt uit naar vasteland China Grootste Autogebeuren in Zeelan week-uit 'IJKË [kkerbouw aanvaardt bemiddeling en schort acties op IN DE ZEELANDHAL TE GOES mm 9 t/m 18 maart E BRUG NAAR DE TOEKOMST Olivetti zeeland ct Oorlog Slopers Boeken Stormschade Donderdag 8 - Vrijdag 9 en Zaterdag 10 maart 250 INRUILAUTO'S met BOVAG GARANTIE Uitgestelde betaling mogelijk financiering ter plaatse lacht mm |33e jaargang no. 59 Saterdag 10 maart 1990 AKANTIELAND AMSTERDAM WTSÊË Iran Inbraak-vandalisme-drugs-geweldsdelicten. Patrouilles SHHftHI mam Eerst veel bewolking en af en toe re gen. Vanmiddag wisselend bewolkt. Krachtige tot harde zuidwesten wind. Middagtemperatuur 12 graden. CARAVAN ACCESSOIRES-SUPERMARKT Optimaal uitgerust van A tot Z voor een zor geloze vakantie. Ook voor vouwwagen- en tentkampeerders Uitgebreide kollektie campingmeubelen. Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES aandag besluit wijze mannen 5EN HAAG (GPD) De com missie van goede diensten die et vertrouwen tussen de ak erbouwers en de politiek in Ren Haag moet herstellen, zal literlijk maandag besluiten of Ij deze taak op zich zal nemen, lit zei oud-minister en commis- |e-lid Jan de Koning gister avond na afloop van het oriën terend overleg tussen de com missie en de drie centrale land bouworganisaties (CLO's). Vandaag spreekt de commissie, die behalve De Koning bestaat uit de Commissarissen der Ko ningin in Friesland en Drenthe, Hans Wiegel en Wim Meijer, met MILAAN (AP) - De populaire Sovjet-politicus Boris Jeltsin heeft in een interview met de Italiaanse krant Corriere delle Sera gezegd dat hij werd verdoofd, voordat hij in november 1987 naar het partijplenum werd gebracht waar hij werd afgezet als partijleider van Moskou. Het interview, dat vrij dag werd gepubliceerd, bevat het meest uitvoerige verslag dat Jeltsin tot nu toe heeft gegeven van de omstandigheden waaronder hij werd ontslagen. Jeltsin zei tegenover de Corriere delle Sera dat „de befaamde campagne tegen mij van start ging", zodra hij met zijn felle aanvallen op Sovjet-leider Michail Gorbatsjov begon. „Ik werd letterlijk opgejaagd. Ik begrijp nog steeds niet hoe ik in die situatie weerstand heb kunnen bieden", zo zei hij. Volgens Jeltsin werd hij in het ziekenhuis verpleegd vanwege een beroerte, toen Gorbatsjov besloot op 13 november 1987 een plenaire vergadering bij te roepen van het centraal comi té van de Moskouse partijafdeling. „Gorbatsjov belde me in het ziekenhuis op en zei: Over an derhalfuur moetje aanwezig zijn op het plenum van het Mos kouse partijcomite", aldus Jeltsin. „Ik zei hem dat de dokto ren mij niet uit bed zouden laten opstaan. ,Dat doet er niet toe', antwoordde hij droog, .iemand zal u helpen'." „Zij gaven mij een injectie met een sterk kalmeringsmiddel. Ik was in feite verdoofd en in die toestand brachten ze mij naar het plenum. Het script was geschreven en werd perfect uitgevoerd. Het was een erg harde klap; daarna heb ik onge veer drie maanden in het ziekenhuis gelegen", zo zei Jeltsin. VASHINGTON (DPA/AFP) - (let Witte Huis heeft het nu pas flurven toegeven. Ongeveer een naand geleden is de Ameri kaanse president George Bush pij de neus genomen door een nan, die zich uitgaf voor het [jraanse staatshoofd Ali Akbar ïashemi Rafsanjani. Via de te- .efoon sprak Bush met de nep- bresident over mogelijke vrijla- iing van de zeventien westerse lijzelaars in Libanon. Amerikaanse functionarissen geiden vrijdag dat stafleden van Be Nationale Veiligheidsraad bel achterdochtig waren toen (ten bemiddelaar van de Iraanse Advertentie I jsf: Dagelijks geopend van 10-18 uur. Do. 15 en vrij. 16 maart van 10-22 uur. Gratis pendeldienst volg borden S RAI. Trein Toegangbiljetten bi| NS stations (Advertentie) •SPECIALISTEN IN TOTAAL AUTOMATISERING jShowroom - Software afd. - Technische Dienst - Magazijn JVerrijn Stuartweg 24 - 4462 GE GOES - Tel. 01100-32000 JBachlaan 87. - 4536 GB TERNEUZEN - Tel. 01150-97505 Infodatec Systems B.V. (Advertentie) de leiders van de boerenacties. De Koning zei dat de uitkom sten van dat gesprek 'uiteraard' van groot belang zijn voor het besluit van de commissie om al dan niet door te gaan. Over de vraag of de commissie een oplossing voor de proble men ziet en zo ja, welke, wilde De Koning zich niet uitlaten. „Die vraag zullen we uiterlijk maan dag beantwoorden." Wel bena drukte hij dat het driemanschap ervoor wil waken al te hoge ver wachtingen te wekken. „Het is een pijnlijk dilemma. Als wij zeg gen dat we doorgaan, dan wek je al gauw de verwachting dat er een wezenlijk resultaat uitkomt. Als we de opdracht niet aan vaarden, is dat de zoveelste deur die dicht wordt geslagen." Namens de CLO's zei voorzitter Mares gisteravond uit het ge sprek met de commissie vertrou wen te hebben geput dat zij iets kan doen 'om uit de impasse te komen en weer perspectief te bieden aan de Nederlandse ak kerbouw'. Hij baseerde dat ver trouwen vooral op de zorgvuldi ge wijze waarop de commissie volgens hem te werk gaat. Mares wilde verder niet op inhoudelij ke aspecten ingaan. De drie wijze mannen, die zich zelf liever commissie van goede diensten noemen, werden giste ren eerder op de dag door pre mier Lubbers uitgenodigd naar Den Haag te komen. De bedoe ling is dat de drie in de graanre- gio's, het noorden, de IJselmeer- polders en Zeeland, het vertrou wen tussen de akkerbouwers en „de politiek in Den Haag" her stellen. Hun werk betekent be slist niet, dat ze gaan bemidde len tussen de eisen stellende boeren en minister Braks (Land bouw). Wel zullen zij de plannen voor herstucturering in de akker bouwsector, die de boeren zelf moeten opstellen, begeleiden richting Den Haag. Dat zij ook de drie voorzitters van de cen trale landbouworganisaties voor een gesprek hebben ge vraagd, houdt verband met het feit dat de akkerbouw ook het vertrouwen in zijn voormannen heeft verloren. De akkerbouwers vinden dat hun standsorganisaties niets hebben gedaan aan de verbete ring van de positie van de akker bouw. „Zij hebben vanaf hun tractoren ook hun voormannen met het witte boord bestempeld als Haagse politici en daarmee tegelijkertijd het vertrouwen in hen opgezegd", zei oud-minister De Koning. Premier Lubbers besloot giste ren ook de Friese commissaris Wiegel uit te nodigen in de com missie van goede diensten, om dat hij daarin het VVD-geluid niet wil missen. Qua politieke richting vertegenwoordigen de drie heren de PvdA, het CDA en de WD. De akkerbouwers zelf hebben gisteren massaal gehoor gege ven aan de oproep van hun lei ders om de blokkade-acties te beëindigen. De boeren zijn naar huis gegaan in afwachting van het werk van de commissie. De actieleiders houden er rekening mee dat de commissie veel tijd nodig heeft om een oplossing te vinden voor de impasse waarin kabinet en akkerbouwers te recht zijn gekomen. Zie ook pagina 9 DEN HAAG - Minister Braks, tweede van links, ontving gisteren de commissie van goede diensten in het akkerbouwgeschil, van links naar rechts: Wiegel, De Koning en Meyer (foto GPDICees Zorn) regering opbelde om het contact tussen de staatshoofden tot stand te brengen. Na verschil lende testen besloten zij toch de beller met Bush door te verbin den, omdat zij niet konden uit sluiten dat het Rafsanjani wel was. Presidentswoordvoerder Marlin Fitzwater zei vrijdag dat de pre sident door zijn houding had la ten zien dat de VS „iedere moge lijkheid benutten" om de gijze laars vrij te krijgen. De woordvoerder wees op de problematische verhouding met Iran. Iedere mogelijkheid om met de Iraanse leiding te kun nen praten, moet aangegrepen worden, aldus Fitzwater. De Amerikaanse belangen worden in Teheran door de Zwitsers be hartigd. De echte Rafsanjani liet zich iro nisch uit over het voorval. De Iraanse president noemde het „eigenaardig dat de machtigste man spreekt met iemand zonder te weten met wie. Kennelijk is de positie van Iran zo nu belang rijk, dat de machtigste regering van onderdrukkers contact met ons probeert op te nemen", al dus Rafsanjani. z MADRID (GPD) - Eenheden van de Spaanse marine Guardia Civil maakten het protesterende vissers vrijdag onmogelijk de haven van Malaga opnieuw te blokkeren. Dat gebeurde met be hulp van traangas en rubber kogels. De vissers sloten de haven eerder een week lang af. Enkele uren lang woedde er vrijdag een ware zeeslag in Malaga, waarbij drie gewonden vielen. Acht tien vissers zijn aangehouden. In andere havens duurden de blokkades voort. Het gaat om een protest tegen het visserij-akkoord van 1988 tussen de EG en Ma rokko. Dit beperkt de mogelijkheden van Spaanse vissers in Ma rokkaanse territoriale wateren te vissen. De vissers en reders vinden dat de Marokkaanse marine en kust wacht agressief optreden als ze toch vissen in deze wateren. Hun boten worden beschoten en ze moeten hoge boetes betalen als ze worden opgebracht. De vissers willen met hun blokkade de EG dwingen het akkoord met Marokko open te breken, maar hierop lijkt weinig kans te bestaan (foto Rafael DiazlEPA) Veel mensen voelen zich onveilig. De WD zet zich J'n voor beter toezicht, meer politie, een hardere aanpak van de criminaliteit. Ook in uw gemeente.Stem VVD op 21 maart. iSteun de WD in de strijd tegen de onveiligheid en word lid. ^Schrijf naar antwoordnummer 1877, 2501 WB 's-Gravenhage. (Van onze correspondent WASHINGTON - Het Pentagon gaat meer schepen, vliegtuigen en manschappen inzetten bij de opsporing van verdovende mid delen. Het gaat daarbij vooral om het onderscheppen van uit Zuid-Amerika afkomstige co caine. Amerikaanse militairen hebben al een bescheiden rol bij het op sporen van drugsverkeer. Die rol zal aanzienlijk worden uitge breid, zo zei staatssecretaris Ste phen Duncan (defensie) vrijdag in Washington. De Amerikaanse militairen zul len vooral opereren in het Cari- bisch gebied, en bij de grens met Mexico. Zij zullen zich uitslui tend bezighouden met het op sporen en volgen van schepen en vliegtuigen die drugs vervoeren, maar mogen geen arrestaties verrichten, aldus Duncan. De staatssecretaris bevestigde verder dat een eerder plan van het Pentagon om voor de kust van Colombia permanent een vliegdekschip te laten patrouil leren, van tafel is. Dat plan, waarbij vanaf het vliegdekschip al het scheep vaart- en luchtverkeer vanuit Colombia in de gaten zou wor den gehouden, lekte in januari uit. Het riep zoveel verzet in de Latijnsamerikaanse wereld op dat de Amerikanen zich genood zaakt zagen tot uitstel, en dan nu dus tot afstel. De nieuwe, door Duncan ont vouwde plannen houden onder meer het volgende in: - vier of vijf Amerikaanse oorlogsschepen zullen permanent in de Caribi sche wateren verdachte vliegtui gen en schepen in de gaten hou den; - op Amerikaanse grondgebied zal een netwerk van 44 radarpos ten worden opgezet dat ook De hervormingen van Gorbats jov hebben voor de stabiliteit van Europa dermate funeste ge volgen dat binnen twee jaar een oorlog mogelijk is. Dat voorspelt dr Van Wijk, topamb tenaar bij het ministe- O rie van defensie. O Slopers hebben vrijdag ketel 6 van de Centrale Zeeland in Vlis- singen tegen de vlakte getrok ken. Het gevaarte blies met de laatste adem Q een flinke roetwolk uit. w ■m Gesprekken met Brigitte Ras kin, Gerrit Komrij, Martin Ro- s(Privé DomeinDe bijlage Week-Uit schenkt ruim aan dacht aan de Boekenweek. Verzekeringen ZLM heeft geen moeite met stormschade. Ster ker nog: de maatschappij is blij met een ondubbelzinnig bewijs van het nut van goed verzeke ren. In de stilte na de storm is het nog onduidelijk wie de hoge kos ten van de zandsup- pletie zal moeten dra- O 1 gen. O I mHflHMHH LA ROCHELLE (AP) - De Fran se entertainer Yves Montand en de Chinese studentenleider Wu'er Kaixi hebben vrijdag een 1.200 ton metende boot ten doop gehouden waarmee uitgeweken aanhangers van de Chinese de mocratiseringsbeweging van uit internationale wateren ra dio-uitzendingen willen gaan richten op het Chinese vaste land. De tachtig meter lange boot, waarmee in het verleden Britse geleerden oceanografisch onder zoek deden, werd de „Godin van Democratie" gedoopt, naar het standbeeld dat Chinese studen ten vorige jaar op het Tienan- men-plein in Beijing hadden op gericht voordat hun beweging door het leger op bloedige wijze werd neergeslagen. De boot zal volgende week uit La Rochelle aan de Franse west kust vertrekken. Het ligt in de bedoeling dat de uitzendingen, tegen eind april zullen beginnen. Het schip is uitgerust met twee radiostudio's en een televisies tudio. Het project wordt gesponsord door het Franse tijdschrift Ac- tuel en verscheidene andere pu blicaties in verschillende lan den. De Chinese autoriteiten hebben de Franse ambassadeur in Beijing ontboden en geëist, dat de Franse overheid het „sub versieve" project verbiedt. Advertentie drugsverkeer moet volgen; - de Amerikaanse troepen in Pana ma zullen actief betrokken wor den bij de traininig van Latijnsa merikaanse anti-drugs eenhe den; - de in Fort Bliss, Texas, gesta tioneerde mariniers zullen be trokken worden bij het patrouil leren langs de grens met Mexico. Het aantal militairen dat perma nent zich met de opsporing van drugs gaat bezighouden, zal van 40 op 275 worden gebracht, al dus Duncan. Hij zei ook dat het Pentagon denkt dit jaar 877 mil joen dollar voor de anti-drugs activiteiten nodig te hebben. De Zeelandhal is geopend: donderdag 8 maart 14 00-22 00 uur vrijdag 9 maart 10 00-22 00 uur (dus ook s avonds) zaterdag 10maart 10.00-18 00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1