PZC Leslokalen PZEM geopend Westerschouwen heeft een actieve bevolking Erfenis Deltaplan in Rijksarchief Zeeland Recordopbrengst Mavo-scholieren liepen 5,6 mille bijeen voor Cluj Havenschap blijft achter op gebied van telematica provincie 13 erschillende plannen bij gemeente ZATERDAG 10 MAART 1990 tormgeld van raij niet voor eeuwse kust Veiligheid personeel gaat boven alles Geen gat meer Kerngegevens Westerschouwen Twee kilometer papier Studiedag van Vrouwenraad Ambtenaar mag in werktijd niet 'verzekeren' Boerenjagers Zeeland bijeen Bijeenkomst slechthorenden Korting PvdA-statenfractie in Vlissingen AM wil terrein Badhotel kwijt MBURG - De Bunnikse pro- ctontwikkelaar BAM ziet en heil meer in het Domburg- Badhotel. De maatschappij eft het terrein aan de Bad- raat met de ruïne van het ho- l te koop gezet. Manager C. n Oosten wil geen prijs noe- en. Wel zegt hij dat er regel- atjg belangstellenden infor- eren, maar de BAM wil geen ties verlenen. Het terrein oet direct verkocht worden, ant de maatschappij wil er na ren van vruchteloze plannen- akerij vanaf. nonbekende ondernemer eft inmiddels bij de gemeente n balletje opgegooid en door n architect uit Nieuwerkerk n plan voor een nieuw Badho- met 59 kamers laten indie- n. Ook Dorint, de maatschap- j die het bungalowpark Hof omburg exploiteert en daar- ast tevens een hotel in Dom- rg wil hebben, werkt hard aan N HAAG (ANP) - Van de ex- a dertig miljoen gulden voor t herstel van de stormschade n de kust komt geen geld ten ede aan Zeeuwse zeewerin- n: het bedrag wordt gebruikt or verbeteringen op Texel, j Bergen aan Zee, Egmond n Zee en Bloemendaal. De rstelwerkzaamheden in de rm van zandopspuiting be nnen volgende maand, zo aakte het ministerie van ver- er en waterstaat vrijdag be nd. ergen aan Zee, Bloemendaal Egmond aan Zee komen in ril aan de beurt, een maand la- r start het werk op Texel. De erzaamheden in Bergen aan ee en Egmond aan Zee moeten or het topseizoen klaar zijn. e afronding van de ophoging Texel en in Bloemendaal aan gepland voor het begin n de winter. mei neemt de regering een be- issing over de vorig jaar uitge- achte discussienota „Kust- rdediging na 1990". Daarin zal e regering aangeven hoe zij enkt de kustachteruitgang met ructurele maatregelen te stop en. een bouwplan. Dat zal over en kele weken bij de gemeente wor den ingediend. Burgemeester H. Hietkamp wordt door de nieuwste ontwik kelingen verrast. Hij is van plan de zaak tot op de bodem uit te zoeken vóór wiens plannen dan ook behandeld worden. „Ik wil nu haring of kuit hebben ook van de BAM", zegt hij. „Die zul len uiteindelijk moeten bepalen aan wie ze het terrein verkopen. Daarna kunnen wij pas bouw plannen in behandeling nemen. Welk plan er dan uiteindelijk goedgekeurd wordt is een zaak van de gemeenteraad." Over de onbekende nieuwe plan nenmaker zegt Hietkamp dat hij toch eerst wel eens een gedegen gesprek met hem wil voeren over hoe hij bijvoorbeeld de exploita tie van het geheel denkt rond te breien. Hietkamp heeft al be sprekingen gevoerd met Dorint over hun nieuwe plannen, maar de nieuwste geïnteresseerde in het Badhotelterrein is ook hem volledig onbekend. Het ontwerp van de Nieuwerkerkse architect Tieleman vertoont aan de bui- Ir F. H. M. Deurvorst neemt het nieuwe instructielokaal van de PZEM officieel ingebruik door een schakelaar te bedienen. Rechts ir W. J. Akkerman (foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - Veiligheid bo ven alles. Met die slogan opende ir F. H. M. Deurvorst, bedrijfsdirecteur transport en distributie, vrijdagmiddag de nieuwe instructielokalen voor het personeel van de Zeeuwse energiemaatschap pij PZEM. De PZEM voldoet met de inge bruikname van de instructie lokalen in de leegstaande kan toorruimten van de Centrale Zeeland in Vlissingen aan de wet arbeidsomstandigheden. Volgens die wet moet een be drijf aan zijn werknemers vol doende onderricht en instruc tie geven. Deurvorst bena drukte dat speciale lesruim ten niet worden voorgeschre ven. De PZEM heeft daar toch voor gekozen, omdat het dage lijks omgaan met elektriciteit en gas veel veiligheidsrisico's met zich meebrengt. Alle vijfhonderd personeelsle den van de afdeling distributie van de PZEM zijn voortaan verplicht om de drie jaar een korte her- of bijscholingscur sus te volgen in het bijgebouw van de Centrale Zeeland. Van grondwerkers tot rayonchefs. Ook nieuwe werknemers van de PZEM krijgen instructie lessen in Vlissingen. Het nuts bedrijf stelt de faciliteiten eveneens beschikbaar voor particuliere installateurs en grote ondernemingen met veel elektrische apparatuuur. Verschillende werkgroepen hebben vier jaar gesleuteld aan de lesprogramma's en aan de inrichting van de praktijk ruimten. Het resultaat mag er zijn, oordeelde bedrijfsdirec teur Deurvorst. Hoofd distri butie ir W. J. Akkerman sprak van een immens karwei. Voor al het maken van het lesmate riaal heeft veel tijd in beslag genomen. Dat instructieles sen nodig zijn, bleek de afgelo pen week al. Een van de cursis ten was dood geweest, aldus Akkerman, als hij niet in het leslokaal, maar in de praktijk dezelfde fout had gemaakt. .-.n\ tenkant veel overeenkomsten met het voormalige Badhotel. De architect weigert iets te ver tellen over zijn opdrachtgever of diens motieven. De onbekende Badhotelbouwer heeft zijn plan wel toegestuurd aan de voltalli ge gemeenteraad, maar in een kort begeleidend briefje wordt alleen het verzoek gedaan de zaak te bespreken. Meer infor matie wordt niet verstrekt. R. J. Derckx, manager van Do rint, wordt nog niet zenuwachtig van de nieuwe gegadigde. „Dit is geen gemakkelijke lokatie om een rendabel hotel te ontwikke len. Wij hebben daar inmiddels zelf ook ervaring mee. We willen in alle rust een plan ontwikkelen dat ook kans van slagen heeft. Daar gaan we gewoon mee door." Derckx wil nog geen ver dere details van zijn plan be kend maken. Hij zegt ook pas contact met de BAM te zullen opnemen, wanneer het plan rond is. De BAM ziet zelf geen gat meer in de ontwikkeling van een ho tel. De laatste poging, een hotel met twee appartementenvleu gels dat in exploitatie genomen zou worden door Dorint, misluk te enige jaren geleden. Er waren te weinig belangstellenden die een appartement wilden kopen en daar dreef de exploitatie op. „We hebben in de loop van de ja ren ons steentje wel bijgedra gen", zegt BAM-manager C. van Oosten. Op de vraag of de hoge eisen die de overheid aan invul ling van het terrein stelt moge lijk de BAM alle moed ontno men heeft, wil hij geen antwoord geven. „De gemeente communi ceert wel met ons via de pers, maar dat doen wij niet", zegt hij. De BAM heeft het terrein al sinds eind jaren zeventig in ei gendom. Het uit 1865 daterende hotel werd in 1978 gesloten om dat het niet meer rendabel was. Al sinds eind jaren zestig toen het faillissement van het Badho tel aanstaande was, zijn er plan nen gelanceerd om het Badhotel weer in oude luister te herstel len. De ideeën strandden voort durend, omdat ze commercieel niet haalbaar bleken of te groot opgezet waren om goedkeuring van de gemeente of van hogere bestuurslagen te krijgen. Zelfs de Kroon heeft ooit een ver gevorderd bestemmingsplan in 1981 eens afgewezen. Westerschouwen moet schipperen tussen natuur en toerisme(foto Pieter Honhoff) BURGH-HAAMSTEDE - Een groot aantal bewoners van Westerschouwen moet zo langzamerhand de kunst van het actievoeren wel onder de knie hebben. Bij plannen of juist wegens de afwezigheid daarvan willen de bewoners nog al eens bij de gemeente aan de bel trekken. Op het ge meentehuis moeten inmid dels stapels handtekeninge- lijsten liggen. Het meest aansprekende voorbeeld van onvrede met het gemeentelijk beleid is tot nu toe de oprichting van de Vrienden van Westerschou wen. Dit is een groep mensen die zich inzet voor het behoud van de natuur in de gemeente. Bij de autochtone bevolking vallen ze niet zo in de smaak, 't Is allemaal import, zeggen de echte Westerschouwena- ren. Ook bij de gemeenteraad stuit de groep op weerstand. De raadsleden worden im mers voortdurend op hun vin gers getikt door de Vrienden, en bovendien doen ze net als of zij enigen zijn die voor de natuur zijn. Dat vinden de meeste raads leden een volstrekt verkeerde voorstelling van zaken. Alle maal immers zijn ze voor de natuur. Dat staat ook nog eens nadrukkelijk te lezen in de verkiezingsprogramma's van de partijen. Ondanks de mooie woorden staat de ge meente nogal eens oog in oog met de milieu-organisaties bij de Raad van State. En het gaat dan om plannen die door de raad gesteund worden. Al thans, door de meerderheid: de Reformatorische Unie is de enige partij die altijd helder en duidelijk heeft gesteld dat zij tegen verdere ontwikke ling van recreatie is. Maar de gemeenteraad zit in een moeilijke positie. Bij de Schelphoekaffaire was die zeer zichtbaar. De milieube schermers waren blij dat de Raad van State de verdere re creatieve ontwikkeling ver bood. Maar bij de vergadering over een veel minder vergaan de vorm van recreatie in De Schelphoek zat een aantal bo ze watersporters op de tribu ne. Die waren op hun beurt bang hun geliefde stek te moeten verliezen. En als het de watersporters niet zijn, dan zijn het wel de recreatie-ondernemers die de stoelen in de raadszaal vullen. De gemeentepolitiek wordt van die zijde nauwlettend in de gaten gehouden. De onder nemers immers verdienen hun brood aan het toerisme en zien de natuurbelangen wat minder scherp. Al doet de mening dat natuurbehoud ook een economisch belang is, in die kringen voorzichtig op geld. De publieke tribune in Wes terschouwen is altijd goed be zet ondanks het feit dat de vergaderingen soms tot na middernacht duren. De bewo ners zijn, om het mooi te zeg gen, actief betrokken bij het gemeentebestuur. Oppervlakte: 6280 hectare. Aantal inwoners: 5491. Aantal raadszetels: 11. Huidige zetelverdeling: 4 VVD, 3 PvdA, 3 CDA, 1 RU. College: CDA en VVD hebben elk een wethouder. Burgemeester: J. L. Niemantsverdriet-Leenheer (VVD). Deelnemende partijen bij verkiezingen: zelfde als zitten de groeperingen, dus VVD, PvdA, CDA, RU. Financiële positie: goed. In 1990 is er ruim 195.380 gulden voor onvoorziene uitgaven. Westerschouwen heeft een totale reserve van bijna 11,5 miljoen gulden. Kernen: Burgh-Haamstede, Renesse, Noordwelle, Se- rooskerke. MIDDELBURG - Het Rijksar chief in Zeeland mag zich met ingang van volgende week dins dag het natste archief van Ne derland noemen. Die dag draagt Rijkswaterstaat alle archieven die betrekking hebben op de Deltawerken - in totaal ruim twee strekkende kilometer pa pier - over aan het in Middel burg gevestigde Rijksarchief. De papieren nalatenschap heeft betrekking op de alle Deltawer ken, die na 1953 in Nederland zijn voorbereid en uitgevoerd. Een grote collectie kaartmate riaal maakt deel uit van de col lectie. Na schoning zal er van het archief waarschijnlijk 1000 meter papier worden bewaard. De officiële overdracht vindt plaats tijdens de Zeeuwse Rijks- waterstaatsdag, die dinsdag op het voormalig werkeiland Neel- tje Jans in de monding van de Oosterschelde wordt gehouden. Namens het ministerie van Ver keer en Waterstaat zal secreta ris-generaal ir drs H. N. J. Smits de akte van overdracht onderte kenen. Ir H. Engel, hoofdinge nieur-directeur van de Directie Zeeland van Rijkswaterstaat zal eveneens zijn handtekening zet ten. Voor de Nederlandse ar chiefdienst ondertekenen dr F. C. J. Ketelaar, Algemeen Rijks archivaris en drs R. L. Koops, Rijksarchivaris in Zeeland. De papieren erfenis van de Delta werken is al in het Rijksarchief opgeslagen. Tijdens de feestelijke bijeen- KAPELLE - De Zeeuwse Vrou wenraad houdt maandag 2 april een studiedag in De Vroone te Kapelle. De bijeenkomst begint om 11.05 uur met een opening woord door A. C. Westhoff-Hu- bee, voorzitter van de vrouwen raad. Vijf minuten later is het woord aan drs H. J. Groenendijk, do cent aan de Erasmus Universi teit te Rotterdam, over het on derwerp 'Op weg naar zelfstan digheid: waarom vrouwen niet meegaan'. Na cabaret, lunch en drie inleidingen van vrouwen van verschillende generaties be gint om 14.30 uur een groepsge sprek onder leiding van J. C. van Dijk-Sturm, lid van de Emanci- patieraad, over de toekomstver wachtingen van vrouwen met betrekking tot emancipatie in Zeeland. komst worden ook de inventa rissen gepresenteerd van de ar chieven van Rijkswaterstaat Di rectie Zeeland over de periode 1800-1980. In dat geschoonde KLOETINGE - Het Zeeuwse CDA-kamerlid drs H. Eversdijk is er fel op tegen dat ambtena ren in de tijd en op kos ten van de baas bemid delen in verzekeringen. Hij spreekt van een bij na onuitroeibaar kwaad. „Zelfs in Mid delburg, een stad met een liberale burgemees ter, komt het voor. Im mers de ambtenaren van de gemeente wer den kortgeleden in een door burgemeester Rut ten ondertekende brief opgeroepen hun verze keringen op te zeggen en zich collectief te verze keren bij Centraal Be heer", aldus het kamer lid. Drs Eversdijk spuide zijn kritiek vrijdag tijdens de opening van een nieuw verzekeringskantoor in Kloetinge. Het kamerlid vindt het „fundamenteel onjuist wanneer ambte naren in dienst en met gebruikmaking van het gezag en materiaal van de overheid activiteiten verrichten die typisch taken van assurantiebe middelaars zijn. Overhe den maken hierdoor ont erecht extra kosten." De christen-democraat doelde op bemiddeling in verzekeringen die door ambtenaren zelf kunnen worden afgeslo ten voor hun particuliere risico's. „Bemiddeling door ambtenaren is te recht al jarenlang een doorn in het oog van pro fessionele assurantie-ad viseurs en -makelaars. Voor hen betekent dit oneerlijke concurren tie", sprak drs Eversdijk. restant is de essentie van 180 jaar Zeeuwse Rijkswaterstaats geschiedenis vastgelegd. Het ar chief kan in het Rijksarchief Zeeland worden geraadpleegd. In het programma van de Rijks- waterstaatsdag zijn diverse le zingen opgenomen. Professor dr C. Dekker, Rijksarchivaris in Utrecht en auteur van de Histo rische Geografie van Zuid-Beve land, spreekt over het dijkbe- heer in de middeleeuwen en de zestiende eeuw. Onzekerheden in dijkbouw en dijkzorg is het onderwerp van de voordracht van dr ir H. A. Ferguson, oud- hoofd van de Deltadienst. Ir. H. Engel gaat in op waterstaats werken in Bangla Desh. Hoe het Rijksarchief Zeeland de hand heeft weten te leggen op het Del ta-archief wordt verteld door drs L. Zoodsma, hoofd externe dienstverlening bij datzelfde ar chief. Secretaris-Generaal Smits van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal het belang van goede archiefzorg be nadrukken. Tenslotte zal L. J. J. G. Nijholt, hoofd van de afdeling onderzoek van de Centrale Ar chiefselectiedienst uiteenzet ten, hoe archieven worden ge schoond. De waterstaatsdag be gint om 10 uur en wordt om 15 uur afgesloten. Zie ook pagina 33 BIEZELINGE - De afdeling Zee land van de Nederlandse Boe- renjagersvereniging houdt dins dag 13 maart haar jaarvergade ring in het Biezelingse motel restaurant De Caisson. Landelij ke voorzitter J. G. Nollen ver zorgt een inleiding. Na het offi ciële gedeelte kunnen de leden schieten met de buks. De verga dering begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - De Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Slechthoren den houdt dinsdag 13 maart een bijeenkomst in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Drs P. H. van der Veen, verbonden aan de Amanstichting, spreekt over het functioneren van het Audiologische centrum. Een vi deoband zal zijn inleiding met beelden aanvullen. De bijeen komst begint om 14.30 uur. Rotary-gouverneur L. W. Rosenkranz overhandigt het re cordbedrag, afkomstig van de tien Zeeuwse rotary-clubs aan voorzitter W. F. de Pagter van de stichting 'PZC Helpt- (foto Lex de Meester (Slot van pagina 9) hij, „zeer onder de indruk van de video-film over het ziekenhuis. Toen ik thuis kwam heb ik meteen een brief geschreven aan de tien Zeeuwse rotary-clubs. Die hebben daarop allemaal spontaan gereageerd. We vinden het erg leuk dat we hebben kunnen meewerken aan een actie die zo gericht is op één doel, waarvan de re sultaten zo goed gevolgd kunnen worden." Stichtingsvoorzitter De Pagter reageerde heet van de naald op het nieuws dat tegenwoordig zo'n 40 pro cent van de opbrengst van televisie-acties verloren gaat aan organisatie-kosten. De Pagter: „Ik wil deze gele genheid aangrijpen om nog eens te benadrukken dat 100 procent van de opbrengst van onze actie ten goede komt aan het ziekenhuis in Cluj. De PZC neemt als uit geverij alle kosten voor ei gen rekening." Giften zijn nog steeds wel kom op rekeningnummer 40.26.67.794 bij de Amrobank te Middelburg. Het gironum mer van van de bank is 10.68.635. Verdere informa tie over de actie op werkda gen tussen 10.00 en 15.00 uur via de telefoonnummers 01184-84265/84266 VLISSINGEN - De leerlin gen van de Prins Willem Alexander-mavo in Vlissin gen hebben hun beste been tje voorgezet om geld in te zamelen voor de PZC-actie ten bate van de verloskun dige kliniek in de Roemeen se stad Cluj. Met een 'spon sor-dropping' liepen ze in totaal 5.615 gulden bij el kaar. Ze werden in Middelburg op ongewisse plaatsen gedropt en liepen te voet naar school terug. Familie, kermissen en andere 'supporters' tastten ruimhartig in de beurs om hen voor deze inspanning ten bate van het Roemeense ziekenhuis te belonen. Een delegatie van de stich ting 'PZC Helpt...!' kreeg dit nieuws gisterochtend tij dens een bezoekje aan de school te horen. In de aula van de school overhandig den drie leerlingen, Linda Baar (12), Emma Roberts (13) en Judith van Dieren- donck (14) de cheque van ruim 5.600 gulden. Volgens adjunct-directeur B. Dour- leyn, legden de leerlingen een opvallend enthousiasme aan de dag. Ze kwamen ge heel vrijwillig in actie nadat de video-film over het zie kenhuis op school vertoond was. Typelerares X. Schef- fers voorzag de filmbeelden van een toelichting. Mevrouw Scheffers is afkom stig uit Roemenië en lag ne genjaar geleden zelf een tijd je in de verloskundige kli niek van Cluj. Als lid van het comité dat de inzamelings actie begeleid, nam ze offi ciéél de cheque van 'haar' school in ontvangst. Tijdens de bijeenkomst deel de directeur C. Kostense van de Stichting Streekzieken huis Walcheren mee dat 'zijn' inkoopteam zeer voor delig zaken heeft gedaan bij de aankoop van medische apparatuur en instrumenten voor het Roemeense zieken huis. Zoals gemeld is inmid dels 92.000 gulden van de ruim 3 ton aan ingezamelde gelden aangewend voor de aanschaf van nieuwe spul len. Kostense: „Het bedrijf heeft daarbij een behoorlijke korting gegeven. Als we het zelfde materiaal voor onze eigen ziekenhuizen hadden moeten kopen, zou dat ons meer dan 2 ton gekost heb ben." Het is de bedoeling dat Kos tense het transport van deze goederen naar Cluj begeleid. Met dit transport, dat over enkele weken vertrekt, gaat ook een gedeelte van de nog aan te kopen goederen mee. De ziekenhuisdirecteur zal dan - in overleg met de art sen in Cluj - ter plaatse be kijken hoe de rest van het in gezamelde geld het best kan worden besteed. VLISSINGEN - Het Haven schap Vlissingen blijft achter bij de ontwikkelingen op het ge bied van de telecommunicatie en snelle verwerking van infor matie. Als de haven van Vlissin gen een belangrijk distributie centrum wil worden, moet daarin verandering komen. De statenfractie van de PvdA heeft dat vrijdag geconcludeerd na een werkbezoek aan het indus triegebied Vlissingen-Oost. De grote transportbedrijven en fabrieken willen een overzicht hebben van goederenstromen. De aanvoer van goederen moet steeds beter aansluiten op het produktieproces. Opslag is duur en moet voorkomen worden. Dat kan door gebruik te maken van telematica, een combinatie van telecommunicatie en infor matica. De provincie Zeeland is van mening dat zulke informa tiesystemen primair in de Zeeuwse havens tot ontwikke ling moeten worden gebracht. De PvdA-statenfractie was met dat idee in het hoofd aan haar werkbezoek begonnen, maar keerde enigszins teleurgesteld naar huis. Het Havenschap Vlis singen, volgens de provincie, de eerst verantwoordelijke organi satie voor telematica, bleek zich nog nauwelijks in dit onderwerp te hebben verdiept. De PvdA-ers constateerden zelfs dat het Havenschap Vlissingen ook daarin tot nu toe voor zich zelf geen taak ziet weggelegd. Het gat dat het Havenschap heeft laten vallen, is daarente gen, aldus statenlid G. de Kok, opgevuld door de NV Haven van Vlissingen. De NV Haven van Vlissingen, het grootste stuwa- doorsbedrijf in Vlissingen, is wel ver gevorderd met de automati sche verwerking van gegevens over goederen. Die onderneming voelt er echter, vertelde De Kok, weinig voor op dat terrein met andere, kleinere stuwadoorsbe- drijven samen te werken. Zij vreest concurrentie. De PvdA-politicus liet weten dat in Rotterdam wel wordt samen gewerkt. Dat moet naar zijn oor deel in Vlissingen ook gebeuren, zeker omdat die haven vooral geschikt is als distributiecen trum. Ondanks de achterstand van het Havenschap Vlissingen moet, volgens de sociaal-demo craten, die publiekrechtelijke organisatie het voortouw nemen wat betreft telematica. Zij willen dat op korte termijn aan het da gelijks bestuur van de provincie voorleggen. Het chemisch concern M T is bereid een extern veiligheids rapport op te stellen. De PvdA- statenfractie kreeg die toezeg ging los tijdens een bezoek aan dat bedrijf. M T is niet ver plicht zo'n rapport - over even tuele gevaren die van een onge luk binnen de onderneming op de directe omgeving kunnen uit gaan - te maken. Hoechst, Dow Chemical, Eurogas en Total zijn dat vanwege het grotere risico en de omvang wel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 13