Bang&Olufsen 1) DE R' E Dode bruinvis aangespoeld Vooroordelen niet weg te poetsen in beeld Busmaatschappij heeft een eigen mannenkoor Bijna zestig mille boete voor verboden visvangst provincie Verhuizing naar hogeschool in Vlissingen Vrouw en techniek ZATERDAG 10 MAART 1990 H Hontenisse werft met klein aantal inbraken Leercentrum televisie video-hifi btudiedag Agrarische rouwen Stremmingen in banaal door lanleg haventje i)ij Hansweert Lachen Vooroordelen Sanitair In ZWN-uniform op het podium Vierstemmig Economische politierechter Regels kloosterzande - De gemeente Hontenisse zal het jongste rapport van het ministerie van justitie gebruiken om reclame te maken voor zichzelf. Uit dat rapport, 'Woninginbraak in Ne derland', blijkt dat Hon tenisse op de vierde plaats staat van ge meenten waar het minst wordt ingebroken. Alleen de gemeenten Katwoude (800 inwo ners, nul inbraken), Lan- gebeek en Schoonebeek doen het qua inbraakvei ligheid nog beter dan Kloosterzande, Vogel waarde en wijde omge ving. „Maar wij hebben veel meer inwoners", al dus een trotse burge meester mr A. A. L. G. M. Kessen van Hontenisse. In 1988 waren er maar twee inbraken. In wer vingscampagnes en op woonbeurzen wil Honte nisse daarom dit rapport bij potentiële nieuwe in woners en bedrijven on der de aandacht bren gen. Hontenisse wil er geen aparte reclame-actie van maken. Kessen: „Maar wij realiseren ons heel goed dat een veilig ge voel voor veel mensen een belangrijk argument kan zijn." Oorzaken voor het gun stige inbraakbeeld kan Kessen niet aanwijzen. „Onze politie werkt hard maar heeft toch onvol doende mensen om veel aan preventief werk te doen", aldus Kessen. Opleiding leraren gered VLISSINGEN - De lerarenop leiding technisch beroepson derwijs blijft voor Zeeland be houden. Nadat de opleiding in Goes jarenlang met opheffing werd bedreigd, is deze week be sloten met de Hogeschool Zee land samen te werken. Per 1 au gustus van dit jaar verhuist de opleiding van Goes naar Vlis singen, waar onderdak gevon den wordt in de gebouwen van de hogeschool. Met inzet, van do centen en faciliteiten van de ho geschool kan de technische le rarenopleiding het cursusaan bod aanmerkelijk uitbreiden. De lerarenopleiding in Goes, on derdeel van de landelijk opere rende Pedagogische Technische Hogeschool (PTH) in Eindho ven, heeft de laatste tien jaar met een sterke daling van het aantal studenten te kampen. Waren er in 1980 meer dan 300 cursisten, vandaag de dag staan er niet meer dan 80 ingeschre ven. De afnemende belangstelling voor het lerarenberoep speelt daarbij een rol. Omdat boven dien de Rotterdamse vestiging van de PTH studenten wegtrok uit Zeeland, liep het aantal in schrijvingen dramatisch snel te rug. De PTH zal in Vlissingen deel tijdopleidingen verzorgen voor leraren in de vakken bouwtech niek, elektrotechniek en mecha nische techniek. De cursussen zijn bedoeld voor volwassenen die al in de praktijk werkzaam zijn en voor mts'ers. Wie geen di ploma in het havo, vwo of mid delbaar beroepsonderwijs op zak heeft, krijgt de mogelijkheid eerst een voorbereidend jaar te volgen. Met dat aanbod hoopt de PTH honderden studenten te trekken. Advertentie DE ENIGE IN VLISSINGEN Nieuwendijk 35-39, Vlissingen. (bij oude vissershaven) Tel. 01184 - 12209 Oók op maandag-middag geopend. De samenwerkende hogescho len zijn van plan tevens een open leercentrum in Vlissingen in te richten. Het gaat daarbij om een vorm van afstandsonderwijs, waarbij studenten thuis stude ren en gebruik kunnen maken van de leermiddelen in Vlissin gen. Het centrum biedt opleidin gen en bijscholingscursussen voor werknemers van bedrijven. Praktijklessen zullen worden ge geven in de hogeschool en in de Zeeuwse middelbare technische scholen. De PTH en de Hogeschool Zee land overwegen een subsidie bij de provincie aan te vragen om de aanloopkosten op te vangen. Het provinciebestuur heeft al eerder geld uitgetrokken voor deeltijd lerarenopleidingen in Zeeland. Op het provinciehuis wordt enthousiast gereageerd op de plannen van de samenwer kende hogescholen. G. van der Scheer van de afdeling onder wijs noemt het van groot belang dat de opleiding voor technische leraren in het beroepsonderwijs in Zeeland blijft. Over enkele ja ren wordt in het onderwijs een groot tekort aan technische lera ren voorzien. De in Renesse aangespoelde bruinvis was vrijdag te bezichtigen bij het poilitiebureau in Zierikzee(/ofo Pieter Honhoffl RENESSE - Op het strand bij de Scholderlaan in Renesse is vrijdag tegen twaalven een dode bruinvis aangetroffen. Wandelaars vonden het dier en waarschuwden de politie. De dienstdoende agenten haalden het kadaver op en brachten het naar het bureau in Zierikzee. Het dier was ruim een meter lang en was aan de zij gewond. De velddienst van de rijkspolitie heeft het dier overgedragen aan medewerkers van Rijkswaterstaat in Brainisse. Van daaruit gaat het naar een laboratorium om de doodsoorzaak vast te stel len. IAPELLE - De Agrarische Èommissie Zeeland van de Ne- Trlandse Bond van Platte- gndsvrouwen houdt donderdag maart een studiedag in De jroone te Kapelle. De Agrari- Ihe Commissie wil op deze stu- Bedag de invloed van de Euro pe eenwording in 1992 op de prarische sector en op de posi- van de vrouw in de land- en [linbouw onder de aandacht fengen. evrouw A. Geluk-Geluk, verte- nwoordigster van de Neder- ndse Bond van Plattelands- ■ouwen in de vrouwencomité's n COPA en CEA, spreekt op He studiedag over wat de een- jording van Europa kan beteke- n voor de positie van agrari- toe vrouwen. Verder spreekt evrouw J. Boogaard-Quaak, jaorzitter van de Commissie onomische Zaken van Provin- ale Staten in Zeeland, over mo- lijkheden voor Zeeland in Eu- 'Pa 1992. De studiedag begint 9.30 uur. Na de middagpauze blgen er excursies naar de mos- plveiling in Yerseke en een oothandel in verpakking van it te Krabbendijke. IANSWEERT - Rijkswater- laat laat in de westelijke oever §an het Kanaal door Zuid-Beve- and, direct ten noorden van de £lakebruggen, een tijdelijke in- gteekhaventje aanleggen voor bouw van een pijler voor de ni uwe bruggen. Het karwei be- ilnt maandag en duurt tot za- «rdag 24 maart. De scheep vaartdienst Oosterschelde faagt schepen voorzichtig te ®sseren, omdat de oeververde- liging provisorisch is en bouw materieel aanwezig kan zijn. dat haventje worden van laandag 7 tot vrijdag 27 april :ote heiwerken uitgevoerd. Het noodzakelijk dwars over en in 2 lengte van de vaarweg veran- -rings- en positioneringsdra- ■T;- te spannen. Het scheep- partverkeer moet rekenen op maximaal twee stremmingen F week, die elk vier tot zes uur I beslag nemen. IP het kanaal moeten schippers fanaf maandag ook rekening Puden met de overslag van f uw- en stortmateriaal. Dat ge- furt halverwege de Postbrug de Vlakebruggen. De be- Ihikbare vaarwaterbreedte is meter. De overslagwerkzaam- [fden duren tot en met 20 april. MIDDELBURG - Bij de over heid zijn ze er sinds kort heilig van overtuigd. Vrouwen ho ren niet alleen aan het aan recht, ze horen er ook onder ais de afvoer verstopt zit. En ze lezen niet alleen de krant, nee, als het even kan dan druk ken ze de courant nog zelf ook. Met andere woorden: vrou wen gezocht voor mannen werk! De reden voor de wervings campagne is bekend. Binnen afzienbare tijd wordt een gi gantisch tekort aan werkne mers in de technische beroe pen voorzien. Met mannen al leen redt het bedrijfsleven het niet meer. Dus dames... In de Randstad blijkt de actie suc ces te hebben, de laatste jaren worden er steeds meer vrouwe lijke loodgieters, elektriciëns en monteurs gesignaleerd. Ook in Zeeland staan inmid dels tientallen vrouwen te trappelen om met hamer, schroevedraaier en lasappa raat aan de slag te gaan. De Stichting Vróuw en Werk ver zorgt al sinds 1982 oriëntatie cursussen, die vrouwen de ge legenheid bieden met de tech nische beroepen kennis te ma ken. Houtbewerking, metaal-, installatie- en elektrotechniek: er wordt een breed programma aangeboden. Vele deelnemers volgden na afloop een beroeps gerichte opleiding en zijn nu gereed om een vaste plaats op de werkvloer in te nemen. Tot nu toe blijken de meeste Zeeuwse werkgevers niet erg gecharmeerd van vrouwelijke inbreng op de werkvloer. Lie- neke Louwerse (21) uit Middel burg heeft dat de afgelopen maanden aan den lijve onder vonden. Op de lagere techni sche school volgde ze vier jaar een metaal-opleiding, waarna ze zich nog een jaar op elektro toelegde. Vervolgens kon ze op de bedrijfsschóol van Hoechst terecht, waar ze twee jaar lang werd opgeleid tot onderhouds- bankwerker. Toen in 1988 bleek, dat haar diploma op mts-niveau niet meteen uit zicht bood op een baan, draai de ze mee in een werkerva ringsproject, weer bij Hoechst. Deze keer leek het geluk aan haar zijde. Eén van de collega's daar, die vervroegd uittrad, droeg haar voor als een goede opvolger. „De chef van de afde ling", vertelt Lieneke, „kon al leen om zijn voorstel lachen. Toen hebben andere collega's het voor me opgenomen, de on dernemingsraad heeft druk uitgeoefend. Het mocht alle- Clementine Oostdijck, Lieneke Louwerse en Jannie Lock (v.l.n.r.): „Zeeuwse werkgevers zijn niet gecharmeerd van vrouwelijke inbreng op de werkvloer"(/ofo Lex de Meester) maal niet baten, ik kreeg geen vaste baan." Jannie Lock (40), eveneens uit Middelburg, kreeg niet eens de kans haar opleiding elektro techniek af te maken omdat er geen stageplaats kon worden gevonden. Na dertien jaar in het kleuteronderwijs te heb ben gewerkt en enkele jaren thuis te hebben gezeten leek de techniek haar de beste moge lijkheid weer werk te vinden. „Loodgieters, kraanmachinis ten, elektro-monteurs, je zag bijna elke dag wel een perso neelsadvertentie in de krant staan. Omdat die hele affaire met mijn stageplaats is misge lopen heb ik alleen het theore tisch gedeelte van de opleiding- af gemaakt. Dat moet nu maar voldoende zijn. Ik heb lts-ni- veau en solliciteer gewoon." De ervaringen van beide vrou wen staan niet op zich. Beleids medewerkster Clementine Oostdijck van Vrouw en Werk hoort de geluiden uit het veld. Ze zegt: „De overheid richt de wervingscampagne op de vrouwen. Het zou beter zijn als de werkgevers worden bena derd. Bij hen stagneert de zaak. Het zijn volgens mij voor al de afdelingschefs die het niet zien zitten vrouwen aan te ne men. Hun argumenten zijn heel diffuus. Het komt er meestal op neer dat ze manne lijke kwaliteiten aan technisch werk toedichten. Vrouwen zou den de fysieke kracht missen, jongens zouden eerder tech nisch inzicht hebben, en het zou te duur zijn op praktische zaken als toiletten en douches te verzorgen." Dergelijke vooroordelen laten zich moeilijk wegpoetsen. Lie neke Louwerse heeft al eens te horen gekregen, dat technisch werk niets voor haar zou zijn omdat ze het toch niet langer dan twee jaar vol zou houden. Ook wordt soms gezegd: je zult wel snel zwanger worden. „Alsof', reageert Clementine Oostdijck, „het niet mogelijk is tijdelijk lichter werk te geven. En alsof je, als er een jongen wordt aangenomen, zeker weet dat hij niet snel zal vertrekken of langere tijd uit de roulatie is." De Stichting Vrouw en Werk is er niet op uit vrouwen als ijzer- betonvlechter of dakdekker in te zetten. Dat wordt als écht zwaar werk gezien, waar vrou welijke werknemers helemaal geen kans maken. „Maar", ver volgt Clementine, „in de me taal, de elektro-techniek, in de verspanende beroepen (draai er en frezer) kunnen vrouwen uitstekend meekomen. Zelfs wordt beweerd dat de fijne mo toriek van vrouwen bij uitstek geschikt is voor dat soort werk." In de praktijk blijkt dat niet al leen chefs moeite hebben met vrouwen in het bedrijf. Ook collega's op de werkvloer vin den veelal dat mannenwerk ook mannenwerk moet blijven. Jannie Lock: „Ik heb in een be drijf gewerkt, waar werd ge zegd: het is maar goed datje al leen bent, stel je voor dat er hier allemaal vrouwen zouden werken. Dat zou de status van het beroep naar beneden ha len." Op het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Middelburg kan perso neelsconsulent mevrouw Cor- ry van den Broek zich de te leurstelling van de betrokken vrouwen indenken. „Vooral in de kleinere bedrijven zeuren werkgevers snel over het sani tair, als er vrouwen op vacatu res inschrijven. Ik geloof dat de wil er is. Maar dat hele wereldje is zo'n mannenmaatschappij, dat heeft tijd nodig. In de grote bedrijven zie ik al verandering, al gaat het moeizaam." Lieneke Louwerse deelt dat optimisme niet: „De werkge vers willen geen vrouwen. Ze praten er over, maar als het op een vaste benoeming aan komt, knappen ze toch af." De Stichting Vrouw en Werk is echter niet van plan bij de pak ken neer te zitten. Woensdag 28 maart wordt in Middelburg een technische vrouwendag gehouden. Dan zal worden be keken hoe knelpunten bij het vinden van een technisch be roep kunnen worden opgelost. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het Centrum voor beroepsoriëntatie en beroeps oefening. Jan van Damme John van Rossum, Edo Zijl en Charles Tournoy voor het ZWN-ge- bouw in Middelburg, waar 'hun' chauffeurskoor regelmatig oefent- (Lex de Meester) MIDDELBURG - Dat vracht wagenchauffeurs goed konden zingen is door tophits als Met de vlam in de pijp al enige jaren bekend. Een groep chauffeurs van de NV Streekvervoer Zuid- West-Nederland wil gaan be wijzen dat buschauffeurs op muzikaal gebied zeker niet bij hun collega's op de vrachtwa gen achter blijven. Drie chauf feurs, die al zongen bij het Sou- burgse koor De Ruyterstadsin- gers, hebben het initiatief geno men om binnen hun bedrijf een koor op te richten. De chauf feurs hebben toestemming van de directie om bij optredens het ZWN-uniform te dragen. Het eerste optreden voor de ei gen personeelsvereniging vindt waarschijnlijk op korte termijn plaats. Inmiddels draaien 23 mannen mee met de repetities. Ze zijn allen werkzaam bij de stalling Middelburg en Kruinin- gen. Het is de bedoeling dat het koor tot ongeveer dertig man uitgroeit en de initiatiefnemers zagen graag ook personeel uit de overige Zeeuwse busstallingen meedoen. Het koor repeteert we kelijks in de vergaderruimte bo ven de garage in Middelburg en de geografische afstand tussen de verschillende stallingen lijkt toch nogal een belemmering te vormen. Het ZWN Mannenkoor zingt vierstemmig met in totaal elf eerste en tweede tenoren en voor het overige deel eerste en tweede bassen. Het repertoire moet voor elk wat wils gaan bieden en het varieert van populaire volks muziek tot licht klassieke wijs jes. Dirigente Riet Westerweele staat voor het koor. Zij dirigeert onder andere ook De Ruyter- stadsingers en het Westkappels Dameskoor. De initiatiefnemers, John van Rossum, Edo Zijl en Charles Tournoy, zijn blij met de grote respons die zij kregen na hun op roep. Zij zingen zelf in een ge mengd koor en de opzet van een mannenkoor was voor hen een nieuwe uitdaging. Volgens de initiatiefnemers is hun koor het enige streekvervoerkoor in Ne derland. Er bestaat wel een RET Mannenkoor van chauffeurs uit Rotterdam. Contacten met dat koor zijn inmiddels al gelegd. MIDDELBURG - De vennoot schap onder firma Den H. uit Yerseke is vrijdagmiddag door de economische politierechter in Middelburg veroordeeld tot het betalen van een boete van in totaal 57.880 gulden. Een schip van de firma had verboden vis aangeland en was in de zomer van 1988 blijven doorvissen, hoewel het quotum al was opge vist. Tegen Den H. was een boe te geëist van ruim 136.000 gul den. Den H. had in december 1987 vierduizend kilo kabeljauw en duizend kilo wijting in Hoek van Holland aangeland, terwijl hij niet over de vereiste papieren beschikte. In mei 1988 waar schuwde het ministerie van landbouw de firma dat zij uit een groepscontingent waren gezet en dat binnen tien dagen nog een tweede brief zou volgen met de juiste hoeveelheid vis die Den H. nog mocht vangen. Die brief kwam pas eind mei. Den H. kreeg bovendien een onduidelij ke, niet gedateerde brief, waarin hem werd gesommeerd de visse rij te stoppen. Om aan de ver plichtingen te kunnen voldoen, bleef de vennootschap niette min doorvissen tot half augus tus. De 57-jarige A. den H„ vennoot van de firma, verklaarde voor de rechtbank weinig af te weten van de overtreding, omdat zijn zoon met het schip viste. „Ik ben niet zo thuis in die branche. Zelf zit ik op een zandzuiger." Het schip waarmee de overtreding was begaan, is inmiddels met drie ton verlies verkocht aan een visser in Engeland. Door een on geval kon de zoon de visserij niet langer uitoefenen. De vennoot schap bestaat sindsdien niet meer. „Het schip is voor ons een ramp geweest", aldus Den H. Officier van justitie mr R. Beau mont, betoogde dat de firma ten onrechte is blijven doorvissen. „Je wordt geacht op de hoogte te zijn van de regels. Het bedrijf heeft zich niet al te zeer verdiept in de maatregelen. De proble men waarin de vennootschap verkeert, vinden bij me geen ge hoor. Het bedrijf heeft bewust en met winstoogmerk gehandeld om door te vissen. Dit is een ern stige zaak." Voor het aanlanden van de vis in Hoek van Holland eiste hij een boete van 6880 gul den, voor het blijven doorvissen mei tot en met 12 augustus 120.000 gulden en voor het ont duiken van de maatregel 10.000 gulden. De advocaat van Den H. betoog de dat zijn cliënt gedurende de maand mei in onzekerheid ver keerde, omdat de tweede brief van het ministerie te lang uit bleef. Bovendien was in de eer ste brief de verwachting gewekt dat Den H. toch nog tot augus tus zou kunnen blijven doorvis sen. De raadsman verzocht de politierechter bovendien reke ning te houden met het feit dat de vennootschap in financiële moeilijkheden verkeert. Uit de overlegde stukken was verder naar voren gekomen dat de der de brief, waarin de firma werd gesommeerd te stoppen met vis sen, onvolledig was toegestuurd aan Den H. Zo was bijvoorbeeld niet duidelijk of de brief be stemd was voor Den H. of voor de vennootschap onder firma. Politierechter mr Fibbe vonnis te vrijspraak voor het negeren van de sommatie, omdat de maatregel inderdaad onduide lijk was, waardoor ook de eis van de officier van justitie verviel om Den H. ook te beboeten voor de periode 29 juli, begin augustus. Het aanlanden van verboden vis achtte de politierechter bewe zen, waarvoor hij Den H. een boete oplegde van 6880 gulden. Voor het vissen in de periode eind mei tot en met 28 juli von niste hij een boete van 51 mille. (Advertentie) Instituut voor Internationale Excursies Meerwijklaan 4-6 - 1861 MB Bergen Nh telefoon 02208-12600 Het instituut organiseert zorgvuldig voorbereide oriëntatiereizen in kleine groepen onder deskundige leiding naar INDONESIË, CHINA, TURKIJE, ISRAEL en GRIEKENLAND INFO-AVOND woensdag 14 maart 20.00 uur in hotel De Draak, Grote Markt, Bergen op Zoom. U bent hartelijk welkom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 11