Auto-Poppe Walcheren Minister Maij-Weggen heeft haar eigen fanclub mm reep naar de macht In Kabul is mislukt iJA Peres dreigt met crisis Grootste Autogebeuren in Zeeland vT-i» EéZETH "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Anti-kladfolie beschermt bord [anselier laat eis herstelbetalingen vallen IN DE ZEELANDHAL TE GOES In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Donderdag 8 - Vrijdag 9 en Zaterdag 10 maart 250 INRUILAUTO'S met BOVAG GARANTIE Uitgestelde betaling mogelijk Financiering ter plaatse Lenteachtig |33e jaargang no. 56 Ifoensdag 7 maart 1990 BEZOEK ONZE VOORJAARSSHOW Gildeweg 22 - Vlissingen Kern Verwonderd Noordzee Brand fM4 111,11 Blokkade Gullit Ons lichaam is onze tuin waarvan onze wil de tuinman is wi| de p Regering zoekt vertrouwensman Grens bereikt Rust Droog met wolkenvelden maar ook af en toe zon. Zacht met maximum tem peratuur rond 14 graden. Matige, langs de kust vrij krachtige wind. met tal van scherp geprijsde actiemodellen! (t/m 17 maart a.s.) sm ohl haalt bakzeil over Polen (Van onze correspondent )NN - Bondskanselier Hei- Jut Kohl heeft de eis laten val- |n dat de erkenning van de der-Neisselinie als Poolse Jestgrens door het herenigde uitsland afhankelijk is van bt afzien door Polen van |aims op herstelbetalingen, ok staat Kohl niet langer op laarborging van de rechten de Duitse minderheden in ost-Pruisen en Silezië. Kohls ingenomen standpunt houdt [•liter nog geen erkenning van de in Potsdamm (1945) getrok ken Poolse westgrens in. Door Kohls toegeven is de crisis bezworen in de coalitie van CDU/CSU en FDP. De kanselier en minister van buitenlandse za ken Genscher stonden maandag nog zo onverzoenlijk tegenover elkaar dat werd gevreesd voor de val van het kabinet. Na enke le uren onderhandelen werd een compromis bereikt. De partijen stellen in een resolu tie voor dat na de verkiezingen in de DDR (18 maart) de West- duitse Bondsdag en de Oost- duitse Volkskammer, evenals de regeringen, gelijkluidende garantieverklaringen afleggen inzake de onaantastbaarheid van de Oder-Neissegrens. Basis van de verklaringen moet het besluit van de Bondsdag van 8 november zijn, dat het volgen de inhoudt: „Het Poolse volk moet weten, dat zijn recht om binnen veilige grenzen te leven door ons Duitsers nu noch in de 'S-GRAVELAND (GPD) - Aan het Noorderein de 9 in 's-Graveland is sinds gistermiddag het kantoor van de Hanja Maij-Weggen-fanclub te vinden. De oprichters van de fanclub, de plaatselijke wethouders Gerard Torsing (CDA) en Co de Kloet (Dorpsbelangen) ver richtten de feestelijke opening. In verband met de Noordzee-conferentie was 'het idool' zelf verhinderd. Hoezeer de fanclub in een behoefte voorziet, bleek gistermorgen, enige uren nadat het be staan van de club wereldkundig was gemaakt. Co de Kloet: „In de loop van de morgen hebben zich al honderd leden gemeld. Omdat niemand wist waar ze de club konden vinden, hebben de meeste leden het 's-Gravelandse gemeente huis maar gebeld." Hoewel beide wethouders een stunt niet schu wen - enkele jaren geleden haalden zij de lande lijke pers met het voorstel de gemeenteraads vergaderingen door een bierbrouwer te laten sponsoren - ontkennen zij met klem enige rela tie tussen de oprichting van de fanclub en de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen. De Kloet vult gretig aan: „Het is nog nooit ge beurd dat een minister, of zelfs een staatssecre taris, zo snel zo populair geworden is. Wij vin den dat een ster, van die schoonheid, direct heid en intelligentie, een fanclub verdient. Ik heb in mijn leven bij de radio veel sterren ont dekt. Hanja viel mij al op tijdens Prinsjesdag. De camera's waren steeds op haar gericht." Om iedere schijn van commercialiteit te ver mijden, kost het lidmaatschap van de fanclub niets. Integendeel, het wordt beloond met een gesigneerde foto. De leden kunnen bovendien rekenen op regelmatige toezending van een knipselkrant met al het nieuws over hun idool. Torsing: „We zijn heel wat met haar van plan. Ik ben er van overtuigd dat de oprichting van de fanclub tot gevolg heeft dat Hanja over vier jaar Brinkman is voorbij gestreefd en onze lijst trekker is." toekomst door gebiedsaanspra- ken ter discussie wordt gesteld". Als de eenwording tussen de Duitslanden een feit is, kan de kwestie in deze zin door de (geza menlijke) Duitse regering met die van Polen definitief in een verdrag worden geregeld. In de verklaring van disndag staat niet dat Polen nog eens moet herhalen af te zien van zijn eis tot herstelbetalingen voor de oorlogsschade. Kohl had die voorwaarde gekoppeld aan er kenning van de Poolse west grens. In de resolutie wordt al leen verwezen naar de schriftelij ke verklaring van Polen uit 1953, dat het geen Duitse schadever goedingen meer claimt. Deze verklaring moet ook voor het verenigde Duitsland gelden, al dus CDU/CSU en FDP. De reso lutie zal morgen aan de Bonds dag worden voorgelegd. In zowel de CDU/CSU als de FDP is er een overgrote meerderheid voor. Kritiek kwam er van de opposi tionele SPD. Fractievoorzitter Vogel toonde zich zeer verwon derd over de gang van zaken. De resolutie van CDU en FDP was nagenoeg gelijk aan een voor stel, dat de SPD in januari had gepresenteerd, maar dat toen door Kohl werd afgewezen. Kohls houding inzake de On- der-Neissegrens kwam hem dinsdag te staan op een waar schuwing van Sovjet-president Gorbatsjov. Vlak voor een ont moeting met de Oostduitse pre mier Hans Modrow zei Gorbats jov: „De eenwording van Duits land mag niet worden gebruikt voor het verwezenlijken van re vanchistische plannen. Dat zou onverantwoordelijk zijn en ern stige gevolgen kunnen hebben". Een jongetje bekeek dinsdag in Den Haag vogels die slachtoffer werden van olievervuilingMi nister Maij-Weggen zit vandaag en morgen de conferentie voor over het Noordzee-milieu. Zij sprak gisteren positief over Bel gië en vermeed harde uitspra ken over andere deel nemers raad. aan het be- Een exploiderend olievat heeft dinsdag voor een felle brand ge zorgd in de betonfabriek Bley- ko in Walsoorden. De scha de wordt geschat op bijna een miljoen O gulden. I O i mm i ii 3F .*3? >Jö Een ontstemde burgemeester Rutten van Middelburg wilde een delegatie van actievoerende Walcherse akkerbouwers dins dagmorgen pas voor een gesprek in het stadhuis ont vangen nadat de boeren hun- tractorblokkades in de stad hadden opgehe- 1 O ven. O MAGDEBURG - Inwoners van Magdeburg begroetten Kohl dinsdagavond enthousiast. De kanselier bezocht de stad in verband met de verkiezingscampagne (foto EP A Voetballer Ruud Gullit mag van de Belgische dokter Martens weer tegen een balletje trappen. Of de vedette van AC Milan met Nederland aan de WK deelneemt is echter O nog onzeker I SLAMABAD (AP) - De poging lan de Afghaanse minister van pefensie, Shah Nawaz Tanai, en slamitische guerrillastrijders Bm de regering van president ïajib omver te werpen lijkt nislukt. [adat radio Kabul eerder op de dag al had bericht dat Tanai niet in zijn opzet was geslaagd, meld de het Sovjet-persbureau TASS dinsdagavond dat de gevechten in Kabul tegen het vallen van de duisternis afnamen. Later voegde TASS hier nog aan toe dat „loyale troepen nu de Advertentie de nieuwe voorjaars collectie is binnen! MODESALON KAPSALON - SCHOONHEIDSSALON Loskade 9 4331 HV Middelburg tel. 01180-35047/23246 AdvertentieI Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en I internationaal nieuws. Toch onderscheidt /o'n krant zich van I tic "normale" kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en I buitenland vertelt hel regionale dagblad wat er in uw directe "ingeving gebeurt. Hn dat maakt 'm zo boeiend. U hebt'm zo in huis. U hoeltalleen maarte bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Hchniv.lnlink PC PI cl ills PZC Tel 4 weken lang 'U kout tic/c bon /undo rryoo_r_/ J2.50 b-'iu PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01 W- 84215 voornaamste verzetshaarden hebben opgeruimd, waarmee de situatie in Kabul weer stevig wordt gecontroleerd door de re gering". Dinsdag eerder op de dag had den TASS, zegslieden van het is lamitische verzet en westerse di plomaten in Islamabad gezegd dat in Kabul hevig werd gevoch ten en dat het presidentieel pa leis werd gebombardeerd. President Najib verscheen dins dagavond op de Afghaanse tele visie en hield een korte toe spraak. Hierin zei hij dat „kwade elementen" hadden gepoogd zijn bewind omver te werpen „en een bloedvergieten uit te lok ken". „De regeringstroepen heb ben hen echter geneutraliseerd. Zij zijn verslagen", zei hij. Najib riep de Afghaanse bevolking op het leger te helpen Tanai „dood of levend" te pakken te krijgen. DEN HAAG - Een Haagse firma heeft een beschermingsfolie voor verkeersborden ontwikkeld. Wanneer de borden zijn beklad .kan de folie met de graffiti na verhitting eenvoudig worden verwijderd (foto ANPIEd Oudenaarden) Boeren akkoord met bemiddelingspoging DEN HAAG (GPD) - Zodra mi nister Braks van Landbouw morgen terug is uit Brussel, wil premier Lubbers met hem over leggen om een vertrouwensman of -commissie aan te stellen om te bemiddelen in het nu al we ken slepende conflict met de ak kerbouwers. Op deze wijze zou ook de verstoorde relatie tussen Braks en de boeren weer her steld kunnen worden. De voor mannen van de actievoerende akkerbouwers gingen eerder op de dag al akkoord met een be middelingspoging. De boeren vertrouwen Braks niet. De bewindsman is afkom stig uit de veeteelt en de boeren zien in hem de 'veeboer uit Bra bant', die geen verstand heeft van de problemen in de akker bouw. Een bemiddelaar zou die relatie kunnen herstellen. De protesterende graanboeren hebben gistermiddag de blokka de van de VAM in Wijster tijde lijk opgeheven. Mocht er deze week geen akkoord worden be reikt tussen regering en boeren over de graanprijzen, dan zal, al dus de actievoerders, maandag de blokkade weer worden her vat. De boeren zijn tot hun stap gekomen na informatie over de gevaarlijke milieu-hygiënische aspecten die aan een verdere blokkade kleven. Verspreid over het land werden gisteren vuilverbrandingsplaat sen en -ovens door akkerbou wers met tractoren afgesloten. Dat gebeurde onder meer in Den Haag, Leiden, Alkmaar, en bij de Afvalverbranding Rijnmond. Ook de vliegvelden Eelde en Le lystad werden afgegrendeld. De blokkade van de Gasunie in Groningen werd gistermiddag opgeheven, maar belastingkan toren en rijksdiensten blijven geblokkeerd. Dat geldt even eens voor grensovergangen in Groningen en Drenthe. Een blokkade van Schiphol is voor lopig uitgesteld. Minister Alders van Milieu zei gisteren dat wat hem betreft de 'grens is bereikt', maar zijn colle ga Dales van binnenlandse za ken laat het voorlopig nog aan de lokale overheden over om al dan niet tegen de boeren op te treden. Het NOB-Wegtransport vindt dat er snel een oplossing moet komen voor het conflict. Lukt dit niet, dan moet de over heid de verantwoordelijkheid nemen en de openbare orde her stellen. Met name in het noorden van het land dreigt volgens NOB-Wegtransport onherstel bare economische schade voor het wegtransport nu door de blokkades aan de grenzen de (Van onze correspondent) TEL AVIV Het Israëlische kernkabinet vergadert van daag over het vredesplan van de Amerikaanse minis ter James Baker. De Likoed van premier Sha mir had een dag eerder laten weten dat ze alleen akkoord kan gaan met het plan Baker als de Arbeiderspartij in stemt met de uitsluiting van de Arabische bevolking van Oost-Jeruzalem bij toekom stige verkiezingen in de be zette gebieden en met het onmiddellijk opbreken van het overleg zodra de PLO er zich mee bemoeit. De ministers van de Arbei derspartij maakten dinsdag avond weinig woorden vuil aan die twee eisen. Na een vergadering van amper een half uur maakten ze kortweg bekend dat het kernkabinet vandaag een positief ant woord moet geven op het plan Baker. Advertentie goederenstromen naar en uit West-Duitsland stagneren. De vergadering van het Land bouwschap vandaag in Den Haag, gaat niet door omdat de Sociaal-Economische Raad niet kon garanderen dat de vergade ring ongestoord zou verlopen. Het Landbouwschap vergadert normaal in het gebouw van de SER, waar boeren al eens eerder binnen drongen. Vandaag overleggen de actie voerders met de drie centrale landbouworganisaties om de voorstellen van Lubbers te be spreken. Overleg gisteren leidde in eerste instantie tot niets. Woordvoerder Geluk wilde niet op de inhoudelijke kant van dat gesprek ingaan. „We moeten el kaar even de rust gunnen om de voorstellen die over en weer ge daan zijn, te beoordelen". (Zie ook pagina 15) De Zeelandhal is geopend, donderdag 8 maart 14 00-22 00 uur vrijdag 9 maart 10 00-22 00 uur (dus ook s avonds) zaterdag 10maart 10.00 -18 00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1