PZC Dolle peperbusse-mlddag Terneuzens collectief kunstenaars van start Uitslag jury wekt woede Hulster wagenbouwwers y Diamanten huwelijksfeest Clownsfeest in Westdorpe Tuinpremie krijgt vervolg streek wi I Hf Team De Golfslag wint handballen Terneuzen 12 Verschillende optochten werden afgelast Waterschap De Drie Ambachten DINSDAG 27 FEBRUARI 1990 Peter Koelewijn Superdoek Van Gogh Limonadebal i OPENBARE AANBESTEDING Carnaval trotseerde storm HULST - Prins Arjaon de Eer ste ging maandagmorgen met zijn gevolg op mini-kroegen tocht rond de markt. De kinder optocht werd 's middags afge last en daarvoor in de plaats kregen de jongeren een spel letjesmiddag in café De Star en Het Hof van Vlaanderen. Ook de Vossenjacht ging niet door. De organisatie vond het niet ver antwoord om met de kinderen het stormachtige weer te trotse ren. Het limonadebal en het muttes- bal voor de jeugd in het Hof van Vlaanderen ging wel door. De Hulster prins bezocht 's mid dags al deze activiteiten en hij bracht ook nog een bezoek aan het limonadebal van de vereni ging De Statie alvorens 's avonds weer op kroegentocht te gaan. De boerenhofkapel De Kallesaien zorgde voor de vrolij ke noot. De carnavalsstichting De Vossen moest maandagmid dag ook met lede ogen aanzien hoe de storm de zaterdag aange brachte reuze boerenkiel rond de stadhuistoren aan diggelen scheurde. De stoet die maandagmiddag traditioneel door Terhole zou trekken is in verband met de storm niet doorgegaan: Voor de organiserende carnavalsvereni ging De Loetzers was dit een gro te domper op het carnavalsfeest. Ondanks deze tegenvaller zaten de Loetzers niet bij de pakken neer. Secretaris Karei Freijzer meldde dat de wagenbouwers, die met hun creatie de optocht zouden komen opvrolijken, toch in grote getalen naar Terhole kwamen om gezamenlijk in het dorpshuis en café De Kroon car naval te vieren. De optocht zal dit jaar ook niet meer op een an dere dag door Terhole trekken. In Lamswaarde hadden de acti viteiten weinig last van het stormachtige weer. Het geplan de programma was al een bin- nenprogramma. In het gemeen schapscentrum De Luifel begon 's middags een kindersongfesti val. De deelnemers streden in verschillende leeftijdsgroepen om de hoogste eer. Na afloop reikte Prins Quibus de Eerste de prijzen uit. 's Avonds werd in het dorpscentrum een gemaskerd bal gehouden. Voor de muzikale entourage zorgde dansorkest Bluesette en de boerenkapel De Lamsoren. Prins Fuut de Tweede bezocht maandagmiddag de grote play back wedstrijd in Zaal Scheer ders. 's Avonds was de prins daar weer present op het grote bal met de Sonny Boys. Als attrac tie bracht Peter Koelewijn zijn carnavalsrepertoire ten gehore van zo'n 1400 toeschouwers. Zaterdag namen zeventien wa gens deel aan de traditionele op tocht. Bij de binnenwagens ging de overwinning naar De Klut- sers. Bij de buitenwagens ein digde de KPJ als eerste. René de Maat ging bij de individuelen met de hoogste eer strijken. Hell's Angel's won in de catego rie duo's. In de groepen 3 tot en met 5 personen kreeg de creatie Gattenpakkers de meeste pun ten. Pauluspolder won in de ca tegorie 6 tot en met 9 personen. In de allergrootste groepen kreeg de familie Hulshout de hoogste score. AARDENBURG - De carna valsviering in Aardenburg heeft maandag niet te lijden gehad on der de zware storm. Alle geplan de activiteiten gingen normaal door. In bejaardentehuis 'Coens- dike' werd traditiegetrouw een carnavalsmiddag voor de Aar- denburgse ouderen gehouden. De aanwezigen vermaakten zich opperbest. De Raad van Elf voerde enkele sketsches. Voor de muziek 'tekenden' Disco Pe dro en boerenkapel 'De Blao- suuln'. Enkele kilometers verderop, in het dorpshuis van Sint-Kruis, zong de jeugd zich de kelen schor. Er waren zo'n 150 kinde ren afgekomen op de dolle pe- perbusse-middag. De clown Francesco de Creatore, waar achter de Hulstenaar Frans de Schepper schuil ging, had de kinderen snel op zijn hand. Dis co Gerard zorgde voor de mu ziek. 's Avonds trokken vele dweilor- kestjes door de straten van de Nachtuulnstad. In de café's bleef het lang druk. In IJzendijke hield de plaatselij ke voetbalvereniging haar tradi tionele blauwe maandagbal. De stemming zat er snel in. Limonadebal in Sint-Kruis tjoto Peter Verdurmen) TERNEUZEN - Vrijdag 2 maart presenteert een nieuwe Terneu- zense kunstgroep zich onder de naam 'Terneuzens Collectief. In het atelier van kunstschilder Cees van Langevelde aan de Blokken opent burgemeester R. C. E. Barbé de eerste expositie van de vier die gezamenlijk het 'collectief vormen: Jan Breeu- wer, John Verschuren, Willy de Meyer en de peetvader van het Terneuzens kunstenaarsgilde Cees van Langevelde. De vier beeldende kunstenaars zijn tot elkaar gekomen op ini tiatief van Cees van Langevelde. „Regelmatig houden wij exposi ties in mijn atelier, maar het blijft altijd kleinschalig. Als kwartet hopen wij meer te kun nen bereiken. Te denken valt aan tentoonstellingen buiten de regio en exposities in andere - grotere- ruimten dan dit aan de Blokken. Verder", vervolgt Van Langevelde, „wordt de presenta tie gemakkelijker en zijn er ook meer mogelijkheden om bij de gemeentelijke overheid aan te kloppen voor subsidie." De heren zijn het erover eens dat vergeleken bij theater en ZIKV de subsidiegelden voor beelden den kunstenaars schril afsteken. Daarom is er al gedacht om voor het goede kunstzinnige doel sponsors te zoeken, hetgeen als collectief eenvoudiger moet gaan dan als individu. Gevraagd naar toekomstplan nen blijkt dat de grijze bebaarde meesters denken aan een expo sitie tijdens het Kunstmanifest in juni. En hoewel men in princi pe het 'collectief als een vier mansformatie wil blijven zien is het niet denkbeeldig dat tijdens tentoonstellingen een of meer dere gastexposanten zullen wor den aangetrokken. Ook het zoe ken naar een betere tentoonstel lingsruimte staat op het ver langlijstje. De kunstenaars verwachten dat een talrijker en breder georiën teerd publiek naar hun geza menlijke werken zal komen kij ken, hetgeen ook zakelijk aat- rekkelijk kan zijn. Voor onderlinge naijver zijn de schilders niet bang. Zij werken alle vier verschillend hetgeen het publiek een bepaald over zicht geeft. Daarbij zijn de stijlen uiteenlopend: Jan Breeuwer, die overigens ook een aantal beel den zal tonen, noemt zichzelf ab- stract-figuratief, Cees van Lan gevelde vindt zijn huidige werk expressionistisch tegen het ab stracte aan, John Verschuren blijft de term constructuristisch gebruiken terwijl de publiek strekker Willy de Meyer zijn ero tische tekeningen karikaturen noemt. In zijn werk vinden heel wat Terneuzenaren zichzelf te rug in ongedachte situaties. Na de opening van de expositie vrijdagavond om 20.00 uur door burgemeester Barbé zijn bezoe kers welkom op zaterdag 3 maart vanaf 11.00 uur en zondag 4 maart vanaf 13.00 uur, beide dagen blijft de galerie aan de Blokken open zolang er belang stelling bestaat. John Verschuren is bezig met de voorbereidingen van een doek dat de gi gantische afmetingen van 20 bij 20 meter moet krijgen. Hij heeft de op dracht gekregen om in het kader van het Van Gogh jaar een portret van Van Gogh te schilde ren met dergelijke afme tingen. Het doek moet 20 april klaar zijn en zal on der meer in Schiphol en nabij de Euromast te be wonderen zijn. Verschuren. medeop richter van het Terneu zens Collectief, is danig in zijn nopjes met de op dracht en gaat zelfs na of er mogelijkheden be staan om in het Guin ness Book of Records te komen. „Alleen het doek weegt al 240 kilogram, terwijl ik zestien banen van tweeënhalve meter nodig heb", aldus Ver schuren. HULST - De prijsuitreiking in de categorie wagens van de car navalsstoet die zondag door Hulst trok, heeft diezelfde avond heel wat consternatie te weeg gebracht. Aanleiding hiertoe was de grote ontevre denheid van de meeste van de 29 deelnemende wagenbouwers- groepen over de jurering. In Zaal het Hof van Vlaanderen riep de jury de creatie Rey- naertfort van het Zeegat (Clin- ge) tot overwinnaar uit. Daar het hier om een gekochte wagen ging, was het merendeel van de aanwezigen het niet met deze beslissing eens. Toen Prins Arjaon de Eerste de overwinnaar wilde aankondi gen, werd hij tot vijf keer toe door het merendeel der aanwezi gen uitgehoond. Op den duur hield de prins het voor gezien. Secretaris Dirk Rooms van de organiserende Hulster Carna valsstichting De Vossen vond het een schandalige vertoning. Rooms: „Ik lop nu al tien jaar in dit circuit mee en zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Wij la ten de beslissing over aan een naar ons inziens deskundige ju ry. Zij beoordelen de bouwwwer- ken op een tiental facetten. Ook het inspelen op onze jaarlijkse slogan kan extra punten opleve ren. De wagenbouwers zijn hier van op de hoogte gebracht. Bo vendien zien de groepen niet wat de anderen in de stoet presteren. Ze moeten de hand in eigen boe zem steken en zich niet afreage ren op de jury en de prins.". Verschillende groepen hebben naar aanleiding van deze affaire al aangekondigd volgend jaar niet meer in Hulst te verschij nen. Albert van Eetvelt van de Kloojoos uit Terhole vindt dat men wel rekening moet houden met de eigen inbreng. „Wij heb ben vier maanden aan onze wa gen gebouwd. Zaterdag behaal den we in Vogelwaarde nog een tweede prijs. In Hulst werden we als 17e geklasseerd. Als je veel geld of sponsors hebt, kun je zo een wagen kopen die misschien op enkele weken rijklaar ge maakt kan worden. De ambitie om te bouwen gaat er zo wel af als dit geen greintje waardering oplevert. En met zo'n jurering graaft Hulst zijn eigen graf. De carnavalsvereniging De Kloorianen heeft maandagmid dag definitief besloten de op tocht, die op dinsdag traditio neel door Kloosterzande trekt, af te gelasten. Na contact met het KNMI te hebben opgeno men is deze beslissing genomen. De weerkundige dienst voor speldde ook voor vandaag (dins dag) nog stormachtig weer. Alle 35 deenemende wagens zijn tij dig van deze beslissing op de hoogte gebracht. Toch bracht secretaris Bennie de Booij van de Kloorianen de wagenbouwers het goede nieuws dat de grootste optocht van Zeeuwsch-Vlaanderen nu zaterag, als het weer het toelaat, van start gaat. De Booij zei dat men wel verplicht was een alter natief te zoeken. „Vele wagens van Kloosterzande zelf komen pas tijdens de eigen optocht voor 't eerst naar buiten. Als de ze presentatie niet door zou gaan, is de maandenlange in spanning van deze bouwgroe- pen voor niets geweest", aldus De Booij. De optocht gaat zaterdag om 14.00 uur van start. De rest van de carnavalsactiviteiten die voor vandaag op het program ma staan gaan wel door. Om 15.00 uur vertrekt Prins Freek de Eerste met zijn gevolg voor een kroegentocht. Een watenbou- wersgroep uit Walsoorden heeft al aangekondigd om morgen middag met twee wagens en een loopgroep een alternatieve tocht met pakkende teksten door Kloosterzande te houden. Maandagmiddag was de jeugd van Kloosterzande in groten ge tale present op het limonadebal in Zaal van Leuven. Windkracht Negen zorgde voor de muzikale begeleiding, terwijl buiten een storm met windkracht tien raas de. 's Avonds werd de traditione le kroegentocht gehouden met een verkleedwedstrijd. In het Mollenrijk Nieuw-Namen kon de jeugd zich maandagmid dag van hartelust amuseren op het limonadebal in Zaal Thille- man. Prins Mol de Vijfde met zijn gevolg namen ook aan de feestvreugde deel. 's Avonds trotseerde de hoogwaardig heidsbekleder het stormachtige weer en ging met zijn onderda nen en boerenkapel De Wroeters op pad voo een kroegentocht. In Graauw kwam maandagmid dag jong en oud naar het ge meenschapscentrum waar zij konden deelnemen aan een car- navalsschieting zonder vizier. Ook Prins Gerardus nam de boog ter hand voor enkele welge richte schoten. Na de schieting was er nog een filmvoorstelling voor de jeugd. In café Modern schoof men 's avonds aan tafel voor de boerenmaaltijd. In die zelfde gelegenheid werd ook nog een gemaskerd bal gehouden. De lampionoptocht kon vanwe ge het slechte weer maandag avond in Sint-Jansteen geen doorgang vinden. Wel mochten de kinderen in café De Kroon aanschuiven voor een kop war me chocolmelk en door de aan wezigheid van Prins Jacques de Eerste met zijn gevolg werd als nog een carnavalssfeer ge creëerd. Voor de jongeren vanal 12 jaar werd in café Het Centrum een tienerbal gehouden met me dewerking van een disco, 's Mid dags bezocht de prins de carna valsviering van de ouderen en het limonadebal in het gemeen schapscentrum De Warande. De Rattenband zorgde voor passen de muziek. Het maandagprogramma in Clinge vermeldde eerst een limo nadebal en 's avonds een boeren maaltijd en kroegentocht. Het li monadebal in het gemeen schapscentrum Malpertuus bracht heel wat jonge carnavals vierders op de been. Samen met Prins Kriek en zijn gevolg stort ten zij zich in het carnavalsge druis. Ook de boerenmaaltijd in café De Kroon trok vele belang stellenden. Na het versterken van de inwendige mens ging men op pad voor de kroegen tocht onder muzikale begelei ding van de Deurtrappers. Het boerenkiel waarin de stadhuistoren in Hulst is gehuld, was niet bestand tegen de storm (foto Camile Schelstraete) m De heer en mevrouw Van Kerkhoven (foto Camile Schelstraete SLUISKIL - Het echtpaar A. van Kerkhoven-Dophemont vierde maandag in Sluiskil zijn 60-jarig huwelijksfeest. Het jubilerende paar werd tij dens de receptie in het café restaurant Dallinga met een bezoek vereerd van Prins Car naval en twee dweilorkesten, die voor de muzikale noot zorgden. Ook burgemeester drs R. C. E. Barbé kwam na mens de gemeente Terneuzen de felicitaties overbrengen en overhandigde het diamanten paar een bloemstuk. Tele grammen waren er van Ko- ninging Beatrix en dr C. Boer- tien, commissaris van de ko ningin in Zeeland. De belangstelling van familie, kennissen en vele leeftijdsge noten was enorm en het echt paar werd overladen met ca deaus en bloemen. De bijna 84-jarige A. van Kerkhoven heeft na de oor logsjaren in de landbouw ge werkt. Tot 1940 was hij werk zaam bij de L'Azote in Sluis kil. Tot enkele jaren geleden hield hij nog duiven. Voor het overige volgt hij met belang stelling de sport. Voetballen, wielrennen en schaatsen heb ben zijn eerste voorkeur. Ook puzzelt hij graag. Mevrouw J. van Kerkhoven-Dophemont (79) heeft altijd in de huishou ding gewerkt. Haar hobby is handwerken. Beiden echtelieden zijn gebo ren in Hulst. Na een aantal ja ren in Hulst te hebben ge woond, vestigden zij zich in Sluiskil. Ze genieten nog een goede gezondheid. Het echt paar Van Kerkhoven heeft één dochter. WESTDORPE - De SKW in Westdorpe (tijdens carnaval 'Koeterdurp') hield maandag een carnavalsmiddag in zaal Concordia. Ondanks de tegen vallende belangstelling amu seerden de aanwezige Koeter- tjes zich kostelijk met clown Ta co. Taco die uit het circus was gestuurd, beleefde allerlei rari teiten om op het laatste toch weer in het circus te worden toe- g> gelaten. Voor de aanwezige jeugd was het jammer dat Prins Edwindo de Eerste met zijn gevolg niet op het clownsfeest aanwezig was. Zelfs de jeugdraad was niet van de partij. Daarna werd er nog ge host en gefeest door de jeugdige Koetertjes. Clown Taco vermaakte de kin deren tijdens het carnaval (foto Camile Schelstraete Het team van de Golfslag doet een aanval op het doel van De Stelle (foto Camile Schelstraete) TERNEUZEN - Het jongens team van De Golfslag is maan dag winnaar geworden van het handbaltoernooi voor basis scholen in de gemeente Terneu zen. Het jaarlijkse toernooi in de krokusvakantie had in de sporthal 't Zwaantje van Ter neuzen een uitstekende bezet ting van zeventien teams, ver deeld over vier poules. In de kruisfinales had De Golf slag geen problemen (6-1) met De Wiekslag, maar de Terneu- zense basisschool ondervond in de halve finale felle tegenstand van de Zeemeeuw. Na een span nend duel plaatste De Golfslag zich via een 9-8 zege voor de eindstrijd. De finale tegen De Stelle bracht minder spanning, omdat De Golfslag daarin liet zien (6-2 winst) de verdiende win naar van het toernooi te zijn. Tim Louwiesse werd uitgeroe pen tot de beste keeper van het toernooi, terwijl de Stelle de prijs van de sportiefste ploeg kreeg. De Oranje Nassauschool kreeg de pechprijs. Uitslagen en eindstand: kruisfina les: De Golfslag - De Wiekslag 6-1; Oude Vaart-Prins Willem van Oran- jeschool 3-6; De Zeemeeuw-Oranje Nassau 14-1; De Stelle-De Geule 4-2. Halve finales: De Golfslag-De Zee meeuw 9-8; Prins Willem van Oran je-De Stelle 0-4. Finales: De Golfslag-De Stelle 6-2, voor de eerste en tweede plaats. De Zeemeeuw-Prins Willem van Oranje 3-2, voor de derde en vierde plaats. De eindstand: 1. De Golfslag, 2 De Stelle, 3 De Zeemeeuw, 4 Prins Wil lem van Oranje, 5 Oude Vaart, 6 Wiekslag. Vandaag (dinsdag) wordt het hand baltoernooi voor basisscholen voort gezet met de meisjes. Het toernooi begint 's morgens om half negen. De finale is omstreeks 13.00 uur. KLOOSTERZANDE - Mensen die in de gemeente Hontenisse bouwgrond kopen in de ge meentelijke bestemmingsplan nen kunnen ook de komende ja ren rekenen op een tuinpremie. Het dagelijks bestuur van Hon tenisse wil de regeling, die twee jaar geleden bij wijze van proef werd ingevoerd, continueren. De afgelopen twee jaar werden in Hontenisse 39 premies toege kend. Het merendeel gold dan nieuwkomers in het bestem mingsplan Oosthof in Klooster zande, achttien stuks en het plan Kloosterzande-Noord, ze ven stuks. De hoogte van de premie, die uit gekeerd wordt tot 1992, be draagt maximaal 2000 gulden voor de bestemmingsplannen in Kloosterzande en Vogelwaarde en 1500 gulden voor de plannen in de overige kernen. Kopers van de gemeentelijke grond hebben recht op de premie als zij mini maal 200 vierkante meter grond kopen binnen de vigerende be stemmingsplannen. Voorwaar de voor uitkering is dat de koper van een perceel grond groen be steld bij door de gemeente aan gewezen groenbedrijven in Axel en Hulst. Deze bedrijven zullen dan aan de gemeente een nota voorleggen. Mensen die voor de premie in aanmerking komen mogen geen tuinattributen of grasmaaiers kopen, omdat dan aan de doelstelling om door meer groen ook de gemeente verfraaid wordt voorbij wordt gegaan. De commissie voor alge mene bestuurlijke zaken buigt zich maandag 5 maart over het collegevoorstel. De vergadering in de commissie kamer van de dependance van het gemeentehuis in Klooster zande begint om 14.30 uur. Door het dagelijks bestuur van het waterschap De Drie Ambachten zal op donderdag 12 april 1990 om 11.00 uur in het waterschapshuis, Korte Kerkstraat 19 te Terneuzen, overeenkomstig het Uniform Aanbe stedingsreglement openbaar worden aanbesteed, behoudens goedkeuring van de subsidiërende in stantie: bestek nr. 89-3, deelplan D.D.A. V, dienst 1989-1990, inzake 'Het uitvoeren van waterbeheersingswerken in de Kleine Stelle-, Dijckmeester-, Braakman-, Looze-, Koude-, Willemskerke-, Oude Zevenaar-, Kleine Zeve naar-, Van Remoortere-, Verdronken-, Philippine-, Eugenia-, Papeschor- en Autrichepolder (district I) en in de Willem III-, Beoosten Blij Benoorden-, Cathari- na- en Groote Huissenspolder (district II) en in de Beoosten Blij Polder (district III) in de gemeenten Sas van Gent, Terneuzen en Axel'. De uitte voeren werken bestaan in hoofdzaek uit: - teelaarde opzijzetten en na grondaanvulling terugzetten 15 ha spitten of frezen werkterreinen 28 ha - leveren en leggen betonbuizen afm. 0 0.30 - 0.40 m 525 m afm. 0 0.50 - 0.60 m 160 m afm. 0 0.80 m 30 m leveren en aanbrengen pvc buizen diverse afmetingen 225 m - leveren en aanbrengen drainages 3.300 m - leveren en plaatsen prefab. beweegbare stuwen en/of pompputten 5 st - leveren en plaatsen betuining 26.000 m - leveren en verwerken hoogovenslakken 1.600 ton - grond ontgraven, gedeeltelijk vervoeren en verwerken 97.000 m3 Het werk moet worden uitgevoerd binnen een perio de van 60 weken na datum van aanvang. De betaling zal geschieden in vier-wekelijkse termij nen ter grootte van het verwerkte bedrag. Het bestek met tekeningen is vanaf donderdag 1 maart 1990 op het kantoor van het waterschap ver krijgbaar tegen betaling van 150,- of wordt op aan vraag toegezonden na ontvangst van 160,- op post rekening nr. 50 29 80 ten name van het waterschap De Drie Ambachten te Terneuzen. Inlichtingen worden verstrekt op het kantoor van het waterschap voornoemd op maandag 2 april 1990 om 10.00 uur. De nota van inlichtingen ligt daar ter inzage vanaf woensdag 4 april 1990 en wordt aan de bestekkopers toegezonden. De inschrijfbiljetten moeten vóór het tijdstip van de aanbesteding worden bezorgd op het adres waar de aanbesteding wordt gehouden. Terneuzen, 19 februari 1990 Het dagelijks bestuur voornoemd, W. A. Gosselaar, dijkgraaf A. F. Romijn, griffier

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 22