Europese beurzen reageren beheerst op koersval Tokyo Schuilen voor de woeste golven Chamorro verslaat Sandinist Ortega "Al het nieuws van hier tot Tokyo." Zeeuwse boeren blokkeren landbouwpost IJzendijke IJSBERGSLA EN VARKENSSCHNITZEL PZCstaat NIEUWE COLLECTIE CDA-Kamerlid Van Noord duikt onder Hoogste peil - plus 4,15 meter - sinds 1953 voorspeld In je wat je persoonlijk raakt. Veel schade in Europa Buien 233e jaargang no. 49 Dinsdag 27 februari 1990 Correctie c 1-2-3 MAART a.s. SPECTACULAIRE VERKOOP plm 130 GEBRUIKTE AUTO'S Auto Poppe Walcheren B.V. Einde tijdperk in Nicaragua Blokkades broodfabrieken even van de baan Minder krachtig Vervoer Kazerne Huisartsen Schapers Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Ijsbergsla, per krop Varkensschnitzel, gepaneerd, 1 £Q 100 g -Ir&O 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Sluitpeil Opklaringen en enkele buien, mogelijk met hagel en onweer. Maximum tem peratuur rond 8 graden. Wind west stormachtig tot storm. wHÊÊÊm AMSTERDAM (ANP) - De effec tenbeurzen in Europa hebben maandag beheerst gereageerd op de koersval op de effecten beurs in Tokyo. In de Japanse hoofdstad dook de Nikkei-index van aandelen maandag met 4,5 procent. Frankfurt, Amsterdam en Parijs sloten maandag lager, terwijl Londen bij het sluiten van de markt op winst stond. In Amsterdam was de beurs maandagmiddag weer in herstel en werd een flink deel van de ver liezen van eerder die dag goed gemaakt. Toch sloot de beurs la ger. De CBS-stemmingsindex algemeen stond maandag aan het slot van de handel op 104,6 punten tegen 105,8 punten vori ge week vrijdag. Eerder op de dag noteerde de index 104 pun ten. De aandelenkoersen op de effec tenbeurs van New York zijn maandag gestegen. Na een ver lies van 71 punten vorige week ging de Dow Jones-index van dertig industriële fondsen de eerste dag van de week met 38,30 punten omhoog tot 2.602,49 pun ten. Al vanaf het begin van de handel bleek Wall Street zich niet veel aan te trekken van hetgeen zich eerder op de dag in Tokyo had afgespeeld. Volgens de president van de Ja panse centrale bank, Yasushi Mieno, is de koersval een correc tie op de sterke stijging in het verleden. De economie van Ja pan blijft sterk groeien en de be drijfswinsten staan op een hoog peil. Een koersval zoals op „zwarte maandag" in oktober 1987, toen over de hele wereld de aandelenkoersen instortten, is des te onwaarschijnlijker omdat ook de Amerikaanse economie fundamenteel sterk is, aldus Mieno. Advertentie van (in samenwerking met Autobedrijf Joosse) Gildeweg 22, Vlissingen. 01184-19610. Vrijdag koopavond. V VLISSINGEN - De boulevard in Vlissingen bleek een trekpleister voor nieuwsgierigen, die echter achter prullebak en paal enige beschutting moesten zoeken tegen de overslaande golven (foto Ruben Oreel DWINGELOO (ANP) - Het Tweede-Kamerlid J. van Noord (CDA), heeft maandag avond om veiligheidsrede nen besloten voor onbepaal de tijd zijn boerderij in het Drentse Lhee (gemeente Dwingeloo) te verlaten. Dat is gebeurd op dringend ad vies van de burgemeester van Dwingeloo, J. van der Laan. Volgens Van der Laan is uit informatie van onder meer het openbaar ministerie en de politie gebleken dat de veilig heid van het Kamerlid niet langer gegarandeerd kan wor den. Aanleiding vormen de steeds ernstiger bedreigingen van de akkerbouwers aan het adres van Van Noord. Van Noord in Lhee bezet. Zij eisten toen het aftreden van Van Noord als Kamerlid en wilden dat hij openlijk zijn ex cuses aanbood voor zijn eer der gedane uitlating dat de Mobiele Eenheid tegen de de monstrerende akkerbouwers moest worden ingezet. De blokkade werd na enige uren opgeheven zonder dat Van Noord aan de eisen toegaf. Wel nam hij een petitie in ont vangst. Minister Braks van land bouw, natuurbeheer en visse rij vindt de ontwikkelingen rond de persoon van Van Noord absoluut onaanvaard baar. Afgelopen vrijdag hebben tientallen woedende boeren enkele uren de boerderij van Van onze correspondent MANAGUA - President Daniel Ortega van Nicaragua heeft maandag toegegeven dat hij bij de verkiezingen verslagen is door zijn opponent Violeta Cha morro. Met meer dan de helft van de ruim anderhalf miljoen stemmen geteld, staat het oppo- sitieblok onder leiding van Chamorro op 54,8 procent. De Sandinisten hebben slechts 41 procent van de stemmen gekre gen. Ortega hield een geëmotioneer de toespraak. „Wij hebben altijd de principes van een pluriform partijstelsel verdedigd", zo zei dij, „de principes van een ge mengde economie en de onaf hankelijkheid en het recht op zelfbeschikking. Dit is de beste bijdrage die de Sandinisten op dit moment aan het volk van Ni caragua kunnen leveren", aldus Ortega, „een puur en rein verkie- zingsproces. Vreemd genoeg lijkt plotseling bijna iedereen in Nicaragua dan toch enigszins bedroefd over het heengaan van de Sandinisten. De overwinning van Violeta Chamorro heeft niet tot de ver wachte volksfestijnen geleid. Het stemgedrag van de meeste Nicaraguaanse kiezers lijkt vooral te zijn ingegeven door de grote onvrede over het Sandinis- tische bewind. Toch herinnert plotseling iedereen toch weer dat het in belangrijke mate de Sandinisten waren die hen van de Somoza-dictatuur bevrijd den. Na de toespraak van Ortega is het besef gekomen dat er zonder de Sandinisten waarschijnlijk nog altijd geen echte vrije ver kiezingen in Nicaragua mogelijk waren geweest. Dat laatste is zelfs erkend door Violeta Cha morro. De Verenigde Staten feliciteer den gisteren Chamorro met haar overwinning en prezen presi dent Daniel Ortega omdat de verkiezingen eerlijk zijn verlo pen. De Sovjetunie liet in een eerste reactie weten dat zij de „keus van het Nicaraguaanse volk zal respecteren" als de ver kiezingen „vrij en eerlijk" zijn geweest. De Amerikaanse president George Bush riep op tot een on middellijk staakt-het-vuren tus sen de Sandinistische regering in Managua en de door de VS ge steunde Contra's. (Zie ook pagina 4) Advertentie In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook hel nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving, fin dat maakt 'm hoeiend. U hebt 'm 10 in huis. U hoeft alleen maar te hellen. I>an krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Advertentie J. van Noord op golven een hoogte van 4 tot 5 me ter bereikten. Gevaar voor over stromingen was er niet, de scha de aan de duinen aanzienlijk. De storm zal ook vandaag ons land aandoen, zij het met min der krachtige rukwinden, oplo pend tot windkracht tien. Toch wordt het verkeer opnieuw ge waarschuwd geen risico's te ne men met aanhangers bij vooral bruggen en viaducten. Op de Noordzee kwam een groot aantal schepen in problemen. De Koninklijke Marine heeft met Lynx-helikopters 32 zeelie den gered van een bij Terschel ling in moeilijkheden geraakte vrachtvaarder. Een boorplat- form werd ontruimd nadat een botsing dreigde met een op drift geraakt, onbemand Noors vrachtschip. Het verkeer in ons land werd gis- (Slot zie pagina 3 kolom 7) Een op de vijf Nederlanders wil naar het werk met het openbaar vervoer, als dat tenmin ste op ivezenlijke pun- O ten wordt verbeterd. O Vlissingse marinemensen vre zen dat de marinekazerne in de Scheldestad haar langste tijd heeft gehad. De ongerustheid is ontstaan nu de marine in princi pe de overplaatsing van het mijnenbestrijdingsflot- tielje naar Den Helder Q heeft goedgekeurd. De Middelburgse huisartsen al le 14) vinden het antwoordappa raat ongeschikt voor hun pa tiënten. Daarvoor in de plaats willen de artsen een doorkies systeem. waarbij de patiënt zijn eigen huisarts belt en direct wordt doorverbonden met de dienstdoende arts. Een teleurstellende Michiel Schapers werd al in de eerste ronde van het ABN-tennistoer nooi in Rotterdam uit geschakeld door de Deen Tauson. PZC A(jr(,s afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 PC Plaats 4380 VB Vlissingen Fikwiide pze Tri BELLEN GAAT SNELLER 4 weken lang u kunt (i(Vf boil/under voor 12,50 ons terugsturen QUö9 O9215 IJZENDIJKE/DEN HAAG (GPD) - Zeeuwse boeren hebben maandag met 80 trekkers twee uur lang het plein voor het dis trictsbureau van het ministerie van landbouw in IJzendijke versperd. Andere aangekondig de acties, zoals het tolvrij ma ken van de Zeelandbrug wer den opgeschort omdat de harde wind het onverantwoord maak te met trekkers op pad te gaan. De protesterende graanboeren zien tot morgen, woensdag, af van de aangekondigde blokka des van brood- en meelfabrie ken. De bakkersorganisaties hebben een dag de tijd gekregen om te overleggen hoe ze de boe ren kunnen steunen. De boeren zullen vandaag evenmin het be zoek van de Westduitse minister Genscher aan Den Haag versto ren. Ze hopen alleen even de ge legenheid te krijgen om de be windsman het doel van hun ac ties uit te leggen. Door de dreiging van de blokka des van broodfabrieken werd er gisteren in de drie noordelijke provincies flink gehamsterd. Veel winkeliers waren in korte tijd door de broodvoorraad heen. Er waren meldingen dat klanten ruzie maakten om het laatste brood. Intussen overlegden in Den Haag vertegenwoordigers van de Nederlandse Vereniging voor de Bakkerij en de Nederlandse Bakkerijstichting met het Haag se coördinatieteam van de graanboeren. De akkerbouwers vroegen of de bakkers bij de ver koop van brood op enigerlei wij ze aandacht kunnen schenken aan de problemen van de Neder landse graanboeren. Voorstellen om op de broden een sticker te plakken of er een bij sluiter bij te doen, werden door de bakkers als onhaalbaar idee afgewezen. Wel toonden de bak kerij-organisaties zich bereid om eventueel in het openbaar een verklaring ten gunste van de boeren af te leggen. Ze vroegen tijd om daarover de achterban te raadplegen. Na een wapenstilstand van twee dagen, tijdens welke een vruch teloos gesprek plaats vond met premier Lubbers en minister Braks (landbouw), gingen giste ren enkele duizenden graanboe ren voor de tweede week actie voeren ter verbetering van hun inkomenspositie. Grensover gangen in het noorden van het land werden opnieuw afgesloten en overheidsgebouwen, zoals de ministeries van financiën en ver keer en waterstaat in Den Haag, geblokkeerd. Ongeveer 150 Drentse boeren grendelden met hun tractoren alle toegangswe gen naar de vuilstortplaats van de VAM in Wijster af. In de ge meenten Emmen en Odoorn werd daardoor geen huisvuil meer opgehaald. Bij de VAM wordt per dag 5000 ton huisvuil uit 88 gemeenten verwerkt. Het ministerie van Landbouw is de grootste aandeelhouder van het bedrijf. (zie verder pagina 9) Zware storm stuwt water (Van onze verslaggevers) VLISSINGEN/DEN HAAG - Zeeland wacht vanmiddag de hoogste waterstand sinds de stormramp van 1953. Volgens berekeningen van rijkswater staat en KNMI stijgt het water bij Vlissingen tot ongeveer NAP plus 4,15 meter. Dat betekent een extra verhoging van 1,5 me ter. Op 1 februari '53 bereikte het water een hoogte van 4,55 meter. Voor de Zeeuwse water schappen geldt uitgebreide Van onze correspondenten) LONDEN/BONN/ - Opnieuw heeft een zware storm, die maandag over Wést-Europa raasde, slachtoffers geëist en grote schade aangericht. Zeker 30 mensen kwamen om het leven. Bij de vier stormen die West-Europa sinds 25 januari hebben ge troffen, zijn tenminste 178 doden gevallen. Vooral Groot-Brittanië en Ierland hadden zwaar te lij den onder de stormachtige wind, die snelheden bereikte van 150 kilometer per uur. Zeker twaalf mensen verlo ren er het leven, van wie een aantal door verkeersonge lukken. Hoewel het aantal doden veel geringer was dan vorige maand, toen 46 men sen omkwamen, was de or kaan daar even hevig. Langs de kust werden windsnelhe den gemeten van ruim 160 kilometer per uur. In Towyn (Noord-Wales) za gen honderden mensen een vloedgolf op zich afkomen van bijna anderhalve meter hoogte, nadat de zee een gat van 200 meter in de dijk had geslagen. Op sommige plaatsen reikte het water tot aan de daken van twee ver diepingen-hoge gebouwen. Tussen de huizen peddelden kanovaarders terwijl leger- helikopters mensen eva cueerden. In België heeft de storm, die aan de kust kracht 11 haal de, maandag vijf mensenle vens geëist. Er vielen negen gewonden. Op tal van plaat sen werd zware schade aan gericht door omvallende bo men en weggewaaide daken. Ook moesten veel carnavals optochten worden afgelast. In West-Duitsland kwamen minstens zes mensen om het leven. Vooral in Noord- Duitsland was de schade groot door overstromingen in Schleswig-Holstein en rond Hamburg. Zwaar ge troffen door de storm werd vooral de binnenstad van Düsseldorf. Daar waaiden van talloze gebouwen de da ken weg. In de haven van Duisburg viel een tien ton zware kraan op een Nederlands vracht schip. Ondanks waarschu wingen was men gewoon doorgegaan met het laden. De kraanmachinist raakte ernstig gewond. dijkbewaking. De stormvloed kering Oosterschelde is maan dagavond laat gesloten. De top van het hoogwater bij Vlissingen wordt omstreeks 15.25 uur verwacht. De getijta bel geeft een waterstand van NAP plus 2,64 meter aan. Weer kundige D. Ludlam van het Hy- dro-Meto Centrum in Middel burg liet gisteravond weten dat het effect van de westerstorm op het water aan de Zeeuwse kust een extra verhoging van 1 tot 1,5 meter zal bedragen. Hij noemde de komende waterstand 'heel bijzonder'. De hoge stormvloed is een gevolg van springtij en de langdurig aanhoudende storm. Daardoor wordt het water vanaf de onstuimige Noordzee de Del ta ingejaagd. Achterin de Westerschelde kan het water tot 5,20 meter (bij Bath) stijgen en in Antwerpen tot 5,40 meter. Het Hydro-Meteo Centrum gaat uit van een wes tenwind, kracht 9. Tijdens buien kunnen windstoten van orkaan kracht optreden (150 kilometer per uur). Ook voor woensdag blijft het er uiterst onstuimig uitzien. Er zal dan ook sprake zijn van een meertopsstorm- vloed (een storm die gedurende meerdere hoogwaters aan houdt). De laatste keer dat zich sinds '53 een dergelijke situatie voordeed was in januari 1976, met een waterstand bij Vlissin gen van NAP plus 3,98 meter. Tot sluiting van de stormvloed kering werd besloten omdat bij Roompot-Buiten afgelopen nacht een waterstand van NAP plus 3,05 meter was voorspeld. Het sluitpeil is 3 meter. Rijkswa terstaat houdt er rekening mee dat de kering vanmorgen weer enige uren geopend kan worden, om vervolgens tegen het opko men van hoogwater weer dicht te gaan. De waterstand bij de ke ring is altijd enkele decimeters lager dan ter hoogte van Vlissin gen. De zware storm ging gepaard met zware rukwinden, die hier en daar snelheden van meer dan 150 kilometer per uur bereikten. Vooral de kustprovincies en het noorden hadden te lijden onder de storm, die minder krachtig was dan die van een maand gele den. Ook de materiële schade was kleiner, de verzekeraars ra men die op 10 miljoen gulden. Er viel een dode, een vrouw uit Zun- dert verloor de macht over het stuur en botste tegen een boom. Een klein aantal mensen raakte gewond door omgevallen bo men, rondvliegende dakpannen en reclameborden. De zware storm nam in de mid dag wat af, maar de waarschu wingen voor het verkeer bleven de gehele avond gehandhaafd. De dijken in Friesland zijn afge lopen nacht extra gecontro leerd. De zware storm veroor zaakte springtij, waardoor de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1