\erschoore rWP! Betogingen voor hervormingen in Litouwers kiezen tientallen steden van Sovjetunie V001 afscheidlI,g Voor 450 miljoen hasj onderschept Krokusvakantie begon met veel kettingbotsingen in Duitsland JA Zeeland helpt! "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." UUR F^PÖ Grote teleurstelling na gesprek met Lubbers In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. m Onstuimig 233e jaargang no. 48 Maandag 26 februari 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL r/////êrwMmw ÉL ÉL mm Toerisme Lubbers Dwingend AC Milan Stunt Aaftink Verenigd Duitsland in NAVO Hoge opkomst Nicaragua Johnnie Ray overleden 'met COLIJN goedemorgen' Zie onze advertentie op pagina 8 BELLEN GAAT SNELLER 01 W- 84215 W/V"/''/" Eerst regen, later enkele buien. Maxi mum temperatuur rond 8 graden. Overdag westelijke storm. Langs de kust mogelijk zware storm. KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAARTERWIJL JE WINKELT! GOES MIDDELBURG VLISSfNGEN HULST Z1ERIKZBE S/////, lir-""- w////, w/m Hardere acties akkerbouwers DEN HAAG (GPD) De actie voerende graanboeren hebben besloten hun protest te ver scherpen. De komende dagen willen zij met circa 150 tracto ren een groot aantal wegen en kruispunten in het land blokke ren, overheidsgebouwen bezet ten, grensovergangen afsluiten en de toegang tot de broodfa brieken afsluiten. Zeeuwse boe ren zullen het vandaag vooral op de Zeelandbrug gemunt heb ben, waar vanaf 13.00 uur acties zijn te verwachten. De boeren zullen ook het bezoek van de Duitse minister van bui tenlandse zaken Genscher aan grijpen om te protesteren tegen het EG-landbouwbeleid. De boeren zouden een grote ac tie voorbereiden met de code naam Trekvogel. Ze willen niet zeggen waaruit die actie zal be staan maar het is niet onmoge lijk dat Schiphol het doelwit is. Tot nu toe hebben de drie cen trale landbouworganisaties zich achter de actievoerende akker bouwers opgesteld. Indien door de nieuwe acties schade wordt aangericht, zullen de CLO's ech ter alles in het werk stellen om het protest te beëindigen, zegt voorzitter Sjef Mares. De akkerbouwers hebben tot voortzetting van hun acties be sloten nadat een gesprek met premier Lubbers en minister Braks (landbouw) dit weekeinde voor hen op een teleurstelling was uitgelopen. Beide ministers konden de boeren geen concrete toezeggingen doen. Wel zegden zij toe Brussel proberen over te halen de regels wat te versoepe len. Premier Lubbers is van mening, dat de acties geen zin meer heb- ten. Lubbers vroeg de boeren clusie zouden trekken uit het ge- gen verantwoordelijkheid ben nu er over en weer helder- niet de acties te stoppen, maar sprek. „Uitgangspunt tijdens heeft", aldus Lubbers. heid bestaat over de standpun- hij hoopte wel dat zij deze con- het gesprek was dat ieder zijn ei- Ook de politiek maakt zich zor gen. CDA-landbouwwoordvoer- der Jan van Noord - wiens huis door boze boeren het afgelopen weekeinde werd geblokkeerd - zei dat acties, die economische schade toebrengen of geweldda dig zijn, niet getolereerd kunnen worden. Voor het toerisme in Zeeland ivas 1989 een topjaar. Toch dreigt er in de jaren '90 een stag natie, als niet sneller wordt inge speeld op de veranderende vraag, aldus een rapport van de provincie over de economische betekenis van de toe ristische sector tussen C 1950 en 1990. 3 VEENDAM - Actievoerende akkerbouwers keken in het bezette gebouw van de Rijksdienst voor het Wegverkeer zondag naar politieke tv- debatten over het protest tegen de graanprijzen (/of o ANPIKarel Zwaneveld) Volgens de socialistische Euro parlementariër Eiso Woltjer is een wettelijke inperking van de graanproduktie, opgelegd van uit Brussel, de enige oplossing voor de problemen in de akker bouw. Minister Braks heeft za terdag de akkerbouwers meege deeld zich in Brussel te zullen in zetten voor de noodzaak van produktiebeheersing in de graanteelt. Zowel Lubbers als Europarlementariër Woltjer zijn van mening, dat het Europese landbouwbeleid niet omver ge kegeld kan worden door een uit zondering te maken voor de Ne derlandse akkerbouwers. Slechts in beperkte mate zijn er mogelijkheden de akkerbou wers te helpen. Dat moet vol gens Lubbers dan wel gebeuren binnen de bestaande regelingen. Lubbers heeft de boeren te ver staan gegeven dat van hun eis van 500 gulden toeslag per hec tare geen sprake kan zijn omdat dat haaks staat op het EG-be- leid de graanproduktie te ver minderen. FNV-bestuurder Jetten zei in het Capitool dat er voor de klein schalige akkerbouw in ons land vrijwel geen toekomst meer is. „Straks wordt graan in grote hoeveelheden in Rusland en de Oostbloklanden geproduceerd tegen zeer lage prijzen. Daar kunnen we in ons land niet te genop. Het gevolg is, dat 30 pro cent van de boerenbedrijven zal verdwijnen". AC Milan blijft winnen. Mede dankzij twee gave treffers van uitblinker Marco van Basten won de wereldkampioen in Ro me van AS Roma: 0-4. Milan kwam daardoor alleen aan de leiding, want Napoli verloor van Inter Mi- Q laan: 3-1. De Zeeuwse voetbalselectie zorgde zaterdag voor een stunt door het sterker geachte CSKA Moskou te verslaan. De met een groot aantal invallers spelende Russische ploeg verloor met 2-1. Paul Schipper en Hans de Nooijer scoor- den namens Zeeland. Christine Aaftink verraste dit weekeinde zichzelf. De Baam- brugse veroverde achter sprint kanonnen Angela Hauck en Bonnie Blair brons op het WK-sprint in het C Noorse Tromsö. I w (Van onze correspon dent) WASHINGTON - Een verenigd Duitsland blijft lid van de Navo en zal daarin militair blij ven deelnemen. De Ame rikaanse president Bush en de Westduitse bonds kanselier Kohl zijn het daarover afgelopen weekeinde tijdens be sprekingen in Camp Da vid, het buitenverblijf van Bush, eens gewor den. Bush en Kohl vinden wel, dat in een verenigd Duitsland speciale voor zieningen moeten wor den getroffen zodat Na- vo-troepen vooralsnog niet zullen opereren op het grondgebied van wat nu Oost-Duitsland is. MOSKOU (AFP-DPA-RTR-UPI) - Honderdduizenden mensen hebben zondag in Moskou en tientallen andere steden in de Sovjetunie voor hervormingen betoogd. De protestacties, die zich uitstrekten van Leningrad aan de Oostzee tot Vladivostok aan de Stille Oceaan, verliepen over het algemeen zonder inci denten. Alleen in Moskou trad de politie op tegen een demonstratie waar voor geen toestemming was ver leend. Volgens het Sovjet-pers- agentschap raakte niemand ge wond. Twaalf mensen werden aangehouden. Het protest richtte zich volgens het Sovjet-persbureau Tass in veel gevallen tegen de plaatselij ke autoriteiten en de communis tische partij. Op verscheidene plaatsen waren demonstraties verboden of speelden zich af on der een strikt toezicht van de au toriteiten. Ondanks waarschuwingen voor mogelijk geweld waren in Mos kou veel mensen de straat opge gaan. Zij eisten het aftreden van de leiders van de communist- sche partij en een radicale her vorming van het Sovjet-sys teem. De menigte was samenge komen op de ringweg rond Mos kou en stond over een lengte van een kilometer over de volle breedte van de twaalf rijstroken tellende weg. - -'-R DORDRECHT (ANP) - De poli tie in Dordrecht heeft zaterdag 45.000 kilo hasj in beslag geno men met een straatwaarde van zo'n 450 miljoen gulden. Het is volgens de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) de grootste partij die ooit in ons land is onderschept, en moge lijk zelfs een EG-record. (Van onze correspondent) MANAGUA - Al een paar uur nadat zondag de stembureaus in Nicaragua waren geopend, verzekerden zowel de sandinis ten als de door Washington ge steunde oppositie dat men zelf 'zestig procent of meer' van de stemmen zal behalen. De stemlokalen gingen afgelo pen nacht om 01.00 Nederlandse tijd dicht. Verwacht werd dat een zeer hoog percentage van de 175 miljoen stemgerechtigde Nicaraguanen hebben gestemd in deze presidentsverkiezingen. Uitslagen worden niet eerder dan vanavond verwacht. De gang naar de stembus verliep s ochtends rustig. De rond 3000 internationale waarnemers, on der wie de voormalige Ameri kaanse president Jimmy Carter, bewaakten de 4394 stemlokalen. De politie heeft de 45-jarige transportondernemer F. van N. aangehouden. Meer arrestaties worden in de loop van het onder zoek verwacht. De politie stuitte op de vangst na een onderzoek dat enige we ken geleden is gestart naar mo gelijk vervoer van verdovende middelen binnen de transport wereld. De naspeuringen richt ten zich als snel op het interna tionale transportbedrijf in Stou- tenburg, gemeente Leusden. De politie kreeg zaterdag aan wijzingen dat de partij hash in een van de loodsen van het transportbedrijf moest zijn op geslagen. De hasj bevond zich in twee grote open containers. In de loods bevonden zich verder vier nieuwe koelcontainers die vermoedelijk voor het vervoer van verdovende middelen waren geprepareerd met behulp van een dubbele wand. Het onderzoek heeft zich niet ge richt op andere transportonder nemingen, „wat ons betreft tref fen zij geen blaam", aldus een politiewoordvoerder. De hasj wordt deze week ver brand bij Afval Verbranding- Rijnmond. Ook in Mexico sloeg de politie een grote slag. Daar werden twee Guatemalanen aangehou den die met 650 kilo pure cocai ne op weg waren naar de Ver enigde Staten. Moskou - Ondanks waarschuwingen van de autoriteiten voor mogelijk geweld gingen zondag tiendui zenden Sovjet-burgers in Moskou de straat op om te betogen voor hervorm ingen(/"o£o AFPIV. Armand) DEN HAAG (ANP) - Verschei dene Nederlanders zijn zater dag in België en de Bondsre publiek Duitsland betrokken geraakt bij grote kettingbot singen op de autowegen. Bij de ANWB-alarmcentrale in Den Haag kwamen 41 mel dingen binnen van Neder landse automobilisten met blikschade. Een Nederlander raakte bij Aschaffenburg ernstig gewond en is opgeno men in een Duits ziekenhuis. In totaal raakten 12 Nederlan ders gewond. Zeven Neder landers die licht gewond raak ten konden na behandeling in Duitse ziekenhuizen hun reis voortzetten. Drie andere lichtgewonden verblijven in een hotel bij Aschaffenburg, waar een lichtgewonde Ne derlander ter observatie is op genomen in het ziekenhuis. In de Bondsrepubliek zijn op de A3 tussen Würzburg en Frankfurt als gevolg van ket tingbotsingen zes mensen, al len Duitsers, om het leven ge komen. Deze autoweg was za terdag voor alle verkeer ge blokkeerd. In de hele Bondsrepubliek was sprake van zeer dichte mist. In de deelstaat Beieren kon men op sommige plaat sen maar 10 meter zien. De vakantie-uittocht heeft volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Drieber gen zaterdagmorgen voor geen grote problemen ge zorgd. Er was wel sprake van een verhoogd verkeersaan bod. maar files deden zich ner gens voor. Zelfs bij de grens overgangen waren er geen fi les, aldus de rijkspolitie, die vermoedt dat er toch een gro tere vakantiespreiding is dan aanvankelijk werd verwacht. Veel Nederlandse automobi listen vertrokken vrijdag al naar de diverse vakantiebe stemmingen, terwijl anderen in de nacht van vrijdag op za terdag en zaterdagmorgen en -middag richting wintersport gebieden trokken. De opkomst leek een tegenvaller voor de organisatoren. Hervor- mingsgezinden van diverse plui mage hadden van de betoging een grote protestactie willen maken ter gelegenheid van de verkiezingen van aanstaande zondag. Volgens de organisatoren waren er een half miljoen mensen op de been. Novosti en de politie spra ken van 150.000 tot 300.000 men sen. Buitenlandse ooggetuigen schatten echter het aantal de monstranten op 100.000. In de hoofdstad hadden de auto riteiten de bewaking van gebou wen verscherpt. De politie stond in groten getale opgesteld langs de ringweg, zijstraten en in de buurt van het Kremlin. Orde troepen van het ministerie van binnenlandse zaken werden achter de hand gehouden. De radicale hervormer en parle mentariër Joeri Afanassjev las een resolutie voor die bij de beto gers met bijval werd begroet. Hij riep op tot een vernieuwing van alle democratische structuren, tot een onafhankelijk Rusland in het kader van een nieuwe Sov jet-federatie, een vrije-markt- economie en een ronde-tafel- overleg met aanhangers van pe restrojka. Op spandoeken stond kritiek te lezen op het plan van Sovjet-lei- der Michail Gorbatsjov de macht van de president uit te breiden en het Congres van Volksafgevaardigden (parle ment) het staatshoofd te laten kiezen. .Geen dictatuur van Gorbatsjov' en ,Het volk kiest de president, niet de marionetten', aldus de meegevoerde spandoe ken. Anderen zwaaiden met wit-blauw-rode vlag van het tsa ristische Rusland. LOS ANGELES (RTR) - De Ame rikaanse zanger Johnnie Ray, die in de jaren '50 beroemd werd met hits als „Cry", „Real Tears" en vooral met „The Little White Cloud That Cried", is zaterdag op 63-jarige leeftijd overleden aan een leveraandoening. Hij was anderhalve week geleden in een ziekenhuis in Los Angeles opgenomen. Ray was van plan dit voorjaar nog een tournee te maken in En geland en werkte aan een nieu we plaat toen hij ziek werk. MOSKOU (AFP/DPA) - De parle mentsverkiezingen in de Sov jetrepubliek Litouwen hebben zaterdag een grote overwinning opgeleverd voor de Litouwse nationalistische beweging Sa- judis. De beweging die afschei ding van de Baltische republiek van de Sovjetunie nastreeft, zei dat door haar gesteunde kandi daten 72 van de 141 zetels heb ben behaald. De bevolking van Litouwen kon zaterdag voor het eerst uit meer dere partijen kiezen doordat de communistische partij in de re publiek haar machtsmonopolie had opgegeven. Sajudis nam zelf niet deel aan de verkiezingen, maar steunde kandidaten van diverse bewe gingen, partijen en organisaties. De beweging steunde ook kandi daten van de communistische partij die zich vorig jaar van Moskou heeft losgemaakt. Van de 90 zetels die bij de eerste verkiezingsronde te verdelen waren, gingen er slechts 18 naar niet door Sajudis gesteunde kandidaten. Over twee weken volgt een tweede ronde. In nog drie Sovjetrepublieken werden zondag verkiezingen ge houden. Het volksfront in Mol davië rekent daar op een over weldigende meerderheid. In Kir gizië en Tadzjikistan wordt een overwinning van de communis tische partijen verwacht. Advertentie (Advertentie) Red de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! Advertentie Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt /o'n krant zich van de "normale" kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt "m zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maarte bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Bennie, lolink l^^lk wil de P Adres: PC Plaats FliTwil de PZC Tel.. 4 weken lang U kunt deze bon zonder voor 12,50 P°sl7°9c|s aan ons terugstu PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1