PZC Verstrooiing as na crematie beperkt Explosie op tanker in Golf Opsporingsfoto na vijf jaar Veel ouderen laten indringers binnen Dit jaar 24.000 asielzoekers IÊÜI binnen- en buitenland het weer in zeeland Groen Links wil fokverbod pit-bull ...en in europa Gegevens VW's in de Alpen vaak ondeugdelijk Maatregelen tegen btw- ontduiking Kantoorbediende moet naar buiten kunnen kijken VRIJDAG 23 FEBRUARI 1990 EEEEEEEEE H Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water Staatssecretaris heeft meer geld nodig Vooruitzichten 19 ANWB peilt zelf sneeuwhoogte UTRECHT (GPD) - De ANWB gaat in het Alpengebied samen werken met onafhankelijke in stanties, die de toeristenorgani satie dagelijks informeert over de sneeuwhoogten. Tot nu toe verschaffen de plaatselijke VVV's in de wintersportgebie den deze gegevens, maar die kloppen vaak niet. „Hoteleige naars en liftexploitanten heb ben er commerciële belangen bij de schattingen van de hoe veelheid sneeuw op de pistes sterk te overdrijven", aldus ANWB-woordvoerder Jacques Lorsheijd. Het betrouwbare systeem kan pas het volgende winterseizoen in werking tre den. Met de krokusvakantie in aan tocht heeft de ANWB deze week zelf een waarnemer naar de Al penlanden gestuurd om de ski- en langlaufmogelijkheden in kaart te brengen. Vanwege de extreem hoge temperaturen ver slechteren volgens Lorsheijd de sneeuwcondities met name in Italië, Zwitserland en in mindere mate in Oostenrijk met de dag. Zo is het in de Italiaanse Dolo mieten vrijwel nergens meer mo gelijk tot in het dal af te dalen. Zelfs met sneeuwkanonnen heb ben de pistemakers de grootste moeite op de hoger gelegen de len een strook met kunstsneeuw aan te brengen. Maar door het voorjaarsachtige weer wordt het er in Oostenrijk en Zwitserland ook niet beter op. De zon brandt de tien dagen geleden overvloedig gevallen sneeuw in een hoog tempo weg. Bovendien is de sneeuwkwali- teit in de ochtend ijzig en later op de dag pappig. Alleen in de Franse Alpen zijn de omstandig heden nog redelijk tot goed. Voor de tienduizenden Neder landers die dit weekeinde naar de wintersportgebieden in de Al penlanden reizen, zijn de weers verwachtingen ook voor volgen de week ongunstig. Volgens de meteorologen schommelt het nulgraden-niveau tussen de 2500 en 3000 meter en is de kans op verandering klein. In Oostenrijk werd gisteren in de dalen een temperatuur van 18 graden gemeten. Een extreem hoge waarde voor de tijd van het jaar. ANWB-woordvoerder Lors heijd denkt dat er grote proble- DEN HAAG (ANP) - Aan de steeds meer ingeslopen prak tijk dat mensen de as van over leden familieleden op hen dier bare plekken kunnen laten ver strooien komt een eind. De Kroon heeft bepaald dat ver strooiing van as alleen kan op een terrein „met een permanent karakter". Dit heeft het minis terie van binnenlandse zaken donderdag meegedeeld. Crematoria, uitvaartonderne mingen of nabestaanden bena deren gemeenten steeds vaker om toestemming voor verstrooi ing van de as op een plek die de overledene dierbaar was. Zo ga ven B en W van Tubbergen in de cember 1988 iemand toestem ming de as van een overleden fa milielid te laten verspreiden in de nabijheid van diens zomer huisje. Dit besluit is nu door de Kroon vernietigd. Dat maakt een einde aan de misverstanden in brede kring over het Crematiebesluit. Dat dient ook het milieu, omdat mineralen en metalen bodem en grondwater kunnen aantasten. Volgens de Wet op de lijkbezor ging kan na crematie de as in open zee worden verspreid of op een „daartoe bestemd terrein". Verschillende gemeentebestu ren meenden dat daarin de ruim te zat ook individuele verzoeken tot eenmalige verstrooiing te ho noreren. De Kroon heeft nu be paald dat de aanwijzing van dit terrein tot strooiveld een perma nent karakter moet hebben. Overigens hoeft het niet uitslui tend die functie te hebben. Het Koninklijk Besluit heeft niet tot gevolg dat individuele verzoeken nooit meer gehono reerd zullen worden. Men zal echter heel wat terughoudender zijn. Stond voorheen de indivi duele wens voorop, nu komt het aan op de geschiktheid van het terrein. men ontstaan als het warme weer blijft aanhouden. „Verijste en papperige pistes veroorzaken over het algemeen veel ongeluk ken. Onze alarmcentrale houdt ernstig rekening met veel extra werk", zegt Lorsheijd. De komende dagen zal de ANWB de informatie over de sneeuwhoogten op de speciale telefoonlijnen en op Teletext zo veel mogelijk actualiseren. „Via onze steunpunten en de al door ons benaderde onafhankelijke waarnemers proberen we een zo nauwkeurig mogelijk beeld te schetsen van de sneeuwcondi ties. In Italië is dat nog een pro bleem, omdat we niet kunnen samenwerken met onze zuster organisatie. Die zetelt in Rome MANAMAH (REUTER) - Op een olietanker uit Kuwayt is woensdag in de Perzische Golf na een explosie brand uitgebro ken. Volgens het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Internatio nale worden twee bemanningsleden vermist, de rest is veilig van boord gehaald. De oorzaak van de explosie is nog niet be kend. Het schip voer onder Amerikaanse vlag. Op het moment van de explosie voer de volgeladen Surf City ter hoogte van het Iraanse eiland Abu Musa aan de ingang van de Perzische Golf. Een Amerikaans fregat is in de buurt van de bijna 70.000 ton metende tanker. Het heeft de geredde bemanningsle den aan boord genomen. Smit is donderdagochtend begonnen de tanker te blussen. De brand is onder controle en breidt zich niet verder uit, aldus een woordvoerder van het bergingsbedrijf. Hoe lang het blussen nog duurt is niet zeker. Er zijn geen aanval len op handelsschepen in de Perzische Golf geweest sinds een bestand in augustus 1988 een eind maakte aan de acht jaar du rende oorlog tussen Irak en Iran. Wel moeten de bemanningen nog op hun hoede zijn voor ronddrijvende mijnen (foto AFP) en dat is veel te ver weg van de Dolomieten. Bovendien zijn de Italianen niet wars van bureau cratie, zodat we ook voor het nieuwe seizoen in het gebied zelf naar onafhankelijke waarne mers zoeken", aldus Lorsheijd. iï'M Vandaag staat het weer weder om in het teken van rust en zo- nenschijn en welhaast voor jaarsachtige temperaturen die noden om buiten te zijn en te blij ven. Al dit moois ivordt uitge deeld door een omvangrijk ho- gedrukgebied met het centrum boven Centraal-Europa. Giste ren lag dit systeem in de buurt van Leipzig. Vandaag ver plaatst het systeem zich naar Budapest om vannacht in Roe menië aan te komen. Voor ons heeft dat vandaag nog geen di recte gevolgen maar de komen de dagen komen we dan toch weer onder invloed van oceaan storingen die handig gebruik gaan maken van het verkassen van het barometrisch maxi mum. Vandaag dus opnieuiv zon en temperaturen die na een kou de nacht, tussen 2 en 5 graden, snel gaan oplopen naar 13 tot 16 graden. De wind is iets sterker dan gisteren en is overwegend matig, vanavond langs de kust vrij krachtig. Wind: zuid tot zuidwest 3 tot 4, toenemend 4 tot 5 Beaufort; zicht: matig; temperatuur kust water: 7 graden; afwijking iva- terstanden: geen afwijking van betekenis; maximum golfhoogte monding Scheldes: minder dan een halve meter. ZON EN MAAN 24 februari Zon op 0737 onder 1810 Maan op 0714 onder 1715 Voor het weekeinde: Zaterdag is het nog steeds een alleszins mooie en overwegend droge dag met opnieuw temperaturen zo rond de 15 graden. In de nacht van zaterdag op zondag trekt de eerste van een serie oceaansto ringen over. Het weer begint dan een wisselvalliger karakter te krijgen, 's Nachts regen, over dag zon en een stuk frisser, zo'n 9 graden. Voor maandag tot en met dins dag: Wisselvalligperioden met regen en veel wind. uur cm uur cm Vrijdag 23 februari 1990 Vlissingen 00.45 169 13.06 193 Terneuzen 01.08 192 13.28 216 Bath 02.02 233 14.25 259 Roompot-buiten 00.50 124 13.10 146 Zierikzee 02.05 128 14.35 148 Yerseke 02.15 146 14.40 169 Philipsdam-West02.15 138 14.50 159 Zaterdag 24 februari 1990 Vlissingen 01.25 195 13.41 220 Terneuzen 01.46 218 14.01 242 Bath 02.46 263 15.01 288 Roompot-buiten 01.30 142 13.45 166 Zierikzee 02.55 142 15.20 163 Yerseke 03.00 164 15.25 185 Philipsdam-West 03.10 153 15.40 175 uur cm uur cm Vrijdag 23 februari 1990 Vlissingen 07.05 175 19.16 167 Terneuzen 07.30 185 19.45 178 Bath 08.26 209 20.46 206 Roompot-buiten 07.00 135 19.10 122 Zierikzee 08.15 142 20.40 127 Yerseke 08.15 154 20.40 140 Philipsdam-West 08.15 148 20.35 134 Zaterdag 24 februari 1990 Vlissingen 07.41 196 19.56 179 Terneuzen 08.09 207 20.22 190 Bath 09.15 233 21.28 217 Roompot-buiten 07.40 148 19.45 128 Zierikzee 09.05 151 21.15 128 Yerseke 09.00 165 21.20 144 Philipsdam-West08.55 159 21.15 137 Verwachte weersituatie voor: 23-02-1990 13 uur DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft een foto volgens FBI-methode laten maken van de in 1985 vermoedelijk naar Spanje ver dwenen Michelle. Het kind was toen bijna driejaar. De foto toont het meisje zoals het er, volgens wetenschappelijk onderzoek, nu zou moeten uitzien. Het is nu zeven jaar. De vader van het meisje zit gegijzeld in de Scheveningse gevangenis. De Raad voor de Kinderbescherming heeft de rechter om de gij zeling gevraagd, omdat wordt vermoedt dat de vader weet waar Michelle is. De Haagse politie heeft het sterke vermoeden dat het kind des tijds verkocht of weggegeven is aan in Spanje wonende mensen. De foto wordt daarom ook verspreid in Benidorm, Lloret de Mar en op de Canarische Eilanden foto GPD) ROTTERDAM (ANP) - Bijna dagelijks vinden de afgelopen weken in Rotterdam overvallen plaats waarbij indringers met een smoes bij vooral oudere mensen binnengelaten worden om daar vervolgens hun slag te slaan. De politie staat vrijwel machteloos in dit soort geval len, aldus een woordvoerder. De laatste twee weken gaat het om zeker tien berovingen. „Wij waarschuwen keer op keer voor dit soort berovingen. Maar men laat gewoon veel te lichtvaardig mensen binnen", aldus de politie. Het gaat voor alsnog niet om een concentratie in bepaalde wijken. „In dat soort gevallen zetten we projecten op om mensen op de gevaren te wij zen." De politie spreekt van een spe ciale vorm van geweld, meestal gepleegd door één of twee vrou wen. Zij schromen vaak niet om de bewoners te bedreigen. De smoezen zijn uiteenlopend: toi- letbezoek, gewond zijn, even een briefje schrijven. den HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Kosto (Jusitie) wil het kabinet onder druk zetten om neer geld voor de opvang van asielzoekers beschikbaar te stellen. De staatssecretaris kreeg onlangs al 75 miljoen gul den extra om de groeiende stroom asielzoekers af te kun nen handelen, maar hij ver wacht een verdere scherpe stij ging van de aantallen. Om het kabinet met de neus op de feiten te drukken zal Kosto de ministerraad elke maand laten weten hoeveel asielzoekers zich de maand ervoor aan de grenzen hebben gemeld. Daarbij rekent de staatssecretaris voor om wel ke aantallen het jaarlijks zal gaan. De stroom asielzoekers nam in 1989 sterk toe tot 14.000, maar Kosto rekende donderdag, tij dens het mondeling overleg met de Tweede Kamer, voor dat het aantal dit jaar waarschijnlijk op 24.000 zal uitkomen. „Het is moeilijk om extra geld te krijgen", verklaarde Kosto over zijn gevechten in de minister raad. Om de afhandeling van asielverzoeken sneller te laten verlopen voldoen de 75 miljoen gulden niet, stelde Kosto met nadruk. De gelden zijn nauwe lijks voldoende om de groeiende stroom het hoofd te bieden, laat staan de procedures te versnel len. „Misschien moet je cijfers vaak herhalen om ooit eens ef fect te sorteren", verzuchtte hij. De staatssecretaris verwacht DEN HAAG (ANP/GPD) - De fractie van Groen Links in de Tweede Kamer vindt dat minister Braks van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij ecn fok- en verkoopverbod van pit-bullterriërs Hoet instellen. In schriftelijke vragen aan de be windsman merkt fractievoorzitter Ria Beckers °P dat een muilkorf- en aanlijngebod gezien het doodbijten van een drie-jarig meisje binnenshuis liet meer voldoende is. De secretaris van de dierenbescherming, M van Zuuren, ziet niets in een dergelijk fok- en verkoop- verbod. Een fokverbod heeft volgens Van Zuuren geen effect. „Mensen die zich aangetrokken voelen door het agressieve karakter van die hond gaan dan een ander bijtgraag ras importeren". Een verplichting tot het gebruik van een muilkorf biedt in zijn ogen meer perspectief. „Het is overi gens niet eerlijk dit drama af te schuiven op het ras pitbull-terriër", aldus Van Zuuren. „Het ging hier om een situatie waarin de hond in een convict met een vriendinnetje opkwam voor het kind van zijn baas. Dat is ongelukkig afgelopen. Met bij voor beeld een herder of een bouvier had precies hetzelf de kunnen gebeuren". Ook de buit is zeer uiteenlopend. Meestal gaat het om een paar honderd gulden en wat sieraden, (Advertentie) dat ergens in de zomer, mogelijk in juni, in het kabinet opnieuw gediscussieerd moet worden over extra bedragen. De extra 75 miljoen gaf al aanleiding tot on enigheid in het kabinet over de vraag wie het bedrag moest op brengen. Zijn de 75 miljoen in ju ni besteed, dan „zal de animo om er in het kabinet over te spreken toenemen", wees Kost voorzich tig op mogelijke nieuwe onenig heid. De kosten zullen immers over vele departementen wor den omgeslagen. De Tweede Kamer drong er bij de staatssecretaris op aan de discussie niet uit te stellen tot de zomer, maar nu al te anticiperen op de verwachte moeilijkheden. Vooral VVD'er Wiebenga drong daar op aan. Van Traa (PvdA) dacht aan een structureler op lossing: niet in de eerste plaats over geld praten, maar over ver snelling van de procedures. Een aanscherping van de voorwaar den voor toelating werd door de Kamer niet bij voorbaat afgewe zen, vooral omdat het aantal asielzoekers met valse motieven of vervalste reisdocumenten toeneemt. U treft ons vaak aan met potlood en schetspapier... omdat wij u graag laten zien waarover we praten als het om uw interieur gaat 't lange uus binnenhuisadviseurs havenpark 28 4301 CD zierikzee tel. 01110-13727 Dealer van o.a. Gelderland, Montis, Artifort, Leolux, Bru nati, Frighetto, Molteni, Durlett, Koekoek Behr, Pastoe, Molteni, Castelijn, Banz Bord Montana Ploeg, Kendix, JAB, Kvadrat, Tulipan, Far dis Van Besouw, Tretford, MID, Kinast, Mira-X Desso Artimeta, Artemide, Luci, Staff, Ansems Dijkstra soms aanzienlijk meer, zoals vo rige week bij een beroving van een 81-jarige vrouw: 33.000 gul den. Een 48-jarige vrouw werd deze week zelfs van haar kunst gebit met gouden tanden be roofd. DEN HAAG (GPD) - Het heeft voor de rijksoverheid, provin cies, gemeenten en aan de over heid verbonden diensten vanaf 1 april geen zin meer om roeren de goederen in landen buiten de EG te huren om zo het betalen van btw te voorkomen. Staats secretaris Van Amelsvoort (fi nanciën) heeft hiertoe een wets voorstel bij de Kamer inge diend. Hij denkt daardoor blij vend 40 miljoen gulden extra aan belastinggeld per jaar bin nen te halen. De overheids- en semi-over- heidsinstellirigen huren vooral in IJsland, Zwitserland en de Verenigde Staten roerende goe deren. Aanvankelijk vooral computers en aanverwante ap paratuur, maar inmiddels veel meer zaken. Deze praktijk leidt niet alleen tot een concurrentie nadeel voor Nederlandse ver huurders, het heeft ook tot ge volg dat Nederlandse verhuur ders steeds meer vanuit het bui tenland hun diensten aanbie den. DEN HAAG (ANP) - Als laatste restgroep komen kantoorbe dienden in aanmerking voor het vastleggen van hun arbeidsomstandigheden. Minister De Vries van Sociale Za ken en Werkgelegenheid heeft daartoe donderdag een ont- werp-besluit gedeponeerd bij de Tweede Kamer. Zo stelt artikel 5 dat een kantoorbediende die voornamelijk op zijn stoel zit en dus weinig diverse contacten met soortge noten kent, vanaf zijn plaats direct uitzicht naar buiten moet hebben. Het raamoppervlak moet tenminste eentwintigste van het vloeroppervlak bedragen. Artikel 6 bepaalt dat alle open of besloten kantoorruimtes zindelijk en zoveel mogelijk vrij van stof worden gehouden. De werkgever moet gratis helder, fris drinkwater beschik baar stellen. In een kantoor waar minstens honderd mensen tegelijk plegen te werken moet een rustkamer zijn met een rustbank of deugdelijk (opvouwbaar) bed. 1111111111M111111111111111 Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag: Noorwegen en Zweden: bezui den Oslo en Stockholm op vrij dag nog zon en vrij zacht. Maxi ma rond 10 graden. Engeland en Schotland: een oceaanfront op vrijdag met re gen boven Schotland breidt zich zaterdag zuidwaarts over heel Groot-Brittanie uit. In Schot land op zaterdag tijdelijk opkla ringen. België en Luxemburg: vrijdag fraai zonnig lenteachtig weer bij een middagtemperatuur van 13 tot 16 graden. Zaterdag nog zacht en in het oosten eerst nog zon. In de loop van zaterdag van uit het westen weersverslechte- ring met regen en enige daling van temperatuur. Frankrijk: vrijdag ligt geheel Frankrijk in een zachte zuidelij ke stroming met weinig bewol king en middagtemperaturen tussen 15 graden in het noorden en plaatselijk bij zee, tot 18 a 22 graden in het zuiden. Spanje en Portugal: zonnig. Op zaterdag in noord-Portugal en noordwest-Spanje geleidelijk meer bewolking en wat regen. Middagtemperaturen 14 tot 18 graden, in zuid-Spanje en ook plaatselijk langs de noordkust tot 23 graden. Zwitserland: zonnig. In de och tend in de dalen in in het laag land plaatselijk mistbanken bij temperaturen dicht bij nul. Op zaterdag in zuidwest-Zwitser- land bezuiden de Alpen-hoofd ketens meer bewolken en droog. Nog nergens sneeuwval. Mid dagtemperaturen in de dalen en in het laagland 8 tot 14 graden. Overdag tot op 2000 m hoogte rond of wat boven nul. Oostenrijk: bijna overal zonnig. In de nacht en vroege ochtend in het laagland plaatselijk mist en lichte vorst. In de middaguren in het laagland en in de dalen 7 tot 11 graden. In de wintersportge bieden overal droog en in de middaguren tot op rond 1800 m hoogte rond of iets boven nul. Italië: op de meeste plaatsen fraai en zonnig. Landinwaarts in het noorden, vooral in de Po- vlakte, in de ochtend echter plaatselijk mist bij temperatu ren dicht bij nul. Op zondag in de noordwestelijke Alpen plaatse lijk bewolking maar droog. In de wintersportgebieden nergens neerslag. Overdag boven 2000 m onder nul. Joegoslavië: droog en bijna overal zonnig. Middagtempera tuur langs de Adriatische kust 16 tot 19 graden Weerrapporten 22 februari 19 uur °C Amsterdam onbewolkt 10 Aberdeen zwaar bew. 10 Athene licht bew. 11 Barcelona onbewolkt 15 Berlijn onbewolkt 11 Budapest zwaar bew. 15 Bordeaux licht bew. 17 Brussel licht bew. 15 Cyprus onbewolkt 11 Dublin zwaar bew. 12 Frankfurt onbewolkt 11 Genève onbewolkt 9 Helsinki onbewolkt 3 Innsbruck onbewolkt 15 Istanbul onbewolkt 7 Klagenfurt onbewolkt 15 Kopenhagen zwaar bew. 8 Las Palmas onbewolkt 26 Lissabon zwaar bew. 20 Locarno onbewolkt 11 Londen licht bew. 12 Luxemburg onbewolkt 8 Madrid onbewolkt 16 Malaga half bew. 15 Mallorca onbewolkt 14 Malta onbewolkt 16 Moskou regenbui 3 München onbewolkt 10 Nice onbewolkt 15 Oslo zwaar bew. 8 Parijs onbewolkt 13 Praag onbewolkt 12 Rome grondmist 13 Split onbewolkt 23 Stockholm zwaar bew. 8 Warschau licht bew. 10 Wenen onbewolkt 13 Zürich onbewolkt 12 1000 leningrai helsinki oslo stockholm iublin» hamburg londen berlijn parijs 'urici nice bukarest barcelona lissabon :palma athene; malaga tunis bewolking regen natte sneeuw hagel zonnig c^rc pklaringen mist mistbanken af en toe een bui windrichting lage-druk hoge-druk 1000- warmte-front kou-front verplaatsings richting luchtdruk in millibaren temperatuur BELGRADO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5