Opschorting deel hulp aan Indonesië Rinck gefeliciteerd! EG stelt versoepeling sancties voorlopig uit JA Daverend optreden Kohl in verkiezingsstrijd DDR Zeeland helpt! "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst" Kamer ongevoelig voor tractoractie voor hogere graanprijs Michael Powell overleden In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Later opklaringen 233e jaargang no. 44 Woensdag 21 februari 1990 Asiel Brildragend Nederland! Vandaag kijkt u voor 't laatst lelijk op uw neus... wij feliciteren auto hendriks met het 12,5 jaar opel dealerschap in goes. Bush belooft Havel handel te versoepelen Braks tevreden \Eerst delegatie naar Zuid-Afrika 'ebellen in Suriname gegijzeld Regionale politie Pijp dicht Namaak Witschge WÊÊÊÊÊÊmm Veel bewolking en af en toe neerslag. Na de middag opklaringen. Matige, boven zee krachtige wind uit zuidwest. Middagtemperatuur 12 graden. Red de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! DEN HAAG (GPD) - Het kabi net neemt voorlopig geen be sluit over het Nederlands aan deel in de hulp die de Wereld bank aan Indonesië geeft ter on dersteuning van de economie. Het besluit zou formeel deze week moeten vallen. Aanleiding voor het uitstel is de executie van vier voormalige lijfwachten van president Soe- karno in Indonesië enkele da gen geleden. Het kabinet heeft tot uitstel van besluiten over de hulp besloten als protest tegen de handelwijze van de Indonesische autoritei ten. De vier zaten al 20 jaar gevan gen. In de Kamer deelde minis ter Pronk (ontwikkelingssamen werking) gisteren mee dat be sluiten eerst genomen zullen worden nadat hij begin april In donesië heeft bezocht. Pronk zal dan de executies „op politiek niveau" aan de kaak stellen. In de Kamer erkende premier Lubbers dat alle protesten die in het verleden al zijn geuit tegen soortgelijke executies in Indo nesië „kennelijk niet voldoen de" zijn geweest. Lubbers sloot zich aan bij een kwalificatie die het CDA-kamer- lid De Hoop Scheffer hanteerde bij de beoordeling van de execu ties: „walgelijk". Hij zei zich ook te kunnen vin den in de verontwaardiging en afschuw die het PvdA-kamerlid Van Gijzel uitsprak. De eerste minister reageerde niet direct afwijzend op de sug gestie van Van Gijzel om alle 15 ter dood veroordeelden die nu nog in Indonesië gevangen zit ten, asiel te verlenen binnen de EG. Hij zei dit met collega Van den Broek (buitenlandse zaken) te willen bespreken. Het kabinet heeft overigens wel besloten om het groene licht te geven voor het verlenen van 182 miljoen gulden aan directe ont wikkelingshulp. Advertentie Kijk morgen in de krant. Do. de STER nó het nieuws van 20.00 uur Ned. 2. Vr. de STER vóór/nó het nieuws van 20.00 uur Ned. 2. Do. 21.15 uur en Vr. 22.30 uur Veronique. Te nieuwsgierig? Tel: 06 - 0220088 Een merkbril is gegarandeerd goedkoper bij Rinck. (Advertentie) General Motors Nederland B.V. GRANDIOZE JUBILEUMMANIFESTATIE! 22, 23, 24 FEBR. A.S. Auto hendriks goes b.v Klein Frankrijk 31, 4461 ZN Goes, tel. 01100-16210 Bush (Van onze correspondent WASHINGTON - De Amerikaanse president Bush heeft dinsdag de bezoekende Tsjechische president Vaclav Havel toegezegd dat bestaande beperkingen op het han delsverkeer tussen Tsje- choslowakije en de VS zullen worden ingetrok ken. Bush deed zijn belofte tijdens besprekingen met Havel op het Witte Huis. Havel is de eerste van de nieuwe generatie Oosteuropese leiders die door de Amerikaan se president is ontvan gen. Bush stak zijn bewonde ring voor Havel niet on der stoelen of banken. Hij noemde de Tsjechi sche president na afloop van de besprekingen „een van de helden van de revolutie van 1989" en zei verder: „Uw leven bewijst hoe groot het verschil is dat één man kan uitmaken". Zeeuwse boeren naar huis DEN HAAG (GPD) - Akkerbou wers uit Zeeland, Brabant en van de Zuidhollandse eilanden die in Den Haag actie hebben gevoerd voor verhoging van de graanprijzen, keren vandaag naar huis terug. Zij besloten gisteravond met bijna algeme ne stemmen de actie af te bla zen. De anderen willen vandaag de actie voortzetten en alsnog een gesprek met landbouwmi nister Braks hebben. De groep uit het zuiden leverde een derde van de zeshonderd tractoren die gisteren het veerkeer in de Haagse binnenstad hebben ont wricht. De demonstratie tegen het Eu ropese besluit om de graanprij zen met zes procent te verlagen heeft geen succes gehad. Een motie van D66 die minister Braks van landbouw moest be wegen om opnieuw overleg te plegen in Brussel, haalde het niet. De regeringspartijen CDA en PvdA stemden tegen. Voor de grimmige akkerbouwers, die met 600 traktoren naar Den Haag waren gekomen, aanlei ding om overal in de stad krui singen te bezetten. De boeren willen dat de graan prijzen weer op het niveau van 1988 worden gebracht. Maar dat is door overproduktie niet moge lijk. CDA en PvdA pleiten voor Europese maatregelen om de produktie te beperken, bij voor beeld door het braakleggen van landbouwgrond. Een motie van die strekking werd gisteren aan vaard met steun van CDA, PvdA, D66, Groen Links, SGP, RPF en GPV. Minister Braks toonde zich na afloop een tevreden mens. „De begroting is met algemene stem men aanvaard. De motie van het CDA en de PvdA werd aan vaard. Dit betekent een onder steuning van het beleid voor de akkerbouw zoals we dat met el kaar in Europa willen voeren". Hij zei te hopen, dat de akker bouwers nu de realiteit onder ogen gaan zien. „Met een flanke rend beleid proberen we de ga ten zo goed mogelijk op te vul len. Als eerste in Europa kunnen we daarmee spoedig een begin maken. Het programma voor het verlenen van inkomens steun aan in nood verkerende akkerbouwers is al ter goedkeu ring naar Brussel. Ik heb begre pen, dat Brussel heel snel beslui ten zal nemen om die inkomens steun zo snel mogelijk operatio neel te maken". Binnenkort hoopt Braks ook uit Brussel de goedkeuring te krij gen op de ingediende voorstel len voor een beëindigingsrege ling. „De Europese toetsing van die regeling blijkt op een oor na gevild te zijn". Braks en de zij nen hebben nog geen indicatie hoeveel boeren een beroep zul len doen op de beëindigingsre- (Van onze correspondent) LONDEN - De nestor van de Britse filmindustrie, Michael Powell, is dinsdag op 84-jarige leeftijd overleden in zijn cottage te Avening. Hij leed al acht jaar aan kanker, een ziekte die de afgelopen twee weken was verergerd. Zijn bekendste films waren 'The Black Nar cissus' en 'The Red Shoes'. Met Michaell Powell heeft Groot-Brittannië een van zijn laatste co ryfeeën op filmisch gebied verloren. Richard Attenborough, zelf ook niet onverdienstelijk als regisseur, zei: „Van zijn generatie was hij ongetwijfeld de meest vernieuwende en scheppende filmmaker die dit land ooit heeft voortgebracht. Hij had een heel eigen, nieuwe aan pak en stelde eisen aan de kwaliteit die vrijwel geen enkele van zijn collega's ooit stelde. Hij zal heel, heel erg gemist worden". geling of op inkomenssteun. „We zullen als die regelingen worden afgekondigd dat snel weten en dan ook snel maatregelen ne men". De Haagse politie heeft de hele dag de handen vol gehad aan de begeleiding van de boeren, die zich niet aan de vooraf gemaak te afspraken hielden. Aanvanke lijk was het de bedoeling om met de traktoren naar het ministerie van landbouw te trekken en ver volgens te voet naar het Binnen hof te gaan. Maar de akkerbou wers voelden zich beledigd, om dat de politie zowel het ministe rie als het Binnenhof uit voor zorg had geblokkeerd met con tainers met zand. De honderden boeren uit Gro ningen, Friesland, Brabant, Zee land en de IJsselmeerpolders trokken de hekken bij het minis terie omver, schepten de contai ners leeg, haalden de bakken weg en bezetten met hun trakto ren het binnenplein van het mi nisterie. De ambtenaren namen een dag vrij. (Zie ook pagina 13) (Van onze correspondent) IDUBLIN - De EG-landen heb- Iben nog geen besluit genomen lover het versoepelen van de [economische sancties tegen IZuid-Afrika. Een hoge delegatie Ivan de ministers van buiten landse zaken van Ierland, iFrankrijk en Italië zal zich eerst Paramaribo <anp) - vier in- piaanse rebellenleiders zijn Mandag volgens de politie ge gijzeld in West-Suriname door fen groep van ongeveer 30 ïwaar gewapende mannen. De ftaatsradio in Paramaribo neldde dinsdag dat de vier gij zelaars om het leven zouden zijn pebracht. Het viertal werd door de plaats vervangend commandant van P' MP Cliff Ganpat naar Apura pbracht voor reconstructie van misdrijven. namens de Twaalf van de situa tie in Zuid-Afrika op de hoogte stellen. Op basis van het verslag van die missie, dat binnen twee maan den gereed moet zijn, zal de EG- ministerraad zich daarna bera den over de vraag of er aanlei ding is om die maatregelen gelei delijk op te heffen. Dat hebben de EG-ministers van buiten landse zaken gisteren in de Ierse hoofdstad Dublin afgesproken. Ook de Britten hebben zich hier bij aangesloten. Hoewel Londen voor een snelle opheffing van de sancties is, zei minister Douglas Hurd in Dublin „niet dogma tisch te willen zijn" en zich bij het compromis te hebben neer gelegd. De regering-Thatcher wilde de sancties eenzijdig opheffen als een gebaar naar het Zuidafri- kaanse bewind, na de vrijlating van ANC-leider Nelson Mande- la. Die heeft aangekondigd Thatcher telefonisch op andere gedachten te willen brengen. Thatcher heeft dinsdag het Brit se Lagerhuis wel laten weten een einde te maken aan de vrijwilli ge stop op nieuwe investeringen in Zuid-Afrika. (Advertentie) Natuurlijk slaat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt /o'n krant zich van tie "normale" kranten. Want naast het nieuws uil binnen-mi buitenland \ertelt het regionale dagblad wat er in uw directe "ingeving gebeurt. I n dat maakt 'm boeiend. hcbt'm zo in huis. U hoeft alleen maarte hellen. Dan hijgt u al hel nieuws dagelijks in de hus. 4 weken voor één tientje en één riks! Hcnnic Jolink lk wil de PZC id 4 weken lang <U ku voor 12,50 |,(,sl/ PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissincjen BULEN GAAT SNELLER 01184 84215 Maar dat stuit niet op bezwaren van de andere EG-landen. De overige sancties blijven immers overeind. Ook Den Haag heeft al besloten behandeling van het wetsontwerp dat investeringen in Zuid-Afrika verbiedt, op te schorten. Voorts zal Nederland het visumbeleid ten aanzien van Zuidafrikanen versoepelen en zijn weer culturele contacten mogelijk. DEN HAAG ANP) Deze boze boer parkeerde zijn tractor gisteren op de trappen naar de Ridderzaal (foto (Van onze correspondent) ERFURT - „Niet langer de ge balde vuist van de klassen strijd, maar de uitgestrekte hand van een partner. Wij wil len in de DDR een sociaal kli maat scheppen". Dat was de boodschap van Helmut Kohl, kanselier van alle Duitsers als het aan de Oostduitse CDU ligt, voor ruim 130.000 DDR- burgers dinsdagavond in Erf urt. Het was bondskanselier Kohls eerste optreden in de Oost duitse verkiezingsstrijd, en een debuut waarvan een poli ticus alleen maar kan dromen. Een onoverzienbare mensen menigte. duizenden zwart- rood-gouden vlaggen, span doeken met teksten als „God bescherme onze kanselier, de wegbereider van de eenheid" en maar een handvol tegen standers. Elk gefluit werd weg- gebruld met „Helmut, Hel mut" en „Roden 'raus". De Oostduitsers Schnur van de Democratische Doorbraak, Ebeling (DSU) en De Maizière (CDU) mochten in het voor programma optreden. Ner gens een plakaat met hun por tret. Overal spandoeken voor Kohl. Schnur vertelde de me nigte Met én door kanselier Kohl krijgen wij de eenheid. Hij heeft ervoor gezorgd dat wij niet langer ommuurd zijn. Het zwart-rood-goud zal de vlag voor heel Duitsland zijn". „Deutschland, einig Vater- land", antwoordde de menig te. Intussen waren de plakploe- gen van de SPD druk bezig. Donderdag houden zij hun eerste grote congres in de stad. Ook daar zal West-Duitsland, onder aanvoering van Willy Brandt, massaal van de partij zijn. De Oostduitse sociaal-de mocraten hebben als rugge- steuntje een opiniepeiling die dinsdag uitwees dat de SPD op een absolute meerderheid zou kunnen rekenen, tegen twaalf procent voor de CDU en nog altijd 13 procent voor de PDS, zoals de communisten nu heten. Kohl groet de menigte met Duitse vlaggen zwaaiende Oostduitsers (foto EPAIHeinz Wieseleri De toekomstige regionale politie krijgt als beheerder de burge meester van de grootste stad in de betreffende regio. De minis ters van justitie en binnen landse zaken lichtten gisteren hun plannen O toe. O Zo gemakkelijk als bij dit biljet zijn de per kleuren-copieer-ap- paraat gemaakte valse bankjes ook weer niet te herkennen, maar de Centrale Recherche In formatiedienst meent dat het verschil met de echte toch zo groot is dat ze zich geen zorgen C maakt. w -4! Een Greenpeace-actie in Ant werpen: actievoerders stopten de lozingspijp van BASF op de Schelde dicht met een kurk. De 20-jarige Ajacied, Richard Witschge, maakt vanavond in de Rotterdamse Kuip tijdens de oe feninterland van het Neder lands voetbalelftal tegen Italië zijn debuut. De wedstrijd dient als voorbereiding op het toer nooi om het wereld- kampioenschap deze Q zomer in Italië. I w

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1