Auto-Poppe Walcheren l and bouwo verleg ituit op problemen Benauwde ogenblikken in Soweto Massa wacht vergeefs op thuiskomst van Mandela Hero onderzoekt na vergiftiging Perrier 4* BOERENKOOL EN VARKENSLEVER Vlissingen vraagt proflicentie aan Storm richt schade en ongemak aan )oel II stil door storing Ton voor borstbeeld van Johnny Jordaan cn Panklare gesneden boerenkool, QQ APK-KEURING [ederland en Polen testen controle van wapenakkoord Morgen Valentijnsdag terwijl u wacht! Praag bruist Projectgroep: als rekening rijden mislukt Heli-haven Visverbod Onbestendig tww 33e jaargang no. 37 insdag 13 februari 1990 IDeidS. Dodental schaduw over vreugde vrijlating ESSO SELF SERVICE GARAGE VAN STRIEN B.V. zak 300 gram Varkenslever, 100 gram j&sr1 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Veel bewolking en perioden met regen. Maximum temperatuur rond 7 gra den. Later langs de kust westerstorm. Gildeweg 22 - Vlissingen VLISSINGEN - De kogel is door de kerk. Het bestuur van VC Vlissingen mag deze week de definitieve aanvraag van een proflicentie de deur uit doen. Gisteravond stemden de leden in met de plannen. Van de 125 aanwezige leden stemden er slechts acht tegen. Een vijftal ont hield zich van stemming. De uitslag van de stemming werd begroet met een spontaan ap plaus. Een historisch moment voor het Zeeuwse voet bal. Nooit eerder heeft een club in deze provin cie een proflicentie aangevraagd. Voorzitter Piet de Jong toonde zich dan ook verheugd met de uitkomst van de stemming. „Ik ben bij zonder blij. Misschien klinkt het een beetje ar rogant, maar ik had deze afloop verwacht." Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB zal zich voor 1 april buigen over het ver zoek van de hoofdklasser. VC Vlissingen zal moeten voldoen aan een aantal voorwaarden. (zie ook pagina 15) VLISSINGEN - Een stevige westerstorm heeft maandag in Zeeland schade en ongemak veroorzaakt. Met name de kust van Walcheren kreeg het zwaar te verduren. Bij Vlissingen, Westkapelle en Domburg liep de zeewering schade op. De veerdiensten over de Wester- schelde werden de hele dag achtervolgd door pech. Op de Rede van Vlissingen raakten verschil lende schepen op drift. Het buitendijkse ha venplateau in Bruinisse kwam onder water te staan. Bij Ossenisse in Zeeuwsch-Vlaanderen sloeg een stuk dijkglooiing weg. De schuiven in de stormvloedkering Ooster- schelde hoefden niet gesloten te worden. De waterstand bleef ruim beneden het sluitpeil van 3 meter plus Normaal Amsterdams Peil. De storm, die een kracht van 9 op de schaal van Beaufort bereikte, veroorzaakte geen ernstige schade aan have en goed. Vandaag, dinsdag, is het opnieuw stormachtig weer; de windkracht zal oplopen tot 8. Na de fluwelen revolutie bruist de Tsjechoslowaakse hoofdstad weer van het leven. Praag ivordt ook wel de mooiste stad van Eu ropa genoemd: altijd staan er wel een aantal oude gebouwen van Romaans tot Jugendstil in de steigers. Maar ook het politieke leven staat niet stil. Er zijn weer ft betogingen. Benzine zo nodig veel duurder EN HAAG (GPD) De prijs in auto-brandstof moet wor- in verdubbeld, als de plannen et het zogeheten rekening rij- :n mislukken. Dat blijkt uit de ïeede voortgangsrapportage in het project rekening rijden, e gisteren naar de Tweede Ka- er is gestuurd. projectgroep heeft uitgere ed dat mensen in de Rand- ad, die na invoering van het re ining rijden, gebruik blijven maken van de auto, gemiddeld drie tot zes gulden per rit moe ten betalen. In sommige geval len kan dat zelfs oplopen tot vijf tien gulden per rit. Overigens kan het rekening rij den voorlopig niet worden inge voerd. Daarom wil minister Maij-Weggen (verkeer) het zoge heten spitsvignet invoeren. Ie dereen die in het spitsuur in de Randstad rijdt, zou daartoe een sticker moeten kopen. RUSSEL (ANP) - De kerncentrale Doel II in het Belgische Doel bij ntwerpen is maandag stil gelegd. Er is een lek ontdekt in een van e stoomgeneratoren, zo heeft de Vereniging van Electriciteits- en asbedrijven meegedeeld. Met de reparatie zal ongeveer een week :moeid zijn. De lekkage levert volgens een woordvoerder van de ereniging geen gevaar op voor werknemers en omwonenden, en van de turbines van deze kerncentrale moest onlangs al gerepa- erd worden. Na die reparatie, die vrij veel tijd vergde, werd Doel II de loop van vorige week weer opgestart. Het lek in de stoomgene- itor ncopte de directie om de eenheid opnieuw stil te leggen. De treffende centrale is de meest storingsgevoelige van het kernener- lepark in Doel. Sinds de centrale halverwege de jaren zeventiog in pruik werd genomen, hebben zich tal van grote en kleine storingen borgedaan. (Van onze correspondent) RUSSEL Ook dit jaar zullen prijsonderhandelingen tus- n EG-landbouwministers et zonder horten of stoten ver pen, zo bleek gisteren op een jjeenkomst van de Landbouw- iad te Brussel. Hoewel van de rste besprekingsronde tussen Jvaalf ministers met zeer uit- :nlopende belangen weinig re- ltaten vielen te verwachten, leek toch al duidelijk dat er n paar zware struikelblokken tten in het pakket dat door indbouwcommissaris Macs- rry op tafel is gelegd, oor minister Braks zijn de orstellen door de bank geno- ien best aanvaardbaar. Een obale bevriezing van de garan- leprijzen en een daling van 3,5 |rocent van de zuivelprijs, ter mpensatie van recent toege- ane quotaverhogingen zijn or hem geen probleem, laar dat ligt duidelijk anders oor collega Kiechle, die in het lar van de algemene verkiezin- en in de Bondsrepubliek beslist iet met een prijsdaling naar uis wil komen. »ok Luxemburg en Spanje stel- n zich op dit standpunt terwijl n meerderheid der bewindslie den aandrong op een schrapping van de medeverantwoordelijk heidsheffing voor zuivel en gra nen. Zij achten deze niet langer te rechtvaardigen omdat de zuivel- markt min of meer in evenwicht is enerzijds en omdat akkerbou wers het toch al zwaar te verdu ren hebben anderzijds. De Ierse Raadsvoorzitter Joe Walsh vindt dat de Europese boeren niet te klagen hebben de laatste paar jaar. En ondanks de tegenstribbelingen van sommi ge delegaties is hij vol vertrou wen dat er voor de aanvang van het nieuwe oogstjaar, dat wil zeggen per 1 april, een akkoord over de Europese landbouwprij zen zal zijn. Naar aanleiding van het overleg in Brussel demonstreerden maandag in Aken duizenden boeren uit Nederland (onder wie 130 Zeeuwen en Brabanders), Duitsland en België tegen een verdere afbraak van de prijzen. Onder de vlag van de Europese boerenorganisatie Copa werd te gelijkertijd gedemonstreerd in Straatsburg, Dublin en Lissa bon. (zie ook pagina 9) (Van onze correspondent pTTAWA - Nederland en Polen lullen binnenkort een akkoord ■luiten over een wederzijdse froef-inspectie van eikaars mi- Jitaire installaties. Doel daar- |an is alvast te onderzoeken de controle op een akkoord i Wenen over de vermindering |an de conventionele strijd krachten in Europa het best kan worden uitgevoerd, fillister van buitenlandse za len Van den Broek heeft daar- Iver maandag in de Canadese loofdstad Ottawa, waar hij de lijeenkomst van de ministers lan NAVO en Warschaupact bij woont, afspraken gemaakt met lijn Poolse collega Skubiszews- I' Het Nederlandse voorstel is (Advertentie) Loskade 45 Middelburg *1180 - 2 91 01 3 tD ID 03 toca tiu De bewindsvrouw heeft gisteren ook een notitie aan de Tweede Kamer gestuurd, waarin zij haar plannen uiteen zet om het auto gebruik terug te dringen. Zo wil zij de parkeermogelijkheden be perken, om werknemers te sti muleren met het openbaar ver voer naar het werk te komen. „Het Rijk kan zelf als grootste werkgever het goede voorbeeld geven door de parkeergelegen heid voor eigen ambtenaren te beperken". Tevens overweegt de minister abonnementen op het openbaar vervoer voor afstanden van meer dan dertig kilometer, goed koper te maken. Het geld dat daarmee gemoeid is, wil zij halen uit de afschaffing van het belas tingvoordeel voor woon-werk- verkeer boven de dertig kilome ter. Hoeveel de abonnementen goedkoper zullen worden is nog niet bekend. (Slot zie pagina 3 kolom 7) SOWETO - Tientallen mensen raakten in een voetbalstadion in het nauw toen maandag bekend werd een aangekondigde toe spraak van Mandela niet doorging. Als door een wonder vond niemand de dood in de ontstane paniek foto Philip LittletonlAFP) door Warschau enthousiast ont vangen. De inspectie zal plaatsvinden in de zomer, in elk geval voor de on dertekening van het CFE-ak- koord in Wenen, die in septem ber of oktober wordt verwacht. Met de ervaring die Nederland en Polen opdoen kunnen ook de andere landen van NAVO en Warschaupact hun voordeel doen. De controle zal gebeuren op de manier zoals die is voorzien in de ontwerp-tekst van het Weense akkoord. Poolse inspecteurs zul len Nederlandse militaire instal laties bezoeken, en Nederlan ders gaan naar Polen. „Het biedt ons de mogelijkheid maatrege len te testen die een vlotte en ef ficiënte uitvoering van de verifi catie van een akkoord mogelijk maken", aldus Van den Broek. Minister van defensie Ter Beek stemt volledig in met het idee. Het gaat om controle op de ver nietiging van tanks, kanonnen, pantserwagens, vliegtuigen en helicopters en het ontslag van honderdduizenden soldaten. Daarvan is bij de proef-inspectie met de Polen natuurlijk nog geen sprake. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Honderd duizenden mensen in Soweto, hebben gisteren vergeefs ge wacht op de thuiskomst van ANC-leider Nelson Mandela. De terugkeer naar zijn oude woon plaats had duizenden mensen naar het huis gelokt, waar Man dela voor zijn arrestatie in 1962 woonde. In een voetbalstadion in Soweto verzamelden zich gis termiddag tienduizenden men sen om naar de toespraak te luisteren die de 71-jarige leider daar zou houden. Maar Mandela verscheen niet. De feestelijkheden rond zijn vrij lating dreigen overschaduwd te worden door het grote dodental van de laatste dagen. Exacte cij fers zijn nog niet bekend, maar in heel Zuid-Afrika zouden al meer dan 60 mensen om het le ven zijn gekomen. Mandela heeft een klemmend beroep op de bevolking gedaan zich te ont houden van gewelddadigheden. De eerste nacht na zijn vrijlating hebben Nelson en Winnie Man dela doorgebracht in het paleis van aartsbisschop Tutu in Kaapstad. Daar gaf hij gisteren zijn eerste persconferentie in bij na 30 jaar. Volgens de plannen zou hij daar na naar Soweto vertrekken om een grote manifestatie toe te spreken die ter zijner ere werd gehouden. Maar omdat het pro gramma in Kaapstad uitliep werd gisteren besloten niet naar Soweto te gaan. In het volgepakte stadion in So weto voltrok zich gistermiddag een kleine ramp. Een tribune stortte in onder het gewicht van dansende mensen. In de paniek die daarna uitbrak raakte slechts één jongen min of meer ernstig gewond. Ooggetuigen noemden het een wonder dat in de chaos geen doden vielen. De menigte reageerde haar te- Willeke Alberti tijdens haar optreden. AMSTERDAM (ANP) - In het Koninklijk Theater Carré hebben maandagavond onge veer 20 zangers en zangeres sen van het Nederlandstalige levenslied opgetreden tij dens een benefietvoorstel ling om geld bijeen te bren gen voor een borstbeeld van hun idool Johnny Jordaan. Dat is ruimschoots gelukt: de bezoekers van het uitver kochte Carré hebben bij el kaar ongeveer een ton op tafel gelegd, aldus een van de orga nisatoren. Bij de zangers die deelnamen aan het urenlange program ma waren Willeke Alberti, Al- bert Mol, Andre Hazes, Ria Valk, Carry Tefsen, Marco Bakker, Imca Marina, Harry Slinger, Ronnie Tober en Va der Abraham. De presentatie was in handen van Ted de Braak en Jos Brink. Onder het publiek bevond zich Tante Leen, met wie Jor daan intensieve persoonlijke en artistieke banden heeft on derhouden. Het streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen heeft plannen voor een heli-haven op het dak van het ziekenhuis. Het gebruik van helikopters is met name bedoeld voor vervoer van zwaar gewonden en spoedge vallen aan boord van Q schepen. w Minister Maij-Weggen wil voor lopig niets weten om een deel van de Noordzee te sluiten voor de visvangst. Eerder had een medewerker van het Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee gepleit voor een visver bod ten behoeve van een onderzoek naar de 4 visstand. I V BREDA (GPD) - Het dranken concern Hero houdt een eigen onderzoek naar mogelijke ver giftiging van het mineraalwa ter Perrier. Reden is de vergifti ging van een partij, die bestemd was voor Noord-Amerika. Daar zijn in een partij van 70 miljoen flesjes resten gevonden van de kankerverwekkende stof ben zeen. Hero is de Nederlandse impor teur van Perrier. „Volgens de Franse fabrikant is er met de flesjes in Europa niets aan de hand", zegt algemeen directeur Schiffers. „Maar we nemen met zekere voor het onzekere door zelf onderzoek te doen. De resul taten daarvan moeten morgen bekend zijn". De vergiftiging van de partij voor Noord-Amerika is ont staan, doordat de flesjes zijn schoongemaakt met benzeen. Volgens een woordvoerder van het Franse bedrijf zijn de aange troffen waarden echter laag. Niettemin hebben de Ameri kaanse en Canadese autoritei ten het drankje voorlopig uit de handel genomen. Advertentie In onze Esso Shop voor iedere tankklant een roos. ESSO leurstelling over het wegblijven van Mandela af met gejoel. Ge vreesd werd voor ongeregeldhe den, maar een voorgelezen op roep Mandela om zich gedisci plineerd te gedragen redde waarschijnlijk de situatie. De manifestatie vindt nu vanmid dag plaats in Soccercity, Zuid- Afrika's grootste voetbalsta dion. Mandela noemde een ontmoe ting tussen de regering en het ANC de eerste stap naar de op lossing van de crisis in Zuid-Afri- ka. Hij zei dat gisteren in Kaap stad op de eerste persconferen tie na zijn vrijlating. Mandela zei dat hij zich bewust was van de blanke angst voor zwarte over heersing, maar verzekerde dat „het ANC een oplossing zal vin den waarmee blank en zwart kunnen leven". De rede waarin hij zondag op riep tot verscherping van de strijd tegen de apartheid, was niet in tegenspraak met zijn be reidheid tot het zoeken van een vreedzame oplossing, aldus Mandela. „Er is binnen en bui ten het parlement geen organi satie die zich op het punt van de vrede kan meten met het ANC. De gewapende strijd is een daad van zelfverdediging tegen het geweld van de apartheid. Als de regering ons daartoe de kans geeft, zal het ANC een construc tieve bijdrage leveren voor een vreedzame oplossing". Dan kun nen ook de sancties tegen Zuid- Afrika worden opgeheven. „Nu is het echter nog te vroeg". Van der Spiegelstraat 92, 4461LN Goes. Tfelefoon 01100-148 40. (Advertentie) 5?ïrulle^ Bl||^||| ^11f® zo los te knippen H uit de krant te hal Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1