I it IJl lilUIHLL Bij verzekeren niet direct een aidstest Fiat presenteert elektrische Panda merika bang voor ianslagen in Europa w Scholier aan nekkramp overleden 'OCH AL LENTE Veel schade door storm in Engeland Mijnexplosie: 67 doden BINNENHUIS Eervol ten onder aker en Sjevardnadze ruimen obstakels op HOE GAAT U WONEN IN DE JAREN '90? PP»WW Leolux, de stijl van de jaren 90. Bij Paauwe, Zonnemaire Mandela vóór 20 februari vrij man FEB.AHOY' Zonnige perioden 233e jaargang no. 34 t/rijdag 9 februari 1990 Energie Veilig Verlies Simons uit bezorgdheid Gevolgen Open: 11.00 -17.00 uuren 19.00 - 22.30 uur. Weekends: 11.00 -17.00 uur. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^^ÊÊm mm Aanslagen Direct uitZuid Enge land, waar het klimaat zo mild is, vrolijke nar cissen. Sterk en mooi Van de koude grond. Neem een bosje lente in huis! Narcissen, O QO 2 bossen Kruisvluchtwapens Kok zet Duitse geldmarkt op agenda van EG Ontdek de internationale woon- trends op de grootste woonbeurs van Nederland. Speciale attraktie "MeubelHeuvel". Voor uw gemak de allernieuwste woon Ideeën onder één dak. INTERNATIONALE WOONMANIFESTATIE METRO ZUIDPLEIN Wisselend, bewolkt en kans op een en kele bui. Maximum temperatuur rond 7 graden. De zuidwesten wind is matig, langs de kust af en toe vrij krachtig. m. Delta Sport is gisteravond eervol ten onder gegaan in de bekertop per tegen eredivisionist V&L. De Zierikzeese handballers verloren na een aanvankelijke voorsprong met 15-19. Een O uiterst verdienstelijk resultaat. Km I De nutsbedrijven in Nederland willen de komende jaren veel geld investeren in energiebespa ring. De consument moet on danks de besparing op het ge bruik toch met een ho gere energienota reke- O ning houden. O Bij het stormachtige weer heb ben de zeeweringen geen gevaar gelopen. Voor de storm vloedkering werd het alarmpeil niet bena- 1 O derd. I O De Hogeschool Zeeland moet vrezen voor verlies van het ma ritiem onderwijs in de provincie als op Terschelling voor deze tak van onderwijs een groot simulatorcen- trum wordt gebouwd. I t LEIDEN (GPD) - De rechtspo sitie van iemand die een verze kering wil afsluiten moet wor den versterkt, om te voorkomen dat hij of zij te snel aan een aid stest of erfelijkheidsonderzoek (dna-test) wordt onderworpen. Dat zei staatssecretaris Simons (volksgezondheid) donderdag in Leiden op de conferentie 'de Aidstest bij aanstellingskeurin gen en verzekeringen', georga niseerd door de Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homoseksualiteit COC. Simons stelde nog geen defini tieve maatregelen voor, maar zei wel zich zorgen te maken over het feit dat het „in de praktijk" steeds vaker voorkomt dat kan didaat-verzekerden, zonder dat daar duidelijke medische rede nen voor zijn, een aidstest moe ten ondergaan. Tegelijk stagneert het weten schappelijk onderzoek, noodza kelijk ter bestrijding van de aids-epidemie, omdat mensen bang zijn uit de verzekering te worden gegooid of niet te wor den toegelaten. „Werving van deelnemers aan dit onderzoek is gedoemd te mislukken gezien de maatschappelijke consequen ties voor de desbetreffende per sonen", aldus Simons. Hij wees erop dat tegenwoordig zelfs als geen bloedonderzoek plaats vindt, veel mensen huiverig zijn om deel te nemen aan onder zoek. Simons vindt dat de maatschap pelijke gevolgen van de aidstest en van de toepassing van (steeds verdergaand) erfelijkheidson derzoek in eikaars verlengde lig gen. Iemand die een verzekering wil afsluiten kan zich als gevolg van testen steeds slechter verde digen. Weigeren van een aidstest bijvoorbeeld, leidt al tot uitslui ting van de verzekering. Een wel geteste groep, die seropositief blijkt te zijn (besmet met het hiv-virus) wordt vaak niet toege laten of alleen tegen hoge prijs. Simons: „Het is voor een groeiend aantal mensen onmo gelijk of extra duur om een ver zekering af te sluiten. Daarmee dreigt een maatschappelijk iso lement te ontstaan voor mensen met een hiv-infectie of een ver- hoqgd genetisch risico, zonder dat sprake is van ziekte". Voorzitter Idenburg van het Ne derlands Verbond van Verzeke raars zegt dat seropositieven 'onverzekerbaar' zijn, zolang er geen genezingswijze bestaat. Als die groep mensen daardoor bui ten de boot dreigt te vallen, is het de verantwoordelijkheid van de samenleving als geheel om dat te voorkomen, aldus Iden burg. (Advertentie) ■I rote stap kernwapenberaad (Van onze correspondent) 10SKOU De Verenigde Sta len en de Sovjetunie hebben Bonderdag een grote stap gezet bp weg naar halvering van hun Strategische nucleaire arsena len. Tijdens besprekingen in (tloskou tussen de Amerikaanse ninister van buitenlandse za ken James Baker en zijn Sov- let-collega Edvard Sjevardnad- fe zijn twee belangrijke obsta kels voor een kernwapenak- |ioord uit de weg geruimd. Bakers bezoek aan Moskou is pet eerste van drie voorberei dende ontmoetingen voor de top tussen president Bush en Sov jet-leider Gorbatsjov in juni. Beide leiders hebben zich voor genomen tijdens die top in Was hington een akkoord te onderte kenen over de vermindering van de strategische kernwapens (Start). Volgens Amerikaanse woord voerders hebben de Sovjets don derdag een belangrijke conces sie gedaan door naleving van het anti-raketverdrag van 1972 (ABM) niet langer als voorwaar de te stellen voor het bereiken van een Start-akkoord. Volgens Moskou is het Amerikaanse Star (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse automobielgigant Fiat heeft donder dag de 'Elettra' gepresenteerd - een elektrisch aangedreven Panda. Het is de eerste in serie geproduceerde elektrische auto die, net als een 'gewone' auto, bij de handelaar op de hoek gekocht kan worden. Volgens een Fiat-woordvoerder is de Elettra het „positieve antwoord van de automobielindustrie op het steeds groter wordende probleem van de smog en de luchtvervuiling in de grote steden. Met deze Elettra willen we ons ontdoen van het negatieve image van grote vervuiler". Van buiten ziet de auto er net zo uit als een gewone Panda, maar op de plaats van de achterbank zitten 12 grote accu's, die bij elkaar meer dan 350 kilo wegen. De auto, met plaats voor maximaal twee mensen, heeft een topsnelheid van 70 km per uur. Na 70 km zijn de accu's uitgeput, zodat via het stopcontact herladen moet worden. Dat duurt zo'n 8 uur en de kosten van de benodigde stroom is volgens de fabrikant gelijk aan de prijs van twee liter benzine. De prijs van de 'Elettra' is het dubbele van wat men voor een gewone' Panda betaalt, 25,6 miljoen lire, ongeveer 40.000 gul den voor een auto waarmee men niet buiten de stad kan. (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Ameri kaanse regering maakt zich L,ernstig bezorgd" over de moge lijkheid dat terroristen de ko- nende week aanslagen zullen plegen op Amerikanen of Ame rikaanse doelen in Europa. Jat is donderdag gezegd door |een woordvoerder van het minis erie van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. De Amerikaanse regering heeft geen informatie over specifieke doelen. Amerikanen die de ko mende dagen naar Europa wil len reizen, wordt aangeraden zeer op hun hoede te zijn. Maar het ministerie van buitenlandse zaken acht het niet nodig dat zij hun reis annuleren. Advertentie HAAGMAN ADVOCATEN lij zei te vrezen dat aanslagen gepland zijn die moeten samen- Vallen met de lleverjaardagvan de islamitische revolutie in Iran, aanstaande zondag. (Advertentie) Zaterdagavond van 19.25 uur tot het journaal op Nederland 2 'De Nieuwe Nationale Ideeënbus'. Een programma over innova ties in bedrijven die een succes werden. Over ondernemers en vóór ondernemers. En voor alle mensen die belang stellen in ondernemend en innovatief Nederland. Eigenlijk gewoon yj f voor iedereen. y Q v 4 Wilt u meer informatie? Bel dan met het Innovatiecentrum, in uw regio. (Telefoon 01180- 28141, de heer Ir A.J. Maljaars, directeur). Innovatiecentra, omdat vernieuwen uitdaagt. JV T ït Advertentie Aanbieding is geldig t/m zaterdag 10 februari a.s.. Verkrijgbaar in de j(k_els met een bloemenafdeling. Wars-project een schending van het ABM-akkoord, omdat dit het testen van ruimtewapens te gen intercontinentale ballisti sche raketten zou verbieden. Een andere barrière voor een Start-akkoord werd donderdag tijdens de zes uur durende ge sprekken eveneens uit de weg geruimd. Dat betrof nieuwe re gelingen voor verificatie van aantallen kruisvluchtwapens aan boord van bommenwerpers. De vooruitgang in de kernwa penbesprekingen in Moskou loopt parallel met de donderdag in Wenen positief begonnen on derhandelingen tussen oost en west over vermindering van con ventionele wapens en troepen. Toenadering tussen beide su permachten is er ook op het punt van de Duitse eenwording. De Sovjets lijken bereid hun ver zet tegen een herenigd Duits land dat lid blijft van de Navo op te geven. Minister Sjevardnadze had woensdag al gezegd veel te zien in het idee van zijn Duitse collega Genscher om overeen te komen Navo-troepen aan het Westduitse grondgebied te bin den. De Duitse hereniging wordt dit weekeinde in Moskou het onder werp van een tapgesprek tussen Gorbatsjov en Sjevardnadze en bondskanselier Kohl en Gen scher. Er is sprake van dat ook Baker aan deze besprekingen deel zal nemen. Hij zou zondag vertrekken uit Moskou. De Ame rikaanse bewindsman heeft al gezegd dat hij de hereniging van de beide Duitslanden in 1991 verwacht. HEERLEN (GPD) Een 17-jarige meao-scholier uit het Limburgse Baexem is woensdag ten gevol ge van nekkramp overleden. De jongeman werd dinsdag in de klas onwel en had plotseling geen gevoel meer in een onderarm. Toen zijn gezondheidstoestand verergerde, is hij opge nomen in het ziekenhuis in Weert en later in Nijme gen, waar hij woensdagmiddag overleden is. Een sleepboot geeft de Pride of Calais een duwtje om de veerboot, ondanks de zware zijwind, in de goede richting te loodsen: de haven van Dover in (foto Mike GriggslAP) (Van onze correspondent) LONDEN - Engeland is gistermorgen voor de tweede maal in twee weken wakker geworden temidden van een chaos veroor zaakt door slecht weer. De wind, die snelheiden bereikte tot 150 kilometer per uur, eiste twee mensenlevens. De materiële scha de loop in de miljarden guldens. Het aantal doden was deze keer geringer dan veertien dagen ge leden, toen de orkaan veel slachtoffers maakte. Maar omdat de storm vannacht gepaard ging met zware slagregens, is de chaos nauwelijks kleiner. De rivieren Wye en Avon waren al buiten hun oevers getreden, voor het stroomgebied van de Theems geldt nu ook een alarm. Treinverbindingen zijn gestremd en wegen afgesloten. Volgens de politie is het aantal slachtoffers beperkt gebleven omdat de bevolking dit keer het advies om binnen te blijven massaal heeft opgevolgd. Ook op zee deden zich geen incidenten voor. Vertegenwoordigers van verzekeringsmaatschappijen vragen zich hardop af of er sprake is van een ingrijpende verandering in het klimaat. Waar voorgaande decennia gekenmerkt werden door hooguit drie orkanen, heeft ongewoon slecht weer de afgelo pen tien jaar al acht keer een aanslag op hun reserves gedaan. De volgende storm, die gepaard zal gaan met sneeuw en bijtende koude, wordt aanstaande zondag verwacht. Een vrouw rouwt om het verlies van haar man bij de explosie in de mijn van Yeniceltik (foto AP) ANKARA (AP/ANP) - Een brand in een kolen mijn in Noord-Turkije heeft aan naar schat ting 67 mijnwerkers het leven gekost. Zeven lijken zijn tot nu toe uit de 316 meter diepe mijnschacht naar boven gehaald. Een van de twee mijnwerkers die levend uit de mijn wer den gehaald, overleed in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. De hoop voor de 58 ande ren die zich naar wordt aangenomen nog in de mijn bevinden is opgegeven. De reddingsac ties zijn gestaakt. De brand in de kolenmijn in Yeniceltik ont stond nadat zich woensdagavond een onder grondse explosie had voorgedaan, die was ver oorzaakt door een onbeduidend brandje. Don derdag, toen de hoop op overlevenden was op gegeven, sloot men, om het vuur onder contro le te krijgen, alle luchttoevoer naar de mijn af. De explosie van woensdag is de vierde in de geschiedenis van de mijn van Yeniceltik. In 1965 kwamen er bij een explosie 65 mijnwer kers om het leven. De ramp deed zich voor een dag nadat het mi nisterie van Arbeid een rapport publiceerde waarin de veiligheidsvoorschriften in de kolen mijnen in het noorden ontoereikend werd ge noemd. Naar schatting 1000 mensen hebben de afgelopen vijftien jaar bij mijnongelukken in Turkije het leven verloren. BERLIJN - PvdA-minister van Financiën Wim Kok wil maan dag met zijn EG-collega's pra ten over de Duitse plannen voor een snelle monetaire unie tus sen BRD en DDR. Kok vindt dat de Westduitse regering veel te hard van stapel loopt. De socia listische vice-premier is bang dat zo'n aparte Duitse monetai re unie de financiële samenwer king tussen de andere EG-lid- staten zal bemoeilijken. Bondskanselier Kohl wil de mo netaire unie met de DDR voor 18 maart regelen, wanneer in Oost- Duitsland verkiezingen plaats vinden. Samenvoeging heeft ge volgen voor de Westduitse mark, die is gekoppeld aan de andere EG-munten. De Oost-mark is een tiende waard van de West mark. KAAPSTAD (AFP) - Nelson Mandela, de leider van de anti apartheidsbeweging African National Congress (ANC), zal ui terlijk 20 februari worden vrij gelaten, zo is in regeringskrin gen vernomen. „Die Burger", het officieuze or gaan van de regerende Nasiona- le Party, en de liberale „The Ar gus" schreven dat Mandela, na meer dan 25 jaar gevangen schap, op zijn laatst op 20 fe bruari zal vrijkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1