pouw gaat plat enzij patroons illen praten Gorbatsjov aan winnende hand Havel: trek alle vreemde troepen uit Europa terug Zeeland helpt! Spanje nog steeds in trek bij Nederlander Nieuw zuivelprodukt bijna zonder melkvet "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Ineenstorting Oostduitse economie dreigt In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Vanmiddag regen mm?' 2! 3e jaargang no. 32 Woensdag 7 februari 1990 Ultimatum bonden loopt dinsdag af Nieuw overleg Plenum Sovjetunie met een dag verlengd Harde woorden BELLEN GAAT SNELLER 01M- 84215 W Limburg Doel Protest Luchtkasteel Rushdie zag af van lezing Veel bewolking en vanmiddag en van avond perioden met regen. Eerst har- ie zuidenwind, vanmiddag toene mend tot stormachtig uit zuid tot zuid west. Temperatuur 10 graden. Red de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! Signaal Kohl voor hereniging (Van onze correspondent) SnN De Westduitse bonds kanselier Helmut Kohl wil snel 9t de DDR onderhandelen over een monetaire eenheid tus- ser de Bondsrepubliek en de DDR. Bondskanselier Kohl (CDU) en de bondsministér van financiën Theo Waigel (CSU) achten het goed mogelijk, dat des* monetaire eenheid nog dit jaa tot stand zal komen. 9; is aanzienlijk sneller dan de Mnister van economische za- kén Helmut Hausmann (FDP) zou willen. Hausmann sprak van een plan in drie fasen, waarbij de laatste pas in 1993 verwezenlijkt zou moeten zijn. Otto Pöhl, de president van de Bundesbank, wil eerst duidelijk economische hervormingen in de DDR voor dat er sprake mag zijn van een monetaire eenheid. Samen met zijn Oostduitse collega Kamins- ky waarschuwde hij tegen over haaste stappen. Helmut Kohl wil een duidelijk (Van onze correspondent) MADRID Het aantal Nederlanders dat vorig jaar Spanje aandeed als toerist, zakenman of om een andere reden, is opnieuw toegenomen. Volgens het Spaanse ministerie voor toerisme namen de bezoeken van Nederlanders aan Spanje het afgelopen jaar met 1,5 procent toe tot ruim 2 miljoen. Daarmee was Nederland een uitzondering, omdat Westduit sers, Belgen, Denen, Fransen, Noren en Britten duidelijk minder belangstelling voor Spanje toonden dan de voor gaande jaren. Zoals reeds het hele jaar 1989 werd verwacht, bewijzen de cijfers dat het Westeuropese toerisme naar Spanje achteruit holt. Een slechte service en dure peseta, stakingen in het luchtverkeer, het in vergelijking met andere zon-landen ach tergebleven comfort en een niet met de tijd meegegroeide infrastructuur zijn hiervoor de meest gehoorde redenen. Ver der heeft een rol gespeeld, dat het weer in 1989 in nagenoeg heel Europa mooi is geweeest, waardoor boekingen op het laatste moment sterk afnamen. Volgens de officiële Spaanse cijfers ziet de achteruitgang in het aantal buitenlandse toeristen er nog niet zo dramatisch uit. Over 1989 kwamen er nog altijd 54.057.355 mensen voor korte of langere tijd naar Spanje, wat slechts een daling van 0,2 procent is ten opzichte van 1988. Maar de inkomsten uit het buitenlandse toerisme daalden met 4,2 procent aanzien lijk tot 16 miljard dollar. WCERDEN (GPD) - Als de werkgevers in de bouw niet ui terlijk 13 februari (volgende week dinsdag) om 15.00 uur heb ber, laten weten serieus met de bonden te willen praten over de invoering van een 36-urige werkweek, breken de volgende dag op tal van bouwplaatsen stakingen uit. Dit is de strekking van het ulti matum dat de bouwbonden van FNV en CNV gisteren aan de or ganisaties van werkgevers in de bouw hebben gesteld. Het over leg over een nieuwe cao voor de 230.000 bouwvakkers liep maan dagavond opnieuw vast op de weigering van de werkgevers te willen onderhandelen over de door de bonden gewenste ar beidstijdverkorting. Het cao-overleg liep al eerder, namelijk op 11 december, stuk op het verkorten van de werk week van 37 naar 36 uur. Sinds dien probeerde Han Lammers, de Commissaris van de Konin gin in Flevoland, via informele gesprekken de partijen weer for meel aan tafel te krijgen. Hij for muleerde daartoe vorige maand een compromis, waarbij invoe ring van de 36-urige werkweek ®rd vertraagd tot medio vol gend jaar. De bonden waren fflartoe bereid en wilden ook nog wel enkel andere concessies doen (onder meer over de vorm geving van de atv), mits de kor- ®e werkweek er op termijn maar zou komen. Bij de hervat signaal aan de DDR-burgers ge ven, dat ze niet meer lang hoe ven te wachten op de hereniging. Met elke stap in de richting van een hereniging met de Bondsre publiek wordt de afwachtende houding en het ongeduld van de Oostduitsers groter. Stakingen, afwezigheid en langzaam-aanac- ties grijpen in de DDR als een olievlek om zich heen. Het vol komen in elkaar zakken van de Oostduitse economie, die ooit de best draaiende socialistische economie was, komt daarmee steeds dichterbij. Dat maakt het leven in de DDR nog kariger dan het al was. Dat doet steeds meer Oostduitsers besluiten naar het westen te trekken. Kohl zal ter gelegenheid van het bezoek van Hans Modrow aan Bonn zeker intensief over de mo netaire eenheid spreken. Maar tot de verkiezingen midden maart zal er niet veel kunnen ge beuren. De Westduitse minister van fi nanciën Theo Waigel heeft al een bijzonder hulpprogramma van zeven miljard mark aange kondigd. Hij wil dat geld gebrui ken om de Oostduitsers wat reis geld voor de Bondsrepubliek te geven, om de opvang van de Oostduitsers in de Bondsrepu bliek te regelen en voor het bou wen van autowegen in het grens gebied. Deze maatregelen zullen pas in april in werking treden. De 2000 Oostduitsers die zich per dag bij de volkshuisvesting in de Bondsrepubliek melden, beginnen intussen merkbare ef fecten op de werkloosheid in de Bondsrepubliek te krijgen. Vol gens het Centrale Arbeidsbu reau van de Bondsrepubliek stonden de afgelopen maand in de BRD 132.100 werkloze Oost duitsers geregistreerd. De werkeloosheid steeg van 8 naar 8,5 procent en bereikte een to taal van 2,2 miljoen mensen. Het zijn vooral deze cijfers die Bonn onder toenemende druk plaatsen. De sociaal democrati sche partij de SPD voorspelt, dat de stroom DDR-burgers de komende weken zal toenemen. De SPD noemde een potentieel van drie miljoen DDR-burgers die hun koffers al hebben gepakt en waarschijnlijk alleen maar op beter weer wachten. Met deze voorspellingen nemen met na me uit de hoek van de SPD ook de stemmen toe om de voorde len te schrappen, die de uitwij kende DDR burgers nog steeds krijgen. Daaronder valt de direc te werkeloosheidsuitkering on danks eigen ontslag en de inrich tingsvergoeding. ting van de onderhandelingen maandag bleek de delegatie van de werkgevers echter niet op dit hoofdpunt van het Lammers- compromis te willen ingaan, waarna het overleg werd afge broken. De bouwbonden van FNV en CNV (die gistermorgen in Woer den gezamenlijk een strategie voor de komende weken bepaal den) willen de onderhandelin gen uiterlijk 14 februari hervat ten, lieten hun woordvoerders weten. Komen de werkgevers niet of onvoldpende aan de eisen in het ultimatum tegemoet, dan gaat op 'tientallen en later hon derden kleine en grote bouw plaatsen' het werk plat. Het draaiboek daarvoor is, zo liet ac tiecoördinator Wildeman van de CNV-bond gisteren zien, al ge reed. C. de Fouw, de onderhandelaar namens de acht organisaties van werkgevers in de bouw, ver klaarde gisteravond het ultima tum op dit moment overbodig te vinden. „We hebben bij herha ling laten weten veel meer tijd dan de bonden nodig te hebben om onze achterban te raadple gen". Volgens De Fouw komt zijn delegatie naar verwachting volgende week woensdag (de dag dat de bonden de stakingen willen laten beginnen) met een standpunt over de atv, „of er nu een ultimatum is, ja of nee". Twee hoge militairen, die de zitting de zitting van het Centraal Comité bijwoonden, verlaten het Kremlin (foto Armand VitalylAFP) (Van onze correspondent) MOSKOU - Sovjet-leider Mi chael Gorbatsjov is nog één dag verwijderd van een mogelijk beslissende overwinning op de conservatieven in de Commu nistische Partij. Dat is de in druk van de meeste westerse en Sovjet-waarnemers die de ex tra en buitengewone zitting van het Centraal Comité in Moskou volgen. Dit plenum werd giste ren, zonder verdere opgaaf van redenen, met een dag verlengd. Volgens partijwoordvoerders zullen de 250 leden van het Cen traal Comité vandaag stemmen over de hervormingsvoorstellen van Gorbatsjov. Die voorstellen, neergelegd in een 'Platform voor een menselijk en democratisch socialisme', behelzen onder meer de invoering (op termijn) van een meer-partijensysteem. Gorbatsjov en de radicale her vormers menen dat de partij na 72 jaar alleenheerschappij af moet zien van het monopolie op de macht. Gorbatsjov wenst bo vendien democratisering van de partijorganisatie zelf, het schrappen van de leidende rol van de partij uit de Grondwet en meer ruimte voor privé-eigen- dom en -initiatief. Volgens Gennadi Gerasimov, woordvoerder van het ministe rie van Buitenlanse Zaken, is de positie van Gorbatsjov op dit plenum slechts versterkt. Soort gelijke opmerkingen waren er van andere zegslieden. Het gehe le (elf man en één vrouw sterke) Politbureau zou zich achter Gor- batsjovs Platform hebben ge schaard. Dat betekent inclusief Jegor Ligatsjov, de erkende voorman van de conservatieven in de partijtop. Een aanwijzing voor de op han den zijnde capitulatie van de conservatieven is, dat ook Li gatsjov zich dinsdag uitsprak voor het schrappen van de lei dende rol van de partij uit de Grondwet. Althans, dat meld den sommige leden van het Cen traal Comité tijdens schorsin gen aan westerse journalisten. Het staatspersbureau Tass rap porteerde dat Ligatsjov de fou ten van het leiderschap toegaf en in zijn toespraak had aange drongen op meer actie en min der discussie. De afgelopen maanden heeft 'de basis' in verscheidene belangrij ke regio's lokale leiders tot aftre den gedwongen omdat zij her vormingen blokkeerden. Het re geringsblad Izvestia meldde dinsdag dat 'onlangs' Legnid Bobykin, de conservatieve par tijchef van de belangrijke indus triestad Sverdlovsk onder druk van de leden moest opstappen. De meest harde woorden kwa men, zo blijkt uit het partijdag blad Pravda van dinsdag, van Vladimir Brovikov, een vroegere premier van de republiek Wi- trusland en thans ambassadeur te Warschau. „Het is nu mode het verleden de schuld te geven (Advertentie) WORKUM (ANP) - In de zuivelfabriek De Goede verwachting in Workum is gisteren een nieuw produkt geïntroduceerd onder de naam Trenta. Het ziet er uit als kaas en wordt gemaakt van koemelk maar het bevat nauwelijks nog melkvette. In plaats daarvan zijn plantaardige vetten toegevoegd. De bereiding is zodanig dat er nog maar 0,1 milligram cholesterol per 100 gram produkt inzit. De boeren van de coöperatie De Goede Verwachting zijn samen met Westland Kaasspecialiteiten uit Huizen twee jaar geleden aan de eerste proeven begonnen. De totale voorbereidings- en introductiekosten bedragen ongeveer drie miljoen gulden. Omdat „plantaardige kaas" gezonder zou zijn dan gewone kaas, nam penningmeester mr. H. Fock van de Nederlandse Hartstich ting een chèque van tienduizend gulden in ontvangst uit handen van de Friese Commissaris van de Koningin, Hans Wiegel. Het geld is een schenking van de producenten. De nieuwe „kaas" kwam er niet zonder problemen. „Aanvanke lijk was de smaak erg zuur", aldus zuiveladviseur S. Valk. G. Westland, één van de vennoten van Westland: „Er zijn veel plantaardige soorten vetten. Voor we de goede combinatie had den gevonden, moest er veel geëxperimenteerd worden. Soms was de smaak gewoon vies." Op het moment dat bekend werd dat de plantaardige kaas eraan kwam, gaf dat flink wat beroering in zuivelland. Boeren komen nu immers met een produkt dat als zuivelvreemd wordt be schouwd. Voorzitter R. Fopma van De Goede Verwachting maakt zich daar niet druk om. „Wij als boeren zijn in de eerste plaats grastelers. Het bereiden van kaas en melk en soortgelijke produkten laten we over aan specialisten." Commissaris Wiegel had veel waardering voor de initiatiefne mers. „De boeren laten zich de kaas niet meer van het brood eten", zei hij. Natuurlijk slaat uu regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt /o'n kram zich van tic "normale" kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. I' hebt 'm zo in huis. L' hoeft alleen maarte bellen Dan krijgt u til het nieuws dagelijks in dc bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Hcnnic Jnlink 4 weken lang >U kunt deze bon ronder voor 12.50 n"51"""''* aan ons termist,i PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen voor alle rampen die ons teiste ren. Maar de problemen waar we nu mee te maken hebben, wor den veroorzaakt door de pere strojka", aldus Brovikov. En in een directe aanval op Gorbats jov: „Onze tragedie is, dat we het systeem van de in één man sa mengebalde macht in partij en staat niet kunnen breken". Gor batsjov is partijleider en presi dent. Het feit dat er dinsdagavond nog niet gestemd werd over de voor stellen van Gorbatsjov, bete kent vermoedelijk dat èn het conservatieve kamp èn de radi cale hervormers het in eigen ge lederen nog niet eens zijn over de te volgen tactiek. De strijd rond de opvolging van de Commissaris van de Konin gin in Limburg. Kremers. is in volle gang. Verschil lende namen rollen C over tafel. Een ongeval in het park met kerncentrales in Doel. vlakbij Zecuwsch-Vlaanderen en Zuid- Beveland, kan het maatschap pelijk functioneren van meer dan een miljoen men sen geruime tijd belem- meren. I m Maori-vrouwen zijn dinsdag in Middelburg een campagne in Nederland begonnen tegen het Waitangi- AL Q verdrag. I w Het aangekondigde stadion van vier miljoen gulden dat de voet balvereniging Vlissingen voor augustus zou laten bouwen, blijkt niet meer dan een lucht kasteel. Voorzitter Mr P. de Jong is er nog niet in ge slaagd een financier te O C vinden. fcw PRAAG (RTR) - De Tsjechoslo- waakse president Vaclav Havel heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker dinsdag voorgesteld alle troepen van de Verenigde Sta ten en de Sovjetunie terug te trekken uit Europa. Baker, die een tweedaags bezoek aan Praag brengt, noemde zijn be sprekingen met Havel „zeer produktief' en kondigde aan dat het overleg wordt voortge zet als de Tsjechoslowaakse president over twee weken naar de VS reist. De Tsjechoslowaakse regering is al onderhandelingen begonnen met Moskou over de aftocht van de Sovjettroepen uit Tsjechoslo- wakije. Havel deelde echter mee dat hij een totale demilitarise ring van Europa nastreeft, waar in hij ook de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Eu ropa voorziet. Vaclav Havel iFoto AP) (Van onze correspondent LONDEN - De Indias-Britse au teur Salman Rushdie heeft gis teren afgezien van zijn eerste openbare optreden sinds hij een jaar geleden onderdook. Rush die had een lezing willen geven in het Londense Institute of Contemporary Arts, maar be sloot uiteindelijk onder druk van de hem bewakende recher cheurs zijn plan op te geven. Zijn rede werd nu voorgelezen door de bevriende toneelschrij ver Harold Pinter. Rushdie werd bijna een jaar ge leden door wijlen ayatollah Kho meini, leider van Iran, ter dood veroordeeld. Toen fanatieke Britse moslims volgaarne bereid bleken het vonnis te voltrekken, moest de auteur onderduiken. Afgelopen zondag verbrak hij de stilte rond zijn persoon met een essay dat door het zondagsblad Independent on Sunday werd gepubliceerd. De BBC-radio in terviewde hem gisteren op een geheime plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1