PZC Publiek enthousiast over de vierde Den Aovond Oostburg Jan Hoet presenteert plannen Documenta'92 Arnemuiden wil tweede transport Juke Joints presenteerde live opgenomen langspeler KWPN keurde hengsten De Sterre Clinge wil aandacht met cabaretfestival Strengere controle streek Deze maand beslissing raad agenda MAANDAG 5 FEBRUARI 1990 BNMO Zeeland fergadert in issingen Vlij ibraken in I lerneuzen Scholieren vinden dode man in sloot Lezing over milieu-aspecten bij Pechiney inmiinin«in Kunsttentoonstelling Kassei (B) Effect Verkiezing van caranavalslied Sint-Jansteen NCVB-Zeeland richt blik op de toekomst Informatiemap kinderopvang I I I I M I I I rrr I I I I I I I ITTT ardenburg in zee met Zekatel IaRDENBURG - Als laatste :meente in Zeeuwsch-Vlaan- ren kan Aardenburg zeer bin- nkort worden aangesloten op :t kabeltv-net. De commissie lor openbare werken en mi- u krijgt donderdag de con- fcpt-overeenkomst tussen ge- Jeente en kabelexploitant Ze- k; tel voorgeschoteld, ia positief advies kan de raad ïm deze maand in de gelegen heid worden gesteld om in te memmen met het contract, laarna Zekatel kan beginnen let de aanleg van het net. lolgens het contract krijgen de ipJSSINGEN De afdeling ieeland van de Bond van Neder landse Militaire Oorlogs- en Menstsiachtoffers (BNMO) ®)udt zaterdag 10 februari haar jaarlijkse ledenvergadering. De ■jeenkomst in de marinekazer- in Vlissingen begint om 11.00 ir. |et huishoudelijke gedeelte be at om 13.30 uur, na de geza menlijke lunch. Aan de orde ko len onder meer de bestuursver- lezing, de verkiezing van een porzitter en een kandidaat voor fet hoofdbestuur en een statu swijziging. ERNEUZEN - De Terneuze- har W. L. B. kreeg zaterdag- fchtend vroeg ongewenste gas- Jn die zich uit de voeten maak- In met twee video-recorders, itn cd-speler en veertig cd's. B. dted aangifte van de inbraak Mj de gemeentepolitie. S diezelfde nacht werd plaats- ttnoot T. G. gedupeerd. Onbe- atnden gingen aan de haal met In rode BMW die geparkeerd Mond aan de Van Bovenstraat, let kenteken van de ontvreem dt wagen luidt: PT-82-DJ. pmeuzenaar F. M. M. L. meld- bij de politie een poging tot gefstal van een auto. Hij trof za- rdagochtend zijn wagen in de |irgemeester Geillstraat aan et een geforceerd deurslot en losgerukte bedrading. burgers in de gemeente Aarden burg gelijk na aanleg van het net de beschikking over het volledi ge programmapakket, bestaan de uit 15 tv-programma's en 24 radio-stations. Voorlopig wordt nog uitgegaan van een abonne mentsprijs van 19,76 gulden per maand. Aanleg- of aansluitkos ten zijn in eerste instantie niet verschuldigd. Wie na de eerste aanlegfase niet op het net is aan gesloten en dat alsnog wil moet in totaal 240 gulden betalen. Alle kernen met minimaal 75 aan sluitingen worden aangesloten. Voor Draaibrug zal nog gezocht worden naar een oplossing. De adviescommissie bespreekt verder het verslag van de hoor zitting over de reconstructie van de Haven. Tijdens die bijeen komst zijn er van de zijde van het college van b en w toezeggin gen gedaan aan de burgers dat MIDDELBURG - Scholieren hebben vrijdagmorgen om streeks 9 uur het ontzielde li chaam van de 46-jarige I. Pieter- sen uit Middelburg in een sloot langs de Oude Vlissingseweg ge vonden. De man is gestorven aan onderkoeling. De politie sluit een misdrijf uit. Vermoed wordt dat de man, die in een slechte conditie verkeerde, 's nachts in de sloot terecht is ge komen en vervolgens een hart stilstand heeft gekregen. MIDDELBURG - Ir A. Dijk- mans, milieuspecialist van Pe chiney Nederland NV, houdt vrijdag 16 februari voor de afde ling Walcheren van de Konink lijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging (KNNV) een voordracht over de milieuaspec ten van de industriële processen bij zijn bedrijf. De bijeenkomst (aanvang) 20.00 uur) wordt ge houden in het biologielokaal van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren aan de Elzenlaan in Middelburg. de bomen aan de Haven gerooid worden en vervangen door jonge exemplaren. Ook verplaatsing van lantaarnpalen en de aanleg van parkeervoorzieningen kwa men aan de orde, alsmede het in stellen van een 30-kilometerzo- ne. De vergadering begint om streeks 20.00 uur en vindt plaats in het gemeentehuis van Aar denburg. Het publiek is vol aandacht voor Truus Dees tijdens haar zelfgeschreven mime-act (foto Camile Schelstraete) OOSTBURG - Voor het vierde achtereenvolgende jaar werd vrijdag voor een redelijk gevulde zaal in cultureel centrum De Hoekzak in Oostburg 'Den Aovond' gehouden, een culturele ma nifestatie verzorgd door amateurs uit de regio. Het zeer gevarieerde programma werd muzikaal geopend door het orkest van de Oostburgse Muziekschool. Daarna volgden nog tal van anderen onder wie het duo Suzanne Durenkamp en Lisanne de Boer met dans, Theatergroep Pinardi met zang en toneel, Anneke de Kok met zang, het trio Monica, Titia en Sharon en het duo Anita Maas en Marianne Jansen die een verhaal in dichtvorm brachten. Het publiek reageerde en thousiast op de optredens. De organisatie was in handen van de Stichting UIT in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. :NT - Hoewel de negende Do- imenta in Kassei pas over 'ee jaar haar deuren opent, •acht een marathongesprek in :nt over de voornemens van 'tistiek directeur Jan Hoet za terdag al 1500 bezoekers op de been. Kassei zal met haar vijf jaarlijkse beeldende kunstten- toonsteiling - de grootste ter wereld - volgens de organisato- ffi" niet ingepakt worden door «§n sociologisch thema, noch de speelplaats zijn van de kunst handel. In Gent speelden Hoet en zijn medewerkers een thuiswed- sfrijd. De Tapijtenzaal van het Museum voor Hedendaagse Sunst, waarvan Hoet conserva tor is, was gevuld met belang stellenden uit binnen- en buiten land die de informatie welwil lend aanhoorden en zich niet al te kritisch uitlieten over de voor- ®mens. Het grootste rumoer ®d zich al vantevoren voltrok ken: de keuze om Engels als voertaal te gebruiken riep ern stige bezwaren op bij de Vlaams Blok-fractie van de Gentse ge meenteraad. Dit folkloristische intro leidde tot een openings woord van de schepen voor cul tuur, die de aanwezigen een goed gesprek in alle talen toe wenste. Ondersteund door medewerkers Pier Luigi Tazzi, Denys Zacharo- poulos - onafhankelijke kunst critici - en Bart de Baere - zijn rechterhand in het Gentse mu seum - schetste Hoet zijn ideeën. Centraal daarin staat de behoefte om te communiceren, kunst een plaats te geven in de eigen tijd. Dat motief was ook aanleiding om na één jaar werken de stand van zaken met het publiek te bespreken, in plaats van een persconferentie te houden. Hoet en de zijnen ga ven zo de aanwezigen een kijkje achter de schermen van het „e- norm complexe probleem een tentoonstelling als de Documen- ta te organiseren". Naast korte inleidingen door het team en dis- AJtNEMUIDEN - Ruim duizend mensen bezochten vrijdag en zaterdag de vier voorstellingen van de video-opnamen die een gfoep Arnemuidenaren tijdens hin konvooi-tocht naar Teius terug maakten. Uit de vijf uèr durende opnamen werd een anderhalf uur lange film ge- Wonteerd. Voorzitter Lieven Theune kondigde tijdens de bij eenkomst aan dat de actiegroep aijn het einde van het jaar nog e^n transport vanuit Arnemui- dén naar Roemenië op touw wil ■ten. vier uur draaide in vereni- ggigsgebouw De Arne een film Jgor genodigden. Daarvoor overhandigde voorzitter Lieven Tleune namens het Roemenië ®nité aan loco-burgemeester J van Belzen de Roemeense vlag mèt gat in het midden. J® actievoerders brachten uit H&emenië twee schilderijtjes We met daarop de kerk van Teius en een Hongaarse bijbel waarin ds Atilla Kelemen een boodschap had geschreven. Om l)ft allemaal nog eens na te kun nen lezen, kreeg Van Belzen het reisverslag dat de heer Adrie Da- vidse maakte. De loco-burgemeester was er zeer door getroffen dat de inwo ners van Teius kans zagen een geschenk aan te bieden. Hij zei te hopen dat er een verbroede ring van blijvende aard tot stand zou komen tussen de twee plaat sen. De schilderijen krijgen een plaats in het gemeentehuis. Theune las ook nog een vertaal de brief voor van een familie uit Teius en een brief die het comité ontving via een arts uit Venray. Deze was ooit studiegenoot van de huisarts van Teius en vernam op deze manier van de blijd schap en dankbaarheid van de inwoners van de Roemeense stad over het transport uit Arne muiden. De inwoners van Teius spraken in de brief de hoop uit dat de Arnemuidense onderne ming niet het laatste transport was. Voor de winter van volgend jaar wil het comité nogeen transportactie voor Teius op touw zetten. Dat jong en oud erg hulpvaardig waren, valt te zien op de film. Sorteren, inpakken, in- en uitla den, ieder stak een helpende hand toe. De opname toont ook het vertrek zondagnacht om één uur en beelden van de reis en aankomst in Teius. De film laat de onbeschrijflijke armoe van de inwoners zien. cussies, werd in de 12 uur duren de zitting via 1200 summier be- commentariëerde dia's een reis verslag door de actuele kunst ge presenteerd. De selectie houdt nog geen keuze in voor bepaalde kunstenaars. Wel is duidelijk dat er gezocht wordt naar geva rieerde uitdrukkingswijzen. Het 'stardom' wordt niet nage streefd en evenmin lijkt het erop dat een 'richtingenstrijd' geëta leerd zal worden. De Documenta 9 zal een pluriform karakter heb ben, met als leidraad het vermo gen van individuele kunstwer ken om beschouwers tot keuzen te brengen. „Het gaat niet om vernieuwing op zich", stelde Za- charopoulos, „de kunst heeft voor de vorige generatie deuren geopend, waarachter ruimten verscholen zijn die nu door de kunstenaars van vandaag betre den moeten worden. Of zij ge maakt wordt door oudere of jon ge kunstenaars, de kunst die wij zoeken moet fris zijn". De speurtochten van Hoet en zijn team voerden hen onder meer langs de bekende grote ex posities in Europa en de VS, maar bracht hen ook in Oost-Eu ropa, Cuba en enkele Afrikaanse staten. Dat houdt volgens Hoet geen keuze in voor 'de enigszins neo-kolonialistische aanpak van een tentoonstelling als Ma- giciens de la Terre, die de kunst uit verschillende werelden onte recht op een hoop veegde.' In plaats van een 'media-show', zo als de Documenta in 1987 wel werd genoemd, zal de aflevering van 1992 plaats bieden aan indi viduele kunstenaars, die elk een eigen ruimte krijgen. Buiten spektakel wordt vermeden. Hoet: „De integratie van kunst vindt plaats door van de buiten wereld de binnenwereld van de kunstenaar te betreden. Dat hoeft niet per se tot contempla tie te leiden. Door opeenvolgen de ruimten te doorlopen kan evengoed een schokeffect optre den. Individuele kunstenaars kunnen door hun werk positieve mogelijkheden tonen en daar mee iets stellen tegenover het in onze tijd afkalvende geloof in het individu". In Kassei lijkt het daaraan niet te mankeren. Om dat één van de expositieruimten - de Orangerie - niet meer be schikbaar is, wordt er gewerkt aan een nieuw gebouw, dat te vens een stedebouwkundige ver fraaiing aan het terrein geeft. Over twee jaar kunnen de ver wachte half miljoen bezoekers bekijken wat de openheid en de twijfels van Hoet en zijn team hebben opgeleverd. De leden van Juke Joints met een exemplaar van hun jongste langspeler 'Live in Brogum' foto Willem Mieras) GOES - De Zeeuwse pop groep de Juke Joints timmert stevig aan de weg. In café De Pompe in Goes hielden zij za terdagavond met een concert hun derde langspeelplaat - getiteld Live in Brogum - ten doop. Op de LP staan tien on vervalste rhythm blues nummers, die werden opge nomen tijdens een optrteden in jongerencentrum Brogum in Zierikzee. De Juke Joints zijn een echte live-band. Met zang, gitaar, drums, piano, keyboard, har monica en bass spelen de vijf muzikanten de sterren van de hemel. De groep, die inmid dels zes jaar bestaat, heeft een groot aantal optredens in Ne derland en België achter de rug. Niet iedereen in de huidi ge bezetting was er vanaf het begin bij betrokken. Peter Kempe, zanger en drummer, is een Joint van het eerste uur. „We willen graag spelen in de grotere jongeren centra. Als deze nieuwe plaat goed wordt ontvangen zal dat wel lukken. Op de plaat staan nummers die we ook tijdens concerten spelen." Kempe noemt 'Stand by me' als één van de uitsmijters. „Een klas sieker die zowat iedereen kent. De zaal komt altijd los als we dat spelen." De Juke Joints geven de nieuwe LP ir eigen beheer uit. MIDDELBURG - Drie Zeeuwse paardenfokkers hebben succes geoogst bij de recentelijk door het Koninklijke Warmbloed Paardenstamboek Nederland gehouden hengstenkeuringen. In drie etappes werden de heng sten beoordeeld. Twee keu- ringsdagen in Zuidlaren, twee in Arnhem en afgelopen week einde de laatste in Utrecht. Van de achthonderd aangemelde jonge hengsten bleven er slechts een goede zestig over die voor een verrichtingsonder- zoek in aanmerking komen ten einde definitief tot dekhengst te worden goedgekeurd. Een hengst gefokt door B. Moer land uit Hansweert en een fok- produkt van Akteur uit een mer rie van Lucky Boy werd als zoda nig aangewezen evenals een hengst van D. Maris uit Grijps- kerke gefokt uit een Farnmerrie. Het derde Zeeuwse fokprodukt werd een Saros x Due de Nor- mandië gefokt door de beheers- maatschappij Van der Peijl uit Axel. Het afrondende verrichtingson- derzoek wordt in Ermelo gehou den. De afdeling Zeeland van het Ko ninklijk Warmbloed Paarden- CLINGE - In het instituut voor geestelijk gehandicapten De Sterre in Clinge wordt zaterdag 24 maart een cabaretfestival ge houden. Directie en medewer kers van de Clingse instelling willen met dit evenement op een andere dan gebruikelijke wijze de aandacht vestigen op het lot en leven van geestelijk gehandicapten. Gekozen is voor een cabareteske aanpak, omdat deze vorm van kleinkunst mensen een spiegel voorhoudt en, stellen de organi satoren, omdat „op een speciale gevoelsmatige manier, anders dan met nota's, zaken worden overgebracht die van belang zijn voor de meningsvorming". De opzet van het festival, waar voor zich inmiddels verschillen de gezelschappen hebben aan gemeld, is om tal van facetten uit het leven van gehandicapten te belichten, zorgverleners kri tisch te beschouwen en vooroor delen en misverstanden aan de kaak te stellen. Ook worden er vraagtekens gezet bij het stre ven naar integratie, het over heidsbeleid, de gevolgen van de bezuinigingen en andere the ma's. Het festival is bedoeld voor ou ders en familieleden van zwak zinnigen, werkers in de zorgwe- reld, bestuurders en andere be langstellenden. Het evenement begint om 14.30 uur. Na de ontvangst en een wel komswoord door een van de di rectieleden van het instituut volgen optredens van het Zetca- baret uit Tilburg, Etui uit Nieuwkoop, het Kritisch Kaba- ret Ensemble uit Rotterdam, Onwijs Gaaf uit Clinge, Zwak van Zinnen uit Baarn en Klein Foutje uit Noordwijk. Het festi val wordt omstreeks half elf af gesloten. Een deskundige jury beoordeelt de optredens van de groepen. SINT-JANSTEEN - De stich ting Steens carnaval houdt za terdag in samenwerking met de evenementencommissie van de Warande een playbackshow in het gemeenschapscentrum De Warande in Sint-Jansteen. De jury kiest dan het carnavalslied 1990. In totaal zijn er 32 optre dens. De play-backartiesten strijden in twee leeftijdscategorieën om de eer. In de jongste leeftijds groep imiteren deelnemers tot en met elf jaar hun favoriete ar tiesten. Voor de verkiezing van het carnavalslied zingen de deel nemers een eigen tekst op een vaste melodie. Deze optredens worden begeleid door Adri Bo- gaert. De jury staat onder lei ding van prins Jacques de Eer ste van het Kapersgat. Het ge heel wordt gepresenteerd door Sander Elzas. Het festijn begint om 13.30 uur; de zaal is open van af 13.00 uur. (Slot van -pagina 5) van de bedrijfstak", merkte hij op. „Ik waarschuw de vissers als een goede vriend." Secretaris P. J. V. de Baare van de Zeeuwse vissersorganisatie Zevibel reageerde verbijsterd op de uitlatingen van Eversdijk. „Die man is niet goed op de hoogte", luidde De Baares eer ste commentaar. Hij sprak van een ongenuanceerde trap van 'nog wel een Zeeuw' tegen de vis serijsector. „Hij vertegenwoordigt toch het volk. Waarom heeft hij dan nooit met Zevibel en de vissers hier over gesproken De Baare be twijfelde ten zeerste dat in 1989 het tongquotum met zeker 30 procent is overschreden. „Ik ken de situatie in Breskens waar ik MIDDELBURG - Het gewest Zeeland van de Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB) houdt donderdag 22 februari een themadag getiteld 'Met het oog op de toekomst'. Prof dr E. S. Sachs houdt in dit verband een lezing met dia's over DNA-on- derzoek, prenataal onderzoek, vlokkentest en vruchtwater punctie. De bijeenkomst, toe gankelijk voor zowel leden als niet-leden, wordt van 10.00 tot 13.00 uur gehouden in de Zeeuw se Bibliotheek aan de Kousteen- sedijk in Middelburg. werk als mijnmeester. Onze groep heeft een paar honderd ki lo te veel opgevist. De situatie was elders net zo. Hoe is het an ders mogelijk dat de tongvangst in 1989 pas begin december is gesloten Het CDA-kamerlid kon zondag die vraag niet direct beantwoor den. De overschrijding heeft, volgens hem, alles te maken met grijze vis (wel bekend bij de be lasting, maar niet bij het depar tement van Landbouw en Visse rij) die vooral in het noorden aan wal is gebracht. Eversdijk stelde voor visserij kringen 'niets nieuws te hebben verteld' en be nadrukte dat hij niet de Zeeuw se, maar de landelijke situatie voor ogen had. MIDDELBURG - Voor ouders die overwegen van een of andere vorm van kinderopvang gebruik te maken is een themamap kin deropvang samengesteld. Dat is gebeurd door de in Middelburg gevestigde Stichting Spel- en Opvoedingsvoorlichting, in sa menwerking met de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland, die haar vestiging eveneens heeft in Middelburg. De map maakt de ouders wegwijs in de wereld van de kinderopvang. De aangeboden informatie is toege spitst op de Zeeuwse situatie en is tevens voorzien van verwijzin gen naar literatuur en video's en suggesties voor verdere oriënta tie. De map is te leen bij boven genoemde instanties. stamboek Nederland (KWPN) houdt dinsdag in hotel 'De Cais son' in Kapelle-Biezelinge een voorlichtingsavond voor leden en belangstellenden. Spreker is de heer G. van der Veen, hoofd inspecteur van het KWPN. Hij zal onder meer de belangrijke ontwikkelingen betreffende het röntgenologisch onderzoek bij merries en hengsten, het lineaire scoringssysteem en de nieuwe identificatieregeling door mid del van chips toelichten. Na de lezing kan er met de inleider van gedachten worden gewisseld. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. HULST Muziekschool, 19 uur: Voorspeelavond. VLISSINGEN - Bellamypark, 14-17.30 uur: Reptielenzoo. Films BERGEN OP ZOOM - Roxy I, 20.15 uur: The package; Roxy II, 20 uur: Do the right thing; Cinemactueel I, 20 uur: Skin deep, a.l.; Cinemactueel II, 20 uur: Back to the future II, a.l.; Cinemactueel III, 20 uur: Eric the viking, a.l. GOES Grand, 20 uur: Back to the future II HULST De Koning van Enge land, 20 uur: Ghostbusters II, a.l.; 20 uur: De avonden, 12 jr.; MIDDELBURG - Electro, 20.30 uur: Splendor; Schuttershof, 20.30 uur: Ro- muald en Juliette. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: De kassiere, a.l.; 20 uur: K-9, a.l. VLISSINGEN - Alhambra I, 20 uur: Wild thing; Alhambra II, 20 uur: Mystic piz za. Téntöonstéllingen BURGH-HAAMSTEDE - Het Oude Raadshuis, 10-17 uur: Gra fisch werk Joel Roche (t/m 28/2). GOES Gemeente-archief, 10- 12 en 13-17 uur: 'Geknipt voor de toekomst', foto's van B. van de Plasse (t/m mei '90); Galerie La Strada, 10-20 uur: Werken Leendert van der Pool (t/m 2/3). HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: bouwwerktuigen KRUININGEN - Gemeente huis, 9-17 uur: Fotografie en gra fisch werk Erwin Tramper (t/m 31/3). MIDDELBURG Zeeuws Mu seum, 13.30-17 uur: Kunst van de zolder (t/m 4/2). Zeeuwse Bibliotheek, 17.30-21 uur: Drie wereldgodsdiensten in Zeeland; Christendom, Islam en Hindoeisme (t/m 12/2); Foto PZC 1956 (t/m 3/3). ZKC, 17.30-21 uur: Schilderijen Dave Meyer (t/m 8/2). Vleeshal, 11-17 uur: Schilderijen Jan Zembsch (t/m 4/3). OOSTKAPELLE Zeeuws Bio logisch Museum, 13.30-17 uur: 'Globetrotters....op platvoeten'. VLISSINGEN - Galerie Bella my 19, 10-17 uur: Schilderijen Ben Sleeuwenhoek (t/m 14/2). IJZENDIJKE - Streekmu seum, 10-12 en 13-17 uur: Belgi sche krijgsgevangenen in de Tweede Wereldoorlog (t/m 30/4). Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 06-11 SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur - weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrou wen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 01180-28800. Aids Infolijn: tel. 01180-38384.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 21