\erschoorm Minstens 29 doden door nieuwe storm Geen harttransplantatie voor patiënten van boven 55 jaar Kleine rol rijkswaterstaat: stuw Waterweg goedkoper JA Acht doden bij aanslag op Israëlische bus "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Zeeland helpt! UUR FOTOSERVICE Aan vooravond belangrijke partijtop Tienduizenden kregen te hoge aanslag fiscus Henk Baars wereldkampioen In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Russische roulette kost man het leven Onderzoek omstreden praktijk Veghelse arts Hindernissen Vangstcontrole Verrassing Vrouw doet aangifte van diefstal hasjiesj Perioden met zon S33e jaargang no. 30 laandag 5 februari 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CON TROL ijs en omgeving getroffen Begrip 'met COLIJN goedemorgen' Zie onze advertentie op pagina 8 BELLEN GAAT SNELLER Zonnige perioden en af en toe wat be wolking, voornamelijk in de hogere luchtlagen. Overwegend krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Mid- dagtemperatuur omstreeks 10 graden. KWAUTEITSKLEURENFÖTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZmKZEE ROTTERDAM (GPD) - Een sinister spelletje Russisch Roulette heeft zaterdagavond in Rot terdam het leven gekost van een 36-jarige man. Na het nuttigen van te veel drank besloot een aantal gasten in een club het levensgevaar lijke spel met de revol ver te spelen. Een paar keer ging het nog goed, tot het slachtoffer aan de beurt was. Hij schoot zich door het hoofd en overleed later in het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt. Massale mars naar Kremlin CVan onze correspondent) MOSKOU - Een unieke gebeur tenis in Moskou: een massale demonstratie van de oppositie langs de muren van het Krem lin. Meer dan 200.000 mensen (volgens opgave van de politie) betoogden zondag voor invoe ring van een meerpartijensys- teem. Het was de grootste onof ficiële demonstratie die Mos kou ooit zag. De betogers trokken dwars door de stad naar het Plein van de Re volutie, vlakbij het Kremlin. Daar werden ze toegesproken door radicale hervormers als Bo- ris Jeltsin en Joeri Afanasjov, beiden afgevaardigden van het Volkscongres. Op spandoeken werd het vertrek van Igor Li- DEN HAAG (GPD) Door een fout van de belastingdienst hebben enkele tienduizenden mensen vorige week een veel te hoge voorlopige belastingaanslag ontvangen. De belas tingdienst schat dat tussen de 20.000 en 45.000 personen een voorlopige aanslag over dit jaar hebben gekregen die dui zend tot tweeduizend gulden te hoog is. Een enkeling is zelfs voor 17.000 gulden te veel aangeslagen. De fouten zijn waarschijnlijk gemaakt bij het aanpassen van de computerbestanden aan de nieuwe belastingregels (vol gens Oort). De belastingdienst zal betrokkenen nog deze week per brief laten weten dat er een fout is gemaakt. De belastingdienst is nog druk doende om uit te zoeken wel ke mensen een foute aanslag hebben gekregen. In elk geval zullen geen aanmaningen of deurwaarders worden gestuurd, voordat de problemen zijn opgelost, zo liet de plaatsvervan gend directeur-generaal van de belastingdienst, J. van Lun- teren, gisteren weten voor de televisie. Volgens hem kan de voorlopige aanslag ook ongedaan worden gemaakt door het meegestuurde schattingsformulier in te vullen en op te stu ren. PARIJS/BONN (AFP) - De storm die zaterdag over Frankrijk en de Bondsrepubliek trok heeft aan zeker 29 mensen het leven gekost. Er viel een groot aantal gewonden. In beide landen richtte de storm enorme mate riële schade aan. Ook delen van België werden getroffen. Het noodweer was het hevigst in Parijs en omgeving. In de vier departementen om de hoofd stad vielen dertien doden. In Chartres, ten zuidwesten van de hoofdstad, vloog door de harde wind die 160 km per uur bereik te, een stuk van 50 vierkante me ter van het dak van de beroemde kathedraal in deze stad. De treinverbindingen met Parijs en het luchtverkeer werden ern stig verstoord. De wegen werden op vele plaatsen geblokkeerd door omgewaaide bomen. In de departementen Seine-et-Marne DEN HAAG, VEGHEL (GPD) - Deze week wordt opnieuw een onderzoek ingesteld naar de praktijk van een arts in Veghel, -tegen wie onlangs bij het Me disch Tuchtcollege in Eindho ven diverse klachten zijn inge diend na het uitbreken van een tbc-besmetting. Twee patiën ten overleden daaraan, bij drie anderen speelde de besmetting waarschijnlijk ook een rol bij het overlijden. Het onderzoek wordt ingesteld door de genees kundig inspecteur voor de Volksgezondheid in Noord-Bra bant mr. H. Plokker, die met na- ntfj wil weten of de arts zijn om streden manier van behandelen heeft hervat. De Veghelse arts werkte in het verleden op een ongebruikelijke manier met omstreden genees middelen. Twee jaar geleden bleek dat 55 patiënten van de arts, die zich onder meer bezig hield met het behandelen van gewrichtsreuma, besmet waren geraakt met tbc. Aanleiding tot het hernieuwde onderzoek zijn geruchten dat de arts zijn omstreden praktijk weer heeft hervat. De inspecteur voor de volkge zondheid heeft geen enkele mo gelijkheid om de arts te dwingen met werken te stoppen. gatsjov, lid van het politbureau en een van de leidende conserva tieven, geëist. Sommige span doeken plaatsten Ligatsjov op een lijn met de KGB en het fas cisme. Andere voor Sovjet-verhoudin gen provocerende leuzen waren: 'Vrijheid, vandaag of nooit', 'Weg met de leidende rol van de partij', '72 jaar al op weg naar nergens'. De politie, die massaal op de been was en bijgestaan werd door speciale eenheden van het ministerie van binnenlandse za ken, greep niet in. Sommige straten in het centrum werden afgezet en metrostations langs de route gesloten. Boris Jeltsin werd luid toege juicht. Hij verklaarde dat de par tij nu moet afzien van haar lei dende rol, zoals die is vastgelegd in artikel zes van de Grondwet. Afanasjov voorspelde dat er de komende weken in heel de Sov jetunie demonstraties als deze in Moskou zullen worden gehou den. De demonstratie was eerder de ze week al aangekondigd via Ra dio Moskou, een van de signalen dat er in de partijtop steun voor was. Het tv-nieuws bracht gis teravond een uitgebreide repor tage. De betoging was georgani seerd door het democratisch platform, een twee maanden ge leden opgerichte groepering bin nen de partij, die radicale Pere strojka voorstaat. Ook andere hervormingsgezinde organisa ties, zoals de Democratische Unie, behoorden tot de initiatief nemers. De stilzwijgende steun uit de partijtop, het feit dat voor het eerst in de buurt van het Krem lin werd gedemonstreerd en de uitgebreide verslaggeving in de media geven steeds meer grond aan de verwachting dat Gor- batsjov vandaag tijdens de ver gadering van het Centraal Comi té met voorstellen tot radicale vernieuwing van de partij zal ko men. Volgens Interfax, een nieuws dienst van Radio Moskou, zal Gorbatsjov het Centraal Comité een plan voorleggen onder de ti tel 'naar een menselijk en demo cratisch socialisme'. In dit stuk wordt voorgesteld dat de partij zijn in de grondwet vastgelegde leidende rol opgeeft, en dat staats- en partijfuncties worden gescheiden. Bovendien zou de partijtop or ganisatorisch drastisch worden gewijzigd. Er zou een nieuw 200 (in plaats van 249) leden tellend Centraal Comité komen, een partijvoorzitter en twee vice- voorzitters in plaats van de se- crertaris-generaal en een poli tiek uitvoerend comité met ver tegenwoordigers uit alle vijftien republieken dat het huidige po litbureau moet vervangen. Gorbatsjov zelf heeft zich tot op heden altijd tegen het opgeven van de leidende rol van de partij en een meerpartijensysteem uit gesproken. Zijn argument is, dat de Communistische Partij de enige georganiseerde politieke kracht is die de Sovjetunie bij een kan houden en uit de crisis halen. Een andere aanwijzing dat er ra dicale veranderingen mogelijk zijn tijdens het plenum is de be richtgeving van Tass over een mogelijke vervroeging van het partijcongres. Dat staat nu op de agenda voor oktober, maar de hervormers dringen aan op ver vroeging om de personele en po litieke wijzigingen zo snel moge lijk door dit hoogste orgaan van de partij te laten goedkeuren. Henk Baars is zondag in het Spaanse Getxo wereldkampioen veld rijden geworden. De Brabander ontsnapte in het laatste deel van de slotronde uit een kopgroepje van vijf renners. Adri van der Poel werd voor de vierde keer in zijn loopbaan tweede. Hij bleef in de eindsprint de Fransman Bruno le Bras en landgenoot Frank van Bakel voor. De ontknoping was zeer verrassend. De bedoeling was dat Baars het tempo hoog zou houden en dat Van der Poel de titel zou grijpen, maar Baars ging onbedreigd door de finish. Op de foto wordt Henk Baars gehuldigd temidden van Adrie van Q der Poel (links) en de Fransman Lebras (rechts), (foto EP A) w en Mame, ten oosten van Parijs, zaten meer dan 140.000 inwoners in het weekeinde zonder stroom. De Franse hulpverleningsdienst noemde de storm een van de zwaarste in de afgelopen 20 jaar. Bij het noodweer dat op 25 en 26 januari over West-Europa trok verloren elf mensen het leven in Frankrijk. In de Bondsrepubliek kwamen zaterdag door de storm zes men sen om het leven, van wie vijf door vallende bomen werden ge troffen. Bij het passeren van België richtte de storm ook daar veel schade aan, vooral in Wallonië. Drie mensen werden ernstig ge wond en meer dan 20 liepen lich tere verwondingen op. In de zuidoostelijke provincie Luxem burg werden van zo'n 200 huizen de daken weggerukt en tiental len dorpen in heel Wallonië kwa men zonder elektriciteit te zit ten. Ook de uitgestrekte naald bossen in het gebied werden aanzienlijk getroffen door de storm. In Antwerpen werd zaterdag avond om half negen de water kering van de Schelde gesloten omdat er overstromingen dreig den. De politie waarschuwde met megafoons de bevolking langs de Schelde-oevers. (Pagina 5: schepen in proble men) Tegenstanders van de apart heid in Zuid-Afrika vierden het afgelopen weekeinde de aange kondigde vrijlating van ANC- leider Nelson Mandela. Maar echtgenote Winnie zei dat er nog hindernisen zijn en het ANC liet weten de wapens nog niet te zullen neerleg- O gen. O -sow Zonder een betere controle op aanvoer van vis mislukt het strenge visserijbeleid van minis ter Braks, waarschuwt drs H. Eversdijk. „De goedwillende vis sers worden de dupe van de kwaadwïllen- C de." De grootste verrassing in het Zeeuwse voetbal speelde zich gistermiddag af in Hulst. Daar- ging Middelburg, de gedoodverf de kampioen van de derde klas, sensationeel met 5-0 ten onder tegen 1 HVV. Zingend trokken zondag honderduizenden demonstranten door Moskou, met spandoeken waarop onder meer zoals hier om democratie werd gevraagd (foto Tass) DEN HAAG (GPD) - Mensen boven de 55 jaar komen in prin cipe niet meer in aanmerking voor een harttransplantatie. Hetzelfde geldt voor mensen die psychisch niet stabiel zijn zoals verslaafden, voor hen die ern stige andere ziekten hebben of niet goed in staat zijn met de artsen te communiceren. Dit heeft prof. Huismans van het Academisch Ziekenhuis in Lei den zondag voor de radio ge zegd. Hij is mede-opsteller van het nog vertrouwelijke rapport 'Protocol Harttransplantaties' dat is gemaakt in opdracht van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Huismans zei dat een leeftijds grens is opgenomen omdat an ders bij heel veel patiënten valse hoop zou ontstaan. „Ook de bes te kandidaten zouden dan niet meer de kans hebben om een ruilhart te krijgen. Daarmee doe je dan weer een groep patiënten tekort". Het beschikbare aantal ruilhar- ten is veel te klein om iedereen die daarvoor in aanmerking komt van een 'nieuw' hart te voorzien. In 1988 waren er bij voorbeeld maar 59 'ruilharten' terwijl 300 mensen voor een harttransplantatie in aanmer king kwamen. Daarom moet er geselecteerd worden. Vorig jaar ontstond grote opschudding ROTTERDAM, DEN HAAG (GPD) De stormvloedke ring in de Nieuwe Waterweg wordt goedkoop en technisch het best mogelijke, omdat Rijkswaterstaat zich er min der dan ooit mee bemoeid heeft. Dat constateren de ac countants van het ministerie van verkeer en waterstaat in een onafhankelijk rapport aan de Tweede Kamer. Zij spreken daarin hun tevre denheid uit over de werkwij ze tot nu toe en de (financiële) opzet voor de bouw van de stuw bij Maassluis. Met bij komende werkzaamheden (onder andere de aparte ke ring in Europoort en verho ging van de dijken in IJssel- monde) gaat het project 1407 miljoen gulden kosten. Rijkswaterstaat heeft bij de stuw voor het eerst een nieu we aanbestedingsmethode toegepast, waarbij de eigen rol niet zo groot was als bij bij voorbeeld de Deltawerken in Zeeland. Tot nu toe maakte Rijkswa terstaat zelf de volledige ont werpen voor dergelijke grote werken. Pas daarna werd het uitbesteed aan een aannemer. Bij het plan voor de storm vloedkering is voor het eerst een commissie met externe deskundigen ingeschakeld. Die vroegen per advertentie buitenstaanders om de inzen ding van ontwerpen. Er kwamen uiteindelijk vijf bruikbare plannen uit de bus, inclusief een van Rijkswater staat zelf. Bij nadere bestude ring bleek dit ontwerp veel duurder dan het uiteindelijk gekozene (een stuw die be staat uit losse sectordeuren, die bij stormtij worden afge zonken op een speciale drem pel in de ter plekke 360 meter brede Waterweg). En bovendien was het RWS- plan technisch onhaalbaar. Als Rijkswaterstaat dus zijn 'ouderwetse' methode van aanbesteding had gebruikt, was er wellicht nooit een stormvloedkering gekomen of een veel te dure. omdat mensen die het Neder lands niet goed beheersen, zou den worden uitgesloten. Dit taaicriterium staat nu niet in het protocol, maar de ontvanger van een ruilhart moet wel in staat zijn goed met de artsen te communiceren. „Om een hart transplantatie tot een succes te maken, is het absoluut noodza kelijk datje na de transplantatie een heel goede behandeling kunt geven met al die stoffen die er bestaan om de afstoting tegen te gaan. Daarvoor moet de pa tiënt heel goed begrijpen hoe hij dat moet doen. Hij moet ook goed kunnen begrijpen wanneer er problemen optreden. Dat moet hij zelf kunnen herkennen en dat moet hij vertellen", aldus prof. Huismans. De Nederlandse Hartstichting heeft er, gezien het tekort aan donorharten, begrip voor dat er criteria moeten worden opge steld. Volgens directeur dr. W. Stiggelbout moeten eventuele regels echter niet te streng zijn. Harttransplantatieteams zou den er in redelijkheid van moe ten kunnen afwijken. Voorals nog kan de Hartstichting leven met de leeftijdsgrens van 55 jaar, maar dit zou wel elk jaar op nieuw moeten worden bezien. Ook de andere criteria worden door de Stichting niet op voor hand afgewezen. Volgens Stiggelbout zijn de cri teria niet meer dan lapmiddelen. „Er is een politieke oplossing in de vorm van een transplantatie- wet noodzakelijk. Die moet er nu zo snel mogelijk komen. Een overheid die dat niet doet, is cy nisch en tegelijk naïef bezig. Die wet zou onder meer kunnen re gelen dat - anders dan nu - ieder een in principe donor is, tenzij er nee is gezegd". De Stichting Nederlandse Hart patiënten acht het leeftijdscrite rium 'absoluut onaanvaard baar'. Artsen moeten uitgaan van de 'biologische leeftijd' van de patiënt en diens medische ge steldheid, aldus voorzitter J. van Overveld. De Stichting streeft naar een veel gerichter codicil- beleid, waardoor het aanbod aan donorharten zal verruimen. (Advertentie) TEL AVIV (GPD/RTR/AFP/ DPA)) Bij een aanval op een Israëlische bus in Egypte zijn gisteren zeker 8 Israëlische toe risten om het leven gekomen. Minstens 17 mensen raakten ge wond. De touringcar was met met 31 Is raëlische toeristen onderweg van Rafah in de bezette Gaza- strook naar Cairo. Tegen het eind van de middag, bij Ismailia aan het Suez-kanaal op onge veer zestig kilometer van de Egyptische hoofdstad, werd de bus vanuit een passerende auto onder vuur genomen met auto matische wapens en handgrana ten. De Israëlische premier Yitzhak Shamir verklaarde zondag avond dat de aanslag toont dat haat tegen Israël heerst in het Midden-Oosten. „Deze moorddadige aanslag op Israëlische toeristen midden in Egypte is uiterst ernstig en schokkend", verklaarde Shamir telefonisch tegenover de Israëli sche televisie. „Deze aanslag be wijst dat haat tegen Israël nog altijd bestaat en hoog oploopt. Ik hoop dat de Egyptische auto riteiten alle maatregelen nemen om de aanvallers te vinden en te bestraffen", zei Shamir. De premier wilde niet ingaan op de politieke gevolgen van de aanslag voor het vredesproces. Commentatoren van Israëlische media speculeerden dat achter de aanslag Palestijnen zitten die tegen de pogingen van PLO-lei- der Arafat zijn om te komen tot vredesbesprekingen met Israël. Het was de ernstigste aanslag op Israëliërs in Egypte sinds 1985, toen een geestelijk gestoorde Egyptische politieman op een' strand in Ras Burka, in de Sinax, verscheidene toeristen dood schoot. Als uitvloeisel van het vredes verdrag tussen Egypte en Israël in 1979 zijn er directe busverbin dingen tussen beide landen. GRONINGEN (ANP) - Een 24-ja- rige vrouw heeft zaterdag bij de politie in Groningen aangifte gedaan van het feit dat twee on bekende mannen haar voor de handel bestemde voorraad has jiesj hebben geroofd. Volgens een woordvoerder van de Groningse politie is dat een tamelijk uitzonderlijke aangifte, gezien het feit dat hasjiesj in Ne derland officieel is verboden. De vrouw is beheerster van een kof fieshop. (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de "normale" kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dal maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maarte bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Bennie Jol ink (Advertentie) Red de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt... o Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! l^^lk wil de P. Adres. PC Plaats Flkwil de PZC Tol 4 weken lang 'U kunt deze bon zonder PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen yoqri_12.5q^°^^_-n ons .terugsturen 01184 84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1