OJIIÉII Gorbatsjov zou leiderschap partij willen neerleggen Honecker weer vrij Slag om cricketteam NIEUW OP UW BROOD: DE RUIJTER ORIGINALS. Gedwongen ontslagen bij defensie mogelijk Gorbatsjov erkent recht op vereniging van Duitse staten Koningin jarig Zeeland helpt! Reorganisatie nodig om marktaandeel te behouden Dylan krijgt Frans lintje Schip vermist Minder atv Kampioen Kustwacht Bouterse Veel wind MhW 233e jaargang no. 26 Woensdag 31 januari 1990 Bericht Amerikaanse zender Afstoten 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Afslanking van departement Ruzie Bonn Stormachtige, later harde ivind uit zuid tot zuidwest. Veel bewolking en vanochtend nog regen. Vanmiddag enkele opklaringen, afgewisseld door een bui. Temperatuur 9 graden. Red de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt... Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! Van onze correspondent) WASHINGTON - Wall Street heeft gisteren scherp gerea geerd op een bericht van de Amerikaanse omroep CNN, dat de Russische partijleider Gor batsjov zou overwegen zijn functie als secretaris-generaal van de Communistische Partij neer te leggen. Het bericht, afkomstig van de Moskouse correspondent van de omroep, zorgde ervoor dat de Dow Jones Index halverwege de middag met meer dan 30 punten daalde. Later was sprake van herstel en eindigde de Dow Jo nes Index 10 punten lager dan de dag daarvoor. Volgens CNN hebben „door gaans goed geïnformeerde en betrouwbare bronnen" in de communistische partij in de Sovjet-Unie gezegd, dat Gor batsjov dermate gefrustreerd is over de tegenwerking die hij van partijfunctionarissen onder vindt bij het realiseren van zijn economische programma's, dat hij wil opstappen. Hij zou van plan zijn zijn bond genoot Alexander Yakovlev voor te dragen als zijn opvolger. Gorbatsjov zou dan wel zelf zijn functie als president van de Sov jet-Unie willen behouden, aldus het bericht van CNN. Gorbatsjov zou met een dergelij ke stap aanzienlijke macht be houden, en tegelijk de vrijheid hebben om zichzelf van de in dis krediet geraakte partij te distan tiëren, aldus CNN. Het bericht kon niet uit andere bronnen worden bevestigd. De woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, zei gis teravond desgevraagd over geen enkele informatie aangaande een naderend afscheid van Gor batsjov te beschikken. Advertentie HAAGMAN ADVOCATEN ROTTERDAM TELEFOON 010-4364688 TELEX 26051 FAX 010-4365233 PARIJS (AP) - De Britse folkzanger Bob Dylan is dinsdag benoemd tot commandeur in de Fran se orde van kunsten en literatuur. De 48-jarige zanger en componist nam de medaille in het Palais Royal in ont vangst van de Franse minister van cultuur Jack Lang. De minister verklaarde dat Dylan „voor velen van ons in Frankrijk en Europa een ideaal van muziek en een ideaal van poezie verenigde". Dylan, die vooral begin jaren zestig grote faam kreeg met songs als „Blowin' in the Wind" en „Like a Rolling Sto ne", geeft op het ogen blik een reeks concerten in Parijs als onderdeel van een Europese toer- nee. LONDEN (RTR) - Voor het leven van 19 zeelieden wordt ge vreesd na het zinken van hun schip, de 4.500 ton metende Flag Theofano, in Het Kanaal, zo zei dinsdag een woordvoerder van de Britse kustwacht. ZOETERWOUDE (GPD) - Bij de bierbrouwerijen van Heine- ken in Zoeterwoude en Den Bosch verdwijnen de komende drie jaar ongeveer 700 arbeids plaatsen om de kosten van de produktie te verminderen. Vol gens de directie, die het perso neel en de vakbonden dinsdag inlichtte over de reorganisatie, vallen er geen gedwongen col lectieve ontslagen. Onder het personeel is desondanks grote onrust ontstaan en ook de vak bonden FNV en CNV vrezen dat er toch mensen hun baan zullen verliezen. Volgens het sociaal plan dat Hei- neken heeft opgesteld kunnen 340 werknemers afvloeien door een vervroegde uittreding met 57,5 jaar. Voor de overige 360 werknemers wordt een baan ge zocht binnen Heineken of bij een ander bedrijf. Volgens de vak bonden is het gedwongen ont slag met dit plan echter nog niet van tafel. De vakbonden die op 20 februari verder praten met Heineken ei sen dat het schuiven met banen uitsluitend op vrijwillige basis geschiedt. Lakeveld van de In dustriebond FNV: „Bovendien zullen wij Heineken dat een goe de sociale reputatie heeft, flink laten betalen. Ik denk bijvoor beeld aan het verder verlagen van de vut tot 55 jaar". De bon den sluiten niet uit dat zij de cao-eis van 4 procent zullen kortwieken in ruil voor een goed sociaal plan. De vakbonden er kennen de noodzaak van een reorganisatie, maar vinden de ingreep tamelijk laat. Volgens de plannen van Heine ken verdwijnen de meeste banen op de produktie-afdelingen en in mindere mate bij de administra tie. Verder stoot Heineken een aantal ondersteundende taken zoals transport en het automati seringsbedrijfje DIM geheel af. Heineken wil zich terugtrekken op de zogeheten 'kemactivitei- (Van onze correspondent) BONN - De vroegere Oostduitse staats- en partijleider Erich Ho necker is dinsdag uit zijn voorlopige hechtenis ontslagen. De rech ter weigerde het arrestatiebevel van de hoogste openbare aankla ger Joseph te ondertekenen. Honecker, die ruim twee weken geleden een zware operatie heeft on dergaan, werd maandag na zijn ontslag uit een Oostberlijns zieken huis tegen de wil van de behandelende artsen, opgesloten. Hij is nu opgenomen in een verpleegtehuis van de Evangelische Kerk, waar van de leiding grote moeite had de bewoners te overtuigen van de humanitaire motieven voor deze daad. In Oost- en West-Duitsland was kritiek geuit op de harde opstelling van de justitie. Willy Brandt verklaarde het moeilijk te kunnen be grijpen dat bij het besluit humanitaire overwegingen blijkbaar geen enkele rol hebben gespeeld. De Oostduitse SPD noemde de huidige strafrechtelijke vervolging van „een aantal oude mannen, een even ongeëigende als doorzichtige poging om de aandacht af te leiden van de noodzaak van een diepgaande analyse van het verleden". (Van onze correspondent JOHANNESBURG - Tegenstanders van een toernee van een Engels cricketteam door Zuid-Afrika hebben dinsdag opnieuw slag ge leverd met de politie. De politie van Bloem fontein voerde charges uit met de wapenstok en jaagde groepen betogers uiteen met traan gas. Volgens een van de organisatoren van de protestacties zouden daarbij dertig gewon den zijn gevallen. De autoriteiten hadden gisteren wel toestem ming verleend voor het houden van een de monstratie voor het stadion in Bloemfontein waar het Engelse team de tweede wedstrijd van zijn tour speelt. Deze betoging is vreed zaam verlopen. De onregelmatigheden von den, evenals maandagavond, vooral plaats in het zwarte woonoord Mangaung. De eerste wedstrijd leidde vorige week vrijdag tot rellen in de mijnstad Kimberley. De toernee van de Engelse cricketers is zeer omstreden omdat zij tegen vorstelijke betaling de internationale sportboycot van Zuid-Afrika ontduiken. De spelers worden overal waar zij gaan en staan geconfronteerd met betogers en zwart perso neel in hotels en restaurants weigert hen te be dienen (Foto AP) Werkgevers in het bankbedrijf willen dat het personeel langer gaat werken met flexibele tijden en later in de vut gaat. Als deze inzet bij de onderhandelingen niet wordt gehono reerd vrezen ze verlies O van werkgelegenheid. O- Advertentie Vanaf vandaag kunt u uw boterham beleggen met "De Ruijter Originals". Vijf nieuwe broodversierders: extra puur, mokka, rum-grapefruit, rum-advokaat en kokos. En om de keuze wat makke lijker te maken, krijgt u deze week bij elk pak 5 mini-pakjes gratis. Als voorproefje, zullen we maar zeggen. O 1 Q Per pak Met gratis 5 mini-pakjes.* Aanbieding is geldig t/m zaterdag 3 februari a.s..* Zolang de voorraad strekt. Heineken schrapt 700 banen (Van onze correspondent BONN - De Sovjetrussische lei der Michail Gorbatsjov en de Oostduitse minister-president Modrow sluiten een vereniging van beide Duitse staten niet uit. Dat verklaarden beide politici dinsdag na hun overleg in Mos kou. Gorbatsjov riep de bij dit proces betrokken leiders in Oost en West op, zich bewust te zijn van hun verantwoordelijk heid. Modrow en Gorbatsjov wilden zich niet vastleggen op een tijd schema, maar de Oostduitse re geringsleider onderstreepte wel dat het hele toenaderingsproces in etappes moet worden voltrok ken, waarbij er geen sprake van kan zijn dat Oost-Duitsland door de Bondsrepubliek wordt opgeslokt. Gorbatsjov stelde dat de Duitse eenheid in principe door nie mand in twijfel wordt getrok ken. Zinspelend op de grootscheepse demonstraties in Oostduitse steden voegde hij daaraan toe dat over de vereniging van de twee landen niet op straat kan worden beslist. Voor de Russi sche leider zijn de uitgangspun ten duidelijk: „Er zijn twee Duit se staten. Verder dragen de vier zegevierende machten uit de Tweede Wereldoorlog een spe ciale verantwoordelijkheid en we hebben te maken met het Eu ropese eenwordingsproces. Dit alles moet met elkaar in over eenstemming worden ge bracht". Hij gaf toe dat de ont wikkelingen stormachtig verlo pen. Modrow zei na afloop van het topoverleg dat Gorbatsjov zijn gedachten over het Duits-Duit se toenaderingsproces welwil lend had aangehoord. Hij wil via een verdragsgemeenschap naar een confederatie streven, die binnen een Europees kader moet worden gerealiseerd. Bei de politici waarschuwden voor het gevaar dat het aanwakkeren van nationalistische tendenzen in de DDR tot een niet meer te controleren proces kan leiden, waardoor ook de angstgevoe lens in de Duitse buurlanden weer zullen toenemen. Binnen de Westduitse regerings coalitie is ruzie uitgebroken over de vraag of een verenigd Duits land lid moet worden van de NA VO. Minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher, van de liberale FDP, is tegen uit breiding van de NAVO tot de Oder-Neisse, de grens tussen de DDR en Polen. De christen-democraten van de CDU/CSU zijn wel voor een Duits NAVO-lidmaatschap. „De kleine en middelgrote Euro pese landen hebben het Atlan tisch Bondsgenootschap nodig om zich te verdedigen tegen een mondiale mogendheid waarmee zij op het Euro-aziatische conti nent moeten samenwonen", zo zei de fractieleider van de CDU/ CSU in de Bondsdag in een in terview met de krant Die Welt van woensdag. Daarbij meent CDU/CSU- woordvoerder buitenlandse za ken Michaela Geiger dat de ge meenschappelijke ontwikkeling van de twee Duitslanden slechts dan mogelijk is als ervan wordt uitgegaan dat de Bondsrepu bliek lid blijft van de NAVO. Genscher beschouwt een NA VO-lidmaatschap van de DDR als rampzalig. „Wie de integratie van de DDR in de NAVO eist, blokkeert de Duitse eenheid", zei hij zaterdag. Genscher tekende daarbij wel aan dat het NAVO-lidmaat- schap van de Bondsrepubliek niet ter discussie kan worden ge steld. Koningin Beatrix viert vandaag haar 52ste verjaardag (Foto ANP) De kustwacht kan, volgens een evaluatierapport, beter functio neren als het of zelfstandig wordt, of wordt onder gebracht onder één mi- Q nisterie. «7 De 17-jarige leerling-kapster Amanda Hamelink uit Axel is in Schiedam Nederlands kam pioen geworden. Daarmee nam ze revanche op het kampioen schap van vorig jaar toen ze in de finale als tweede eindigde. Gert-Jan Bouterse vindt, dat Zeeuwse voetbalscheidsrech ters niet snel genoeg promove ren. Dele elftalspeler van Hoek, die op zondag arbi- treert, verwijt de Afde- £i ling Zeeland laksheid. I O ten' zoals produktie en verkoop van bier. Zonder deze afslanking lijdt Hei neken Nederland volgens de di rectie in 1994 verlies en kan het marktaandeel niet rond de 50 procent worden gehouden. De afgelopen jaren daalde het ren dement fors, doordat de kosten in vergelijking met de concur rentie hoog zijn. Het aandeel van Heineken-pils op de stagneren de biermarkt liep terug van bij na 60 procent tot bijna 52 en dreigt onder de 50 te duiken. Dit komt mede door de concurrentie van Belgische en Brabantse bie ren en andere speciale bieren. Vorig jaar trad om die reden een nieuwe directie bij Heineken aan, die het bedrijf onmiddellijk doorlichtte. DEN HAAG (GPD) - Minister Ter Beek (defensie) sluit niet uit lat er bij defensie gedwongen ontslagen zullen vallen. Dit blijkt uit een brief die de be windsman gisteren naar de Ka- iner heeft gezonden. In het stuk ontvouwt Ter Beek plannen woor een herstructutering op ',ijn departement. Ter Beek stelt in zijn brief dat iet personeelsbestand op zijn ninisterie met 20 procent ver- aagd moet worden. Dit is een dobale doelstelling. Omgere kend in arbeidsplaatsen spreekt fer Beek over een besparing van 500 mensen. Er zal een gelijk waardige behandeling plaats- fensie nog niet eerder plaats vond zegt Ter Beek dat hij niet kan toezeggen dat er geen ge dwongen ontslagen zullen val len. De reductie van het personeel op het ministerie acht Ter Beek om een aantal redenen noodzake lijk. Door internationale wapen beheersing en het niet meer stij gen van de nationale defen sieuitgaven, is inkrimping van de defensieorganistie, vooral in de hogere staven, nodig. Ten tweede lopen investeringspro gramma's af. Ten derde zullen ook uitvoerende eenheden en bedrijven zich moeten aanpas sen. Ten vierde is de topstruc tuur van het ministerie voor ver betering vatbaar. Ten vijfde is een herstructurering nodig om nieuwe taken te kunnen intro duceren. Ter Beek kondigt in zijn brief een aantal doelmatigheids- en reoganisatieonderzoeken aan die zich richten op de taken van het ministerie, het functioneren van het ministerie en de relatie tussen het departement en alle krij gsmachtonderdelen. vinden tussen burger- en mili tair personeel. De bewindsman kondigt aan dat de afslanking van zijn departe ment gepaard zal gaan met een sociaal beleidskader. In dat so ciaal beleid zal in eerste instan tie gebruik gemaakt worden van bestaande instrumenten zoals het stimuleren van vertrek bij het departement door vut, 'out placement' en herplaatsing zon odig na om- en bijscholing. Te Beek schrijft verder dat het hele proces met grote zorg wordt omgeven. Het beleid is er daarbij op gericht om gedwongen ont slagen „zoveel mogelijk" te voorkomen. Omdat het echter gaat om een operatie die bij de- mmmt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1