\erschoore Vrijlating Mandela is onzekere zaak Kust geplaagd door nieuwe aanval storm Kraamvisite uit Roemenië NAVO heeft begrip voor plannen minister Ter Beek Vrijwel zeker breed zakenkabinet DDR Sociaal-democraten winnen in Saarland Zeeland helpt! UURFOTOSERVICE Proces medewerkers Ceausescu begonnen Later regen 233e jaargang no. 24 Maandag 29 januari 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Delfgaauw in oorlog lid Zwart Front Zwijgen ANC-leider stelt voorwaarden VS willen divisie terugtrekken Senators Brand modezaak Kieft-effect Klappertandend Afgeluisterd i Eerst opklaringen later regen. Maxi mum temperatuur rond 10 graden. Tot hard of stormachtig toenemende zuid-zuidwesten wind. KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! GOES MIDDELBURG VLISSiNGEN HULST ZIERtKZEE wÊBmm HILVERSUM - De Gro ningse oud-hoogleraar filosofie Bernard Delf gaauw (78) is tijdens de Tweede Wereldoorlog lid geweest van de anti semitische organisatie Zwart Front van Arnold Meijer. Hij zei dit zon dag in een interview voor de IKON-radio. Delfgaauw kreeg vooral bekendheid toen hij in de jaren zestig protes teerde tegen de Ameri kaanse inmenging in de oorlog in Vietnam. In het interview zei de gepensioneerde hoogle raar dat hij na zijn stu dententijd eerst lid werd van de Nederlandse Unie. Toen die organisa tie verboden werd, wend de hij zich tot het Zwart Front. Op die manier wil de hij in opstand komen tegen de NSB. Hij be dankte voor de antisemi tische organisatie, toen hij vond dat Meijer te ver meeging met de Duitsers en de NSB, onder meer door een oproep voor het Oostfront en door de jo denvervolging niet radi caal af te wijzen. Delfgaauw vindt het achteraf naief gedacht, maar voelt zich eigenlijk toch niet schuldig over zijn lidmaatschap. „Er zat ook een verzetsele- ment in. Het was geen capituleren voor de Duitsers, maar het was het zoeken naar een mo gelijke weg om iets te doen op politiek gebied, wat de Duitsers en het nationaal-socialisme kon tegenhouden." Later in de oorlog ging hij in het verzet. Front Roemenië belegerd (Van onze correspondent) BUKAREST - Ongeveer 200.000 mensen hebben zondag in Buka- rest het hoofdkwartier van het Front voor Nationale Redding urenlang belegerd. Ze eisten het aftreden van president Iliescu en de voorlopige regering. Het Front beloofde alleen voortzet- teing van de dialoog met de op positie. In Bukarest begon in tussen het proces tegen vier naaste medewerkers van Cea- seuscu. Tienduizenden betogers trok ken zondagmiddag op initiatief van de Nationale Boerenpartij en de Nationale Liberale Partij naar het Victorieplein, waar het hoofdkwartier van het Front is gevestigd. Daar stonden 's mor gens al duizend arbeiders. Ze rie pen leuzen ten gunste van het Front. Van hen gescheiden door een strook niemandsland van enkele meters betoogde een iets grotere groep studenten tegen het Front. Tegen twee uur arriveerde de voorhoede van de door de partij en georganiseerde demonstra tie. Toen Iliescu de menigte van af het balkon wilde toespreken, werd hij op zo'n fluitconcert ont haald dat hij maar weer naar binnen ging. Aan het begin van de avond werd de sfeer grimmig. Een stem liet via luidsprekers weten dat duizenden arbeiders in aantocht waren om het Front te redden. Kort daarna reed een vrachtwa gen op de menigte in. Volgens geruchten zijn twee betogers on der de wielen van de wagen zou den zijn gedood. Om half acht verschenen Iliescu, premier Ro man en anderen op het balkon. Iliescu bedankte de kleine Front-aanhang en beloofde ook de dialoog met de politieke par tijen zullen we voortzetten". „De revolutie was gerechtvaar digd. Hadden we moed gehad en Ceausescu tegengesproken, dan was een van ons misschien geë xecuteerd, maar hadden we hem kunnen tegenhouden". Dat zei beklaagde Ion Dinca zaterdag voor het Militair Tribunaal in Bukarest. Het proces tegen vier naaste me dewerkers van Ceausescu Ion Dinca (ex-vice-premier); Emil Bobu (ex-plaatsvervangend par tijleider); Tudor Postelnicu (ex- minister binnenlandse zaken) en Manea Manescu (ex-vice-presi- dent) begon in de Militaire Academie in Bukarest. Het wordt vanochtend hervat. De aanklacht vermeldt medeplich tigheid aan massamoord. De eerste dag is voornamelijk be steed aan de ondervraging van Ion Dinca. Centraal stonden de gebeurtenissen in december in Timisoara en Bukarest. De 17de riep Ceausescu het Po litbureau bijeen wegens de onrust in Timisoara. Ceausescu en zijn vrouw waren woedend over de manier waarop daar te gen werd opgetreden. Hij stelde voor de ministers van binnen landse zaken en defensie en commandant Vlad van de Secu- ritate af te zetten en te execute ren. Volgens Dinca gingen de an dere Politburo-leden met het on- slag van Vlad niet akkoord. „Het was de eerste keer dat iemand een andere mening durfde te hebben dan Ceausescu". Deze zei dat men dan maar een andere secretaris-generaal moest zoeken en liep weg. De an deren overreedden hem terug te komen, waarna Ceausescu zei dat in Timisoara met scherp moest worden geschoten. Toen hij vroeg of iemand er anders over dacht, zeiden de anderen dat ze het met hem eens waren. „Ik zelf zweeg", aldus Dinca, „maar dat is hetzelfde, want ik verzette me niet". Op de vraag waarmee de onrust in Timisoara begon, antwoordde Dinca dat een grote groep men sen wilde voorkomen „dat een priester uit zijn huis werd gezet. Laszlo, maar zijn achternaam herinner ik me niet". „Tökes", helpt de voorzitter. Dinca: „Ja, Tökes. Dank u wel". (Van onze correspondent JOHANNESBURG - De vrouw van gevangen ANC-leider Nel son Mandela heeft gezegd dat nieuwe obstakels de vrijlating van haar man in de weg staan. Winnie Mandela bracht haar man zaterdag een vier uur du rend bezoek in zijn bungalow op het terrein van de Victor Ver- ster-gevangenis in Paarl, in de Kaapprovincie. Na afloop verklaarde zij dat zij haar man in een sombere stem ming had aangetroffen. „Er zijn nieuwe hinderpalen opgedoken die zijn vrijlating in de weg staan' aldus een zichtbaar aan geslagen mevrouw Mandela. Zij zei ook dat Mandela ontstemd was over het feit dat het ANC een één jaar oud, vertrouwelijk document van zijn hand aan de regering in handen had gespeeld van een Zuidafrikaans week blad. Niettemin hadden zij opnieuw de regelingen besproken die ge troffen moeten worden voor wanneer zijn vrijlating een feit is. Drie weken geleden was me vrouw Mandela er nog van over tuigd dat de vrijlating van haar man die ruim 27 jaar gevangen zit, op handen was. Na terugkeer in Johannesburg is zij zaterdagavond nader op de aard van de obstakels ingegaan. Mandela zal volgens haar pas de gevangenis verlaten, als aan de volgende eisen wordt voldaan: legalisering van de verboden zwarte bevrijdingsbeweging ANC, terugkeer van politieke ballingen naar Zuid-Afrika en terugtrekking van legereenhe den uit de zwarte woonoorden. Inwilliging van deze eisen zou moeten voorkomen dat Mande- la op vrije voeten is, terwijl de or ganisatie die hij bij onderhande lingen met de Zuidaffikaanse re gering moet vertegenwoordigen, nog steeds verboden is. De verle den jaar vrijgelaten ANC-leider Walter Sisulu heeft al eerder ge waarschuwd Mandela niet in een dergelijk 'politiek vacuum' vrij te laten. De vrijlating van Mandela is een van de hoofdthema's van de rede die president Frederik de Klerk vrijdag in Kaapstad bij de ope ning van het parlementaire jaar zal houden. Maar volgens be richten in de Afrikaner pers heeft de regering nog geen be slissing genomen over de datum van Mandeia's vrijlating en de legalisering van het ANC. VLISSINGEN - De ziekenhuizen te Vlissingen en Zierikzee hebben de delegatie artsen van de vrouwen- en kinderkliniek in de Roemeense stad Cluj afgelopen weekeinde op harverwarmende wijze ontvangen. Dokter Anna Zsigmond Tökes (links) had tijdens het bezoek aan de kraamafdeling van het Vlissings ziekenhuis niet alleen aandacht voor alle moderne apparatuur, maar stevende ook meteen op het jonge leven af, zoals op baby Emmelie van mevrouw Labruyere (rechts) uit Middelburg. De Roemeense artsen zijn in Zeeland ter ondersteuning van de PZC-actie voor hun kliniek in Cluj (foto Lex der Meester Zie ook pagina 7: Roemeense emoties in Zeeland. DE BILT (ANP) - Een volgens het KNMI opvallend krachtige storm heeft zondag in enkele de len van het land schade aange richt, zij het in beperkte mate. Langs de Zeeuwse en Hollandse kust was enige tijd sprake van windkracht 10. Boven land zijn in windvlagen snelheden tot 100 kilometer per uur gemeten. Dit deelde het KNMI zondag mee. De storm bleef ver onder de or kaankracht van donderdag, toen langs de kust sprake was van windkracht 11 tot 12. Boven land werden toen windsnelhe den gemeten van 130 tot 150 ki lometer per uur. Volgens het KNMI zullen oce aandepressies zich de komende dagen nu en dan naar West-Eu ropa uitbreiden. Dat houdt in dat de wind van tijd tot tijd op nieuw stormkracht kan berei ken. Het KNMI geeft de kracht van een storm tien tot twintig uur van tevoren aan. De schade die zondag werd ge meld, is eigenlijk een uitvloeisel van de vernielingen die donder dag zijn aangericht. Bomen, schoorstenen, dakpannen, dak goten en dergelijke die donder dag al losraakten hebben zon dag net de duw gekregen die no dig was om ze helemaal te ver nielen. Ook veel provisorische reparaties van donderdag aan gerichte schades bleken niet be stand tegen de nieuwe storm. Minister Ter Beek van defensie staat welwillend tegenover hulp van militairen aan zwaar getrof fen glastuinders. Hij bespreekt dit vandaag met de provinciale militaire commandanten. Ter Beek wil geen gewoonte maken van militaire hulp maar vindt dat bij sommige bedrijven spra ke is van „een echte noodsitua tie". De soldaten zouden vooral glas moeten rapen in de teelt- grond. Elk scherfje moet uit de grond om toekomstige teelt niet te beschadigen. Pagina vijf: Schade tweede storm valt mee in Zeeland. (Van onze correspondenten BRUSSEL/BONN - De Navo heeft begrip voor het voorne men van minister van defensie Ter Beek om in 1991 en 1992 750 van de 57.00 Nederlandse solda ten uit West-Duitsland terug te trekken. Maar die terugtrek king moet wel het gevolg zijn van de onderhandelingen in We nen over vermindering van de conventionele bewapening in Europa. Dat zegt de secretaris-generaal van de Navo, de Westduitser Manfred Woemer, in een inter view met Het Parool. Woerner heeft wel bezwaren tegen de plannen van de Belgische rege ring om te zijner tijd alle 25.000 Belgische soldaten terug te trek ken. Daardoor zou volgens de Navo-chef een groot gat in de bondgenootschappelijke linies vallen. Volgens de Westduitse krant Welt am Sonntag zouden de Ver enigde Staten de terugtrekking op korte termijn van een divisie (15.000) soldaten uit West-Duits- land voorbereiden. Dat plan zou vandaag worden bekendge maakt, wanneer de Amerikaan se Senaat de federale begroting voor 1991 krijgt aangeboden. Daarin wordt op defensie zes miljard dollar bezuinigd. Als ar gument noemen de Amerika nen, volgens de Welt, het INF- akkoord uit 1987 over de vernie tiging van de raketten voor de middellange afstand. Het perso neel van die Pershing-2- en kruisraketten zou overbodig zijn geworden. De sterkte van deze eenheden bedraagt echter slechts 2000 man. Zelfs met on dersteunende eenheden komt men nog niet aan 15.000 man. Navo-secretaris-generaal Woer ner zegt de Nederlandse voorne mens „aanvaardbaar en begrij pelijk" te achten, in het licht van de veranderde internationale si tuatie. Hij benadrukt dat het maar om 15 procent van de Ne derlandse militairen in Duits land gaat. Bovendien wil minis ter Ter Beek eerst afwachten of in Wenen dit jaar een eerste ont wapeningsakkoord gesloten wordt. De Franse staatssecretaris van defensie Gerard Renon heeft za terdag in Bordeaux verklaard dat Frankrijk voorlopig niet van plan is zijn troepensterkte in West-Duitsland (nu 54.000 man) te verminderen. „Als de Neder landers en Belgen zoiets aan kondigen, is dat hun verant woordelijkheid", zei hij. PvdA-voorzitter Sint vermoedt dat de hardnekkige opstelling van de CDA-senators jegens het kabinet niet alleen op techni sche meningsverschillen be rust, maar ook politie ke achtergronden O heeft. O Een uitslaande brand in een mo dezaak in Oud-Vossemeer heeft zaterdagmorgen voor meer dan een ton schade aangericht. De complete winkelinventaris ging verloren. Het boven de win kel gelegen woonge deelte vatte eveneens C vlam. w "9 Het Kieft-effect werkt door bij PSV. Nu heeft ook verdediger Ivan Nielsen de Eindhovense club de oorlog verklaard na te zijn gepasseerd voor de wedstrijd tegen Wil- lem II. BUKAREST - Vier vertegenwoordigers van het oude regime in Roemenië verschenen zaterdag in de beklaagdenbank. Van links naar rechts het vroegere lid van het Politburo Ion Dinca, oud-vicepremier Manea Manescu, de vroegere minister van binnenlandse zaken Tudor Postelnicu en Emil Bobu, een naaste medewerker van de geëxecuteerde dictator Ceausescu(Foto AFP) De nationale titelstrijd schaat sen in Assen is vrijwel op een fiasco uitgelopen. Ben van der Burgt reed klappertandend naar het kampioen schap bij de allroun- 4 ders. (Van onze correspondent) BERLIJN-BONN - De DDR krijgt tot de verkiezingen van 6 mei vrijwel zeker een zakenka binet onder leiding van minis ter-president Hans Modrow. Zondag begonnen de gesprek ken tussen de communistische premier, de buitenparlementai re oppositie en de regeringspar tijen over vorming van een bre de coalitie. Voorwaarde van de oppositie is onder meer dat in dit overgangskabinet partijpo litieke belangen geen rol mogen spelen. Terwijl de SPD geen ministers wil leveren, maar wel niet-partij- gebonden sympathisanten wil voorstellen, besloot 'Nieuw Fo rum' met eigen kandidaten te komen. Ook de de meeste ande re aan de 'Ronde Tafel' verte genwoordigde nieuwe groepen streven naar ministeriële ver antwoordelijkheid. De Oostduitse Staatsveilig heidsdienst heeft jarenlang het telefoonverkeer tussen het bu reau van kanselier Kohl, vele mi nisteries, het parlement en West-Berlijn afgeluisterd. De Westduitse regering gebruikt steeds vaker koeriers om uitlek ken van geheime informatie te voorkomen. De Westduitse staatssecretaris Neussel beves tigde dit weekeinde meldingen in onder meer Der Spiegel. Bonn eist hierover opheldering. Er zijn volgens diverse publika- ties sterke aanwijzingen dat het afluisteren ook onder de nieuwe Oostduitse regering wordt voortgezet, ondanks de belofte van Modrow dat deze activitei ten van de staatsveiligheids dienst waren stopgezet. Ibrahim Bohme, een van de op richters van de DDR-SPD is be reid na de verkiezingen minis ter-president te worden. Dat deelde hij mee in Gotha op het eerste regionale congres. Meer dan 100.000 mensen waren naar het Oostduitse Thüringen ge stroomd om onder meer de ere voorzitter van de Westduitse SPD, Willy Brandt, toe te jui chen. Brandt hield een harstoch- telijk pleidooi voor de Duitse eenwording en verlangde snelle stappen om dit doel te bereiken. (Van onze correspondent) BONN - De sociaal-democraat Oskar Lafontaine heeft zondag de verkiezingen in de Westduit se deelstaat Saarland overtui gend gewonnen. Hij werd daar mee de gedoodverfde kanse lierskandidaat van de SPD voor de algemene verkiezingen van december. De rechts-extremis- tische Republikaner van de ex- SS-er Schönhuber kwamen, evenals de Groenen, niet over de kiesdrempel van vijf pro cent. De SPD won 5,4 procent en kwam op 54,4, de CDU verloor vier procent en kreeg 33,2 en de aanhang van de liberale FDP slonk van tien tot 5,7 procent. Premier Lafontaine, wiens partij deze kleinste deelstaat sinds vijf jaar met absolute meerderheid regeert, bezorgde de SPD het grootste verkiezingssucces sinds de Tweeede Wereldoorlog. Het partijbestuur bespreekt vandaag de kanselierskandida tuur van Lafontaine. In politiek Bonn gaat iedereen ervan uit dat de 47-jarige vice- voorzitter van de SPD in het strijdperk zal treden tegen CDU-voorzitter en kanselier Helmut Kohl. Vooral het feit dat Lafontaine zijn strijd op vier fronten, tegen de CDU, de FDP, de Groenen en de Republikaner, glansrijk won, maakte indruk bij alle partijen. Kanselier Kohl, die zijn milieuminister Töpfer als lijsttrekker naar Saarland had gestuurd, krijgt in de SPD'er een harde tegenstander. Advertentie Red de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt... Met vermelding Actie Roemenië Stort nu!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1