PZC Beaufort, een graadmeter voor stilte en storm Belgen kampen nog met tegenwind bij plan supersnelle trein-TGV Erfelijkheden opinie en achtergrond Politieke druk, lobbyen, onderhandelen... VRIJDAG 26 JANUARI 1990 Veel meer.... Kiezers SDI Onderhandelingen Angsten Geprogrammeerd denkwijzer m Tehuiskinderen VS bezuinigen fors op defensie Van onze correspondent Henk Dam in Washington) Het is niet verstandig, maar wel prettig om alvast wat te dagdromen over de centjes die je in de toekomst gaat krij gen. Met precies dat houdt het Amerikaanse Congres zich mo menteel volop bezig. Het geld waarom het hier gaat zijn de ve le miljarden dollars die het Congres meent te zullen over houden omdat er de komende jaren denkelijk veel minder aan de defensie hoeft te worden uit gegeven. Nu er een McDonalds restaurant in Moskou is, er een Hongaarse uitgave van Playboy bestaat, de Berlijnse Muur als elegant ver pakte scherven in Amerikaanse warenhuizen wordt verkocht, kortom de Koude Oorlog voorbij is, lijkt de ratio voor een op volle toeren draaiend oorlogsappa raat ook voorbij. En dus: waaraan zullen we dat geld nu eens uitgeven? Aan de vermindering van het begro tingstekort - vorig jaar nog 165 miljard dollar? Aan het brood nodige oplappen van 's lands we gen en bruggen - kosten tenmin ste 400 miljard? Bestrijding van drugs? AIDS? Sociale program ma's. zoals nogal wat Democra ten willen? Belastingverlaging, zoals veel Republikeinen aardig lijkt? Dat er minder naar defensie hoeft te gaan, is een gedachte die niet alleen in het Congres leeft, maar ook in het Witte Huis en zelfs op het ministerie van defen sie. het Pentagon. Minister Che ney (defensie) zal volgende week zijn begroting voor 1991 indie nen, maar nu al is uitgelekt dat hij eigener beweging heeft bezui nigd. Cheney zal vermoedelijk om 292 miljard dollar vragen. Dat is wel iswaar 5 miljard dollar meer dan in 1990, maar 10 miljard dollar minder als rekening wordt ge houden met inflatie. Met andere woorden: Cheney - en uiteraard president Bush die in dit soort zaken het laatste woord heeft - heeft zelf al gekort. Maar het Congres gaat het niet genoeg vinden, dat staat nu al vast. Dat Congres wordt be heerst door de oppositionele De mocratische partij, en Demo craat na Democraat heeft de af gelopen week al de stellingen be schermen, gaat zonder twijfel in leveren. Vorig jaar kreeg Bush daarvoor 3.8 miljard dollar in plaats van de gevraagd 4,9. Dit jaar zal er nog minder animo zijn om al te veel te steken in SDI, al was het alleen maar omdat er technisch zo weinig schot in dit program ma zit, en omdat het nu ook z'n laatste restje strategische re levantie verloren heeft. De peperdure B-2 „stealth" bommenwerper, die niet door ra dar kan worden gezien, gaat het ook moeilijk krijgen. De B-2 heeft als apocalyptische taak het overvliegen van atoombom men naar de Sovjetunie in geval van oorlog. Naarmate de kans op oorlog kleiner is geworden, is het prijs kaartje van de B-2 - 500 miljoen dollar per stuk - meer gaan op vallen. Vertraging van het pro gramma lijkt wel het minste dat moet worden verwacht. Verder zal zeker nog eens gron dig worden bekeken of Amerika de geplande modernisering van zijn op land gestationeerde in tercontinentale raketten wel no dig heeft. Voorzien is nu nog in twee typen: de Midgetman, met e-e-n kernkop, en de via rails ver- voerbare. tienkoppige MX-ra- ket. Het is niet waarschijnlijk dat die het alletwee gaan halen. Er kan natuurlijk op nog veel meer worden bezuinigd. Maar een van de grote problemen daarbij is dat een Afgevaardigde in wiens kiesdistrict zich een fa briek voor tanks bevindt, niet voor bezuiniging op die tanks gaat stemmen. Want dat gaat hem kiezers kosten. Veel Afgevaardigden hebben de fensie-industrieën of militaire bases in hun districten. Dat maakt de discussie nogal moei lijk. De vuistregel luidt, dat elke miljard dollar bezuinigen 38.000 banen kost. Niemand wil die ba nen in zijn kiesdistrict verliezen, zo eenvoudig is de politieke rea liteit. Daar komt dan nog bij, dat de defensie-industrieën zelf aan een uitgebreide lobby-campag ne begonnen zijn, en zij hebben geld (en dus invloed) genoeg om die campagne kracht bij te zet ten. Veel van de komende bezuini gingen zullen dan ook uiteinde lijk het resultaat zijn van slepen de onderhandelingen tussen Congresleden van dezelfde par tij, van de twee partijen, tussen Witte Huis en Congres. Congres (Door Rinus Antonisse) Stormen zijn in de perio de oktober-april in Zuidwest-Nederland niks bijzonders. Waterschappers die belast zijn met het be heer van de zeeweringen houden er automatisch re kening mee. In die maanden worden aan de dijken geen werkzaamheden verricht. Het moet wel érg hard te keer gaan voordat aan de Zeeuwse kust orkaankracht wordt gemeten. De waters noodramp van 1953 voltrok zich tijdens een langdurige noordwesterstorm, die bij vlagen tot windkracht 12 aanzwol. Bij windsnelheden vanaf 50 kilometer per uur moet reke ning worden gehouden met stormachtig weer. De Engel se admiraal sir Francis Beaufort ontwierp in 1805 een twaalfdelige schaal om de sterkte van de wind aan te geven. Zijn uitgangspunten zijn vandaag-de-dag nog al tijd graadmeter. De storm van 25 en 26 januari is, gege ven de schaal en de ervarin gen, geen écht fenomeen. Uit de statistieken van het KNMI Zeeland blijkt dat dit weerbeeld in de eerste maan den van het jaar gemiddeld eenmaal in de vijf jaar op treedt. Een overzicht van de schaal die Beaufort bijna 200 jaar gele den samenstelde: cijfer wind- bena- benut snelh. ming km/u effect van de wind op het golf- zeeoppervlak hoogte 1 stilte 1-5 flauw spiegelgladde zee geschubde golfjes geen 0.1 0.1 schuim 2 6-11 flauwe koelte kleine golfjes - breken niet, toppen hebben glasachtig aanzien 0.2 3 12-19 lichte koelte kleine golven, toppen begin nen te breken, hier en daar schuim 0.6 4 20-28 matige koelte kleine, langer wordende gol ven, vrij veel witte schuim koppen 1.0 5 29-38 frisse bries matige golven van grotere lengte, veel witte schuimkop pen 2.0 6 39-49 stijve bries grotere golven, brekende top pen, doen overal witte schuimkoppen ontstaan, op waaiend schuim 3.0 7 50-61 harde wind hogere golven, wit schuim van brekende koppen in windrich ting 4.0 8 62-74 storm achtig matige hoge golven, toppen van golven waaien af, goed ontwikkelde schuimstrepen 5.5 9 75-88 storm hoge golven, zware schuim strepen in richting van de wind, rollervorming-verwaaid schuim 7.0 10 89- 102 zware storm zeer hoge golven met over stort golfkammen, zee krijgt door schuim wit aanzien 9.0 11 103- 117 zeer zware storm buitengewoon hoge golven, zee bedekt met schuim, zicht sterk verminderd 11.5 12 117 orkaan lucht met schuim en verwaaid zeewater gevuld, zee volko men wit door schuim, vrijwel geen zicht 14.0 en Pentagon, Pentagon en in dustrie, etcetera. Dat hele proces van lobbyen en handelen zal zich voor een niet zo'n klein deel in het schemer duister afspelen. Alleen de kie zer in Washington D.C. ziet iets meer dan de andere Amerika nen. Daarvoor hoeft hij slechts naar de lokale tv te kijken. Want daar zijn de laatste tijd steeds meer commercials te zien. waarin de fensie-bedrijven hun glanzende tanks en dito straaljagers aan prijzen. Die commercials zijn eigenlijk alleen maar bedoeld voor de be slissers in het Pentagon en het Witte Huis, en voor de Congres- trokken, en gezegd dat er veel meer bezuinigd moet worden. Neem de invloedrijke senator Sam Nunn. Hij staat bepaald niet bekend als duif, maar hij vindt dat nu alle defensie-uitga- ven tegen het licht van de ont spanning moeten worden ge houden, dat niet moet worden gestart met de produktie van nieuwe wapensystemen, en dat hard moet worden gedacht over het terugtrekken van alle troe pen uit Europa. En Nunn is maar een van de vele honderden Amerikaanse Con gresleden, die allemaal een ei gen mening over de defensiebe groting hebben. De strijd om de defensie-uitgaven zal dan ook nog lang het nieuws in Amerika blijven bepalen. Welke kant gaat het uit? Hoe veel gaat er worden bezuinigd? Eigenlijk valt daarover nog maar weinig concreets te zég gen. Veel zal afhangen van de vraag hoe de regering de Ameri kaanse defensie-rol in de komen de decennia gaat zien. Cheney heeft beloofd op 1 april met een rapport te komen, waar in over die rol wordt gefiloso feerd. Uit wat er inmiddels is uit gelekt blijkt, dat de Amerikaan se aanwezigheid in Europa sterk zal afnemen of zelfs zal ophou den te bestaan, en dat er ge werkt moet worden aan een rela tief kleine, snel inzetbare troe penmacht die overal ter wereld Amerikaanse belangen kan ver dedigen. Dat betekent in de praktijk: minder van alles. Minder men sen, minder vliegtuigen, minder schepen, minder zware wapens, minder kernraketten. Het bete kent uiteraard ook: minder geld. Oud-minister van defensie Ro bert McNamara zei onlangs dat rond de eeuwwisseling de defen siebegroting niet meer dan de helft hoeft te zijn van wat-ie nu is. Een jaar lang een oplopende reeks bezuinigingen dus van steeds 5 procent (dus eerst 5 jaar procent, het jaar daarna 10 pro cent, etcetera). Dat betekent weer, op samengestelde basis, een totale bezuiniging over tien jaar van 825 miljard dollar. Dat lijkt erg veel, maar zelfs de meer conservatieve defensie-ex perts die onlangs door het blad Fortune werden geraadpleegd, denken aan zeer forse bezuini gingen. Zij zeggen dat aan het eind van de eeuw de defensiebe groting met gemak met een-der de moet kunnen zijn ingekrom pen. Hoe dat ook uitpakt, zeker is dus dat het Pentagon de komende jaren zwaar gaat inleveren. Ze ker is ook, zoals eerder gezegd, dat het Congres meer zal willen bezuinigen dan de regering. De mocraten zeggen dat ze Che ney's begroting voor 1991 met in ieder geval nog eens 7 miljard dollar willen inkrimpen. De grote vraag is natuurlijk waarop dan concreet moet wor den bezuinigd. Enkele posten liggen in ieder geval voor de hand. SDI, het plan om Amerika met een atoomparaplu te be leden. Ze bewijzen op hun eigen manier dat het gevecht om de defensie-dollars ernst is gewor den. De peperdure B-2 'stealth'-bommenwerper, die niet door de radar kan worden gezien (foto APIDouglas Pizac) BHtKÊiïÊÊHKÊÊBÈÊËÊHBÊÊBÊÈÊÊtlÊÊÊÊÊÊÊBMÊÊÊtÊÊIÊÊÊÊÊKÊÊEËÊÊSÊÊBÊÊÊBÈÊBÊBÈÊÊlÊKÊKËËÈÊKBËSÊÊIKiÊNÊÈHÊÊÊÊÊÈHÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÈÊÊË (Van onze correspondent Hans de Bruijn in Brussel) Over vijf jaar wordt België doorkruist door een super snelle trein en in 1998 moet die TGV ('Train a Grande Vitesse') ook ons land aandoen. Dan duurt de rit van Brussel naar Parijs nog maar anderhalf uur en ligt de Franse hoofdstad op drie uur van de Randstad. Tenminste, dat wil de Belgische regering. Maar of het zo snel gaat als verkeersminister Jean-Luc Dehaene deze week voorspelde, moet nog worden afgewacht. Want de plannen voor de 'flits trein' door België stuiten op te genwind. Uit uiteenlopende richtingen. Over de wind uit het noorden maken de Belgen zich de minste zorgen, al zijn België en Neder land het oneens over het tracée dat de TGV straks moet volgen naar ons land. Zij zijn vastbesloten een TGV- lijn aan te leggen van de Franse grens (bij Rijssel) naar Brussel, en dan oostwaarts via Luik naar Duitsland en noordwaarts naar Antwerpen. De Belgische tra- cées staan nu vast. Maar de af takking naar ons land is nog een witte vlek. Als Nederland moeilijk doet over de verbinding met Antwer pen, dan heeft het daar vooral zichzelf mee, zeggen de Belgen. Het zal dan niet zijn aangesloten op het supersnelle spoornet, dat rond 2000 in heel Centraal- en wellicht ook Oost-Europa moet liggen. Er is in ons land verzet tegen plannen om door de dichtbe volkte Randstad een supersnel le trein over nieuwe banen te la ten razen. Maar de voorstanders van de TGV stellen dat Neder land zonder aansluiting op dat net „het Jutland van Europa wordt". De problemen draaien rond het tracée van Antwerpen naar Ne derland. België heeft twee^alter- natieven voorgesteld. Het eerste gaat van Antwerpen over de be staande, maar aan te passen, spoorlijn naar Roosendaal. De TGV kan daar echter niet hardei dan 160 km per uur rijden en za) er 14 minuten over doen. De tweede mogelijkheid is de aanleg van een nieuwe lijn door het Antwerpse havengebied naar de grens met Nederland ten zuiden van Bergen op Zoom (acht minuten). Maar Nederland ziet liever dat België een nieuwe lijn aanlegt langs de snelweg Antwerpen-Breda, waarop wel hoge snelheden haalbaar zijn. De verschillen zijn duidelijk: in het Belgische voorstel is het tra cée tussen Antwerpen en Neder land zo kort mogelijk. Dat bete kent minder overlast en minder kosten voor België, zeker als de bestaande spoorlijn naar Roo sendaal alleen maar zou moeten worden aangepast. Dehaene geeft zelf de voorkeur aan het tracée door het Ant werpse havengebied, waar nie mand woont en dat maar vijftien kilometer lang is. In het Neder landse alternatief moet 45 km. nieuwe spoorlijn op Belgisch grondgebied worden aangelegd, dwars door een woongebied. En dat voor het reisplezier van de Nederlanders. Daar voelt Brus sel dan ook alleen maar voor als Nederland bereid is een groot deel van de kosten te betalen. Zo niet, dan houdt de TGV straks in Antwerpen op en kan de 'jutlan- disering' van Nederland begin nen. Op 6 februari praat minister De haene met zijn Nederlandse col lega Maij-Weggen in Brussel. Dehaene voorspelde zware on derhandelingen, ook al omdat het gevaar bestaat dat daar an dere kwesties tussen beide lan den in betrokken zullen worden. Zo liggen Nederland en België overhoop over de zogenaamde waterverdragen. Ook zijn er pro blemen over de aanleg van een nieuwe startbaan voor het vlieg veld Beek in Zuid-Limburg, waardoor straalvliegtuigen bij het opstijgen over dorpen in Bel gisch-Limburg zullen denderen. Valkuilen genoeg dus op de weg naar de TGV. Maar Dehaene kan ook in eigen land op verzet rekenen. Welis waar staan nu de regeringspar tijen (christendemocraten en so cialisten) achter zijn plannen, maar door de federalisering van het land zullen ook de Vlaamse en Waalse deelregeringen hun oordeel moeten geven. De TGV is al jaren een twistap pel tussen de landsdelen, omdat de Vlamingen weigeren op hun grondgebied geheel nieuwe TGV-lijnen aan te leggen. Daar door zal de TGV straks alleen op Waalse grond de hoge snelheden (300 km/uur) kunnen halen, die de grootste tijdwinst opleveren. De Vlaamse milieubeweging protesteerde vooral tegen de aanleg van nieuwe spoorlijnen, dwars door dichtbevolkte woon gebieden tussen de hoofdstad en Antwerpen en Leuven. Om daar aan tegemoet te komen, is nu be slist de bestaande spoorlijn daar aan te passen, zodat de TGV op beide tracées niet harder dan 160 zal rijden. Pas twintig kilometer ten oosten van Leuven komt de TGV op snelle (Waalse) banen. Vooral Luik voelt zich tekort gedaan, omdat de reistijd naar Brussel zo nauwelijks vermindert. Bo vendien wordt ook het andere snelle tracée, van de Franse grens naar Brussel, alleen op Waalse grond aangelegd. De Walen profiteren daar nau welijks van, omdat de TGV be halve in Luik in geen Waalse stad stopt. Maar minister De haene heeft al gezegd dat voor Luik straks de lijn naar Duits land (Aken) wel eens belangrij ker zou kunnen worden dan die naar Brussel en Parijs. Ook de Waalse milieubeweging begint zich echter te roeren. Zij wijst erop dat Vlaanderen zijn zin heeft gekregen, terwijl de nieuwe lijn Franse grens-Brus- sel dwars door de fraai natuurge bieden van Henegouwen komt te liggen. „Tien minuten tijd winst tussen Rijssel en Brussel zijn dit offer niet waard". Bovendien dreigt een Vlaams- Waals geschil over de kosten, omdat het grootste deel daarvan in Vlaanderen zal worden be steed. De TGV gaat in België 71,6 miljard frank (bijna 4 mil jard) kosten. België betaalt daarvan 750 miljoen, de rest komt van de EG en uit de exploi tatie. Dehaene hoopt dat de deelrege ringen, waarin dezelfde partijen de meerderheid hebben, de na tionale regering zullen volgen. Hij heeft de afgelopen maanden de geesten rijp gemaakt, op de zelfde behendige wijze waarop hij in 1988 het rooms-rode kabi net Martens in elkaar sleutelde. Door René Diekstra) Jim Lewis en Jim Springer (als tweeling ter wereld gekomen, maar meteen bij de geboorte van elkaar ge scheiden) ontmoetten el kaar voor het eerst weer op 40-jarige leeftijd. Beiden ble ken een opleiding tot politie functionaris te hebben ge volgd. Beiden bleken als hobby's technisch ontwer pen en timmeren te hebben. Leiuis was voor de derde keer getrouwd, Springer voor de tweede keer. In beide gevallen heette hun eerste vrouw Linda, hun tweede Betty. Beiden hadden ze hun eerste zoon James Allen ge noemd. Ze hadden elk een hond die luisterde naar de naam Toy. Lewis zei dat het bij hun eerste ontmoeting was alsof hij in een spiegel keek. Lewis en Springer waren de eerste tweeling die deelnam aan de inmiddels fameuze tweelingenstudie aan de Universiteit van Minnesota in de Verenigde Staten. In die studie werd vastgesteld dat hun IQ vrijwel identiek was, net zoals hun persoon lijkheid, hun elektro-cardio- gram (ECG), vingerafdruk ken en handschrift. Zoals Springer zei: „Bij alle tests die we deden leek het wel als of één persoon dezelfde test twee keer had gedaan." Voor iemand die gelooft dat ieder mens een uniek wezen is, zijn zulke bevindingen om koud van te worden. „Wie ben ik?" is een van de meest fundamentele vragen die we onszelf en de wereld stellen. Als je daarop een antwoord krijgt in de vorm van een ontmoeting met iemand die in vlees en geest je spiegel beeld is, dan is dat op z'n zachtst gezegd wel even slik ken. Lewis en Springer vormen één van honderden tweelin gen die in Minnesota onder zocht werden en nog wor den. Onder hen zijn een-eiige tweelingen mensen met dezelfde erfelijke uitrusting of genen en twee-eiïge, die erfelijk niet méér op elkaar lijken dan gewone broers en zussen. Van iedere groep is een deel samen en een deel gescheiden opgegroeid. Bij alle tweelingen is een groot aantal persoonlijkheids- kernmerken onderzocht die in drie groepen of typen on der te verdelen zijn, name lijk a) positieve emotionaliteit oftewel de mate waarin we geneigd zijn tot actieve, lust volle, effectieve omgang met onze omgeving; b) negatieve emotionaliteit oftewel de neiging tot ge spannen, angstige, 'gestres ste' omgang met de mensen en dingen om ons heen; en c) ingehoudenheid of gecon- troleerdheid, dat wil zeggen de neiging tot voorzichtig (in plaats van impulsief), aarze lend, onderdanig reageren op de buitenwereld. Door vergelijking van de verschillende groepen twee lingen kon worden vastge steld dat positieve emotiona liteit voor 40 procent, nega tieve emotionaliteit voor 55 procent, en ingehoudenheid voor bijna 60 procent erfelijk bepaald is. Als alles bij elkaar genomen onze persoonlijkheid min stens voor de helft erfelijk bepaald is, dan komt toch nog altijd, zou je zo zeggen, zo'n 50 procent op rekening van factoren als opvoeding, omgeving en levensgebeur tenissen. Maar zo eenvoudig ligt dat niet. Bij alles wat we proberen te meten in deze wereld - of het nu de tempe ratuur, snelheid of persoon lijkheidstrekken zijn - treedt onvermijdelijk een zekere mate van onnauwkeurig heid of een meetfout op. Die meetfout (ongeveer 7 pro cent) moeten we eerst nog eens aftrekken van de reste rende 50 procent. Met ande re woorden: het grootste deel van het verschil in per soonlijkheid tussen mensen dat we nauwkeurig kunnen vaststellen, is erfelijk be paald. Niet alleen normale, maar ook abnormale persoonlijk heidskenmerken blijken erfelijk te zijn. In een studie onder tweelingen, 'gewone' kinderen en de ouders van beide groepen kinderen, werd gevonden dat veel voorkomende angsten en fo bieën, zoals hoogtevrees, geen bloed kunnen zien, vliegangst en sociale ang sten (niet zelf contacten dur ven maken), voor een be langrijk deel erfelijk be paald zijn. Uit een heel recente studie onder 410 tweelingen, die van hun puberteit tot aan het begin van hun volwas senheid werden gevolgd, bleek dat dit zelfs geldt voor de neiging tot het vertonen van lichamelijke span ningsklachten (spannings hoofdpijn en -buikpijnen minderwaardigheidsgevoe lens. Psychologen beginnen er langzamerhand van over tuigd te raken dat voor be paalde vormen van chro nisch alcoholmisbruik de oorzaak voor een belangrijk deel eveneens in onze genen te vinden is. Alcoholversla ving komt drie tot vijf maal zo vaak voor onder de ou ders, broers, zussen en kin deren van alcolverslaafden dan bij de 'normale' bevol king. Als kind geadopteerd en opgevoed worden door al coholverslaafden verhoogt je eigen risico niet of nauwe lijks. Maar als je biologische ouders verslaafd zijn, of je nu wel of niet door hen bent opgevoed, dan heb je zelf ook een hoog risico op alcohol verslaving. De invloed van erfelijkheid kan zelfs zo ver gaan, dat het bepaalt welk van de twee ty pes alcoholverslaving je ver moedelijk ontwikkelt, name lijk het zogenaamde 'vroege begin' type (vooral bij man nen, gepaard met veel agres sief en gewelddadig gedrag) of het 'late' type (even vaak bij mannen als vrouwen, vaak gepaard met schuldge voelens en depressie). Er is een moderne theorie die stelt dat mensen gepro grammeerd zijn om van jongsaf aan die situaties uit te zoeken of zelf te creëren, die het best passen bij hun erfelijke uitrusting. Iemand met een 'verslavings-gen' i i i i i i zou daarom vooral situaties uitzoeken waarin die nei ging tot haar recht kan ko men, zoals aan de bar zitten of -keepen. Op dezelfde ma nier zou iemand met een 'verlegenheids-gen' vaak si tuaties met andere mensen vermijden of zijn leven zo in richten dat hij ze niet al te veel tegenkomt. Voor zover persoonlijkheid niet erfelijk is bepaald, zijn het vooral bepaalde omge vingsinvloeden die een be langrijke rol spelen. Opval lend genoeg zijn dat eerder dingen die ons individueel overkomen of raken dan er varingen waaraan alle kin deren in een bepaald gezin blootstaan. Een slappeling van een vader, een gierige moeder, armoede in het ge zin - zaken waaraan alle kin deren in een gezin in min of meer dezelfde mate bloot staan - zijn van veel minder invloed dan het feit datje als kind boven een ander wordt voorgetrokken (of juist niet) het soort school waarop je als kind terecht komt, of het al of niet hebben van een be paald soort vrienden. Dat soort ervaringen kun nen zelfs bepalen of kinde ren met een ongelukkige start in het leven, het als vol wassene al dan niet goed zul len doen. De beroemde En gelse kinderpsychiater Rut ter onderzocht 90 volwassen vrouwen die als kind lange tijd in een tehuis waren op gevoed. Hoewel deze vrou wen als groep gemiddeld veel meer psychische proble men hadden dan een groep vergelijkbare vrouwen die geen tehuisopvoeding had den 'genoten', bleken er on derling grote verschillen te bestaan. Ongeveer een der de van de vroegere tehuis kinderen bleek het als vol wassenen heel goed te ma ken. Rutter ging na welke facto ren daarvoor verantwoor delijk waren. Eén daarvan bleek te bestaan uit positieve ervaringen op de (middelba re) school, niet zozeer in de zin van goede cijfers, maar vooral in de zin van succes in sporten, goed in muziek ma ken, het verwerven van een geaccepteerde en verant woordelijke positie in de school of de klas en het heb ben van een goed contact met een mentor of leraar. Mensen met zulke ervarin gen deden het als volwasse nen veel beter dan de ande ren. De andere (en de meest belangrijke) factor was het hebben van een goede en sta biele relatie met een onpro blematische ('niet-gestoor- de') man. Kortom, zelfs met een tegen vallende erfenis valt er, als u een beetje oplet, toch nog wat van te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 4