Marine-orders voor de KMS aflopende zaak II Storm legt leven in Zeeland stil Straten in Londen boden Azerbajdzjan vecht door aanblik van rampenfilm Zeeland helpt! Honderden mensen gestrand Voor honderden miljoenen schade Trein- en wegverkeer lam Radio en telefoon gestoord Auto Poppe Walcheren B.V. Banz Bord, perfektie in woonwanden. Buien Meer nieuws over het stormgeweld: Onbegaanbaar pta gaas GEBRUIKTE AUTO'S SU Nlj UW SLAG! Leger krimpt Specialisten Visserij Ducrot België Benzine en dieselolie omlaag Opklaringen en enkele buien, mogelijk met hagel en onweer. Maximum tem peratuur rond 6 graden. Wind zuid west-west krachtig tot hard, langs de kust hard tot stormachtig. 233e jaargang no. 22 Vrijdag 26 januari 1990 01 Storm eist twaalf levens PEN HAAG (GPD) - Twaalf do den, honderden gewonden en fele honderden miljoenen gul dens schade. Dat is de balans die opgemaakt kan worden na dat ons land gisteren door een van de zwaarste stormen van de laatste decennia werd getrof fen. Met een snelheid van meer jan 160 km per uur raasde de wind met orkaankracht over ;rote delen van ons land, overal >en spoor van verwoesting ach- ;erlatend. Het verkeer lag nagenoeg stil. rreinen strandden waardoor luizenden mensen uren opge sloten zaten. Op veel stations mtstond een chaos, vooral op let Centraal Station Utrecht. Honderden mensen stonden in le rij voor taxi of telefoon. De PTT meldde storingen in het te lefoonverkeer, het wegvallen van straalverbindingen en het aitvallen van twee zenders op de korte en middellange golf. Overal in het land zetten politie snbrandweer straten en rijkswe- Pagina 4: De schaal van Beaufort, een graadmeter voor stil te en orkaankracht. Pagina 17: Het ongerief in Zeeland, te land, te zee en op het dak. gen af. Bruggen werden afgeslo ten, boten bleven in de haven en veerboten voeren niet. Het vlieg verkeer op Schiphol lag van half acht tot negen uur stil. Vrachtwagenchauffeurs kregen het advies hun truck te laten staan, automobilisten reden zich vast in files en duizenden fo renzen kwamen uren later thuis of besloten elders de nacht door te brengen. In Den Haag was gis teravond rond negen uur nauwe lijks nog een hotelkamer te krij gen. Op veel plaatsen in het land werd gisteravond geen post meer bezorgd en daarin zal ook vandaag nog vertraging optre den. De orkaan koste in ons land tot gisteravond laat twaalf mensen het leven. Een inwoner van Gar deren werd in Bussum door een vallende boom getroffen, een man uit Stroe op de Veluwe overleefde het instorten van een schuurtje niet, in Rotterdam kreeg een man eveneens een boom op zich en werd een andere door een vallende container ge troffen. In het Cothen (U) over leed een man toen zijn boerderij instortte, in Nootdorp stierf een man doordat zijn auto door een boom werd geplet, in Binnen maas werd een man vermalen door roterende delen van een molen en in Apeldoorn werd ook een man door een vallende boom gedood. De Moerdijkbrug was onbegaan baar. Tientonners werden als lu ciferhoutjes tegen de vangrail geblazen. Straten werden afge- (Van onze Haagse redactrice) )EN HAAG - De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Gissingen kan niet meer reke- len op veel orders voor de Ne- lerlandse defensie-industrie. De industrie is er voor defen- ie, defensie niet voor de indus- rie", zei staatssecretaris Van oorst tot Voorst van defensie isteren in de Tweede Kamer ijdens de behandeling van de legroting voor 1990. 'olgens commissaris van De ichelde R.C.E. Barbé krijgt de Zeeuwse werf 'een zware klus' is de Nederlandse orders afne- nen. Hij gaat er overigens van (Advertentie) Peugeot 505 GRD Familiale Motor 2500 cc diesel Bouwj. 1987-juli Km.st. 109.000 Extra's stuurbekrachtiging, getint glas Kleur donkerblauwmet. Peugeot 205 XL 1124-5versn. 1989 - jan. 11.000 schuifdak donkergrijsmetallic official Peugeot dealer Motor Bouwj, Km.st. Extra Kleur Westhavendijk 148 Goes 01100 20620 Advertentie BIJ AUTO POPPE GEBEURT 'TM! Verkoop van met ongekend voordeel. t/m 29 januari. Gildeweg 22, Vlissingen, 01184-19610. Vrijdag koopavond. zet nadat bomen, dakpannen, verkeersborden, antennes en schoorstenen waren omgewaaid en op het wegdek terecht waren gekomen. Door de vele gebroken bovenlei dingen zal het treinverkeer van daag uiterst traag op gang ko men. De NS raden reizigers aan eerst teletekst of radio te raad plegen over het dienstrooster. De glastuinbouw noteerde voor tientallen miljoenen guldens schade. Hoeveel schade de bos sen opliepen was gisteravond nog niet te overzien. In Amsterdam lag het openbaar vervoer al vroeg In de avond stil. Delen van de overkapping van het Centraal Station werden weggeslingerd. Ook het dak van theater Carré dreigde te bezwij ken. Fietsers werden in de grachten geblazen. uit dat niet alle defensie-orders zullen wegvallen. De staatssecretaris waarschuw de de werven: „Aan een verder gaande rationalisatie van de Ne derlandse defensie-industrie valt niet te ontkomen. Dit zal met name doorwerken naar de marinewerven die van oor sprong een sterk nationaal ka rakter hebben." Hij wees er op dat de marinewerven zich nu moeten beraden op de toe komst. Zoals bekend is De Schelde zich inmiddels al op de civiele sector aan het richten. Maar volgens Barbé is er nog niet voldoende werk uit de civie le sector om daar de werf nu al afhankelijk van te maken. VLISSINGEN Veel schade aan have en goed, geblokkeerde verkeerswegen, lamgelegd openbaar vervoer en zwaar op de proef gestelde hulpverleningsdiensten. Een voorspelde, maar onverwacht hevig uitpakkende storm heeft donderdag het le ven in Zeeland danig ondersteboven gegooid. Behalve enkele gewonde automobilisten, door de wind omvergesmeten voet gangers en fietsers en een door een dakpan getroffen brand weerman bleef het aantal slachtoffers beperkt. De storm kostte in het Zeeuwsch-Vlaamse Eede vijfenveertig koeien het leven. De schuur waarin ze stonden, stortte in. Vijfen dertig kalveren en pinken konden worden gered. In Hulst kwa men door dezelfde oorzaak vijf koeien om. In de hele provincie waaide het dakpannen en vrachtauto's lieten zich als kartónnen dozen omver blazen. Reden voor de rijkspolitie de Zeeuwse be volking via de regionale omroep te adviseren thuis te blijven. De veerdiensten, het treinverkeer en de busdiensten van het streek vervoer werden enige tijd gestaakt. De weg over de stormvloed kering, de Zeelandbrug, de Brouwersdam, de Grevelingendam en de Philipsdam waren niet te berijden. De alarmcentrales voor Zeeuwsch-Vlaanderen en Midden- en Noord-Zeeland kregen honderden meldingen van schade. In de Hercules Segherslaan in Vlissingen raakten enkele gezin nen dakloos toen het dak van hun flat afwoei. De honderden ont wortelde bomen namen op verscheidene plaatsen de waterlei ding mee, waardoor vooral op het platteland huizen zonder water kwamen te zitten. Minister Ter Beek wil 2,2 miljard gulden bezuinigen op defensie. Daarbij staan ook banen op de O tocht. O Het torentje waar het discussie programma Het Capitool wordt opgenomen, is zwaar bescha digd. Een omvallende boom heeft het monumentale pand in 's-Graveland getroffen. De uit zendingen zullen voorlopig el ders worden opgenomen. Het akkoord over de inkomens van de specialisten is volgens bestuurslid Herman Bode van het Centraal Overleg Tarieven Gezond heidszorg onuitvoer- C baar 9 Minister Braks heeft de Neder landse vissers verboden nog in groepsverband vangstcontin genten te vormen. Dat is gebeurd met onmid- O deïlijke ingang. mL I Dit voorjaar al mogen van Maarten Ducrot prestaties ver wacht worden. De naar de wie lerploeg van Cees Priem overge stapte Zeeuw voelt zich sterk. Ducrot is in C balans. bw MOSKOU (RTR/AFP/DPA/UPI) - Het nationalistisch verzet te gen de Russen in Azerbajdzjan bleek donderdag ongebroken. Een leider van het Azerbajdz- jaanse Volksfront eiste in Mos kou onmiddellijk terugtrek king van de troepen, daar an ders een guerrilla-oorlog in de hele republiek begint. Woordvoerder Gennadi Gerasi- mov van het ministerie van bui tenlandse zakennin Moskou zei dat de evacuatie van Russen en gezinsleden via Bakoe is stopge zet op verzoek van het Volks front. Moskou sprak donderdag in een verklaring over „gezonde krachten" binnen het Volks front. Daarmee werd voedsel ge geven aan de gedachte dat het Kremlin onderhandelingen overweegt met de nationalisti sche beweging. De algemene staking in fabrie ken en bedrijven in Bakoe ging haar vierde dag in. Strijders, sommigen in Russische unifor men, bleven bliksemaanvallen uitvoeren op Russische troepen en hun gezinsleden, niet alleen in de hoofdstad Bakoe, maar door de hele republiek. Advertentie Advertentie Zaterdagavond van 19.25 uur tot het journaal op Nederland 2 'De Nieuwe Nationale Ideeënbus'. Een programma over innova ties in bedrijven die een succes werden. Over ondernemers en q vóór ondernemers. En voor alle mensen die belang stellen in yjiW ondernemend en innovatief Nederland. Eigenlijk gewoon fj 1 voor iedereen. y Q v Wilt u meer informatie? Bel dan met het Innovatiecentrum, in uw regio. (Telefoon 01180 - 28141, de heer Ir A.J. Maljaars, directeur). X T Innovatiecentra, omdat vernieuwen uitdaagt. Advertentie Red de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt... Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! De storm zorgde voor een ravage in een schuur met koeien op het Groot Eiland tussen Hulst en Vogelwaarde. Het dak van de schuur bezweek onder het geweld van de elementen, de koeien bleven ongedeerd (foto Camïle Schelstraete). Advertentie HAAGMAN ADVOCATEN ROTTERDAM (Van onze correspondenten LONDEN/BRUSSEL/PARIJS - In Groot-Brittannië zijn don derdag 29 mensen, onder wie twee kinderen, om het leven ge komen door de orkaan. Langs de Franse Kanaalkust werden vijf mensen, onder wie een 12-jarig LE CONQUET - Een enorme golf beukt op de kade van Le Conquet aan de kust van Bretagne (foto Philippe HuguenlAFP) meisje, gedood. In België ver loor een fietser het leven toen hij, wachtend voor een ver keerslicht, onder een vrachtau to werd geblazen. Omvergeblazen vrachtwagens, tegen elkaar opbotsende auto's, omgevallen bomen en rondvlie gende stukken hout en dakpan nen zorgden voor een onbe schrijflijke chaos. In Lower Stratton vond een 10-jarig kind de dood toen een deel van haar school instortte. Ook een tweede kind vond de dood onder een in gewaaid schoolgebouw. Snel op treden van de leerkrachten van beide scholen voorkwam een groter drama. De straten in Londen boden de aanblik van een rampenfilm. Steigers en bomen waaiden om, reclameborden vlogen door de lucht, het verkeer stond muur vast en dubbeldeksbussen kan telden. De orkaan bereikte bo ven Engeland snelheden tot 170 kilometer per uur. De Britse Spoorwegen moesten bijna alle stations sluiten. Om dat veel mensen hun toevlucht namen tot de ondergrondse, ont stond daar zo'n drukte dat ook enige metro-stations dicht moesten. Tenslotte viel het tele foonverkeer op veel plaatsen uit omdat honderdduizenden ge strande forenzen tegelijk de tele foon grepen om te melden dat ze later thuis kwamen. Een kwart miljoen mensen zat zonder stroom. De orkaan was de zwaarste storm sinds ooit in België. Daar kwamen windsnelheden voor van 168 km/u. Het oude record dateert uit 1956 met 166 km/u. Door rukwinden viel in grote de len van Brussel en Antwerpen de stroom uit. In de Scheldestad gingen vier hoogspanningsmas ten om en veroorzaakte de storm een gat in het sportpaleis. De veerboot Chartres van Sea- link, die 's morgens uit Newha- ven was vertrokken met 80 pas sagiers en 50 bemanningsleden, meldde in een SOS-bericht dat door problemen in de machine kamer het schip onbestuurbaar was geworden. ROTTERDAM (ANP) - De ad viesprijzen van de diverse soor ten benzine en dieselolie gaan morgen met twee cent omlaag. De meest voorkomende prijzen aan de zelftankpomp zullen er dan als volgt uitzien: superben- zine 163 cent, loodvrije super plus 161 cent, euro loodvrij 157 cent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1