PZC Optreden politie niet beïnvloed door huidskleur Eerste doorspoeltoilet voor honden Dag voor alle ex-militairen uit Tweede Wereldoorlog Verdubbeling van aantal asielzoekers premie Verkleining van verschillen ziektekosten mislukt binnen- en buitenland het weer in zeeland Maansverduistering Lady Di blootsvoets ...en in europa Arts in Veghel aangeklaagd Hoogste rente bij de Verenigde Spaarbank. DONDERDAG 25 JANUARI 1990 Koningin viert Koninginnedag in Haren en Loppersum i i i i i i i i i i I=F H Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water ■B 5 JAAR LANG 1A% EXTRA Als u vanaf nu minimaal fl. 1.000,- inlegt op een Vaste Termijn-rekening krijgt u vijf jaar lang geen 73A% maar liefst 8% per jaar. Een uniek aanbod. Vast en zeker. Kom snel langs bij één van onze kantoren voor meer informatie. Te weinig medewerking verzekeraars I I I I I I I I I I I I I I II II I I II 11 I TT Vooruitzichten Tbc-explosie eist vijf levens OEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus zullen maandag 30 april een deel van Koninginnedag meevieren in de gemeenten Haren en Lopper sum in de provincie Groningen. Naar verwachting koinen ook prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven mee naar deze plaatsen. De Rijksvoorlich tingsdienst deelde dit woens dag mee. Prinses Juliana, de echte jarige op deze dag, hoopt haar 81-ste verjaardag in alle rust te vieren. Evenals vorig jaar is het haar uitdrukkelijke wens haar geen gelukwensen, bloemen of ge schenken te zenden, maar even tueel anderen te gedenken. DEN BOSCH (ANP) - Een aantal voormalige patiënten van een arts in Veghel heeft tegen de man een klacht ingediend bij het medisch tuchtcollege in Eindhoven. Ze verwijten de arts dat hij verantwoordelijk is voor het uitbreken van een tbc- explosie onder zijn patiënten. Daardoor zijn vijf patiënten overleden en enkele tientallen blijvend invalide geworden. De Brabantse inspecteur voor de volksgezondheid H. Plokker heeft dit woensdag meegedeeld. Hoewel de inspecteur daar wet telijk eigenlijk geen mededelin gen over mag doen ontkent hij desgevraagd niet dat hij zelf ook een klacht heeft ingediend bij het tuchtcollege. Begin 1988 werd bekend dat 55 van de 502 patiënten van de betreffende arts besmet waren met tbc. Een uitgebreid onderzoek van de af deling infectieziekten van de Geneeskundige Hoofdinspectie van de Volksgezondheid heeft geen antwoord kunnen geven op de schuldvraag. „Daarom is het DEN HAAG (GPD) - Huidskleur en gedrag hebben geen invloed op de werkwijze an de politie. Agenten laten zich meer leiden door de aanlei ding tot het politie-optreden en de wijze waarop zij bij de zaak worden betrokken, dan door ui- ;erlijk of gedrag. Tot deze con- dusie komt Monique Aalberts nhaar proefschrift 'Politie tus sen discretie en discriminatie' aarop ze 8 februari promo- eert aan de Erasmus Universi- ;eit in Rotterdam. Alberts heeft onderzoek ge daan naar de rol die huidskleur ;n etnische kenmerken spelen )ij het vreemdelingentoezicht fan de politie. Zij keek ook naar iet beleid van de landelijke en ilaatselijke overheid dat hier- lan ten grondslag ligt. Het on- ierzoek vond plaats in de ge- neenten Almelo, Amsterdam, üergen op Zoom, Brummen, Er- melo, Gouda, Groenlo, Leider dorp, Lisse, Lochem, Sassen- heim, Utrecht en Waddinxveen. Aanleiding voor het onderzoek was een motie die het kamerlid van Es in 1984 namens de PSP indiende. Zij was gealarmeerd door klachten over hinderlijke politiecontroles op Surinaamse, Turkse en Marokkaanse jonge ren. Het proefschrift bestrijdt de klacht dat de politie misbruik zou maken van haar machtspo sitie. Korpsleidingen blijken de bevoegdheden die voortvloeien uit de vreemdelingenwetgeving juist te beperken. Uit cijfers over daadwerkelijke controles maakt Aalberts op dat individuele politiemensen lage prioriteit geven aan het vreem delingentoezicht. Zij letten niet zozeer op vreemdelingen in het algemeen maar meer op illega len. In Amsterdam zelfs alleen op criminele illegalen. waarschijnlijk ook niet mogelijk om de arts strafrechtelijk te ver volgen", aldus inspecteur Plok ker. De arts behandelde vooral men sen met gewrichtsklachten en huidaandoeningen. Zijn patiën ten kwamen uit het hele land. Hij zou op een ongebruikelijke manier omstreden geneesmid delen hebben voorgeschreven. De arts praktizeert voor zover bekend nog steeds maar heeft inmiddels wel zijn behande lingsmethode gewijzigd, aldus de inspecteur. Volgens hem is het niet mogelijk om op korte termijn de praktijk stil te leggen. „Dat kan alleen het medisch tuchtcollege doen. Het duurt echter nog wel enkele j aren voor dat er een uitspraak is". Hoe het komt dat zoveel patiën ten besmet zijn geraakt is niet helemaal duidelijk geworden. Volgens Plokker zijn er verschil lende mogelijkheden. Het kan BERGEN OP ZOOM (ANP) - Passanten keken woensdag toe ter wijl een hondenbezitster in Bergen op Zoom haar deense dog op het eerste in Nederland geplaatste hondendoorspoeltoilet liet plaatsnemen. Bergen op Zoom vindt volgens wethouder C. Bakx dat beperking- van overlast door honden niet alleen door dwangmiddelen tot stand moet komen. Een Frans bedrijf bood Bergen op Zoom onlangs twee doorspoel- toiletten aan om mee te experimenteren. Een ervan is nu geïn stalleerd. Het gaat om een ronde betonnen bak van ongeveer twee meter doorsnee. Door een voetpedaal aan de buitenzijde wordt het toilet schoongespoeld. De cani-clean is aangesloten op de rioolafVoer. Ing. A. Hoek, vice-voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Reinigingsdirecteuren, toonde zich woensdag in Bergen op Zoom een voorstander van de hondenpenning. „Hier door wordt controle effectiever", voerde hij aan: „Dertig procent is niet opgenomen in het register" (foto Raymond Rutting!ANP) zijn dat een besmette patiënt andere patiënten heeft aange stoken. Het is echter ook moge lijk dat de arts heeft gewerkt met injectienaalden die niet goed waren schoongemaakt. De gedupeerde patiënten gaan van die laatste veronderstelling uit. aldus Plokker. Vandaag staat het weer het ge hele etmaal in het teken van wind en regen. De veroorzaker van deze meer herfstige dan ivin- terse mededeling is een kleine maar o zo actieve en daardoor zeer venijnige depressie. Giste ren lag deze booswicht net noord van de Azoren en toen hulde het systeem zich al in dikke ivolken- partijen. Vannacht is het sys teem over zuid-Ierland naar Wa les getrokken om vandaar zijn tocht verder te vervolgen naar de Noordzee. Vanochtend pas seert het warmefront op de hie len gezeten door het koufront dat rond 12 uur voorbij trekt en last but not least vanavond een gemene trog. Deze hele optocht gaat natuurlijk schuil achter dikke en gigantische wolken massa's, waaruit het veel en lang kan regenen. 10 tot 20 milli meter neerslag lijkt er in te zit ten. De wind is hard tot storm achtig uit zuidwest. Vanmiddag ruimend west en mogelijk enige tijd stormkracht. De tempera tuur bereikt vandaag waarden van ruim 10 graden. Wind: zuidivest 7 tot 8, vanmid dag ivest, mogelijk enige tijd 9 Bft., zicht: slecht tot matig, later matig tot goed, temperatuur kustivater: 6 graden, afwijking waterstanden: vanavond om streeks een meter verhoging maximum golfhoogte monding Scheldes: omstreeks anderhal ve meter. Voor morgen: geleidelijk aan minder wind. Wisselend bewolkt en af en toe buien mogelijk met hagel en kans op onweer. Voor zaterdag tot en met maan dag: aarihoudend onbestendig weer. ZON EN MAAN 26 januari NM 20.20 Zon op 0830 onder 1715 Maan op 0832 onder 1654 uur cm Donderdag 25 januari Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West 1.10 179 1.29 202 2.26 243 1.15 133 2.30 138 2.35 156 2.40 148 Vrijdag 26 januari N.M. 20. Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke 1.45 197 2.06 220 3.08 264 2.00 146 3.15 148 3.20 169 Philipsdam-West 3.35 158 uur cm 13.25 191 13.49 214 14.46 257 13.30 145 15.00 148 15.05 167 15.15 158 20 14.06 212 14.26 234 15.26 279 14.15 160 15.45 160 15.40 182 16.00 172 uur cm uur cm Donderdag 25 januari Vlissingen 7.26 167 19.35 162 Terneuzen 7.45 177 20.06 172 Bath 8.48 202 21.05 198 Roompot-buiten 7.25 129 19.35 118 Zierikzee 8.40 135 20.55 122 Yerseke 8.45 148 20.55 136 Philipsdam-West 8.35 142 20.55 130 Vrijdag 26 januari Vlissingen 8.05 184 20.16 170 Terneuzen 8.29 194 20.42 180 Bath 9.37 219 21.48 205 Roompot-buiten 8.00 140 20.10 122 Zierikzee 9.30 144 21.35 123 Yerseke 9.25 157 21.35 138 Philipsdam-West 9.15 151 21.35 132 Verwachte weersituatie voor: 25-1-90 13 uur )EN HAAG (ANP) - De krijgs- nacht houdt op 10 mei van dit aar een open dag voor allen die n de Tweede Wereldoorlog in iederlandse militaire dienst raren, in Nederland of in Ne- lerlands-Indië. Het is die dag en halve eeuw geleden dat Ne derland bij de Tweede Wereld oorlog betrokken raakte. Het is volgens woordvoerder ko lonel G. Struycker voor het eerst dat er van overheidswege zo'n grote gebeurtenis voor deze hele groep (oorspronkelijk 300.000 UTRECHT (ANP) - Op vrijdag 9 februari beleeft Nederland weer eens een ouderwetse maansverduistering, zo meldt de sterrenwacht „De Koepel" in Utrecht. Om 18.29 uur komt er een kleine deuk aan de rechter boven kant van de overigens stralend heldere bol. Deze wordt als maar groter en tegen 19.50 uur is de hele maan in het donker. Hij is dan volledig in de schaduw van onze eigen planeet te recht gekomen. De verduistering duurt van 19.50 tot 20.32 uur. Daarna komt de maan weer beetje bij beetje uit de scha duw tevoorschijn. Als de verduistering volledig is, is de maan niet helemaal on zichtbaar: een rode of oranje gloed blijft waarneembaar. Dat komt door het zonlicht dat door de dampkring van de aarde wordt afgebogen. Advertentie verenigde Kelclig tui 1-21990. spaarbank man) wordt georganiseerd. Tot nog toe werden er alleen in ver enigingsverband en voor speci fieke groepen (bij voorbeeld En gelandvaarders) bijeenkomsten op touw gezet. Het idee voor de open dag kwam van het vorig jaar opgerichte Ve- teranenplatform. Dit vertegen woordigt dertien veteranenor- ganisaties en wordt ook bij de or ganisatie van de open dag be trokken. De dag wordt gehouden op de marinebasis in Den Helder, in de Generaal-majoor De Ruyter van Steveninckkazerne in Oirschot, in de Johannes Postkazerne in Havelte en op de vliegbasis Soesterberg. De bedoeling is dat militairen van toen en nu met elkaar in contact komen en dat de vetera nen op de hoogte worden ge bracht van het functioneren van het leger in deze tijd. Ook zal er op al de vier plaatsen een korte herdenking voor de gevallenen plaatshebben. Het preciese programma wordt pas in februari samengesteld, wanneer de speciale project groep enig zich hoopt te hebben op de belangstelling voor de open dag. Liefhebbers dienen zich per briefkaart bij het in Doorn gevestigde Veteranen- platform aan te melden, onder vermelding van zijn lichting en zijn eventuele aanhang. DEN HAAG (ANP) - In 1989 zijn 13.898 nieuwe verzoeken om asiel in Nederland ingediend. In totaal behandelde justitie 12.429 asielverzoeken. Bij dat laatste cijfer gaat het ook nog om verzoeken uit voorgaande jaren. Het ministerie van justi tie deelde dit woensdag mee. In 22,17 procent van die ruim 12.000 behandelde gevallen werd asiel verleend. Er werden 1.628 vluchtelingen toegelaten (waarvan 596 op uitnodiging van de regering) en 1.127 mensen kregen een verblijfsvergunning. Het ministerie van justitie wees 9.674 verzoeken af. Ruim 2.200 asielzoekers hebben in 1989 hun verzoek ingetrokken of zijn weer vertrokken zonder de beslissing over hun verzoek af te wachten. In 1988 werden 7.486 nieuwe ver zoeken ingediend. Er werden toen 8.856 zaken behandeld. Vooral een aantal landen zorg den vorig jaar voor dfen grotere toename van het aantal asielver zoeken, aldus het ministerie: Sri Lanka (884), Polen (892), Zaïre (680), Somalië (2382), Libanon (1107), Ethiopië (885), Ghana (812) en Iran (716). LONDEN - Lady Diana bezocht woensdag in Londen bloots voets en gehoofddoekt het een sjiïtisch islamitisch cen trum. Volgens de islamitische wetten zijn vrouwen ver plicht het hoofd te bedekken in de buurt van mannen die geen directe familieleden zijn foto Dave CaulkinlAP UTRECHT (ANP) - Het princi pebesluit dat het KLOZ, de overkoepelende organisatie van ziektekostenverzekeraars, in september 1989 heeft geno men om de premieverschillen te verkleinen, blijkt niet uitvoer baar. Om het besluit algemeen verbindend te kunnen laten verklaren is het nodig dat 80 procent van de verzekeraars vrijwillig meedoet. Dat percen tage is volgens KLOZ-directeur dr. R. Scheerens onverwacht niet gehaald. Het was de bedoeling dat de laagste premie minimaal 110 en de hoogste maximaal 181 gulden per maand zou gaan bedragen (exclusief de - hoge - wettelijke toeslagen). Op die manier kun nen extreem lage premies voor jongeren en hoge voor ouderen worden voorkomen, zodat de so lidariteit tussen jong en oud en gezond en ziek wordt vergroot. Volgens Scheerens wilde niet meer dan ruim 70 procent van de verzekeraars meewerken. De concurrentie tussen verzeke raars met „lokpremies" voor jongeren die met hun salaris bo ven de ziekenfondsgrens uitko men, is dus nog niet van de baan. Overigens zijn er wel verzeke raars die op vrijwillige basis de laagste en de hoogste premie dichter bij elkaar hebben ge bracht. De grootste, Zilveren Kruis, heeft het maximum per 1 januari bijvoorbeeld op 181 gul den per maand vastgesteld. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid is teleurge steld over de mislukte verklei ning van de premieverschillen. Simons is bereid met de Tweede Kamer over de ontstane situatie van gedachten te wisselen, zo schrijft hij in een brief aan het parlement. Weersvooruitzichten voor diver se Europese landen, geldig tot en met vrijdag: Noorwegen en Zweden: Een ak- tieve depressie brengt donder dag en vrijdag regen, iets meer landinwaarts sneeuw en in de kustgebieden van zuid Noorwe gen en zuid Zweden tijdelijk stormachtige winden. Benoor den Stockholm en Oslo laat de depressie het weer ongemoeid en vriest het landinwaarts over wegend matig; meer naar het noorden strenge vorst tot onge veer -20 graden. Britse Eilanden: Donderdag vooral in zuid Engeland nog stormachtige winden met regen. Overigens wisselend bewolkt. Vooral in het westen en noorden regen, hagel of natte sneeuw buien. België en Luxemburg: Donder dag regen en veel wind. Zacht met maxima rond 10 graden. Vrijdag wisselend bewolkt. En kele buien in de hogere delen van de Ardennen met sneeuw, die alleen in de allerhoogste de len ten dele blijft liggen. Vrijdag overal wat kouder. West-Duitsland: Donderdag vrijwel overal langdurige regen, vooral in het noorden veel wind en zacht. Dooi in de middelge bergten. Frankrijk: Donderdag vooral in het noorden van Frankrijk regen en wind. In de Franse Alpen bo ven rond 1500 meter flinke sneeuwval. In het zuidoosten echter nog vrij zonnig. Tempera turen tussen 11 graden in het noorden en 18 graden in het zuiden. Spanje en Portugal: Een regen zone trekt donderdag het noord westen van Spanje en Noord Portugal binnen. Deze beweegt zich in betekenis afnemend zuid oostwaarts over Spanje en Por tugal gevolgd door enige daling van temperatuur. Zwitserland en Oostenrijk: Veel bewolking. Donderdag in de loop van de dag opkomende regen. Vooral aan de noordzijde van de Zwitserse en Oostenrijk se Alpen boven 1700 meter hoog te sneeuwval. De hoogte van de sneeuwval dalend tot op 1000 meter op vrijdag. In zuid Oos tenrijk op donderdag nog vrij zonnig en rond 10 graden. Mid- dagtemperaturen op donderdag in het laagland tussen 13 graden in zuidwest Zwitserland en 7 gra den in noordoost Oostenrijk. Op vrijdag vooral in Zwitserland wat kouder. Joegoslavië: Donderdag nog vrij zonnig, in het binnenland in de middag rond 8 graden aan de kust 12-16 graden. Vrijdag van uit het noorden weersverslech- tering met af en toe regen. Weerrapporten 24 januari 19 uur °C Amsterdam licht bew. 6 Aberdeen onbewolkt 0 Athene onbewolkt 6 Barcelona half bew. 14 Berlijn half bew. 6 Budapest zwaar bew. 4 Bordeaux zwaar bew. 12 Brussel licht bew. 5 Cyprus onbewolkt 9 Dublin regenbui 4 Frankfurt licht bew. 4 Genève regenbui 9 Helsinki regen 1 Innsbruck zwaar bew. 6 Istanbul onbewolkt 6 Klagenfurt licht bew. 4 Kopenhagen regenbui 2 Las Palmas licht bew. 18 Lissabon motregen 14 Locarno half bew. 2 Londen half bew. 6 Luxemburg half bew. 3 Madrid half bew. 10 Malaga half bew. 15 Mallorca half bew. 10 Malta zwaar bew. 14 Moskou zwaar bew. 0 München licht bew. 7 Nice licht bew. 14 Oslo zwaar bew. -1 Parijs zwaar bew. 7 Praag zwaar bew. 5 Rome licht bew. 10 Split zwaar bew. 11 Stockholm half bew. 2 Warschau onbewolkt 5 Wenen zwaar bew. 2 Zürich zwaar bew. 8 leSNGSLD HELSINKI 'OSLO STOCKHOLM DUBLIN» HAMBURG, LONDEN' IERLIJN WENEN ZURICH BELGRADO BUKAREST BARCELONA LISSABON 'ALMA' ATHENE. MALAGA Bron: KNMI/ANP TUNIS ALGIERS bewolking regen natte sneeuw hagel zonnig sneeuw onweer opklaringen mist mistbanken af en toe een bui windrichting L lage-druk H hoge-druk -1000- i warmte-front i kou-front verplaatsings- richting luchtdruk in millibaren 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5