Oppositie wil in zee met regering DDR Ritzen wil variatie universiteiten BTW bedreigt toerisme i Paraat leger kan wat kleiner BOERENKOOL EN VARKENSSCHNITZEL Auto-Poppe Walcheren] B.V. Carpoolers krijgen aparte rijbanen Zeeland Politie zit met 150 bruidsjurken in de maag mm Russen weg of referendum over afscheiding Maij bepleit hoge boetes hardrijders m i Ter Beek ziet bezuinigingsmogelijkheden later opklaringen 233e jaargang no. 19 Dinsdag 23 januari 1990 SLA NU UW SLAG OP 24, 25, 26, 27 EN 29 FEBRUARI Pronk trekt 75 miljoen uit voor asielzoekers Ceausescu Plein Batterijen Boris Becker Bonden krijgen hun zin met cao Paktank CU Panklare gesneden boerenkool, QQ zak 300 gram Gepaneerde varkensschnitzel, 100 gram @®©<D 4:9^. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Overdag bewolkt en regenachtig. Van avond opklaringen. Maximum tempe ratuur rond 10 graden. Veel wind. voor een ANWB-gekeurde occasion! Gildeweg 22 - Vlissingen - telefoon 01184-19610 VRIJDAG AVOND KOOP AVOND mtrnrnm Azerbajdzjan stelt ultimatum MOSKOU (RTR/UPI/DPA) - Azerbajdzjan dreigde maandag na de bloedige inval door Sov jettroepen in de hoofdstad Ba koe met het houden van een re ferendum over afscheiding van de Sovjetunie, als Moskou niet snel zijn troepen terugtrekt. Het parlement van Azerbajdz jan zou de Russische troepen 48 uur de tijd hebben gegeven om te vertrekken. In Bakoe kwa men meer dan één miljoen van de 1,7 miljoen inwoners op de been voor de begrafenis van de doden die vielen in de nacht van vrijdag op zaterdag. De troepen sloten intussen de grens met Iran af om te voorkomen dat Azerbajdzjanen er wapens ha len. Officieel vielen er 84 doden, van wie 14 soldaten, maar volgens persberichten waren het er veel meer. Naar het Sovjetpersbu reau TASS meedeelde, is maan dag op een persconferentie in de missie van de Azerbajdzjaanse republiek in Moskou meege deeld dat „bij botsingen bij de aankomst van Sovjettroepen in Bakoe zeker 3.700 doden zijn ge vallen en 10.000 mensen gewond zijn geraakt". De leden van het Azerbajdzjaan se Volksfront werden tot dusver officieel als extremisten bestem peld, maar na de massale op- DEN HAAG (GPD) - Op een aantal notoire file-routes in ons land zullen vanaf fe bruari rijbanen bij wijze van experiment worden ge reserveerd voor carpoolers. Dit is een van de maatrege len waarmee minister Maij-Weggen (Verkeer) hoopt het autogebruik terug te dringen. De banen zijn ook bedoeld voor taxi's, bussen en groepsvervoer. Maij wil met positieve maat regelen de Nederlander uit zijn heilige koe krijgen. Geen dwang maar een verande ring van mentaliteit. De mensen zouden 'eens op de teller moeten kijken en zich dan voornemen dat getal het volgend jaar met 20 procent terug te dringen". De minister legt de nadruk op het openbaar vervoer. Dat moet niet alleen beter worden, maar ook goedko per zijn dan de auto. Daartoe is volgens Maij een korting nodig op de OV-jaarkaart. Het kostenverschil tussen openbaar vervoer en auto zal nog worden vergroot door het rekening rijden. In dat systeem moeten automobi listen fors betalen voor het gebruik van snelwegen in de Randstad tijdens de spitsu ren. D0ST-BERLIJN - De Oostduit- >e minister-president Modrow in de oppositie overleggen mor- ;en in Oost-Berlijn over de vor- ning van een grote coalitie. De ommunistische premier bood leelnemers aan het Ronde-Ta- eloverleg maandag opnieuw labinetsposten aan. lezien de gespannen situatie dl Modrow zijn kabinet een zo ireed mogelijke basis geven en 3EN HAAG (ANP) - Minister 3,onk voor ontwikkelingssa menwerking mag maximaal 75 niljoen gulden meer uittrekken 'oor asielzoekers dan in de ont- verpbegroting voor dit jaar is 'Pgenomen. Het bedrag is nodig >m asielverzoeken sneller te tunnen afhandelen. Als het be- irag overschreden mocht wor- to, komt het niet voor rekening fan Ontwikkelingssamenwer king, maar is het een probleem fat de ministerraad moet oplos sen. voor het eerst wees de oppositie het voorstel niet direct van de hand. De deelnemers aan de Ronde Tafel willen meer duide lijkheid over posten en taak van het overgangskabinet, dat tot de verkiezingen van 6 mei in functie moet blijven. SPD-woordvoerder Böhme zei dat zijn partij bereid is rege ringsverantwoordelijkheid te dragen indien alle bij de Ronde Tafel betrokken partijen ak koord gaan. De oppositie is er veel aan gelegen te voorkomen dat er door een kabinetscrisis een machtsvacuüm in de DDR ontstaat. Unaniem veroordeel den alle partijen en groeperin gen een bericht in de boulevard krant Bild waarin werd gesugge reerd dat (ex)-Stasi-eenheden en delen van het leger een machts greep voorbereiden. In het hele land zijn maandag avond weer protestbijeenkom sten gehouden. In Leipzig eisten meer dan 120.000 mensen de di recte hereniging met West- Duitsland. Overal waren uit West-Duits- land afkomstige rechts-extre- misten aan het werk. Ze deelden folders uit, zwaaiden met vlag gen en riepen nationalistische leuzen. fEN HAAG (GPD) Minister Ritzen van Onderwijs wil een grotere 'ariatie in academische opleidingen. De bewindsman vindt de huidi- !e aanpak van universiteiten en hogescholen te uniform. „Ik pleit 'oor opleidingen die verschillen in lengte, maar ook in moeilijk- leidsgraad", aldus Ritzen gisteren in het parlement. Zijn uitspraken eerden Kamerbreed ondersteund. fe maximale duur van een doctoraalstudie blijft echter vier jaar. (Advertentie) Red de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt... Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! komst bij de begrafenis in Bakoe veranderde maandag de toon van het commentaar op de tv. Een tv-verslaggever zei dat het front massale steun geniet en dat de regering wel dient te gaan praten met de leiders ervan. „Misschien had dit al eerder moeten gebeuren en zou daar door bloedvergieten kunnen zijn voorkomen". Als mogelijk verder teken van ontspanning in de situatie meld de het Sovjetpersbureau TASS maandagavond dat hoge func tionarissen uit Armenië en Azer bajdzjan tijdens een bijeen komst in het Armeense dorp Je- rask, die werd gehouden op ini tiatief van militaire leiders heb ben besloten gewapende eenhe den terug te trekken uit het grensgebied tussen beide repu blieken, een einde te maken aan gewapende conflicten, bescha digde spoorlijnen te herstellen en ook wegblokkades op te hef fen. Het openbare leven in Bakoe lag maandag nagenoeg stil, doordat honderduizenden deelnamen aan de rouwplechtigheid in het centrum. Velen waren in het zwart gehuld en huilden, terwijl fabriekssirenes loeiden en auto's toeterden. Uit Jerevan, de hoofdstad van de omstreden Armeense enclave Nagomy-Karabach in Azer bajdzjan, is maandag gemeld, dat alle militaire activiteit erop wijst dat Sovjettroepen ook ac tie voorbereiden tegen het natio nalistische Armeense Nationale Leger. Er worden voorraden in gevlogen en er rijden konvooien vrachtwagens die soldaten ver voeren door de stad, die bijna ge heel wordt beheerst door natio nalisten. Het Armeense Nationale Leger bestaat uit vrijwilligers. Het be schikt over veel wapens en ma terieel, waarvan duidelijk is dat zij van Sovjettroepen zijn gesto len. (Zie ook pagina 4) DEN HAAG (ANP) - Minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat wil de pakkans voor automobilisten die de snelheid overtreden drastisch verhogen evenals de boetes die die over treders moeten betalen. Samen met haar collega Hirsch Ballin van Justitie werkt zij aan een plan over deze kwestie, dat eind februari afkan zijn. Wanneer de automobilisten zich aan de huidige snelheidslimie ten houden, is ze van plan het aantal baanvakken waar slechts 100 kilometer gereden mag wor den, te verdubbelen tot circa 30 procent van het totaal. Maij wilde niet zeggen met hoe veel het aantal autokilometers terug moet. Wel riep zij de auto mobilisten op, op basis van hun persoonlijke verantwoordelijk, binnen een jaar tot een vermin dering van een kwart te komen. Niet alleen de vijf aangeioezen militairen, maar alle tachtig le den van een Roemeens peloton schoten mee toen opdracht werd gegeven voor de executie van de Roemeense dictator Nicolae Ceausescu en zijn vrouw Elena. Zij ge- O bruikten 120 kogels. O Na de statenzaal neemt archi tect Cees Dam het Abdijplein 'op de schop'. Monumentenliefheb bers kunnen hun zegje doen over de herin- Q richting van het plein. w CT-O «Ml In Zeeland is positief gerea geerd op een nieuw landelijk ac tieplan voor het gescheiden in zamelen van batterijen, ivaarbij ook onderscheid tussen ver schillende soorten wordt ge maakt. De gemeente Goes loopt in dit op- zicht voorop. Voor Boris Becker dreigde giste ren een vroege uitschakeling in de open Australische tennis kampioenschappen. De West duitser verloor de eerste twee sets van Mecir, maar vocht toen heldhaftig terug. Bec ker won uiteindelijk C toch nog met 3-2. I 3 BAKOE - Vrouwen huilden tijdens de begrafenisdienst maandag in het Kirov Park in Bakoe. Meer dan een miljoen mensen woonden de begrafenis van de slachtoffers van het afgelopen weekeinde bij (foto EP A i h OLDENZAAL (GPD) De gemeentepolitie van Oldenzaal zit sinds vorige week in de maag met 150 peperdure bruidsjurken. De kledij is in beslag genomen bij een plaatselijk bruidshuis, waar gebruikte jurken konden worden gebracht, die vervol gens voor een afgesproken minimumbedrag werden verkocht. Klanten betaalden 25 gulden „hanggeld". De eerste klachten kwamen eind vorig jaar al bij de politie bin nen. Klanten konden geen telefonisch contact krijgen en de win kel was leeg. Bovendien waren toezeggingen gedaan dat het geld van verkochte jurken overgemaakt zou worden. Dat gebeurde echter zelden of nooit. De politie schat het aantal aangiften op ongeveer 50. De eigenaar van het bruidshuis werd daarop vorige week in zijn woonhuis in Hengelo aangehouden. De politie nam daar de 150 bruidsjurken en de complete administratie in beslag. Uit het on derzoek bleek dat circa 30 klanten in totaal bijna 13.000 gulden tegoed hebben van het bruidshuis. De politie hoopt dat de eige naars van de jurken zich alsnog melden. Het nummer in sommige jurken correspondeert met een certificaat dat de kopers meekre gen (foto ANP MAASTRICHT (GPD) - Vol gens Europarlementariër ir. P. Cornelissen wordt het toerisme in Europa bedreigd. Zo zette hij vraagtekens bij de plannen van de Europese Commissie om de horeca niet in het lage maar in het normale BTW-tarief te plaatsen. Cornelissen, die sprak tijdens een symposium in Maastricht, merkte onder meer op dat de verhoging van het btw-tarief voor de Nederlandse horeca zal leiden tot een kostenstijging van 1,3 miljard gulden per jaar. „Hoe groot is het gevaar dat zo'n hoge lastenverhoging er toe zal leiden dat vele toeristen zullen kiezen voor landen buiten de EG, waar men geen of een zeer laag btw-tarief kent? Ik noem bijvoorbeeld Malta, Cyprus, Noorwegen of Tunesië. De plan nen om ook btw te gaan heffen op het toch al dure luchtvervoer in de EG versterken mijn zorgen op dit punt. De toerisme-indus- trie in de EG dreigt een zware klap te incasseren", aldus Cor nelissen. De Europarlementariër is welis waar voor harmonisatie van de btw-tarieven in Europa, maar wees er tevens op dat nu in ne gen van de twaalf EG-landen het lage tarief geldt voor het ver strekken van logies en in zeven van de twaalf landen het lage ta rief voor restaurants. Volgens Cornelissen neemt het aandeel van Europa op de wereldmarkt voor toerisme af. Van circa 70% in 1970 tot circa 61% in 1988. Eén der oorzaken is de arbeidsinten siviteit in de horeca en in het toe risme. „Ik noem de horeca, omdat deze een belangrijke en onmisbare pijler onder het toerisme is. Ik durf de stelling aan, dat zonder een goede horeca het toerisme geen toekomst heeft. Welnu, in de EG zijn de lonen in vergelij king met de meeste andere lan den van de wereld hoog. Deze si tuatie moet voor de overheid re den zijn voor een terughoudend beleid met betrekking tot over- heidslasten op het toerisme". ROTTERDAM (ANP) - De vak bonden en de directie van Pak tank hebben maandag een prin cipe-akkoord bereikt over een nieuwe éénjarige cao bij dit be drijf. Volgens een woordvoer der van de Vervoersbond FNV is vrijwel het totale eisenpakket van deze bond gerealiseerd. Per 1 januari krijgen de werkne mers een loonsverhoging van 2 procent. De automatische prijs compensatie blijft bestaan. Bo vendien krijgen de werknemers nog 1,56 procent aan achterstal lige prijscompensatie uitge keerd. De speciale toelage die Pak- tank-werknemers ontvingen voor het bezitten van bepaalde diploma's gaan met 50 procent omhoog. Tenslotte heeft men bij Paktank, waar de werknemers in de dagdienst nu een werk week van 36 uur hebben, door het toekennen van twee extra vrije dagen de weg ingeslagen naar de 35-urige werkweek. (Advertentie) DEN HAAG (GPD) - Minister Ter Beek (Defensie) meent dat Nederland in de toekomst toe kan met een kleiner paraat le ger. Volgens de bewindsman kan een deel van de taken van het leger worden doorgescho ven naar reserve-militairen. Omdat die mobilisabele troe pen minder zwaar op het defen sie-budget drukken, denkt Ter Beek er miljoenen guldens mee te kunnen besparen. Over een aantal jaren is het wellicht mo gelijk Nederlands Eerste Leger korps terug te trekken van de Duitse laagvlakte, zo veronder stelde de minister. Ter Beek komt met zijn suggesties aan de vooravond van de behandeling van de begroting van zijn minis terie, deze week in de Tweede Kamer. Defensie moet de komende vier jaar voor 2,2 miljard gulden be sparen. De minister liet vorige week al weten ongeveer 1 mil jard van de bezuinigingen te wil len realiseren door het aantal F- 16 gevechtsvliegtuigen te ver minderen van 162 naar 144 en door af te zien van de oprichting van de Geleide Groep Wapens Nederland. Ter Beek wilde gisteren niet zeg gen met hoeveel militairen het parate leger wordt verminderd en verwees naar de mogelijke re sultaten van de onderhandelin gen over conventionele wapen vermindering in Europa (CSE). Naar verwachting zullen deze gesprekken deze zomer tot een akkoord leiden. Verkleining van het parate leger is volgens Ter Beek mogelijk, nu de dreiging van een verrassingsaanval door het Warschaupakt is afgeno men. De NAVO-landen hebben meer tijd om zich op een eventuele aanval in te stellen en Nederland kan daarom meer taken overla ten aan mobilisabele troepen, zo meent de bewindsman. Als de ontspanning tussen Oost en West doorzet, kan de NAVO afstand nemen van het concept van de 'voorwaartse verdedi ging'. Dat concept behelst het verdedigen van het NAVO- grondgebied zo dicht mogelijk tegen de grenzen van de War- schaupaktlanden aan. In dat ge val kan het Nederlandse Eerste Legerkorps uit de Bondsrepu bliek worden teruggetrokken, meent Ter Beek. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de adnbieding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1