w7a anDijke Onderzoek naar dood van Ineke Stinissen Bhagwan (58) in Poona overleden Jeugd ziet het leven zonnig Hoogte loonstijging metaal acht Lubbers niet verontrustend rr V na w Zeeland helpt! Veel slachtoffers onder Azerbajdzjanen in Bakoe Uitzichtloos bestaan 400.000 mensen 33 BESTOL Zacht en somber 233e jaargang no. 17 Zaterdag 20 januari 1990 AUl AUTOSERVICE mm Actie voor Ethiopië levert tien miljoen op Ultimatum Onderzoek onder Nederlandse jongeren tot 21 Moeilijkheden werving selectie voor kwaliteit op sleutelposities Hartoperaties Motorrijders Velazquez Kalm aan Mel (van Kim) overleden UI mriAAU Wolkenvelden en af en toe motregen. Maximum temperatuur rond 9 gra den. Wind zuidwest vrij krachtig, langs de kust af en toe krachtig. VOOR AUTO- EN CARAVANONDERHOUD: Bovag- en ANWB-erkend APK-keuringsstation Zowel grote als kleine onderhoudsbeurten Banden, accu's, uitlaten en trekhaken Afspraken en informatie, bel met Hans Steenhard Hoek Ri|ksweg-Ringbaan West 01100-14560 (tst. 6) GOES DEN HAAG (ANP) - De radio- en teievisie-actie voor hongerend Ethio pië heeft tot gisteren mi nimaal tien miljoen gul den opgebracht. Dit heeft woordvoerder Van Velthoven van de hulp organisatie Novib vrij dagmiddag meegedeeld. De actie wordt van avond afgesloten. Het gi ronummer 555 blijft ech ter voorlopig openstaan voor giften. De actie voor Ethiopië, waar hongers nood heerst door droog te en oorlog, ging eind november vorig jaar van start. Van Velthoven vindt de opbrengst nog lang niet genoeg. Het bedrag stemt hem echter wel hoopvol, zeker gezien de wat beperkte aandacht die de de actie heeft ge kregen. Volgens de Novib- woordvoerder lopen de acties voor Ethiopië in andere Europese landen voorspoedig. Zo is in Groot-Brittannië 21 mil joen gulden opgehaald, in Ierland ongeveer 12 miljoen gulden. De Noor se bevolking heeft tot nu toe 2,8 miljoen gulden gegeven. De regering in Oslo heeft toegezegd Ethiopië voor nog eens 2,1 miljoen gulden nood hulp te leveren. In Dene marken is een week gele den door een kerkelijke hulporganisatie een campagne begonnen, die naar men hoopt 2,5 mil joen gulden zal opbren gen. ALMELO (ANP) - Het Openbaar Ministerie in het arrondisse ment Almelo is een strafrechte lijk onderzoek gestart naar de gang van zaken rond het overlij den van Ineke Stinissen. Het on derzoek richt zich volgens een bekendmaking van het OM op de besluitvorming van het ver pleeghuis om het leven van Sti nissen te beëindigen. Het onder zoek wordt geleid door mr. J. Reinders, hoofdofficier van jus titie. De Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid in Overijssel zal de levensbeëindi ging van Ineke Stinissen aan hangig maken bij het Medisch Tuchtcollege in Zwolle, zo staat ook in de verklaring die door het OM is uitgegeven. Directeur Nij Bijvank van Het Wiedenbroek in Haaksbergen zegt dat hij het onderzoek van justitie niet vreest. ,,Onze be sluitvorming was zo zorgvuldig als maar mogelijk is. Er zijn tal van deskundigen, medici en ethici, geraadpleegd alvorens is besloten tot levensbeëindi ging," zo licht Nij Bijvank toe. Dat de inspectie voor de volks gezondheid de levensbeëindi ging van Ineke Stinissen aan hangig heeft gemaakt bij het Medisch Tuchtcollege heeft vol gens Nij Bijvank vooral te ma- (Slot zie pagina 3 kolom 7) Sovjet-leger zet aanval in MOSKOU (AFP/RTR) - In de hoofdstad Bakoe van de Sov jet-republiek Azerbajdzjan zijn plaatselijke nationalisten en Sovjet-troepen die de orde in de stad willen herstellen sinds vrijdagavond in felle gevechten gewikkeld. Daarbij zijn volgens een woordvoerder van een Azerbajdzjaanse beweging veel mensen omgekomen en ge wond. De Sovjet-troepen begonnen kort na middernacht plaatselij ke tijd de Azerbajdzjaanse hoofdstad binnen te trekken via de zee en over land. Ze begonnen de blokkades uit de weg te rui men, waarmee Azerbajdzjaanse nationalisten de afgelopen da gen de door Moskou gezonden legertroepen hadden tegenge houden. Dit verklaarde Mah- moud Kesamanly van het Azer bajdzjaanse Volksfront telefo nisch. Kesamanly zei dat er talloze slachtoffers zijn gevallen. „Er wordt van alle kanten geschoten en de bevolking probeert zich er in te mengen door voertuigen over de wegen te zetten", zei hij. „Al onze mensen zijn op straat". Op de achtergrond van het ge sprek werd het geluid van ge weervuur gehoord. De Azerbajdzjaanse nationalis- POONA (DPA) - Bhagwan Sri Rajneesh is gisteren in Poona aan een hartstilstand overle den. Dat meldde het Indiase persbureau UNI. Hij is 58 jaar geworden. Bhagwan werd op II december 1931 in India geboren. De meeste aanhangers verwierf Bhagwan in de Duitse Bondsre publiek en de Verenigde Staten, maar ook in Nederland kwamen er sannyasins. De eersten werd rond 1972 ingewijd. In 1984 ver klaarde de beweging tegenover mr. T. A. M. Witteveen, opsteller het Kamerrapport Overheid en nieuwe religieuze bewegingen, 15.000 leden te hebben, ongeveer 6 procent van het totaal aantal volgelingen van de Indiase goe roe. In 1975 ontstond het eerste Nederlandse meditatiecentrum, het Amitabh Rajneesh Medita tie Centrum in Amsterdam. Op het hoogtepunt van de beweging in Nederland telde de beweging 26 van dergelijke centra. Be kendheid verwierf de beweging ook door de discotheek Zorba the Buddha op de Amsterdamse ten hadden met behulp van de bevolking de stad de afgelopen dagen feitelijk in handen, het geen in Moskou door een hoge functionaris werd erkend. De leiding van de communisti sche partij in Azerbajdzjan had vrijdagmiddag een ultimatum gesteld dat de wegversperringen in de avond zouden moeten wor den afgebroken. Zo niet, dan zul len de troepen zich met geweld een weg naar het centrum van de stad banen, zei tweede partij-se cretaris Victor Polanitsjko. Een woordvoerder van het Volksfront, Fuad Agajev, zei echter dat de communistische leiders de macht in de republiek kwijt zijn. Hij zei dat de meerder heid van de bevolking de orders opvolgt van het front. In Moskou werd vrijdagavond op de televisie bekend gemaakt dat naast de al gestuurde 24.000 man extra troepen, er nog meer militairen naar de Kaukasus worden gestuurd, waar een staat van oorlog heerst tussen de re publieken Azerbajdzjan en Ar menië. Acht dagen na het eerste geweld tussen Azeri's en Arme niërs heeft de Sovjet-leiding in Moskou er voor gekozen om met geweld een eind te maken aan de Azerbajdzjaanse nationalisti sche opstand, die zich behalve tegen de Armeniërs steeds meer tegen Moskou leek te richten. De leiders in het Kremlin gaven de troepen in het gebied opdracht het gezag in Bakoe desnoods met geweld te herstellen. De bevolking in Bakoe, die sinds donderdag een algemene sta king hield, heeft de afgelopen dagen het instellen van een uit gaansverbod in de 1,7 miljoen in woners tellende stad tegen ge houden. Het hoofdkwartier in Bakoe van de communistische Wallen, die overigens een prima reputatie had. De onthullingen over de gebeurtenissen in Ore gon deden de beweging geen goed. Zo werd bekend dat hij over 93 Rolls Royces had be schikt. Tien daarvan werden be gin 1986 voor 175.000 gulden per stuk verkocht. In de Bhagwan-commune in Poona speelden zich gister avond emotionele taferelen af, zo meldt het Indiase persbureau UNI. Ongeveer 3000 aanhangers van de goeroe omarmden elkaar huilend en brachten hysterische rouw- en jubelliederen ten geho re. In ritmische koren riepen de aanhangers telkens weer 'Osho, Osho', zoals Bhagwan zich sinds enige tijd liet noemen. De ko mende nacht zal het lichaam van de goeroe volgens hindu-ge- bruik aan de oever van de Mula- Mutha-rivier in de buurt van de ashram worden verbrand. Een grote politiemacht beschermt de ashram tegen nieuwsgieri gen, aldus UNI. (Zie ook pagina 5) YERASKAVAN - Bewapende Armeense vrijwilligers warmen zich rond een kachel in een dorp dicht bij gebied waar zich eveneens bewapende Azerbajdzjanen bevinden (foto Daniel JaninlAFP) DEN HAAG (GPD) - Negatieve verhalen over het wel en wee van jongeren zijn sterk overdre ven. Het gaat goed met de Ne derlandse jeugd. Bijna allemaal gaan ze braaf naar school en ve len hebben al werk gevonden. Thuis hebben jongeren het naar hun zin, want met ouders is al les bespreekbaar. Kortom: de jeugd van tegenwoordig 'ziet het leven wel zitten'. Deze positieve geluiden zijn af komstig uit het onderzoek 'Jong zijn en volwassen worden in Ne derland' dat maandag wordt aangeboden aan minister d'An- cona van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur (WVC). De psy chologen Frans Van der Linden LEIDEN (GPD) Er is in Nederland een on derklasse ontstaan van 400.000 mensen die in hun bestaan afhankelijk zijn en zullen blijven van een uitkering. Hun situatie ervaren zij als uitzichtloos, een perspectief op verandering ontbreekt volledig. Het dreigen 2de rangs burgers te worden die behalve een maande lijkse cheque van de sociale dienst niets te verwachten hebben van de overheid. Dat stelt de Leidse socioloog G. Engbersen in een proefschrift 'Publieke Bijstandsgeheimen' waarop hij dinsdag aan de Leidse universiteit hoopt te promoveren. Engbersen deed vijfjaar lang onderzoeken in typische werklozenwijken in Amsterdam, Rotterdam en Enschede. On der deze 'moderne armen' rekent hij werklo zen, arbeidsongeschikten, bejaarden en men sen met een bijstandsuitkering. Engbersen stelt dat deze situatie door de maat schappij stilzwijgend wordt aanvaard en zelfs vanzelfsprekend wordt gevonden. De socio loog wijst er in zijn onderzoek op dat ook de toekomstkansen van de kinderen uit deze groep veel slechter zijn dan die van kinderen van werkende ouders. Hun prestaties op school zijn vaak slechter. Deze kinderen gaan de toekomstige onderkant van de samenleving vormen, vreest Engbersen. en Theo Dijkman hielden in op dracht van dit ministerie een on derzoek onder 500 jongeren uit heel Nederland in de leeftijd van 12-21 jaar. De opgewekte conclusies van Van der Linden en Dijkman zijn in tegenspraak met de alarme rende berichten over het grote aantal dak- en thuisloze jonge ren in Nederland. Ook de veelge hoorde conclusie dat veel jonge ren zelfmoordneigingen hebben, komt in dit rapport niet voor. Onderzoeker Van der Linden is dik tevreden over de optimisti sche resultaten. „De laatste tijd hoorden we te veel treurige ver halen over de Nederlandse jeugd. Bijna alle jongeren ver keerden in een identiteitscrisis. Door het grote aanbod aan be roepsopleidingen, konden ze geen keuze maken. Schrikba rende werkloosheidscijfers de den jongeren de hoop in de toe komst verliezen." Van der Linden en Dijkman be wijzen het tegendeel. Ze noemen de jeugd mondig en zelfbewust. Vooral de thuissituatie is in ver gelijking met het vorig onder zoek dat uit begin jaren vijftig dateert, sterk verbeterd. Jonge ren vinden het leuk dat vader zo vaak thuis is. Ook met hem kun nen ze over school praten en over de liefde. „De moderne va der toont zijn gevoelens. Jonge ren stellen dat zeer op prijs", concluderen de onderzoekers. Gelijktijdig met het Nederland se rapport, komt ook in Groot- Brittannië een onderzoek uit over het welzijn van de jeugd. Hier is de belangrijkste conclu sie dat Britse jongeren 'verwen de blagen' zijn. Van der Linden: „In Nederland is daar geen spra ke van. Ouders hebben de touw tjes goed in handen." Slechts 5 tot 10 procent van de in totaal 2,4 miljoen jongeren in Nederland is er slecht aan toe. Deze jongelui voelen zich een zaam, hebben moeilijkheden thuis, halen slechte cijfers op school en mislukken in de maat schappij. Ze geven zichzelf de schuld van deze problemen. Het gevaar dreigt dat deze groep in de vergetelheid raakt, want wvc stemt haar toekomstige jeugdbeleid af op de kersverse onderzoeksresultaten. Van der Linden: „Natuurlijk hebben we ook deze jongeren in ons rapport genoemd. Maar met de meerder heid gaat het goed. Wij vonden het belangrijk om eens een posi tief geluid over 'die jeugd van te genwoordig' naar buiten te bren gen." (Advertentie) Red de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt... Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! (Advertentie) r. De president van de rechtbank Rotterdamse rechtbank bepaal de gisteren in kort geding dat het Schiedamse ziekenfonds DSW de kosten moet dragen van hartoperaties die drie bij het ziekenfonds verzeker de patiënten in Londen hadden ondergaan. WÊÊÊÊÊÊÊH partij van de republiek wordt sinds donderdag bezet door en kele duizenden betogers die het aftreden van de partijleider, Ab dul Rahman Vezirov, eisen. Het optreden van Moskou was voorafgegaan door een reeks waarschuwingen. „Dit kan zo niet voortduren", stond in een verklaring die de Pravda vrijdag afdrukte en die was onderte kend door het Centraal comité, het presidium van de Opperste Sovjet en de ministerraad. „De huidige tragedie kan, als zij niet wordt gestopt, leiden tot een na tionale ramp", aldus de oproep. Zeeuwse motorclubs bereiden een tweede protestactie voor te gen de verhoogde veertarieven. Volgens de initiatiefnemers is de actiebereidheid onder de motor rijders groot. De eerder gehou den actie heeft, zo vin den ze, geen enkel re- Q sultaat opgeleverd. w ■■WriSSSÜ De meester van Sevilla, schil der Diego Velazquez, schittert na bijna vier OC eeuwen in Madrid. w Wielrenner Patrick Tolhoek maakt zich niet druk om zijn tioeede Tour de France „Ik train en ik koers, en de rest zie ik wel." DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers zegt niet bij voorbaat 'nee' tegen de CAO voor het grootmetaal ook al is daarin een loonstijging van 3,5 tot 3,75 pro cent vervat. De eerste minister gaf dit na afloop van het kabi netsberaad te kennen. Zoals be kend streeft het kabinet naar een gemiddelde loonstijging van maximaal 2,5 procent. Lubbers stelde de metaal-CAO met zijn collega De Vries (sociale zaken) te hebben besproken. Hij gaf aan dat echter niet alleen naar de cijfers voor de loonstij- (Van onze correspondent) LONDEN - Melanie Appleby, de jongste helft van het discoduo Mel Kim, is gisteren op 23-ja- rige leeftijd in een Londens zie kenhuis overleden. Hoewel steeds ontkend, was de Britse zangeres al geruime tijd onge neeslijk ziek. Mel en Kim Appleby waren één van de eerste (en voornaamste) troeven uit de hitfabriek van het trio Stock, Aitken Waterman. De zusjes braken ruim drie jaar geleden internationaal door met de single 'Showing Out'. Dat eer ste succes werd al snel opge volgd door de hits 'Respectable' en 'F.L.M.', waarna het swingen de tweetal uit het gezicht ver dween. Als officiële reden werd een val van het podium (in Mon- treux) opgegeven, maar in de Britse roddelpers verschenen prompt de wildste verhalen over de 'geheimzinnige ziekte' van Mei, die eerder al fel was achter volgd wegens haar verleden als naaktmodel. Begin vorig jaar maakten Mei Kim hun kort stondige rentree als plaat- en clipartiesten. (Advertentie) ging gekeken moet worden maar ook naar de omstandigheden in de betrokken bedrijfstak. De premier stelde dat het be leidskader zoals kabinet, werk gevers en vakbonden dat in de cember vorig jaar afsloten, geen cijfer bevat voor de verantwoor de loonstijging. Er is wel afge sproken dat het aantal actieven sneller moet groeien dan het aantal niet-actieven en dat het CAO-beleid daaraan mee moet helpen. Lubbers zei dat er nog talrijke vragen rond de CAO grootme taal spelen voor de beoordeling van de nu gemaakte afspraken. Zo is het de vraag in hoeverre in cidentele loonsverhogingen structureel doorwerken of niet. Bovendien moet bezien worden in hoeverre de CAO de instroom van mensen in de grootmetaal bevordert of juist belemmert. De minister-president gaf te kennen de CAO nog nader te wil len bekijken. Volgens hem is er echter op het eerste gezicht geen sprake van „extreme" afspra ken. „Het blijft binnen de band breedte", aldus Lubbers. (Advertentie) Londensekaai 7 Postbus 293 4330 AG Middelburg telefoon 01180-37676. fax 01180-36611 I BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) tel. 01180-29911 Donderdag koopavond I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1