Burgemeester Nagasaki overleeft aanslag Onlusten Kaukasus schuld van Kremlin Gorbatsjov bijt fel van zich af Specialisten steunen akkkoord nu 2.95 GIRO 555 Zeeland helpt! a m Aanstelling van 23 extra officieren van justitie CAMPI£ïf DEN HAAG Schaefer verlaat Kamer Loonsverhoging drie procent per 1 april Rohé, rotan meubelen van absolute klasse. Opnieuw zacht m 233e jaargang no. 16 Vrijdag 19 januari 1990 i» Zeeuwse acties Armeniërs en Azerbajdzjanen: Charles auteur van het jaar Mimosa, grote oogst, rechtstreeks uit Zuid-,.. Frankrijk, Groeihormonen Uitzendkracht Studentenkamers EK-schaatsen Naleving milieu-wetten Inhaalslag beurs voor: s® brabanthALUNj l DEN BOSCH Toenemende bewolking en vanmid dag regen. Temperatuur oplopend tot rond 8 graden. Tot hard, langs de kust tot stormachtig toenemende zuidwes ten wind. DEN HAAG (GPD) - Het PvdA-kamerlid Jan Schaefer (49) stapt uit de Kamer wegens gezond heidsredenen. Hij zal dit dinsdag officieel be kendmaken. Schaefer is afgekeurd. Als eerste op volger staat voormalig NOS-voorzitter en oud- PPR-lid Eric Jurgens te boek. Of hij inderdaad in de Tweede Kamer gaat zitten, is nog niet bekend. Jurgens heeft een eventuele benoe ming nog in beraad. Schaefer was in het kabi net-Den Uyl tussen 1973 en 1977 staatssecretaris volkshuisvesting. Daar na werd hij wethouder stadsvernieuwing in Amsterdam. In 1986 kwam Schaefer terug in de Kamer. Hij werd toen belast met zaken betref fende het midden- en kleinbedrijf. Schaefer sukkelt al lan gere tijd met zijn gezond heid. Er waren perioden dat hij zich niet in de Ka mer liet zien. Soms liep hij op krukken door de kamergebouwen. Schaefer Motoshima TOKYO (RTR/DPA) - De burge meester van de Japanse stad Nagasaki, Hitoshi Motoshima (67), is donderdag gewond ge raakt bij een aanslag op zijn le ven en in het ziekenhuis opge nomen. De dader, een 40-jarige man, die behoort tot een kleine rechtse groep, is gearresteerd. De schutter vuurde voor het stadhuis van Nagasaki drie schoten op de burgemeester af en wist daarna te ontkomen. Vijf uur later slaagde de politie er in hem te arresteren. Inmiddels heeft de arrestant de aanslag be kend, aldus de politie. De burgemeester van de in 1945 door een atoombom verwoeste havenstad, haalde zich in 1988 de woede van veel Japanners op de hals nadat hij de keizer mede verantwoordelijk had gesteld voor het ontstaan van de Twee de Wereldoorlog. Zijn uitspraak kwam hem op honderden drei gementen met de dood te staan. Met zijn verwijt doorbrak Hitos hi Motoshima een Japans taboe. Volgens de officiële versie waren de generaals verantwoordelijk voor het uitbreken van de oorlog in 1941 en heeft wijlen keizer Hi- rohito er persoonlijk toe bijge dragen dat Japan in 1945 capitu leerde. Burgemeester mr. C. Rutten van Middelburg, dat sinds 1978 een zusterstadverbinding heeft met Nagasaki, reageerde op het nieuws met het zenden van een faxbericht, waarin het gemeen tebestuur zijn deelneming be tuigt en zijn vreugde uitspreekt over het feit dat burgemeester Motoshima nog in leven is. Rutten, die het afgelopen jaar tweemaal Nagasaki heeft be zocht, zei dat het hem bekend was dat Motoshima bedreigd werd. „Tweemaal heeft hij een brief ontvangen met een kogel erin. Op de een of andere manier vond hij dat spannend, maar misschien was dat alleen maar schijn", aldus Rutten. Metaal bereikt akkoord ZOETERMEER (ANP) - Werk gevers en bonden hebben gister avond in beginsel overeenstem ming bereikt over een nieuwe cao voor de metaal- en elektro technische industrie (200.000 werknemers). De aangekondig de stakingsacties zijn van de baan, vooropgesteld dat de le den van de bonden het akkoord goedkeuren. De werknemers krijgen dit jaar per 1 april 3 procent meer loon en per januari 1991 nog eens 0,75 procent. Bovendien voorziet de cao in een eenmalige uitkering van 1,25 procent per 1 september dit jaar. De werkgeversvereni ging FME heeft haar eerdere bod met 1 procent verhoogd. De In dustriebond FNV ziet zijn loon eis van 4 procent niet ingewil ligd. De overige afspraken spo ren wel met het cao-beleid. De overeenkomst geldt voor vijftien maanden. De vut-leeftijd in de metaalin dustrie blijft op 60 jaar staan. Werknemers van 59 jaar met veertig dienstjaren kunnen ook vervroegd uittreden. De werkge vers hebben hun voorstel inge trokken voor het op termijn ver hogen van de vut-leeftijd naar 61 jaar. De voorzitter van de werk geversorganisatie in de metaal- en elektrotechnische industrie, Blankert, gaf na bijna vijftien uur onderhandelen toe dat de stakingsdreiging een rol heeft gespeeld bij de toegeeflijkheid van werkgeverszijde. Op het gebied van werkgelegen heid is het plan van de bonden aanvaard om voor de hele be drijfstak inzicht te krijgen in de vacatures. De verwachting is dat daardoor enkele duizenden werklozen een baan in de me taalindustrie krijgen. Een spe ciaal projectteam van arbeids marktdeskundigen gaat vraag en aanbod op de arbeidsmarkt en de rol van de arbeidsbureaus onderzoeken. De kosten (14 mil joen), kunnen worden betaald uit een bestaand werkgelegen- heidsfonds. Het in vier rondes bereikte ak koord over de cao voor de me taalindustrie is van groot belang voor de overige nog af te sluiten cao's in het bedrijfsleven, zoals metaalnijverheid, Hoogovens, Philips, Akzo en Unilever. Zeker naar de nauw verwante metaal nijverheid, waar het overleg woensdag vastliep, is het ak koord volgens de bonden een be langrijk signaal. Onderhande laar H. Peperkamp van de In dustriebond FNV vindt het ak koord „de moeite waard". De Industriebond FNV voerde donderdag bij zo'n veertig me taalbedrijven in het land actie. In Zeeland deelde de FNV bij MOSKOU (AFP/RTR) - De in woners van de met elkaar in oorlog verkerende Sovjet-repu blieken Armenië en Azerbajdz- jan geven de schuld van de etni sche onlusten steeds meer aan de leiders van de Sovjetunie. Sovjetleider Michail Gorbats- jov heeft geprobeerd een einde te maken aan het conflict door 11.000 man versterkingen te stu ren naar het gebied. Maar Azer- bajdzjaanse activisten beletten de militairen door middel van blokkades de steden binnen te gaan. „Waarom heeft de Sovjet-rege ring zo weinig gedaan tegen de extremisten? Gorbatsjov is de schuldige", zei een woedende Armeense vrouw donderdag. Zij is een van de honderden Ar meense vluchtelingen die uit Bakoe in Moskou zijn aangeko men. Zij zijn naar de Armeense vertegenwoordiging in de Sov jet-hoofdstad gegaan om hulp te vragen en beschrijven hoe zij al les achterlatend hun geboorte stad moesten verlaten omdat hun leven niet meer zeker was. Gorbatsjov is ondertussen in het tegenoffensief gegaan. Gister ochtend riep hij „vertegenwoor digers van de arbeiders" bijeen voor een tweedaagse vergade ring om steun te vinden voor zijn hervormingsbeleid. De Sovjet leider, die zich nog niet publie kelijk over de evenementen in Azerbajdzjan had uitgesproken, noemde het etnische geweld „verontrustend". Hij legde uit dat het leger uitein delijk wel ingezet moest worden om de staat te beschermen „te gen extremisme, vandalisme en misdadigers". Minister van De fensie Dmitri Jazov, die de ge vechten in Azerbajdzjan be schreef als een „enorme ramp", deelde mee dat er reservisten zijn gemobiliseerd om de onrust te onderdrukken. Hij vertelde dat de militaire eenheden in het gebied inmiddels op oorlogs sterkte zijn gebracht. De minis ter zei erbij dat hij betreurde dat LONDEN (AFP) - Prins Charles is donderdag ge kozen tot Brits Schrij ver van het Jaar. Hij krijgt de onderschei ding voor het boek „Een visie op Groot-Brittan- nië", waarin hij schande spreekt van de „uitwas sen" in de moderne ar chitectuur. de leiders van Azerbajdzjan en Armenië de omvang van de ramp „niet begrijpen". De vluchtelingen zeggen in aller ijl te zijn vertrokken, onder be scherming van soldaten en met behulp van buren of vrienden. Temidden van huilende kinde ren barstten sommigen in woede uit, terwijl soms de paniek weer van hun gezichten was af te le zen wanneer zij over hun exodus vertelden. De tijd van verbitte ring en woede is aangebroken. „Hoe heeft het zo ver kunnen ko men. De verantwoordelijken zit ten aan de partijtop", zegt een oudere man. „Iemand profiteert van deze chaos". „Wij moeten al tijd de branden blussen, terwijl de regering die zou moeten voor komen", verklaart van zijn kant Valeri Mirzajan, van het Comité voor Armeense vluchtelingen uit Azerbajdzjan in Moskou. Hij zegt de centrale autoriteiten sa men met andere Armeense ver tegenwoordigers te hebben ge waarschuwd over de bom die op springen stond in Bakoe. Maar het Kremlin „heeft het gevaar onderschat". „Het conflict werd vanaf de eerste dag heviger, voor een groot deel gevoed door de besluiteloosheid van Moskou", zei Mirjazan. Armeense vrouwen barsten in tranen uit na aankomst op het vliegveld van Jerevan, de Armeense hoofdstad (foto Daniel JaninlAFP) MOSKOU (RTR) - Sovjetleider Michail Gor batsjov, die in het zuiden wordt geconfron teerd met burgeroorlog en een steeds luider klinkende roep voor onafhankelijkheid, heeft donderdag in het Kremlin zijn hervormings politiek verdedigd. Gorbatsjov noemde zijn critici „gespuis" dat moet worden weerstaan. Tijdens een conferen tie in het Kremlin waaraan arbeiders, boeren en deskundigen deelnamen, hield de Sovjetlei der zijn gehoor voor dat zijn perestrojka-poli tiek al vrucht begint af te werpen in de con sumptiesector. Hij herhaalde verder zijn in middels al bekende uitspraken dat Moskou geen andere keus heeft dan het doorvoeren van zijn hervormingen. „Wij kunnen eenvoudig niet doorgaan te leven zoals wij hebben ge daan. Wij hebben perestrojka nodig zoals wij lucht nodig hebben", aldus de Sovjetleider. Eerder zei Gorbatsjov al in een programma van Radio-Moskou: „Nogmaals benadruk ik dat het leven zelf, en niet iemands verzinsels, subjectieve wensen of ambities, ons op het idee hebben gebracht van radicale hervormingen", Advertentie ZON UTRECHT (ANP) - De vergade ring van de Landelijke Specia listen Vereniging (LSV) heeft zich donderdag met grote meer derheid achter het zogenoemde vijfpartijenakkoord over de specialisteninkomens gesteld. Van de uitgebrachte stemmen Advertentie H3 a Aanbieding is geldig (/m zaterdag 20 januari a.s.. Verkrijgbaar in de filialen met een bioemenafdeling. waren 93 voor en 16 tegen. Dat betekent 85 procent voorstem mers. Van de 25 stemgerechtigde we tenschappelijke verenigingen waren er vijf tegen: die van de cardiologen, de hartchirurgen, de radiologen, de oogartsen en de plastisch chirurgen. De rest van de stemmen kwam van dis tricten. Daarvan stemden er 73 voor en 11 tegen. Hoewel er per district en per we tenschappelijke vereniging is gestemd, waarbij vóór kan bete kenen dat zowel een grote als een kleine meerderheid van de betrokken groep het akkoord steunt - en omgekeerd - geeft de stemverhouding 85-15 volgens LSV-voorzitter C. Piasmans ook landelijk gezien de verhouding onder alle specialisten goed weer. Hij verwacht dan ook dat het overgrote deel van de specialis ten voor 1 februari weer een overeenkomst met het zieken fonds zal tekenen. Hij noemde het ook niet uitgesloten dat zelfs een meerderheid van de cardio logen toch zo'n contract zal aan gaan. De wetenschappelijke vereni ging van hartchirurgen heeft „voorlopig" besloten, uit de LSV te treden. Piasmans zei de in druk te hebben dat er wel be hoefte aan „een oplossing" be staat. Hij denkt dat die mogelijk is. Het kabinet neemt vrijdag een besluit over het akkoord. Dat moet dan inhouden dat de voor genomen verlaging van het norminkomen en van de prak tijkkostenvergoeding niet door gaat. Advertentie Red de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt... Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! 7 'i De Belgische slagers en veehou ders hebben de tegenaanval ge opend op de beweringen dat in veel Belgisch vlees verboden groeihormonen zitten. De Bel gen zijn verontwaardigd dat de Consumentenbond de beschul digende vinger alleen uit steekt naar het vlees O van de zuiderburen. O acht Zeeuwse bedrijven in de groot-metaal en bij veertig be drijven in de metaalnijverheid pamfletten uit. Daarin werden de leden op de hoogte gebracht van de stand van zaken van de onderhandelingen. (zie ook pagina 13) De rechtspositie van uitzend krachten is veel verbeterd. Dat zei PvdA-Kamerlid F. Moor don derdag in MiddelburgHij voeg de er echter onmiddellijk aan toe dat de medezeggenschap en pensioenopbouw nog te wensen overla- C ten. 1 O Studenten zijn in Vlissingen ivel- kom. De gemeente meent zo de leegstand te kunnen bestrijden en tevens het inwonertal op te vijzelen. Toch dreigt er een overschot aan huisvesting voor studenten, terwijl er in Mid delburg een schrij nend tekort is aan ka- mers. I Ben van der Burg kan vandaag tijdens de openingsdag van de EK schaatsen onmiddellijk la ten zien wat hij waard is. Hij start op de 5000 meter tegen de favoriet voor deze af stand, de Noor Geir O Karlstad4L I DEN HAAG (GPD) - Minister Hirsch Ballin heeft besloten 23 extra officieren van justitie aan te stellen. Acht van hen krijgen speciale taken, zoals de contro le op de naleving van milieu wetgeving. De overige vijftien worden ingezet om de bestaan de achterstanden bij het Open baar Ministerie weg te werken. Hirsch Ballin (justitie) verklaar de dat gisteren in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de begroting van zijn ministerie. Volgens de bewindsman is „een kwalitatieve en kwantitatieve versterking van het Openbaar Ministerie nodig". De procu reurs-generaal zijn bezig met de opstelling van een beleidsplan voor het OM, waarin de specia lismen onder de officieren van justitie onder de loep worden ge nomen. Volgens Hirsch Ballin gaat het bij het Openbaar Ministerie om „een inhaalslag op korte ter mijn". De achterstanden in des kundigheid op terreinen als mi lieu, fraude, automatisering en over de werkwijze van de politie moeten worden ingehaald. Ook bij de politie zelf „kan en moet het beter", aldus de minister. Zo moet het ophelderingspercenta ge van ter kennis van de politie gekomen strafbare feiten om hoog. Staatssecretaris Kosto zei gisteren te verwachten dat de toename van de alternatieve straffen geen substantiële ver mindering van het aantal beno digde gevangeniscellen zal ople veren. PvdA-woordvoerster Swildens had tijdens de begro tingsbehandeling gesuggereerd dat de bouwplannen voor cellen de komende jaren kunnen wor den aangepast, omdat rechters er steeds meer toe overgaan ver plichte dienstverlening op te leggen in plaats van gevangenis straf. Kosto rekende voor dat de kos ten van de stroom asielzoekers vooral op het ministerie van WVC drukken. Dat ministerie draait voor het grootste deel van de kosten van opvang op. Uit gaande van een instroom van 16.000 asielzoekers per jaar kan een verkorting van de gemiddel de procedure-termijn van twee naar anderhalf jaar vooral bij WVC geld opleveren. Na vijfjaar, zo rekende Kosto, bespaart WVC in die situatie maar liefst 100 miljoen gulden. (Advertentie) 'F 7^^ i -1' i- Nxi «.*>»,--j'.y.»vi\Ii 30000 m2 EXp0 30 m 8 hallen.' S55&a- 19 jrjAjENTREE: f. 10,- p.p. 65+: f. 5,- Kinderen tot 15 jaar: f. 5,—.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1