1 r I CDA in Senaat wil uitstel behandeling huurwaardeforfait hiilMJII GIRO SIS W Groei-afwijking in bloementeelt Armeniërs demonstreren in Den Haag Sovjet-leger mag vuren om wapendepots te verdedigen r 99 Bij Brilmij tijdelijk: twee brillen halen één betalenl iMMlt Zeeland helpt! DEN HAAG Olieramp treft eiland Porto Santo bij Madeira Geen toenadering in cao-onderhandelingen 1 WEEKENDVOORDEEL BIJ JAC.HERMANS Mini-prus&Maxi-keus Af en toe zon 33e jaargang no. 15 londerdag 18 januari 1990 lil IJ Él! mm Dales heeft geen cent extra voor ambtenaren Amsterdammer rnjgt levenslang n Engeland Indien nodig meer troepen naar Kaukasus Speklappen met of zonder zwoerd kilo Witlof 500 gram Pogroms Oostblok Schelpdieren Businesspark Geld Record-storm op Hebriden Tegen inlevering van deze bon twee complete brillen halen en maar één betalen!N ,*J Half tot zwaar bewolkt en de gehele dag droog. Aanvankelijk nog krachti ge wind uit west, langzaam afnemend matig tegen de avond. Middagtempe- ratuur 7 graden. Red. de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt... Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! v, my//, DEN HAAG (GPD) - Het eerste cao-overleg tus sen ambtenarenbonden en minister Dales van Binnenlandse Zaken is zonder resultaat afge broken. Dales wil de ambtenaren dit jaar een loonsverhoging van 2,5 procent geven en geen cent meer. Dat is voor de bonden absoluut onaan vaardbaar. Zij eisen in totaal 5 procent voor loon en aanvullende za ken, zoals knelpunten bij onderwijs en politie. OP 7 februari wordt het overleg hervat. In de tus sentijd zullen de CNV- bond voor ambtenaren en trendvolgers CFO, de Abva/Kabo en het Amb- tenarencentrum op 5 fe bruari een demonstratie ve kaderbijeenkomst houden in Amsterdam. Zij hopen dat het kabi net de komende drie we ken nog geld kan vinden in de eigen begroting. De demonstratieve bij eenkomst beschouwen de bonden als een onder steuning. „Daarmee wil len we aantonen dat on ze eisen worden gedra gen door onze leden", zei Abva/Kabo-onderhan- delaar Cees Vrins. De bonden hebben de minister duidelijk ge maakt, dat door de inko mensachterstand ten opzichte van het be drijfsleven de kwaliteit van de overheidsdien sten achteruit gaat. Acties dreigen in metaal RIJSWIJK (GPD) - Er komen vrijwel zeker acties in de me taalnijverheid. Na vier onder handelingsronden zijn delega ties van werkgevers en werkne mers elkaar nog lang niet ver genoeg genaderd om een cao voor 1990 te kunnen verwach ten. De 28.000 kleinere bedrij ven in twaalf verschillende sec toren bieden hun werknemers een loonsverhoging van onge veer 2,7 procent. „Dat is net iets meer dan de voorspelde infla tie", aldus Ties Hagen namens de Industriebond FNV. Het uit blijven van concrete plannen voor nieuwe werkgelegenheid is het tweede breekpunt. De onderhandelingen voor een nieuwe cao voor 260.000 werkne mers zijn gisteren aan het eind van de middag afgebroken. De Industrie- en Voedingsbond CNV heeft een landelijke kader dag georganiseerd. De FNV- bond praat volgende week met de kaderleden in de bedrijven, maar volgens Hagen liggen de actieplannen al klaar. In de groot-metaal is gisteren in 110 bedrijven door totaal 20.000 werknemers enige vorm van ac tie gevoerd, zo deelde een woord voerder van de Industriebond FNV aan het eind van de middag mee. Er waren acties bij Fokker, bij DAF, Gazelle, Stork en Billi- ton. Werkgevers-voorman Vonk wil, ondanks de goede resultaten in de bedrijfstak, niet verder gaan dan 2,25 procent per 1 april, een eenmalige uitkering van 1 pro cent in oktober en op 1 januari volgend jaar een structurele ver hoging van 0,75 procent. De In dustriebond FNV en de Unie ei sen 4 procent, de CNV-bond wil 3 procent en meer aanvullende maatregelen op het gebied van )EN HAAG (ANP) - Het is onze- ;er of de verhoging van het ïuurwaardeforfait per 1 februa ri kan doorgaan. De CDA-frac- ie in de Eerste Kamer blijft ;rote moeite houden met het ,'oorstel en heeft het kabinet ge raagd de schriftelijke behan- leling daarvan uit te stellen, let CDA wil eerst een advies 'an een commissie met onaf- lankelijke deskundigen. Ie verwachting is dat de VVD in ie Senaat het pleidooi van het IDA voor een nader advies zal iteunen. Dat kan leiden tot ver- iere vertraging van de invoe- Advertentie ONDEN (AFP/RTR) - De 21-ja- 'ige Amsterdammer R. H. is voensdag in de „Old Bailey" in monden tot levenslang veroor- leeld wegens drievoudige noord. 1. stak op 16 april vorig jaar zijn Iritse vrouw Dawn (22) en haar luders, Alan en Margaret Stur- leon, met zo'n twintig messte ken dood nadat Dawn weigerde iet met hem goed te maken en nee terug te gaan naar Amster- lam. Zij was naar haar ouders in Cent gevlucht omdat haar man iaar voortdurend sloeg. Ie president van de rechtbank, tobert Lymbery, omschreef H., 'ie het vonnis grijnzend aan porde, als een labiel iemand net psychopatische eigen- chappen. H. kreeg levenslang mdat.een gevaar blijft voor de naatschappij, aldus Lymbery. I stond tijdens het proces, dat cht dagen heeft geduurd, er wat icherig bij. Vijf mensen moes- -n hem echter in bedwang hou- en toen hij een keer een woede- itbarsting kreeg. HAAGMAN ADVOCATEN ROTTERDAM TELEFOON 010-4364688 TELEX 26051 FAX OIO 4365233 scholing en werkgelegenheid dan de andere bonden. Volgens de bonden komt het aanbod van de werkgevers neer op 2,68 procent op jaarbasis. Over de looptijd van het collec tieve contract zijn de meningen nog verdeeld. Waar de bonden een eenjarige cao willen om de ontwikkeling van de inflatie af te wachten, zijn de werkgevers in middels wel opgeschoven van een looptijd van 18 naar 15 maanden. De bonden willen gezamenlijk concrete afspraken over de in stroom van nieuwe mensen in de bedrijfstak. Gedacht wordt aan een aantal van 3000 personen ex tra op jaarbasis. Daarover valt volgens de bonden met de werk gevers niet te praten. De vut-ge- rechtigde leeftijd van 59 jaar kan voor de werkgevers wel worden verlengd, als de werknemers vol gend jaar de extra kosten voor hun rekening nemen. SCHAGEN (GPD) - Grote par tijen irissen en lelies onder glas vertonen onverklaarbare groei-afw ij kingen. Slechte kieming of totaal geen bloemvorming veroorzaken vol gens het proefstation in Lisse 'aanzienlijke' schade. Er wordt verband gezocht met het on- dkruidbestrijdingsmiddel Asu- lox in de bollenteelt. Omdat toe passing van Asulox in de bollen teelt verboden is, onderzoekt de Koninklijke Algemene Vereni ging van Bloembollencultuur (KAVB) in Hillegeom in hoever re bollenkwekers toch Asulox hebben gebruikt. Volgens de Plantenziektekundige Dienst (PD) in Wageningen is er sprake van een 'paniekreactie' onder de handelaren. Een woordvoerder van de Dienst: „Hoeveel de scha de beloopt, is niet bekend maar het gaat hier om grote geldbe dragen. Er waren voor zover ik weet ook partijen waarvan gega randeerd werd dat er geen Asu lox werd gebruikt maar die toch afwijkingen vertoonden". Ook onderhandelaar Vonk na mens de werkgevers in de twaalf branches (onder meer loodgie ters, garagehouders van de Bo- vag, edelsmeden, metaalbewer king) erkende dat de standpun ten te ver uiteen liggen om een nieuwe cao in het vooruitzicht te kunnen stellen. De KNVTO en de vervoersbon- den hebben gisteren wel een ak koord bereikt over een nieuwe cao. De werkgevers hebben hun 'eindbod' wat verhoogd, terwijl de bonden iets van hun laatste eisen afhaalden. In principe is een loonsverho ging overeengekomen van 2,5 procent (1,5 procent per 1 janua ri en 1 procent op 1 juli). Andere punten uit het akkoord zijn een verhoging van de ploe- gentoeslagen met 2,5 procent en handhaving van de VUT-leeftijd op 59 jaar. ringsdatum van de verhoging van het forfait. Het kabinet had de verhoging van 1,8 naar 2,3 procent al per 1 januari willen la ten ingaan. De Eerste Kamer wilde het wetsontwerp echter niet overhaast behandelen. CDA-senator Boorsma merkt in een serie schriftelijke vragen aan het kabinet nogmaals op dat zijn fractie „grote moeite" heeft met de gevolgde procedure en de inhoud van het voorstel. Uit die vragen blijkt dat het CDA invoering per 1 februari nog te snel vindt. Boorsma wijst erop dat ook de Raad van State „vernietigende" kritiek heeft geuit op het wets ontwerp. De Tweede Kamer, die het voorstel voor de Kerst in al lerijl in meerderheid aanvaard de, heeft volgens Boorsma am per de gelegenheid gehad kennis te nemen van de zakelijke en „e- motionele" reacties uit de sa menleving. De kritiek van de CDA-Senaats- fractie richt zich onder meer op de wijze waarop de verhoging van het forfait is berekend. Het kabinet heeft geen aandacht ge schonken aan de inkomenseffec ten van de maatregel. Volgens Boorsma heeft de maatregel geen enkel effect op het milieu, zoals het kabinet beweert. De regering stelt tegenover de verhoging van het huurwaarde forfait een verlaging van de over drachtsbelasting in de hoop dat mensen dichter bij hun werk gaan wonen. Het voorstel brengt volgens Boorsma het milieube leid „in diskrediet". „Verlaging van de overdrachtsbelasting bevordert de verhuismobiliteit in alle richtingen, ook verder weg". De verwachting is dat minister Kok (financiën) nog voor het weekeind zal reageren op de kri tiek van het CDA. De behande ling van het wetsvoorstel in de Eerste Kamer staat voor volgen de week gepland. (Advertentie) I DEN HAAG (ANP) - Naar schatting 150 leden van de Armeense gemeenschap in Nederland hebben woensdagochtend bij de ambassade van de Sovjetunie in Den Haag een demonstratie gehouden tegen de gewelddadigheden in Azerbajdzjan. De tweede secretaris van de ambassade nam een petitie in ont vangst. De demonstranten eisten dat de Sovjetunie zodanige maatrege len neemt dat de veiligheid van de Armeniërs in de Sovjetunie wordt gewaarborgd. Dat vraagt volgens hen een onmiddelijk ingrijpen van het Sovjet-leger. De organisatoren en uitvoerders van aanvallen op Armeniërs in Azerbajdzjan moeten worden aangehouden en berecht. De petitie werd ook aangeboden aan de voorzitter van de Tweede Kamer en afgegeven bij het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag (foto Ruud HoffANP) mmmmmmamtmammmmmmmmmmmmmmmtmmk MOSKOU RTR/DPA/UPI/AFP) - Sovjet-militairen in de Kau kasus mogen het vuur openen op Armeense en Azerbajdzjaan- se militanten om zichzelf en of ficiële wapendepots te verdedi gen. Dit heeft Sovjet-televisie woensdagavond gemeld. Het bevel is uitgevaardigd na be richten over aanvallen op wa pendepots. Tot nu toe hebben de troepen zich uiterst terughou dend opgesteld, zo werd tijdens het avondjournaal gezegd. „Maar nu de toestanden on draaglijk zijn geworden hebben de leiding van de ministeries van Defensie, Binnenlandse Zaken en de KGB (veiligheidsdienst) hun personeel opdracht gege ven, binnen de militaire wetten, gebruik te maken van hun wa pens," aldus de televisie. Advertentie 7\ Aanbiedingen geldig t/m za. 20 januari 1990 Zolang de voorraad strekt Prijswijzigingen voorbehouden. De versaanbiedingen zijn alleen verkrijgbaar tn filialen met een versafdeling De Sovjet-media meldden woensdag dat politiebureaus in Jerevan en op andere plaatsen in Armenië zijn aangevallen, waarbij de daders trachtten wa pens te bemachtigen. Ook viel een groep mannen bewakers aan in het militaire gedeelte van het goederenstation van Jerevan. Indien nodig zal Moskou nog meer troepen naar Azerbajdzjan sturen, om een einde te maken aan de burgeroorlog tussen Ar meniërs en Azerbajdzjanen, zo zei de woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken, Joeri Grimitskich, woens dag. Moskou stuurde maandag 11.000 extra militairen naar Azerbajdzjan, de Armeense en clave Nagorny-Karabach en het oosten van Armenië, waar zich al zo'n 5400 militairen bevonden. Tot nu toe zag het er naar uit dat de speciale troepen alleen waren ingezet om de strijdende Arme niërs en Azerbajdzjanen uit el kaar te houden. Het besluit werd genomen nadat bij anti-Ar meense pogroms de afgelopen dagen volgens officiële cijfers 60 mensen zijn vermoord. Volgens de voorzitter van de Eu ropese Commissie, de Fransman Jacques Delors, moet per jaar ruim 40 miljard gulden EG- steun naar Oost-Euro pa om de economie O daar op peil te brengen. O Burgemeester Verbree van Rei- merswaal reist vandaag naar Den Haag om over de problemen in de schelpdiersector te praten. Volgens Verbree betekent een mogelijke besmetting van de Oosterschelde door de gevaar lijke mosselparasieten een cata strofe voor de mosselkwekers. Een plan voor quarantaine bassins in de Olzenpol- der kan uitkomst bie- O den. I O Goes wil een businesspark. De gemeente heeft al een Rotter dams adviesbureau in de arm genomen om de mogelijkheden te bekijken. Een van de voorde len, volgens het onderzoek, is de ligging van Goes ten opzichte van het marktgebied in Zuid- West-Nederland. Bur gemeester Seinstra zet Tf er haast achter. I Oud-Vlissingenspeler Ruud Cor nells heeft nog 2500 gulden te goed van de aanstaande betaal de voetbalclub. De tegenwoor dig bij Temeuzen voetballende speler neemt het de vereniging kwalijk dat zij nog steeds in gebreke is ge- O bleven. £m I LISSABON (RTR) - De hele noordelijke kust van het eiland Porto Santo van de tot Portugal behorende eilandengroep Ma deira in de Atlantische Oceaan zag woensdag zwart van ruwe olie nadat dinsdag voor de kust van de archipel een 20 kilome ter lange en op een aantal plaat sen 40 centimeter dikke laag olie was waargenomen. Er spoelden van olie druipende zeevogels en -schildpadden aan. Met bulldozers en emmers werd de olie in kuilen geschept bij ont breken van een directe andere oplossing. De ontziltingsinstal- latie voor zeewater is gesloten. Het eiland Madeira bleef zelf nog buiten schot en of olie zal kun nen aanspoelen op het eiland II- has Desertas bleef onzeker. Op dit onbewoonde eiland komen de laatste in vrijheid levende zeeleeuwen in Europa voor. Waar de olie vandaan komt is nog niet bekend. De Spaanse tanker Aragon verloor ruim twee weken geleden in de omge ving van Madeira tijdens zwaar weer naar schatting 25.000 ton ruwe olie. Mogelijk is de vervuiling van dit ongeluk afkomstig, hoewel des kundigen zeggen dat de olie er in dat geval niet meer zo zwart zou uitzien, maar door opname van zeewater een schuimend-geel voorkomen zou moeten hebben. LONDEN (AFP) - Op de Hebriden, een eilanden groep ten noorden van Schotland, zijn in de nacht van dinsdag op woensdag stormwinden met een recordsnelheid van 257 kilometer per uur gemeten. Dit heeft heeft de Britse meteoro logische dienst gisteren meegedeeld. De meteorologische dienst maakte in Londen bekend dat deze snel heid zo uitzonderlijk is dat meetapparatuur zal worden gecontroleerd voordat de waarneming officieel wordt erkend. Het vorige record in Groot-Brittannië stond op 230 kilometer per uur en werd in 1967 gemeten in het Schotse Caim- gorms-gebergte. In Bakoe zijn dinsdagnacht vier verkoolde lichamen gevonden en elke dag komen weer gruwe lijke verhalen naar voren over de pogroms. Armeniërs die levend in brand werden gestoken, waar onder een zwangere vrouw. An deren die door het raam uit hun huis werden gegooid, werden doodgeknuppeld of met messen doodgestoken. En de pogroms in Bakoe en Lenkoran, in het zuiden van Azerbajdzjan duren volgens Armeniërs in Jerevan nog steeds voort. Ook in andere delen van Azer bajdzjan en in het oostelijke grensgebied van Armenië gaan de conflicten door, waarbij vol gens de televisie opnieuw doden zijn gevallen. Details werden niet gegeven. Volgens het officiële persbureau TASS zijn in Azerbajdzjan en Armenië in vijf dagen tijd 169 po groms uitgevoerd. De twee etnische gemeenschap pen hebben zelfverdedigingsbri gades opgericht, wat de strijd al leen doet escaleren. Zij maken, behalve van jachtgeweren, ge bruik van moderne wapens die vermoedelijk zijn gestolen uit militaire depots. In de jongste gevechten is modern materieel ingezet als machinegeweren, luchtdoelraketten, pantserwa gens en zelfs helikopters (Zie ook pagina 4) Advertentie (Geldig t/m 31 <;ii De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de - eerste (betaalde) bril gaat dragen. I Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkopei zijn dan I f 100,-. Het montuur van de gratis bril komt I uit de kollektie monturen met het rode driehoekje. Middelburg Goes, Hulst Temeuzen januari 1990' In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril J Wilt u meer (vanabel. ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz dan geldt een toeslag Geen andere kortingen te zelfder t'ld Op beide brillen 1 |aar garantie Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal In de Gouden Gids vindt u de adressen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1