Voor de gemeenten *een eigen beleid n anti-apartheid [Mil Ij W Hevige gevechten in zuiden van Sovjetunie duren voort Nat. Nederlanden bouwt kantoor van 260 miljoen Gehakt h.o.h., Zeeland helpt! Pleidooi voor boycot van Belgisch vlees DEN HAAG Beurzen door onrust in mineur bevolking Sovjetunie mort over levensstandaard het aanzien van 1989 Nekkramp steekt weer de kop op wnÊÊÊÊÊÊÊÊËÊÊmmmm Chirurg veroordeeld voor amputeren verkeerd been Jan Palach Pont Asbest Jan Raas Eindelijk wat zon 33e jaargang no. 14 (oensdag 17 januari 1990 Meerderheid in Kamer: Staatseigendom Burgeroorlog Uitgeverij Het Spectrum 500 gram-ê^T 3.49 kilo-10^9r 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Bewolkt met regen. In de loop van de ochtend vanuit het westen opklarin gen en overwegend droog. Krachtige langs de kust harde wind uit zuidwest, later west. Temperatuur 8 graden. Red de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt... Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! Tijd dringt voor Gorbatsjov EN HAAG/TOKYO (AFP/UPI/ NP) - Als er nu geen belangrij- hervormingen in de Sovjetu- ie worden doorgevoerd, kan et land „binnen drie maanden leen storten. Wij hebben drin- end fundamentele en radicale ervormingen nodig". Dit zei de idicale Sovjet-afgevaardigde oris Jeltsin dinsdag tijdens :n persconferentie in Tokyo, ok vice-premier en topeco- oom Leonid Abalkin, die voor ;n kort bezoek in Nederland is, oorspelt grote moeilijkheden Is in de Sovjetunie niet snel erbetering optreedt. Het vertrouwen in Sovjet-partij- leider Michail Gorbatsjov is er nog wei maar neemt snel af. Het moment is aangebroken dat men zich afvraagt „of iemand die heel ziek is, wel of niet moet worden behandeld", aldus Jelt sin, verwijzend naar de Sovjet economie. Hij beschuldigde Gorbatsjov, die wordt geconfronteerd met een dreigende burgeroorlog in de Kaukasus en opstanden te gen de overheersing van Moskou in andere delen van het land, te veel compromissen te sluiten in het economische hervormings- DEN HAAG (GPD) - De Con sumentenbond wil dat de Nederlandse consument geen Belgisch rundvlees meer koopt. Volgens de bond zou uit twee onderzoe ken zijn gebleken dat het Belgisch vlees veel te veel hormonen bevat. Omdat verzoeken aan de minister van Landbouw om de kwes tie in Brussel aan te kaar ten, niet werden gehono reerd, heeft de bond beslo ten zich direct tot de consu ment te richten. Volgens de consumenten bond, die dat gisteravond bij Tros-Aktua bekend maakte, is uit onderzoek gebleken dat bij vijf op de tien koeien een teveel aan hormonen is gevonden. „Niets voor niets heeft de EG besloten om per 1 januari alle hormonen te verbieden. Hormonen zijn schadelijk voor de volksge zondheid", aldus een woord voerder. Aan het bedrijfs- schap voor de slagerij is ge vraagd geen rundvlees meer uit België te importeren, ter wijl de consument in de win kel nadrukkelijk Belgisch rundvlees moet weigeren. Ons land importeert per jaar circa 33.000 ton rundvlees uit België, ongeveer twee ki lo per hoofd van de bevol king. De totale waarde van die import bedraagt 200 mil joen gulden. EN HAAG (GPD) - Een meer- erheid in de Tweede Kamer indt dat de gemeenten geen lfstandig anti-apartheidsbe- id tegen Zuid-Afrika mogen oeren. Een dergelijk beleid is oorbehouden aan kabinet en arlement. e kamermeerderheid, bestaan- e uit CDA, VVD en enkele klei- e partijen, is van mening, dat et kabinet terecht de besluiten eeft geschorst die de gemeen- n inmiddels hebben genomen n waarbij een voorkeursbeleid n aaanzien van bedrijven die ontacten hebben met Zuid- frika werd uitgesproken. De acties gaan ervan uit dat die horsing wordt gevolgd door en vernietiging van de betref- Advertentie BRUSSEL (ANP) - De cor rectionele rechtbank in Brugge heeft een chirurg van het plaatselijke zieken huis St. Jan veroordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie maan den en een forse boete. De rechtbank vond dat de chi rurg verantwoordelijk is voor het feit dat in maart 1988 bij een oudere man het verkeerde been werd geam puteerd'. De bejaarde man overleed nog in hetzelfde jaar. Maar de rechtbank vond niet dat er een oorzakelijk verband bestaat tussen dat overlij den en de fout bij de opera tie. De familie van de man had een klacht ingediend. De chirurg moet aan de na bestaanden een smartegeld van 26.000 gulden betalen. Ook moet hij aan het zieken fonds van het slachtoffer de gemaakte kosten vergoe den. De veroordeelde voerde de operatie niet zelf uit. Hij liet die over aan een collega maar verzuimde die de juiste gegevens over de patiënt te verschaffen. De chirurg die de operatie daadwerkelijk uitvoerde werd vrijgespro ken. proces. „Geen van de politieke en economische hervormingen is gerealiseerd." De huidige slechte situatie had kunnen worden voorkomen als Gorbatsjov drie jaar geleden ra dicale hervormingen had door gevoerd, aldus de oud-partijlei- der van Moskou, die in 1987 af trad en momenteel leider is van een groep radicale hervormings gezinde parlementariërs in Mos kou. „Ik kan niet voorspellen wie de komende partijvergadering in de herfst zal leiden, als Gorbats jov niet verregaande hervormin gen in de grondwet en in het par tijreglement doorvoert", zei Jeltsin. Vice-president Leonid Abalkin verwierp tijdens een bijeen komst in de Ridderzaal in Den Haag de kritiek dat de hervo- mingen in de Sovjet-Unie te langzaam gaan: „Verwachten mensen dat staatseigendom van de ene op de andere dag in een markeconomie omgezet kan worden? Geloven ze serieus dat de markt kan worden hersteld alleen door te stemmen in het parlement? Alleen mensen met erg weinig verstand van econo mie en onwetendheid over eco nomische wetten kunnen dat denken". Abalkin beaamde dat er iets moet gebeuren om de belang rijkste behoeften van de consu menten te bevredigen, de geld circulatie te stabiliseren en op lossingen te vinden voor de so ciale problemen die daarbij ont staan. „Het is niet overdreven te zeggen dat niet alleen het presti ge van de regering daarvan af hangt, maar ook het lot van pe restrojka". Abalkin wordt ge zien als architect van de pere strojka. Naast vice-president is hij Gorbatsjovs belangrijkste economische adviseur. Jeltsin riep in Tokyo de Sovjet partijleiding op de republieken onafhankelijkheid te verlenen als oplossing voor de etnische problemen. Het leger mag daar voor niet worden ingezet, voeg de hij eraan toe. Hij zei voorstan der te zijn van een „sterke fede ratie" die elke republiek een „maximum aan autonomie" ga randeert. AMSTERDAM (ANP/RTR/DPA) - De aandelen koersen op de belangrijkste effectenbeurzen in de wereld zijn dinsdag in het algemeen behoorlijk gedaald. De aandelenhandel reageerde vooral op de onrust in de Sovjetunie, waar partijleider Gor batsjov het zwaar te verduren heeft met de natio nale minderheden. Wall Street maakte gisteren weliswaar het verlies van de voorgaande dagen goed (plus 23,26 punten) maar van breed herstel was geen sprake. Na een daling van de Dow Jones op Wall Street met 19,84 punten op maandag ging dinsdag in Tokyo de Nikkei-index van 225 aandelen met ruim 666 punten omlaag naar 36.850,36. De Japanse beurs- fende raadsbesluiten door de Kroon. De PvdA vindt het jammer, dat die raadsbesluiten zijn ge schorst, maar is blij dat het kabi net nu met de gemeenten gaat overleggen om te bekijken hoe zij dan wel gestalte kunnen ge ven aan het anti-apartheidsbe- leid. De meerderheid van het parlement is het daar niet mee eens en zegt, dat volgens de Grondwet een vernietiging van die raadsbesluiten die een voor keursbeleid voorstaan, moet volgen op de schorsing. Zowel CDA als VVD menen dat een voorkeursbeleid, waarbij wordt gekeken of bedrijven geen belangen hebben in Zuid-Afrika, in feite hetzelfde is als een boy cot van die bedrijven. Indien tot een boycot van bedrijven die be langen hebben in Zuid-Afrika moet worden besloten, dan ge beurt dat door parlement en ka binet. Groen Links zegt de indruk te hebben, dat het kabinet bij het nemen van het schorsingsbe sluit alleen maar heeft gekeken naar de economische belangen van de bedrijven en niet naar de gevolgen van het apartheidsbe- leid in Zuid-Afrika. Groen Links zou graag zien, dat het nationale anti-apartheidsbeleid door de gemeenten wordt ondersteund via desnoods een voorkeursbe leid. MOSKOU/TEHERAN (RTR- UPI) - De strijd in de zuidelijke Sovjet-republieken Armenië en Azerbajdzjan duurde dinsdag onverminderd voort, hoewel Moskou extra troepen heeft ge stuurd en in sommige gebieden de noodtoestand heeft afgekon digd. Volgens Vladimir Jantsjenkov van het ministerie van binnen landse zaken zijn bij de gevech ten die vorige week donderdag begonnen, tot nu toe 56 doden gevallen. Van hen waren 28 Ar meniërs, tien Azerbajdzjanen, 16 mensen van een andere nationa liteit en twee politiemannen. Er waren 156 gewonden. Jantsjenkov zei niet hoeveel van de slachtoffers zijn gevallen bij de anti-Armeense rellen het af gelopen weekeinde in de Azer- bajdzjaanse hoofdstad Bakoe. Het regeringsblad Izvestija sprak maandag van 34 doden, maar volgens andere berichten waren het er in werkelijkheid ruim 150. Steeds meer Armeniërs verlaten Bakoe waardoor van de Ar meense gemeenschap in de stad die ooit 200.000 tot 300.000 leden telde, nog maar enkele duizen den over zijn. Ze vluchten voor Azerbajdzjaanse extremisten die in de Armeense wijken van de stad alles kort en klein slaan. De Izvestij a-correspondent V. Litovkin meldde dat er al zo'n 1.000 huizen van Armeniërs ge plunderd. Volgens Aleksadr Arzoemjan van de Armeense Nationale Be weging werd er ook nog steeds zwaar gevochten in de enclave Nagorny-Karabach en andere gebieden in het West-Azerbajdz jan. Op last van de communisti sche partij in Armenië zijn gewa pende vrijwilligers in helikop ters overgevlogen. Het persbureau Tass sprak van een „oorlogsfront" in de enclave waarbij Armeniërs en Azer bajdzjanen zich ingraven. „Wat er zich afspeelt in Nagorny-Ka rabach en Noord-Azerbajdzjan kan zonder meer een burgeroor log worden genoemd", aldus ge neraal Joeri Kosolapov, militai re commandant van de door Ar meniërs en Azerbajdzjanen op geëiste enclave. Andersom keren Armeniërs zich tegen Azerbajdzjanen. Volgens Izvestija zijn in de Armeense hoofdstad Jerevan grote wapen- voorraden ontdekt en is in Na- chitsjevan, aan de grens met Iran en Turkije, de Azerbajdz jaanse bevolking van de plaats Kerko door zo'n 3.000 woedende Armeniërs verjaagd. Iran vindt dat Moskou zich moet onthouden van harde maatrege len om de onrust in het zuiden te beteugelen. Tsjechoslowakije herdacht gis teren voor het eerst legaal de dood van Jan Palach. De stu dent stak zich 21 jaar geleden in brand uit protest tegen de inval van de Warschau- pact-troepen in Tsje- O choslowakije. w Tevredenheid alom in Sluiskil. Rijkswaterstaat heeft besloten het pontje in de vaart te houden. De bevolking dwong die beslis- sing af door onder meer een be zetting van de brug bij Sluiskil. De veerdienst krijgt wel een aan gepast vaarrooster en de bemanning wordt Q ingekrompen. w barometer daalde de afgelopen twee beursdagen met 1320 punten ofwel bijna 3,5 procent. In Londen daalde de Financial Times-index van de 100 belangrijkste fondsen met 17,1 punten tot 2349,1. Dat betekende een verlies van ruim 0,7 pro cent. De index stond aan het begin van de middag nog ongeveer 35 punten onder het slotniveau van maandag, maar aan het eind van de dag trok ook de beurs in Londen aan. Ook op de effectenbeurs in Frankfurt zakte de in dex dinsdag bijna drie procent. Parijs sprong er met een minimaal verlies in positieve zin uit. De Amsterdamse beurs behoorde tot de grootste ver liezers. Een streng verbod op het ge bruik van asbest is medisch ge zien niet noodzakelijk. Dat stelt de Zeeuwse deskundige dr H. T. Planteijdt. Kankerverwekken de bauwe en bruine asbest worden al jaren niet meer gebruikt en witter as best is betrekkelijk on- schuldig. Jan Raas beschouwt praten over het budget van zijn ploeg nog altijd als een taboe. De Zeeuw kan echter, dat bleek gis teren tijdens de presentatie van zijn nieuwe equipe, over meer centen beschikken dan in het vorig wieier- seizoen. I DEN HAAG (GPD) - Het verze keringsbedrijf Nationale Ne derlanden gaat in Den Haag een nieuw hoofdkantoor bouwen aan weerszijden en boven de Utrechtse Baan, de belangste toevoerweg naar de stad. Met de bouw van het kantoor, waar 2200 mensen komen te werken, wordt volgend jaar begonnen. Het gebouw, dat Den Haag een nieuwe entree moet geven, krijgt een vloeroppervlak van 65.000 vierkante meter en gaat rond de 260 miljoen gulden kosten. Het is nog niet duidelijk wie het nieu we kantoor gaat ontwerpen, maar volgens Nationale Neder landen zal dat een Nederlandse architect zijn. In het nieuwe pand wordt de hoofddirectie Nederland, de raad van bestuur en het totale Advertentie Vanaf morgen in de boekhandel verkrijgbaar, prijs: 22,50 schadeverzekeringsbedrijf ge huisvest. Nationale Nederlan den is nu nog op zes verschillen de plaatsen in Den Haag onder gebracht. De gemeente Den Haag onder zoekt al enige tijd de mogelijk heden naar overbouwing van de Utrechtse Baan. Plannen om woningen boven deze belangrij ke verkeersader te bouwen, gaan wegens de hoge kosten niet door. UTRECHT (ANP) - In de eerste twee weken van 1990 zijn veer tien gevallen van „gewone" me ningitis (nekkramp) gemeld. Van de gevaarlijke vorm die ge paard gaat met bloedvergifti ging (sepsis) zijn tien gevallen bekend. Het aantal patiënten leek eind vorig jaar weer iets op te lopen. Dat is met meningitis altijd het geval in die periode, aldus een woordvoerster van het ministe rie van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur. Bovendien is de registratie verbeterd zodat er meer gevallen worden gemeld. Advertentie Grote braadpan gezocht. Met geïmproviseerde vlotten zijn ondanks de noodtoestand in het zuiden van de Sovjetunie, zo'n dertig Azerbajdzjanen de grensrivier de Araks overgestoken naar Iran. Ze zeiden dat ze familie wilden bezoe ken en „kennismaken met de Iraanse manier van leven", aldus het Iraanse persbureau Irna (Foto AP) Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 20 januari. hwwmwii De vice-president van de Sovjetunie, Leonid Abalkin, bracht gisteren een bezoek aan koningin Beatrix (foto Ed Oudenaar den!ANP)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1