Auto-Poppe Walcheren (m Olau Hollandia loopt vast op zandbank Geen uitbreiding vakkenpakket GIRO 555 DEN HAAG Moskou stuurt legermacht naar roerige republieken 1 Veel gewonden bij explosie in Italië PREI EN SPEKLAPJES Blokkades Sint Maarten Zeeland helpt! Demonstranten koelen woede op gebouw veiligheidsdienst Zeer zacht mWP!" J33e jaargang no. 13 )insdag 16 januari 1990 NU GROTE KEUZE IN BETROUWBARE GEBRUIKTE AUTO'S Gildeweg 22 - Vlissingen Stormloop op verkoop kaartjes Van Gogh Plannen geschrapt Fluitconcert Noodtoestand in Nagorny-Karabach Toekomst Ziekteverzuim Wachten Verpleegbedden Nederland telt 20.000 daklozen mm Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Speklapjes, zonder zwoerd, 500 g 5^9 4.49 7QQ kilo ©@®(D Veel bewolking en af en toe wat regen of motregen. Krachtige boven zee af en toe harde wind uit zuidwestelijke rich tingen. Middagtemperatuur 10 a 11 graden. ANWB-gekeurd èn Bovaggarantie VRIJDAG AVOND KOOP AVOND AMSTERDAM (GPD) - Op de eerste dag van de voorverkoop voor de twee grote Van Gogh-ex- posities, zijn gisteren 11.000 kaartjes ver kocht. Bij sommige van de in totaal duizend bankkantoren, waar de voorverkoop startte, was zelfs sprake van een heuse stormloop. Voor de expositie in het Van Goghmuseum in Amsterdam werden 8000 kaartjes verkocht, voor die in het Kröller-Müller op de Hoge Veluwe 3000. Voor beide exposities, die vanaf 30 maart lopen, zijn maximaal 1,4 mil joen kaartjes beschik baar. Hiervan wordt de helft in het buitenland verkocht. Vooral de ver koop in Frankrijk en New York loopt goed. In het buitenland zijn in middels al 100.000 kaar tjes verkocht. De kaartjes zijn slechts geldig op het daarop aangegeven tijdstip. Men heeft dit Ameri kaanse systeem geïntro duceerd om de instroom van bezoekers in de mu sea te kunnen regelen. Een woordvoerster van de Stichting Van Gogh 1990 zei uitermate tevre den te zijn over de eerste verkoop in Nederland. „Maar wij zijn vooral blij dat het centrale compu tersysteem zich goed heeft gehouden". Een kaartje kost twintig gul den. Wie beide exposi ties wil zien, betaalt vijf endertig gulden. VLISSINGEN - De nieuwe veer boot Olau Hollandia van de Olau Line heeft maandagmor gen zeven uur vastgezeten op een zandbank in de havenmon ding van Sheerness. Persoonlij ke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Schip en lading bleven onbeschadigd. De ferry is na onderzoek door de Britse scheepvaartinspectie vrijgege ven en vaart vandaag, dinsdag, weer op schema. De Olau Hollandia had ongeveer nog een kwartier varen voor de boeg toen het incident zich voor deed. Het schip moest vóór de haven van Sheerness wachten op een uitvarende tanker. Tij dens die pauze sloegen de moto ren door een stroomstoring af. Het stuurloze schip dreef daar door bij afgaand water in de rich ting van een zandbank. De hulp van een sleepboot mocht niet baten. De Olau Hollandia liep aan de grond. Het schip kwam om half één bij hoog water vlot en voer op eigen kracht naar de Olau-terminal in Sheerness. Onder de bemanningsleden en passagiers van de Olau Hollan dia - in totaal 377 mensen - is geen sprake geweest van paniek. Het echtpaar De Bruijn uit Mid delburg liet dat maandagavond weten vanuit het Tower Hotel in Londen. Hun kinderen hadden hen een vierdaagse reis naar Londen aangeboden ter gele genheid van hun 25-jarig huwe lijk. „We zaten gezellig te praten toen het licht uitviel", vertelde J. de Bruijn. „Al snel ging de <Slot zie pagina 10 kolom 7) Bestorming in Oost-Berlijn OOST-BERLIJN (AP) - Duizen den demonstranten hebben gis teravond in de wijk Lichten berg in Oost-Berlijn het hoofd kwartier van de voormalige Staatssicherheitsdienst Stasi bestormd en bezet. De actie was een uitvloeisel van een demon stratie tegen „Nazi's en Stasi's" waartoe was opgeroepen door de oppositiebeweging Neues Forum. Voorafgaand aan de de monstratie, waaraan rond de 100.000 mensen deelnamen, was volgens het officiële persbu reau ADN een burgercomité, in samenwerking met de politie en een militaire openbare aankla ger, begonnen het gebouw van de Stasi te bezetten, om zich er van te verzekeren dat er in het gebouw niet meer gewerkt wordt. Na een belegering van enige uren begonnen de demon stranten het gebouw te bestor men. Zestig agenten die de ingang be waakten weken voor de over macht, en openden de deuren. Daarna stormde de menigte naar binnen, waarbij op grote schaal vernielingen werden aan gericht, meubilair op straat werd gegooid en kasten met do cumenten overhoop werden ge haald. Ook werden kluizen opengebroken. In de kelder wer- DEN HAAG (ANP) - De uitbrei ding van het aantal examen vakken in het voortgezet onder wijs is van de baan. Ook het ver plicht stellen van wiskunde en een tweede vreemde taal als eindexamenvakken gaat niet door. Dat schrijft staatssecreta ris Wallage (onderwijs) in een brief die hij maandag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Wallage zet een streep door de voornemens, omdat hij zich heeft laten overtuigen door de bezwaren die de onderwijsorga nisaties tegen de plannen naar voren hebben gebracht. Daar naast spelen ook de kosten die met .de maatregelen zijn ge moeid een rol. Het idee om het aantal eindexamenvakken in het voortgezet onderwijs uit te breiden en wiskunde en een tweede vreemde taal verplicht te stellen is afkomstig van de voorganger van Wallage, staats secretaris Ginjaar-Maas. Het on derwijsveld had van meet af aan grote moeite met de plannen, maar een kamermeerderheid van CDA en WD ging er in no vember 1988 mee akkoord. Staatssecretaris Wallage komt zo spoedig mogelijk met een meer algemeen plan voor de in richting van de bovenbouw van het voortgezet onderwijs. Door de invoering van de basisvor ming in de onderbouw, zoals die is overeengekomen in het re geerakkoord, zullen ook in de bovenbouw veranderingen no dig zijn. Maar er zijn tal van ontwikkelin gen die zo'n plan noodzakelijk maken, aldus Wallage. De door stroming van het voortgezet naar het hoger onderwijs blijft een probleem. Het rendement van het HAVO is onvoldoende, meisjes doen te weinig exacte vakken en buiten landse leerlingen zijn onderver tegenwoordigd in het HAVO en het VWO. Wallage kondigt verder aan dat het vak wiskunde in het HAVO gaat veranderen. Los van het niet doorgaan van het verplicht stellen wordt het vak omgezet in twee nieuwe vak ken: wiskunde A en wiskunde B. De nu nog experimentele vak ken Spaans, Russisch, filosofie en maatschappijleer worden re guliere eindexamenvakken. Datzelfde geldt voor Turks en Arabisch in het MAVO en het LBO. Ook in het VWO en het HAVO wil de staatssecretaris die twee talen als eindexamen vak mogelijk maken. I Van onze correspondente WILLEMSTAD - Woedende aan nemers op St. Maarten hebben gisteren diverse toegangswe gen en het vliegveld afgesloten. Zij protesteren hiermee tegen het beleid van het eilandsbe- stuur, dat bouworders heeft ge geven aan Italiaanse onderne mers. Trucks, opleggers, betonmolens en hijskranen zijn voor het be- stuurskantoor in Philipsburg geparkeerd. De brug bij Simp- son-baai is open, zodat ook de verbinding vanuit Philipsburg naar de luchthaven wordt ge blokkeerd. Enkele honderden mensen waren maandag op de been in het centrum van de stad in verband met de acties. De aannemers kregen de steun van de werkgevers van de St.- Maarten Business Association. De lokale ondernemers voelen buitengesloten bij de uitbrei ding van de luchthaven en bij de bouw van de nieuwe haven. Bij deze projecten gaat het om op drachten van meer dan 100 mil joen dollar (bijna 200 miljoen gulden). Na protestacties van enkele maanden geleden had het bestuurscollege toegezegd om de ondernemers van het ei land erbij te betrekken. Inmid dels zijn er Italiaanse aanne mers op het eiland, die zelf hun eigen zware materieel hebben ingevoerd. (Advertentie) den voorraden wijn en levens middelen gevonden, die door de demonstranten met dozen tege lijk werden meegenomen. De betogers spraken van grote luxe en feodale inrichting in het gebouw. „Zo'n conferentiezaal heb ik nog nooit gezien", zei een oudere man. „Wij moesten ein delijk weten wat daar binnen ge beurt", zei een jonge betoger ver ontschuldigend tegen een verte genwoordiger van Neues Forum. Een ander had in de kantine de menu-kaarten geïnspecteerd en zei dat daar gerookte paling en krab op stond. Na ongeveer een uur was een groot deel van het gebouw kort en klein geslagen, en met leuzen bekalkt. Vertegenwoordigers van de oppositie, die het ronde- tafeloverleg met de regering hadden afgebroken toen ze van de bestorming hoorden, pro beerden de demonstranten tot rede te brengen. De Oostduitse televisie onder brak haar programma om de be storming te melden, en de bevol king op te roepen tot kalmte. „De democratie die zich net be gint te ontwikkelen bevindt zich in het grootste gevaar," aldus een verklaring die door een nieuwslezer herhaaldelijk werd voorgelezen. De oproepen via de televisie en door de sprekers le ken succes te hebben, want rond half acht hadden de demon stranten zich verspreid. Om ongeveer kwart voor zeven betrad premier Hans Modrow het spreekgestoelte dat voor het gebouw was opgericht; hij werd aanvankelijk met een fluitcon cert begroet, maar waarschuw- Vele jonge bestormers van het Stasi-gebouw namen bij hun 'bezoek' trofeeën mee (foto DPA) MOSKOU (REUTER) - Eenhe den van het leger, de marine en de geheime politie KGB zijn naar de roerige republie ken ten zuiden van de Kauka- sus onderweg om een eind te maken aan pogingen de Sov jetmacht met geweld omver te werpen. Dit heeft het Krem lin maandag gemeld. De gezonden eenheden zullen ondersteuning geven aan troe pen van het ministerie van binnenlandse zaken die reeds ter plaatse zijn, staat in een de creet. Het is het hardst gefor muleerde decreet in de Sovjet unie sinds het eind van de bur geroorlog na de bolsjevisti- sche revolutie van 1917. „De toestand is met name ge spannen in de steden Bakoe, Gyandzh (Kirovobad) en een aantal andere bevolkingscen tra. Er is sprake van moorden, roofovervallen en pogingen gewapenderhand de Sovjet macht onderuit te halen en met geweld het politieke en so ciale systeem te veranderen dat verankerd is in de grond wet van de Sovjetunie", aldus het decreet. Eerder had het presidium van de Opperste Sovjet de nood toestand afgekondigd in Na gorny-Karabach, de twistap pel tussen de republieken Ar menië en Azerbajdzjan. Na gorny-Karabach ligt in Azer bajdzjan, maar zijn in meer derheid Armeense bevolking ijvert al jaren voor aansluiting bij de buurrepubliek Armenië. De noodtoestand geldt verder voor gebieden in Azerbajdzjan en Armenië in de buurt van Nagorny-Karabach waar zich etnische rellen hebben voorge daan, alsook in het grensge bied tussen Azerbajdzjan en Iran, waar het de afgelopen twee weken onrustig geweest is. De noodtoestand geeft het le- ger speciale bevoegdheden voor het handhaven van de openbare orde. Onder meer kan het massale bijeenkom sten verbieden die in het week einde uitmondden in geweld dat niet veel verschilde van een burgeroorlog tussen Ar meniërs en Azerbajdzjanen. Zoals gemeld hebben zich in het weekeinde hevige geweld dadigheden voorgedaan tus sen Azerbajdzjanen en Arme niërs. Alleen al in de Azer- bajdzjaanse hoofdstad Bakoe vielen 34 doden, zo meldt het regeringsdagblad Izvestija maandag. Machtsvertoon van Sovjet-troepen, gesteund door gepantserde voertuigen, in een niet met name genoemde stad in Azerbajdzjan {foto AP) Alexander Dubcek:het kern punt is dat onze republiek weer democratisch moet worden, dat haar betekenis toeneemt en dat zij een plaats in een nieuw Europa inneemt A die haar toekomt." Hf de later onder de nodige bijval dat „degene die alles kapots- laat" uiteindelijk zichzelf het meeste schaadt. Sommigen rie pen de premier echter toe: ,je bent niet door de bevolking ge kozen." Ook in andere steden van de DDR is gistergavond gedemon streerd. Volgens de Oostduitse en de Westduitse televisie werd er gedemonstreerd in Leipzig, Oost-Berlijn, Jena. Gera en Zwickau. In Leipzig demon streerden rond de 150.000 men sen na afloop van het traditione le vredesgebed. De christelijke werkgevers (NCW) hebben gisteren bij mon de van algemeen directeur J. Weitenberg gepleit voor een on orthodoxe aanpak van het ziek teverzuim: wie zich niet ziek meldt krijgt meer vrije dagen, wie boven gemiddelde niet op het werk verschijnt zou dagen moeten inle- O veren. O De wachttijden bij de Provincia le Stoombootdiensten (PSD) ne men onrustbarend toe. PSD-di- recteur Vos vreest dat de proble men voorlopig niet uit de wereld zijn. Sterker: ze wor den alleen maar gro ter, zo is de verwach- Q ting. w De provincie krijgt van het Rijk een nog onbekend aantal extra verpleeghuisbedden toegewe zen boven het al bestaande aan tal van 1350. Deze zullen vooral worden gebruikt voor depen dances van verpleeg huizen bij bejaar- denoorden. I w BOLOGNA (RTR/DPA) - Zeker 45 mensen hebben maandag verwondingen opgelopen toen zich maandag in een postkan toor in de buitenwijken van Bo logna tijdens een overval een explosie voordeed. Dit heeft de politie bekendgemaakt. De ontploffing deed zich voor kort nadat twee gewapende ge maskerde mannen om negen uur 's ochtends het zeven verdie pingen tellende postkantoor binnengingen. Ten minste twee en mogelijk vier handlangers bleven buiten in een wachtende auto achter. Volgens de Italiaan se politie is een bom vroegtijdig explodeerd, die de overvallers bij zich hadden om een kluis open te maken. De overvallers wisten in de ver warring te ontsnappen en na men als buit volgens de politie enkele duizenden guldens mee. Bij de ontploffing werd een van de dieven zelf ook gewond. Tij dens hun vlucht schoten de rovers op straat wild in het rond. Volgens een politiewoordvoer der is één van de gewonden er ernstig aan toe. De meeste ge wonden zijn bejaarden die voor een loket in een rij stonden te wachten op hun pensioen. DEN HAAG (ANP) - Nederland telt tussen de 17.500 en 24.200 dak- en thuislozen. Van dit to taal bevinden zich naar schat ting acht- a elfduizend mensen in de vier grote steden. Dat blijkt uit een onderzoek door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). In de gemeenten met een inwo nertal tussen de 60.000 en 200.000 bevinden zich in totaal zo'n zes- a zevenduizend thuislo zen. De onderzoekers hebben een toename van nieuwe groepen thuislozen gesignaleerd, zoals mensen met psychiatrische pro blemen, drugsverslaafden en jongeren. (Advertentie) Red de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt... Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1