Droge zomer oorzaak van verzakkingen Hoogelande PvdA Arnemuiden wil meer recreatie om het Veerse Meer streek KEURSLAGER SCHOUWENAAR &CtfU voordeel! '/^RK^mvoordeliger jSSS"" ''.AtWtgjlfflpl MIDDELBURG BERGEN op ZOOM Café's doelwit van inbraken DINSDAG 16 JANUARI 1990 Proverko koopt panden centrum van Vlissingen Inbrekers slaan slag in Vlissingen t- Vlotte trockingboot met rubber zool. In de kleur zwart/viola. Maten 40 46. Bristolprijs 60. I Moderne leder veterschoen in de kleur zwart Mt. 40 - 46. Bristolpr 6b Nylon trilobal ski-jack. In paars/zwart/batic/groen en Icobalt/zwart/fuchsia. Maten S t/m XL. Bristolprijs 90.- Effen leder pump. In zwort en bruin. Alle maten. v Bristolprijs 35.- l LEDER Nubuck instapper met elastiek op wreef. Kleuren zwart en taupe. Alle maten. Bristolprijs 50.-^ ECHT LEDER Katoen/pol uni-jack in zwart, fuchsia, emerald en mauve Maten S t/m XL. Bristolprijs 85. 100% katoenen shirt met Sh'rt met lange mouw. streepdessin. Kleuren zwart Kleuren wit, zwart en lila. en beige. Maten S t/m XL. Maten 38 - 46. Bristolprijs Bristolprijs K, W Leder mocassin instapper. In zwort en bordo. Maten 40 - 46. Bristolprijs 65.- SN0WJ0GGER in de kleur fuchsia Maten 36-41. Bristolprijs 50 soepele suède 'over-de-knie' laars met platte hak. Kleuren zwart en taupe. Maten 36 - 42. Bristolpr. 90.- Leder basketbolschoen met 2-kl. zool. In wit/viola/zwart. I Maten 28 - 46. Bristolprijs 45 wk. 3 '90 geldig t/m zoterdag 27 januari Markt 45 (naast N.M.B.) tel. 01180 - 29911 Donderdag koopavond v. Konijnenburgweg 63-73 (volg de borden 'richting Haven') tel. 01640 - 36610 Vrijdag koopavond MIDDELBURG - Bij inbraken in twee Middelburgse café's is in de nacht van zondag op maan dag een flink bedrag aan geld ge stolen uit speelautomaten en kassa's. De insluiper(s) sloeg(en) hun slag in een café in de Neder- straat, waar zij met grof geweld de voordeur openbraken. Uit de automaten verdween tussen de duizend en 1500 gulden. Uit de kassa werd 250 gulden wissel geld ontvreemd. Diezelfde nacht werd een café aan de Zusterstraat bezocht door ongewenst bezoek, dat via het balkon aan de ahterkant het etablissement binnen wist te ko men. De (lege) speelautomaat werd vernield en liep daardoor aanzienlijke schade op. Uit de kassa werd 150 gulden wissel geld meegenomen. Keurslager Schouwenaar zegtTijd voor winterkost! Magere speklapjes; maak voor de verandering eens een papje van puree, zout, peper, paprika en mosterd. Smeer ze daar mee in. Bak de lapjes op hoog vuur aan beide kanten mooi bruin. Geen deksel gebruiken. In 10 min. zijn ze klaar. De hele week: 500 gr. voor slechtsƒ4,25! Dinsdag: 500 gr. Zeeuwse worst4,50 Babi-pangang, heerlijk vers! 100 gr. berliner1,25 Woensdag: 500 gr. vers. vleesgehakt5,80 Kant en klare hachee!!! 100 gr. hausmacher1,45 Onze special: boeren braadschijf Don.-vr.-zat. 500 gr. hamlappen6,95 200 gr. limousinbiefstuk7,00 Katenhaasjes, p. 100 gr2,25 p. 100 gr. 1,85 100 gr. katenschinken2,25 100 gr. pekelvlees2,25 150 gr. kip/kerriesalade2,95 BELLAMYPARK 16, VLISSINGEN VERSTAND VAN LEKKER VLEES! De heer van Drongelen bij zijn verzakte huis en de inmiddels afgebroken schuur (foto Ruben Oreel) GRIJPSKERKE - Een aantal inwoners van het gehucht Hoo gelande, onder de rook van Mid delburg, is ernstig gedupeerd door de droge zomer van 1989. Omdat de woningen op veen grond zijn gebouwd, zijn de hui zen als gevolg van inklinkende ondergrond danig verzakt. On der de verzakte gebouwen be vindt zich ook de eeuwenoude kapel van Hoogelande. Eén van de binnenmuren vertoont een ongeveer tien meter lange scheur. Ook de dikke steunbe ren van het kerkje hebben te lij den gehad van de droogte. De deurpost van de kapel is door de ingeklonken grond zeker tien centimeter gezakt. Om de deur open en dicht te krijgen, moest een flink stuk van de deur wor den afgezaagd. Aan de rechter kant van het gebouw zijn flinke scheuren zichtbaar. Twee jaar geleden werden de buitenmuren nog opnieuw gevoegd. Direct ge vaar voor instorting is er niet. „Het zijn ontzettend dikke mu ren", aldus mevrouw N. Brüg- gen-Hoegen. beheerster van de VLISSINGEN - Uit een woning aan de Oostsouburgse Nagelen- burgsingel zijn tussen zaterdag en maandagmorgen een cd-spe- ler, een videorecorder, een ste reo-installatie en een autoradio gestolen. Ook werd een geldbe drag van 1200 gulden ont vreemd. Bewoonster P. M. F. A. O. was het weekeinde niet thuis. De inbrekers kwamen binnen door een deur te forceren. Inbrekers zijn het afgelopen weekeinde ook actief geweest in de Vlissingse Vredehoflaan. Een café en een cafetaria kregen in de nacht van zaterdag op zon dag ongewenst bezoek. In beide gevallen werd de ruit van de voordeur verbroken en werden speelautomaten geplunderd. In de cafetaria werd uit twee auto maten zeshonderd gulden ge haald en werden tien pakjes si garetten meegenomen. In het café werden drie gokkasten opengebroken, goed voor negen honderd gulden. Tevens verdwe nen uit de kroeg vijftig compact discs. Vrouwengilde - Het Katho liek Vrouwengilde, afdeling Vlis singen, houdt donderdagavond een bijeenkomst in het vereni gingsgebouw van de Petrus- kerk, ingang Dr Ottestraat. Het onderwerp is de gemeente politiek. De raadsleden, me vrouw L. C. Poppe-De Loofï (CDA), mevrouw J. Huizinga-Ki- vit (WD) en mevrouw M. P. Bakx-Post (PvdA) beantwoor den vragen van de leden. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. kapel en dochter van eigenares se mevrouw Hoegen. „Dus zo ontzettend snel stort 't niet in." Ook langs de ramen zijn scheu ren te zien. Het interieur van de kapel is er zo mogelijk nog slechter aan toe. De helft van het godshuis is op een veenrug gebouwd. In dat deel is de schade het grootst. De stenen vloer is centimeters om hoog gekomen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de bin nenmuren afgelopen zomer een restauratiebeurt zouden krij gen. „Maar dat heeft nu geen zin", zegt mevrouw Brüggen. „Dit is verschrikkelijk." Hoeveel de schade bedraagt valt nog niet te zeggen. Omdat de kapel parti culier bezit is, draait de eigena resse van de kapel en de nabijge legen consistorie en boerderij grotendeels zelf voor de schade op. De familie zal proberen in over leg te treden met monumenten zorg om voor subsidie in aan merking te komen. „Op 'n gege ven moment kun j e het niet meer behappen", aldus mevrouw Brüggen. „want dan is de pot leeg. Als je als particulier pro beert met eigen middelen dit ge bouw in stand te houden, kun je rustig spreken van een ramp. Af gezien van kleine subsidies, draai je er zelf voor op." De op enkele honderden meters afstand gelegen woning van Grijpskerkenaar Jan van Dron- gelen heeft eveneens fikse scha de opgelopen. „Het is een triest gezicht als je de boel steeds ver der ziet verzakken en je weet niet wat je eraan moet doen." Door de extreme droogte spron gen in augustus de scheuren in de muren. De rechterkant van het huis begon langzaam maar zeker te verzakken. Tussen het plafond en de muren en tussen het bad en de tegelwanden te kenden zich kieren af. Een aan nemer constateerde een verval van maar liefst negen centime ter tussen de linker- en de rech terkant van Van Drongelen's woning. De schuur achter zijn woning werd door de verzakking meegetrokken. Om erger te voorkomen besloot de Grijps kerkenaar de complete schuur te slopen. Alleen een paar uit hun verband gerukte betonnen elementen staan nog overeind. „Kijk", zegt Van Drongelen, wij zend op een scheur, „daar zit de kelder. De rechterkant brak als het ware af." De problemen zijn op dit moment grotendeels voor bij Aan de zij kant van het huis is de fundering vrijgegraven, waar na twee lange heipalen naast de bestaande muur in de grond werden geslagen. Met behulp van een ingenieuze constructie werd de woning vier centimeter teruggeschroefd. Van Drongelen becijfert de totale schade op et telijke tienduizenden guldens, die hij uit zijn eigen portemon nee moet betalen. „Je huis ver kopen betekent ook geld verlie zen. Niemand koopt een huis met scheuren." Van Drongelen probeerde bij ge meenten. de provincie en het wa terschap gedeeltelijke schade loosstelling te krijgen. Bij de ver zekeringsmaatschappij kreeg hij al nul op rekest, omdat de hoogte van het grondwaterpeil is uitgesloten van de verzeke ring. Het waterschap Walcheren verzekerde hem dat na mei 1989 geen water meer is weggepompt uit de polder. Water de polder in pompen kon niet, omdat het wa terschap niet de beschikking heeft over zoet Water. Van Dron gelen heeft zijn hoop gevestigd op een gemeentelijke subsidie van zesduizend gulden. De problemen van verzakking zijn niet onbekend. Ook in 1976, toen eveneens sprake was van een droge zomer en weinig re genval. had een aantal Walcher- se woningbezitters te maken met scheuren. „Toen ik het huis kocht in 1983", aldus Van Dron gelen, „zag het er goed uit. Pas toen ik hier woonde, hoorde ik wat er mis was." ARNEMUIDEN - De PvdA Ar- nemuiden wil de raadsperiode 1990-1994 benutten om groot schalige recreatieve projecten langs het Veerse Meer, zoals een bungalowpark met elkweer- voorziening, van de grond te til len. Met de éénmalige en struc turele inkomsten, zoals leges en onroerend goed-belasting, wil len de sociaal-democraten de voorgestelde projecten in het verkiezingsprogramma beta len. Dit blijkt uit het maandag avond vastgestelde programma van de PvdA Arnemuiden. Opmerkelijke punten uit dat programma zijn een drastische verandering van het oude dorps centrum, de bouw van een woon zorg-centrum en een aanzienlij ke verbetering van de spoorweg overgangen om de aansluiting van oud- en nieuw-Arnemuiden aantrekkelijker en veiliger te maken. De PvdA pleit ervoor het huidige beleid voort te zetten door samenwerking met het CDA in het college en steun van de WD. De partij wil af van het imago van Arnemuiden als 're formatorische gemeente'. De PvdA wil niet dat Arnemui den opgaat in een grotere ge meente, omdat daardoor de af stand tussen burgers en be stuurders te groot wordt. In de plaats daarvan is de partij voor stander van gemeenschappelij ke regelingen. Privatiseren VLISSINGEN - Slopers kunnen binnenkort weer een boterham verdienen aan de Coosje Bus- kenstraat in Vlissingen. De raadscommissie economische zaken adviseerde dinsdag posi tief over de verkoop van ge meentelijk bezit aan die straat. Projectontwikkelaar Proverko uit Terneuzen is koper. Dat be drijf wil kantoren en apparte menten realiseren aan de in valsweg naar de Vlissingse bin nenstad. Uitsluitend de financiële gevol gen van de transactie tussen de gemeente en Proverko stonden ter discussie in de raadscommis sie. De Vlissingse gemeenteraad is in principe al akkoord gegaan met de bouw van twee lagen kantoren en daarbovenop twee verdiepingen appartementen. Wethouder D. J. P. Bruinooge van economische zaken wilde al leen in beslotenheid uitleg over de financiële details. De raadsle den stemden daarmee in. Zij gin gen na zijn uitleg akkoord met de overeenkomst met Proverko. De gemeente Vlissingen lijdt verlies op de verkoop. Dat is een ding wat zeker is. Voor de raads leden was het door Bruinooge bekend gemaakte verlies accep tabel. Het bedrag ligt in elk ge val tussen half miljoen en één miljoen gulden. De gemeente Vlissingen heeft in het verleden vrijwel alle panden voor het pro ject van Proverko gekocht. Zij wil op die manier zeggenschap bij de ontwikkeling van het plan. Eén pand komt rechtstreeks in handen van de Terneuzense on dernemer: Noordstraat 82. De sneldrukkerij Robro is daarin gevestigd. Proverko moet 1 april met de uitvoering van het pro ject beginnen. PCOB De afdeling Vlissin gen van de Protestants Christe lijke Ouderen Bond houdt dins dag 23 januari een ledenverga dering in het jeugdgebouw van de Petruskerk. Mevrouw S. G. Jansen, hoofd personeelszaken houdt een lezing over het streek ziekenhuis Walcheren. De bij eenkomst begint om 14.30 uur. wordt alleen overwogen als daarmee organisatorisch en fi nancieel voordeel wordt be haald. Op sociaal-economisch gebied willen de sociaal-democraten behalve een verdere ontwikke ling van recreatie in en om het Veerse Meer, de vestiging van kleinschalige, schone industrie. Een terrein, grenzend aan Bra kenburg III, is daarvoor onge schikt. Het nieuwe industrieter rein van ongeveer twee hectare kan beter buiten de bebouwde kom worden aangelegd, aldus het verkiezingsprogramma, in de buurt van rijksweg A58 of de eventuele Dammenroute. De PvdA stelt zich tot en met 1994 verder ten doel stap voor stap toe te werken naar een mul tifunctioneel centrum voor sport en cultuur. De snelheid waarmee een dergelijk centrum kan worden gebouwd, hangt af van de snelheid waarmee recrea tieprojecten van de grond wor den getild. De eerste fase heeft betrekking op uitbreiding van de kleedaccommodatie bij het zwembad. De muziekvereniging heeft blijvend recht op een goe de oefenruimte, aldus het ver kiezingsprogramma. Het mu seum in Arnemuiden moet in de visie van de PvdA aantrekkelij ker worden. Een verzoek tot uit breiding zal positief worden be naderd. ALLE DAMESMODE JAKOBSEN MODES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 12