r n b B kl k< 1.Ü Para's terug uit Panama Astronaut verliest brevet Columbia bergt oud ruimtelaboratorium Vlissingen mag beleid tegen apartheid niet meer uitvoeren Strenge maatregelen Albanië tegen onrust Roemeense partij illegaal OPRUIME rLTPS] MIDDELBURG^ SEISSINGEL 20 TEL. 01180-33355 IBRISTOL Zeeland helpt! Volksfront grijpt macht in stad in Azerbajdzjan Wanted Echtscheiding Man-vrouw Beter Breznjev Harmen Siezen valt in bij de Vara IS VERHUISD Somber weer 233e jaargang no. 11 Zaterdag 13 januari 1990 VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKING: GRATIS NIEUWE FILM! Machtsovername Als Ockels landt roepen we meteen de brandweer Texas ONS NIEUWE ADRES IS: Wolkenvelden en af en toe regen of motregen. Slecht zicht. Temperatuur oplopend tot 5 graden. Zwakke tot ma tige zuidwesten wind. VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES Bij inlevering van uw volle kleurenrolletje voor ontwik kelen en afdrukken een: (alleen de goede foto's betaalt u) FORT BRAGG - Ruim tweeduizend Amerikaanse parachutisten zijn gisteren uit Panama te ruggekeerd in de VS. Dat gebeurde op spectaculaire wijze: boven hun basis Fort Bragg spron gen ze uit de transportvliegtuigen. (Foto AFP) Opstandige reacties na Litouwen VILNIUS (RTR/DPA/UPI) - Sov jetleider Gorbatsjov krijgt het steeds moeilijker na zijn over leg in Litouwen. Terwijl natio nalistische Litouwers met re serves reageren op zijn toezeg ging dat afscheiding onder be- palde voorwaardsen mogelijk moet zijn, komen berichten uit Azerbajdzjan en Georgië over opstandige bewegingen. In Len koran in Azerbajdzjan heeft een volksfront de macht overgeno men. In de republiek Georgië ei sen stakende arbeiders onaf hankelijkheid. Nationalistische Litouwers heb ben zich vrijdag sceptisch uitge laten over het voorstel van Gor batsjov voor een wet op afschei ding, waarover zal worden beslo ten door middel van een referen dum in de hele Sovjetunie. Bin nen uren na zijn uitspraak stroomden uit de zuidelijke re publiek Georgië berichten bin nen over stakingen van indus trie-arbeiders, die onafhanke lijkheid van Georgië eisen. Volgens het voorstel van Gor batsjov zal afscheiding pas mo gelijk zijn, als de centrale rege ring en alle overige republieken ermee instemmen. De Sovjetlei der maande vrijdag in de Li touwse hoofdstad Vilnius de Li touwse partij, die zich in decem ber afscheidde van de centrale partij in Moskou, tot eenheid. Maar een hoge functionaris van de Litouwse communistische partij Algis Cekuolis noemde Gorbatsjovs voorstel niet meer dan „een vage belofte om tijd te winnen' „Dit is een goedkope leugen, een leugen voor naïeve mensen in het westen", zei de voorzitter van het Litouwse volksfront Sa- judis, Vytautas Landsbergis. Ook een juridisch expert van het parlement in Moskou zei niet te verwachten dat het nu spoedig tot afscheidingen kan komen. Naar zijn oordeel zal het wets ontwerp dat het Sovjetparle- ment in Moskou volgens Gor batsjov aan het voorbereiden is zich eerder bezighouden met het regelen van de betrekkingen tussen de republieken van de Sovjetunie dan met afscheiding. In de stad Lenkoran in de Sov jet-republiek Azerbajdzjan is het gisteren tot een opstand te gen de lokale partijleiding geko men. Een volksfront heeft in de stad de macht overgenomen, zo heeft de Sovjet-krant Izvestija vrijdag bericht. In talrijke steden in de Kaukasi- sche republiek zijn betogingen gehouden. Demonstranten in de hoofdstad Bakoe eisten het af treden van de regering van Azer bajdzjan, omdat die niet in staat is het probleem rond de enclave Nagorgy-Karabach op te lossen. Het bestuur over de voor het me rendeel door Armeniërs be woonde Nagorny-Karabach is omstreden. De Sovjet-republiek Armenië wil dat de enclave on der Armeens gezag komt. Izvestija meldde dat in de stad de plaatselijke radiozender en verscheidene regeringsgebou wen bezet zijn. Ook zou een voor lopig verdedingscomité zijn op gericht. Een jaar geleden verdween Sal man Rushdie omringd door vei ligheidsagenten in het niets. Wat gebeurde er met de door moslims opge- O jaagde schrijver? mL I MAASTRICHT (GPD) - „Als Ockels hier in Maastricht aankomt, wordt bij wijze van spreken meteen de brand weer gewaarschuwd". De reactie van havenmeester Wildering van Maastricht Air- port laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Ockels had al veel eerder zijn vlieg brevet moeten worden ontno men. De Nederlandse astronaut is sinds gisteren tijdelijk zijn vliegbrevet kwijt. Ockels was op 5 december in het Franse Lille als piloot van een klein zakentoestel betrokken bij een ernstige botsing met een Airbus. Reden voor de Rijks luchtvaartdienst om Ockels voorwaardelijk te schorsen, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Ver keer en Waterstaat gisteren meegedeeld. Het toestelletje van Ockels was total loss, de Airbus zwaar beschadigd. To tale schade ruim een miljoen. De 43-jarige astronaut, de eni- Wubbo Ockels. ge Nederlander die ooit in de ruimte verbleef, moet in de komende weken enkele exa mens afleggen om zijn brevet terug te krijgen. Verkeerslei der Wildering noemde slechts twee uit een serie incidenten. Zo startte hij een keer zonder controle van het toestel. De vleugels waren echter nog verankerd aan een betonblok. Een van de kabels aan het ge wicht brak bij het taxiën met een af, maar het andere bleef hangen. Dat ging mee de lucht in en de vijftig kilo be ton trok de vleugel zodanig omlaag dat Ockels een nood landing moest maken. De brandweer werd gewaar schuwd, maar Ockels kwam ongedeerd aan de grond. Op een zondagmorgen toen het vliegveld nog gesloten was, vertrok hij zonder toe stemming van de verkeerslei ding en de havendienst. Ook van de brandweer was toen nog niemand aanwezig. Wildering: „Kijk, meneer Oc kels heeft zijn vliegbrevet er gens in de Verenigde Staten gehaald, in een hele andere omgeving en blijkbaar onder mooi-weer-condities. Meneer Ockels is bekend met de si tuatie in Texas waar achter iedere grote boerderij een pri- vévliegtuig geparkeerd staat. Daar gaat de ene boer gewoon bij de andere op bezoek met het vliegtuig. Ockels wilde dat hier ook zo ongeveer doen". 'Onder Breznjev hadden we het beter'. Veel Russen, die het beu zijn in lange rijen te moeten wachten voor bijna lege win kels, kunnen Michaïl Gorbatsjov wel schie- O O ten. w Even een paar jaar doorbijten na een echtscheiding en dan komt het nieuw geluk? De Ame rikaanse psychologe Judith Wallerstein geeft een ander beeld. t De belastingherziening Oort maakt het aantrekkelijker voor vrouwen om volwaardig mee te werken in het bedrijf van hun echtgenoot. In de bedrijfsvorm 'man-vrouw-maatschap' wordt de positie van de mee- werkende vrouw sterk verbeterd. (Van onze correspondent WASHINGTON - Na een vlucht van 2 miljoen kilometer heeft het ruimteveer Columbia vrijdagmiddag een weten schappelijk ruimtelaborato rium in de ruimte geborgen dat zes jaar geleden gelanceerd was en over twee maanden in de at mosfeer dreigde te verbranden. De Columbia, die afgelopen dinsdag werd gelanceerd, had 50 rondjes om de aarde gemaakt voordat het negen meter lange en vier meter brede ruimtelabo ratorium dicht genoeg was ge naderd om de reddingsoperatie uit te voeren. De astronauten hebben de Co lumbia tot op enkele meters van het laboratorium gemanoeu vreerd, waarna de 12 meter lan ge grijparm heel voorzichtig contact maakte met het ruimte laboratorium. Zowel de Colum bia als het lab bevonden zich op dat moment op een afstand van 260 kilometer van de aarde en bewogen zich allebei voort met een snelheid van ruim 25.000 ki lometer per uur. De wetenschap pelijke ruimtesonde met de offi ciële naam Long Duration Ex- BELGRADO (AFP/RTR) - In Al banië zijn vrijdag strikte maat regelen afgekondigd om onrust te voorkomen. Dit is gemeld door het Joegoslavische persbu reau Tanjug, maar westelijke diplomaten in het land zeiden dat zij geen tekenen van extra veiligheidsmaatregelen had den waargenomen. Tanjug, dat geen correspondent in Albanië heeft, zei dat de maat regelen „kunnen worden aange duid als noodtoestand". Het bu reau zei „uit goede bronnen" te hebben vernomen dat de „Alba nese autoriteiten om protestde monstraties te voorkomen ui terst strikte maatregelen heb ben genomen om de situatie in het land te beheersen". Een woordvoerder van de Albanese ambassade in Parijs, ambassa deraad Arkile Semini sprak het bericht van Tanjug tegen en ver wierp het als laster. Albanië, het laatste bastion van stalinistisch communisme in Oost-Europa, vierde donderdag zijn nationale onafhankelijk heidsdag. Het heeft tot dusverre steeds verklaard geen behoefte te heb ben aan hervormingen zoals in de Sovjetunie en blijft berichten tegenspreken over onderdruk king van onrust in het land. De in ballingschap in Zuid-Afrika levende Albanese koning Leka I is vrijdag een internationale rondreis van twee maanden be gonnen om bij de gemeenschap pen van Albanese emigrés in Eu ropa en de VS steun te vragen te gen het bewind in Tirana. posure Facility (LDEF) werd in 1984 met behulp van een shuttle in de ruimte gebracht met de be doeling vast te stellen hoe mate rialen, maar ook zaden, zich hou den na een lang verblijf in de ruimte. Het bergen van het we tenschappelijk laboratorium nam vijf uur in beslag. Terwijl de shuttle op zijn kop vloog, met het laadruim naar boven, werd de LDEF met de grijparm heel langzaam en 'voorzichtig ge draaid en in het ruim van het ruimteschip getrokken. Aan boord van de LDEF was ook 25 kg tomatenzaad. Verwacht wordt dat door de kosmische straling na het ontkiemen de planten en vruchten diverse mu taties te zien zullen geven. De za den zullen beschikbaar worden gesteld voor experimenten op scholen. (Van onze Haagse redactrice) DEN HAAG - De gemeente Vlis singen zal geen voorkeursbe leid meer mogen voeren ten aanzien van bedrijven die geen banden hebben met Zuid-Afri ka. Het besluit van de gemeente Vlissingen om dit voorkeursbe leid uit te voeren, zal ter schor sing bij de Kroon worden voor gedragen en vrijwel zeker wor den vernietigd. Dit bleek uit een toelichting, die premier Lubbers gisteren na af loop van de ministerraad gaf op tussen de ministers gemaakte afspraken. Eerder deze week hadden de mi nisters mr H. van den Broek (buitenlandse zaken) en drs C. I. Dales (binnenlandse zaken) al tegen een afvaardiging van de LOTA (lagere overheden tegen apartheid) gezegd dat het voor keursbeleid in strijd is met het kabinetsbeleid. Dat beleid houdt in dat lokale overheden - dus ook Vlissingen - geen maat regelen mogen nemen tegen be drijven die banden hebben met Zuid-Afrika. De voorkeursbe handeling van bedrijven die geen banden hebben met het land wordt door het kabinet toch gezien als een boycot van de overige bedrijven. Als het besluit van de gemeente Vlissingen aan de Kroon ter schorsing wordt voorgedragen wil dat zeggen dat de ministers Van den Broek en Dales daar over moeten oordelen. Zij heb ben al laten weten de besluiten te zullen vernietigen. Inmiddels hebben enkele ge meenten in het openbaar be- (Slot zie pagina 17 kolom 1 HILVERSUM (GPD) - Harmen Siezen gaat tijdelijk werken voor de VARA-radio. Hij zal de laatste week van deze maand en de eerste week van februari het programma De Ronde van Hil versum presenteren, dat iedere zaterdagochtend tussen 9 en 11 uur te beluisteren is op Radio 2. Volgens Siezen gaat het uitdruk kelijk om een tijdelijke klus. „De vaste presentator Pieter-Jan Hagens is die weken op vakantie en vroeg mij voor hem in te val len. Het gaat niet om een vaste baan". Siezen, ex-Journaal-lezer en ex- TV 10-medewerker, zegt nog geen enkele duidelijkheid te hebben over zijn toekomst. „Ik heb begrepen dat men de men sen van TV 10 probeert onder te brengen bij Veronique, maar daar heb ik deze week helemaal niets meer over gehoord." Advertentie slechts In het hele land hingen de vlag gen van openbare gebouwen halfstok en werden de kerkklok ken geluid om de doden te her denken. Op alle plaatsen waar burgers door de veiligheidspoli tie van Ceausescu werden ver moord brandden kaarsen. De Roemeense krant Tineretui Liber (Vrije Jeugd) doet deze week een boekje open over Ceausescus dochter Zoe. Het blad schrijft dat zij bijna voort durend dronken was. Als Zoe van huis wegliep, liet moeder Elena haar in het hele land zoeken door de militie en geheime politie. Zoe werd makkelijk verliefd en haar minnaars varieerden van ministers tot eenvoudige obers, die snel werden gepromoveerd als „zij hen als goede minnaars beschouwde", aldus de krant. Zoe en haar broer Nicu zitten ge vangen in afwachting van een proces. BUKAREST (RTR/AFP) - De Roemeense communistische partij is met onmiddellijke in gang „buiten de wet gesteld", zo heeft president Ion Iliescu van het Front voor Nationale Red ding vrijdagavond bekendge maakt. Iliescu kondigde ook aan dat op 28 januari een nationaal referen dum gehouden zal worden over de vraag of de doodstraf weer in gevoerd moet worden. Het Front schafte de doodstraf af na de executie van Ceausescu en zijn vrouw. De eerste vice-president van het Front, Dumitru Mazilu, Advertentie BEVEILIGING (Advertentie) zegde toe dat de verkiezingen in april gecontroleerd zullen wor den door de Verenigde Naties. BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) tel. 01180-29911 Donderdag koopavond Red de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt... Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! Vrijdag, de dag van nationale rouw voor de slachtoffers van de revolutie, gingen tienduizenden Roemenen de straat op om te protesteren tegen de aanwezig heid van communisten in het Front. De betogers eisten onder meer dat veiligheidsagenten, die schuldig worden bevonden aan moord geëxecuteerd worden. BUKAREST - President Ion Iliescu maakt het v-teken alvorens de duizenden betogers toe te spreken, die protesteren tegen de communisten in de tijdelijke regering (foto APi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1