PZC Sneeuwgebrek ski-gebieden Koningin klaar voor receptie Wet kinderarbeid strenger Laban Jan binnen- en buitenland ...en in europa het weer in zeeland Centrale Raad Milieuhygiëne waarschuwt: Hoogste rente bij de Verenigde Spaarbank. Benzine en diesel weer goedkoper DONDERDAG 11 JANUARM990 5 Vandaag Hoog water Laag water Nautisch bericht Vooruitzichten i ii i i i i i i i i i i i i i i i itttt Vooruitzichten Ierse politicus beschuldigd van IRA-acties Herbebossing door schade aan grove den deels mislukt Als u in deze maand januari minimaal fl. 1.000,- inlegt op een Vaste Termijn-rekening krijgt u vijf jaar lang geen 7V2% maar liefst 73/4% per jaar. Een uniek aanbod. Vast en zeker. Kom snel langs één van onze kantoren voor meer informatie. Prijzen in '89 1,1% gestegen Nieuwe wet moet terugkeer tegengaan LENINGRAD 'STOCKHOLM: DUBLIN® HAMBURG LONDEN! .BERLIJN PARIJS WENEN ZURICH BELGRADO BUKAREST BARCELONA 'ALMA: ATHENEA IALAGA TUNIS ALGIERS Om eens een variant op een be kend oorlogsboek te gebruiken zou ik willen zeggen: 'Van het westen geen nieuios'. Weliswaar ben ik geen schrijver en was Re marque geen meteoroloog, maar toch. Met deze mededeling zal het duidelijk zijn dat er ook van daag nog geen noemenswaardi ge veranderingen in het weer zijn te melden. Nog steeds ligt bo ven Zuid-Europa een krachtig hoog terwijl er op de oceaan een soort uitverkoop van depressies plaatsvindt. Randstoringen blij ven ons hardnekkig plagen met bewolking en af en toe neerslag. Ook vandaag is het opnieuw overwegend grijs aan het uit spansel, uit het grauw valt af en toe wat regen of motregen. De temperatuur blijft standvastig tussen 6 en 8 graden en geen zon. Om even bij de zon te blijven: voor het laatst gezien op 5 ja nuari en dan nog maar heel af en toe. Nog een getal tot besluit: de afgelopen tien dagen lag de ge middelde relatieve vochtigheid boven de 90 procent. Toch maar een 'zonnige' dag toegewenst. actiever front en enige tijd re gen. Voor zaterdag tot en met maan dag: Zaterdag droog en enkele opklaringen. Daarna veel be wolking en perioden met regen. ZON EN MAAN 12 januari Zon op 0845 onder 1652 Maan op 1824 onder 0938 uur Donderdag 11 januari, Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-bu. Zierikzee Yerseke Philipsdam-W 01.41 02.00 03.06 01.45 03.30 03.25 03.55 Vrijdag 12 januari Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-bu. Zierikzee Yerseke Philipsdam-W 02.27 02.47 03.50 02.30 04.15 04.10 04.40 cm uur cm VM 05.57 215 14.01 236 237 14.18 258 282 15.23 305 157 14.05 179 156 15.50 176 178 15.50 198 167 16.15 189 223 14.45 244 244 15.07 265 290 16.09 314 162 14.50 186 158 16.40 179 183 16.35 202 174 17.00 195 wind: zuidwest tot zuid 4 tot 5 Beaufort; zicht: slecht tot matig; temperatuur kustivater: 6 gra den; afwijking waterstanden: geringe verhogingen; maximim golfhoogte monding Scheldes: omstreeks een halve meter. Voor vrijdag: Aanhoudend zacht met veel bewolking en tem peraturen tussen 6 en 8 graden. In de nacht passage van een wat uur Donderdag 11 januari. Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-bu. Zierikzee Yerseke Philipsdam-W 08.06 08.35 09.43 07.55 09.25 09.30 09.20 Vrijdag 12 januari Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-bu. Zierikzee Yerseke Philipsdam-W 08.55 09.23 10.33 08.45 10.20 10.20 10.15 cm uur cm VM 05.57 203 20.21 186 216 20.52 198 242 22.00 223 148 20.15 131 146 21.55 129 161 21.50 144 155 21.45 136 213 21.05 180 226 21.36 191 252 22.43 216 155 20.55 124 153 22.40 122 167 22.35 137 160 22.30 130 Weersvooruitzichten voor diver se Europese landen, geldig tot en met vrijdag: Noorwegen: Half tot zwaar be wolkt en sneeuw, in het zuidwes ten ook regen. In het noorden strenge tot zeer strenge vorst. Zweden: Veel bewolking. In het zuiden regen, in het noorden sneeuw. Denemarken: Half tot zwaar be wolkt en mogelijk wat regen. Vrij zacht en middagtempera- tuur rond 7 graden. Britse Eilanden: Veel bewol king, donderdag in Schotland en Ierland, vrijdag ook elders, mo gelijk regen. Middagtempera- tuur ongeveer 8 graden. België en Luxemburg: Veel be wolking en mogelijk wat regen. Middagtemperatuurongeveer 8 graden en vrijwel nergens vorst in de nacht. West-Duitsland: Veel bewol king, mogelijk wat regen of mot regen en zacht. Middagtempera- tuur ongeveer 8 graden, in Beie ren enkele graden lager en daar ook's nachts lichte vorst. Spanje: Perioden met zon. Over wegend droog, maar langs de kust en op Mallorca mogelijk een bui. Middagtemperatuur van 15 graden langs de kusten van de Middellandse zee tot 11 graden elders. Portugal: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Frankrijk: In het noorden en noordwesten wolkenvelden en vooral vrijdag mogelijk regen. Elders af en toe zon, maar ook plaatselijk mist. Er wordt nog steeds geen sneeuw verwacht in de wintersportgebieden. Mid dagtemperatuur ongeveer 10 graden. Zwitserland: Zonnig, in de da len echter ook mist of laaghan gende bewolking. Middagtem peratuur in de dalen enkele gra den boven nul. Nulgraadcelcius- nivo 1500 tot 2000 meter. Geen sneeuwval. Oostenrijk: Af en toe zon en droog, dus geen verse sneeuw. Plaatselijk mist. Middagtempe ratuur rond het vriespunt. In de nacht lichte vorst. Italië: Perioden met zon en vrij wel overal droog. In de Po-vlakte hardnekkige mist. Middagtem peratuur van 3 graden in het noorden tot 15 graden in het zuiden. In de Wintersportgebie den geen sneeuw. Joegoslavië: Af en toe zon. Mid dagtemperatuur aan de kust ongeveer 12 graden, landin waarts aanzienlijk kouder. Griekenland: Af en toe zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden, landin waarts aanzienlijk kouder. Weerrapporten 10 januari 19 uur op Amsterdam zwaar bew. 7 Aberdeen zwaar bew. 7 Athene onbewolkt 1 Barcelona half bew. 13 Berlijn zwaar bew. 4 Budapest zwaar bew. -5 Bordeaux zwaar bew. 6 Brussel zwaar bew. 5 Cyprus licht bew. 10 Dublin half bew. 11 Frankfurt motregen 2 Genève zwaar bew. 0 Helsinki licht bew. -2 Innsbruck onbewolkt -7 Istanbul mist 1 Klagenfurt onbewolkt -7 Kopenhagen zwaar bew. 6 Las Palmas half bew. 18 Lissabon licht bew. 11 Locarno onbewolkt -1 Londen zwaar bew. 10 Luxemburg zwaar bew. 2 Madrid half bew. 6 Malaga licht bew. 13 Mallorca zwaar bew. 9 Malta zwaar bew. 14 Moskou zwaar bew. 0 München mist -6 Nice licht bew. 9 Oslo motregen 2 Parijs zwaar bew. 6 Praag licht bew. -1 Rome licht bew. 7 Split onbewolkt 5 Stockholm regen 3 Warschau zwaar bew. 3 Wenen zwaar bew. -4 Zürich zwaar bew. -3 DEN HAAG (GPD) - Voor het derde achtereenvolgende jaar dreigt de wintersportvakantie van honderdduizenden win tersporters door gebrek aan sneeuw in het honderd te lopen. Hoewel er deze week iets meer sneeuw ligt dan in de kerst vakantie, is het nog te weinig om de vele duizenden sneeuw- liefhebbers op de ski's te houden. Ook voor de komende week wordt geen sneeuw van beteke nis voorspeld. Het enige verschil tussen dit jaar en voorgaan de jaren is, dat het weer vorig jaar zachter was. Het is nu veel kouder. In Oostenrijk heeft het op sommige plaatsen zelfs al 20 graden gevroren, waardoor pistes veranderd zijn in bikkel harde ijshellingen. Bij de afdeling 'actuele informatie' bij de ANWB in Den Haag werken inmiddels vijftien mensen continue om de 06-infor- matielijnen up-to-date te houden. De ANWB heeft drie infor matielijnen: met actuele reisinformatie, met informatie over de verkeerssituatie in de verschillende vakantielanden en drie zogenaamde sneeuwlijnen. De sneeuwlijnen zijn inge deeld naar vakantieland. Verwachte weersituatie voor: 11 -01 -1990 13 uur. KIEV. bewolking regen B>natte W' sneeuw hagel zonnig opklaringen mist mistbanken af en toe een bui windrichting lage-druk hoge-druk -1000- 19 warmte-front kou-front verplaatsings richting luchtdruk in millibaren temperatuur Gekissebis remt milieubeleid Advertentie AMSTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus hebben woensdagochtend in het paleis op de Dam in Amsterdam de tra ditionele nieuwjaarsreceptie voor leden van het Corps Diplo matique gehouden. Voor deze bijeenkomst waren vertegenwoordigers van 148 lan- den uitgenodigd waarmee Nederland vriendschappelijke be trekkingen onderhoudt. Onder hen bevonden zich ook de am bassadeurs van China, de DDR en Roemenië. Hier de koningin bij aankomst voor het paleis. foto ANPICor Mulder DEN HAAG (GPD) - In een nieuwjaarstoespraak heeft vi- ce-voorzitter P. van Erkelens van de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne gistermiddag grote vraagtekens geplaatst bij de haalbaarheid van het Natio naal Milieubeleidsplan. Volgens Erkelens, die voorzitter Ginjaar verving, dreigt het groeiend milieubesef met een kater te eindigen als de overheid er niet in slaagt beleidsvoorne mens om te zetten in concrete maatregelen. ,,Er worden duide lijke doelstellingen in cijfers aangegeven voor maximale toe laatbare vervuiling voor het jaar 2000 of 2015, maar niemand be grijpt goed wat de beleidsmatige vertaling is". „Als ik zie welke vaak gebrekki ge covenanten gesloten worden, welke maatregelen in de ver keer,s- en vervoerssector worden voorgestaan, dan staat nu al ei genlijk vast dat het vastgestelde eindpunt niet bereikt zal wor den", aldus Van Erkelens. In dit kader verwees hij naar de recen te onenigheid over de aanpak van het autoverkeer tussen mi lieu-minister Alders en minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat: „Het milieubeleid mislukt door gekissebis over de nodige maatregelen". Volgens Van Erkelens is het dringend noodzakelijk dat de overheid een koers uitzet, die consumenten en bedrijfsleven duidelijk maakt welke offers in de komende tien tot vijftien jaar worden verwacht. Hij gaf daarbij zelf een aantal schoten voor de boeg: Auto's die harder rijden dan 120 km/uur mogen niet wor den toegelaten en het autover keer moet uit de steden verdwij nen. Internationaal zou de politieke omwenteling in Oost-Europa moeten worden aangegrepen om defensiegelden over te bren gen naar nieuw milieubeleid. „Het is voor de hand liggend om een ingrijpende verschuiving te laten plaatsvinden van de be strijding van vorige potentiële vijanden naar de bestrijding van de nog daadwerkelijke vijand, de vervuiling", aldus Van Erke lens. Het departement van Economi sche Zaken gaf gisteren een stu die uit waarin staat dat loon trekkers bereid moeten zijn de kosten van extra milieumaatre gelen te dragen. De kosten mo gen niet ten laste komen van be drijfswinsten of de investerings ontwikkeling. Gebeurt dat wel dan zal de welvaart dalen met al le gevolgen van dien. Tot deze conclusie komt Rob Mulder, werkzaam bij de direc tie algemene economische poli tiek van het ministerie van Eco nomische Zaken in de studie van zijn hand. Volgens Mulder is het van het grootste belang dat het milieu beleid adequaat wordt gefinan cierd. Dat houdt volgens hem in dat werknemers een consump tie-offer dienen te aanvaarden voor een schonere woon- en werkomgeving. Mulder maakt zich weinig zor gen over de effecten die het een zijdig doorvoeren van stringente milieumaatregelen in ons land kan hebben op de economie. De relatieve concurrentiepositie van ons land ten opzichte van andere landen zal weliswaar ver slechteren, maar de wereldeco nomie als geheel fungeert toch als een voldoende vangnet om al te grote klappen op te vangen, aldus Mulder. Danny Morrison BELFAST (AFP) - Vice-voorzit- ter Danny Morrison van Sinn Fein, de legale politieke arm van het IRA, is in staat van be schuldigd gesteld wegens het lidmaatschap van het verboden IRA, een poging tot ontvoering en een poging tot moord, zo maakte de Noordierse politie woensdag bekend. Morrison werd maandag met nog vier mensen gearresteerd tijdens een inval in een woning in Belfast waar een man werd aangetroffen die al 48 uur werd vermist, de politie verhoord. Morrison is een van de bekend ste woordvoerders van Sinn Fein en is al enkele malen kandi daat geweest voor het Europese Parlement. UTRECHT (ANP) - Veel grove dennen die zijn gebruikt voor herbebossing na de grote storm schades van 1972 en 1973 blijken wortel en stamschade te heb ben. Dit heeft een negatieve in vloed op de houtkwaliteit en de stabiliteit van de bomen. Staats bosbeheer schrijft in zijn jaar verslag dat het voorzichtig ge schat om enkele duizenden hec taren bos gaat. De schade aan de bomen is in dertijd ontstaan door het machi naal rooien en planten van de jonge bomen. Daarbij is de wor telpen van de bomen bescha digd. Dat heeft tot gevolg dat het wortelstelsel van de bomen te dicht aan de oppervlakte blijft. Dit bemoeilijkt het opne men van water en maakt de bo men minder stabiel. In de eerste vijftien jaar ontwik kelen de bomen zich volgens Staatsbosbeheer goed, maar in de daaropvolgende jaren wor den zij in toenemende mate kwetsbaar. Op verschillende plaatsen zijn de eerste bomen al weer omgewaaid. Het geleidelijk omvormen van de bossen ziet Staatsbosbeheer als de beste op lossing voor het probleem. De fi nanciële verliezen denkt het zo veel mogelijk te kunnen opvan gen door een redelijk winstge vend assortiment hout uit deze bossen eerst te oogsten. ROTTERDAM (ANP) - De prij zen van benzine en diesel gaan vrijdag met respectievelijk twee en drie cent per liter omlaag. De nieuwe advies-literprijzen (zelf- tank) voor benzines komen daarmee op 163 cent voor super plus loodvrij, 159 cent voor Euro loodvrij en 165 cent voor lood houdende superbenzine. Een liter diesel gaat vrijdag aan de meeste zelftank-pompen 109,4 cent kosten, want ook don derdag wordt een prijsverlaging met drie cent van kracht. Dat is woensdag in Rotterdam be kendgemaakt. De prijsverlagingen zijn het ge volg van dalende noteringen op de internationale produkten- markt. Die dalingen hebben al les te maken met de weeromslag in de Verenigde Staten, waar ex treem koud winterweer plaats heeft gemaakt voor aangename re temperaturen. Dit leidde eer der deze week al tot forse dalin gen van de ruwe-olieprijzen en gasolienoteringen. verenigde geldig tot 12-1990 spaarbank DEN HAAG (ANP) - De prijzen van consumptiegoederen zijn in 1989 gemiddeld met 1,1 procent gestegen. Vervoer en communi catie (autorijden, openbaar ver voer, telefoon) stegen het meest: 2,2 procent. Ook meubels en huishoudelijke apparaten wer den met 1,8 procent meer dan ge middeld duurder. Goedkoper zijn kleding en schoenen gewor den (2,3 procent). Drogisterij - Parfumerie - Schoonheidsinstituut Middelburg, Segeerstraat 10/Lange Geere 24-26 DEN HAAG (ANP) - Een nieuwe Arbeidstijdenwet en effectieve controle daarop moeten voor komen dat kinderarbeid terug- sluipt in de Nederlandse samen leving. Dat stelt de Raad voor het Jeugdbeleid in het woens dag uitgebrachte advies aan mi nister De Vries van sociale za ken. Volgens de Raad werken jonge ren van 13 tot 18 jaar massaal en overtreden ze daarbij de regels van de huidige Arbeidswet. Kin derarbeid (bij voorbeeld het rondbrengen van kranten op zeer jeugdige leeftijd) is weer ge woon, maar wordt vanwege de beladenheid van het begrip an ders genoemd, zo stelt de Raad. In de nu voorgestelde Arbeids tijdenwet maakt het adviesor gaan onderscheid tussen drie leeftijdscategorieën. Kinderen van nul tot 13 jaar mogen niet werken. Uitzonderingen zijn Advertentie slechts mogelijk voor 'kunstkin deren', die werken voor radio of televisie, concerten of reclames potjes. Baby's, peuters en kleu ters kunnen slechts één dag in de eerste zes jaar van hun leven werken, kinderen van zeven tot en met twaalf mogen dat maxi maal 40 Tiur per jaar, en hoog stens vijf uur per dag. Voor dertien- tot en met vijftien jarigen geldt eveneens een ar- beidsverbod, maar er zijn ruime re uitzonderingen mogelijk. De ze jongeren mogen in de school vakantie maximaal vijf weken per jaar werken (waarvan 3 aan sluitend), met een maximum van acht uur per dag (zonder avond-'en overwerk). Buiten de schoolvakanties mag naast schooltijden hoogstens 8 uur per week worden gewerkt. De werk zaamheden moeten bestaan uit lichte arbeid. De Raad voor het Jeugdbeleid wil 16- en 17-jarige werknemers zoveel mogelijk behandelen als volwassenen. Er moet een wette lijke standaardregeling en een CAO-overlegregeling voor hen komen, met urenmaxima per dag, per week en per vier weken. De Raad vindt dat het verbod op zondagarbeid voor deze jonge ren kan vervallen. Zij mogen dan maximaal zes dagen per week werken, waaronder één week enddag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5