PZC commentaar Zeeland aan zet Beleggen via tv en personal computer Zeven doden op autoweg Hoofdprijs van 65 miljoen Kamer wil goedkopere premie A-woningen voor gratis donorbioed Saudi-Arabië martelt volgens Amnesty Iraniërs verbrand Roer moet om bij Comecon binnen- en buitenland Geding Patiëntenvereniging tegen staken voeding Tussen Breskens en Delfzijl, 24 uur per dag, 'n doorlopend contact... 3-, I© Hollar id CSroup DONDERDAG 11 JANUARI 1990 M M I I I I I I I I I I I I l I I I I I I ITTT Ter Beek weifelt over aanschaf legerhelikopters Oostblok is het over eén ding eens Keerpunt Ook hier zijn we in ons element! J J i JJ J i J J Het staat er zo kloek op de kaft van de gisteren in l .het Provinciehuis gepresenteerde provinciale vervolgnota Strategische toekomstverkenning: Zeeland aan zet. De samenstellers van de nota be doelen ermee te zeggen dat alle fraaie woorden over een verdere ontwikkeling van Zeeland zo snel mogelijk - liefst vandaag nog - door aansprekende daden moeten worden ge volgd. In de nota onder supervisie van gedeputeerde staten van Zeeland wordt een aantal beleidsvoornemens aanbevo len, dat in de pas loopt met het uitgangspunt: Ontwikkel Zeeland en behoud het goede. In die beperking moet de uit daging worden gezocht. Wie enerzijds stelt dat Zeelands in wonertal weer moet groeien en zich voorstander toont van een genuanceerd economisch beleid naar regio en die ander zijds zegt dat moet worden uitgegaan van het behoud en de versterking van Zeeland als open, groen schoon en centraal gelegen gebied tussen verstedelijkte gebieden, maakt het zichzelf niet gemakkelijk. Niettemin: de nota Zeeland aan zet maakt een keuze. Vraag is nu of die keuze buitengewoon, opvallend of nieuw is. Het antwoord op die vraag luidt nee. Van de twaalf door de samenstellers opgevoerde projecten kunnen er met de beste wil van de wereld hooguit drie als min of meer nieuw worden gekwalificeerd. Van de oude projecten spant de WOV intussen de kroon met een periode van meer dan dertig jaar aan 'voorbereiding'. In hoofdzaak oude wijn in nieuwe zak ken dus, maar met de aantekening dat de projecten nu in samenhang worden gepresenteerd als zijnde goed voor de toekomstige ontwikkeling van Zeeland. Gedeputeerde sta ten zien dat helemaal zitten, kon gisteren uit de woorden van de gs-leden Ventevogel en mevrouw De Vries worden opge maakt. Aan goede (beleids)voornemens dus geen gebrek. Het optimisme dat zij uitstraalden staat niet in verhouding tot het magere aanbod. Maar voorlopig moet het provinciaal be stuur het voordeel van de twijfel worden gegeven. Aan de fraaie verpakking, waarin de nota is gegoten, zal het zeker niet liggen als weinig terecht komt van alle goede voorne mens. De bakens verzetten; een nieuw beleid uitstippelen. Tel kens weer blijkt, dat de maatschappelijke ordening van vandaag zó complex is dat veranderen en vernieuwen slechts mondjesmaat mogelijk is. Er moet nu eenmaal met hon derd-en-één belangen rekening worden gehouden. De sa menstellers van de nota Zeeland aan zet worden er in hun dagelijkse arbeid veelvuldig mee geconfronteerd. Een posi tief punt is dat het provinciebestuur binnenkort een in spraak- en informatieronde ingaat onder het motto dat uit een botsing van meningen met de Zeeuwse samenleving de plannen hun uiteindelijke vorm moeten krijgen. Benieuwd hoe dat uitpakt. Tot nu toe is niet veel meer gedaan dan een voorzichtige verkenning van de horizon van Zeelands toe komst. Niet voor niets voert de nota het opschrift Strategi sche toekomstverkenning Zeeland. Dim HILVERSUM (ANP) - Veronica begint woensdag 17 januari met de uitzending van het wekelijk se televisieprogramma Cash, een programma over beleggen. De Amro Bank richt ten behoe ve van het programma een spe ciaal kijkersfonds op waarin te levisiekijkers kunnen deelne men. Via een videotekst-dienst kunnen kijkers het beleggings beleid gaan bepalen. De inschrijving' op het kijkers fonds staat open vanaf de eerste uitzending. Het startpakket kost 85 gulden, waarin een parti- cipatiebewijs in het fonds zit van 50 gulden en plus een studie boek van 35 gulden. Na de in schrijving kunnen kijkers bij de Amro Bank participaties bij ko pen tot een maximum van 5.000 gulden. Na afloop van de reeks programma's in januari 1991 zal het kijkersfonds de dan gelden de waarde van de participaties uitkeren. Het is de bedoeling dat belegd wordt in gerenommeerde fondsen die genoteerd zijn aan gerenommeerde effectenbeur zen. Wie wil meebeslissen over de be leggingskeuze, waarvoor voor stellen worden gedaan door een maandelijks wisselend panel van mensen uit het bedrijfsle ven, heeft een personal compu ter nodig met videotekstpro- grammatuur. De eerste 10.000 Cash-deelnemers die dat niet be zitten, kunnen er de eerste vier weken een in bruikleen krijgen. Daarna kunnen ze huren of ko pen. Het programma wordt ge presenteerd door Ton Planken, Mechtelien van Alkemade en Walter van Tiel. Het programma wordt gemaakt in samenwerking met de VEB (een belangenvereniging van aandeelhouders), de Optie- beurs, de Amsterdamse effec tenbeurs, de werkgeversorgani satie KNOV en het Nederlands Instituuut voor het Bank- en Ef fectenbedrijf. (Advertentie) De nieuwste winter(sport)kleding van de bekende merken: Etirel, Luhta - Mistral - Diggit - Peralp - Fisher Atomic - Team 7 S is weer binnen bij HABEE HENK BOERS S NIEUWE BURG 29 4331 AG MIDDELBURG TELEFOON 01180-11741 VINTER! PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen. BRAUNSBACH - Zeven mensen zijn gisteren omgekomen bij een kettingbotsing op de West- duitse autoweg Heilbronn-Neurenberg. Bij het ongeval, dat plaats vond in dichte mist, waren 21 personenauto's en 11 vrachtwagens betrokken (foto EP A OEN HAAG (ANP) - De Tweede- iamerfracties van PvdA en (WD vinden dat er iets moet ge- jeuren om de verkoop van pre- nie-A-woningen weer op gang ,e brengen. Zij zullen tijdens de jehandeling van de volkshuis vestingsbegroting volgende naand aan staatssecretaris Heerma vragen maatregelen te lemen. Zonodig zullen ze met eigen voorstellen komen. Volgens de liberale volkshuis vestingswoordvoerder R. de Korte moet in elk geval het bud get dat voor premie-A-woningen beschikbaar is worden besteed. Desnoods moeten er maar min der van deze woningen worden gebouwd, waardoor de subsidie bedragen (al dan niet tijdelijk) omhoog kunnen, zo stelt hij. Vanuit de bouwwereld wordt al maanden betoogd dat premie- A-woningen niet meer aan de man te brengen zijn. Door het verscherpen van de subsidienor men en het verlagen van de sub sidiebedragen zal de doelgroep (inkomens tot 43.500 gulden be lastbaar per jaar) de financiering van een dergelijke woning niet meer rond kunnen krijgen. Het probleem wordt nog versterkt door de stijgende hypotheekren te. In een jaar tijd ging die met 1,5 procent omhoog. Volgens De Korte komt door de stagnatie op de premie-A-markt de doorstroming van huur- naar koopwoningen in gevaar. NEW YORK (DPA) - Een Italiaanse immigrant in de Verenigde Staten heeft 35 miljoen dollar (ongeveer 65 miljoen gulden) in de lotto van de Amerikaanse staat New York gewonnen. Het is het hoogste bedrag dat ooit één winnaar ten deel is gevallen. De winnaar is de 49-jarige Antonio Bueti, een arbeider uit Bedford Hills, die 23 jaar geleden uit Italië naar de VS is geëmigreerd. Bueti en zijn vrouw Francesca zijn van plan van het geld op vakantie te gaan. De afgelopen tien jaar konden zij zich geen vakantie veroorloven. Ook willen zij een nieuw huis kopen. Het echtpaar, dat drie kinderen heeft, zal tot het jaar 2011 ieder jaar na aftrek van belastingen 1,2 miljoen dollar ontvangen. Hier het echtpaar met het winnende lot (foto AP/David Cantor) DEN HAAG (GPD) De konink lijke landmacht moet er ernstig rekening mee houden dat de door het vorige kabinet beloof de 50 anti-tankhelikopters niet worden aangeschaft. Dat blijkt uit uitspraken van minister Ter Beek (Defensie) in het weekblad Vrij Nederland. „De aanschaf vind ik niet voor de hand lig gen", verklaart de bewindsman in een interview. De minister neemt met zijn uit spraken een voorschot op de in vulling van de bezuinigingen, die hij deze maand op zijn begro ting moet aangeven. Met de aan- coop zou rond 1,7 miljard gulden zijn gemoeid. In het interview verklaart Ter. Beek verder dat het niet vast staat dat de verou derde Leopard-I-tank wordt op gelapt. Ter Beek dreigt met zijn uitspra ken in aanvaring te komen met minister Van den Broek (Buiten landse Zaken), die vindt dat moet worden gewacht op de re sultaten van de CSE-onderhan- delingen in Wenen alvorens te bezuinigen. Minister Ter Beek zal, als eerste Nederlandse minister van defen sie, dit jaar een bezoek aan de Sovjetunie brengen, zo heeft zijn voordvoerder woensdag beves- ;igd. Over de juiste datum ple gen Nederland en de Sovjetunie rog overleg. Ter Beeks voorkeur gaat uit ïaar juni, wanneer een Neder- ands marine-eskader de Poolse laven Gdansk en Leningrad be- joekt. Zijn Sovjet-collega, gene ral Dimitri T. Yazov, heeft ok- ;ober/november gesuggereerd. Stinissen IEN HAAG (ANP) - De Bloed- ransfusiedienst van het Rode truis te Amsterdam moet be- asting betalen over bloed dat ;ratis door donoren is afge- itaan. Dit heeft de Hoge Raad >epaald op het beroep in cassa tie van de staatssecretaris van financiën tegen een uitspraak van het Amsterdamse gerechts hof. Het hof vernietigde een navorde ringsaanslag vennootschapsbe lasting over het jaar 1973 die de jONDON(IPS) - Volgens de in- ernationale mensenrechtenor ganisatie Amnesty Internatio- ïal, maakt Saudi-Arabië zich ichuldig aan systematische ichending van de mensenrech- en. Amnesty maakt melding fan willekeurige arrestaties, nartelingen en detentie zonder lanklacht of proces. /olgens Amnesty worden poli- ieke tegenstanders van het re gime willekeurig gearresteerd en soms tot twee jaar toe vastge houden zonder aanklacht of pro ces. Volgens Amnesty zijn sinds 1983 minimaal 700 politieke te genstanders zonder enige vorm van proces vastgezet. Sommi gen van hen hebben wekenlang in eenzame opsluiting gezeten. Uit 1989 meldt de mensenrech tenorganisatie tenminste tien van zulke gevallen. Advertentie GENÈVE (RTR) - Een Iraanse vrouw die onder het regime van wijlen ayatollah Khomeini in de gevangenis zat, heeft gezien hoe een vrouw en twee jongeren werden verbrand in een oven. Mitra Moazez (21) zei dat zij met dertig medegevangenen door bewakers uit haar cel werd ge haald te zien hoe een 37-jarige vrouw en twee jongeren van 18 jaar in de vlammen werden ge worpen. „Het was een open oven zoals in een bakkerij". Van onze correspondent) SOFIA De Comecon, de orga nisatie voor economische sa menwerking van tien socialisti sche landen, zal radicaal wor den hervormd. De meeste van de tien lidstaten zijn voorstan der van overschakeling naar een gemeenschappelijke vrije markt. Maar er blijven, zo bleek woens dag' aan het slot van een twee daagse bijeenkomst van rege ringsleiders in de Bulgaarse hoofdstad Sofia, meningsver schillen over de vormgeving van een nieuwe organisatie en de snelheid waarmee de hervor mingen moeten worden doorge voerd. Concrete besluiten zijn er in Sofia dan ook niet genomen. Het enige waarover de tien het echt eens waren, was de instel ling van een commissie die bin nen twee maanden een blauw druk moet ontwerpen van de nieuwe Comecon. In mei zullen de regeringsleiders dan in Buda pest een extra topconferentie houden om hun oordeel over het werk van deze commissie te ge ven. De commissie, die vermoe delijk zal bestaan uit de vice- premiers van de tien lidstaten, moet bovendien nieuwe statu ten ontwerpen. Hoewel er nog geen spijkers met koppen wer den geslagen, beoordeelden de radicale landen de top in Sofia positief. De Comecon bestaat uit de zeven Oostbloklanden, Mon golië, Vietnam en Cuba. De Hongaarse premier Nemeth sprak van 'een keerpunt'. We zijn na veertig jaar eindelijk op de goede weg. Twee jaar geleden was dit onmogelijk geweest, al dus Nemeth. Premier Modrow van de DDR zei dat er „een nieuw begin is gemaakt, dat de weg naar de wereldmarkt opent". De DDR-delegatie was vooral tevreden omdat uiteinde lijk de visie van de Sovjetunie in Sofia triomfeerde. De Sovjets wensten, in tegenstelling tot Hongaren, Tsjechen en Polen, een etappegewijze en geleidelij ke overgang naar economische samenwerking waarbij de on derlinge handel op basis van reë le behoeften, tegen wereld marktprijzen en in harde valuta wordt geregeld. De Sovjet-premier Nikolai Ryzj- kov, die in Sofia ook bilaterale gesprekken heeft gevoerd met zijn collega's van het oostelijk handelsblok, wilde woensdag na afloop niet neer kwijt dan: „De Sovjetunie is verheugd over de ze uitkomst, omdat het betekent dat de Comecon wel degelijk een toekomst heeft". Snel uitspraak ALMELO (ANP) - Mr.H. Brei- barth, vice-president van de rechtbank in Almelo, streeft er naar vanmiddag om 12.00 uur uitspraak te doen in het kort ge ding dat de Nederlandse Patiën ten Vereniging (NPV) tegen het verpleeghuis het Wiedenbroek heeft aangespannen om de toe diening van vocht en voeding aan de coma-patiënt mevr. Ine ke Stinissen (47) te hervatten. Mr. Breibarth heeft dit woens dag verklaard aan het einde van de behandeling. Het niet meer toedienen van vocht en voedsel aan mevrouw Stinissen betekent volgens de NPV een aantasting van de be scherming van het recht op le ven en is daarom naar het oor deel de NPV een aantasting van een algemeen patiëntenbelang. „De handelwijze van het Wie denbroek en de behandelend arts is in strijd met de straf- en grondwet", zo concludeerde mr. J. van Dommelen, advocaat van de Nederlandse Patiënten Ver eniging. Hij wees er in dit ver band op dat mevrouw Stinissen zelf geen toestemming heeft ge geven voor de levensbeëindi ging en dat de uitspraak van het Gerechtshof in Arnhem het ver pleeghuis niet de mogelijkheid heeft gegeven mevrouw Stinis sen voeding en voedsel te ont houden. Het niet meer geven van vocht een voeding aan me vrouw Stinissen heeft onder Ne derlanders volgens mr. Van Dommelen tot grote onzeker heid en angst geleid. Namens Het Wiedenbroek kwam advocaat mr. K. van Oven tot de slotsom dat de Nederland se Patiënten Vereniging niet ontvankelijk is omdat de organi satie niet representatief is: „Want hoe zou een vereniging met slechts ruim 40.000 leden al die Nederlanders kunnen verte genwoordigen, waar zo verschil lend over dit soort zaken wordt gedacht?" Mr. Van Oven stelde dat het ar rest van het gerechtshof in Arn hem het verpleeghuis in staat heeft gesteld de arts de ruimte te geven voor het beëindigen van het leven van mevrouw Stinis sen. Voordat het bestuur van Het Wiedenbroek hiertoe be sloot raadpleegde het tal van deskundigen. De conclusie hiervan was dat voortzetting van de behandeling geen enkele bijdrage meer zou leveren aan het welzijn van de patiënt. „De bodem van haar le ven was bereikt." Ook bleek dat het onthouden van voedsel en vocht - eventueel in combinatie met het toedienen van medica menten - niet tot ongename reacties bij de patiënt zou lei den. De familie van de patiënt ging hiermee akkoord. Voor de behandelend arts, dr. A. van Eist, was deze informatie vol doende om mevrouw Stinissen vanaf 8 januari geen vocht en voedsel meer te verstrekken. Het Wiedenbroek heeft voor de begeleiding van het stervenpro- ces ten behoeve van medisch en verpleegkundig handelen een speciaal protocol opgesteld. Bloedtransfusiedienst kreeg op gelegd. De Inspecteur der Ven nootschapsbelasting vond de Bloedtransfusiedienst toch be lastingplichtig voor al haar werkzaamheden en achtte vrij stelling niet mogelijk. De staats secretaris tekende daarop hoger beroep in cassatie aan. Het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst heeft steeds aangevoerd niet belas tingplichtig te zijn uit hoofde van het karakter van de werk zaamheden. Die zijn de dienst opgedragen in het kader van de Wet op het menselijk bloed in het belang van de volksgezond heid en hebben het karakter van een overheidstaak. Verder zijn bloed en bloedprodukten geen voorwerp van winst en donoren in Nederland stellen bloed uit sluitend gratis ter beschikking. De donoren en de Bloedtransfu siedienst nemen niet deel aan het economisch verkeer, aldus het verweer. De Hoge Raad overweegt in zijn arrest dat de produktie van bloedtransfusie-apparatuur, in fusievloeistoffen, bloedproduk ten en diagnostisch onderzoek werkzaamheden zijn waarmee de bloedtransfusiedienst in con currentie treedt met andere on dernemingen waarmee winst is nagestreefd. Dat het maken van winst als doel niet in de statuten is vermeld, doet daar niet aan af. De bloedtransfusiedienst drijft met deze werkzaamheden een onderneming en de verwerving van bloed vormt daar een onder deel van. De dienst is derhalve belastingplichtig, aldus de Hoge Raad. I Stuur mij informatie over Motorola portofoons mobilofoons. Naam; Bedrijf: Adres: PC/Plaats: Telefoon- I In open envelop sturen naar de Radio Holland Group, j Postbus 5166, 4380 KD Vlissingen Via de ether is elke vierkante centimeter van ons land bereik baar. Daarom werken overheidsinstanties, kleine en grote bedrijven met mobiele radio-apparatuur. Apparatuur die zij betrekken van de Radio Holland Group, specialist in elektronica en geïntegreerde systemen. De Radio Holland Group verzorgt totale projecten. Van de levering van /wOTOROM-portofoons en mobilofoons tot en met het op maat ontwerpen en installeren van kleine of zeer uitgebreide communicatie systemen. Belangstelling? De specialist zit bij u in de buurt. Voor gerichte informatie belt u de Radio Holland Group Vlissingen, telefoon 01184 - 7 16 55. Of stuur de bon in. Electronic Systems, Land

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3