zwaar gewond steekpartij Kiel voor zesde M-fregat Actie ziekenhuis Cluj: nu 25 mille Golf- en concurrentieslag Gemeente is vrij in beleid anti-apartheid Nederlands-Canadees fregatten-overleg Provincie presenteert visie voor komende tien jaar Huurder Redde moeders Cluj zeeuwse almanak Coaster schampt ammoniaktanker Internationaal Verlangens Aardverschuiving in de zwembadenmarkt Vlissingse wethouder: Afscheid directeur J. Landman van reinigingsdienst MIDDELBURG - Bij een steek partij in het centrum van Mid- lelburg is dinsdagavond om streeks half twaalf de 48-jarige tl. K. zwaar gewond geraakt. De nan werd met spoed overge- jracht naar het Gasthuis, waar lij na een operatie inmiddels luiten levensgevaar is. Later lie nacht meldden zich drie nannen vrijwillig bij het poli- iebureau. Eén man werd thuis ;earresteerd in verband met de teekpartij. De vier zijn allen nwoners van Middelburg. C. werd 's nacht voor een koffie- hop aan de Hoogstraat twee naai in de buik gestoken met en steekwapen, dat op aanwij- ingen van de vier verdachten rerd teruggevonden bij de af slag Middelburg/Vlissingen. Wie de Middelburg heeft gestoken is nog volstrekt onduidelijk, aldus een woordvoerder van de ge meentepolitie. Het motief en de aanleiding zijn eveneens onbe kend. Drie van de vier verdachten wa ren direct na de steekpartij naar Vlissingen gevlucht. Aan de hand van getuigenverklaringen wist de gelarmeerde poltie vrij snel om welke personen het ging. De 26-jarige G. C., zijn broer R. C. (25) en de 51-jarige S. Y. meldden zich na een telefoon tje van een kennis vrijwillig in Middelburg. De 19-jarige A. Y., een neef van de 51-jarige Y, werd omstreeks 1.45 uur thuis aange troffen. TERNEUZEN - De Ierse kust vaarder Arklow Breeze (3641 brt) heeft woensdagavond tij dens het afmeren in Sluiskil de ammoniaktanker Havis ge schampt. Daarbij ontstond geen noemenswaardige schade. De sleepboot Skelton Cross, die vanaf kraan 10 in Terenuzen on derweg was naar Sluiskil om de Ier te assisteren, beschadigde bij vertrek twee binnensche pen. Volgens een woordvoerder van de havendienst viel ook hier de schade mee. De Panamsese Havis (10605 brt) moest bij Hydro Agri een lading ammoniak innemen, een zeer brandbare lading. Tijdens het afmeren van de Arklow Breeze was het laden tijdelijk gestopt, sen vaste veiligheidsmaatregel. De Ierse coaster moest iets voor bij de Havis afmeren en had in verband met een lichte roer- schade al assistentie van een sleepboot. De Ier kwam om 18.15 aur toch in aanvaring met de Pa- namees en riep later de sleep boot Skelton Cros te hulp om verder af te meren. De officiële kiellegging voor het zesde in de serie van acht M-fregatten, de Van Nes, bij de KMS in Vlissingen (foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - De kiel voor het zesde van de acht M-fre gatten is woensdag gelegd bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen. A. H. P. Knoppien, voorzitter van de Koninklijke vereni ging van marine-officieren, verrichtte de officiële hande ling. Hij laste een metalen plaatje tussen twee delen van de kiel. Met de kiellegging voor het zesde M-fregat - de Van Nes - is weer een stap gezet in de richting van 1995. Dat jaar is van groot belang voor De Schelde. Alle M-fregatten moeten dan in de vaart zijn bii de Koninklijke Marine. Het eerste vaartuig, de in maart 1988 te water gelaten Karei Doorman, is eind dit jaar klaar voor de eerste proefvaart en wordt begin 1991 overgedra gen. De afbouw van de andere M-fregatten verloopt daarna snel. De Van Nes, vernoemd naar de zeventiende-eeuwse luitenant-admiraal Aerd van Nes, verlaat eind 1994 de scheepswerf. De Koninklijke Marine is na 1995 voor enkele jaren voor zien van genoeg modern mate rieel. Tegen het einde van deze eeuw zijn nieuwe orders te ver wachten. De begin jaren ze ventig gebouwde geleide wa penfregatten Tromp en De Ruijter zijn dan aan vervan ging toe. Eventuele bezuini gingen zullen daar geen stokje voor steken, liet marinevoor- lichter W. Geneste woensdag weten. De bouw van een mili tair bevoorradingssschip hangt eind jaren negentig ook boven de markt. Nederland is onlangs uit het fregattenproject van de NAVO gestapt, in navolging van an dere Europese landen. Dit be tekent volgens woordvoerder Geneste niet dat het ministe rie van defensie zich uitslui tend op de Nederlandse markt richt. „We beraden ons over de vraag of vervanging van sche pen in nationaal of internatio naal verband moet gebeuren", gaf hij aan. „Misschien is de marine van een ander NAVO- land binnen tien jaar ook aan vernieuwing toe. Samenwer king bij het ontwerpen van een fregat is dan mogelijk." Maar voor de scheepsnieuw- bouw-afdeling van De Schelde ligt een gat in de orderporte feuille in het verschiet. Het be- (Slot zie pag 19 kolom 1) VLISSINGEN - De PZC-ac- tie voor de vrouwenkliniek in het Roemeense Cluj be gint goed op gang te komen. Het saldo op bankrekening nummer 40.26.67.794 van de Amro-bank in Middelburg is woensdag opgelopen tot 16.500 gulden. Wanneer daar de dinsdag door gedeputeer de staten toegezegde bijdra ge van ruim 8.200 gulden wordt bijgeteld, kunnen de doktoren rekenen op 25.000 gulden. Dat is echter veel te weinig. Om structureel me dische verbeteringen door te voeren zijn enkele tonnen nodig. Daarom doet de PZC een beroep op alle lezers, scholen, verenigingen en be drijven om zich voor de ac tie in te zetten. De actie voor het academi sche vrouwenziekenhuis wordt vanaf vandaag (don derdag) gevoerd onder de vlag van de Stichting PZC Helpt. In het bestuur van de stichting zitten de Vlissingse burgemeester J. C. Th. van der Doef, PZC-directeur W. F. de Pagter en J. J. Een hoorn, directeur van de Mid delburgse Amro-bank waar de speciale Roemeniëreke- ning is geopend. Binnen ver schillende bedrijven en in stellingen zijn inmiddels ini tiatieven genomen om geld te gaan inzamelen voor de erbarmelijk geoutilleerde kliniek van Cluj. De medici hebben daarom veel verlangens: couveuses, monitoren, een narcose-ap- paraat, een operatietafel, zuurstofapparatuur, een gy naecologische tafel. Sommi ge wensen kunnen vrij een voudig worden gehonoreerd. Handschoenen en een ste thoscoop kunnen voor enke le guldens worden aange schaft. De door dokter Anne Zslgmond Tökes zo verlang de echograaf kost daarente gen minimaal 80.000 gulden. „Met jullie hulp kunnen we misschien echt iets van dit ziekenhuis maken", zegt ze. Het is duidelijk dat de actie na een week leeft onder de Zeeuwen. Hoewel de nadruk ligt op het inzamelen van geld, waarvan de gewenste apparatuur kan worden ge kocht, zijn ook verschillende goederen aangeboden. Me vrouw Adriaanse uit Middel burg stelde gisteren een zuurstofapparaat met wagentje beschikbaar. Uit Kwadendamme werd ver- plegerskleding aangeboden. Bij de balie van het PZC- kantoor in Vlissingen heb ben zich mensen gemeld met contant geld. Voor hen die aan deze wijze van betaling de voorkeur geven, zal een soort collectebus worden neergezet. Ook hebben ver schillende Zeeuwen te ken nen gegeven het materiaal als chauffeur of bijrijder naar Roemenië te willen vervoe ren. Wie nadere informatie wil over de actie, vragen heeft over de bruikbaarheid van tweedehands spullen of een activiteit op touw wil zetten voor de PZC-actie kan contact op nemen met afdeling public relations. Deze afdeling is dagelijks tussen 10.00 en 15.00 uur be reikbaar op telefoonnum mer 01184-84000. Het is broodnodig de medi sche verzorging in Cluj op een hoger peil te brengen. Daarom doen wij een beroep op u om een financiële bij drage te storten op bankre kening 40.26.67.794 van de Amro-bank in Middelburg. Girohouders kunnen geld storten via het gironummer 10.68.635 onder vermelding van PZC-actie Roemenië. De directie van deze krant heeft besloten gratis adver tentiepagina's beschikbaar te stellen voor vermelding van namen van bedrijven die 5.000 gulden of meer schen ken. Actieplan leefbaar Zeeland VLISSINGEN - De Zeeuwse zwembadenmarkt ondergaat de komende jaren een aardver schuiving. De Roompot in Wis- senkerke, de trendsetter op het gebied van zwemparadijzen in Zeeland, kreeg in de jaren tach tig alleen concurrentie van het sportfondsenbad in Vlissingen. Vier andere initiatieven staan op stapel. Een concurrentieslag lijkt op handen, maar de zwem badexploitanten blijven opti mistisch. Goes speelt serieus met de ge dachte een wedstrijd-, doelgroe pen- en recreatiebad op te rich ten. Domburg krijgt een kuu roord met een activiteitenbad en een wildwaterkreek. In Mid delburg is sprake van de bouw van een nieuwe zwemvoorzie- ning. In Terneuzen komt wel licht een tropisch golfslagbad. J. Schalkwijk, bedrijfsleider van het Vlissingse zwembad, ziet toch de toekomst niet somber in. Hij verwacht dat het kuuroord in Domburg vooral direct na de opening een grote zuigkracht heeft. „Het kuuroord is iets nieuws en daar gaan mensen op af', zegt Schalkwijk. „Maar ik Slot zie pagina 19 kolom 7) Plezier in het Vlissingse golfslagbad (foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Om Zeeland in de toekomst leefbaar te hou den zijn bijzondere maatrege len nodig. Daarvoor moet de ko mende tien jaar minstens tien miljoen gulden op tafel komen, vooral te leveren door de pro vincie. Uitgangspunt voor de uit te voeren projecten is: ont wikkel Zeeland en behoud het goede. Het dagelijks provincie bestuur presenteerde woensdag onder het motto 'Zeeland aan Zet' de uitwerking van de zoge naamde strategische verken ning. Een visie voor de jaren ne gentig voor het Zeeland van na de Deltaperiode. Een projectgroep onder leiding van gedeputeerde J. B. Ventevo- gel komt met een reeks van aan bevelingen. Die zijn door het da gelijks provinciebestuur om armd. Om de projecten te kun nen betalen, draagt de project groep verschillende mogelijkhe den aan. De staten moeten hier- uit een keus doen. Genoemd worden onder meer: terugdrin gen personeelskosten provincie; gebruik stille reserves; verho ging provinciale belastingen; meer dividend uit de nutsbedrij ven; toepassing profijtbeginsel; subsidies Europese Gemeen schap en het rijk. Hoofdlijn bij alle voorstellen is de formulering dat de provincie 'de ontwikkeling van Zeeland bevordert, onder behoud en ver sterking van de provincie als open, groen en schoon gebied tussen de verstedelijkte gebie den.' Dat levert als belangrijkste concrete projecten op: tegengaan dat jongeren uit Zeeland vertrekken; bevorderen dat meer ouderen - mensen met een loopbaan ach ter zich - in de provincie komen wonen; aanleg van een bedrijfsterrein voor technologisch hoog ont wikkelde industrie en zakelijke dienstverlening; oprichting van een museum voor hedendaagse Zeeuwse kunst; vestiging van een Zeeuws (wa ter (sportcentrum uitvoering van enkele toeristi sche dagattracties in de educa tieve sfeer; bouw van een Westerschelde Oeververbinding; vormgeving van de kust strook als Zeelandboulevard; aanzienlijke uitbreiding van het net aan (toeristische) fiets paden; de vorming van een korps na- tuurgidsen, dat de recreatiedruk op natuur en landschap in goede banen moet leiden; verbetering van het milieu via het Provinciaal Milieu Beleids plan; betere presentatie van Zee land, waaronder actieve lobby in Den Haag. Over de volgorde waarin de pro jecten moeten worden aange pakt, doet het dagelijks provin ciebestuur nog geen uitspraak. Wel maakte gedeputeerde Ven- tevogel duidelijk dat aanleg van de Westerschelde Oeververbin ding voor het leefbaar houden van het gewest, onontbeerlijk is. Becijferd is dat voor de maatre gelen tenminste 2,5 miljoen gul den eenmalig en 8,5 miljoen gul den jaarlijks noodzakelijk zijn. Daarnaast zijn er nog niet in de tail berekende kosten, die ook zeker enkele miljoenen guldens vergen. Gedeputeerde G. de Vries-Hom- mes wees erop dat de provincie de financiële verantwoorde lijkheid niet uit de weg gaat, 'maar medewerking van parti culieren is onmisbaar.' Het da gelijks provinciebestuur geeft burgers en instellingen gelegen heid om op Zeeland aan Zet te reageren. Er worden voorlich tingsbijeenkomsten belegd. Verder voeren gedeputeerde staten gesprekken met Zeeu wen uit diverse geledingen van de samenleving. Onderdeel van het informatieplan is ook het 'verkopen' van de visie aan de provinciale ambtenaren. (Zie ook pagina 16) P. Bruinooge J Ifoto Ruben Oreel De Vlissingse wethouder D. J. VLISSINGEN Het standpunt van de Vlissingse gemeente raad over het verlenen van op drachten aan bedrijven die een relatie onderhouden met Zuid- Afrika is zó genuanceerd, dat ik me niet kan voorstellen dat het rijk daar iets aan kan doen". Dit zei de Vlissingse wethouder D. J. P. Bruinooge woensdagavond in zijn reactie op uitspraken van voorzitter C. J. A. Van Lede van het Verbond van Neder landse Ondernemingen. Die wenst een verklaring van de re gering waaruit blijkt dat onaf hankelijk gemeentelijk anti- apartheidsbeleid niet door de beugel kan. De Vlissingse wethouder vraagt zich af waarom VNO-voorzitter Van Lede zich bemoeit met de gemeentepolitiek. „De gemeen teraad is vrij standpunten in te nemen, binnen bepaalde marges die daarvoor zijn, en aan de hand daarvan een beleid te ontwikke len", stelt Bruinooge. Hij beklemtoont dat een pure boycot van de bedrijven, die juri disch niet uitvoerbaar bleek, is afgewezen in de gemeenteraad. „Vlissingen is als tweede ge meente in Nederland met een ge nuanceerd standpunt gekomen. Een eventuele relatie van een bedrijf met Zuid-Afrika is één van de citeria bij een beslissing, evenals prijs, kwaliteit en lever tijd." Niet te spreken is hij over het voornemen van het bedrijfsle ven LOTA-gemeenten te boy cotten bij het verstrekken van sponsorgelden. „Chantage is een sterk woord, maar een der gelijk dreigement vind ik ver gaand overtrokken en volstrekt niet te vergelijken met een prin cipiële zaak als een actie tegen de apartheid in Zuid-Afrika," al dus Bruinooge. Hij noemde het gesprek tussen ministers en gemeenten van vandaag nuttig voor beide par tijen en zei benieuwd te zijn naar het standpunt dat de ministers zullen innemen. DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Van Voorst tot Voorst (defensie) bespreekt vandaag en vrijdag in Den Haag met zijn Canadese collega mevrouw Col lins eventuele Nederlands-Ca- nadese samenwerking bij de bouw van fregatten. Haar be zoek vloeit voort uit het Neder landse besluit niet langer deel te nemen aan NF-90, een NAVO- project voor de bouw van 50 a 60 fregatten voor de jaren negen tig. KERKWERVE - De reinigings dienst Schouwen-Duiveland neemt vrijdag 2 februari af scheid van directeur J. Land man. De afscheidsbijeenkomst wordt gehouden in Ons Dorps huis in Nieuwerkerk. Aan directeur Landman (53) is om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend, met ingang van 1 januari 1990. Hij is onge veer zestien jaar directeur van de reinigingsdienst geweest. De afscheidsbijeenkomst in Nieu werkerk begint om 15.00 uur. Mevrouw Collins, zo heeft Defen sie meegedeeld, bezoekt vrijdag de Rotterdamse Droogdok Maatschappij en Hollandse Sig naal Apparaten. Zij zal onder meer besprekingen voeren over materieel-samenwerking in Eu ropa en materieel-projecten waarin beide landen belangen hebben. Aan NF-90 zouden oor spronkelijk meedoen Neder land, Frankrijk, Italië, de Duitse Bondsrepubliek, het Verenigd Koninkrijk, Spanje, de Verenig de Staten en Canada. Menings verschillen over onder meer de rol van het nationale bedrijfsle ven en de steeds duurder wor dende apparatuur waarmee het schip zou moeten worden uitge rust, leidden er toe dat steeds meer landen zich terugtrokken. Op 29 december liet Nederland, als laatste Westeuropese deelne mer, weten niet langer belang stelling te hebben. Staatsecretaris Van Voorst tot Voorst verklaarde bij die gele genheid dat de behoefte aan ver vangers voor de geleide-wapen- fregatten Tromp en De Ruyter, die tegen 1998 moeten worden vervangen, blijft bestaan. Maar het bedrag van 1,3 miljard gul den dat voor de twee schepen was uitgetrokken zal niet wor den verhoogd. 111111ii111111111111111111 ■fü Een juffrouw van een make laarskantoor aan de tele foon. Een goede kennis wil via dat kantoor een woning huren en heeft opgegeven dat bij ons inlichtingen over hem zijn te verkrijgen. „Is u iets bekend dat voor ons aanleiding zou kunnen zijn de woning niet aan be trokkene te verhuren", wil de juffrouw op vraagformu- lier-toon weten. De verleiding is groot haar de morsige staat van de ver trekken te schilderen, waar in onze kennis tot nu toe heeft gehuisd en haar te ver tellen hoe hij wekenlang geen bezoek kon ontvangen omdat de sterk wisselende contacten van zijn kat hem een vlooienplaag hadden bezorgd. Maar getroffen door het ver trouwen dat hij blijkbaar in ons heeft - anders had hij wel een andere referentie genoemd - laten we ons slechts in zeer lovende zin uit over zijn woongedrag. „Dus meneer is een ideale huurder", concludeert de juffrouw. „Nou, dan komt hij onderaan de wachtlijst." Onderaan? „Ja, want als we op dit soort aanbevelingen moeten af gaan, bestaat heel Neder land uit keurig nette huur ders", zegt ze bits. „Ik wou dat eindelijk eens iemand zei: het zijn slordige men sen, maar ze zijn heel aar dig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 27