Schouwen-Duiveland progressief Duivelandse wethouders niet meer verkiesbaar Raad Bruinisse bezorgd over volle visserhaven Rotterdam viert 650-jarig bestaan Theater Alteklein geeft afscheidsvoorstelling Raad Bruinisse stemt in met bouw sportzaal Renesse heeft meer winkels nodig L. J. van Gastel bovenaan op voordracht gezworene Cursus klanten gezondheidszorg ék d Lichte daling inwonertal Zierikzee Enige vrouwelijke dijkgraaf: Voldoening Zomerdrukte Anders Binnenkort overleg mosselkwekers Nevenfuncties Een jaar lang festiviteiten Hoogtepunten Commissie over bedrijvengebouw Twee wethouders in waterschap ZIERIKZEE - De Zierikzeese WD-wethouder L. J. van Gastel wordt waarschijnlijk lid van het dagelijks bestuur (gezwore ne) van het waterschap Schou- wen-Duiveland. Hij werd woensdagmorgen door een meerderheid van de algemene vergadering van het water schap op de eerste plaats van de voordracht aan gedeputeerde staten geplaatst. Dat was nodig omdat gezworene P. M. Vis wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het waterschapsbestuur verlaat. De eventuele komst van de heer Van Gastel als gezwore ne betekent een versterking van de landbouwbelangen in het da gelijks bestuur van het schap. Hij is namelijk ook kringvoorzit ter van de ZLM op Schouwen- Duiveland. Van Gastel werd dan ook voor gedragen door de vice-voorzitter van die kring, hoofdingeland J. M. Geluk. De heer Van Gastel is als hoofdingeland voor het onge bouwd in de algemene vergade ring van het waterschap geko men. Als hij gezworene wordt BRUINISSE - Een ruime meer derheid in de gemeenteraad van Bruinisse - de fracties Alge meen Belang, CDA en Lijst Van de Velde - is woensdagavond van harte akkoord gegaan met het voorstel van burgemeester en wethouders nog dit jaar een nieuwe sportzaal te bouwen. Deze wordt aangebouwd aan het Dorpshuis en dient ter ver vanging van het 25 jaar oude gymnastieklokaal. GOES - Het Regionaal Educa tief Centrum (REC) houdt vanaf dinsdag 30 januari een cursus voor klanten van de gezond heidszorg. De cursus heet Ja dokter, nee dokter, en is be doeld voor mensen die regelma tig met de gezondheidszorg te maken hebben en iets aan hun houding ten opzichte van de ge neeskundige beroepsbeoefena ren willen veranderen. Rechten en plichten van de pa tiënt komen aan de orde evenals klacht- en beroepsmogelijkhe den. De cursus beslaat zeven dinsdagmiddagen van 13.30 tot 16.00 uur en wordt gehouden in het REC-gebouw in Goes, waar belangstellenden zich ook kun nen opgeven. Het REC werkt in de organisatie nauw samen met het Patiëntenpltform Zeeland en de GGD. De drie man sterke SGP-ff actie, altijd al fel gekant tegen de sportzaalplannen, stemde als één man tegen. „Tot op heden is nog altijd niet met keiharde cij fers de noodzaak van de nieuwe sportzaal aangetoond", betoog de fractievoorzitter L. J. van den Bos. De fractie Algemeen Belang, al jaren de meest fervente pleitbe zorger voor realisering van de plannen, was opgetogen dat nu eindelijk de definitieve beslis sing is genomen. „De sport van Bru kan opgelucht ademhalen", aldus woordvoerster mevrouw M. C. Maaskant-Okkerse. De raadsmeerderheid bekrach tigde het collegevoorstel met het beschikbaar stellen van het met de bouw gemoeide bedrag van ruim 1,4 miljoen gulden. Te vens werd als uitgangspunt voor het beheer van de sportzaal, dorpshuis en kantine gekozen voor één stichtingsvorm. moet hij in eerste instantie de belangen van de ingelanden voor de gebouwde eigendom men behartigen. Met zijn voordracht doorkruiste de heer Geluk een voorstel van de hoofdingelanden voor de ge bouwde eigendommen om de heer H. Coomans uit Scharendij- ke als eerste op de voordracht voor de vacature van de heer Vis te zetten. De heer Coomans zit nu nog niet in het waterschaps bestuur. Hoofdingeland J. Pom- per achtte dat geen bezwaar. Hij we.es er op dat de heer Coomans zijn sporen op bestuurlijk gebied al verdiend heeft, onder meer als bestuurslid van.de woningbouw corporatie Beter Wonen te Zie- rikzee. Verder constateerde hij dat de waterschapsbesturen in de toekomst, als gevolg van de nieuwe Waterschapswet, even wichtiger samengesteld moeten worden. De benoeming van de heer Coomans als gezworene is daar volgens Pomper een goede aanzet toe. Verder vond hij het wat be zwaarlijk dat een eventuele be noeming van de heer Van Gastel betekent dat er twee wethou ders van Zierikzee in het dage lijks bestuur van het waterschap zitten. CDA-wethouder P. de Rijke is immers al geruime tijd gezworene. Hoofdingeland Ge luk bracht daarop naar voren dat de heer Van Gastel juist als wethouder bestuurlijke kwali teit in het waterschapsbestuur brengt. Verder vond hij het beter dat er geen kandidaat van bui tenaf ineens gezworene wordt. Een schriftelijke stemming moest duidelijk maken hoe de L. J. van Gastel uit Zierikzee hoofdingelanden over deze zaak dachten. Daarbij kreeg de heer Coomans 15 stemmen en de heer Van Gastel 20, zodat de laatste op de eerste plaats van de voor dracht wordt geplaatst en naar alle waarschijnlijkheid gezwore ne wordt. De algemene vergadering nam verder afscheid van een aantal hoofdingelanden dat zich niet meer herkiesbaar stelde bij de onlangs gehouden verkiezingen. Van hen waren aanwezig: T. H. de Meester, C. Slabbekoorn. A. L. de Bie en A. F. van de Zande- Vleugels Schutter. De heer Slabbekoorn maakte van zijn afscheidswoord gebruik om nog eens zijn ongenoegen duidelijk te maken over de vol gens hem illegale ligplaatsen aan de Vogelnol in Brouwersha ven. Hij vond dat het water schap de gebruikers van de grond daar pacht in rekening moet brengen. Verder vroeg hij zich af of het wel is toegestaan dat waterkerende dijken clan destien gebruikt worden. Mevrouw Van de Zande was wat bezorgd over de toekomst van het waterschapsbestuur. Als de nieuwe Waterschapswet van kracht wordt zullen ook vanuit de politiek vertegen woordigers in het bestuur geko zen worden en ze vroeg zich af of dat wel en goede zaak is. ZIERIKZEE - De gemeente Zie rikzee telde per 31 december 1989 32 inwoners minder dan een jaar geleden. Het inwoner tal liep terug van 9804 naar 9772. De daling werd veroorzaakt zo wel door een negatief geboorte als vestigingsoverschot. Er wer den 100 kinderen geboren, 53 jongens en 47 meisjes. Door overlijden verloor de gemeente 124 inwoners. Er vertrokken 491 personen, waarnaast 483 zich in Zierikzee vestigden. Het aantal huwelijken bedroeg 95 en er wer den 25 echtscheidingen inge schreven. Wethouder C. J. van Liere, (waarnemend burgemeester. Al gemeen Belang), stak zijn vol doening over het raadsbesluit niet onder stoelen of banken. Gelet op de vele jaren van voor bereiding gewaagde hij van 'een historisch moment'. Verder verzekerde hij raadslid Van den Bos: „De SGP-fractie was altijd al tegen. Wat dat be treft heeft de SGP een vaste koers gevaren." Overigens ver heelde Van Liere niet tegelijker tijd de door de fractie aange voerde bezwaren niet te delen. ZIERIKZEE - „Ik zou mijn in zet willen gebruiken om buiten Schouwen-Duiveland te laten zien dat de progressiviteit van Schouwen-Duiveland niet op houdt bij het benoemen van een niet-Zeeuwse, niet agrarische vrouwelijke dijkgraaf. Ik zou willen laten zien dat we ook in verdere gezamenlijke besluit vorming en advisering voortva rend kunnen zijn." Die woorden sprak de enige vrouwelijke dijkgraaf die mo menteel in Zeeland werkt, me vrouw A. P. de Haan, woensdag morgen in de algemene vergade ring van het waterschap Schou wen-Duiveland. Zij is sinds 1 ja nuari dijkgraaf van dat water schap. Mevrouw De Haan be schouwde het als een blijk van voortvarendheid en progressivi teit dat de sollicitatie-commis sie van het schap haar voor droeg als nieuwe dijkgraaf. Dat, ondanks het feit dat ze geen agrariër is, geen historie als hoofdingeland achter zich heeft en ze niet uit het gebied komt. Aan het eind van de eerste alge mene vergadering van het wa terschap Schouwen-Duiveland merkte ze woensdagmorgen wel op dat er wat haar betreft niet te pas en te onpas herinnerd hoeft te worden aan het feit dat ze een vrouw is. In haar openingswoord stond ze stil bij een reeks van wetten en regelingen die de wa terschapswereld te wachten staat. In dat verband schaarde ze zich achter de kritiek die de Unie van Waterschappen heeft op de Derde Nota Waterhuis houding van de minister van verkeer en waterstaat. In die no ta zijn volgens de Unie van Wa terschappen geen duidelijke standpunten ingenomen over de financiering van alle maatrege len die volgens het stuk van de minister nodig zijn. De algemene vergadering nam woensdag een voorstel van het dagelijks bestuur aan om een be drag van bijna 100.000 gulden beschikbaar te stellen voor aan passing van de Kadeweg te Zie rikzee. Die weg moet aangepast worden zodat ook bussen er over kunnen rijden. Dat heeft als ge volg dat zowel het Zierikzeese ziekenhuis als de Corneliastich- ting goed met bussen bereik baar zullen zijn. Het is de bedoe ling dat de gemeente Zierikzee, de provincie Zeeland, de ver voersmaatschappij en de beide instellingen eveneens een finan ciële bijdrage leveren. Hoofdin geland J. Legemaate stemde als enige tegen dat voorstel. Hij vond het niet terecht dat in to taal ongeveer een half miljoen gulden beschikbaar wordt ge steld om de bus 45 seconden tijd winst te geven. Uit reacties van andere hoofdingelanden en het hoofd van de technische dienst van het waterschap J. R. H. Scheele bleek dat het niet gaat om de tijdwinst maar om het be ter bereikbaar maken van de voorzieningen. De heer Lege maate voerde ook aan dat de verbreding van de asfaltweg niet erg milieuvriendelijk is. Maar daar staat weer tegenover, zo kreeg hij te horen, dat door de betere bereikbaarheid met de bus bezoekers van het zieken huis en de Corneliastichting hun auto's kunnen laten staan. Dat is weer wel beter voor het milieu. Met dat laatste was hoofdinge land L. Goedbloed het niet eens. Hij is garagehouder van beroep en bestreed dat auto's het milieu erger vervuilen dan bussen. Bij de rondvraag riep de heer Goed bloed het waterschapsbestuur op zo veel mogelijk gebruik te maken van diensten en werk zaamheden van ondernemers op Schouwen-Duiveland. Dijkgraaf De Haan antwoordde hem dat dat wel de gewoonte is. NIEUWERKERK - De twee wethouders van Duiveland houden er na de gemeenteraads verkiezingen van 21 maart mee op. Zowel J. op 't Hof (CDA) als de SGP-wethouder A. van Klin ken, beiden 68 jaar oud, vinden het na ruim een kwart eeuw ge- meenteraadspolitiek welletjes geweest. Op 't Hof spant wat betreft het aantal jaren de kroon. Hij is iets meer dan 28 jaar raadslid ge weest in Duiveland, waarvan 12 jaar als wethouder. „Bij de laat ste verkiezingen heb ik al gezegd dat ik d.it de laatste periode zou zijn. In maart ben ik 69, dan hou ik op." Ook Van Klinken vindt het tijd om 'eens iets anders te gaan doen.' „Ik ben 68, dan is het ge woon tijd." Van Klinken heeft 26 jaar in de raad van Duiveland gezeten en is sinds de laatste RENESSE - Renesse heeft ruimte en mogelijkheden voor uitbreiding van het aantal win kels. Naast uitbreiding is echter ook kwaliteitsverbetering noodzakelijk. Want in de win kels van Renesse wordt wel meer besteed, maar die inkom sten komen niet van de eigen be volking. Het zijn vooral de toe risten die de schoorstenen van de Renesser middenstanders doen roken. In de periode 1980-1989 zijn de bestedingen met 37 procent ge groeid. Deze groei is het hoogst in de campingwinkels. Die heb ben een relatief belangrijk marktaandeel in Renesse. Daar komt bij dat het winkelaanbod is afgenomen. Dat betekent dat er wel ruimte is voor nieuwe ves tigingen. Volgens een rapport van het Middelburgse onder zoeksbureau RBOI is er ruimte voor 800 tot 900 verkoop-vloer oppervlak. Uit het onderzoek komt naar voren dat vooral de bewoners van Renesse weinig in hun dorp besteden. Of zoals het onderzoeksbureau het schrijft: „Ondanks het omvangrijke win kelapparaat weet Renesse toch niet die koopkracht te binden vanuit de eigen bevolking, die in principe mogelijk is. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit dat de koopkrachtstromen vanuit de verschillende doelgroepen el kaar niet op een zodanige wijze versterken dat de kwaliteit van het winkelapparaat voor inwo ners en regelmatige bezoekers verbeterd wordt, zodat het bo ven het verzorgingsniveau van een kern van circa 2000 inwoners uitkomt." De onderzoekers ko men tot de conclusie dat het winkelapparaat van Renesse niet de functie voor de bevolking vervult die het zou kunnen heb ben. „Het huidige apparaat functioneert zelfs iets minder dan gemiddeld in kernen van eenzelfde omvang als Renesse, maar met veel minder winkels. De inwoners van Renesse profi teren dus niet van het grotere aanbod dat hun geboden wordt." Het onderzoeksbureau heeft daar ook - mogelijke - redenen voor gevonden: de grote drukte in de zomer, de hoogte van de prijzen en de kwaliteit van het aanbod. Om de winkels van Re nesse zowel voor de eigen bewo ners als voor recreanten aan trekkelijker te maken wordt aanbevolen het centrum te ver sterken met nieuwe vestigingen. Dat was ook de reden voor het college van burgemeester en wethouders om het onderzoek uit te laten voeren. Immers, om streeks 1985 al wilden b en w het winkelapparaat aan de Zoom in Renesse uitbreiden. Dat stuitte op bezwaren van de midden stand. De laatste jaren doen zich 1 echter veranderingen voor, zo hebben b en w geconstateerd, die van grote invloed zijn op de detailhandel in het duindorpje. Voorbeelden daarvan zijn een kritischer en mobieler consu ment, toenemende bestedingen in de detailhandel, een toene mende concurrentie tussen win kelgebieden, de toenemende rol van het dagtoerisme en de bete re bereikbaarheid van de ge meente Westerschouwen. Ook ondernemers uit Renesse heb ben dat geconstateerd en klop ten bij het gemeentebestuur aan voor medewerking. De gemeen te wil daar concreet op inspelen door het mogelijk maken van nieuwe detailhandelvestigingen aan de Westzijde van de Zoom en door het verlenen van plano logische medewerking. De com missie voor ruimtelijke ordening van de gemeente Westerschou wen vergadert dinsdag vanaf 19.30 uur over dit onderzoek. Dat gebeurt in een openbare ver gadering die in het gemeente huis in Burgh-Haamstede wordt gehouden. verkiezingen wethouder. Voor die tijd was de SGP in ieder ge-, val de jaren dat Van Klinken raadslid was, niet vertegenwoor digd in het college. Afgezien van de wethouders die hun functie neerleggen, zal de raad van Duiveland er naar ver wachting niet veel anders uit ko men te zien dan nu het geval is. Althans, alleen M. Braam (SGP) komt, wegens persoonlijke rede nen, niet meer op de lijst voor. M. A. Klaassen-Meijer voert de lijst van het CDA aan. De lijst ziet er verder als volgt uit: 2 A. R. I. van den Hoek,. 3 J. A. Schiet- tekatte Pzn, 4 J. Goudzwaard, 5 M. A. Steenpoorte, 6 A. S. Flikweert, 7 J. van de Houten, 8 A. Flikweert-Stols, 9 J. van de Maas Czn. Bij de PvdA is de verdeling: 1 C. J. Hillebrand, 2. A. J. C. Meliefste, 3 A. J. Bom, 4 P. A. A. van Oeveren-Pairoux, 5 P. van Dongen-Verhage, 6 A. Stoutjesdijk, 7 A. D. Bom-van Hooy- donk, 8 G. B. Reede-Huizes. De SGP/RPF komt met de volgende lijst: 1 L. Meerman, 2 C. W. Flikweert, 3 K. Hendrikse, 4 J. A. van den Berge, 5 G. K. J. Heukelom, 6 J. F. Slinger land, 7 F. J. Blok, 8 L. N. Steenpoorte, 9 A. H. Goudzwaard, 10 W. Stouten. Allen zijn van de SGP, behalve Van den Berge en Stouten, die de RPF vertegenwoordigen. De volgorde bij de WD tenslotte is: 1 W. P. Stouten, 2 G. van den Ouden- Zwart, 3 J. Kloosterziel, 4 G. Blom-de Geit, 5 C. J. Frank-Witkam. 6 A. F. van de Zande-Vleugels Schutter. CDA-wethouder J. op 't Hof lii SGP-wethouder A. van Klinken ZIERIKZEE - Poppentheater Alteklein in Zierikzee houdt er voorlopig mee op. Eigenaresse en poppenspeelster Elles Hu bers geeft woensdag 24 januari de laatste voorstelling in het theatertje in de Domusstraat. Ze is dringend op zoek naar een andere ruimte. Als ze die niet vindt is het echt afgelopen met Alteklein. Poppentheater Alteklein huist in de garage van de woning van Elles Hubers, die is omgebouwd tot een ruimte waar 'met enig proppen' 80 kinderen in kunnen. Hubers heeft haar woning ver kocht, inclusief de garage. Met poppenspelen wil ze graag door gaan, en wel het allerliefst in Zie-' rikzee. Hubers heeft inmiddels de ge meente aangeschreven voor een andere ruimte. Ze heeft haar oog laten vallen op de Vismarkt even verderop in haar straat. Een ge deelte van de panden die mo menteel verbouwd worden, zou geschikt zijn voor haar theater, vermoedt Hubers. ,,'t Is zelfs wat hoger dan wat ik nu heb, echt ideaal." De poppenspeelster heeft bij het gemeentebestuur een plan ingediend samen met Rijn en Trijn en Martin Broekema. Met hun vieren zouden ze van de Vis markt een 'cultureel centrum' willen maken voor zowel toeris ten als de eigen bevolking. Al teklein zou er in kunnen, voor Rijn en Trijn zijn er mogelijkhe den en Martin Broekema heeft plannen voor een soort 'literai re salon'. Wethouder P. de Rijke deelt des gevraagd mee dat er nog meer gegadigden zijn voor de Vis markt. Met hen allemaal heeft hij binnenkort een gesprek. De Rijke zegt acht het 'niet uitge sloten' dat alle belangstellenden aan hun trekken kunnen komen. „Kijk, als mevrouw Hubers de ruimte bijvoorbeeld voor een middag nodig heeft, dan zou het zonde zijn dat het pand de rest van de week leeg staat. We wil len zo bemiddelen dat iedereen een mogelijkheid krijgt, maar ik weet niet of dat zal lukken." Wanneer de Vismarkt onver hoopt niet door mocht gaan, zoekt de poppenspeelster ver der. Het voormalige pand van de rijksscholengemeenschap in de Manhuisstraat heeft ze ook ge probeerd, maar het is nog vol strekt onduidelijk wat met dat gebouw gaat gebeuren. Tevens heeft ze inmiddels contact ge had met Westerschouwen en Brouwershaven. „En anders moet ik naar elders." Liever blijft ze evenwel in Zierik zee. Na de ongeveer zes jaar dat ze Alteklein exploiteert, heeft ze BRUINISSE - Burgemeester en wethouder van Bruinisse wil len op korte termijn gaan pra ten met de mosselkwekers over de 'berging' van de vissersvloot in de nabije toekomst. Wethou der M. J.van de Velde (Lijst Van de Velde, openbare werken) maakte dit voornemen woens dagavond kenbaar, naar aanlei ding van ernstige bezorgdheid van de gemeenteraad over het (dreigende) tekort aan ligplaat sen in de vissershaven. Enkele raadsleden, onder ande re A. Bal (Lijst Van de Velde), noemde de Tramhaven oi Vluchthaven aan het Zijpe, of wellicht de Werkhaven aan de Grevelingendam, als mogelijke uitwijkplaats voor de Bruse mosselschepen. „Voor de ge meente zou dat absoluut onbe taalbaar zijn", reageerde in eer ste instantie wethouder Van de Velde. Overigens deelde hij de zorgen van de Bruse fracties over de langzamerhand volge boekte vissershaven. „En de schepen worden nog alsmaar groter en breder" verzuchtte de wethouder. Op vragen van J. Huizer (cda) liet Van de Velde weten dat nog steeds niet duidelijk is wanneer Rijkswaterstaat overgaat tot het saneren van de vervuilde ha venbodems in Bruinisse. Huizer had erop gewezen dat de schoon- maakoperatie volgens de aan vankelijke plannen al in decem ber had moeten beginnen. „Waarom wordt er nog steeds niet gebaggerd" wilde hij weten. Wethouder Van de Velde meen de te weten dat rijkswaterstaat momenteel vooral met financië le problemen te kampen heeft, in verband met onvoorziene extra werkzaamheden in het havenge deelte bij scheepswerf Van Dui- vendijk. „Om het daarvoor be nodigde extra geld los te krijgen moet waterstaat eerst met de minister praten", aldus Van de Velde. „En daar komt nog bij dat op en om de werf eerst een pre ventieplan moet worden uitge voerd." Waarnemend burge meester C. J. van Liere (Alge meen Belang) kwam tot de slot som dat het oorspronkelijke baggerschema voor de schoon- maakoperatie Oosterscheldeha- vens intussen 'aardig in het hon derd loopt'. CDA'er Huizer had met veront waardiging kennisgenomen van de door fractie Algemeen Belane in de begrotingsbeschouwing geuite kritiek op ambtenaren en raadsleden met nevenfuncties. Volgens Algemeen Belang spe len er in Bru de laatste tijd na melijk enkele voorbeelden van 'uit de hand lopende belangen verstrengelingen'. Het college had geantwoord dat nevenfunc ties 'in principe geen problemen behoeven op te leveren'. „Maar wanneer de raad meent dat ver antwoordelijkheden worden overschreden stellen wij voor een en ander in beslotenheid te bespreken" aldus b en w. Huizer merkte de kritiek van Al gemeen Belang aan als vage ver dachtmakingen. „En dat van een partij die pretendeert enig li beralisme in het vaandel te voe ren." De CDA'er noemde be stuurders en ambtenaren 'met meerder petten op' een ingebur gerd begrip. „Daarop draait de samenleving nu eenmaal, want het zijn altijd dezelfden die zich voor het maatschappelijk leven en het welzijn van de gemeente inspannen. Dat neemt niet weg dat degenen die de schoen past moeten waken voor scheef groei." Huizer keerde zich tevens tegen het voornemen van b en w de kwestie, als dat de raad daarop zou aandringen, in beslotenheid op te lossen. Ook L. J. van den Bos (SGP) oordeelde dat het b en w het onderwerp, als het al zover komt, in volledige open baarheid moeten afhandelen. M. C. Maaskant-Okkerse van Al gemeen Belang deelde de me ning van het college. Zij wilde de gesignaleerde belangenver strengeling overigens wel wat nader uit de doeken doen. „Al leen als daarom gevraagd wordt. En dan in de voltallige raad, maar alleen achter geslo ten deuren." Ellen Hubers laat haar poppen op 24 januari voorlopig afscheid nemen van het publiek. Theater Al teklein zoekt een onderkomen (foto Pieter Honhoff) zo langzamerhand een naam op gebouwd die verbonden is met het monumentenstadje. Jaar lijks krijgt ze menig schoolreisje te gast en ook groepen gehandi capten die op Schouwen op vakantie zijn, weten de weg naar Alteklein te vinden. Daarnaast is een uitje naar Alteklein een vast onderdeel van heel wat ver jaardagspartijtjes. Elles Hubers vindt het belang rijk een eigen ruimte te hebben. „Je kunt wel een voorstelling op school geven, maar de sfeer is daar toch heel anders. Wanneer de kinderen hier komen, heeft dat iets opvoedends: leren naar het theater gaan." En ze ver heelt niet dat een eigen oefen ruimte voor een poppenspeel ster welhaast noodzakelijk is. „Ik blijf wel de voorstellingen op campings doen, maar die zijn evenmin te vergelijken met die in Alteklein." Zolang ze nog geen andere loka- tie heeft gevonden, staat 24 ja nuari de laatste voorstelling op het programma, ,,'t Wordt een geïmproviseerd poppenspel, waarin de poppen afscheid ne men van het publiek." De voor stelling begint om 14.30 uur. Plaatsen moeten vooraf gereser veerd worden bij poppentheater Alteklein. Voor volwassenen is er om 17.00 uur een afscheidsre ceptie. ROTTERDAM - Rotterdam kreeg 650 jaar geleden stads rechten van Willem IV, graaf van Holland en Henegouwen. Dit feit maakt 1990 voor Rotter dam een heel bijzonder jaar. Te vens wordt het bombardement van mei 1940 herdacht. Een ge beurtenis die internationaal ge zien zeer veel belangstelling zal krijgen. Maar Rotterdam kijkt niet alleen in het verleden. De toekomst krijgt in 1990 alle aan dacht. Voldoende aanleiding voor vele festiviteiten, herden kingen en spectaculaire gebeur tenissen. De Stichting Rotterdam 1990 se lecteerde een breed scala aan plannen, waaruit een uitgebreid programma is geboren. De eve nementen spelen zich voorna melijk af tussen half april en eind oktober. De officiële ver jaardag is 7 juni. Die dag is de stad vol kinderen die 'op jacht gaan naar de schat', een onder deel van een groot videoproject. Andere delen zijn een spannen de film en een interactief cumpu- tergestuurd lespakket. Zater dag 9 juni is er feest voor ieder een. Er zijn bloemen, groente en fruitcorso's, hete luchtballon- nenspektakel, de opening van het theaterrestaurant, een spe ciaal 'Wordt vervolgd' Rotter dam 650 jaar strippenfestival en 's avonds op de Nieuwe Maas een schitterend vuurwerk ter afslui ting. Rivoli '90 is de naam van de Mul- lerpier gedurende het jaar 1990. Een uitgaansgebied met educa tieve en recreatieve attracties en amusement. Op Rivoli '90 staan naast een spektaculair lunapark de PTT-telecom-tentoonstelling en een presentatie onder de naam 'Bestemming Rotterdam'. Verder zijn er de 'Supermarkt van de Wereld', een tentoonstel ling over de alledaagse levensbe hoeften die via Rotterdam in Eu ropa ingevoerd worden; 'Arts en Crafts', demonstraties uit onder meer Indonesië, Mexico en Pe ru; 'De Rotterdam Experience', een multi-media show, waarin de ontwikkeling van vissersdorp tot wereldhaven centraal staat, en het Theater-Restaurant met een podium waarop dagelijks optredens worden gegeven. In de passagiersterminal HAL op de Wilhelminapier worden de historie en de toekomst van Rot terdam zichtbaar in de vorm van de tentoonstelling 'Stadstimme- ren'. Deze tentoonstelling be handelt de ontwikkeling van de stedebouw, met het accent op architectuur, wonen en milieu, De maand mei staat in het teken van vrede en herdenking tijdens de 'Vredesmanifestatie'. De pe riode 1940-1945 wordt herdacht met een galaconcert in de Doe len, congressen en een groot scheepse herdenking in de Gro te of Sint Laurenskerk. 'De Rot terdam/Pittsburgh Regatta' is een Amerikaans spektakel tus sen de Spoorbrug en het Leuve- hoofd op de Nieuwe Maas. De ba sis is Pittsburgh Three Rivers Regatta, met onderdelen als for mule-een powerboatraces, wind- surfwedstrijden en luchtspekta-| kels. 'De Stad Bruist' is een hoogtepunt op het gebied van kunst en cultuur. Een groot dansfeest, een sculptuur van! Niek Kemps in de Nieuwe Maas, nieuw ontworpen straatmeubi- lair door Victor Mani en een Fo to-Biënnale staan op het pro-1 gramma. Ook de negen deelge meenten van Rotterdam heb ben een uitgebreid programma onder de naam 'Rondje Rotter dam'. Een dertig dagen durend festival beheerst in augustus de Maas vlakte. Speciaal voor dit doel is op dit schiereiland in de Noord zee de festivalstad Carthago '90l gebouwd met een dagelijkse cai paciteit van 100.000 bezoekers Er verrijst een imposante popa rena met faciliteiten voor 75.O0C concertbezoekers. Hier treden 's werelds bekend ste popgroepen op. De activitei ten variëren van international) wereldacts tot trendy popmu ziek, opera en musicals. Anders dan bij normale festivals hoeft te bezoeker het terrein 's nachts niet te verlaten. Integendeel: ii Carthago '90 kan je in augustus enkele dagen wonen, want zijn grootschalige low-budgd campingfaciliteiten. De tiental len café's, restaurants, de am phitheaters, de podia, pleinen straatjes en terrassen, de kast ba, het strand, de zee, de duinei maken Carthago '90 tot veel meer dan een groot popfestival HEINKENSZAND - De colt missie algemene- en econonï sche zaken van Borsele verga dert maandag over onder mee de stand van zaken omtrent d vestiging van een bedrijvenvej zamelgebouw in 's Gravenpd der. De vergadering wordt I houden in het gemeentehuis Heinkenszand en begint o 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 26