Wereldkampioenschap het enige dat telt Kampioenschap is niet bepalend Valse start van tenniscompetitie Trainers blijven FC Twente zit in problemen sport Coopertest Van RKHAV-atletentijdens Indoor Zeeland atletiek Marathonzege Van de Wielen DONDERDAG 11 JANUARI 1990 sbw 20 Prestatiedrang Adrie van der Poel pas over paar weken op zijn top Buitenbeentje Anoniem Fatsoen Oud-turnster adviseur van Vaclac Havel Bekerwedstrijd Volleybalsters bijna zeker van de B-WK DEN HAAG - Leon van de Wie len uit Zierikzee heeft voor een goede prestatie gezorgd door in Den Haag een marathon in de A-categorie te winnen. In de wedstrijd over 50 ronden was hijéén van de negen rijders die een ronde voorsprong wist te nemen op de rest van de schaat sers. In de eindsprint versloeg Van de Wielen Alex Jansen uit Leiden. Derde werd Aad Grimbergen uit Rijnsburg. Frans van den Berge uit Krabbendijke werd eerste van de gedubbelden en dus tien de in de eindklassering. In de B-categorie was Ferdy Wis se uit Middelburg opnieuw de smaakmaker. In de eerste, van in totaal dertig ronden, ontsnap te hij al uit het peloton. Na tien ronden kreeg hij hulp van twee medevluchters en gezamenlijk dubbelden ze het peloton. Ferdy Wisse kon door een valpartij niet om de eerste plaats sprinten. Hij werd tweede na de Zuidhollan der Henk Angenent. GOES - Atletiek vereniging AV'56 houdt vanavond een coo pertest. Deze loop, waaraan ie dereen kan meedoen, start om 19.00 uur op de verlichte kunst stofaccommodatie op sportpark Het Schenge in Goes. Piet Lossie met zijn atletiekgroep (foto Camile Schelstraete Piet Lossie voorspelt records HULST - De Hulster atletiek vereniging RKHAV is zonder twijfel de actiefste Zeeuwse club waar het gaat om indoorat- letiek. Een kleine twintig atle ten van deze Zeeuw-Vlaamse vereniging is de hele winter weekeinde na weekeinde onder weg van indoorevenement naar indoorevenement. Deze winter worden er 25 bezocht. De motor achter die activiteiten is trai ner Piet Lossie (48), die zelfs be reid is uit eigen portemonnee het nodige geld te steken in de reiskosten van de atleten. Niet voor niets luidt zijn bijnaam 'Piet Atletiek'. Zaterdag verschijnt RKHAV met een groep van negentien at leten bij Indoor Zeeland atle tiek. Voor de meeste Zeeuwse at leten de enige kans om dichtbij de voordeur indoor competitie te bedrijven en dus waardevol. Voor RKHAV is het evenement in Goes, zo mag duidelijk zijn, er één in de rij. „Voor ons is dit eve nement niet zo belangrijk. We zijn tenslotte elke week actief', zegt de gedreven Lossie. Toch onderkent hij wel dat de andere Zeeuwse verenigingen de verrichtingen van zijn pupillen met nieuwsgierige blikken zul len gadeslaan. „Ik vind het be grijpelijk dat men ervan uit gaat dat RKHAV iets moet laten zien. Zo voel ik het ook. Maar ik wil niet van een afgang spreken als we in het eigen Zeeland eens een keer minder presteren. Vol gende week doen we het mis schien weer goed. Maar natuur lijk willen we voor eigen publiek graag goed presteren. En eerlijk gezegd heb ik daar alle vertrou wen in", zegt Lossie, die voor spelt dat zeker één Zeeuws re cord zaterdag sneuvelt. „Daniëlle Segers gaat bij de meisjes A het Zeeuws record ko gelstoten verbeteren. Dat staat nu op 10.82 meter. Daniëlle heeft pas nog 11.47 meter gegooid, met een rubberen kogel. Met een normale kogel moet ze zeker dicht in de buurt van de twaalf meter komen. Ze gooit nu steeds ruim boven de elf meter." Ande re Hulster kanshebbers op me dailles zijn A-juniore Suzanne van Acker, zij liep zondag een nieuw persoonlijk record op de 60 meter in 7.6 seconden en haar zus Liesbeth. Zij komt bij de da mes op kogel in aanmerking voor een hoge klassering. Verder is Theo Cappendijk weer terug, nadat hij een aantal jaren op non-actief stond in verband met zijn studie. „Hij is absoluut een outsider op de 60 meter", verze kert Lossie. De atleten ervaren de wekelijkse trips naar Utrecht, Zwolle,Den Haag, Dortmund of het Belgi sche Hoboken (35 kilometer van Hulst) bepaald niet als ver moeiend. Integendeel, zegt Los sie, de wedstrijden stimuleren juist hun prestatiedrang. „Er wordt elke keer weer op persoon lijke en clubrecords gejaagd. Als het er een weer is gelukt een re cord te verbeteren, zie je ze glun deren. Nee, de atleten worden niet overbelast door wekelijks wedstrijden te doen. Nu hoeven ze door de week niet zo veel te trainen. Je ziet aan ze dat ze daardoor minder gespannen aan de wedstrijden beginnen", aldus Lossie, die, zoals bekend, op ei gen kosten een kleine indoor- trainingshal naast de atletiek baan van RKHAV liet aanleg gen. Zoals hij ook investeert in de prestaties van zijn atleten. De wekelijkse reizen komen groten deels voor rekening van de trai ner. „Je moet het zo zien. Atle tiek is een hobby van me. En een hobby mag best geld kosten", vindt Lossie. De reizen zijn in aantal de afgelo pen jaren steeds gegroeid. „Het begon eigenlijk dertien jaar gele den met Indoor Zeeland. Daar kwam toen Zwolle bij en de Ne derlandse kampioenschappen in Zuidlaren. Van lieverlee gin gen we steeds meer doen. In Ho boken bijvoorbeeld zie je ook veel Brabantse atleten. Ik denk dat atleten van andere clubs best vaker indoorwedstrijden zouden willen doen, maar dat ze er door de kosten niet aan toe komen. Bovendien zie ik ouders van atleten niet elke week met hun kinderen stad en land afrij den." KAPELLEN-BOS (GPD) - We reldkampioen Danny de Bie moet het stellen met een rij tjeswoning; de Nederlandse ti telhouder Adrie van der Poel met zijn vrouw Corinne Pouli- dor verblijven in een pasge bouwde villa tussen de welge stelde landgenoten van De Bie en de dennebomen van Kapel len-Bos, onder de rook van Antwerpen. „Maar de wind staat gelukkig altijd de andere kant op", aldus de miljonair geworden boerenzoon uit Hoo- gerheide. Aan zijn status is al te zien dat Adrie van der Poel zijn centen niet op het land en in het veld heeft verdiend. De rijken van het peloton zijn wegrenners, geen crossers. Adrie van der Poel heeft geprofiteerd van en kele goede jaren, in '86 en '87, enkele goede resultaten in de voorjaarsklassiekers en zijn hoge (ooit tweede) positie in het FICP-klassement. Dat hij inmiddels 31ste staat in dat zelfde klassement is dit jaar nog niet pijnlijk voor zijn porte monnee. „Sponsors nemen met renners altijd een klein risico. Aan de andere kant heeft Do mex, door mijn aanwezigheid, vorig jaar direct al grote wed strijden kunnen rijden. Een contract is altijd gebaseerd op de goede resultaten van de ja ren ervoor. Het mijne loopt nog een seizoen door". Een enkele goede uitslag en Van der Poel is ook volgend jaar weer het haantje. Hij is dertig nu en wil nog acht jaar doorgaan. Daarna verhuist hij met Corinne naar Frankrijk, dat zijn tenminste de plannen. Dan trekt hij weg uit die zo langzamerhand Nederlandse wieler-enclave in de bossen van Kalmthout. Want haast op een steenworp afstand wonen sinds kort ook Erik Breukink en John Talen net aan de Belgi sche kant van de grens. Adrie van der Poel voelt zich in zowel ideëel als materieel op zicht ook meer verbonden met die renners, dan met coureurs van de categorie Baars, Van Bakel, Kools, Hendriks en Groenendaal. Bij elkaar vor men ze niettemin de top in het Nederlandse veldrijden, van daag de dag. Al is er met giste ren niet eens zoveel verschil, 'slechts' het wegvallen van Hennie Stamsnijder kon wor den genoteerd. De top is al ja ren even smal als hecht, zoals Adrie van der Poel in het veld rijden ook al jaren een buiten Adri van de Poel op archieffoto met zijn vrouw Corinne foto GPDi MAARN (GPD) Het Nederlands kampioenschap veldrijden, dat zaterdag liefhebbersnieuwelingen, dames en amateurs) en zon dag (veteranen, junioren en beroepsrenners) in Maarn wordt ge houden, zal niet doorslaggevend zijn voor de samenstellers van de WK-afvaardiging. In tegenstelling tot het leemparcours in het Spaanse Getxo zal het NK in het zand worden betwist. Wel zal traditiegetrouw na de nationale titelstrijd een (voor)selectie be kend worden gemaakt. Theo Mangnus, voorzitter van de profsectie van de KNWU, is sa men met Gerry van Gerwen verantwoordelijk voor de afvaardi ging van de vier beroepsrenners. Op voorhand komt Mangnus al met Henk Baars en Adrie van der Poel als twee kandidaten „waar ik eigenlijk niet omheen kan. Baars omdat hij zo'n goed seizoen heeft gemaakt en Van der Poel omdat hij altijd goed presteert tij dens het WK cross". Resten er dus nog twee profvacatures. Daarvoor komen met name Huub Kools, Frank van Bakel en Martin Hendriks in aanmerking. beentje is en de enige wegren ner van importantie, die een wig tussén de specifieke natio nale crossers heeft kunnen drij ven. Beide partijen maken zich daar niet meer zo druk over als enke le jaren geleden. De kwalitei ten van Van der Poel zijn na drie tweede plaatsen op de WK's inmiddels erkend, zijn ei gen wijze van voorbereiding op de twee titeltoernooien in het veldrijden eveneens. Baars, Van Bakel en al die andere ty pische veldrijders moeten het geld juist in deze maanden pakken. Van der Poel heeft die behoefte niet. Daar kwam dit jaar nog eens een startverbod van ploegleider Godefroot en sponsor Weinmann bij, nadat het voorjaar '89 op de weg voor Van der Poel op een debacle was uitgelopen en de Braban der ook in het verdere vervolg van het seizoen zijn miljoenen contract niet kon waarmaken. Van der Poel zegt zich niets van die stalorders te hebben aange trokken. „Ik weet zelf wel wat ik wel of niet moet laten". Maar feit is dat hij zich een stuk min der dan vroeger in de sterkere bezette veldritten mengde. Hij reed er slechts acht, waarvan de helft 'anoniem' in Frankrijk, nam tussen de bedrijven door ruimschoots rust en permit teerde zich in de tweede helft van december een hoogtestage in de Alpen. Met het gevolg dat Adrie van der Poel nog niet op topniveau is en nog weinig indrukwek kende prestaties in het veld kan overleggen. Afgelopen zon dag, in de super prestige-veld- rit in Asper had hij een sterke start, maar wierp pech hem achteruit naar een 21ste plaats. Niettemin zegt Van der Poel precies op schema te zitten. „Ik zit in het stadium van opbouw. Nu kan ik nog een half uurtje met de toppers mee, volgende week misschien drie kwartier, de week daarna een uur en op het WK hopelijk een uur en een ronde. Zo werkt dat. Ik heb me het gehele winterseizoen maar op één cross geconcentreerd, die van het WK in Getxo". Maar kan Van der Poel het als dertiger echt nog? Het (weg- (seizoen '89 was immers ramp zalig. Zelfs zijn vaste suppor ters zijn gaan twijfelen, verwij zend ook naar zijn huwelijk en de verhuizing van de oude boerderij in Hoogerheide waar zijn moeder hem in de watten legde, naar de smetteloze villa („schoenen uit alsjeblieft") waar Corinne Poulidor de scep ter zwaait en de voertaal, ook tegen de twee honden, Frans is. Adrie van der Poel trekt de - voorzichtige - hint direct op zijn fatsoen: „Daar heeft het niks mee te maken. Zelf heb ik niet de minste twijfels. Ik woonde al eerder met Corinne samen en toen ging het ook goed. Eerlijk gezegd heb ik het hier zelfs nog beter dan thuis. Het is rustiger, ik heb hier meer ruimte en word minder ge stoord". Van der Poel is er weer klaar voor. Misschien niet direct voor een overwinning op het NK cross, zondag, maar wel voor de periode erna. „Al zal ik ook zondag proberen van vo ren mee te gaan. Ik heb niets aan het toeval overgelaten, ga eerst de omloop inspecteren en reis met vier optimaal geprepa reerde fietsen af. Speciaal voor het zandparcours heb ik wat bredere banden over laten ko men. Het WK-parcours is ook al door mij geïnspecteerd. In Getxo is het een leemput, niet te vergelijken met het zandpar cours in Maarn. Daarom is de uitslag zondag ook niet maat gevend. Ik hoef pas begin fe bruari in vorm te zijn". En vervolgens, na wat gas te rug te hebben genomen, de vorm weer op te pakken als de voorjaarsklassiekers op de weg worden verreden. Eén of twee goede prestaties daarin en Adrie van der Poel is na dit sei zoen opnieuw een meerjaren- contract van meer dan een mil joen waard. VLISSINGEN - Vertraging in de postbestelling of niet werkende secretariaten zijn er de oorzaak van geweest, dat de openingsronde van het tweede gedeelte van de districts-in- doortenniscompetitie niet vol ledig volgens de planning kon worden afgewerkt. Bij de mi xed-teams kwam Ludo et Emer- go namelijk niet opdagen, ter wijl in de afdeling herenequi pes SJEF verstek liet gaan. Bei de ploegen gaven bij navraag als reden op geen programma ontvangen te hebben. Animo, herfstkampioen in pou le A bij de gemengde ploegen, profiteerde van een en ander. De uitslag tegen genoemde Oostburgse formatie werd con form het reglement voorlopig op 12-0 bepaald. De reserves van de Terneuzena- ren kwamen wel in actie, waarbij de hoofdmacht van MLTC als opponent fungeerde. Deze in Hoek beslechte tweekamp resul teerde in een gelijkspel, een sco re die de krachtsverhouding uit stekend weergaf. Promovendus Animo kwam overtuigend uit de startblokken, want zowel Bernd van Quekel- berghe, die Dennis de Jong net de baas bleef, als Guido Tol- hoek, ruim de meerdere van Marcel van Sabben, zorgden voor de volle winst. De hoofdstedelijke dames had den hun antwoord evenwel ogenblikkelijk klaar. Esther Le- volger troefde Daniëlle van Zweeden overtuigend af en Gwen Melis kwam geen moment in de problemen tegen Leslie Lipjes. De strijd in de dubbels was vervolgens een afspiegeling van de scores in de singles, zodat uiteindelijk een 6-6-stand op het wedstrijdformulier kon worden ingevuld. In poule C bezet DOS II sinds het afgelopen weekeinde de lei dersplaats, dankzij een ruime ze ge op Souburg III. Yerseke, dat in het prestigeduel tegen de ei gen tweede selectie aan het lang ste eind trok, volgt de Vlissin- gers op één punt achterstand. MLTC IV versus de Schelde III, het enige gevecht dat in poule D op het programma stond, ein digde onbeslist. Uitslagen, poule C: De Schelde n - 't Halve Maantje. G. McGillavry 2-0; M. van Dijk 4-0; Y. Baarends 4-2; C. Schipper 4-4; G. McGillavry/M. van Dijk en R. van Dalen/T. van der FEen 5-5; Y. Baarends/C. de Schipper 5-7. Yerseke II - Yerseke I. J. Verschuure 0-2; K. Oostrom 0-4; B. Oostrom 2-4: L. Rijk 2-6; J. Verschuure/K. Oos trom 2-8: B. Oostrom/C. Knuyt 4-8 Souburg III - DOS II. J. de Klerk/R van de Male 1-1; S. de Klerk 3-1; M. Drenth 3-3; K. Visser 3-5; R. van de Male/W. Meulmeester 3-7; M. Drenth/K. Visser 3-9. Poule D; MLTC IV - De Schelde III. J. Mooibroek 0-2; T. Lefeber 0-4; E. Labruyere 2-4; M. Delfsma 4-4; J. Mooibroek/T. Lefeber 4-6; E. Labruyere/M. Delfsma 6-6. In de eerste klas van de herenaf deling ontmoetten Hulster Am bacht en nieuweling Duiveland elkaar. De Nieuwerkerkers konden hun in december gerealiseerde pro motie nog niet met winst, of op zijn minst een puntendeling, kracht bijzetten. Tegen de routi niers uit de Reynaertstad moes ten ze het namelijk in de afron dende speelperiode laten afwe ten. De opening in de vorm van per soonlijk succes van André Goe- degebuure tegen Jean Loup Del tour was overigens veelbelo vend, en ook Winfred van de Pol stond zijn mannetje, in dit geval Ronald Renique. Mark de Brou wer, die meer in zijn mars had dan Hans Jan Goedegebuure, en Stanny Verstraeten, die Piet Vreek onder de duim hield, luid den echter het herstel van de Zeeuws-Vlamingen in, waarna de dubbelspelen zoals vermeld de beslissing brachten, 8-4. Het gedegradeerde DOS en Sou burg lijken de zaken in de twee de klas te gaan beheersen. De Zwanenburgers stonden Kapel- Ie het redden van de spreek woordelijke eer toe, en Souburg boekte de reglementaire 12-0 winst op SJEF, dat immers niet op het appèl verscheen. Uitslagen, poule B: DOS - Kapelle P Visser/J. Roovers 1-1; H. Tijssen 3-1; F. van de Velde 5-1T. Veraert 7-1P Vlsser/F. van de Velde 9-1; H. Tijs- sen/T. Veraert 11-1. De Schelde Domburg. M. de Gooyer 0-2; T. ja- cobs 0-4; A. Schreurs 2-4; R. Hendrik- se/R. Vonk 3-5; M. de Gooyer/T. Ja cobs 3-7; A. Schreurs/R. Hendrikse 5-7. Animo I - Dauwendaele. N. vak Riel 2-0; F. Hamelink 4-0; E. Cohen 6- 0; P. Kouwijzer 8-0; N. van Riel/F. Ha melink 10-0; E. Cohen/P. Kouwijzer 12-0. KOEWACHT - Jos Oppeneer blijft volgend seizoen ook trai ner van de voetbalvereniging Koewacht. Hij gaat dan aan het derde seizoen beginnen bij de zondagvierdeklasser. „Ik ken de dorpsmentaliteit van Koe wacht goed. Bovendien komen er volgend jaar wellicht enkele spelers terug die eerder bij ons naar een andere club zijn ver trokken", verzekerde de Koe wachttrainer. Ook Hans Radt ziet geen enkele redenen om weg te gaan bij afde lingseersteklasser Corn Boys. „We draaien goed in de competi tie en we zitten nog steeds in de strijd om de Zeeuwse beker. Ik heb het gevoel dat ik mijn werk in Sas van Gent nog niet heb af gemaakt", aldus de Terneuze- naar. Bij de voetbalvereniging Philip pine verandert er eveneens niets. Edy de Witte, die aan zijl eerste jaar bij de afdelingseer steklasser bezig is, en het be stuur van de zondagclub hebben elkaar weer voor een seizoen vonden. „Er heerst na een ru moerig jaar momenteel een rus tige sfeer binnen de vereniging en dat proberen we te houdén zo", motiveerde de trainer uit Sint-Jansteen zijn beslissing. ENSCHEDE (GPD) - FC Twen te zit diep in de problemen. Toch al geteisterd door een was lijst aan blessures, kan de En- schedese club voorlopig niet meer beschikken over Claus Nielsen. Onderzoek in het zie kenhuis wees gisteren uit, dat de Deen dinsdagavond in de oe fenwedstrijd bij AZ een kuit been heeft gebroken. Hij is daardoor voor tenminste drie weken uitgeschakeld. Eerder op de dag bereikte FC Twente al het bericht van het dodelijke ongeluk van de vriendin van Marcel Peeper. Met het oog op de bekerwed strijd van zondag tegen Ajax heeft tijdelijk manager Jan Kas- per contact gezocht met compe titieleider Jan Huijbregts. „Niet om hem te vragen de wedstrijd uit te stellen, maar om hem te vertellen hoe de situatie mo- PRAAG (DPA) - De Tsjechoslo- waakse president Vaclav Havel heeft woensdag de veelvoudige turnkampioene Vera Caslavska benoemd tot adviseur. Naast de 48-jarige Caslavska heeft Havel nog drie speciale assistenten. Caslavska behoorde in de jaren zestig tot de vooraanstaande sportlieden van haar land. Tus sen 1960 en 1968 won zij bij drie Olympische Spelen elf medail les, waaronder zeven gouden. Na haar huwelijk met de atleet Jo sef Odlozil (zilver op de 1500 me ter bij de Olympische Spelen van 1964) stopte zij met wed strijdsport. De regering in Praag had haar een spreekverbod opgelegd toen zij de bezetting van de troepen van het Warschau Pact na de Praagse Lente fel hekelde. De ex-turnster was actief betrok ken bij de ommekeer in de afge lopen maanden. menteel bij ons ligt". Want naast Peeper en Nielsen, mist FC Twente zondag ook Rutten en Neijenhuis, en is het daarnaast nog maar afwachten of Paus. Gaasbeek en Huistra hersteld zijn van een operatie die het drietal onlangs onderging. Hetis bovendien dubieus of De Ko ning op tijd fit is na de spierbles sure die hij zaterdag opliep te gen Go Ahead Eagles. „Met Kamerling, Ter A vest, Zwijnenberg en Ten Hag hebben we natuurlijk wel vervangers achter de hand", aldus Kasper. „maar van een representatief elf tal is natuurlijk geen sprake meer". Ajax heeft daar vermoe delijk geen boodschap aan, en zal daarom ook niet willen mee werken aan een verschuiving van de bekerwedstrijd. VLISSINGEN - Vanavond (don derdag) komen de heren van EMM om 20.30 uur in actie vooi de derde ronde van de landelijke beker. De Middelburgse forma tie zal het voor eigen publiek it de sporthal Nassaulaan opne men tegen Mercasol/Saturnus (tweede divisie). KOUVOLA (ANP) - Het nations le vrouwen volleybalteam met meer dan een been in M eindtoernooi om de B-wereld tel, dat in mei wordt gehoudei in Spanje. De ploeg van bonds coach Wuqiang Pang W0 woensdag in Kouvola de eerst) van twee duels tegen Finlan' met bijzonder veel gemak. In» minuten was het 0-3: 9-15 3-15® 15. De thuiswedstrijd, op 31 j> nuari in Leek, lijkt een formal! teit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 20