PZC rNO: knijpers op mtogordels zijn evensgevaarlijk BB-sirenes verdwijnen Afghaanse vluchtelingen willen weg /eel klachten via milieutelefoon binnen- en buitenland het weer in zeeland oldoende alternatieven voor kankerverwekkende stof lostenrijk vindt klachten iver de politie verdreven hor leegloop kerken en vergrijzing organisten Shuttle zoekt satelliet 'rijs dieselolie cent omlaag WOENSDAG 10 JANUARI 1990 Bouw en verkeer Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water ictie van de Consumentenbond Sterfte vrouwen door longkanker blijft stijgen Vrijzinnig theoloog dr. Van Gennep (63) overleden Ander imago LDEF satelliet: Het formaat van de satelliet vergeleken met een vrachtauto Space-shuttle haalt wetenschapssatelliet terug uit de ruimte 19 Vries verbiedt alle asbest EN HAAG (GPD) Minister e Vries (sociale zaken) wil op i kort mogelijke termijn een ;rbod instellen op het gebruik m asbest. Asbest kan kankfr roorzaken. Volgens de he- indsman zijn ei genoeg aper itieven voorhand in. De rr nis- r heeft over zijn voorr men ivies gevraagd a.m de Arbo- iad, een adviescollege inzake ■beidsomstandigheden. e Vries, die over zijn plan over stemming heeft bereikt met 'i betrokken collega's in het ka- net, wil op het verbod twee uit zonderingen maken. Het gaat dan om het slopen dan wel on derhouden van al bestaande as besthoudende constructies. Voor het slopen komen wel strenge regels. De minister heeft voor het ver bod gekozen omdat hij geen an dere manier ziet om het gebruik van asbest terug te dringen. Een in 1978 gestarte voorlichtingsac tie waarin werd gewezen op de gevaren van asbest voor de volksgezondheid, heeft geen ef fect meer. Het gebruik van het kankerverwekkende materiaal 5LFT (ANP) - De fraaie knij- rs voor autogordels, die som- ige autoshops verkopen, zijn rensgevaarlijk. Zij schakelen werking van de veiligheids- :men uit. Dit zeggen L. Visser C. Heemskerk, hoofd respec- jvelijk bedrijfsleider van de stafdeling voor autogordels ander materiaal van het In- ituut voor Wegtransportmid- len (IW) van TNO in Delft, in n gesprek met het ANP. onderzoekers spreken van n veredelde wasknijper, die is OTTERDAM (ANP) - De prijs tn een liter dieselolie gaat orgen met drie cent per liter nlaag. Aan de zelftankpomp iat een liter diesel dan 112,4 nt kosten. Dat hebben de ben- aehandelaren dinsdag in Rot- rdam bekendgemaakt. internationale noteringen in vooral gasolie zijn de afge- pen tijd sterk gestegen als ge- ilg van het koude winterweer de Verenigde Staten. De ster gestegen noteringen van de gelopen tijd zijn nu weer igszins aan het afvlakken. stijgt zelfs weer. Het komen tot vrijwillige afspraken met alle be trokkenen om het asbestge- bruik te staken zou te lang gaan duren, aldus de minister. Boven dien zijn er te veel tegenstrijdige belangen in het geding. Tachtig procent van alle asbest wordt gebruikt in de bouw. het verkeer (in remmen en koppelin gen van auto's) en in de indus trie. Vervanging gebeurt nog te weinig omdat het product daar mee duurder wordt. Minister d'Ancona (WVC) heeft er bij De Vries op aangedrongen om ook het in voorraad houden van asbest of asbesthoudende produkten te verbieden. Minis ter Alders (VROM) heeft te ken nen gegeven drie maatregelen voor te bereiden: een verbod op asbest in nieuwe typen auto's, een verbod op het weer introdu- DEN HAAG (GPD) - De sirenes van de (voormali ge) BB en hun hinderlijke proefalarm op de eerste maandag van de maand hebben hun langste tijd gehad. Minister Dales (Binnenlandse Zaken) kondigt een geheel nieuw systeem aan waarmee „de bedreigde bevolking snel, bedrijfszeker en flexibel kan wor den gewaarschuwd". En wat belangrijker is: „Con trole op de werking van het nieuwe stelsel kan ge luidloos plaatsvinden". Minister Dales deelt dit mee in antwoord op vra gen van de kamerleden Valk en Vos (beiden PvdA), die werden geïnspireerd door het VPRO-program- ma 'Keek op de Week' van Van Kooten en De Bie. Ook minister Dales heeft op 3 december de drin gende oproep van Koot en Bie gezien om in het vervolg af te zien van het testen van de sirenes. Dat een aantal burgemeesters spontaan gevolg heeft gegeven aan dit verzoek, roept bij de verantwoor delijke bewindsvrouw geen reactie op. bedoeld om de automobilist een beetje lucht te geven, als hij of zij in de gordel zit. „Er zijn kenne lijk mensen die het vervelend vinden de veiligheidsriem strak om hun lichaam te hebben. Daarom heeft de industrie een eenvoudig middel bedacht om de gordel op enige afstand te houden", aldus Visser. Mensen die een dergelijk artikel gebrui ken, spelen volgens hem met hun leven, omdat de gordel die door een knijper wordt vastge houden bij een botsing niet meer de beschermende werking heeft waarvoor hij is bedoeld. Een ander gevaar, waar Visser en Heemskerk voor waarschu wen, is het niet vervangen van autogordels na een ongeluk. Als een auto na een botsing nog ge repareerd kan worden, is het vol gens hen absoluut noodzakelijk er nieuwe veiligheidsriemen in aan te brengen. Bij een botsing gaat namelijk de rek uit de ban den, zo lichten zij toe. In de meeste gevallen worden de veiligheidsriemen na een onge luk niet vervangen, omdat men het idee heeft dat ze nog goed zijn. Bovendien zijn de verzeke ringsmaatschappijen lang niet altijd bereid nieuwe gordels te vergoeden, hetgeen de TNO-me- dewerkers een slechte zaak vin den. ISLAMABAD - Afghaanse vluchtelingen verdringen zich voor de poort van de Internationale Katholieke Migratie Commissie in Islamabad om inlichtingen te vragen over een visum voor de Verenigde Staten. De stormloop volgde op geruchten in de Pakistaan se vluchtelingenkampen dat de VS tienduizenden Afghanen zou willen opnemen (foto AP) ceren van asbest daar waar ge bruik eerder werd gestaakt en een overeenkomstig beleid inza ke de arbeidsbescherming. De Vries stelt wel voor een aan tal overgangsregelingen inzake het verbod op be- en verwerken van asbest in te voeren. Het gaat dan om: het gebruik van asbest in remvoeringen vrachtwagens en in golfplaten voor dakafdek king in de landbouw. Verder zijn asbesthoudende produkten toe gestaan tijdens de omschake ling naar asbestvrije produkten en bij het opmaken van voorra den asbesthoudend materiaal. Volgens op dit moment voor handen zijnde gegevens zorgt het gebruik van asbest jaarlijks voor ongeveer 200 gevallen van kanker. Aan het troosteloze en grauwe weer komt ook vandaag nog steeds geen einde. Gekker nog, het duurt nog wel even voor we daarvan verlost zijn. Zoals we de afgelopen dagen in deze ko lommen hebben kunnen lezen, zijn de verantwoordelijke da ders c.q. veroorzakers een hoge- drukgebied boven Zuid- en Mid den-Europa en actieve en diepe depressies in de buurt van IJs land. Vandaag glipt daar een snelle en actieve randstoring tussendoor. Deze lag gisteren net noord van de Azoren en is de afgelopen nacht in hoog tempo naar Schotland gestoven om vandaar over te steken naar Noorwegen. Zo'n kleine storing noemen we een golfen deze gaat meestal vergezeld van veel be wolking. Dus ook vandaag veel bewolking en af en toe regen oj motregen. Het meest opvallend ten opzichte van de afgelopen dagen is de wat fors uitgevallen wind, kracht 5 a 6. De tempera tuur trekt zich van al deze toe standen niets aan en blijft waar ze is, namelijk om en nabij de 8 graden. wind: zuidwest 4 tot 5, toene mend 5 tot 6 Beaufort; zicht: slecht tot matig; temperatuur kustwater: 6 graden; afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis; maximale golf hoogte monding Scheldes: om streeks een halve meter. Voor donderdag: Nog steeds geen veranderingAanhoudend zacht met veel bewolking. Tem peratuur rond 8 graden. Matige tot vrij krachtige wind uit zuid west. Voor vrijdag tot en met zondag: Veel bewolking, af en toe neer slag en gen verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN 11 januari VM 05.57 Zon op 0845 onder 1651 Maan op 1709 onder 0911 uur cm uur cm Woensdag 10 januari Vlissingen 00.52 203 13.11 221 Terneuzen 01.08 225 13.29 244 Bath 02.09 268 14.33 288 Roompot-bu. 00.55 150 13.15 168 Zierikzee 02.25 150 14.55 166 Yerseke 02.30 171 14.55 188 Philipsdam-W 02.45 156 15.25 174 Donderdag 11 januari, VM 05.57 Vlissingen 01.41 215 14.01 236 Terneuzen 02.00 237 14.18 258 Bath 03.06 282 15.23 305 Roompot-bu. 01.45 157 14.05 179 Zierikzee 03.30 156 15.50 176 Yerseke 03.25 178 15.50 198 Philipsdam-W 03.55 167 16.15 189 uur cm uur cm Woensdag 10 januari Vlissingen 07.15 187 19.35 187 Terneuzen 07.45 199 20.03 200 Bath 08.47 223 21.13 224 Roompot-bu. 07.05 137 19.30 136 Zierikzee 08.25 137 21.00 134 Yerseke 08.35 152 21.00 150 Philipsdam-W 08.25 147 20.55 143 Donderdag 11 januari, VM 05.57 Vlissingen 08.06 203 20.21 186 Terneuzen 08.35 216 20.52 198 Bath 09.43 242 22.00 223 Roompot-bu. 07.55 148 20.15 131 Zierikzee 09.25 146 21.55 129 Yerseke 09.30 161 21.50 144 Philipsdam-W 09.20 155 21.45 136 Verwachte weersituatie voor: 10-01-90 13 uur EN HAAG (ANP) - De actie Mi- mmelder van de Consumen- libond, waarin burgers deze pek telefonisch hun klachten I suggesties over milieuzaken innen melden, blijkt een suc- s. Een woordvoerder van de ind sprak dinsdag van een ekkenhuis". De twaalf men- ri achter de telefoons hebben nnen twee dagen ruim 1.600 Ilers te woord gestaan. vragen en opmerkingen lo- n zeer uiteen. Een oudere aagt zich af waarom hij zo ver pet lopen om de lege batterijen t zijn gehoorapparaat (klein emisch afval) milieuveilig kwijt te kunnen. Anderen storen zich aan Albert Heijn, die recla me maakt voor milieuvriendelij ke produkten, maar ondertus sen de ene verpakking over de andere aanbiedt. Het probleem van de verpakkin gen scoort sowieso nummer één bij de Milieumelder. „Nog geen klosje garen" is tegenwoordig zonder plastic omslag te koop, aldus één van de bellers. De meeste consumenten zijn stellig van mening dat veel produkten het gemakkelijk met minder of geen verpakking kunnen stel len. Ook de inzameling van klein ENEN (RTR) - Oostenrijk eft dinsdag de beschuldigin- n van Amnesty International hard politie-optreden erdreven genoemd. „De rege- ig gaat er van uit dat het pro cent over aanvallen van of shandeling door politie-in- illingen niet beperkt is tot istenrijk, maar ook voorkomt vergelijkbare landen", aldus i verklaring van het ministe- van binnenlandse zaken, ittemin zullen suggesties van worden meegenomen in een stapel staande reorganisatie n de strafwet. In de verklaring rdt verder benadrukt dat We nen de resoluties van de Ver enigde Naties over marteling on derschrijft. Amnesty liet dinsdag weten be zorgd te zijn wegens de vele klachten over van marteling en slechte behandeling door de Oostenrijkse politie. Het minis terie in Wenen zegt dat de publi citeit over meldingen aan Am nesty over slechte behandeling door de politie meer mensen er toe hebben gebracht zich te mel den. „Het aantal klachten bij AI is daarom naar mening van de Federale regering geen goede maatstaf van de ware ontwikke ling". chemisch afval (KCA, zoals bat terijen, verfafval en make-up) blijkt een probleem. Veel men sen weten nog steeds niet waar het schadelijke spul heen moet. Anderen klagen over de beperk te openstelling van de depots. Sommigen adviseren aan de zij kant van de vuilnisauto een KCA-bak te hangen, zodat het allemaal in één keer mee kan. UTRECHT (ANP) - Het aantal sterfgevallen tengevolge van longkanker is in de periode 1970-1987 met ruim 60 procent gestegen tot 8474. Vanaf 1980 heeft de sterfte aan longkanker bij mannen zich gestabiliseerd, maar bij vrouwen blijven de aantallen toenemen, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. De sterfte aan longkanker maakte in 1987 bijna 25 procent van de totale sterfte aan kanker uit: voor mannen (met 7437 sterf gevallen) 36,9 procent en voor vrouwen (1037 sterfgevallen) 6,9 procent. Binnen de totale kan- kersterfte staat longkanker bij mannen op de eerste plaats en bij vrouwen, na borst- en darm kanker, op de derde. In 1970 kwam longkanker voor vrouwen nog niet voor bij de vijf meest voorkomende soorten kanker. LEIDEN (ANP) - De Hervormde theoloog dr. F.O. van Gennep is dinsdag op 63-jarige leeftijd in zijn woonplaats Leiden overle den. Namens de Nederlandse Hervormde Kerk was hij sinds 1979 hoogleraar praktische theologie aan de Rijksuniversi teit Leiden. Dit heeft het Her vormd Persbureau medege deeld. Van Gennep, een van de weinige vrijzinnige hoogleraren in de Hervormde Kerk, hield zich vooral met bezig met de verhou ding van godsdienst en cultuur. Hij pleitte sinds vele jaren voor een gelijkwaardige plaats van homoseksuele gemeenteleden. Toen de hervormde synode zijn rapport over homoseksualiteit afwees, publiceerde hij dit onder eigen naam: 'Mensen hebben mensen nodig' (1972). Vorig jaar schreef Van Gennep in 'In de Waagschaal' dat hij noch in wonderen noch in de li chamelijke verrijzenis van Christus geloofde. Veel her vormde theologen waren het met hem eens, zo schreef hij, maar durfden uit angst voor de „hete adem van de orthodoxie" en „de wens om de gemeentele den niet in hun geloof te schok ken" daar niet voor uit te ko men. De Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk vroeg de synode zich van de uit spraken te distantiëren. De pro vinciale kerkvergadering Zuid- Holland besloot echter dat geen leertuchtprocedure zou worden aangespannen. In een reactie op de kritiek zei Van Gennep er geen seconde aan te twijfelen dat zijn opvat tingen in overeenstemming met de Bijbel waren. Drgelcultuur dreigt uit te sterven 1STERDAM (ANP) - „Met het op de leegloop van kerken, vergrijzing en verzuiling on- organisten is er plaats voor le gevoelens van bezorgd- d over de toekomst van de eniging en de orgelmuziek." zegt voorzitter prof. dr. F. C. tm van de Nederlandse Orga- tenvereniging (NOV) aan de >ravond van een reeks activi- len ter gelegenheid van het iderdjarig bestaan, "oepsorganisten lijken ge- ïmd tot het spelen voor een iliek dat bestaat uit twaalf bejaarden, meent Stam. „Door de secularisatie komen steeds minder mensen in contact met orgelmuziek, die in onze cultuur nu eenmaal voornamelijk in ker ken te beluisteren valt", legt Stam uit. „Jonge mensen raken niet zoals vroeger vanzelfspre kend geïnteresseerd in orgelmu ziek en gaan steeds minder op orgelles." De NOV is de oudste en grootste organistenvereni ging van Nederland en de enige die openstaat voor organisten uit alle religieuze geledingen. „Door het bestaan van in totaal vijf verschillende organistenver enigingen blijft hun slagkracht zwak en de financiële draag kracht laag. Ze treden niet als één blok naar buiten. Onder de huidige omstandigheden zou dat wel eens de nekslag kunnen betekenen voor de orgelmuziek en het bestaan van een orgelcul tuur", aldus Stam. Het lijkt hem noodzakelijk - maar tegelijk bijna onhaalbaar - het kerkelijk imago van het or gel te veranderen. „Iedereen lijkt orgelmuziek te associëren met rampen en begrafenissen en daar moeten we vanaf', stelt Stam. Zo heeft J. S. Bach ettelij ke stukken voor orgel geschre ven, die niet specifiek bedoeld zijn als kerkmuziek. „Ik stel me voor dat er in een buurthuis of wijkgebouw een orgel komt te staan waarop zijn werk kan wor den gespeeld." De NOV werd op 16 januari 1890 in Amsterdam opgericht als be grafenis- en pensioenfonds voor oudere organisten en hun wedu wen. „Organisten hadden in die tijd geen aanzien en nauwelijks een inkomen. Zij kregen geen geldelijke bijstand van de kerk in geval van ziekte, ondanks het feit dat organisten werknemers van de kerk waren. De Amsterdamse organisten moesten eerst bij het centrale uitbetalingsbureau in de Nieu we Kerk een bewijs van goed ge drag overhandigen, voordat zij ter plekke hun centen kregen. Het loon werd inderdaad uitbe taald in centen, gehaald uit de collectezak. Dat zegt ook iets over de status van de organist", vertelt Stam. Tegenwoordig houdt de organistenvereniging zich niet meer bezig met pen sioensregelingen voor organis ten. De nadruk ligt op educatie ve doeleinden en het bevorderen van de orgelkunst in het alge meen. Het NO V-bestuur houdt ter gele genheid van het honderdjarig bestaan onder meer in juni het congres „Orgelcultuur op de scheidslijn van kerk en staat/ Het orgel in de 17e en de 20e eeuw" in de Nieuwe Kerk in Am sterdam. Weersvooruitzichten voor diver se Europese landen,geldig tot en met donderdag: Noorwegen en Zweden: veel be wolking en langs de Noorse kust regen in noord zweden over gaand in sneeuw. Strenge tot zeer strenge vorst in het noorden in het zuiden temperatuur over dag rond 4 graden. Denemarken: veel bewolking en wat motregen. Temperatuur overdag omstreeks 5 graden en in de nacht net boven nul. Ierland: veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Engeland, Schotland en Wales: Veel bewolking en vooral in het westen en Schotland af en toe re gen. In het noorden tijdelijk veel wind. Middagtemperatuur on geveer 9 graden. België, Luxemburg: Bewolkt en vrijwel overal droog. Middag temperatuur omstreeks 9 gra den. Bondsrepubliek Duitsland: In het noorden bewolking en wat motregen. Elders af en toe zon maar plaatselijk hardnekkige mist. Er wordt nog steeds geen sneeuw verwacht. Middagtem peratuur van 8 graden in het noorden tot 3 in het zuiden. Al leen in het zuiden in de nacht liehte vorst. Spanje, Portugal: Perioden met zon, maar aan de oostkust kans op een buitje. Middagtempera tuur langs de kust van 12 tot 14 graden, in het binnenland om streeks 10 graden. In het binnen land kan ook plaatselijk in de nacht temperatuur dicht bij nul komen. Frankrijk: In het noorden wol kenvelden en droog. Elders af en toe zon, maar er komt plaatse lijk hardnekkige mist voor. Er wordt nog steeds geen sneeuw verwacht in de wintersportge bieden. Middagtemperatuur rond 9 graden, langs de kusten enkele graden hoger. Zwitserland: Zonnig, maar in de dalen komt mist en lage bewol king voor. Temperatuur op het laagland overdag om het vries punt. In sommige dalen blijft het de hele dag flink vriezen. Er wordt nog steeds geen sneeuw verwacht. Oostenrijk: Wolkenvelden en plaatselijk mist. Middagtempe ratuur om het vriespunt. In de nacht lichte vorst. Geen uitzicht op sneeuw. Italië: Mist in de Po-vlakte, el ders eerst nog kans op éen bui, later perioden met zon. In de wintersportgebieden wordt geen sneeuw verwacht. Middag temperatuur van 3 graden in het noorden tot omstreeks 15 gra den op Sicilië. °C Amsterdam motregen 8 Aberdeen onbewolkt 7 Athene onbewolkt 3 Barcelona zwaar bew. 10 Berlijn zwaar bew. 4 Budapest zwaar bew. -6 Bordeaux zwaar bew. 9 Brussel zwaar bew. 7 Cyprus half bew. 11 Dublin zwaar bew. 9 Frankfurt zwaar bew. 3 Genève onbewolkt 3 Helsinki zwaar bew. 0 Innsbruck onbewolkt -3 Istanbul licht bew. 1 Klagenfurt onbewolkt -1 Kopenhagen zwaar bew. 4 Las Palmas zwaar bew. 19 Lissabon onbewolkt 13 Locarno onbewolkt 4 Londen zwaar bew. 11 Luxemburg mist 3 Madrid onbewolkt 10 Malaga zwaar bew. 16 Mallorca half bew. 12 Malta sneeuw 14 Moskou sneeuw -2 München onbewolkt -1 Nice zwaar bew. 13 Oslo onbewolkt 6 Parijs half bew. 6 Praag zwaar bew. 0 Rome licht bew. 14 Split onbewolkt 12 Stockholm zwaar bew. 5 Warschau zwaar bew. 1 Wenen sneeuw -4 Zürich onbewolkt 0 functie: 57 experimenten om materiaal te testen in de ruimte, lengte: 9,12 mtr middellijn: 4,25 mtr De satelliet wordt door een robotarm binnengehaald De satelliet wordt in de laadruimte van de Shuttle geborgen. De shuttle naardk aarde.. ahp/kntr Bron: NASA Satelliet CAPE CANAVERAL (RTR/AFP) - In Cape Canaveral is dins dag om vijf over half twee Nederlandse tijd het Amerikaan se ruimteveer Colombia gelanceerd voor een tiendaagse missie. De vijf astronauten zullen tijdens hun vlucht een militaire communicatie-satelliet in de ruimte brengen en proberen een wetenschapssatelliet, die langzaam naar de aarde valt, op te sporen. Satelliet was gelanceerd in april "84. De terugkeer moest een jaar later plaatsvinden. Terugkeer vertraagd tot "86 De explosie van de Challenger bracht het hele ruimteprgramma tot stilstand. Als de satelliet niet uit de ruimte wordt gehaaid, zal deze in februari terugvallen naar de aarde. INGRAD HELSINKI STOCKHOLM; DUBLIN® HAMBURG LONDEN! BERLIJN PARIJS WÉNI ZURICH BELGRADO BUKAREST BARCELONA LISSABON PALMA ATHENE. MALAGA ALGIERS 13 TUNIS bewolking <wUMltlb re9en rnmm* natte sneeuw hagel zonnig opklaringen mist mistbanken af en toe een bui windrichting lage-druk hoge-druk 1000 warmte-front kou-front verplaatsings richting luchtdruk in millibaren temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5