PZC De toren van Pisa trijfel Westen herstelt banden met China Ritzen loopt tegen harde realiteit aan Belg wil uit vrije wil onder guillotine opinie en achtergrond WOENSDAG 10 JANUARI 1990 4 Doorbraak I I M I I I HTT Overvloed Navo Bankroet Aansluiting? Confrontatie Prijskaartje De vredesbeweging vergrijst (Van onze verslaggever Luc Somers) Begin jaren '80 was het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) dè motor van de vredesbe weging in Nederland. Hoogte punten waren de vredesmarsen van 1981 in Amsterdam en 1983 in Den Haag. waar telkens onge veer een half miljoen mensen deelnamen. Daarna ging de aan dacht van het publiek zich ge leidelijk verplaatsen naar an dere zaken. Slechts een harde kern bleef doorgaan, onder meer met demonstraties bij de inmiddels in aanbouw genomen kruisrakettenbasis in Woens- drecht. De plaatsing van 572 kruisraketten ging uiteindelijk niet door, na snelle en succes volle onderhandelingen tussen Oost en West. Het IKV, ooit op initiatief van Pax Christi in het leven geroepen om het vredes vraagstuk in de kerken perma- ment aan de orde te stellen en daartoe maatschappelijk en po litiek actie aan te bevelen, raak te min of meer in vergetelheid. Te midden van turbulente ver anderingen in Oost-Europa die de kruisrakettenplannen voor zelfs de grootste militaire havi ken onwezenlijk doen lijken kwam het IKV aan het eind van dit roerige decennium in ernsti ge financiële en organisatori sche moeilijkheden. ..Het is niet anders", erkent Ien van den Heuvel, voorzitter van het IKV, (voormalig partijvoorzitter van de PvdA en ex-Europarlemanta- rië)r. ,,De mensen zijn niet meer te activeren in deze tijd van ont spanning, terwijl er echt nog ge noeg werk aan de winkel is. De vredesbeweging is beslist niet dood, hoezeer sommigen dat - om wat voor redenen dan ook - van de daken schreeuwen". Het IKV kent moeilijke tijden. Veel plaatselijke groepen geven er de brui aan en het ledenbe stand vergrijst. Waren er in de gloriejaren van de vredesbewe ging nog zo'n 400 IKV-kernen, sinds september 1988 is dat aan tal teruggelopen tot 270. Het erg ste is evenwel, dat er de afgelo pen jaren nauwelijks nieuwe le den tot de kernen zijn toegetre den. om maar te zwijgen over jongeren. Ien van den Heuvel zucht eens diep: „Wij krijgen de mensen niet meer op de been. Veel IK- V'ers zijn nu actief op ander ge bied, bij voorbeeld het milieu. Het vredesvraagstuk wordt als afgedaan beschouwd als gevolg van de spectaculaire ontwikke lingen die - dat mag naar mijn mening niet genoeg worden be nadrukt - vooral door het Oost blok zijn ingegeven, en met na me door één persoon: Michajl Gorbatsjov. De positieve veran deringen in de jaren tachtig zijn heus niet alleen de verdienste van ons kapitalistisch systeem of de politieke vasthoudendheid van het Westen, kom nou". Het zal Van den Heuvel overi gens een zorg wezen wie nu in fei te de huidige ontspanning in de wereld in gang heeft gezet. „Het akkoord over de middellange kernraketten bij voorbeeld bete kende inderdaad een doorbraak, maar wel dank zij de Sovjetunie, hoor. En of de door het Westen gepropageerde afschrikking nu hiertoe heeft bijgedragen, is voor mij geen issue. Gorbatsjov was de initiator, ook al werd hij daartoe min of meer gedwongen door de deplorabele toestand TT eel Pisa rouwt: de toren van IJ. Pisa, ook bekend als 'de scheve toren', de 'torre penden- te', is, hangende een onderzoek naar de mogelijkheid hem zo scheef te laten staan als hij nu staat zonder dat hij omdondert, door de burgemeester gesloten. Het zou niet de eerste keer zijn dat een beroemde 'campanile' oftewel toren in Italië ineen- stuikte: ook de campanile op het San Marcoplein in Venetië stort te in 1902, na de nodige waar schuwingen, „onverwacht" in el kaar! Wat er nu staat is in feite een nagenoeg getrouwe) kopie van de oorspronkelijke toren! Bij de toren van Pisa moet ik al tijd denken aan een berichtje in de krant van jaren geleden. Een toerist beklom samen met zijn vrouw de scheve toren. Eenmaal boven gekomen bewonderden zij het uitzicht op dat merkivaardi- ge 12de eeuwse bouwterrein bui ten de stad, met zijn dom en bap- Nico Scheepmaker tisterium, die bijna even mooi zijn als de toren, alleen de handi cap hebben dat zij niet scheej staan. Stel dat niet de toren 4,5 meter 'uit het lood stond, maar het baptisterium, zou de wereld bevolking zich daar dan ook aan komen vergapen? „Waar staat de auto nou eigen lijk?" vroeg de vrouw aan haar man, want ook in de tastbare na bijheid van de onvergankelijk- ste architectonische meester werken blijft de mens geneigd de aanblik in vogelvlucht van zijn eigen spullen het interessantst te vinden. Met arendsblik mon sterde de man het verderop gele gen parkeerterrein, ontdekte zijn auto met caravan, wees, en zag zijn auto vervolgens lang zaam optrekken en wegrijden. Na enkele ogenblikken van de grootste verbijstering begrepen zij dat hun auto volgens een eeu wenoude Italiaanse traditie op dat moment werd gestolen. Maar wat konden zij doen? De toren van Pisa is behalve scheej ook nog behoorlijk hoog (55 me ter), dus roepen in een vreemde taal had weinig zin. Hard naar beneden hollen, de spiraal vol gend naar beneden? Dat bracht het risico met zich mee dat zij door de middelpuntvliedende kracht halverwege naar buiten zouden worden geslingerd, want de toren kent, ondanks zijn van de economie in zijn land. La ten we zeggen dat het klimaat voor hem in elk geval gunstig was om dit soort ontwikkelingen te bewerkstelligen. Want in het Westen bleek ook dat er geen eenduidigheid was op het gebied van de bewapening. De vredes beweging heeft daar zeker een steentje toe bijgedragen en daar mag het IKV trots op zijn". Ze erkent volmondig dat nie mand had verwacht wat er nu gebeurt. „Kijk, de tijd van de grote vredesdemonstratie in 1981 en 1983 is voorbij. De leus 'Kerwapens de wereld uit, te be ginnen in Nederland' is natuur lijk helemaal niet meer van toe passing, dat is duidelijk. En daar zijn we ook ontzettend blij om. Een paar jaar geleden nog had den u en ik niet durven dromen dat zich dergelijke stormachtige ontwikkelingen zouden voor doen. Neem nou die Berlijnse Muur en de veranderingen in Praag, je houdt er je ogen met moeite droog bij. Maar daar moeten we niet in berusten. Het vredesvraagstuk moet op de agenda blijven staan. Die waan zinnige uitgaven voor defensie moeten omlaag". Volgens Ien van den Heuvel moet het IKV zich in de nabije toekomst vooral gaan richten op de problemen die zullen ont staan als gevolg van de gewijzig de oost-westverhouding. „De huidige contacten van het IKV met groepen in Oost-Europa moeten nog worden uitgebreid. De discussie dient zich vooral toe te spitsen op de gevaren die een meer kapitalistisch systeem voor Oosteuropese landen met zich mee kunnen brengen. Meer democratie is ongetwijfeld prachtig, maar ik heb weieens de indruk dat men zich in het Oost blok op dit moment blind staart op de enorme overvloed van het Westen". De IKV-voorzitter vertelt van persoonlijke gesprekken met bijvoorbeeld Polen, waarin haar duidelijk werd dat de mensen veel te positief dachten over de verworvenheden van het kapita lisme. „Kijk, we moeten Oost- Europa nu niet gaan betuttelen. Geef die mensen daar de tijd om de verkeerde dingen van hun systeem te laten varen en een so cialisme te beginnen met een hu maner gezicht. Het is mijns in ziens dan wel zaak dat men ook de verkeerde dingen van ons sys teem niet gaat overnemen, want dan is een humaan socialisme tot mislukken gedoemt". Andere zaken waar het IKV zich ondanks de financiële proble men op gaat storten, zijn bij voorbeeld de Derde Wereld, het verbod op kernproeven, het ver beteren van internationale con tacten en het opzetten van tallo ze projecten zoals bij voorbeeld over de verspreiding van nu cleaire en chemische technolo gie. Kortom, voldoende activi teiten, die echter geld en man kracht kosten. Van den Heuvel zuchtend: „Daarom is het juist zo jammer dat wij kortgeleden mensen hebben moeten ont slaan. Wij hebben gewoon geen geld. De kerken doen heus wel hun best. Het is geen onwil, maar onmacht". IKV-ers zijn gewoon te beschei den. „Er is een mooie, vaste kern die een soort meerwaarde toe voegt aan het gemeentelijk vre desbeleid. Deze groep houdt zich bezig met activiteiten die niet zozeer in het oog springen zoals bij voorbeeld die grote vre desdemonstratie, maar wel de gelijk van belang zijn. Het is al leen enorm moeilijk om de jon geren nu bij onze projecten te be trekken. De mensen die altijd al voor het IKV hebben gesjouwd, doen dat nu nog altijd". Ien van den Heuvel behoort ook tot de groep mensen die de moed niet zo snel opgeeft en zich met man en macht zal blijven inzet ten voor het vredeswerk. „Je moet de lamp brandende hou den, hè. Ondanks tegenslagen kun je aan iets blijven werken, ook al levert het niet direct re sultaat op. Zolang er sprake is van bewapening, waarmee enor me bedragen zijn gemoeid, ter wijl er aan de andere kant overal honger wordt geleden, moet je doorgaan met het aan de orde stellen van het vredesvraag stuk". De IKV-voorzitter is dan ook zeer benieuwd wat de rol van de Navo in de toekomst zal zijn. „De vijand is weg, want het War schaupact bestaat natuurlijk nauwelijks meer. Wat is dan de zin van een verbond als de Na vo?" stelt ze. „Mogelijk zal de Navo over een paar jaar verdam pen en zal het wellicht een poli tiek orgaan worden. Maar dat is de Europese Gemeenschap ook al, dus lijkt mij een nieuwe poli tieke organisatie niet echt nood zakelijk". „Duidelijk is, dat de Navo zich zal moeten aanpassen aan de re cente ontwikkelingen in Oost- Europa. Kijk maar eens naar de Verenigde Staten. Daar is ook al aangekondigd dat ze gaan be zuinigen op de defensie-uitga- ven. Nou, die richting moeten we natuurlijk op, ook in West-Euro pa. Dan vervagen de grenzen tussen Oost en West als vanzelf'. scheefheid, geen beschermende, ontsierende hekjes of vangrails. In doffe berusting keken zij daarom toe, hoe hun auto met hun caravan zich beheerst in het verkeer voegde en voorgoed uit hun leven wegreed... Ik heb de toren van Pisa twee keer beklommen, de eerste keer met Anne, mijn vrouw, de tweede keer met mijn jongste dochter Janna, die voor de duvel niet bang is, terwijl mijn vrouw en mijn oudste dochter Sara zeker heidshalve vanaf de grond de fo to's namen die bewijskracht moesten verlenen aan onze es capade. Want het is enger dan je denkt! Je moetje toch schrap zetten te gen die scheefteje bent geneigd, vooral als je weer spiraalsgewijs naar beneden loopt, zo dicht mo gelijk langs de binnenkant van de kolom te schuiven. Bernard Levin, de Engelse columnist, heeft dat treffend beschreven in Conducted tour (Coronet Books, importeur Van Ditmar „Ik ontdekte voor het eerst op de Scheve Toren dat ik aan hoogte vrees leed. Ik liep omhoog naar de hoogst mogelijke verdieping waar zich geen vangrail bevond, en kreeg daar, dicht bij de rand, de overtuiging dat een reuzen- hand in mijn lende lag die mij over de rand probeerde te du wen. Een val van de Scheve To ren van Pisa zou ongetwijfeld een heel gedistingeerde manier van sterven zijn, vooral als zich op dat moment iemand op de rand van een van de lager gele gen verdiepingen zou bevinden die mijn laatste woorden zou kunnen horen en noteren, die, gelet op het befaamde onder zoek naar de relatie tussen mas sa en snelheid van vallende li chamen door Galileo vanaf de zelfde plek waar ik nu stond, zonder twijfel 'Eppur si muove' zouden moeten luiden, maar de ze opgewekte gedachten kreeg ik pas later; op het moment zelve werd ik verteerd door een pani sche angst die iedere rationele gedachte uitsloot, en achteraj bleek ik mij zelfs niets meer te herinneren van de weg terug naar beneden". Dat Levin zich van de terugweg naar beneden niets meer kon herinneren wordt wel bewezen door zijn opmerking dat zich geen vangrail bevond op de hoogst mogelijke verdieping, want de foto waarop Janna en ik. behoedzaam met de rug tegen de binnenkolom waaromheen het marmeren pad naar boven spiraalt. naar de fotografe bene den zwaaien, laat zien dat zich ook op de lagere verdiepingen geen andere afscheiding met de buitenlucht bevindt dan de smalle pilaren die zo'n meter oj twee uit elkaar staan. V'? De klassieke foto die het studentenverzet in China, vorig jaar zomer, symboliseert (foto JeffWidenerlAP) (Van onze correspondent in het Verre Oosten Bob Mantiri) Kort na het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking voorspelde de Chinese leider Deng Xiao ping, dat de buitenlandse re geringen het niet zullen aan durven om de betrekkingen met China permanent te ver breken. Het lijkt er nu op dat de man, die in de nacht van 3 op 4 juni, troepen en tanks op de studenten afstuurde, gelijk gaat krijgen. Direct na het bloedige militai re ingrijpen kondigden de VS en de EG-landen aan, dat zij ministeriële bezoeken en con tacten op hoog niveau met Pe king voorlopig zouden op schorten. Japan besloot de economische hulp voorlopig te bevriezen. Maar vorige maand bracht de adviseur voor veiligheidsza ken van president Bush, Brent Scowcroft, een controversieel bezoek aan Peking. In het weekeinde werd onthuld, dat de Britse premier Margaret Thatcher in december een spe ciale gezant, sir Percy Cra- dock, naar de Chinese hoofd stad had gestuurd. En deze week brengt de gouverneur van Hongkong, sir David Wil son, een bezoek aan Peking. Het is zijn eerste bezoek sinds eind 1988. Japan heeft intussen aange kondigd, dat het van plan is om zijn economische sancties tegen China op te heffen. De Japanse premier Kaifu, die vandaag is begonnen aan een bezoek aan Frankrijk, Italië en Engeland, zou naar verluidt de EG-landen willen overha len de boycot op te heffen. Kai fu is van mening, dat sancties tegen China het land zou isole ren en instabilitiet zou veroor zaken in het gebied rond de Stille Oceaan. De schuchtere stappen van deze landen om de diplomatie ke contacten met de Chinese volksrepubliek te herstellen, komt op een moment, dat de conservatieve regering van premier Li Peng in grote pro blemen zit. De economie staat op de rand van een bankroet. Veel fabrieken moeten sluiten als gevolg van de drastische bezuinigingen. Er is een ge brek aan buitenlandse valuta. Het toerisme is sterk terugge lopen. Buitenlandse inves teerders hebben zich sinds „Tiananmen" niet meer laten zien. Onder de miljoenen arbeiders heerst grote onrust, binnen de communistische partij is diepe verdeeldheid en in het Volksleger heerst grote ver warring. Volgens westerse di plomaten distantiëren men sen in de top van de partij en leger zich nu al van Li Peng en van president Jang Shankun, die verantwoordelijk worden gesteld voor het bloedbad op het plein van de Hemelse Vre de. Zij vrezen, dat als deze re gering, zoals in Roemenië, door een volksverzet aan de kant wordt gezet, zij ook mik punt van de volkswoede zullen worden. Sinds de val van hun trouwe bondgenoot Ceausescu hou den de conservatieve leiders het volk onder de duim. In de afgelopen twee weken zijn 600.000 troepen naar Peking gedirigeerd. Ze zijn in de hoog ste graad van waakzaamheid gebracht. De verloven van ho ge politie en militaire officie ren zijn ingetrokken. De top van de communistische partij belegde een speciale vergade ring om de veiligheidsmaatre gelen te bespreken. Tegelijkertijd heeft de partij top het leger intensieve poli tieke indoctrinatie-cursussen laten ondergaan. De militai ren werd in het hoofd gepompt dat de Sovjetleider Gorbats jov, een slechte invloed heeft op de socialistische landen en dat een ontwikkeling als in Roemenië in China niet moge lijk is. In de Oostbloklanden is het communististische systeem door de Sovjetunie opgelegd, terwijl dat in China een pro- dukt is van het volk, zo werd de soldaten voorgehouden. Als de regering overtuigd was van de loyaliteit van het leger, dan waren deze hersenspoelin gen niet nodig geweest, menen westerse diplomaten. De militairen hebben op dracht gekregen om alleen naar de staatsomroep te luis teren. Het afstemmen op bui tenlandse zenders is verbo den. Partijleider Jiang Zemin ver klaarde, dat het leger de partij onverbiddellijk moet gehoor zamen. De communistische leiders vrezen dat het volksleger zich aansluit bij een eventueel volksverzet. Bij de pro-demo cratische betogingen van vo rig jaar mei en juni had zich een groot aantal onderdelen van het leger bij de studenten aangesloten. Maar president Yang Shankun kwam Li Peng te hulp door troepen, die onder bevel stonden van zijn naaste verwanten, in te schakelen. Had het leger de studenten ge steund, dan was de regering zeker gevallen. Het is nog zeer de vraag of de westerse landen de conserva tieve koers van de regering Li Peng kunnen beïnvloeden, wanneer zij hun relaties met China herstellen. De geschie denis heeft uitgewezen, dat de Chinese leiders zich nooit wat hebben aangetrokken van eni ge buitenlandse kritiek, sanc ties of veroordelingen. De stabiliteit van de Chinese regering hangt af van de vraag of zij de steun heeft van de 1,1 miljard Chinezen. En dat heeft zij niet. De eerste confrontatie tussen regering en volk lijkt op handen. Enkele duizenden ar beiders in dertig steden in Chi na hebben een verzoek inge diend om te mogen demon streren. Tot dusver heeft de re gering de ontevredenheid on der de arbeiders in de belang rijkste fabrieken kunnen afko pen door hen extra bonussen te geven. Maar het geld raakt op en de ontevredenheid heeft zich ge leidelijk aan over het hele land verspreid. Als de arbeiders het demonstratieverbod negeren en de straat opgaan, staan de studenten aan hun kant. Dat de conservatieve leiders dan opnieuw het leger op hen af zal sturen, is zeker. Onduidelijk is echter of het volksleger bereid is om weer de handen te be vlekken met het bloed van het volk. Minister Jo Ritzen (foto Koen SwyklANP) (Van onze parlementaire redacteur Henri Kruithof) Prof dr Jo Ritzen heeft in zijn hoogleraarsverleden me nigmaal van de zijlijn zijn licht over de grote problemen in het onderwijsbeleid laten schijnen. Vooral CDA-minister Deetman moest het daarbij ontgelden. Grote gaten in de begroting van het ministerie van onderwijs moesten worden opgelost, liet hij tijdens de kabinetsformatie weten. Ritzen is nu zelf minister van on derwijs. De sociaal-democrati sche wetenschapper mag nu, sa men met zijn partijgenoot en raspoliticus Jacques Wallage, proberen het beter te doen. Gis teren kregen het parlement en het volk daarvan een eerste proeve. Na lezing daarvan past maar één conclusie: het is wel erg mager. De beide bewindslieden hebben het niet gelaten bij een droge wijziging van de onderwijsbe groting. De inhoud daarvan was ook al in grote lijnen bekend. Nogal bombastisch zeggen Rit zen en Wallage tevens een 'visie' op de toekomst van het onder wijsbeleid te willen geven. Daarbij komen ze echter niet ver. Enkele losse opmerkingen over de zorgwekkende situatie waarin het onderwijs zich be vindt met daarbij nauwelijks verholen verwijten aan het adres van Deetman, kunnen niet de in druk wegnemen dat zij met een daverende klap tegen de harde werkelijkheid zijn opgelopen. Geld voor allerlei leuke dingen die ze graag zouden willen is er vrijwel niet, ondanks het feit dat er in de komende jaren een half miljard gulden meer voor het on derwijs beschikbaar is. Vooral de positie en het imago van het leraarsberoep zitten Rit zen en Wallage hoog. Daar moet hoognodig iets aan worden ga- daan, anders kampt het onder wijs binnenkort met gigantische tekorten aan leraren in alle vor men van het onderwijs. Dat is overigens wel een ander verhaal dan de massa-ontslagen, die in het niet eens zo verre verleden in het onderwijs aan de orde van de dag waren. Maar als dan wordt gevraagd naar het prijskaartje, zijn de be windslieden niet meer thuis. Een vaag verhaal over herschikking van middelen binnen de onder wijsbegroting en daarna een be roep op het kabinet, verhullen niet dat zij eigenlijk met de han den in het haar zitten. Boven dien was de start niet erg sterk: in een interview liet Ritzen deze week weten niet van plan te zijn de al jaren schrijnende korting op de onderwijssalarissen terug te draaien. Aan de presentatie van het on derwijsbeleid mag in de komen de tijd ook nog wel flink worden geschaafd. Ritzen omgaf zich tij dens de persconferentie met een handvol topambtenaren en een klein leger voorlichters. Boven dien liet hij het grootste deel van de antwoorden over aan zijn po litiek veel meer doorknede staatssecretaris. Zelf was hij te nerveus en te weinig bekend met de problematiek om die vragen aan te kunnen. Natuurlijk valt er nog wel wat positiefs te melden. Bezuinigin gen als de vierjarigen-maatregel en op de kleine scholen op het platteland zaten het onderwijs geweldig dwars. Het is terecht dat het nieuwe onderwijs-duo deze heeft teruggedraaid. Maar of het voldoende is om de onder wijsorganisaties weer wat vrien delijker te stemmen, moet wor den afgewacht. (Van onze correspondent Hans de Bruijn in Brussel) Is Willy De Coene in de gevan genis gek geworden of doet hij juist zijn naam eer aan? Bel gische justitiekringen houden het - officieus - maar op het eer ste. Want wie wil er nu uit vrije wil zijn hoofd onder de guilloti ne leggen? De 42-jarige Belg uit Ittre in elk geval wel. Vorige maand veroordeelde de jury-rechtbank in Brussel De Coene tot de doodstraf, omdat hij in oktober 1986 met voorbe dachten rade de schoonmoeder van zijn vriendin had vermoord. Geen uitzonderlijke zaak, want in België wordt jaarlijks diverse malen de doodstraf uitgespro ken, maar nooit ten uitvoer ge legd. De doodstraf - België is het enige land in Europa dat deze straf in vredestijd nog kent - wordt automatisch omgezet in levenslang, of de veroordeelde dat nu wil of niet. En levenslang betekent in België twintig jaar. De Coene kon dus een lange op sluiting tegemoet zien, net als zijn vriendin, die tot levenslang werd veroordeeld. Maar daar voelde hij niets voor. Willy wil ter dood gebracht worden. Ont hoofd door de valbijl, zoals dat in de Belgische Strafwet staat. Of de justitie dat nu wil of niet. Direct na zijn veroordeling wei gerde De Coene in hoger beroep te gaan. In brieven aan koning Boudewijn, aan minister van justitie Melchior Wathelet en aan de rechtbankpresident vroeg hij om directe uitvoering van het vonnis. Daarmee bracht hij de justitie aardig in verlegenheid, omdat de Strafwet niet voorziet in dit soort gevallen. De omzetting van de doodstraf in levenslang is niet wettelijk vastgelegd. Het is een voorrecht van de koning om gratie te verlenen. En wie zal dat willen weigeren? Maar De Coene - die zegt onschuldig te zijn aan de moord - noemt in brieven aan enkele kranten de automatische gratiëring een maatregel voor lafaards. „Ik zie met blijdschap mijn terechtstelling tegemoet, Het zal me een vreugde zijn deze wereld te verlaten en niet meer de valse gezichten te moeten aanschouwen". De Coene kondigt zelfs aan naar het Europees Hof voor de Rech ten van de Mens in Straatsburg te zullen stappen, omdat de Bel gische justitie straffen uit spreekt die zij niet uitvoert. Maar niemand gelooft dat De Coene zijn zin krijgt, al bezorgt hij rechters en advocaten een paar benauwde weken. Zijn ad vocaten weten niet wat zij moe ten doen. Een advocaat heeft im mers de taak zijn cliënt zo goed mogelijk te verdedigen en niet mee te werken aan zijn dood. Bo vendien komt de eis van De Coe ne net nu minister Wathelet heeft aangekondigd de dood straf geheel uit het Belgische strafrecht te willen schrappen. rc De vredesbeweging van Nederland in actiever tijden op de trappen van het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag (foto Koen SuykIGPD) Inzet: IKV-voorzitter Ien van den Heuvel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 4