PZC Vliegticket wordt weinig goedkoper Brand op Finse veerboot Onderzoek bedreiging Tamils VS belegeren ambassade van Peru in Panama Bloedig treffen stakers Zuidafrika commentaar Neckermann ziet af van cruiseschip binnen- en buitenland Norm nitraatgehalte bladgroenten te hoog Kleine scholen gered? Hervormingsgez,inden bepleiten totale verandering Particulier fonds hulp slachtoffers Leider van protest China vrijgelaten WOENSDAG 10 JANUARI 1990 Advies loslaten minimumprijs Evacuatie van olieplatform wegens storm Zaken doen Jacht op aanhangers Noriega Ssi11 m Zes doden bij massaal gevecht op station Bitter B8H88B8E888888S8BE8H8888888BE8B8B88888BB888BBB888B8888888B88B888B888BBBB88B8 Vasco da Gama slecht verbouwd DEN HAAG (ANP) - De Rijks luchtvaartdienst (RLD) heeft minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat geadviseerd de minimumprijs voor vliegrei- LONDEN (AFP) - De oliemaat schappij Shell heeft bij wijze van voorzorgsmaatregel op dracht gegeven tot de evacuate van 300 mensen die werken op een olieplatform op de Noord zee. De wind heeft in dat gebied kracht 9 tot 10 bereikt en ver wacht wordt dat de storm in de loop van vandaag nog zal toene men. Met zeven helikopters zijn de werknemers van de „Safe Go- thia" gehaald, een schip dat bij het platform Brent, 235 kilome ter ten noordoosten van de Shet- land-eilanden, dienst doet als hotel. Een van de acht ankers van het schip is door de storm gebroken. zen af te schaffen. Het ministe rie verwacht dat de minister het ambtelijk advies over zal nemen, waardoor vermoedelijk nog eind deze maand de mini mumprijzen van de baan zullen zijn. Een woordvoerder van het mi nisterie verwacht dat de consu ment niet al te veel profijt zal hebben van het loslaten van de minimumprijs. Het verschil zal marginaal zijn. Wellicht zullen sommige maatschappijen in het begin wat stunten met prijzen, maar zij kunnen dat nooit vol houden, omdat de prijzen nu al heel laag liggen, aldus de woord voerster dinsdagavond. Verrassend is het niet dat de mi nimumprijs wordt losgelaten. Al vorig jaar bereikte het ministe rie met de reiswereld overeen stemming daarover, maar door de val van het tweede kabinet- Lubbers liepen de plannen om de minimumprijs af te schaffen vertraging op. De reiswereld is blij met het ad vies van de RLD. Diverse tour operators hebben al aangekon digd op korte termijn met goed kopere vliegreizen op de markt te komen. STOCKHOLM - Brand aan boord van de luxe Finse veerboot Sally Albatross hult het schip in dikke rookwolken. De brandweer van Stockholm, waar de ferry in dok ligt, probeerde dinsdagmiddag met man en macht te voorkomen dat het schip geheel werd verwoest (foto AP) Russen willen Comecon redden (Van onze correspondent SOFIA (GPD) De Sowjetunie blijft het oneens met een aantal bondgenoten over de toekomst van de Comecon. Tijdens de dinsdag begonnen topconferen tie van deze organisatie voor economische samenwerking tussen tien socialistische lan den, werd koortsachtig naar een compromis gezocht om de vergadering vandaag met een gemeenschappelijk document te kunnen afsluiten. Met grote waarschijnlijkheid wordt dit compromis het instel len van een commissie van ex perts, die binnen twee maanden voorstellen moet indienen over de toekomstige structuur van de Comecon. De Tsjechische minis ter van financiën Vaclav Klaus, een van de harde criticasters van de Comecon in huidige vorm, zei dinsdag dat een derge lijk compromis er zeker komt. In de praktijk betekent dit ech ter niet meer dan het voorlopig begraven van de strijdbijl. De te genstellingen tussen de Sovjetu nie aan de ene kant en radicale hervormingslanden als Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije spitsen zich vooral toe op de filo sofie die de Comecon bijeen moet houden. De Sovjetunie, zo bleek uit de woorden van vice-premier Ste- pan Setarjan, wil de Comecon als een geïntegreerde markt bij eenhouden. Dat betekent inclu sief landen als Cuba, Mongolië en Vietnam, waar economische hervormingen geen of nauwe lijks een rol spelen. Vaclav Klaus noemde dit het voor naamste verschil tussen Praag en Moskou: „Wij willen geen sa menwerking, maar business. Za ken doen op een manier die voor alle landen winstgevend is. De Comecon als multilaterale orga nisatie heeft veertig jaar geen za ken gedaan. Dat moet nu radi caal veranderen". De Poolse minister van finan ciën Barcikowski onderschreef dit. „De Comecon moet niet lan ger een afgesloten socialistische markt zijn. De nieuwe Comecon moet zorgen voor integratie van onze markten met de Europese en wereldmarkt. De Sovjets willen echter geleide lijkheid. Setarjan: „We moeten in etappes een samenwerking bereiken die is gebaseerd op vrije-markteconomie, wereld- DEN HAAG (GPD) Het ministerie van justitie onderzoekt klachten over fanatieke Tamil Tigers, die landgenoten in Nederland met geweld zouden bedreigen. Leden van het 'Tamil Coordinating Committee' zouden andere Tamils hier in het land hebben ge dwongen hun activiteiten voor een mensenrech ten-organisatie te staken. Bovendien zouden vele Tamils in Nederland gedwongen worden honder den guldens te betalen aan de Tigers. Doen ze dat niet dan dreigen de extremisten met geweld op fa milieleden in Sri Lanka. Volgens justitie is er echter weinig te doen tegen deze praktijken, zolang de slachtoffers geen aan gifte doen. marktprijzen en betaling in con- vertibele muntsoort. Lang niet iedereen is zover. Voor sommi gen zal het een moeilijke situatie opleveren. Daarom moeten ex perts eerst grondig onderzoeken wat de consequenties zijn". De Sovjet-delegatie heeft dins dag voorgesteld de handel tus sen de tien landen vanaf 1991 te berekenen in harde valuta. De Tsjechen, Hongaren en Polen willen echter niet alleen bereke nen in harde valuta, maar het handelsverkeer ook verrekenen in klinkende munt. Daarmee zou een einde komen aan de transferrabele roebel, de (kunst matige) rekeneenheid waarin nu de waarde van de onderling te verhandelen produkten wordt bepaald. Van onze correspondent) MEXICO-STAD - Drie weken na de Amerikaanse invasie in Panama is de jubelstemming voorbij. De polarisatie in het land bereikt nieuwe hoogtepun ten. Deze week verschenen twee anti-Noriega gezinde kranten voor het eerst sinds lange tijd weer in de kiosken. Twee radio stations die de nu in de Verenig de Staten achter de tralies zit tend generaal altijd hadden ge steund, werden maandag met bommen grotendeels vernie tigd. Het straatbeeld wordt nog steeds bepaald door zwaarbewa pende Amerikaanse militairen in gevechtstenu. Ook de heksen jacht op Noriega-gezinden is nog altijd niet afgelopen. Maandag werd er opnieuw een volkswijk van de Panamese hoofdstad uit gekamd. Even later omsingel den een dertigtal Amerikaanse soldaten de Peruaanse ambas sade, waar enkele naaste mede werkers van Noriega asiel zou den hebben gezocht. Woord voerders van het bewind van president Endara hadden het over Marcela Tason, de privé- secretaresse van Noriega, kolo nel Luis Cordoba, Noriega's poli tiechef, en een aantal leiders van de militaire elite-bataljons. DEN HAAG (ANP) - De Stich ting Fonds Hulp aan Slachtof fers, die eind vorig jaar door de ANWB, de Landelijke Organisa tie Slachtofferhulp (LOS) en het Nationaal Verkeersveiligheids- fonds (NVVF) werd opgericht, is dinsdag in Den Haag officieel van start gegaan. De stichting gaat fondsen bijeenbrengen voor hulp aan slachtoffers van verkeersongevallen en misdrij ven. Verder wil zij hulpverle- ning beter toegankelijk maken en samenwerking tussen hulp verlenende organisaties bevor deren. Voorzitter mr. P. Van Vollenho- i ven liet weten dat de stichting na een aanloopperiode van vijf jaar circa twee miljoen gulden I Per jaar bijeen hoopt te brengen. De omsingeling kwam op een moment dat in Washington de Organisatie van Amerikaanse Staten een felle veroordeling uit sprak tegen de wijze waarop de Amerikanen na de invasie diplo maten en diplomatieke neder zettingen hebben belaagd. Dat gebeurde op verzoek van Nicara gua, dat op die wijze nogmaals protesteerde tegen de arrestatie van de sandinistische ambassa deur in Panama en de geweldda dige huiszoeking in zijn residen tie. Ook de Cubaanse ambassade in Panama wordt nog altijd door de Amerikanen omsingeld. De Cubaanse diplomaten hebben tot nu toe tevergeefs geprobeerd om een vrijgeleide te krijgen voor de vrouw van Noriega, Feli- cidad, en de drie kinderen van het echtpaar. (Van onze correspondent JOHANNESBURG - Zes men sen zijn dinsdag om het leven gekomen en 31 gewond geraakt bij gevechten tussen stakende spoorwegarbeiders en doorwer kende collega's in de Zuidafri- kaanse stad Germiston. Dit heeft de Zuidafrikaanse politie dinsdagmiddag meegedeeld. De gevechten braken volgens ooggetuigen uit toen honderden H.J. Simons DEN HAAG (ANP) - De huidige winternormen voor het ni traatgehalte in bladgroenten zoals andijvie, spinazie en sla moeten worden verlaagd. Uit oogpunt van bescherming van de volksgezondheid liggen de normen niet op een bevredi gend niveau. Dit antwoordt staatssecretaris H.J. Simons op schriftelijke vragen van het PvdA-kamerlid De Pree. De bewindsman schrijft dat er nog teelttechnische hobbels zijn. Er zal meer onderzoek gedaan worden om door middel van nieuwe teeltmethoden het nitraatgehalte omlaag te krij gen. Volgens Simons loopt de consument geen enkel risico zolang niet vaker dan twee keer per week nitraatrijke groen ten als hoofdgroente worden gegeten. Simons wijkt hiermee af van het advies dat het blad Koop kracht zijn lezers gaf. Dit consumentenblad vindt de situatie zo ernstig dat slechts één keer per week groenten uit de kas geconsumeerd zou mogen worden. De staatssecretaris deelt mee dat de Rijkskeuringsdienst van Waren streng gaat op treden tegen overschrijdingen van de bestaande normen. stakingsbrekers op het station van Germiston een ongeveer even grote groep stakers die op weg was naar een vergadering, aanvielen. Bij de gevechten wer den messen, kapmessen en spie zen gebruikt. Een woordvoerder van de zwarte vakbeweging Cosatu heeft de politie er van beschuldigd aan vankelijk alleen te hebben toe gekeken. De politie zou pas met traangas en waarschuwings schoten hebben ingegrepen, toen het bloedbad in volle gang was. De politie bestrijdt deze lezing. Zij zou niet ter plekke zijn ge weest toen de gevechten uitbra ken. Een politiewoordvoerder verklaarde dat de uniformen van de wel aanwezige bevei- lingsdienst van de spoorwegen üjken op die van de politie. Met de slachtoffers van dinsdag is het dodental van de nu al tien weken durende staking geste gen tot 19, terwijl honderden sta kers gewond zijn geraakt. i i i i i i i ii i i i i i i i ii ii li i i i i i De kleine scholen hebben even lucht gekregen. 1 'Het PvdA-koppel bewindslieden op onderwijs (Ritzen/Wallage) heeft een streep gehaald door de gewraakte bezuiniging op de kleine scholen. Een maatregel die in Zeeland hard dreigde toe te slaan en waartegen een jaar geleden heftig is geprotesteerd. Een snelle berekening leerde toen dat het bij scholen met minder dan 125 leerlingen (en dat zijn er nogal wat) zou neerkomen op een verlies van 75 banen. De actiebereidheid onder leer krachten en ouders, samen vechtend voor hetzelfde doel, was destijds in Zeeland en de noordelijke provincies groot. Tot een heuse schoolstaking is het vorig jaar overigens niet geko men, omdat het snoeimes van Ritzens voorganger Deetman ook de Tweede Kamer nogal verontrustte. De nieuwe be windsman heeft gemeend een goede start te moeten maken en vond dat een gebaar naar de kleine scholen daarvoor best kon dienen. Ritzen moet tenslotte het vertrouwen van het onderwijs zien terug te winnen. Deetmans harde bezuini gingsbeleid had daarvan niet veel heel gelaten. Zijn aanval op de kleine scholen was, zeker in een provincie als Zeeland, graadmeter voor het gehalte van het vertrouwen in het Haag se onderwijsbeleid. Toch is er nog geen reden om te juichen. Want de kleine scholen mogen dan even worden ontzien, de gevaren er voor zijn nog lang niet geweken. Er is namelijk een nieuw financieringsstelsel voor het basisonderwijs in voorbereiding- dat juist deze categorie scholen opnieuw in het bestaan be dreigt. Kortweg komt dit erop neer dat beheerders van scho len straks vaste bedragen voor de exploitatie krijgen toege meten, waarmee zij een grotere vrijheid van handelen heb ben. Maar voor de kleine scholen zal dit nieuwe systeem ver keerd uitpakken. Ze zullen financieel in de problemen raken en alsnog tot fusies worden gedwongen. Het eerste optreden van de nieuwe bewindslieden oogt in de richting van het ba sisonderwijs daarom mooier dan het in werkelijkheid is. Een opmerking van staatssecretaris Wallage, gisteren, was in dit opzicht veelbetekenend. Hij noemde de schaal van het Ne derlandse onderwijs 'internationaal gezien wel erg klein'. Het onderwijsveld heeft in de voorbije 'magere jaren' de samenleving bij herhaling weten te mobiliseren voor de belangen van een goed voorzieningenniveau van scholen op het platteland. Vaak was het een kwestie van tegen de stroom oproeien; soms werd een succesje behaald. Er is - ook na gisteren - geen enkele aanleiding de argwaan van al die beroerde ervaringen op te geven. Het duo Ritzen/Wallage heeft gezorgd voor een aardige binnenkomer, maar achter de voorlopige mededelingen van de beide bewindslieden gaapt nog veel onzekerheid. Over de ruimte voor het nieuwe beleid dat zij willen voeren staat nog weinig of niets vast. Ze hebben zeker nog niet het achterste van hun tong laten zien. Daarom is oppassen, ook in hün richting, geboden. Wil het echt ernst worden met beëindiging van de afbraakpolitiek, waaronder het onderwijs tijdenlang heeft geleden, dan zullen zij beter onderbouwde plannen moeten presenteren. Nu heeft de af schaffing van enkele oude bezuinigingsmaatregelen nog te zeer het karakter van een doekje voor het bloeden. Diepe fru straties en pijnlijke ingrepen van jaren in de zwakste catego rieën van het onderwijs zijn daarmee niet weg te poetsen. Om het vertrouwen echt te herstellen zullen de nieuwe bewinds lieden met méér over de brug moeten komen. vdM. ROTTERDAM (GPD) - Necker mann Reizen in West-Duitsland heeft haar nieuwe vlaggeschip Vasco da Gama begin dit jaar direct weer van de hand ge daan. De verbouwing op een Griekse werf is niet goed uitge voerd en het schip was boven dien niet op tijd afgeleverd. Neckermann heeft daarop het chartercontract met eigenaar Arcalia Shipping uit Portugal verbroken. Zeker vijftienhonderd vakantie gangers zagen door de vertra ging hun wereldcruise van 111 dagen de mist in gaan. Zij krij gen allemaal hun geld terug. Neckermann kijkt inmiddels uit naar een ander vlaggeschip. Het 24.000 bruto register ton gro te Portugese schip heette voor heen de Infante Dom Henrique en is in 1961 op een werf in Ant werpen gebouwd. De opknapbeurt naar 'Necker- mann-specificaties' kostte 65 miljoen gulden. Door een defec te airconditioning bleken veer tig hutten onbewoonbaar en een uitbreiding van het aantal hut ten was door de sterke vibratie van het schip niet mogelijk. PEKING (REUTER) - Een Chi nese politieke activist die in ju ni gearresteerd was omdat hij een leidende rol gespeeld had in de betogingen voor democrati sering die uiteindelijk door het leger werden onderdrukt, is vrijgelaten. NATALSPRUIT - Een van de tientallen gewonden die na de veldslag tussen stakers en niet-stakers op een Zuidafrikaans station naar een ziekenhuis werden vervoerd (foto AP) In dit arbeidsconflict, een van de bitterste van de laatste jaren, heeft de directie van de spoorwe gen de afgelopen weken meer dan 20.000 spoorwegarbeiders ontslagen. Bij de Zuidafrikaanse spoorwegen werken 80.000 man. De staking heeft gaandeweg het karakter van een guerrilla-oor log tussen vakbond en spoor wegdirectie gekregen. De direc tie heeft herhaaldelijk gepro beerd de staking met geweld te breken en de stakers hebben op grote schaal vernielingen aange richt. Volgens de spoorwegen is voor tientallen miljoenen aan rollend materieel vernield. Inzet van de staking is een door de bond van spoorwegarbeiders geëiste loonsverhoging van 150 procent en erkenning van de bond door de spoorwegdirectie. Een spoorwegarbeider verdient nu het minimumloon van 600 rand per maand, ruim 450 gul den, en de bond wil dat opge trokken zien tot 1500 rand, onge veer 1125 gulden, per maand. Over deze eis valt met de spoor wegen echter niet te praten. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of dé verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen. V Y

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3