In februari besluit Rijk over aandeel Haven Vlissingen toename van Lichttoren als nieuw Nationale campagne waterland ingeluid Vogels te kijk Zierikzee stelt drollenvangers in vooruitzicht Schrappen van bezuiniging is doekje voor het bloeden Gezondheid Prijsdaling in Zeeland zeven procent Vermiste man lood gevonden in lat in aanbouw Verdachten van overval aangehouden Gunstig Vaagheid Troefkaart Twaalf gegadigden voor ambt eerste burger Borsele Kostbare bijbels uit kerk gestolen Kleine scholen blijven in gevaar MIDDELBURG - Het schrap pen van de bezuinigingen op de kleine basisscholen is niet meer dan een doekje voor het bloe den. Hoewel het aantal leer krachten per school voorlopig niet wordt verminderd, ziet het er toch naar uit dat het voortbe staan van de plattelandsscho- len in 1991 opnieuw aan een zij den draadje zal komen te han gen. De plannen voor een nieuw financieringssysteem van het basisonderwijs zijn dermate ongunstig voor de kleinere on derwijsinstellingen, dat de Zeeuwse scholen het ergste moeten vrezen. Dat zeggen de Zeeuwse onder wijsbonden in een reactie op de voor dit jaar gepresenteerde wij ziging van de onderwijsbegro ting. Minister Ritzen en staats secretaris Wallage maakten dinsdag bekend dat de omstre den inkrimping van het perso neelsbestand op scholen met minder dan 120 tot 125 leerlin gen van de baan is. Begin vorig jaar liep heel onderwijzend Zee land onder aanvoering van de al gemene (ABOP) en protestants- christelijke (PCO) onderwijs bonden tegen dat voorstel te hoop. Van de 190 Zeeuwse basis scholen zouden er 120 formatie uren hebben moeten inleveren. Tevens werd het volwassenen onderwijs met een korting ge confronteerd. Beide bezuinigingsplannen zijn, als de Tweede Kamer akkoord gaat, in elk geval tot volgend jaar augustus van de baan. Staatssecretaris Wallage liet verder weten, dat de al even om streden vierjarigenmaatregel wordt ingetrokken. Kleuters die op hun vierde verjaardag in de schoolbank aanschuiven wor den weer als 'hele' leerling in het bekostigingssysteem meegeno men. Sinds augustus 1987 telden de kleuters slechts voor de helft mee. De Zeeuwse afdelingen van PCO en ABOP zijn tevreden over die concrete toezeggingen. Maar daarmee is het verhaal volgens hen niet af. F. J. Reyerse van de ABOP ziet voor Zeeland een zor gelijke toekomst in het ver schiet. Hij zegt: ,,Het is vrijwel zeker dat volgend jaar de bekos tiging van scholen zal worden aangepast. Deregulering is daar bij het toverwoord. Schoolbe sturen kunnen vrij beschikken over het het hen toegekende budget. Ik weet nu al dat die maatregel negatief uitpakt voor de kleinere scholen. Voorwaarde zal zijn dat de besturen zelf op draaien voor de kosten van ver vanging bij ziekte. Op vele scho len in Zeeland zal de draag kracht te gering zijn om grote bedragen op te hoesten. De eni ge mogelijkheid is dan dat er aan schaalvergroting wordt ge- VLISSINGEN - Minister van fi nanciën W. Kok beslist half fe bruari wat het Rijk met zijn aandelen in de nv Haven van Vlissingen gaat doen. Het twee de kabinet Lubbers van VVD en CDA wilde het staatsbelang in bedrijven zoveel mogelijk te rugdringen. De nv Haven van Vlissingen stond op het lijstje van ondernemingen waarvan de aandelen moesten worden verkocht. Het Rijk heeft 220 aandelen in de nv Haven van Vlissingen, 35 pro cent van het totale pakket. De gemeente Vlissingen is een even groot aandeelhouder als de rijksoverheid. Het Vlissingse college van b en w piekert er niet ever mee te werken aan de priva tisering van het Zeeuwse haven bedrijf. Als het Rijk zijn aande len wil verkopen, moeten die eerst aan de andere partners worden aangeboden. Wethouder D. J. P. Bruinooge wilde dins dag nog niet op de vraag ingaan of Vlissingen bereid is de aande len van het Rijk over te nemen. De vier overige deelnemers in de nv Haven van Vlissingen zijn de provincie Zeeland (86), de Neder landse Spoorwegen (80), de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde (8) en de Kamer van Koophandel (6). De provincie Zeeland heeft, volgens hoofd economische zaken F. Burger, nog geen standpunt bepaald over privatisering van het Vlis- sings havenbedrijf. Hij sprak /LISSINGEN - De koopwonin- [enmarkt in Zeeland is het afge- open jaar aanmerkelijk ge- ;roeid. In 1989 werden 26 pro- 1IDDELBURG - De 66-jarige i. J. Jansens is zondagavond" ood gevonden in een in aan- ouw zijnde flat aan de Mais- aai te Middelburg. De man was Jndag 24 december als vermist pgegeven door het tehuis voor aklozen in Baarle-Nassau 'aar hij woonde. Hij werd die ag op een begrafenis in het eeuws-Vlaamse Hoofdplaat erwacht, maar is daar nooit eweest. >e politie vermoedt dat de man e nacht heeft willen doorbren- cn in de in aanbouw zijnde flat. ij had een slaapplaats voor chzelf gecreëerd. Vast is ko- ien te staan dat de man is over- den door onderkoeling en dat geen sprake was van een mis- "ijf of ongeval. De man zou in ligszins verwarde toestand uit jn woonplaats zijn vertrokken, e rustgevende medicijnen die j daarvoor kreeg, had hij niet j zich. VLISSINGEN - De Vlis singse gemeentepolitie heeft dinsdag twee man nen, verdacht van een gewapende overval op het AVIA-pompstation aan de Paul Kruger- straat in Vlissingen, op gepakt. De beroving vond zaterdag 16 decem ber plaats. De aangehouden ver dachten zijn de 18-jarige J- A. C. en zijn leeftijdge noot S. A. F., beiden uit Vlissingen. Een woord voerder van de politie zei dinsdag geen verdere mededelingen te kunnen doen, omdat de recher che het tweetal nog moest verhoren. cent meer woningen verkocht in vergelijking tot het jaar daarvoor. Landelijk steeg het aantal verkochte woningen met slechts twee procent. De Zeeuwse woningen werden ook sneller verkocht dan in 1988, ge middeld binnen 101 dagen; in 1988 stond een huis nog gemid deld 138 dagen leeg. De prijs van de verkochte woningen daalde, met 7 procent. Voor dit jaar wordt een stabilisatie van zo wel prijs als aantallen verkoch te woningen verwacht. Hoewel de grote steden op Wal cheren een teruglopend bevol kingsaantal hebben, steeg de vraag naar woningen in deze plaatsen. Ook in Goes en Ter- neuzen steeg de vraag naar koopwoningen. Een trend die overigens al enige jaren geleden werd ingezet. De gemiddelde prijs van de verkochte woningen lag in 1989 op 139.100. Woordvoerder O. R. Westerweel van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging van Makelaars verwacht dat de wo ningmarkt zich dit jaar zal stabi liseren. Reden hiervoor is een stijging van zowel de rente als het huurwaardeforfait. „De hui zenmarkt in Zeeland zat de laat ste jaren behoorlijk in de lift, zo dat een stabilisatie op zich nog gunstig is," meent Westerweel. Voor de grootste makelaar in Zeeland, Sinke—Komejan uit Middelburg, is 1989 een absoluut topjaar geweest. Zelfs tussen kerst en nieuwjaar heeft dit be drijf nog woningen verkocht. Mede—directeur A. Sinke schat dat zijn bedrijf in vergelijking met 1988 twintig procent meer heeft omgezet. De Zeeuwse koophuizenmarkt is een geval apart, verklaart Sinke. „Het aanbod is in tegenstelling tot de Randstad zeer stabiel, 't Is jam mer dat de rente stijgt, maar dat is nog slechts een gering percen tage", meent de makelaar. De mogelijke stijging van het huurwaardeforfait kan naar zijn mening worden goedge maakt door de voorgestelde da ling van de overdrachtsbelas ting. De daling van het reiskos tenforfait, ook genoemd als drukkende factor op de verko pen, speelt volgens Sinke in Zeeland minder, omdat mensen hier dichter bij hun werk wo nen dan in de Randstad. Makelaar A. van der Weele uit Vlissingen signaleerde de afgelo pen maanden een daling in de verkopen, onder meer door de stijgende rente. Hij wijst op het afvlakkend effect van de zogehe ten spaarhypotheek op de ren testijging: „In deze hypotheek- vorm wordt een rentestijging ge compenseerd door een lagere premie. Voor een aantal mensen kan dat voordelig zijn." Van der Weele verwacht wel dat bij een verdere rentestijging de koop huizenmarkt enigszins zal stag neren. dacht. Scholen zullen gedwon gen worden te fuseren of anders zins samen te gaan werken." Reyerse heeft de slogan voor het Zeeuwse onderwijsfront al klaar liggen: in elke dorpskern min stens één school. „Daar hebben we naar gestreefd, en dat moe ten we blijven doen. Ik vind het frappant dat dat uitgangspunt steeds weer onder vuur komt te liggen." Zijn PCO-collega H. van Beers is evenmin vrolijk gestemd over de plannen van het kabinet. „Vaag heid overheerst", stelt hij vast, „we weten absoluut niet waar we aan toe zijn. De verruiming van de onderwijsbegroting wordt vrijwel helemaal besteed aan de studiefinanciering en de jaar kaart voor het openbaar ver voer. Voor de kleinere scholen nemen de zorgen eerder toe dan af." Het schrappen van aangekon digde bezuinigingen levert vol gens Van Beers geen lucht op voor de Zeeuwse scholen. Dat komt omdat het onderwijs nu echt werk moet gaan maken van de veelbesproken zorgverbre ding. Reguliere scholen moeten proberen meer kinderen, die in de huidige situatie naar het spe- van een 'slepende zaak'. Privati sering kan niet plaatsvinden zonder toestemming van de ge meente Vlissingen. Die beslis sing kan alleen met tweederde meerderheid worden genomen. De toekomst van het Vlissingse havenbedrijf hangt direct sa men met die van het Haven schap Vlissingen. Het Haven schap beheert de havens in Vlis singen en incasseert de haven gelden. De nv Haven van Vlissin gen is naar verluidt vrijgesteld van de afdracht van de haven gelden. De financiële resultaten van dat bedrijf geven zodoende een vertekend beeld. De nv Ha ven boekte in 1988 een winst van 800.000 gulden bij een omzet van 70 miljoen gulden. Het opgeknapte lichthuis werd dinsdag op de vertrouwde rode stellage op het Vlissingse Keri- zersbolwerk teruggeplaatst (foto Lex de Meester VLISSINGEN - De markante lichttoren op het Keizersbol- werk in Vlissingen is sinds dinsdag weer compleet. De nagebouwde antieke rode stellage was al voor de kerst dagen aan de voet van het standbeeld van Michiel de Ruyter geplaatst. Het opge knapte lichthuis volgde dins dag. Het Directoraat Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM) wilde eind vo rig jaar het karwei al afron den, maart de stoplichtenin stallatie op de Prins Hendrik- weg in Vlissingen stak daar een stokje voor. Het lichthuis was op een te hoge vrachtwagen geladen en kon niet onder de stellage met de verkeerslichten door. Het transport verliep dinsdag vlekkeloos. De opbouw van de oude licht toren was aan vervanging toe. Bij het aannemersbedrijf Van der Straaten uit Hansweert is de antieke stellage exact na gemaakt en het lichthuis ge restaureerd. R. Schuiling, hoofd logistiek van DGSM, verwachtte dins dag dat de scheepvaart zich binnen enkele dagen weer op het sectorenlicht uit het ver trouwde torentje kan oriënte ren. Wm.u:* .JMBÊÊtKÊÊÊÊmtmWÊÊKÊtm 1 SBHi Gemiddeld stonden koopwoningen in 1989 37 dagen korter leeg dan in het voorgaande jaar foto Pieter Honhoff) (Van onze verslaggever) UTRECHT - Toeristisch Neder land maakt zich op voor de cam pagne Nederland-Waterland. Drie jaar lang zullen bedrijven in de sector van recreatie en toe risme, gesteund door hun over koepelende organisaties en de overheid, de aandacht vestigen op de recreatie op en aan het water en op de cultuur-histori sche banden die Nederland met het water heeft. Een landelijke open dag waterrecreatie op 21 april vormt een van de hoogte punten van de promotie-cam pagne. Directeur mr J. A. T. Cornelissen van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) luidde Neder land-Waterland dinsdag in tij dens de Vakantiebeurs in Utrecht. Hij wees er nadrukke lijk op dat de campagne zich niet beperkt tot de waterrijke gebie den van het land, zoals de Zeeuwse wateren, de Hollandse kust, de plassen, de Friese me ren en de Waddenzee. Cornelis sen: „Water is in Nederland in el ke provincie aanwezig. Honder den dorpen en steden hebben op een of andere manier met het water te maken en kunnen daar om inhaken op de campagne." Juist dat maakt Nederland-Wa terland naar zijn idee echt tot een nationale campagne. De directeur van het NBT vond water de nationale troefkaart bij het promoten van Nederland als ideaal vakantieland. De cam pagne biedt bedrijfsleven en overheid de kans allerlei activi teiten op en aan het water in een breed toeristisch kader te plaat sen. Hij noemde monumenten aan het water, aanloophavens, grachten en vesten in steden, molens en musea die op een of andere manier iets met water te maken hebben. Ook bijvoor beeld fietsroutes langs het wa ter, kanotrajecten en rondvaar ten door havens en grachten passen in de campagne Neder land-Waterland. Net als de Del tawerken en de haven van Rot terdam. Cornelissen toonde zich erover verheugd dat is besloten van Ne derland-Waterland een drie jaar durende campagne te maken. Hij trok een vergelijking met het Museumjaar: naar zijn mening een groot succes, maar te kort van duur. De langere periode waarin de promotie van de wa- ciaal onderwijs worden doorver wezen, op te vangen. Van Beers: „Die maatregel houdt een taak verzwaring in, waar geen vergoe ding tegenover staat. Zeker op de kleine Zeeuwse scholen weegt dat zwaar, er zal meer bui ten schooltijd gewerkt moeten worden." ABOP-woordvoerder Reyerse plaatst nog een kanttekening bij de presentatie van de gewij zigde onderwijsbegroting. „Ik moet eerst nog eens zien dat de Tweede Kamer met het voorstel instemt. Voor zover ik weet wordt er vooral binnen het CDA gehecht aan een korting op de kleine scholen." Eén van de opgeplakte namaakvogels op het geluidscherm in Vlis singen die moeten voorkomen dat echte exemplaren zich ertegen te pletter vliegen foto Lex de Meester) VLISSINGEN - Leden van de Vogelwerkgroep Walcheren hebben op het transparante ge luidscherm langs de Vlissingse Sloeweg afbeeldingen van vo gels geplakt. Ze willen hiermee voorkomen dat vogels zich dood vliegen tegen de glazen wand. De vogelwerkgroep had vorig jaar al bij de gemeente aangekaart dat vogels zich te pletter vliegen tegen het ple xiglas ter hoogte van de wijk Rosenburg. Vlissingen wilde pas maatrege len nemen als uit tellingen zou blijken dat het scherm inder daad negatieve effecten op de vogelstand heeft. Van mei tot en met oktober werden wekelijks de dode vogels in de buurt van de geluidwal geturfd. Volgens M. A. Riemens van de afdeling be plantingen zijn in totaal twaalf vogels geteld: rietgorsen, een den, zanglijsters, kokmeeuwen, oeverlopers en waterhoenen. „We wilden de vogelstand een jaar volgen voordat we conclu sies trekken. De vogelwerkgroep wilde blijkbaar niet zo lang wachten." „Dat klopt", zegt Fred Twisk, voorzitter van de Vogelwerk- (Slot zie pagina 14 kolom 8) terrecreatie loopt, maakt het mogelijk de aandacht te concen treren op deelmarkten. In 1990 zijn dat Nederland, België en West-Duitsland. Vooral in dat laatste land ligt volgens het NBT nog een grote markt open. Jaarlijks brengen ongeveer 600.000 Westduitsers hun vakan tie in Nederland door. Onder zoek heeft te zien gegeven dat nog eens 400.000 Duitsers zoveel belangstelling voor Nederland hebben dat ze er waarschijnlijk vrij gemakkelijk toe over te ha len moeten zijn die interesse in een daadwerkelijk bezoek om te zetten. Het is de bedoeling dat de open dag waterrecreatie, tijdens wel ke belangstellenden gratis of te gen een sterk gereduceerd tarief kunnen kennismaken met uit eenlopende aspecten van de wa tersport, een jaarlijks terugke rend evenement wordt, verge lijkbaar met de nationale fiets dag. Zeeuwse evenementen als de Veerse Meerdagen en de Del ta Week in juni, de visserijda- gen in Bruinisse in juli en de mosselfeesten in Yerseke in au gustus staan al op de lijst van Nederland-Waterland 1990. ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wethouders van Zierikzee overweegt hon- debezitters uit die stad tegen betaling zogenaamde drollen vangers beschikbaar te stellen. Met die apparaatjes, de officiële naam is Hopostick, kunnen uit werpselen op straat worden verzameld en op de juiste plaats gedeponeerd worden. De wethouder die verantwoor delijk is voor openbare werken, HEINKENSZAND - Voor het burgemeestersambt van Borse le zijn twaalf mannelijke kandi daten in de race. Negen zijn lid van het CDA. Twee behoren tot SGP en VVD. Eén sollicitant deelt mee geen politieke over tuiging te hebben. De jongste op het lijstje van commissaris van de koningin dr C. Boertien is 38 jaar, de oudste 56 jaar. Onder de sollicitanten bevindt zich één zittende burge meester. Zeven van hen vervul len een politieke functie, al dan niet in deeltijd. Twee kandida ten werken in overheidsdienst, de resterende vier in het bedrijfs leven. Allen hebben een gods dienstige overtuiging. Zeven zijn rooms-katholiek, twee her vormd, twee gereformeerd en één behoort tot de gereformeer de gemeente. P. de Rijke (CDA), bracht dins dagmiddag een Hopostick mee naar een vergadering van de commissie openbare werken. Als antwoord op de verbaasde reacties van de leden van de commissie, liet de wethouder horen dat hij zich voorzien had van een alternatieve voorzitters hamer. Toen echter de ware zin van het apparaat duidelijk werd waren alle commissieleden het er over eens dat bestrijding van de hondepoep in Zierikzee geen overbodige luxe is. Uit hun reac ties bleek dat steeds meer stra ten in toenemende mate worden vervuild met uitwerpselen van honden. Daar moet wat aan ge daan worden, was de mening van de commissie. De suggestie van de wethouder om de appara ten via de gemeente te verkopen sprak de leden van de commissie wel aan. THOLEN - Inbrekers hebben in de nacht van zondag op maan dag twee statenbijbels en voor 75 gulden aan collectegeld mee genomen uit de hervormde kerk aan de Markt in Tholen. De die ven verschaften zich toegang door met een breekijzer een bui tendeur en verschillende bin nendeuren te forceren. De twee bijbels waren waardevolle ex emplaren uit het begin van de achttiende eeuw. Twee zeer ontevreden ge zichten daar in een hoekje op die nieuwjaarsreceptie. „Een paar jaar geleden heb ben ze de borrel al afge schaft", mopperde de ene bezoeker van de bijeen komst en keek met een blik vol afkeer in zijn glas si naasappelsap. „En nu mogen we hier dus ook niet meer roken", vulde de ander aan, terwijl hij zichtbaar moeite had de hand die zo gewend was een sigaret vast te houden, een zinvolle bestemming te ge ven. Bij het zien van een be langrijke gemeenschappe lijke zakenrelatie verander de hun narrige houding op slag. „De beste wensen, hè", kweelden ze. „En natuurlijk héél veel gezondheid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 25