Provinciaal bestuur geeft 8.268 Eerste tien mille binnen voor actie ziekenhuis in Cluj Artie veroorzaakt veel opwinding Belastingregels voor schenkers van giften Een oude paardenstal als vrouwenkliniek provincie woensdag 10 januari 1990 13 Waardering voor particulier initiatief PZC Vrouwenraad Redt de moeders van Cluj Echograaf Jnwoners kunnen het niet geloven Belangstelling Deze week stichting voor hulpactie Vooroorlogse apparatuur in operatiekamer Terreur Winst msmvv' W. Don MIDDELBURG - Gedeputeer de staten van Zeeland hebben besloten 8.268 gulden beschik baar te stellen voor hulp aan de vrouwenkliniek in de Transsyl- vaanse hoofdstad Cluj. Ze ver dubbelen hiermee het geldbe drag dat maandag op de spe ciaal voor deze PZC-actie ge opende rekening stond. Deze beslissing komt vrij on verwacht, omdat maandag binnen de statencommissie voor welzijnszaken onenigheid bestond over de manier waar op de actie van de Stichting PZC Helpt i.o. kon worden ge steund. Het voorstel van SGP- statenlid G. R. J. van Heuke- lom om 100.000 gulden voor dit doel te reserveren werd door de drie grote fracties afgewezen. Met de SGP voelden alleen D66 en RPF/GPV voor een eenmali ge gift van de provincie. De PvdA-woordvoerder zei glas hard 'nee' tegen het voorstel van Van Heukelom. Het CDA en de VVD voelden meer voor een personele in plaats van een financiële ondersteuning. Gedeputeerde W. Don (volks gezondheid): „Ook het college van gs is van mening dat de ac tie slechts in beperkte mate kan worden ondersteund. Alle zes gedeputeerden staan ach ter de actie en willen hun waar dering voor dit particuliere ini tiatief tot uiting brengen. Daarom is unaniem besloten het bedrag dat dinsdag in de krant stond te verdubbelen". Don zei te hopen dat veel Zeeu wen het voorbeeld van het pro vinciaal bestuur volgen. Het saldo op de bankrekening van de Stichting PZC Helpt i.o. is gisteren opgelopen tot bijna 11.000 gulden. Met het door gedeputeerde staten toe gezegde bedrag van ruim 8.000 gulden komt de (volgende) mijlpaal van 20.000 gulden in zicht. Foto's: Lex de Meester Tekst: Henk Postma en Theo de With nodig voor ziekenhuis LISSINGEN - Met 50.000 gul- en is de academische vrou wenkliniek in het Roemeense :iuj een eind geholpen. Wan eer de Stichting PZC Helpt i.o. 00.000 gulden binnen krijgt, unnen echt structurele verbe- eringen worden doorgevoerd. im de medische verzorging in et ziekenhuis voorgoed op een aar Westerse maatstaven ver- ntwoord peil te brengen zijn ïiljoenen nodig. (it is de conclusie van het comi- i dat de PZC-actie voor de Roe- ïeense kliniek begeleidt en insdagavond voor het eerst bij en kwam. Het begeleidingsco- lité heeft zijn gedachten laten aan over hoe de Zeeuwse bevol ing kan worden aangezet tot et ondersteunen van de vorige /eek ingezette actie. Door acti- iteiten te organiseren kunnen ledrijven, scholen of verenigin- en geld inzamelen voor de vrou- /enkliniek in Cluj. laast vertegenwoordigers van irectie, redactie en pr-afdeling an de PZC hebben ook vier an- leren zitting genomen in het be- eleidingscomité. Xenia Schef- ;rs-01tean is van Roemeense af- omst en woont al enkele jaren i Vlissingen. Zij spreekt loeiend Roemeens en Neder- inds en kent het ziekenhuis oed. Ze is er in 1981 bevallen an haar nu achtjarige zoon An- hony. De Middelburgse notaris ir R. A. Vegter heeft eveneens laats genomen in het begelei- ingscomité. Om het vrouwelijk deel van de Zeeuwse bevolking bij de hulpactie te betrekken, is me vrouw C. J. Knigge-de Vries ge vraagd. Zij is vice-voorzitter van de Zeeuwse Vrouwenraad. De Vrouwenraad zal alle aangeslo ten organisaties verzoeken zich in te zetten voor de hulpbehoe vende kliniek. Vanuit de medische wereld maakt C. Kostense, genees heer-directeur van de Stichting Streekziekenhuis Walcheren, deel uit van het comité. De Wal- cherse ziekenhuizen hebben al spullen beschikbaar gesteld. Kostense wil materialen die ver vangen worden voor Roemenië bestemmen. Niet alles uit een al gemeen ziekenhuis is bruikbaar in een vrouwenkliniek. Lezers die nadere informatie willen over de actie of willen overleggen over de bruikbaar heid van tweedehands appara tuur, kunnen contact op nemen met de afdeling pr van de PZC. Deze afdeling is dagelijks tus sen 10.00 en 15.00 uur bereik baar op telefoonnummer 01184- 84000. Het begeleidingscomité met vlnr journalist H. O. Postma, mevrouw Knigge van de Vrouwenraad, PZC-directeur W. F. de Pagter, notaris Vegter, mevrouw A. D. Schout van pr, ziekenhuisdirecteur Kostense, pr-functionaris mevrouw M. Scherphuis, algemeen hoofdredacteur M. P. Dieleman en Xenia Scheffers-Oltean. VLISSINGEN - Het saldo op de speciale bankrekening van de Stichting PZC Helpt i.o. is dinsdag de 10.000 gul den overschreden. De baro meter was maandag op ruim 8.000 gulden blijvën steken. Bij de Amro-bank in Middel burg is rekeningnummer 40.26.67.794 vandaag (woensdag) precies een week opengesteld voor giften voor de PZC-actie Roemenië. Bij de bank werden dinsdag 129 stortingen verwerkt. Na telling bleek dat er inmid dels een totaalbedrag van 10.908 gulden op de Roeme- niërekening is binnengeko men. Bedragen van 25 en 100 gulden kunnen het vaakst worden bijgeschreven. De gisteren binnengekomen schenkingen lopen uiteen van 10 tot 1000 gulden. Twee keer werd het bedrag van 1000 gulden overge maakt. Dat is een nieuw re cord want tot nu toe stortte alleen de directie van de PZC een som geld van derge lijke grootte. Een andere ge ver vermeerderde het saldo met het ook niet geringe, maar wel karakteristieke be drag van 777 gulden en 77 cent. Niet alleen met geld, maar ook met goederen wordt de actie van de Stichting PZC Helpt i.o. ondersteund. Ver schillende huisartsen, zie kenhuizen en particulieren hebben medische instru menten beschikbaar ge steld. Het Bethesda St. Josephziekenhuis in Vlissingen wil aan 1500 over tollige injectienaalden en - spuiten een nieuwe bestem ming geven in Roemenië. Andere aanbiedingen betref fen bloeddrukmeters, een microscoop, een bedpape- gaai, een onderzoeksbank, verloskundige en kleine in strumenten, zoals pincetten en schaartjes. Wie spullen beschikbaar wil stellen, wordt verzocht eerst contact op te nemen met de PZC. In onderling overleg kan worden bepaald in hoe verre de instrumenten van pas komen in de vrouwenkli niek van Cluj. Injectienaal den en eenvoudige verlosap- paratuur hebben niet de al lerhoogste urgentie, maar zijn bruikbaar wanneer ze worden aangeboden. De doktoren hebben liever dat het binnengekomen geld wordt besteed aan de meer geavanceerde en dus duur dere apparatuur. Bovenaan het prioriteitenlijstje staat de echograaf, waarmee het ongeboren kind in de baar moeder kan worden geobser veerd. C. Kostense, genees heer-directeur van de Stich ting Streekziekenhuis Wal cheren en lid van de begelei dingscommissie voor deze PZC-actie, verzekert dat een nieuwe echograaf minimaal 100.000 gulden kost. Uw geld is dus hard nodig om de medische verzorging in het academische vrou wenziekenhuis van Cluj op een hoger peil te brengen. Giften kunnen worden ge stort op bankrekeningnum mer 40.26.67.794 van de Am ro-bank in Middelburg. Gi rohouders kunnen een finan ciële bijdrage overmaken via het gironummer van de bank (10.68.635). Hierbij moet worden aangegeven dat het om geld gaat voor de PZC-actie Roemenië. 1LUJ - In het vrouwenzieken- luis aan de Leningstraat 57 in de toemeense stad Cluj heerst de ler dagen een opgewonden (temming. Het nieuws dat in 'eeland een actie is opgezet om iet ziekenhuis aan hoogstnood- jakelijke apparatuur en instru- nenten te helpen, heeft ver pachtingen gewekt. We begrijpen", zegt dokter An- e Zsigmond Tökes, „dat we nog ïoet afwachten wat er voor ons it de bus rolt, maar we zijn al eel blij wanneer ook maar jets an de wensen op onze urgentie- jst in vervulling gaat." )okter Anne schaamt zich ach- eraf voor de lengte van het ver- mglijstje dat ze aan die twee 'ZC-joumalisten (zie de repor- age in de krant van woensdag 3 muari) heeft meegegeven. Maar we hebben hier bijna iets. We hebben nooit goede ap- aratuur gekregen. Misschien linkt het een beetje te patriot- isch, maar ik wil vechten om cht iets van dit ziekenhuis te raken." Ze durft het bijna niet te vragen, maar ze hoopt dat de Zeeuwse bevolking haar in ieder geval aan een echograaf kan hel pen. Dokter Ilea Radu, hoofd van de kinderafdeling in het zieken huis, bedankt al bij voorbaat voor de hulpactie die in Zeeland op gang is gekomen. „We mer ken nu dat er in het buitenland belangstelling is voor ons land. Dat is nog belangrijker dan de hulp zelf. We vinden die belang stelling fantastisch. We zijn hier altijd zo geïsoleerd geweest. En nu is plotseling alles open." Hij heeft inmiddels op de Roe meense televisie gezien dat er in Nederland al veel geld en voed sel voor zijn land is ingezameld. Vooral de actie van de commer ciële zender RTL Véronique heeft indruk gemaakt. „We zijn er ontzettend blij mee. Er is hier ook sceptisch gereageerd. Veel mensen zijn nog wantrouwig. Ze kunnen het gewoon niet ge loven." 'okter Anne Zsigmond Tökes: „Ik wil vechten om echt iets van dit iekenhuis te maken". CLUJ - Een voormalige paar denstal als ziekenhuis. De academische vrouwenkliniek in de Roemeense stad Cluj is in een gebouw van zeer twij felachtige allure onderge bracht. Het dak lekt, de mu ren zijn vochtig en aan het plafond hangen bladders. Het interieur is er nauwelijks be ter aan toe. De weinige appa ratuur is sterk verouderd. De doktoren doen hun best, maar staan in veel gevallen mach teloos. De helft van de vrouwelijke be volking van Cluj is voor beval lingen op deze troosteloze om geving aangewezen. Daar naast komen honderden vrou wen in het ziekenhuis voor be handeling van typische vrou wenziekten of -kwalen. Omdat de eenvoudigste medicijnen en de simpelste apparatuur ontbreken, zijn de sterftecij fers onder zowel de vrouwen als de baby's hoog. De kinderafdeling is het mo dernste deel van de kliniek, want de couveuses dateren van 1956. Ze zijn toen na een overstroming meegekomen met een hulpgoederentrans port. In de operatiekamer staat daarentegen alleen vooroor logse apparatuur. De zes dok toren werken met blote han den. Handschoenen zijn er niet. Eén van de doktoren is Anna Zsigmond Tökes. Zij is de zus van Lazslo Tökes, de hervorm de predikant uit Timosoara. Zijn verzet tegen de dictatuur van Ceausescu en het collabo rerend deel van zijn kerk bracht de Roemeense revolu tie op gang. Anna zegt over haar werkomgeving: „De si tuatie is hier echt verschrikke lijk". Ze vertelt dat de geheime dienst Securitate een onvoor stelbare terreur uitoefende. Het kwam regelmatig voor dat de veiligheidsdienst de specia listen verbood sommige pa tiënten hulp te verlenen. Het personeel kreeg regelmatig de opdracht vrouwen die illegaal een abortus hadden onder gaan te laten creperen. Dat moest andere patiënten van zo'n ingreep weerhouden, be aamt ziekenhuisdirecteur Ra- du Ilea. Hij schrijft de hoge sterftecij fers overigens niet alleen toe aan het ontbreken van medi cijnen en apparatuur. „De meeste vrouwen die hier bin nenkomen, zijn ondervoed. Ze hebben maar heel weinig weerstandsvermogen. Dank zij de eerste hulptrans porten is de hoogste nood aan medicamenten en voedsel in middels geledigd. Ilea be klemtoont daarom dat het zie kenhuis momenteel vooral behoefte heeft aan appara tuur. Zijn verzoek om hulp is door de PZC opgepikt. VLISSINGEN - Voor de hulpac tie aan Roemenië wordt nog de ze week een stichting opgericht. De schenkers van giften aan de Stichting PZC Helpt i.o. moeten rekening houden met een aantal belastingtechnische regels. Ook hebben zij in bepaalde gevallen recht op fiscale voordelen. Wanneer een particulier of een bedrijf een geldbedrag schenkt aan de stichting, krijgt men te maken met het zogeheten schenkingsrecht. Over een gift die hoger is dan 6.662 gulden moet de schenker elf procent be lasting betalen. Over giften die onder de 6.662 gulden blijven, is geen belasting verschuldigd. Op deze regel geldt een uitzondering voor de genen die binnen een tijdsbe stek van twee jaar meer dan 6.662 gulden aan dezelfde instel ling schenken. Giften die binnen twee jaar worden gedaan, wor den bij elkaar opgeteld. Wan neer zij samen meer dan 6.662 gulden bedragen, moet over dat totaalbedrag ook elf procent be lasting worden betaald. Schenkers die aangifte doen van inkomstenbelasting kunnen in bepaalde gevallen rekening hou den met een fiscaal voordeel. Wanneer iemand meer dan één procent van zijn onzuiver inko men besteedt aan schenkingen, kan hij dit bedrag aftrekken ter berekening van zijn belastbaar inkomen. Het schenkingsbe drag moet in ieder geval wel ho ger zijn dan 120 gulden, maar mag niet meer dan tien procent van het onzuiver inkomen be dragen. Bovendien moeten de betalings bewijzen worden bewaard. Bedrijven die vennootschapsbe lasting verschuldigd zijn, kun nen hun schenkingen aftrekken van hun belastbare winst. Alle schenkingen die een bedrijf doet, moeten dan wel meer dan 500 gulden bedragen. De maxi male aftrek bedraagt zes pro cent van de winst van de onder neming. Degenen die een bedrag hebben gestort op rekening 40.26.67.794 krijgen van de PZC-administra- tie een bevestiging dat hun stor ting wordt beschouwd als ge daan ten name van de stichting. Voor meer informatie over de belasting technische kant kan contact worden opgenomen met de heer R. Fermond van de TRN Groep in Middelburg. Baby's worden strak in doeken gewikkeld tegen de kou in het toch tige ziekenhuis. In de operatiekamer ondergaan jaarlijks bijna 1400 vrouwen een ingreep, waarbij gebruik wordt gemaakt van sterk verouderde apparatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 13