Tegen de felle kou Hulpactie voor konvooi Roemenië Litouwen bereidt Gorbatsjov een warm onthaal Ritzen mikt op beter klimaat In onderwijs Zeeland helpt! Elsevier en VNU kopen 38 procent Véronique Medicafoon beantwoordt vragen over gezondheid Geen Franse fregatten voor Taiwan Enorme toename aantal reizigers overvalt NS Topambtenaren WVC geven elkaar extraatje van duizenden guldens Weinig schot in overleg metaal-cao !33e jaargang no. 8 Woensdag 10 januari 1990 mm Omsingeld Herstel vertrouwen nodig NS-Rail PSV op zoek Orgel in gevaar Woningmarkt 9 Zacht en somber amfMN Veel bewolking, af en toe wat regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidwestelijke richtingen. Middagtemperatuur omstreeks 8 gra den. mmtummmmmimmimmmmmm Redt de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt... i.o. Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! DEN HAAG (GPD) - Onder de benaming 'Medicafoon' is dinsdag een nieuwe com merciële vraagbaak over de volksgezondheid van start gegaan. Wie het 06-nummer (0,50 cent per minuut) draait, wordt verbonden met een "sprekende encyclopedie". Vervol gens kan het gewenste on derwerp worden gekozen. Het antwoord duurt gemid deld ruim vier minuten en wordt in begrijpelijke taal gegeven. Preventie en zelf hulp vormen de hoofdbe standdelen van het advies. In sommige gevallen zal een verwijzing naar de (huis- )arts niet ontbreken. De informatie is dag en nacht op de band beschik baar en wordt zonodig geac tualiseerd. Er zijn nu acht hoofdrubrieken, waar onder hart en bloedvaten, zenuw stelsel en psyche, buik- en darmklachten, maar dat aantal wordt uitgebreid. Het 'menu' biedt nu ongeveer 60 onderwerpen, uitgewerkt door een groot aantal artsen en ingesproken door beken de stemmen als die van Jaap van Meekren en Loretta Schrijver. Soms zijn inter views met huisartsen en me dische specialisten te horen. Het gaat hierbij dus zuiver om voorlichting, niet om het stellen van een diagnose of het raadplegen van een arts. Een redactieraad van erva ren artsen beoordeelt de aangeleverde teksten. Vol gens de arts-publicist dr. D. Post, lid van deze raad, zal vooral de preventie een groot deel van de boodschap uitmaken. Veel ziekten ont staan door een onjuist of on gezond leefpatroon, stelt hij. Duidelijk zal volgens Post worden gezegd wanneer naar de huisarts moet wor den gegaan. De nadruk wordt gelegd op vroege ver schijnselen van een ziekte die bij veronachtzaming ern stig lijden kan veroorzaken. BUKAREST - Twee vrouwen in Bukarest hebben zich verzekerd van een flink pak wollen sokken om de felle koude in Roemenië de baas te blijven (foto APILionel Cironneau) OEN HAAG (ANP) - De ANWB en NOB Wegtransport, organi satie van beroepsgoederenver- voer over de weg, treffen voor bereidingen om het konvooi van Nederlandse vrachtwagens in Roemenië te helpen wegens de extreme koude. Dat kan worden overgevlogen zodra de leiding van het konvooi in Roemenië daar om vraagt. Het konvooi heeft te kampen met extreme koude in Roeme nië. Overdag vriest het 15 tot 20 graden, 's Nachts daalt de tem peratuur tot 30 a 40 graden on der nul. De wegen zijn door sneeuwval slecht berijdbaar. De bemanning van de twee service wagens van de ANWB heeft vol gens de organisatie handen vol werk. AMSTERDAM/HAARLEM (ANP) - De uitgevers Elsevier en VNU nemen samen 38 procent van de aandelen in het commerciële tele visiebedrijf RTL-Véronique over van European Media Investors, een maatschappij onder leiding van de NMB Postbank Groep. Elsevier en VNU maakten dinsdag bekend dat hierover in principe overeenstemming is bereikt. Verwacht wordt dat de aankoop op kor te termijn definitief wordt. PARIJS (AFP/DPA) - Onder zware Chinese druk heeft de Franse regering besloten af te zien van de voorgenomen leve ring van fregatten aan Taiwan, zo is dinsdag uit regeringsbron nen in Parijs vernomen. Daar mee lijkt een crisis in de toch al gespannen betrekkingen tussen Frankrijk en de Volksrepubliek bezworen. Vorige week woensdag werd be kend dat Parijs toestemming had gegeven voor de levering van zes lichte fregatten van de Fayette-klasse aan Taiwan. Het nieuws over deze order, waar mee bijna vier miljard gulden mee gemoeid zou gaan, was ech ter al een week eerder in Beijing uitgelekt. Beijing gaf te verstaan elke wa- penverkoop aan Taiwan te zien als inmenging in zijn binnen landse aangelegenheden. Versnelde expansie Spoorwegen JEN HAAG (GPD) - Minister lo Ritzen (Onderwijs) wil in de- '.e kabinetsperiode terughou- lend zijn met het ontwikkelen .an nieuw onderwijsbeleid. In le toelichting op de begroting oor 1990 schrijft de minister lat eerst 'het klimaat van ver- rouwen tussen onderwijsprak- ijk en onderwijspolitiek' moet vorden hersteld, voordat spra- re kan zijn van grote wijzigin gen in het onderwijsbeleid, ititzen en zijn staatssecretaris .Yallage presenteerden dinsdag ;en wijziging van de onderwijs begroting voor 1990. De voorge- lomen bezuiniging op studiefï- ïanciering voor MBO-studen- ;en gaat niet door, kleuters mo- ?en weer direct na hun vierde verjaardag naar school en bezui nigingen op kleine scholen op net platteland worden terugge- Iraaid. De invoering van de basisvor ming zal opnieuw worden beke ren. Het gaat hierbij om een mi nimum aanbod van leerstof dat ille leerlingen tot vijftien jaar in ïlk geval moeten krijgen. Wel zal het aantal wekelijkse lesuren in de eerste drie jaar van het voort gezet onderwijs worden uitge breid van 30 naar 32. De bewindslieden van onderwijs zijn ernstig verontrust over het dreigende tekort aan leraren. Als er niets aan wordt gedaan, dreigt dit tekort op te lopen tot elfduizend in het basisonderwijs en vijfduizend in het voortgezet onderwijs. Het onderwijs en het beroep van leraar moeten daar om aantrekkelijker worden ge maakt. „Het gaat hierbij niet al leen om de kwaliteit van de on derwijsopleidingen, maar ook om de beloningsstructuur en om zaken die de uitoefening van het leraarsberoep direct raken". Daarbij denken Ritzen en Walla ge aan meer aandacht voor her en bijscholing, voor vormen van studieverlof en kinderopvang die vrouwelijke onderwijsgeven den voor het onderwijs moeten behouden en herintreding moe ten aanmoedigen. Pagina 4: Ritzen in de harde rea liteit. Pagina 11: Zeeuwse twijfels. Gorbatsjov zal een bezoek van twee of drie dagen aan Litouwen brengen om de plaatselijke com munistische partij ertoe te be wegen terug te komen op het be sluit van 13 december zich los te maken van de nationale com munistische partij. De Sovjetlei der wordt morgen (donderdag) in Vilnius verwacht. De communistische partij van Litouwen heeft de oproep van Sajudis veroordeeld. De lokale autoriteiten in Azer- bajdzjan hebben dinsdag be loofd het grensverkeer tussen de Sovjetunie en Iran te vergemak kelijken, zo deelde een journalist ter plaatse mee. Ze komen hier mee tegemoet aan de eis van is lamitische Azeri's in Azerbajdz- jan die hun familie en geloofsge noten in Iran willen bezoeken. De Iraanse radio IRNA bericht te dat een Iraanse delegatie dinsdag in de loop van de dag in de Azerbajdzjaanse hoofdstad Bakoe is aangekomen om de grenskwestie te bespreken. JTRECHT (GPD) - De Neder- andse Spoorwegen hebben het ifgelopen jaar meer reizigers vervoerd dan ooit te voren, /oor het eerst in de geschiede- lis werd 10 miljard reizigers-ki- onieters gehaald, 5,5 procent neer dan in 1988 en dat zonder :xtra studentenvervoer. De NS ;ullen daarom versneld het pro ject Rail 21 invoeren. Daarmee wordt het railnet op zo'n dertig punten verbeterd en fors uitge breid. Minister Maij Weggen van Verkeer en Waterstaat heeft al toegezegd met de minis ter van Financiën te overleggen hoe de financiering van het 3,7 miljard gulden kostende pro ject kan worden versneld. VOORSCHOTEN (ANP) - Tientallen topambtenaren van het ministerie van WVC hebben sinds 1988 zichzelf en elkaar extra toelagen be zorgd van 10.000 tot 26.850 gulden per jaar. Dat gebeur de met instemming van zo wel ex-minister mr.drs. L.C. Brinkman als zijn opvolg ster mevrouw drs. H. d'An- cona, aldus het weekblad Vrij Nederland van deze week. De extra toelagen worden, aldus een woord voerder van het ministerie tegenover het ANP, ook dit jaar uitgekeerd. Twee regelingen, die in prin cipe gelden voor elk ministe rie, zijn bij WVC toegepast: een regeling uit 1987 die „ar beidsmarktknelpuntenrege ling" wordt genoemd en die dient om het weglopen naar het bedrijfsleven door met name financieel deskundi gen en informatica-deskun- digen bij de overheid tegen te gaan. Secretaris-generaal (en oud-minister) van WVC, Hans de Boer, zelf een van de gevers en ontvangers, geeft tegenover Vrij Nederland, dat deze week de bedragen en de namen van de ontvan gers publiceert, toe dat de re geling te ruim werd toege past. Naar aanleiding van de kritiek van de Dienstcom missie van het ministerie zegt hij letterlijk: „Ik zeg ook achteraf: waarschijnlijk heb ben wij een te opgerekte in terpretatie van de regeling voor de knelpunten ge bruikt". De Boer benadrukt „de dekking van de politieke leiding". Daarmee bedoelt hij de bei de ministers aan wie hij, de hoogste ambtenaar, de extra uitkeringen heeft voorge legd en die hun goedkeuring eraan hechtten. Minister d'Ancona deed dat kort na haar aantreden, in novem ber vorig jaar. De voorzitter van de hoofddirec tie van de Spoorwegen, drs L. F. Ploeger kondigde de plannen aan tijdens een nieuwjaarbijeen komst in Utrecht. Volgens hoofddirecteur mr C. Clemens hadden de NS niet verwacht dat de groei van het reizigersvervoer dermate groot zou zijn. In de eer ste helft van 1989 lag die 4 pro cent boven die over dezelfde pe riode in 1988, in de tweede helft van het jaar was de stijging zelfs 8 procent. Minister Maij-Weggen zei in het NOS-Journaal op korte termijn een groot aantal maatregelen te zullen afkondigen om het ge bruik van het openbaar vervoer te stimuleren. De Combikaart en de OV-jaarkaart voor studen ten zullen op korte termijn wor den ingevoerd. De NS hadden vorig jaar een aantal maatregelen getroffen om de extra stroom reizigers als gevolg van de invoering van een OV-jaarkaart voor studenten op te vangen. Zo werd er vanaf 1 september extra materieel inge zet. De vervoerkaart ging niet door omdat er een kabinetscrisis kwam, maar het extra materieel liep, aldus Clemens, „moeiteloos vol met goedbetalende reizi gers". De NS zitten duidelijk met pro blemen. Clemens: „Er is nu al een tekort van vijftig bakken (rijtuigen -red.). Er wordt ge tracht in het buitenland te hu ren, maar dat wordt steeds moei lijker. In Duitsland is weinig be schikbaar nu het Oost-West ver voer daar sterk toeneemt. Moge lijk biedt Frankrijk nog soelaas. Wellicht dat daar rijtuigen over zijn wanneer de TGV Atlantique eind deze maand wordt uitge breid". In ieder geval zullen de NS de dienstregeling aanpassen om de toevloed van reizigers zoveel mogelijk op te vangen. Verder is er een groot aantal dubbeldeks rijtuigen in bestelling, maar de eerste daarvan komen pas in 1992. Volgens Ploeger zal nog deze maand getracht worden over eenstemming te bereiken met het ministerie over de invoering van de OV-jaarkaart voor stu denten, maar wanneer dat ge beurt, zo werd erkend, 'zitten we wel met een probleem'. In ieder geval leidt de snelle groei van het aantal reizigerski lometers ertoe dat de NS hebben besloten om Rail 21 versneld uit te voeren, hetgeen een tijdwinst betekent van zo'n 10 jaar. Rail 21 mikt op een verdubbeling van het aantal reizigerskilometers tot 20 miljard per jaar omstreeks 2005. Voor 1994 zal het aantal spoorlijnen worden verdubbeld en worden dé nieuwe Euro-cities versneld ingevoerd. Deze trei nen vervangen intercities, die naar het buitenland rijden. De totale kosten bedragen 3,7 mil jard gulden, 2,2 miljard meer dan tot nu toe was gepland. De NS bereikten vorig jaar met 550 man minder personeel een recordomzet van 10,2 miljard reizigerskilometers. Er werken circa 26.000 mensen bij de NS. Uiteindelijk zullen de NS over het afgelopen jaar een winst be halen van ruim 50 miljoen gul den. DEN HAAG - NS-president-directeur Ploeger (rechts) overhandigde bij de presentatie van de NS-toekomstplannen twee speelgoedtrein tjes aan de ministers Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat en Alders van Milieu (foto ANPIEd Oudenaarden RIJSWIJK (ANP) - De vakbon den zijn somber gestemd over de kans op een spoedig akkoord over de cao 1990 voor de metaal nijverheid (260.000 werkne mers). Tijdens de derde onder handelingsronde is de cao „eer der verder uit zicht geraakt dan dichterbij gekomen", aldus woordvoerders van de indus triebonden van FNV en CNV dinsdag. De werkgevers hebben dinsdag 1 procent loonsverhoging gebo den tegenover looneisen van 3 (industriebond CNV) tot 4 pro cent (Industriebond FNV en Unie BLHP). Bovendien zijn ze volgens de bonden teruggeko men op de toezegging dat de vut-leeftijd op 59 jaar kon blij ven staan. In het kader van een tweejarige cao willen de werkge vers de uittredingsleeftijd op nieuw bezien. Ook deeltijd-vut is niet aan de orde. Werkgevers en bonden komen volgende week nog een keer bij een, maar daarover zijn de ver wachtingen niet hoog gespan nen. De toekomst van de orgelmuziek is in gevaar door de leegloop van de kerken en de vergrijzing van de Nederlandse bevolking. Steeds minder mensen komen in contact met C deze soort muziek. w PSV is te afhankelijk van Roma no. De andere spitsen scoren te weinig. Het toernooi bij Benfïca in Lissabon (waar Romario de enige was die voor PSV scoorde leerde trainer Hiddink dat PSV op zoek moet naar nieuwe talenten. MOSKOU (UPI/AFP) - Sajudis, de grootste nationalistische be weging in de Sovjetrepubliek Litouwen, heeft een oproep aan alle Litouwers gedaan massaal „voor vrijheid en onafhanke lijkheid" te demonstreren in de hoofdstad Vilnius als Sovjetlei der Michail Gorbatsjov daar aankomt. Gorbatsjov In Zeeland zijn vorig jaar veel meer woningen verkocht dan in 1988. Er was sprake van een groei in de verkoop met meer dan een kwart. De prijzen daal den. Amerikaanse soldaten hebben de ambassade van Peru in Pa nama omsingeld, op zoek naar aanhangers van Noriega. Onder meer vanaf het dak van een aan grenzend pand wordt het gebouw in de gaten O gehouden. O

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1